Автор Тема: Ръжда по релсите, как се имитира ?  (Прочетена 23479 пъти)

Dare_Devil

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Ръжда по релсите, как се имитира ?
« Отговор #15 -: 16 Март 2009, 10:44:19 »
Мисля си, че ако предварително върху траверсите се положи лента от хартиено тиксо, това може да спести доста търкане. Биха могли и да се изработят картонени шаблони за многократна употреба, които да се полагат върху траверсите, предпазвайки ги от боята. Ще взема да се пробвам да изработя нещо такова и ще споделя как става.

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Ръжда по релсите, как се имитира ?
« Отговор #16 -: 16 Март 2009, 10:46:39 »
Разгледайте му на човека и останалите клипчета и ми кажете къде по траверсите виждате от спрея???

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Ръжда по релсите, как се имитира ?
« Отговор #17 -: 16 Март 2009, 11:23:29 »
Още не съм имал време да погледна другите клипове , но на този дето става за  въпросната техника , траверсите стават точно в цвета на релсите!!!!!!!И се вижда от самолет... :on_the_quiet:
...и то само едностранно боядисани релси (щото не дава по подразбиране ,че така пръска релсите и от другата страна).
Това с картонениият шаблон не е лоша идея , дори да си поиграе малко човек , около крампонните болтове ,може и да се оцветява с "ръждата от релсите" щото там си е така!
Но пък шаблона ще предпази по-голямата част от траверсите!

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5521
  • Рейтинг: 617
  • Красотата е в детайла!
Re:Ръжда по релсите, как се имитира ?
« Отговор #18 -: 11 Юли 2010, 17:40:46 »
Здравейте, колеги! Вчера докато гледах телевизия (няма майтап!) внезапно ми дойде идея как да сложа имитация на ръжда по релсите съвсем безболезнено, така че хем да стане добре, хем и да не изисква много усилия. Разбира се, доволен от откривателския си талант погледнах и тук, за да видя дали всъщност не откривам топлата вода. Оказа се, че Dare_Devil вече го е открил като техника, макар и само като предложение. Най-вероятно това са го направили и други, тъй че без да имам претенции за уникалност сега стъпка по стъпка ще опиша вече изпитания метод както и крайния резултат:
1. Необходими инструменти:

Макетен нож, тънка четка (3/0 е тази, каквото и да значи това), хартиено тиксо, кафява боя (в случая Revell MATT 84) и ножичка.
2. Първоначален вид:

Всеки знае как изглежда една релса - бяла или жълта, но винаги без "ръжда" отстрани (и "ръждясалите" на заден план).
3. Подготовка 1:

Взимате тиксото и го полагате върху едната релса от край до край по показаният начин.
4. Подготовка 2:

Натискате с пръст по протежение на релсата. Трябва добре да се залепи!
5. Подготовка 3:

С макетния нож притискайки острието плътно до глава релса, започвате внимателно да изрязвате всичко в страни от залепеното върху глава релса. Внимавайте да не режете върху самата глава релса! Рискувате да оголите повърността и после, когато започнете да боядисвате, да я намажете (зацапате) с боята.
6. Подготовка 4:

След изряването внимателно отделяте излишното. Внимавайте да не отлепите остатъка от тиксото останал върху глава релса!
7.Подготовка 5:



Ето това трябва да се получи. С ножичката обирате там, където не сте успели успешно да махнете излишното тиксо.

Продължението следва...
« Последна редакция: 12 Юли 2010, 00:41:05 от Vlado »

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5521
  • Рейтинг: 617
  • Красотата е в детайла!
Re:Ръжда по релсите, как се имитира ?
« Отговор #19 -: 11 Юли 2010, 18:02:07 »
Продължение:
8. Подготовка 6:

Горното правите и за втората релса.
9. Подготовка 7:

След като сме подготвили релсите е време да се заемем с боядисването. Макетът (модулът) трябва да се нагласи, за да е удобен за работа. В случая с моя модул го слагам перпендикулярно на земята, като така страничната повърхност на релсите става хоризонтална (почти).
9. Боядисване 1:

Внимателно с четка започвам да нанасям боята върху страничната повърхност на релсата. Трябва да се боядисва само тя! Тиксото, ако е добре залепено, пази глава релса, тъй че и по-голямо количество боя не е страшно. Все пак, ако е много, разнесете я добре върху повърхността. Криза е, трябва да се икономисва материалът...  ;)
10. Боядисване 2:

По същият начин се боядисва и втората подготвена релса.
11. Боядисване 3:

След като сте боядисали и двете релси от едната им страна, естествено подготвяте макета (модула) за боядисване на релсите и от другата им страна. В случая отново обръщам модула под прав ъгъл към земята и осигурявам удобни хоризонтални релси.
12. Боядисване 4:



