Автор Тема: NEM652, осветление на кабини  (Прочетена 5635 пъти)

dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
NEM652, осветление на кабини
« -: 07 Ноември 2020, 21:02:35 »
 Доста се чудих дали да Ви занимавам, с подобни "глезотийки", но на някой може да му е от полза.
 Понеже имам няколко локомотива с две кабини, и тези декодери Roco10884 /на снимката на роко има "лилав" изход, на моите няма/. Естественно исках кабините да се осветяват по посока на движението, или трябваше да срежа шлауха на декодерите, и да разчитам че са там елементите поддържащи FA2 функцията, или да се "спасявам по друг начин":).

 Реших, че един ден тази функция /дори да работи/, може да "одими" дизела, и затова реших да ползвам изходите на светлините, в комбинация от FA1 /green/.
Естественно тези FA1,FA2,FAтн.винаги може да си ги смените особенно ако ползвате звукови декодери Plux16,Plux22.
 Та най-простото и ефективно, поне според мен решение /най вероятно тук има хора на които да им се стори странно/, беше да ползвам "AND Gate"

 Схемата:

 R7, R8 са по 8,2ком, и ограничават Led диодите на 2mA.
 Единственно ме е яд, за тези "огромни" букси, но с това разполагах:

 
 Крайният резултат:
 
 
 Дано съм бил полезен, и наздраве!
 

dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
Re: NEM652, осветление на кабини
« Отговор #1 -: 18 Ноември 2020, 00:04:35 »
  Номер 2






 Този няма нужда от схемата, но ми хареса Роковци как са направили интериора на пулта /даже ключовете са "нарисувани"/, затова го споделям:




dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
Re: NEM652, осветление на кабини
« Отговор #2 -: 18 Ноември 2020, 16:46:29 »
  И още две осветени кабини , не по тази схема :) . Съжалявам за нескопосаният клип /хич ме няма в сниките/, дава само бегла представа:
https://youtu.be/Me4iuyS9vlk
  :drinks:

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: NEM652, осветление на кабини
« Отговор #3 -: 18 Ноември 2020, 18:35:04 »
Като ти се правят такива неща, вземи напрежението от мотора, сложи му едно RC, и като вдигнеш някаква скорост  да гасиш кабината и машинното. А като намалиш - да ги светваш пак. Локомотивите не пътуват със светнати кабини ...
Същото може да ти пали горния прожектор когато спреш кабината, а когато кабината свети (на перона) прожекторът да не свети.

dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
Re: NEM652, осветление на кабини
« Отговор #4 -: 18 Ноември 2020, 21:44:22 »
Цитат на: mitko0888 link=topic=5371.msg120082#msg120082 date=1605717304
Като ти се правят такива неща, вземи напрежението от мотора, сложи му едно RC, и като вдигнеш някаква скорост  да гасиш кабината и машинното. А като намалиш - да ги светваш пак. Локомотивите не пътуват със светнати кабини ...
Благодаря за предложението. Концепцията е да се пуска и спира с функцията ръчно, и просто да сменя посоката според движението. Твоето предложение, така да се каже я автоматизира. Просто за снимките са запалени кабините.
 Клипът го направих набързо, докато разучавам главно 28те звуци на s499 Piko-то :).
Според мен има доста резон в това да може сам да си гаси кабинките..
 
Цитат на: mitko0888 link=topic=5371.msg120082#msg120082 date=1605717304
Същото може да ти пали горния прожектор когато спреш кабината, а когато кабината свети (на перона) прожекторът да не свети.
За пико-то  119, това доста лесно се реализира, но за людмилите на роко, ще е доста тегаво-светловодите им са на куп, трябва доста преправяне.  :hi:
 

dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
Re: NEM652, осветление на кабини
« Отговор #5 -: 04 Декември 2021, 22:54:10 »
  Понеже работата намаля, и пак ми вкара акъла /колкото и малко да е/ във коловоза с "влакчетата" :), се амбицирах над предложението от Митко:
Цитат на: mitko0888 link=topic=5371.msg120082#msg120082 date=1605717304
Като ти се правят такива неща, вземи напрежението от мотора, сложи му едно RC, и като вдигнеш някаква скорост  да гасиш кабината и машинното. А като намалиш - да ги светваш пак. Локомотивите не пътуват със светнати кабини ...
Същото може да ти пали горния прожектор когато спреш кабината, а когато кабината свети (на перона) прожекторът да не свети.

 Искаше ми се, за целта да ползвам част от тази схема: - очертаното в черно, която е главно за управление на дим генератори.
 Понеже в Ст.Загора трудно се намират части, и чакам PC814 /двупосочен/ от "чужбината" :).
 Разгледах мануала на esu от v4.0 нагоре се оказва, че ще направи сам задачите, само с един допълнителен PNP транзистор:
.
 В ПДФ-а има  доста объкващи таблици, зависими променливи от други- /cv 31, cv 32/, за да разгадая логиката на Funct.Maping-а, ми се зачерви тила от "чесане":). Установих, че най-лесно е с програмата на Esu-LokProgrammer. Едва след инсталирането  и, ми светна логиката на производителя.../като се проследи какво променя от ориг. файл/.
 Отначало генерирах файл с ориг.настройки/*.txt/, след промяна сравнявах с новия и т.н, но и програмата си има "Show changed CVs" /различията с записаният вече/, и всяка промяна я показва, което е доста удобно, ако знаеш какво правиш...
 Почти всички производители са заложили Rule17, управление в декодерите си, но той само затъмнява светлините при спиране на локомотива.
 ESU обаче имат и доп.екстри към функциите си /aux: Drive, Forward; Stop, Forward/, голям избор на ефекти, кога и как да работи и т.н.
.
 На масата е amintiri feroviare 060 - ориг. кабините светят само с прожектора, първо пробвах с парче термосвиваема шлауфка /за да не пропуска светлината от светловодите на прожектора/, над нея двойно лепящо тиксо, с дупка за диода:

 Нещо не ми допадна, понеже светловода с диода стават около 5мм, а на този лок. му е "мноо" нисък тавана :).
 И вдъхновен от темата на Людмил :http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,5172.msg113886.html#msg113886, реших че по добре е, от парче тънък текстолит /0,4мм/ да стане това:

 залепен с двойнолепящо:

 

 Опитах да осветя машинното, затова залепих тези медни 0,2мм ламаринки на дупките отгоре, да не свети от там нагоре нооо...
 Много опити направих първо със светлина отгоре на шасито /нищо не стана/, с цели ленти отстрани на шасито, с диоди 0805 до кръглите стъкла на коша /залепени на платката и насочени надолу/- те осветяваха повече релсите и талигите, отколкото да създават ефект на осветено машинно.
 Като цяло не се получи задоволителен резултат, и се отказах от машинното, може би ако се боядиса рамата с боя за "бурии" :), не знам може и да стане, търсех подобен ефект https://youtu.be/_JWLMs_8Ayc?t=346, ноо не стана.
 

Крайният резултат:

 https://youtu.be/2KLyfkreHOw
  :drinks: :hi: :hi:

 

 
« Последна редакция: 04 Декември 2021, 23:15:14 от dred77 »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: NEM652, осветление на кабини
« Отговор #6 -: 05 Декември 2021, 13:36:37 »
Харесвам такива изпълнения и начина по който стигаш до тях!!!
Особено приветствам "зачервяването на тила от чесане"!!!
Поздравления и още приятни "чесания" с хобито!
 bg&flag :hi: :ok: :clapping: