Автор Тема: Контролно осветление за стрелки  (Прочетена 12524 пъти)

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
В момента свързвам последните стрелки по моя проект за "Повишаване пропускателната способност на гара Вакарел" и се сблъсках със следния проблем: трябва да сложа лампички (най-добре светодиоди), които да ми показват положението на езика на стрелките в мазето на макета, а и не само там. Та въпросът ми е какви светодиоди + съпротивления да взема, за да мога да ги включа към ЦК ключетата, така че във всеки един момент една от тях (лампичките) да свети (по две на всяка стрелка) и да ми показва актуалното положение на всяка една стрелка по макета (общо четири стрелки)? Механизмите, които ползвам са от конрадските с крайно изключване, тъй че светодиодите ще са свързани директно към ЦК ключетата (защото те са on-on и винаги ще е затворена ел. веригата поне за едната от двете лампички).
« Последна редакция: 24 Май 2008, 15:11:23 от Vlado »

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re: Контролно осветление за стрелки
« Отговор #1 -: 24 Май 2008, 16:35:43 »
а имаш ли контролни контакти на апаратите

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
Re: Контролно осветление за стрелки
« Отговор #2 -: 24 Май 2008, 16:46:16 »
И да и не! На механизмите за класическите  стрелки, които се управляват с пиано имам, на тези конрадските понеже са с крайно изключване -  нямам, но не им и трябват, защото светодиодите директно ще бъдат включени преди ЦК ключетата.

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re: Контролно осветление за стрелки
« Отговор #3 -: 24 Май 2008, 17:01:04 »
крайното изключване няма общо с контролния к-т.
колко жици ти излизат от апарата - шест ли?

br185

  • Trade Count: (19)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 533
  • Рейтинг: 4
  • HO 1:87/всички епохи без I/DB,OBB Велико Търново
Re: Контролно осветление за стрелки
« Отговор #4 -: 24 Май 2008, 19:43:31 »
Цитат на: Vlado link=topic=549.msg5904#msg5904 date=1211630934
В момента свързвам последните стрелки по моя проект за "Повишаване пропускателната способност на гара Вакарел" и се сблъсках със следния проблем: трябва да сложа лампички (най-добре светодиоди), които да ми показват положението на езика на стрелките в мазето на макета, а и не само там. Та въпросът ми е какви светодиоди + съпротивления да взема, за да мога да ги включа към ЦК ключетата, така че във всеки един момент една от тях (лампичките) да свети (по две на всяка стрелка) и да ми показва актуалното положение на всяка една стрелка по макета (общо четири стрелки)? Механизмите, които ползвам са от конрадските с крайно изключване, тъй че светодиодите ще са свързани директно към ЦК ключетата (защото те са on-on и винаги ще е затворена ел. веригата поне за едната от двете лампички).
  Здравей Владо.
  Бих ти препоръчал в случая да изпозваш двуцветни светодиоди като тези http://www1.conrad.de/scripts/wgate/zcop_b2c/~flN0YXRlPTMyNTY2MjUwNTE=?direkt_aufriss_area=SHOP_B2C_ModelRailway&~template=PCAT_AREA_S_browse&p_page_to_display=&catalogs_sub_id=sub15&aktiv=15&navi=oben_1
 Те са с три извода като средния е общ. Така системата ще е по-компактна.
 Относно съпротивленията аз ползвам следната формула :
R=(U-Ud)/I  където:
R - търсеното съпротивление в килооми;
U - напрежението на захранващата веригата в която е включен светодиода. Замества се във волти.
Ud - (малкото d е индекс) - пад на напрежението върху диода във волти;
I - тока на консумация на диода в милиампери.
 Ето и един пример. Ако захранването е U=12V и приемем, че консумацията на диода е I=10 mA и като се има предвид, че диода със сигурност е запален при напрежение Ud=2V то се получава следното:
R=(U-Ud)/I=(12-2)/10=1 килоом. Поставя се съпротивление с най- блиската по-голяма стандартна стойнос. Ако се използват двуцветни диоди, е най добре да има съпротивления и на двата извода, но мисля че можеш да го сложиш и на общия такъв.
  Това всичкото е при положение, че се ползва за захранване постоянен ток. Ако изпозваш променлив ток тогава ще трябва да се монтира допълнително по един диод към всеки от изводите на светодиода за да се премахне единия полупериод на променливия ток.
  П.П. В това последното не съм съвсем сигурен, че може да стане, но нищо не пречи да опиташ и да видиш резултата.
 
« Последна редакция: 24 Май 2008, 19:47:09 от br185 »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Контролно осветление за стрелки
« Отговор #5 -: 26 Май 2008, 09:37:36 »
С какво напрежение се захранват Конрадските механизми - знам че са с двигатели и би трябвало да е изправено ...?
Ако за стрелките ползваш променливо (~16V) не забравяй , на всеки светодиод последователно преди него да вържеш по един изправителен диод.Дори 1N4148 ще е достатъчен на светодиод . Или им отдели обща верига - например "минуса" с един изправителен диод но вече поне  1N4001 (който е за ток до 1 А).

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
Re: Контролно осветление за стрелки
« Отговор #6 -: 26 Май 2008, 11:27:11 »
Цитат на: pach link=topic=549.msg5966#msg5966 date=1211783856
С какво напрежение се захранват Конрадските механизми - знам че са с двигатели и би трябвало да е изправено ...?
16V променливо

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Контролно осветление за стрелки
« Отговор #7 -: 26 Май 2008, 12:48:27 »
Значи го изправят вътре като в декодерите
Ами сложи си по един диод пред всеки резистор, за да светят светодиодите.
Ще го скицирам ...

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re: Контролно осветление за стрелки
« Отговор #8 -: 26 Май 2008, 13:01:49 »
Цитат на: pach link=topic=549.msg5977#msg5977 date=1211795307
Значи го изправят вътре като в декодерите
Ами сложи си по един диод пред всеки резистор, за да светят светодиодите.
Ще го скицирам ...
Изводите на релето завършват с диод. Гледам, че са ги закачили срещуположно, та сигурно това определя на къде да превключи релето.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Контролно осветление за стрелки
« Отговор #9 -: 26 Май 2008, 14:39:08 »
Най-простото изправяне за да "светне"...

 ;)
Уф аз като видя формули и бегам , та чак сега видях че br185 го е описал точно...
Извинете ме колеги - не съм си доспал днес :-[
« Последна редакция: 26 Май 2008, 14:41:46 от pach »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Контролно осветление за стрелки
« Отговор #10 -: 26 Май 2008, 14:44:26 »
Цитат на: pavel75 link=topic=549.msg5978#msg5978 date=1211796109
Цитат на: pach link=topic=549.msg5977#msg5977 date=1211795307
Значи го изправят вътре като в декодерите
Ами сложи си по един диод пред всеки резистор, за да светят светодиодите.
Ще го скицирам ...
Изводите на релето завършват с диод. Гледам, че са ги закачили срещуположно, та сигурно това определя на къде да превключи релето.
Това най-добре го провери и ако е така (с голяма вероятност)си изведи от там изводи за резистора на светодиода , ама пък много жици стаа така... :-\

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re: Контролно осветление за стрелки
« Отговор #11 -: 26 Май 2008, 15:36:34 »
Това обаче (според мен) не решава на 100% проблема. До колкото разбрах Владо иска да сложи индикация за стрелки, които не се виждат ( с невъоръжено око). Тази схема ще показва в какво положение е превключен ЦК ключа, но какво ще стане ако е попаднало камъче и езика на стрелката не е щракнал. Трябва ни обратна връзка на езика на стрелката, не на ключа. Този проблем трябва да решим.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Контролно осветление за стрелки
« Отговор #12 -: 26 Май 2008, 15:53:21 »
Пусто време не достига , Да го снимам и покажа като една възможна идея. Оборудвал съм се с  микроключета с изнесено лостче , което като  се опира в подвижната част от задвижването на стрелката (от долу де...) прави превключване.Считам че ако се монтира така щото ако стрелката не се е затворила , поради пясък в нея , лостчето няма да прещрака и ще е достатъчно като информация (и управление).


CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Re: Контролно осветление за стрелки
« Отговор #13 -: 02 Юни 2008, 17:42:27 »
Владо, а каква е консумацията на мотора на тоя механизъм? Ако не знаеш - ще го измерим!

Щото ако е големичка - над 100mA, има възможност за друг, стар начин за включване:

Светодиодът+резисторът се включват директно на клемите на т.н. ЦК-ключе!
Когато превключиш и всъщност закъсиш (шунтираш) единия светодиод и рзистора му,
той угасва, но светва другият. А токът през другия се оказва недостатъчен за да превключи
стрелката, но достатъчен за да свети и индицира.
Ако в механизмите наистина има и серийни (последователни) диоди, то отпада и необходимостта
от защитни паралелни диоди, или серийни такива, защото вече ги има.
За да сме сигурни, че токът на светене няма да завърти мотора, трябва да се избере по-малък
ток на светодиода - препоръчвам 5 mA - съвсем достатъчен за добро светене на съвременен светодиод!

;D

Der Hetzer

  • Trade Count: (59)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Рейтинг: 148
Re: Контролно осветление за стрелки
« Отговор #14 -: 02 Юни 2008, 22:27:11 »
Не знам какви са съвременните модни тенденции в стрелкосвързването, не съм стигнал до там, но тук имам една ГеДеРманска схема от едно време, дело на Pilz, надявам се да е от полза