Боядисвам небоядисаното по същият начин.
13.Резултатът 1:



Макар и привидно намацано се вижда, че излишната боя е върху тиксото. Време е да го махнем:
14. Резултатът 2:

Внимателно го махаме. Все пак обаче трябва да е минало известно време, за да изсъхне боята. На Ревелската й трябват няколко минути.
15. Резултатът 3:





Готовият продукт. Имам си и почитател - гледа ме човекът и ми се чуди на акъла...  ;)
« Последна редакция: 12 Юли 2010, 00:45:01 от Vlado »

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re:Ръжда по релсите, как се имитира ?
« Отговор #20 -: 11 Юли 2010, 18:39:00 »
Да, Владо, това е май оптималният вариант за състаряване на положени и баластирани вече линии... Но усещам големи мъки при боядисването на немодулни макети, предвид начинът ти на обръщане на макета на 90 градуса.... ти го разбичи твоя, можеш да въртиш модулите, ама на цял макет май ще е огромен проблем... Ако още не са сложени обаче аз пробвах друг метод, много по-бърз и рационален.. Ама трябва да направя снимки на готовите линии и ще ги кача и аз.  :drinks:

венелин

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Ръжда по релсите, как се имитира ?
« Отговор #21 -: 11 Юли 2010, 21:17:09 »
Защо се мъчите като грешни дяволи, лепенки, обръщане, боя и др. не знаетели за прахообразните патинатори на водна основа/готова ръжда и пр./ един бр. е 5лв. с които можеш да нацапаш всички релси та и от горе, мацаш без да ти пука и без да обръщащ макета като иди.......... като засъхне с танпонче избърсвате ат горе релсата и тя лъсва, изключително бързо и може да се смесват доста видове. :)

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Re:Ръжда по релсите, как се имитира ?
« Отговор #22 -: 11 Юли 2010, 21:50:11 »
Браво Владо - много реалистично е станало!  :yes:

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5521
  • Рейтинг: 617
  • Красотата е в детайла!
Re:Ръжда по релсите, как се имитира ?
« Отговор #23 -: 11 Юли 2010, 22:29:37 »
Цитат на: Best Ripper link=topic=555.msg44103#msg44103 date=1278862740
Да, Владо, това е май оптималният вариант за състаряване на положени и баластирани вече линии... Но усещам големи мъки при боядисването на немодулни макети, предвид начинът ти на обръщане на макета на 90 градуса.... ти го разбичи твоя, можеш да въртиш модулите, ама на цял макет май ще е огромен проблем... Ако още не са сложени обаче аз пробвах друг метод, много по-бърз и рационален.. Ама трябва да направя снимки на готовите линии и ще ги кача и аз.  :drinks:

Не бих казал! Може спокойно да се боядисва и без удобното завъртане на модула. Само се слага удобна подложка (гладка) близо до релсата, дланта се опира на нея и спокойно се боядисва при хоризонтално положение на макета.

Цитат на: венелин link=topic=555.msg44116#msg44116 date=1278872229
Защо се мъчите като грешни дяволи, лепенки, обръщане, боя и др. не знаетели за прахообразните патинатори на водна основа/готова ръжда и пр./ един бр. е 5лв. с които можеш да нацапаш всички релси та и от горе, мацаш без да ти пука и без да обръщащ макета като иди.......... като засъхне с танпонче избърсвате ат горе релсата и тя лъсва, изключително бързо и може да се смесват доста видове. :)

Интересно в един следващ момент като трябва да изчистиш релсата със спирт какво ще се случи, като е на водна основа т. нар. патинатор? Ревелските бои осигуряват стабилна покривка и трудно се махат дори и след множество третирания със спирт, да не кажа, че изобщо не се махат.

венелин

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Ръжда по релсите, как се имитира ?
« Отговор #24 -: 11 Юли 2010, 22:33:18 »
То тва е проблема, че не се маха, пък и отгоре боя не ти трябва, само по-лесно и реалистично изпитано предложение правя.

венелин

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Ръжда по релсите, как се имитира ?
« Отговор #25 -: 11 Юли 2010, 22:41:50 »
А спирта защо ти е?

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5521
  • Рейтинг: 617
  • Красотата е в детайла!
Re:Ръжда по релсите, как се имитира ?
« Отговор #26 -: 12 Юли 2010, 00:28:25 »
Релсите се чистят със спирт задължително! От прах, от наслагвания...

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re:Ръжда по релсите, как се имитира ?
« Отговор #27 -: 13 Юли 2010, 15:00:56 »
Ето и моя резултат от "ръждясването" на релсовия път. Първо да направя уточнение, че става въпрос за стария П профил на ВТТВ /Тилиг, той като при единия вариант съм разглобявал линиите. Какво е положението с новите в Т профил - нямам представа.

