Не знам дали е на ACME, или на Amintiri Feroviare, но вече излязоха доста модели на ЕА3000. Не ми беше в приоритетите и до сега се ослушвах. Но накрая - това лято - се реших и си взех 86.002, AF10054. Моят е със същата ливрея както 001 - с кончето на Булмаркет. Както този от първата страница тук. Затова нови снимки няма да качвам. Само някои "мои впечетления" и забелязани особености:
Локомотивът ми хареса страшно много - като външен вид и като детайли.
За съжаление, както всичко на ACME, пластмасата е ужасна - "хрупкава", т.е. чуплива, няма никаква еластичност. На покрива в средата има само един детайл - шината за връзка на двата пантографа, и той се счупи още при първото вадене на модела от кутията. Уж внимавах ... Също и една тяга за спирачките. Оправих ги, разбира се, и вече внимавам повече, но за тези пари като материал е далече от любимите ми Роко. Повече прилича на Брава.
Имах и нещастието да ми се падне екземпляр, на който белият светодиод в едната посока на надбуферните светлини не беше запоен, а само допрян на мястото си. При отваряне на корубата диодът изпадна. Не ми беше проблем да го запоя наново на мястото му, по един бял и червен са на една малка платка в челото, с малки световоди. Но все пак е SMD, доста е дребничък, а и не е редно в чисто нов локомотив да ми падат части. По същия начин на БДЖ 42.081 ми изпадна единия дросел от основната платката, от едно Пико V23 също ми изпадна диодът за осветление на кабината.
Осветлението на кабината и на горния прожектор е на основната платка.
Купих си аналогов модел, такъв имеше в магазина, а и по-евтиничко. За сега всичко (почти) ми е аналогово и така ми е добре.
В сравнение с 001, платката е изцяло нова. Не знам за тези 13 години кога са я сменили. Гнездото е за plux22. Платката:
Моторчето естествено вече не е заветната Mashima. Прилича на него, поне външно. При работа нямам никакви забележки, изглежда като точно копие на Машима:
Гледайки карантията ми направи впечатление, че в гнездата на карданите няма никаква смазка / грес. Редукторите са гресирани нормално. Не знам дали е нарочно или е пропуск?
Този модел има един всеизвестен съществен недостатък - пантографите. Освен че се разчекват прекалено много, при вдигане на пантографа пружинката им се откача, и трябва да се намества при всяко вдигане и сваляне. И двете се оправят много лесно - смених винтчето, с което е захванат пантографа, с малко по-дълго. Оригиналното винтче се развива, пантографът си стои на мястото и не пада, давиваме ново винтче. При вдигане на пантографа долната му част вече подпира в по-дългото винтче, и пружинката не може да прескочи и да се откачи. Винтчето е нещо като м1.8 или м1.9, дължината - на око малко по-дълги от оригиналните, не съм ги мерил. Сега при вдигнат пантограф силуетът прилича на истински.
"Оправен" пантограф:
Съществена новост в сревнение с първия модел е добавянето на платката на още цели 8 светодиода, което се управляват от 4 отделни изхода на декодера. Те са за четирите двойни лампички отстрани в горния край на вратите. Разбира се те мигат само при цифров модел. След като свалих схемата на платката (и тапата), след малко чесане по пъпеша, се оказа че не е трудно да си ги направя да мигат и при аналогово каране. Добавих един стандартен симетричен мултивибратор, два n-p-n транзистора, 4.3 кома в колекторите, 15 кома в базата, по 100 uF между двата транзистора. Мигането е една идея по-бълзо от оригиналното. Не знам как е на цифров модел. Събрах го от подръчни материали, не ми се правят платки, а и място имаше достатъчно в резервоара (там е новото място на високоговорителчето, което е малка правоъгълна таблетка вместо предишния голям кръгъл високоговорител). Горе добавих 15V ценер през 200 ома и един диод на плюса, с още един кондензатор за захранване на мултивибратора, защото наличните ми кондезнатори с малки размери бяха на 16 волта. Всичко това се запоява на тапата, т.е. по основната платка не съм пипал нищо. Краче 1 и 5 на единия изход, 2 и 6 - на другия. За съжаление на самата основна платка диодите са опроводени според мен грешно - горният отпред свети заедно с долния отзад и обратно. На единствения клип на който съм ги виждал тези мигалки, те светят синхронно - горе / долу. Но не ми се режеше платката. А може и локомотивът на този клип да е преправян - не знам как е в действителност.
При моето захранване се получи това:
https://youtu.be/q9H8pkZlZ_MНе знам дали лесно мога да си доставя колооси без гуми? Въобще не обичам гумени колела. Макар и четиосен, моделът тежи цели 540 грама, естествено тегли много добре. Само да мога да му махна гумичките ... Макар и да е обявен за мин. радиус 450 мм, при мен се движи без проблеми по Роко R2 - около 420 мм. В завоите леко му се вдига консумацията на ток (напр. от 200 на 250 мА), не знам дали от несмазаните кардани, но при движение не се усеща нищо.
Като цяло - много добър модел. Горещо препоръчвам.