Автор Тема: Витрини за жп модели  (Прочетена 7770 пъти)

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4773
  • Рейтинг: 624
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Re: Витрини за жп модели
« Отговор #15 -: 22 Януари 2022, 12:32:55 »
Цитат на: Petko Ivanov link=topic=5551.msg123023#msg123023 date=1642843948
Благодаря за отговора Ви. Имате уникална колекция с модели на почти всички парни, електрически и дизелови локомотиви на БДЖ. Нямате обаче модел на електрически локомотив серия 41 - на какво се дължи това?

Още не съм го направил  ;D ;D ;D
 :drinks: :drinks: :drinks:

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Re: Витрини за жп модели
« Отговор #16 -: 22 Януари 2022, 13:52:04 »
Цитат на: Petko Ivanov link=topic=5551.msg123023#msg123023 date=1642843948
Благодаря за отговора Ви. Имате уникална колекция с модели на почти всички парни, електрически и дизелови локомотиви на БДЖ. Нямате обаче модел на електрически локомотив серия 41 - на какво се дължи това?

  Че някой иска ли серия 41 на БДЖ?   :unsure:
Извинявам се на Павлин, че и аз му цапам темата.

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Витрини за жп модели
« Отговор #17 -: 22 Януари 2022, 18:53:50 »

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Витрини за жп модели
« Отговор #18 -: 22 Януари 2022, 20:16:38 »
Когато решех да си правя моята витрина, във форума имаше снимки от колекцията на Яско (Сaprycorn). Видях му витрината на живо и взаимствах за направата на моята...
Принципно, естетично е по-добре да има релси на рафтовете. Аз трябваше да купя 26,4 м. (12 х 2,2 м.) и решех да ги спестя, като ги взема във бъдеще, но още не съм ги взел. И така няколко години вече, като не ми прави впечатление...  :)
Много е важно да се избегне праха. Моите врати се плъзгат, като съм сложил силиконово уплътнение между стъклата. Рафтофете са ми 3 х 4 стъпаловидни с разтояние 6 см. просвет между тях.




На последната снимка трябва да измисля нещо за плътно уплътнение между стъклото и рамката. От там влиза прахоляк... Но, въпреки всичко, близо три години не съм чистил прах и нямам намерение да чистя скоро.

Petko Ivanov

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 350
  • Рейтинг: 110
Re: Витрини за жп модели
« Отговор #19 -: 22 Януари 2022, 20:39:57 »
Цитат на: Krasi Tankista link=topic=5551.msg123026#msg123026 date=1642852324
  Че някой иска ли серия 41 на БДЖ?   :unsure:
Извинявам се на Павлин, че и аз му цапам темата.

Какво му е на 41? Чест прави на колегата, че е направил модели на всички серии локомотиви, даже с разновидностите, които са се движили по нашите релси  :clapping: :hi:. И в тази ситуация липсата на 41 се набива на очи. Със сигурност 41 не са най-успешните електровози, но са част от историята ни. Горещо препоръчвам на toniemi да си направи модели на 41 и 41.1, за да завърши уникалната си колекция  :)

dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
Re: Витрини за жп модели
« Отговор #20 -: 22 Януари 2022, 21:23:18 »
Цитат на: gregary link=topic=5551.msg123031#msg123031 date=1642875398
.....
Много е важно да се избегне праха. Моите врати се плъзгат, като съм сложил силиконово уплътнение между стъклата.  .................................
....На последната снимка трябва да измисля нещо за плътно уплътнение между стъклото и рамката. От там влиза прахоляк... Но, въпреки всичко, близо три години не съм чистил прах и нямам намерение да чистя скоро.
  Привет!
 Може да ползваш същото "силиконово уплътнение", ако от двете страни  се  захванат неподвижно, примерно 30мм стъкла, с отстояние като вече съществуващите. :hi: :drinks:

