Автор Тема: Имам нужда от помощ относно цифровизиране  (Прочетена 2134 пъти)

Martascho

  • Trade Count: (0)
  • Newbie
  • *
  • Публикации: 3
  • Рейтинг: 0
Здравейте, начинаещ съм във хобито и имам няколко въпроса относно цифровизирането на даден локомотив. Закупих нов локомотив на Алберт модел ТБД Карго 060 който е аналогов
със МТС 21 интерфейс.
1.Интересувам се всякакъв декодер ли мога да ползвам за цифровизирането му?
2.Декодерите със звук цифровизират ли локомотива и управляват ли движението или просто добавят звуците към него и трябва да се комбинират със друг декодер?
3.И трябва ли да се запоява и т.н. или са на принципа plug and play?
Извинявам се ако въпросите са малко "прости" но още се запознавам със хобито а електрическата част(не само в хобито) ми е сложна все още..
И още един въпрос има ли някъде магазин/сервиз за жп моделизъм в който можеш да отидеш и да го направят това нещо за по сигурно
Благодаря!!!


BaHkaTa

  • БАНКАТА
  • Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 464
  • Рейтинг: 56
  • BDZ/UP/BN - София
    • Хоби Работилница
Re: Имам нужда от помощ относно цифровизиране
« Отговор #1 -: 15 Януари 2023, 11:08:53 »
Здравей. Закупуваш декодер със съответния куплунг и просто го инсталираш в локомотива. Обикновения декодер поема управлението на мотора и светлините. Звуковия прави същото + звуците. Нужен е само един декодер.

Примерно магазин Хобиленд в кв. Гео Милев там може да закупиш декодер на ЕСУ с мтс21 куплунг или  да поръчаш.
« Последна редакция: 15 Януари 2023, 11:22:16 от BaHkaTa »

Martascho

  • Trade Count: (0)
  • Newbie
  • *
  • Публикации: 3
  • Рейтинг: 0
Re: Имам нужда от помощ относно цифровизиране
« Отговор #2 -: 15 Януари 2023, 23:10:12 »
Благодаря за отговора! Имам още един въпрос до колкото разбрах декодера с или без звук  е универсален за всички локомотиви със дадения куплунг или интерфейс не знам как е по правилно.. та този със звук как се прави да издава автентичните звуци на даден локомотив препрограмира ли се по някакъв начин или как става?

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Имам нужда от помощ относно цифровизиране
« Отговор #3 -: 16 Януари 2023, 08:41:01 »
Във всички случаи декодерът трябва да е с правилния интерфейс, за твоя случай това е MTC21. След това имаш избор:
Вариант 1: Когато купуваш декодера, гледаш да е със записан звуков проект. Слагаш го и всичко е точно. За твоя случай не знам откъде и как може да намериш такъв, освен ако някой не иска да се раздели със своя декодер от 06.
Вариант 2: Купуваш си звуков декодер, търсиш си в Интернет звуков проект за локомотива, който искаш. Има безплатни такива, има и платени - преди бяха по около 20 евро. Zimo предлага на сайта си звуци: http://www.zimo.at/web2010/sound/tableindex.htm. След това го записваш в декодера. Записът става само с програматор от същия производител, както и на декодера (мисля че струва около 200 евро). Съответният софтуер е безплатен. За доста от новите декодерите на Zimo записът може да напарвиш и с черната Z21 (тя май струваше около 400).
Вариант 3: Търсиш някой, който може да ти направи нещата по т.2, срещу съответното заплащане, разбира се. В този случай е добре да си намериш правилния човек преди да купуваш каквото и да е.
Освен това ще ти трябва и високоговорител или два. Както и да се монтират по подходящ начин, за да имаш хубав звук. Както и да го свържеш с декодера - в някои случаи се запояват две жички, в други случаи контактът става директно на платката без запояване, ако това е правилният локомотив и високоговорител.

Накратко - еко това ти е единствен или ще имаш няколко звукови локомотива, си купуваш готов озвучен локомотив - цената му е около 100 евро повече от аналогов. Ако вече имаш десетина или повече аналогови - инвестираш и започваш да озвучаваш (ако можеш, разбира се). Или Вариант 3 - работи винаги!
« Последна редакция: 16 Януари 2023, 08:44:12 от mitko0888 »