Автор Тема: Играчките на Пи моделс  (Прочетена 28776 пъти)

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Играчките на Пи моделс
« Отговор #60 -: 11 Март 2021, 23:32:49 »
Затова по-добрите декодери имат и други настройки - до кога да работи PI регулирането, за да може на най-бавното движение локомотивът да върви стабилно, а след това да се "задъхва" - ако искаш. Също има и PI на малка скорост с отделни цв. Така можеш да настроиш отделно тръгване, бавна скорост и нормална скорост. А има и настройка какво BEMF дава мотора при нормално движение. Също и кога и как да се мери това едн, всъщност това определя до колко ще ти бръмчи мотора - сложи на роко едно есу и едно зимо - разликата е сериозна.



Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Re: Играчките на Пи моделс
« Отговор #61 -: 13 Март 2021, 19:10:27 »
митко,.

На какъв локомотив си пробвал Lias декодера - в смисъл, 3 или 5 полюсен двигател - и горе-долу колко мощен?  Какви бяха нежеланите (д)ефекти, които нямаха оправия?

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Играчките на Пи моделс
« Отговор #62 -: 14 Март 2021, 17:54:00 »
lais не съм пробвал. От това което пише в нета за него, няма да дам 20 лв. за да пробвам. Въпреки че дадох 40 за ТоМ, но съм много доволен от тях - със старити пиковски мотори, и с хубаво роко, работи по-добре от есу 4. Но пък есу-то по-добре се настройва на новите пиковски мотори. А пък зимо ми бръмчи най-малко.

Дефекти - зависи какво искаш да постигнеш.
Ако искаш бавна скорост - виж тук, и тук, и тук - само с цв 2, 5 и 6 това не можеш да го направиш.
Може и въобще да не върви нормално, а да "подскача" на пресекулки.
Или да върви добре с локомотива, а като му сложиш вагоните а започне да ги придърпва.

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Re: Играчките на Пи моделс
« Отговор #63 -: 15 Март 2021, 08:36:10 »
За съжаление, най-бавната скорост, която е фабрично заложена в Lias DCC е тази:

https://youtu.be/2PoFyZeTrPM

Трябва само да си направим DCC++ централата и да си поиграя малко с настройките.  Въпреки това, смятам, добро постижение имат китаюгите за фабрични настройки, а да не забравяме, че трансмисиите на талигите са 100% наша разработка и изработка.

bazitov

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 295
  • Рейтинг: 93
Re: Играчките на Пи моделс
« Отговор #64 -: 15 Март 2021, 13:08:24 »
Цитат на: Nenchev link=topic=5376.msg121237#msg121237 date=1615790170
За съжаление, най-бавната скорост, която е фабрично заложена в Lias DCC е тази:

https://youtu.be/2PoFyZeTrPM

Трябва само да си направим DCC++ централата и да си поиграя малко с настройките.  Въпреки това, смятам, добро постижение имат китаюгите за фабрични настройки, а да не забравяме, че трансмисиите на талигите са 100% наша разработка и изработка.
Пробвайте DCC++EX, оригиналната си работи, но е доста стара.
В момента се опитвам да достигна до възможно най-малката DCC И DC "централа" (Arduino Nano, TB6612FNG и MAX471), която да работи с 12V от USB-C PD батерия (при мен е само N) или адаптер.
После ще го вържа към едно Raspberry Pi Zero, на което върви RocRail и ще пляскам с ръце.
« Последна редакция: 15 Март 2021, 13:17:33 от bazitov »

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Играчките на Пи моделс
« Отговор #65 -: 15 Март 2021, 13:20:16 »
Цитат на: Nenchev link=topic=5376.msg121237#msg121237 date=1615790170
За съжаление, най-бавната скорост, която е фабрично заложена в Lias DCC е тази:

https://youtu.be/2PoFyZeTrPM

Трябва само да си направим DCC++ централата и да си поиграя малко с настройките.  Въпреки това, смятам, добро постижение имат китаюгите за фабрични настройки, а да не забравяме, че трансмисиите на талигите са 100% наша разработка и изработка.

Скороста на въртене на мотора е много добра, да не кажа идеална. Само редукторът ти е доста бърз, да не си го смятал за ICE?

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Re: Играчките на Пи моделс
« Отговор #66 -: 15 Март 2021, 14:36:44 »
Аааа, хич и не съм се занимавал да смятам редуктора....налучквах с наличните зъбни колела  :dance1: :dance1: :dance1:

Ако на някого му се изчислява, ето данните на редуктора:

* Двигател 12500 об/-1 при 12 В
* едноходов червяк -> 20 зъба
* 20 зъба -> 12 зъба на колоос

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Re: Играчките на Пи моделс
« Отговор #67 -: 15 Март 2021, 15:13:37 »
Цитат на: bazitov link=topic=5376.msg121242#msg121242 date=1615806504
Пробвайте DCC++EX, оригиналната си работи, но е доста стара.
В момента се опитвам да достигна до възможно най-малката DCC И DC "централа" (Arduino Nano, TB6612FNG и MAX471), която да работи с 12V от USB-C PD батерия (при мен е само N) или адаптер.
После ще го вържа към едно Raspberry Pi Zero, на което върви RocRail и ще пляскам с ръце.