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4773
  • Рейтинг: 624
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Re: Витрини за жп модели
« Отговор #21 -: 23 Януари 2022, 00:02:32 »
Цитат на: Petko Ivanov link=topic=5551.msg123032#msg123032 date=1642876797
Какво му е на 41? Чест прави на колегата, че е направил модели на всички серии локомотиви, даже с разновидностите, които са се движили по нашите релси  :clapping: :hi:. И в тази ситуация липсата на 41 се набива на очи. Със сигурност 41 не са най-успешните електровози, но са част от историята ни. Горещо препоръчвам на toniemi да си направи модели на 41 и 41.1, за да завърши уникалната си колекция  :)

Е,аз нямам и други локомотиви и мотриси,но....не може всичко!Че и парните машини не са ми напълно готови... :drinks:

angel.s

  • Trade Count: (8)
  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 25
  • Рейтинг: 8
  • БДЖ 4,5 еп.
Re: Витрини за жп модели
« Отговор #22 -: 24 Януари 2022, 00:37:15 »
Хубави витрини!

pavlinbg

  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 735
  • Рейтинг: 265
Re: Витрини за жп модели
« Отговор #23 -: 02 Февруари 2022, 20:39:10 »
Силиконовото уплътнение очевидно е добро решение срещу натрупването на прах.
А относно това дали да се поставят релси във витрината, натъкнах се на оригинално решение
https://www.alsino-home.de/vitrinen-schichtholz-massiv/vitrinen-module/module-8-fach/3meter-8fach-ho-vitrine-mit-eingefraesten-nuten-fuer-h0-3e43alrm_1168_1463

В тази витрина вместо релси, които трябва допълнително да се поставят, има направени фабрично специални улеи на всеки рафт, в които се поставят моделите (за H0 или ТТ). По този начин се спестяват доста средства от закупуване на релси за витрината. При условие, че всеки рафт е с дължина 3 м., сами можете да си направите сметка за каква сума става въпрос.
« Последна редакция: 02 Февруари 2022, 20:42:18 от pavlinbg »

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4773
  • Рейтинг: 624
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Re: Витрини за жп модели
« Отговор #24 -: 02 Февруари 2022, 21:31:08 »
Цитат на: pavlinbg link=topic=5551.msg123128#msg123128 date=1643827150
Силиконовото уплътнение очевидно е добро решение срещу натрупването на прах.
А относно това дали да се поставят релси във витрината, натъкнах се на оригинално решение
https://www.alsino-home.de/vitrinen-schichtholz-massiv/vitrinen-module/module-8-fach/3meter-8fach-ho-vitrine-mit-eingefraesten-nuten-fuer-h0-3e43alrm_1168_1463

В тази витрина вместо релси, които трябва допълнително да се поставят, има направени фабрично специални улеи на всеки рафт, в които се поставят моделите (за H0 или ТТ). По този начин се спестяват доста средства от закупуване на релси за витрината. При условие, че всеки рафт е с дължина 3 м., сами можете да си направите сметка за каква сума става въпрос.

Това с цените на релсите си има и друго решение....какво направих аз:
Имах кашон със стари пиковски криви П-профил релси.За витрината ми трябваха прави!Изправих си ги!

Безплатно!
Всеки може да си купи евтино и да си ги изправи.

angel.s

  • Trade Count: (8)
  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 25
  • Рейтинг: 8
  • БДЖ 4,5 еп.
Re: Витрини за жп модели
« Отговор #25 -: 02 Февруари 2022, 23:18:38 »
Моделите поставени на релси  във витрината изглеждат по- добре. Даже си мисля и за баласт. Още по - красиво ще стане, но при мен разстоянието между рафтове те е осем см. С баласт губя още един сантиметър, но ще пробвам...

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Витрини за жп модели
« Отговор #26 -: 08 Февруари 2022, 12:32:58 »
Хайде едно възможно лесно за всеки решение,
а стъклата и тяхното закрепване, както и вътрешните рафтчета за моделите са си по ваше усмотрение.
Каквито си купите/изрежете по поръчка при стъкларя. Препоръчвам Ш-образните лайсни за витрините,
като по-евтини и много лесни за монтаж от лаици дори.