Първоначален вид на релсовия път:



Първи вариант: светлосиви траверси /имитация на бетонни/ и "ръждясали" линии.
За целта разглобих линиите - свалих металните части от пластмасовите. Не съм си играл да ги мия с препарати, разредители, спирт и т.н. само ги избърсах от прахта. За боядисването на траверсите използвах останал ми от преди време светлосив спрей. Линиите ги лепих с хартиена лента на 1-2 места, завита на кръгче с лепилото навън - хем да лепи към линията, хем към един картон за подложка. Пръснах ги тънко два пъти през 10-15 минути. Самите траверси имат заводски релеф, имитация на дървени жилки. Боята не успя да ги покрие, но едва личат, предвид частичното покриване от боята и малкия им размер.
Линиите П профил ги избърсах с парцал с коресилин и ги защипах на малко менгеме за двойка щифтове, които служат за закрепването им към траверсите. За боя ползвах грунд за черни метали на "Алкидем", който е червено-кафяв на цвят. Нанасях с тънка четка отстрани, без покриване на челната страна на релсите. Естествено, че имаше омацване, но след денонощие съхнене преминах към почистването. За чистете използвах клечки с навит памук /като клечките за уши/, напоени немного с коресилин. Тук чалъмът е следният: първо се забърсва нагрубо основното за почистване, а на втория път - вече фино. Задължително е честото обръщане на памука, за да няма замазване. Зачиства се само горната страна и една идея малко по-ниско от вътрешната страна на двете релси /където ще опират ребордовете на колелата/. След още денонощие ги сглобих. През това време извадих съединителните щифтове на линиите и ги изпилих с фина пиличка, тъй като бяха доста потъмнели и създаваха предпоставка за лошо токопредаване.
Ето го резултата:



Втори вариант: Еднакво "ръждиво" оцветяване на всичко - траверси и линии.
В този случай си поръчах при едни приятели спрей, който ми го направиха по мостра на ръждиво желязо. Цвят по каталог няма. Добавиха само матиращ агент към боята. След забърсване на прахта и залепването на линиите към картон по гореописания начин, директно пръсках два пъти тънко със спрея. Това важи и за стрелките, и за кръстачките, и за захранващите линии. На последните само покрих щипките за жиците. Всичко се оцвети еднакво, но не смятам това за голямо отклонение от реализЪма - виждал съм немалко траверси, добре оцветени целите в ръжда, протекла покрай сняг и дъжд от линиите. Реално дървените траверси "заводски" са сиво-кафеви-черни-мърляви, тъй като се киснат в специални импрегнатори. Може да се приложи и тук вариантът от първа точка: разглобяване, пръскане на траверсите с една по-тъмна боя с мърляв цвят, пръскане на релсите с ръждив цвят, зачистване и сглобяване, но... Първо - производителността пада главоломно, увеличава се значително фирата на боя /най-вече на боята за релсите - който е пръскал дребни детайли знае за какво говоря/, второ - при последващото баластиране немалка част от траверсите ще се покрият с камъчетата и кафевият цвят на траверсите ще се убие /поне така смятам/.

Ето и втория резултат:



Сравнение във вида на двата начина на оцветяване:


По втория начин се появиха естествено проблеми със задвижването на някои стрелки и се наложи допълнителни занимавки за почистване на местата, където има триене. Трябваше да се почистят и местата на електрически контакт. В отделни линии боята от спрея беше проникнала от вътрешната страна на релсите в краищата, включително и между щифтовете и линиите, което наложи изваждането им /и частично разглобяване на линиите/, за да бъдат почистени контактните повърхности. В последствие се наложи да направя това с щифтовете /сваляне, изпилване, почистване, сглобяване и стягане/ на всички релси, тъй като се установи, че щифтовете бяха окислени и токът бягаше поголовно.
« Последна редакция: 13 Юли 2010, 15:08:24 от Best Ripper »

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Re:Ръжда по релсите, как се имитира ?
« Отговор #28 -: 13 Юли 2010, 16:11:42 »
Еми добре е станало :).

Като че ли първия вариант седи по-добре. 2-рия с изцяло кафяви релси и траверси май не е много подходящ за П-профил, но това е само мое мнение.

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re:Ръжда по релсите, как се имитира ?
« Отговор #29 -: 13 Юли 2010, 17:45:39 »
Да, защото е по-контрастен. Ама и гледах по-бързо да става.. Основното ми желание беше да махна гадния черен цвят на траверсите... Сега кафявият, дори върху механизмите, не ме дразни. Все пак кафявото е доста по-реален и разпространен цвят в природата, отколкото чистото черно...