Макетиране и техники на макетирането | All about layouts > Имам нужда от помощ при макетирането | Need help with layouts

Нов проект - маневрена гара (shunting yard) в HO

<< < (2/3) > >>

Christo:
Ето и прототип на Inglenook sidings с Marklin C-rail. Като цяло този пъзел предоставя възможност за функционален макет HO с най-малки размери, ако се оперира с къси двуосно вагони. (Не ми се минава към N засега...)
Може и още по-малък да се направи като се намали броят на вагоните от 8 на 5, но тогава комбинациите и съответно възможните влакове са значително по-малко.



Има още много работа:

* подходяща основа и ландшафт
* добавяне на разкачващи релси и управление
* управление на стрелките
Но дори и така доставя удоволствие :dance1:

Christo:
Снимката от горния пост е изчезнала, та ето я отново:

Ivo Nedkov:
Здравей. Идеята за мини макет е добра.
Тъй като си още в началото ми се иска да ти дам няколко предложения:
Ако имаш възможност си направи 2 еднакви модула.
Те ще се съхраняват отделно и ще се сглобяват, когато ги ползваш.
Така ще можеш да разполагаш с по-дълго и разнообразно трасе.
Използвай ново материали, особенно ще се отнася до релсовия път.
(тези на снимката ми се виждат доста изстрадали...)
Постарай се под основата да имаш достатъчно място за ел. инсталацията.
Не знам дали ще дигитализираш и стрелките и какви са техните механизми?
Успех в начинанието и публикувай снимки.


Christo:

--- Цитат на: Ivo Nedkov link=topic=5357.msg122081#msg122081 date=1626942170 ---Здравей. Идеята за мини макет е добра.
Тъй като си още в началото ми се иска да ти дам няколко предложения:
Ако имаш възможност си направи 2 еднакви модула.
Те ще се съхраняват отделно и ще се сглобяват, когато ги ползваш.
Така ще можеш да разполагаш с по-дълго и разнообразно трасе.
Използвай ново материали, особенно ще се отнася до релсовия път.
(тези на снимката ми се виждат доста изстрадали...)
Постарай се под основата да имаш достатъчно място за ел. инсталацията.
Не знам дали ще дигитализираш и стрелките и какви са техните механизми?
Успех в начинанието и публикувай снимки.

--- Край на цитат ---

Благодаря за предложенията, Ivo Nedkov! Мислил по въпроса с модулно трасе, но мисля, че ще го оставя да бъде едно цяло - засега, т.е. преди да почна да правя основата трябва да реша финално. Причината е, че правя конкретно Inglenook sidings в максимално компактен вариант в HO. Това е първият ми проект "от-до" и не искам да го правя твърде сложен.

В момента ползвам втора употреба релси (само за тестовете), но имам подготвени почти нови релси и стрелки.

Стрелките са Marklin 24612 (дясна) и 24611 (лява). Механизмите ще бъдат Марклин 74491 без декодер, за да се вместя в бюджета.

За основата още мисля - засега идеята ми е ОСБ най-тънкото (9мм) или по-дебел фазер върху страници от подходящи летви, оформящи правоъгълна основа с височина около 5 см, без крака. Така ще има място за окабеляването, то и без това не е много.

Christo:
Кратък ъпдейт по темата. След много мерене и проби с маневриране, финалният размер е 140 х 40 см.

От вчера имам и основа за макета. Сглобена от мултиплекс 3.6 мм за за горната повърхност и конструкция от летви 34 х 44 мм. Средната напречна летва е офсетната с малко, за да не се пада точно под окабеляването на моторите на стрелките. Допълнително имам и 3 страници, които ще са демонтируеми и ще служат за фон и правене на снимки. Това ми излезна около 40 евро по тукашни цени с крепежите. Крака няма да правя, идеята е макетът да се поставя на маса. Като цяло се получи стабилна основа за аматьорските ми дърводелски способности  ;D :yes: Но май 3.6мм е една идея по-тънък отколкото е добре за горната повърхност...



Търся съвети за маскиране на главите на винтовете и за грундиране/боядисване на основната част. Самата повърхност ще грундирам със сив хоби грунд сив и ще боядисам с асфалтовата боя Noch 60826.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия