Ревюта и поддръжка на модели | Reviews and maintenance of models > Създаване, ремонти и усъвършенстване на модели | Creation, repairs and tuning up models

NEM652, осветление на кабини

(1/2) > >>

dred77:
 Доста се чудих дали да Ви занимавам, с подобни "глезотийки", но на някой може да му е от полза.
 Понеже имам няколко локомотива с две кабини, и тези декодери Roco10884 /на снимката на роко има "лилав" изход, на моите няма/. Естественно исках кабините да се осветяват по посока на движението, или трябваше да срежа шлауха на декодерите, и да разчитам че са там елементите поддържащи FA2 функцията, или да се "спасявам по друг начин":).

 Реших, че един ден тази функция /дори да работи/, може да "одими" дизела, и затова реших да ползвам изходите на светлините, в комбинация от FA1 /green/.
Естественно тези FA1,FA2,FAтн.винаги може да си ги смените особенно ако ползвате звукови декодери Plux16,Plux22.
 Та най-простото и ефективно, поне според мен решение /най вероятно тук има хора на които да им се стори странно/, беше да ползвам "AND Gate"

 Схемата:

 R7, R8 са по 8,2ком, и ограничават Led диодите на 2mA.
 Единственно ме е яд, за тези "огромни" букси, но с това разполагах:

 
 Крайният резултат:
 
 
 Дано съм бил полезен, и наздраве!
 

dred77:
  Номер 2






 Този няма нужда от схемата, но ми хареса Роковци как са направили интериора на пулта /даже ключовете са "нарисувани"/, затова го споделям:



dred77:
  И още две осветени кабини , не по тази схема :) . Съжалявам за нескопосаният клип /хич ме няма в сниките/, дава само бегла представа:
https://youtu.be/Me4iuyS9vlk
  :drinks:

mitko0888:
Като ти се правят такива неща, вземи напрежението от мотора, сложи му едно RC, и като вдигнеш някаква скорост  да гасиш кабината и машинното. А като намалиш - да ги светваш пак. Локомотивите не пътуват със светнати кабини ...
Същото може да ти пали горния прожектор когато спреш кабината, а когато кабината свети (на перона) прожекторът да не свети.

dred77:

--- Цитат на: mitko0888 link=topic=5371.msg120082#msg120082 date=1605717304 ---Като ти се правят такива неща, вземи напрежението от мотора, сложи му едно RC, и като вдигнеш някаква скорост  да гасиш кабината и машинното. А като намалиш - да ги светваш пак. Локомотивите не пътуват със светнати кабини ...

--- Край на цитат ---
Благодаря за предложението. Концепцията е да се пуска и спира с функцията ръчно, и просто да сменя посоката според движението. Твоето предложение, така да се каже я автоматизира. Просто за снимките са запалени кабините.
 Клипът го направих набързо, докато разучавам главно 28те звуци на s499 Piko-то :).
Според мен има доста резон в това да може сам да си гаси кабинките..
 
--- Цитат на: mitko0888 link=topic=5371.msg120082#msg120082 date=1605717304 ---Същото може да ти пали горния прожектор когато спреш кабината, а когато кабината свети (на перона) прожекторът да не свети.

--- Край на цитат ---
За пико-то  119, това доста лесно се реализира, но за людмилите на роко, ще е доста тегаво-светловодите им са на куп, трябва доста преправяне.  :hi:
 

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия