Автор Тема: Модел на електрически локомотив на БДЖ серия 42 от Тechimage (мащаб НО)  (Прочетена 55295 пъти)

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5521
  • Рейтинг: 617
  • Красотата е в детайла!
Здравейте!

Имаме добра новина за модела на 42-ра серия на БДЖ и тя е, че декодерите са вече при колегите от Тechimage. Новият декодер на ZIMO е 16-битов MS450, за който обаче се налага да се преправи платката и електрониката на модела за по-добра синхронизирация с двигателя му.
Колегите от Тechimage се извиняват за забавянето и обещават на всеки две седмици да ни информират за работата по поръчката.
Да, чакането бе дълго, ще трябва и още малко да почакаме за нашите 42-ки, но от Тechimage са ни подготвили и една съвсем нова изненада, за която ще ви уведомим скоро.

spas_tf

  • Trade Count: (5)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 303
  • Рейтинг: 42
  • HO Епоха V -VI София
    • www.smilenov.eu
Привет на всички!

Време е да нарушим "мълчанието на агнетата" с малко информация от кухнята.
Като основен преговарящ с момчетата от Techimage лично взех , че отидох до Чехия още през Септември 2022г на път за InnoTrans Berlin 2022. Оказа се , че информацията която получаваме не е лъжлива и наистина е имало необходимост от подмяна на платките заради новитe декодери на ZIMO. Докато обаче чакаха компоненти (това чакане все още беше факт към дата 24-25 Септември), не бяха започнали да произвеждат новите платки, а ги доразработваха. Успоредно покрай чакането се бяха заели с разработките на няколко модела за самото изложение в Берлин , специално за Skoda и нашата поръчка стоеше на трупчета поради тази причина, но готова на 95% (ако мога така да се изразя). Локомотивите ни на практика  са готови като тогава видях ,че остава тампонния печат и новите платки. Един от новите модели , освен тези за Skoda , които се разработваха по време на чакането е чешката 43ка , тоест 242. Истината е ,че много от вас предполагам вече са видели изтеклите снимки на модела от преди няколко дни :-) Хубавата новина е ,че успях да го огледам на живо и естествено веднага започнах с уговорките за нашите машини. Още в началото на Октомври благодарение на Красен (KRAKOMOBILA) и Васко сме снабдили  Techimage с всичко необходимо от Интериора на кабините и оригинални чертежи  на плуга на нашите машини, за да се направят необходимите корекции в буферната греда и коша. Обещаха  , че в края на януари месец 2023г ще се завърши нашата поръчка на 42 серия.  Всички поръчки на БДЖ локомотиви произведени за нас българските фенове от тук насетне ще се дистрибутират до всеки от вас само чрез КЖМБ - това е уговорката с Techimage към този момент.  Това което видях на място е , че екипът на Techimage е от 5 човека и всеки се занимава със строго определена работа по моделите. Това обаче е и проблемът - когато бях там - 3 ма бяха болни от Ковид и в мини фабриката бяха само собственика и дизайнера. Това е и една от причините да са винаги твърде пестеливи в думите и съобщенията си до мен и вас. Въпреки това мога да кажа само ,че това което видях там е на много високо ниво и всичко се произвежда от 0 - не се ползват "донори". Аз лично се убедих , че хората са много сериозни в това което правят и като изключим проблема с комуникацията и че трябва да им вадя думите с ченгел , не сме сбъркали с тях.

Ето я и нашата поръчка :

https://flic.kr/p/2o2BDcj

https://flic.kr/p/2o2BDd6

 &bgflag



 
« Последна редакция: 27 Ноември 2022, 14:19:10 от spas_tf »

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4773
  • Рейтинг: 624
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Цитат на: spas_tf link=topic=5381.msg124028#msg124028 date=1669551183
Привет на всички!
Аз лично се убедих , че хората са много сериозни в това което правят , не сме сбъркали с тях.

Спасе, въпреки че в началото сравнявайки ходовите качества на 42 081 с Пиковският аналог,бях малко резервиран,сега със съгласен с теб на 100% за тези хора!

spas_tf

  • Trade Count: (5)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 303
  • Рейтинг: 42
  • HO Епоха V -VI София
    • www.smilenov.eu
Тонка , Фирмата им е малка все още, но много спретната и ми хареса , че правят нещата като големите, като не гледат само колко бройки ще се поръчат, не че и това не е важно , защото уви без това няма кой да прави модели ей така за спорта.  Надявам се сегашната ни поръчка да се довърши час по скоро, за да може хората (и аз също) да си получат машините. 

IvanC

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 274
  • Рейтинг: 198
Относно комуникацията с Техимидж
« Отговор #169 -: 27 Ноември 2022, 23:38:15 »
Това с комуникацията е много сериозен проблем. Аз съм 100% сигурен, че нуждата да се разработи нова платка не се дължи на смяната на декодера. MS450P22 по изводи и управление на мотора, изводите и звука е напълно идентичен с MX645P22, който беше в първата партида модели, ОБАЧЕ...

Платката на първата партида беше СБЪРКАНА! Явно най-после са си намерили грешките и сега със смяната на декодера са решили да оправят платката - не заради новия декодер, който може директно да се боцне на старата платка и ще работи така, както и MX645P22 работеше на нея, а за да си оправят бакиите. Вместо да си го кажат директно, чехите са решили да ни "закалабикват" (Моравската версия на заблуждават) с твърдения, че е заради смяната на декодера. Total BS!