Иначе не е сложна и всеки ще може да си я сглоби сам, като получи кашона с частите. Дълбочината
позволява вътре да е стъпаловидно, като под скритото пространство от рафтчетата обикновенно се редят
кутийте от моделите или като Грегари - диагонално локомотивите.
 Дълбочинната е удобна и за монтиране непосредствено зад стъклата на LED ленти за осветление.
Цената за обема си е направо никаква. Само времето на доставка не е "веднага".


https://mondomebeli.com/product/etajerka-lina-5-dab-sonoma-79718/
Цена: 103,55лв.
С ПОРЪЧКА виж ДОСТАВКА: 20-30 дни
Спецификация за етажерка
Широчина......................72.0 см
Височина.....................176.0 см
Дълбочина....................28.0 см
Корпус материал..........16 мм ПДЧ
Корпус цвят.................дъб сонома
Фронт материал...........16 мм ПДЧ
Фронт цвят..................дъб сонома
Вид на опаковката.......картон

транспорт с куриер - разходите се формулират на база на тарифата на куриера и са за сметка на клиента.
Заплащането се извършва при доставката.

Онлайн поръчки
Избери продуктите Използвайки менюто, прегледайте продукти по категории. Ако знаете наименованието на продукта,
който търсите, можете да ползвате търсачката в горната лява част на екрана. Когато намерите продукта,
който Ви харесва, добавете го в количката чрез натискане на бутона количка  за покупка: 
 Добави в количката
След добавянето на продукти в количката е нужно да кликнете на бутона “количка”, за да бъдете пренасочен към страницата
на Вашата количка за пазаруване, където имате възможността да преглеждате списъка с избрани продукти, да актуализирате количеството, или да премахнете един или повече продукти. След като сте добавили продуктите в количката, попълнете детайлите за доставка и плащане на поръчката като кликнете на бутона “Направи поръчка”.

   Поръчки по телефона
Ако имате нужда от повече информация и разяснения, свържете се с нашите консултанти на телефон 0700 20 699/ 0894 300 446.Ако сте готови с избора си, можете директно да направите поръчка по телефона
   Поръчка в лично съобщение
Приемаме поръчки и в активния чат прозорец на сайта, както и на лични съобщения във фейсбук профила ни https://www.facebook.com/MondoMebeli

« Последна редакция: 08 Февруари 2022, 12:36:07 от pach »

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4773
  • Рейтинг: 624
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Re: Витрини за жп модели
« Отговор #27 -: 08 Февруари 2022, 18:37:54 »
Цитат на: pach link=topic=5551.msg123191#msg123191 date=1644316378
Хайде едно възможно лесно за всеки решение,
а стъклата и тяхното закрепване, както и вътрешните рафтчета за моделите са си по ваше усмотрение.
Каквито си купите/изрежете по поръчка при стъкларя. Препоръчвам Ш-образните лайсни за витрините,
като по-евтини и много лесни за монтаж от лаици дори.

Иначе не е сложна и всеки ще може да си я сглоби сам, като получи кашона с частите. Дълбочината
позволява вътре да е стъпаловидно, като под скритото пространство от рафтчетата обикновенно се редят
кутийте от моделите или като Грегари - диагонално локомотивите.
 Дълбочинната е удобна и за монтиране непосредствено зад стъклата на LED ленти за осветление.
Цената за обема си е направо никаква. Само времето на доставка не е "веднага".

(Image removed from quote.)
https://mondomebeli.com/product/etajerka-lina-5-dab-sonoma-79718/
Цена: 103,55лв.
С ПОРЪЧКА виж ДОСТАВКА: 20-30 дни
Спецификация за етажерка
Широчина......................72.0 см
Височина.....................176.0 см
Дълбочина....................28.0 см
Корпус материал..........16 мм ПДЧ
Корпус цвят.................дъб сонома
Фронт материал...........16 мм ПДЧ
Фронт цвят..................дъб сонома
Вид на опаковката.......картон

транспорт с куриер - разходите се формулират на база на тарифата на куриера и са за сметка на клиента.
Заплащането се извършва при доставката.

Онлайн поръчки
Избери продуктите Използвайки менюто, прегледайте продукти по категории. Ако знаете наименованието на продукта,
който търсите, можете да ползвате търсачката в горната лява част на екрана. Когато намерите продукта,
който Ви харесва, добавете го в количката чрез натискане на бутона количка  за покупка: 
 Добави в количката
След добавянето на продукти в количката е нужно да кликнете на бутона “количка”, за да бъдете пренасочен към страницата
на Вашата количка за пазаруване, където имате възможността да преглеждате списъка с избрани продукти, да актуализирате количеството, или да премахнете един или повече продукти. След като сте добавили продуктите в количката, попълнете детайлите за доставка и плащане на поръчката като кликнете на бутона “Направи поръчка”.

   Поръчки по телефона
Ако имате нужда от повече информация и разяснения, свържете се с нашите консултанти на телефон 0700 20 699/ 0894 300 446.Ако сте готови с избора си, можете директно да направите поръчка по телефона
   Поръчка в лично съобщение
Приемаме поръчки и в активния чат прозорец на сайта, както и на лични съобщения във фейсбук профила ни https://www.facebook.com/MondoMebeli

На мен ми се струва неудачен варианта с ПДЧ плотове!Като пресметнете тежестта на локомотивите,разположени стъпаловидно-значи повече бройки,тези плотове провисват за около година и става много грозно!
Мое мнение.... :drinks:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Витрини за жп модели
« Отговор #28 -: 08 Февруари 2022, 21:56:07 »
Момчета, да се изясним нещо, че ми звъннаха да питат - от 40 години на такава библиотека,
че и  с витринните стъкла, ми стоят, както многотомни издания от поредици книги с твърди корици,
така и списанията по електроника и моделизъм, плеяда справочници (а те си тежат доста),
всички шити и подвързани също с твърди корици.
И нямам никакво изкривяване на въпросните библиотеки! При това са с по-големи размери -  от по 1 метър  дължината!!!
А за моделите които стоят на допълнителни рафтчета, били от стъкло или други мататериали,
още по малко, защото те всъщност са монтирани или на гърба, или на страничните части,
колкото и да е малка - тежестта е разпределена! То стъклата са най-тежкото при моделите де...
А освен в ТТ, мнозина знаят че имам модели (стара слабост) и в Н0!!! Както и малко дайкаст автомобили!
Даже поредицата книги на "световна класика" си стоят там от както се четат! (от соцвремената)
Само за модели от кралския мащаб - в единица, не знам какво е положението...
Ама там знаем, че изпускането на локомотив върху палеца на крака, не е безопасно! :spiteful: :haha: :haha: :haha:
Но пък колко такива локомотива може да се сложат на един библиотечен рафт от 72 см!? :yes:
До сега никой от хобистите с подобни витрини (Ясен, Грег и др.) не са споделили за проблеми с тежестта.
 :hi:
За кашоните май  по-опасна е влагата...всъщност тя и за дървото е така...аз съм си сложил, тук там пакети със силикагел,
за всеки случай, като борба с влагата -  все пак всичко е край нас и ние живем с витрините си. Е не съм
чак такъв манияк, че да монтирам електрически влагоуловители! :lol:
По неприятна е прахта, но ако си сложите стъкла и малко дунапренови ленти (или силикон),
 например да омекотят в допира в края им, към останалите части на витрината, и този проблем е решим!
Стига да ги затваряте винаги до край!
 ;D ;D ;D

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Витрини за жп модели
« Отговор #29 -: 09 Февруари 2022, 16:15:21 »
Аз нямам провисвания на рафтовете, вече повече от 7 години...
Миналата година, сглобих една т.нар. "работна" витрина, която ми стои на Пбк до макета. Принципно, аз не харесвам моделите да стоят по кутиите и в кашони. Първо, защото не са ми пред очите и не мога да им се кефа и второ, защото се забравя с годините какво има.
На макета нямам много свободно място (всичко е предвидено за макет) и в анренцето сглобих витринка 28/40/202 см. от Икеа. Сложих нагъсто стъклени рафтове и там подреждам вагоните по композиции. Някои от тях са по трасето на макета... Така са ми винаги под ръка и пред очите.

« Последна редакция: 09 Февруари 2022, 16:18:50 от gregary »