Автор Тема: За тези, които си мислят, че правенето на модели е ЛЕСНА и БЪРЗА работа.....  (Прочетена 6647 пъти)

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
 Създаването на малкосерийни и уникални модели от нулата е дълъг и труден процес. Някои хора в нашето хоби си мислят, че нещата се пръкват току - така от нищото и е достатъчно да имаш някой и друг лев, за да си позволиш каквото ти душа иска. Именно за тях предлагам тази тема, в която искам да илюстрирам как се правят тези модели.
 С две думи искам да започна малко по - широк, принципен разговор, как се случват нещата и колко много такива неща трябва да се случат, че да се стигне до завършен модел......

  Като начало, ето едно хубаво филмче на тази тема. Снимано е доста подробно:
https://www.youtube.com/watch?v=vElBacMVJbU

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Краси,

Че е лесно, лесно е!  Хакаш две големи мастики вечерта, усещаш как невроните започват да вибрират в такт с честотата на тропане на колоосите на чамугата в участъка Провадия-Белослав, пускаш Rhino3D или SOLIDWORKS и някъде към малките часове на нощта 3Д моделът е готов.  После е лесно - носиш плаки на Цоко за ецване или пускаш 3Д принтера да чагърта и.....

Истината е, че се консумира малко мастика...

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
 Някои се вдъхновяват от мастичка, други от гола птичка.....Въпросът е не от какво се вдъхновяваш, а какво влагаш, като време и усилия в създаването на един модел от нулата. Като си седиш на дивана и пийваш мастичка може и да не ти се задействат невроните. Птичките трябва да ги храниш и поиш, а виж да направиш нещо, да го измислиш и после да го материализираш си е съвсем друга бира.
 Та в тази връзка втора част:
https://www.youtube.com/watch?v=w7aUfeq2d9g

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Малко повече подробности за леенето от смола:
https://www.youtube.com/watch?v=PlaoiVq3cgg

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Леенето изглежда лесно, като има добра матрица.....ама дори да покаже как прави матриците, няма как да покаже как ги измисля...

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
 Да няма как да го покаже, но и това, което показва е достатъчно интересно.
 Ето пощенски вагон:
 https://www.youtube.com/watch?v=gprNHHuDeAg&list=PLciDw213_b0N-bKrwL4JAFUocYVF2Th7v&index=5

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Ето следващата серия за пощенския вагон... Достоен модел в здрава опаковка:
https://www.youtube.com/watch?v=7LZM2vqsNSA&list=PLciDw213_b0N-bKrwL4JAFUocYVF2Th7v&index=6
 ;D

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Бай руснак не разбира.  Най-вероятно отливката мине крива, после върху зеленото сложи жълто, после бяло, после пак жълто - то бива, бива, ама такова напластяване на боя.....

С две думи:. Ние ще го направим по-добре.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
За леенето ми е думата... : :scratch_ones_head:
Само на мен ли ми е тих звука?
Или руснака се пази от ... жената...или... да не събуди
детето!!! (клипа май е правен през нощта) :scratch_ones_head:
Освен довечера да го пусна на компа със субтитри ако може!
Калъпа э ясно - или коруцата е от 3Д принтер, или
има ръчно изработен прототип, какъвто тук прави
LDimitrov за нашата БДЖ-32 серия... не че няма и други
начини де!
Мен ми е интересна повече вида и начина за работа с барокамерата, но не ми стана ясно  (въпреки видимостта към манометра ( ;) ) дали работи с вакуум, или с налягане???
Някой да разбра това?
За боите, нали знаете "на вкус и цвет - товарищ нет!"
 :lol:

ПП. ...или първо с вакуум, за да "извади" мехурите, а после
с налягане, за да напълни всичко качествено.
Тръбички не видях, а клечките явно са водачи за двете силиконови части от матрицата ...май :scratch_ones_head:

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Връщане към началото и няколко отговора на някои от въпросите но Пламен:
https://www.youtube.com/watch?v=VTus0a28gVs
 ;D

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Четириосен открит товарен вагон:
https://www.youtube.com/watch?v=qWPZwrYuj68   ;D

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Мистър Пач,

От моят скромен опит в леярството със смоли, чрез много проби-грешки и гледане в Ютюб съм стигнал до следните открития, пазени от майсторите леяри както философския камък от алхимиците, а именно:

1.  Дегазиране на смолата се извършва винаги преди да се налее в матрицата.  Сипва се в съд, който е поне с 3-4 пъти по-голям обем от обема на смолата.  При пускането на вакуума, смолата се разпенва, шупва и надига нагоре - ако съдът е малък - всичко ще излезе навън.