Заръчал съм една друга платка, че стандартния L298P модул държи само до 2А и ми малее....смятам да сложа захранване поне 15А, та да не се налага инсталиране на бустери-мустери-щуротии-разни.  Освен това, има над 50 стрелки, та NANO-то ще увисне леко от към SERVO изходи...Идеята е да експериментираме с ардуино, като най-бюджетен вариант, а после замисълът е индустриален PLC - най-вероятно Шнайдер.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12269
  • Рейтинг: 1313
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Играчките на Пи моделс
« Отговор #68 -: 15 Март 2021, 16:59:48 »
Ненчев, скоростта е идеална!!! По-бавно няма смисъл...и оригинала не го можеше!
Отворих клипа да видя двигателя, но той си е супер .За редуктора - и мен ме мързи да смятам,
но ти все някога ще трябва да го правиш. 12 волта за двигателя е максимума, но така е само в скоростните влакове.
Обикновенно се кара (за бърз ход де) на 8- 10 волта! Някои  моделисти слагат дори ограничители за това напрежение.
Ходът както казах е идеален - въпроса е, дешифратора ще го държи ли (като компенсира) с два-три вагона (маневра)?
Ако и тогава го регулираш да държи такъв плавен и бавен ход, ще е супер ...за модела, теб и...дешифратора.
Имай предвид, че дешифраторите се нуждаят от въздух (охлаждане) все пак.
Колкото до 298-цата, я остави за сега. Допълнителните бустери  дават две предимства:
- подсигуряват еднаква мощност по трасето (нямаш загуби от дължина и/или лоши контакти).
- подсигуряват безпроблемна експлотация и безаварийност (почти), щото дори един да излезне от строя, другите ще го заместят дори с превключване за временно.
Но най-важното е - при 15 ампера на централата, има случай на къси съединения, в които заради високия ампераж,
се случва ефекта на "заваръчен апарат" - тоест ако не се заварят колоосите, то със сигурно "избухват" и се повреждат всякак (най-вече геометрично). Имаше доста такива случай преди 10-тина години и европейските моделисти предпочетоха да имат няколко бустера, с по-бърза защита, за дългите си трасета на секции!

А шасито и двигателя от клипа са си перфектни, ако те интересува друго мнение!!!
Успеха е видим!!!
 :good:  :clapping: :hi:

ПП.А за разклоненията и въобще другите аксесуари - хората пускат още една линия с отделен бустер само за тях.
Така просто отделят движението на влаковете, от аксесуарите, чисто силово и практически диверфицират мощносттите за захранване.
Остава общото им управление през двете проводникови линии за DCC-сигнала.
« Последна редакция: 15 Март 2021, 17:04:04 от pach »

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Играчките на Пи моделс
« Отговор #69 -: 15 Март 2021, 19:20:16 »
pach, все се каня да те питам: какво дешифрираш във влакчетата, че не ми е ясно?

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12269
  • Рейтинг: 1313
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Играчките на Пи моделс
« Отговор #70 -: 15 Март 2021, 20:57:44 »
Същото, което ти декодираш там!
 :lol:

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1342
  • Рейтинг: 208
Re: Играчките на Пи моделс
« Отговор #71 -: 15 Март 2021, 21:06:07 »
Точно, щях да го напиша, но Pach взе пръв левчето!  :good:

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Играчките на Пи моделс
« Отговор #72 -: 15 Март 2021, 21:50:19 »
Сигурно изглежда много умно и на двама ви, но е добре да се използват правилните термини, поне за общоприети неща. Декодер и дешифратор са две съвсем различни неща, така както локомотив и мотриса е добре да се различават от "жп моделисти". Но е ясно че няма смисъл да обяснявам - живейте си в света на дешифраторите ...

dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
Re: Играчките на Пи моделс
« Отговор #73 -: 15 Март 2021, 22:43:10 »
  В така породения лек спор, според мен Pach е "малко по-прав".  :hi:
"В цифровата електроника дискретни количества информация са представени с двоични кодове. Двоичният код от n бита може да представлява до 2^n различни елемента от кодирана информация. Името „Декодер“ означава да превежда или декодира кодирана информация от един формат в друг, така че цифров декодер преобразува набор от цифрови входни сигнали в еквивалентен десетичен код на своя изход. Декодерът е комбинирана схема, която преобразува двоична информация от n входни линии до максимум 2^n уникални изходни линии."
 От тук:https://allelectronicsbg.com/%D0%B4%D0%B5%D1%88%D0%B8%D1%84%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%80-%D0%B4%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D0%B4%D0%B5%D1%80/.
 Поначало в цифровите управления, това "дешифратор", звучи все едно ще разкриптира нещо, но основната му ф-я, е да декодира/дешифрира/, пратеният му двоичен код. :hi:
 

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Re: Играчките на Пи моделс
« Отговор #74 -: 16 Март 2021, 06:30:52 »
  Темата от много интересна, постепенно се превърна в много скучна за мен. Бих ви предложил да стартирате отделна тема за декодери и т.н. Нека тази да си остане за производството на модели. Въобще не ме интересува, кой какво декодира или дешифрира, но виж отливането от смола и решаването на проблемите възникващи при този процес - това е интересно...