Автор Тема: Играчките на Пи моделс  (Прочетена 28553 пъти)

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Re: Играчките на Пи моделс
« Отговор #75 -: 26 Май 2021, 19:01:50 »
Малко набързо, уж на шега, но резултатите с МДД 5 са доста прилични.  Рамата и задвижването, естествено, са 100% наша разработка и изработка, с малко помощ от фирма Йотов - Разград за лазерното рязане: 

https://youtu.be/s-YHkwjl8SM

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Re: Играчките на Пи моделс
« Отговор #76 -: 11 Юни 2021, 10:21:35 »
Още една играчка бавно, но сигурно се приближава към финала.  Предизвикателствата и трудностите бяха огромни - хем да е тихо, хем да е достатъчно мощно, хем да има маневрена скорост, хем да има ма място за платка и декодер, хем да отговаря 100% на модела и не на последно място - да не струва сто и кусур евраци...

Получи се:

https://youtu.be/l4I-ypKCtlM

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Играчките на Пи моделс
« Отговор #77 -: 11 Юни 2021, 13:39:36 »

Стискам палци да се появи читав 04, няма кой да ни го направи, трябва тук да пръкне! За Ганца също разчитам на теб!

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Re: Играчките на Пи моделс
« Отговор #78 -: 07 Август 2021, 17:26:43 »
Нулевият модел е готов.  Липсват му 2 степенки и резервоара, но както казва Евгени: за какво му е резервоар, нали е електровоз - движи на 12 волта.

Майтапите на страна, много важно нещо, което искам да споделя.  Този модел нямаше да бъде възможен без участието и помощта на Краси Танкиста, Марточката, Васко Машиниста и Евгени Еленков.  Както е казал народът: "Сговорна дружина с Ганц маневрира"...

Специални благодарности на Васко от КЖМБ за настройките на Lias-a

https://youtu.be/I2C8EFruy7E

Сега следват корекциите по технологията и някои дребни детайли...

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Re: Играчките на Пи моделс
« Отговор #79 -: 12 Ноември 2021, 15:57:27 »
Дбро утро (на темата, че дълго време спеше...)!

След около 3 години лутане и бъхтане в технологиите на 21ви век, решихме да се пробваме в бронзовата епоха.  Основен принос за това има Краси, без него тези китове нямаше да съществуват, а колегата Евгени Еленков нямаше да може да се изкьорави до посред нощите за последние 2-3 дни, но ето резултатът:







По мое скромно мнение, понеже не съм разбирач от бакъри и тенекии, но изработката ми изглежда изключително прецизна, със съвсем малко оливане с калай.  Но когато заготовката/комплектът с ецове е добър, крайният резултат също се получава.  Не така стои въпросът с един друг проект, който доста време престояваше на трупчета - Бронемотриса "Красная Звезда 1".  За него имаше отделна тема, ама сега не ми се рови, та ще пиша тук.  Първоначалната идея беше да бъде месингов модел:







Но, като нямаше кой да ни каже, че да сгъваш модел от тенекия с дебелина 0.5 мм не е много добра идея и тогава, проектът заспа.  Събуди се миналата седмица, когато решихме да изпробваме една хибридна технология - 3Д принтиран модел, тапициран с бронзови плочи.  И тук възникна вечния въпрос:  това бронзов модел, напълнен с пластмаса ли е или е пластмасов модел, каширан с бронз.  В крайна сметка отговорът дойде сам:  няма никакво значение, тъй като крайният, видимият резултат е боята.  Дори да беше от картон, облицован с месинг - пак няма да личи.  Този път, си взехме поука и заготовката е 0.25-0.3 мм бронз:



Това, което се вижда по-долу е първото, най-грубо напасване на бронираните плочи - директно върху принта с двойно самозалепващо:





Следва допълнително напасване, почистване на излишното лепило и "вграждането" на ламаринките в PLA пластмасата посредством дихлорметан.  Има и грешки по заготовката, та при всички положения ще има версия 2,3 и т.н., но поне посоката е ясна.

Хайде стига толкова за сега, и преди да ни "изпържите" с Евгени, моля, имайте предвид, че той е в ЖП моделизма от 6 м, а аз от 3 години, така че има още мнооого какво да учим... :hi:

evgeni200

  • Trade Count: (0)
  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 33
  • Рейтинг: 59
Re: Играчките на Пи моделс
« Отговор #80 -: 14 Ноември 2021, 07:11:25 »
малко напредък


evgeni200

  • Trade Count: (0)
  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 33
  • Рейтинг: 59
Re: Играчките на Пи моделс
« Отговор #81 -: 26 Ноември 2021, 19:05:18 »
DSCN1902.jpg" border="0
DSCN1881.jpg" border="0
DSCN1891.jpg" border="0
DSCN1897.jpg" border="0<
DSCN1881.jpg" border="0
DSCN1891.jpg" border="0
DSCN1897.jpg" border="0