2. Не всички смоли могат да се дегазират - това зависи от отвореното време за работа. Ако отвореното време е 3-5 минути, дори да си бРъз като гумаджия в пит-стоп на формула 1, пак няма да имаш достатъчно време да дегазираш смолата, да я налееш в калъпа, да я пъхнеш в барокамерата и да напомпаш налягането - ще спече някъде по средата на процеса.

3.  Барокамерата е почти задължителна! Дори да дегазирал смолата, трябва да си изключително прецизен и внимателен при наливането й в матрицата - да няма въздушни джобчета, матрицата да е така направена, че при наливане на смолата въздухът да бъде изгонен.  Барокамерата значително улеснява процеса - необходими са около 4 атмосфери налягане, за да може малките остатъчни балончета да бъда свити, сплескани до невидима степен.  Същото важи и за силикона за матрицата. 

4.  Отливката седи в барокамерата до пълното вулканизиране на силикона или втвърдяване на смолата - ако ги измъкнеш по-рано - всичко отива по дяволите, освен ако целта ти не структура на аерошоколад.

5.  Боядисване на смолата и използване на пълнители - тук е дълга тема и ще пиша друг път.

6.  Видове смоли:

6.1 Епоксидна смола - мноооого бавна.  Има отворено време няколко часа, стяга за 24-48-72 часа, здрава, прозрачна.  Боядисва се лесно с акрилни или прахообразни бои

6.2 Полиуретанови смоли - отворено време от 2 мин до половин час.  Втвърдява за 2-3 часа.  Обикновено става бяла или бежова.  Боядисва се с някакви @#$6&$1*!@ бои, които струват колкото екстракт макове.

6.3 Полиестерни смоли - нямам идея какви са - не съм пробвал.

6.4. Восък - от силиконовата матрица излизат много хубави восъчни фигурки, които после се заливат с гипс, изпича се да изтече восъка и се налива разтопен метал - и това е дълга тема

Стига толкова от мен.  Ако някой знае нещо повече - сигурен съм, че няма да го напише, та да не му откраднем майсторлъка, а ако някой иска да узнае още от моя опит - да пише или да заповяда на гости да му покажа нагледно всичко, което открих и научих за последните 3 години.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Г-н Ненчев, похвално е да споделите опита си тук - нали форума е създаден за това!? (или така беше анонса преди години)
За което има благодарни хора тук, сред които и аз!
Интересни аспекти!
За мехурчетата сте абсолютно прав - стига да не искаш аерошоколад!
Дори съм ползвал вашия опит за подобряваня на разливането
от материала наливан в калъпите, чрез "монтирате" на подходящи
"обезвъздушителни" тръбички от ушоклечки! Дори вече се запасявам с такива. Малък недостатък е, че понякога
материала се качва и по тях в следствие неподходящо място или
разход на материал в повече от необходимото. Получават се
едни допълнителни израстъци, които се отстраняват подобно на класическите леяци. Важното е липсата на празнини в ключови
части от отливките обаче!
Тъй като имам служебен ангажимент със полиуретанови смоли,
родно производство на наш институт, смятам в скоро време да експериментирам и с тях. За фирмените нужди които имаме, ние
ги получаваме готови оцветени в бяло , чрез добавка от супер финно кварцово "брашно"(финно смлян кварц ли, каолин ли, мрамор ли, не знам точно) и съответно черен цвят чрез добавка на автомобилни сажди (гуми).
И двата вида са електронеутрални, много летливи (прекрасни за леене да нашите модели) и сравнително удобни за работа.
Щом завърша експериментите, смятам да докладвам тук надлежно добития опит.
 :hi:


Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Ушоклечките са добри за наливане на смолата - диаметърът им точно колкото диаметъра на дюзата на медицинска спринцовка и шприцването става перфектно.  За обезвъздушители са кофти, понеже контактуват с детайла с площ около ф2 ММ и после иска рязане, пилене, шлайфане

За обезвъздушители за мен перфектния матрЯл са зъбоклечките - леко шкурвам и подравнявам връхчето, капка цианакрилат и стават чудеса - хем са почти два пъти по-тънки от ушоклечките, хем контактуват с детайла на много малка площ

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593