Ревюта и поддръжка на модели | Reviews and maintenance of models > Създаване, ремонти и усъвършенстване на модели | Creation, repairs and tuning up models

NEM652, осветление на кабини

<< < (2/2)

dred77:
  Понеже работата намаля, и пак ми вкара акъла /колкото и малко да е/ във коловоза с "влакчетата" :), се амбицирах над предложението от Митко:

--- Цитат на: mitko0888 link=topic=5371.msg120082#msg120082 date=1605717304 ---Като ти се правят такива неща, вземи напрежението от мотора, сложи му едно RC, и като вдигнеш някаква скорост  да гасиш кабината и машинното. А като намалиш - да ги светваш пак. Локомотивите не пътуват със светнати кабини ...
Същото може да ти пали горния прожектор когато спреш кабината, а когато кабината свети (на перона) прожекторът да не свети.

--- Край на цитат ---

 Искаше ми се, за целта да ползвам част от тази схема: - очертаното в черно, която е главно за управление на дим генератори.
 Понеже в Ст.Загора трудно се намират части, и чакам PC814 /двупосочен/ от "чужбината" :).
 Разгледах мануала на esu от v4.0 нагоре се оказва, че ще направи сам задачите, само с един допълнителен PNP транзистор:
.
 В ПДФ-а има  доста объкващи таблици, зависими променливи от други- /cv 31, cv 32/, за да разгадая логиката на Funct.Maping-а, ми се зачерви тила от "чесане":). Установих, че най-лесно е с програмата на Esu-LokProgrammer. Едва след инсталирането  и, ми светна логиката на производителя.../като се проследи какво променя от ориг. файл/.
 Отначало генерирах файл с ориг.настройки/*.txt/, след промяна сравнявах с новия и т.н, но и програмата си има "Show changed CVs" /различията с записаният вече/, и всяка промяна я показва, което е доста удобно, ако знаеш какво правиш...
 Почти всички производители са заложили Rule17, управление в декодерите си, но той само затъмнява светлините при спиране на локомотива.
 ESU обаче имат и доп.екстри към функциите си /aux: Drive, Forward; Stop, Forward/, голям избор на ефекти, кога и как да работи и т.н.
.
 На масата е amintiri feroviare 060 - ориг. кабините светят само с прожектора, първо пробвах с парче термосвиваема шлауфка /за да не пропуска светлината от светловодите на прожектора/, над нея двойно лепящо тиксо, с дупка за диода:

 Нещо не ми допадна, понеже светловода с диода стават около 5мм, а на този лок. му е "мноо" нисък тавана :).
 И вдъхновен от темата на Людмил :http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,5172.msg113886.html#msg113886, реших че по добре е, от парче тънък текстолит /0,4мм/ да стане това:

 залепен с двойнолепящо:

 

 Опитах да осветя машинното, затова залепих тези медни 0,2мм ламаринки на дупките отгоре, да не свети от там нагоре нооо...
 Много опити направих първо със светлина отгоре на шасито /нищо не стана/, с цели ленти отстрани на шасито, с диоди 0805 до кръглите стъкла на коша /залепени на платката и насочени надолу/- те осветяваха повече релсите и талигите, отколкото да създават ефект на осветено машинно.
 Като цяло не се получи задоволителен резултат, и се отказах от машинното, може би ако се боядиса рамата с боя за "бурии" :), не знам може и да стане, търсех подобен ефект https://youtu.be/_JWLMs_8Ayc?t=346, ноо не стана.
 

Крайният резултат:

 https://youtu.be/2KLyfkreHOw
  :drinks: :hi: :hi:

 

 

pach:
Харесвам такива изпълнения и начина по който стигаш до тях!!!
Особено приветствам "зачервяването на тила от чесане"!!!
Поздравления и още приятни "чесания" с хобито!
 bg&flag :hi: :ok: :clapping:

Навигация

[0] Списък на темите

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия