Автор Тема: Захранващ блок за 16V променлив ток  (Прочетена 7787 пъти)

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5521
  • Рейтинг: 617
  • Красотата е в детайла!
Слагайки преди време двата модула за обръщателно ухо, аз окончателно технически се ориентирах към дигиталното управление на макета, защото за въпросните модули е невъзможно да работят в аналогов режим, а изключването им е доста трудно и поради това няма да го правя. В следствие на това, ще трябва да махна двата траснформатора (Пико) за класическо управление, които вече са ми ненужни. Но отстранявайки ги, няма да мога да захранвам принадлежностите на макета като светофори, стрелки, осветление и др. Въпросът ми е: Има ли някакво независимо захранване, което бих могъл да вградя в бъдещият ми блок за управление, което да не е трасформатор (Пико), да захранва само 16V променлив ток и то така, че да включа всички принадлежности, които в момента имам, че и повече в бъдеще? Ако туй нящо се продава свободно на пазара, моля, посочете място, от където да го закупя и каталожен номер на продукта.
:)

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Захранващ блок за 16V променлив ток
« Отговор #1 -: 24 Май 2008, 16:47:09 »
Ако не те мързи вземаш трансформаторче 16V DC и прескачаш Грец схемата... а такива можеш да намериш лесно почти навсякъде :)

lok45111

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Захранващ блок за 16V променлив ток
« Отговор #2 -: 24 Май 2008, 18:11:16 »
По принцип има трансформатори 220V АС/16V АС в Конрад. Също така можеш да провериш в магазин "Колд - Лайт" в безистена на женския пазар. Там има богат избор от трафове за всякакви нужди.

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re: Захранващ блок за 16V променлив ток
« Отговор #3 -: 25 Май 2008, 13:02:16 »
Не разбрах, защо искаш да махнеш двата Пиковски трафа? Те имат чудесни изходи по 16в и са много по-мощни от други. Това, че минаваш на цифрово управление не значи, че трябва да изхвърлиш трафовете. Спокойно можеш да използваш единия да захранва дигиталното управление, а втория - за освеление, ел. механизми и светофори, както досега.

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4773
  • Рейтинг: 624
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Re: Захранващ блок за 16V променлив ток
« Отговор #4 -: 25 Май 2008, 13:14:43 »
Цитат на: Жоро link=topic=551.msg5938#msg5938 date=1211709736
Не разбрах, защо искаш да махнеш двата Пиковски трафа? Те имат чудесни изходи по 16в и са много по-мощни от други. Това, че минаваш на цифрово управление не значи, че трябва да изхвърлиш трафовете. Спокойно можеш да използваш единия да захранва дигиталното управление, а втория - за освеление, ел. механизми и светофори, както досега.
Точно така,и аз му се чудя,защо?!?!?!?! ;D

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5521
  • Рейтинг: 617
  • Красотата е в детайла!
Re: Захранващ блок за 16V променлив ток
« Отговор #5 -: 25 Май 2008, 22:42:33 »
Ами предпочитам да намаля размера на контролното табло, което сега е доста голямо (и тежко). За дигиталното си имам захранване, което мисля да вградя в новото табло, а в последствие да купя и въпросното ново захранване за принадлежностите за 16V, което също да бъде вградено... нещо такова. Целта е двойно по-малко като размери и тежест контролно табло.
п.п. Започнах да подменям и всички кабели като слагам много по-тънки (досега ползва(х)м телефонни, които са по четири във връзка и често оставаха по парчетата неизползвани жици).

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Захранващ блок за 16V променлив ток
« Отговор #6 -: 26 Май 2008, 09:30:06 »
За трафовете - можеш да си поръчаш при Боби - фирма "Амета" на 7-км (някъде бях писал по този въпрос) или магазина им на ул."Цар Борис І" , точно срещу магазините не "електрон прогрес".При Боби траф с данни 16V/3-5 А ще ти излезне около 40-45 лв с метална кутия , светещ ключ и предпазители на 220V и на 16V.Металната кутия е занулена и сиво прахово боядисана .Размери 80х80х120 мм.За една седмица е готов.
За проводниците - не съм сигурен дали не трябва да подмениш телефонните , но с по - дебели , защото консумацията определя размера им , а телефонните доколкото си спомням са като звънчевите - доста слаби ...
Трафовете можеш и без кутия - само на лустер клеми , щом ще ги вграждаш в таблото ти , така може още да свалиш от цената им...

lok45111

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Захранващ блок за 16V променлив ток
« Отговор #7 -: 26 Май 2008, 11:34:19 »
Владо, аз ще се заема да ти намеря траф 220/16V 1,5 - 2А. Но ще бъде без кутия, което не мисля, че е проблем, щом ще се вгради. Ще гледам до три - четири дни да съм готов. За цената - няма да ти струва нищо, защото е от едни локомотивни истории, но пък този тип трафове са доста надеждни(все пак швед ги е правил).

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5521
  • Рейтинг: 617
  • Красотата е в детайла!
Re: Захранващ блок за 16V променлив ток
« Отговор #8 -: 26 Май 2008, 12:04:00 »
Мерси много, Марио! Задължен съм! :)