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Re: Играчките на Пи моделс
« Отговор #82 -: 26 Ноември 2021, 19:43:51 »
Евгени, защо не публикуваш тези снимки където им е мястото?  ;D

evgeni200

  • Trade Count: (0)
  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 33
  • Рейтинг: 59
Re: Играчките на Пи моделс
« Отговор #83 -: 26 Ноември 2021, 20:27:36 »
Цитат на: Krasi Tankista link=topic=5376.msg122696#msg122696 date=1637948631
Евгени, защо не публикуваш тези снимки където им е мястото?  ;D

Ами Иво започна да публикува, но е много ангажиран и спря. Къде им е мястото нямам идея !? Моделът е от Пи моделс, задвижването Иво ми го изпрати, като сглобен ще се върне към него. Аз си сглобявам, като наистина ми е интересно какъв ще е крайния резултат.

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Re: Играчките на Пи моделс
« Отговор #84 -: 26 Ноември 2021, 21:01:55 »

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4773
  • Рейтинг: 624
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Re: Играчките на Пи моделс
« Отговор #85 -: 27 Ноември 2021, 04:14:44 »
Цитат на: Krasi Tankista link=topic=5376.msg122698#msg122698 date=1637953315
Ето тук е мястото:
http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,5385.0.html
 ;D

Краси,в онази тема снимките са изчезнали! Това е много неприятно! Отварм темата,само текст
Не може ли да се пускат снимки, които да не изчезват? Губи се представя за модела! След известно време остава само текст.
То и в тази тема е така!
« Последна редакция: 27 Ноември 2021, 04:17:56 от toniemi »

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Re: Играчките на Пи моделс
« Отговор #86 -: 27 Ноември 2021, 06:51:06 »
 Струва ми се, че системата за качване на снимки в този форум е порочна. Може да не съм прав, но не вярвам да е невъзможно да се качват снимки по - директно, а не през сайтове, които фалират или изчезват, или се продават и т.н. Така или иначе аз не съм компютърен специалист и не мога да споря по въпроса, но не пиша вече тук, защото темите ми наистина окуцяха без илюстрации и ми стана безинтересно, да не кажа обидно....
 Бих помолил всички колеги, които правят модели разработени от мен, да ги публикуват в съответната тема, или поне да споменават кой е автора на конкретния модел. Това естествено не е задължително, просто вярвам, че е по - коректно.
 За незнаещите - мои разработки са металните 55-та, 43-та, 61-ва серия и смолната ранна 43. В момента в напреднала фаза на разработка са парните 36 и 171-178 в Н0. Правя и уникални модели в  Н0 и N, като например българската парна 50-та и немския панцерцуг 16 от метал, както и няколко други проекта, които не касаят българската тематика...
 :hi: 

evgeni200

  • Trade Count: (0)
  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 33
  • Рейтинг: 59
Re: Играчките на Пи моделс
« Отговор #87 -: 27 Ноември 2021, 07:08:50 »
Това със снимките е много неприятен момент и аз като нов във форума забелязвам много изгубено

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Re: Играчките на Пи моделс
« Отговор #88 -: 27 Ноември 2021, 09:04:24 »
Краси, ама аз те споменах още при първото показване на 61 в първоначална фаза, малко по-нагоре в темата...Евгени само актуализира напредъка по сглобяването и боядисването на модела.  Знаеш, с две ръце подкрепям това, конструкторът на модела да бъде споменаван - много хора могат да вземат готов, разработен кит, да го сглобят, боядисат и да му намерят 1001 кусура, но ни най-малка идея си нямат какво представлява процесът по разработването му и какъв трънлив път се изминава, докато се пръкне на бял свят - особено стендоваците.  Много се кефят и фукат кой, какъв модел бил направил - нищо не е направил -  взел го на готово, сглобил и боядисал - всъщност, моделът е направен от Tamya, Airfix, Revell, Краси Танкиста, Kibri и прочее....

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4773
  • Рейтинг: 624
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Re: Играчките на Пи моделс
« Отговор #89 -: 27 Ноември 2021, 10:48:55 »
Цитат на: evgeni200 link=topic=5376.msg122702#msg122702 date=1637989730
Това със снимките е много неприятен момент и аз като нов във форума забелязвам много изгубено

Хора,да ви дам идея,не че е нова ,но върши работа!
Аз съм се регистрирал в https://www.flickr.com/photos/ с три различни пощи и пароли и ползвам свободно пространство за 3000 снимки безплатно.

https://www.flickr.com/photos/191721261@N08/albums
https://www.flickr.com/photos/187979415@N02/albums
https://www.flickr.com/photos/187976895@N03/albums

Тези са загубени за мен.... :diablo: :diablo: :diablo:
Уважаеми потребители,
Порталът Snimka.bg е временно недостъпен.
Извиняваме се за причиненото неудобство.
С уважение,
Екипът на Snimka.bg