За съжаление като изключим ръчно изработените модели от български ювелири, до които простосмъртните не можем да се доберем, чехите от Техимидж засега са единствената алтернатива и за да се сдобием с български модел на сносна цена и добро качество, трябва да им играем по гайдата. Нищо, че ние плащаме - тук лафа "който плаща поръчва музиката" не играе, защото реално няма конкуренция. А конкуренция няма, защото пазарът за български ж.п. модели е прекалено малък и на "големите" фирми не им е изгодно да пускат български модели. Например Пико могат много лесно (с минимална инвестиция) да пуснат 42-ра серия на БДЖ - нов покрив без "кучешката колибка" на реостатната спирачка, не монтират някои детайли, нови бои и надписи и готово. Това с новите бои и надписи вече го направиха, като пуснаха 5-6 нови варианта на модела, но всичките на чехите и словаците. Не че кой-знае колко много от тях продават. Просто за нас не им дреме.

Иван

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Относно комуникацията с Техимидж
« Отговор #170 -: 28 Ноември 2022, 09:08:48 »
Цитат на: IvanC link=topic=5381.msg124032#msg124032 date=1669585095
...
Платката на първата партида беше СБЪРКАНА!
...
Иван

Уж си свалих цялата схема, но не видях нещо грешно. Сбъркан е мапинга на единия прожектор, ама платката ... Кое е сбъркано в платката?

spas_tf

  • Trade Count: (5)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 303
  • Рейтинг: 42
  • HO Епоха V -VI София
    • www.smilenov.eu
Привет!
Не съм специалист по електроника и не мога да навляза по-дълбоко по темата с платката - предавам това което казват като причина.
За съжаление наистина няма кой друг в момента да създаде нашите машини фабрично, с добро качество и на сравнително добра цена, за да можем да ги накараме да се забързат. Ще трябва да чакаме - поне видях с очите си , че машините ги има - само да вземат да ги довършат.

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Много са си добри машинките! И чакането не е по-голямо от това на "големите". Всичко излиза с една - две години закъснение. Или въобще не излиза (01). Само ако може да пипнат пантографчетата ... да приличат на нашите. И да не може - пак стават.

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4773
  • Рейтинг: 624
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Аз съм много доволен и щастлив, че постепенно фирмите попълват колекцията на БДЖ.
Слав също достига супер качество на кошовете и с помощта  на донори прави БДЖ..
Ивовците, Спас, Марто, Краси и други работят перфектни модели....избор голям!
Като се върна 20-30 години назад ....бяхме само аз и Пико с БР 106. :lol: :lol: :lol:

IvanC

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 274
  • Рейтинг: 198
Цитат на: toniemi link=topic=5381.msg124039#msg124039 date=1669638312

. . .
Слав също достига супер качество на кошовете и с помощта  на донори прави БДЖ..
Ивовците, Спас, Марто, Краси и други работят перфектни модели....избор голям!
. . .


Тонка,

Когато попитах тук във форума как мога да се сдобия с модел на 43-та серия, само трима души отговориха:

- Първият ми отговори, че е много трудоемко и няма да може да направи втора.

- Вторият ми каза, че може да ми направи и ми даде цена и приблизителен срок.

- Третият ми каза, че може да ми направи и като попитах за цена, срок и други подробности, ми каза че все още работи по пилотната бройка и като я завърши ще може да ми даде цена и срок.

Това е положението с "големия избор".

Цитат на: mitko0888 link=topic=5381.msg124035#msg124035 date=1669619328
Уж си свалих цялата схема, но не видях нещо грешно. Сбъркан е мапинга на единия прожектор, ама платката ... Кое е сбъркано в платката?

Митко,

Не помня точно какво беше сбъркано - беше сравнително отдавна и много други модели минаха през ръцете ми. Затова и правя снимки на това, по което работя, но понякога забравям да снимам и точно за този модел не намирам снимки.
Ще трябва да го разкулача, за да видя какво точно съм коригирал.

Иван

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4773
  • Рейтинг: 624
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Цитат на: IvanC link=topic=5381.msg124042#msg124042 date=1669653045
Тонка,

Когато попитах тук във форума как мога да се сдобия с модел на 43-та серия, само трима души отговориха:

Иван

Ванка, аз пък не питам никой...за нула време си направих две, не са заводски, но като ги направи Пико или Техимидж ще си купя, а тези от Тониимидж ще ги пусна студен резерв  :lol: :lol: :lol:
http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,3305.1935.html

IvanC

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 274
  • Рейтинг: 198
Цитат на: toniemi link=topic=5381.msg124043#msg124043 date=1669662100
Ванка, аз пък не питам никой...за нула време си направих две, не са заводски, но като ги направи Пико или Техимидж ще си купя, а тези от Тониимидж ще ги пусна студен резерв  :lol: :lol: :lol:
http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,3305.1935.html


Знам Тонка, следя ти темите, но аз не съм сръчен като теб.  :blush2:

 ;D

Иван

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5521
  • Рейтинг: 617
  • Красотата е в детайла!
Здравейте! Може би най-накрая се появи светлина в тунела и втората поръчка на този тъй чакан модел е към края си. Вчера от производителя ни пратиха две снимки и текст, които споделям с вас, без да коментирам нищо повече и с надеждата, че скоро ще си получим заявеното:


Този бил първият напълно сглобен модел.



Tomorrow will be finished bodies, next week wedding bodies with frames, testing and packing...

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Само аз ли виждам, от зад на първата снимка?
 :scratch_ones_head: :locomotive:

pavlinbg

  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 735
  • Рейтинг: 265
Време беше...
Да идва 43-та серия!