Автор Тема: Макетът на Стоян Божанов - TANO  (Прочетена 175279 пъти)

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re: Макетът на Стоян Божанов - TANO
« Отговор #420 -: 22 Януари 2016, 00:01:32 »
Преди снимките на истинската ще направя опит да подкокоросам някой да направи една преработка. Аз малко промених предната фасада – на едната стена изрязах врата вместо навес, и размених две стени. Това обаче са дребни промени.  От тая гара може да се направят различни варианти. Ето един според мен малко груб – чеха просто е залепил две здания едно до друго. 

Това го намерих в нета. Пак са две здания, но за мен е малко по добър опит.

Лично аз ако имах повече място и по голяма гара, от два комплекта бих направил тази конфигурация, щото така малко ми мяза на Гюешево:




Вие сте на ход.

Това е истинската Klingenberg-Colmnitz. Някъде в южното ГДР, в миналото е била гара с нормална и теснопътна (1000 мм) линия. Особеното е, че теснолинейката се е намирала от задната страна на сградата:









« Последна редакция: 27 Януари 2017, 12:15:02 от TANO »

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re: Макетът на Стоян Божанов - TANO
« Отговор #421 -: 26 Януари 2016, 10:58:06 »
Следващата гара е на Кибри. Тя може би е най-близко на външен вид до българска гара, проблема е, че фасадата и е на тухли.



Ако вземете да я измажете се получава това:




Докарал съм я до акт 15 щото първоначално я мислех за един друг макет, затова още не съм я свързал с пероните и се чудя дали да го правя.





Не можах да намеря свястна снимка на истинската. От трите имена под които Кибри я правят на модел(Langenthal, Rumpelhausen в НО и Rauenstein в N )единствено под името Лангентал излезе това:


Оказва се, че N-ското поделение е най привилегировано откъм купешки модел на българска гара. Щото освен приемното здание в N я продават в комплект с много хубава магазийка:



Само ще трябва да си я измажете, ама това се оказа не чак толкова трудно.

« Последна редакция: 27 Януари 2017, 12:39:27 от TANO »

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1343
  • Рейтинг: 208
Re: Макетът на Стоян Божанов - TANO
« Отговор #422 -: 26 Януари 2016, 14:48:50 »
Да, също така и с "измазването" се получават и страхотни ефекти.Китва се и може да се направи олюпена мазилка, на места да се виждат тухли, пукнатини и  т. н. Също може и да не се маже, а се изряват парчета финна  шкурка с размерите на стените и прозорците. Леписе  с двойнолепящо и се боядисва , така се получава много финна и реалистична  пръскана мазилка.

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Стоян Божанов - TANO
« Отговор #423 -: 26 Януари 2016, 17:40:43 »
Това е гарата Лангентал, ама е в Швейцария,
в Германия градчето със същото име няма гара...
Не мисля, че моделът има някакъв реален аналог.
То и Краков ам Зее на Аухаген уж е 1:1 с оригинала,
ама реално доста се различава:






« Последна редакция: 26 Януари 2016, 17:54:48 от widowmaker »

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Re: Макетът на Стоян Божанов - TANO
« Отговор #424 -: 26 Януари 2016, 22:06:17 »



Тия имена дето ги слагат са от рода на Божановци и Невенино, т.е. - няма такова,
а ако има - то няма гара,
а ако има - тя не е такава.
Тая система ги освобождава от варианта - автентична гара - 100%, ..... но
после започват въпросите - "Това улуче що така минава, а не инак!?! ...";
"Изтривалката що е червена, а не е зелена!?!" и т.н.


TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re: Макетът на Стоян Божанов - TANO
« Отговор #425 -: 28 Януари 2016, 15:52:22 »
Я малко да разведрим обстановката. Ето я същата гара в N, съответно измазана и преименувана. В случая, Сашо, не е важно името, а кефа докато преправяш модела. И това, дали ти харесва крайния резултат.





Малко сравнение с Вакарел:




Между другото - кенефа от голямата гара на Кибри няма да го ползвам. Ако някой има зор - да не стиска повече, а да се обади на лична. Все ще го спазарим някак.
« Последна редакция: 27 Януари 2017, 11:53:52 от TANO »

Ivo Nedkov

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1163
  • Рейтинг: 177
  • HO, София
Re: Макетът на Стоян Божанов - TANO
« Отговор #426 -: 30 Януари 2016, 09:44:19 »
Идеята да се ползват различни гари е много добра!
На твоя макет могат да сменят и светофорите:
Така лесно и бързо се получава различна обстановка,
т.е. макета ти става с две и повече лица.
Поздавления за хубавите гари и къщички!  :clapping:

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re: Макетът на Стоян Божанов - TANO
« Отговор #427 -: 03 Февруари 2017, 11:12:28 »
Тия вуйчовци от Снимка.бг явно няма да си оправят бакиите, та реших да действам аз. Хванах иглата и къде сам, къде със съдействието на админите(много им мерси) позакърпих тая тема. Така също и някои други мои теми - автомобилната колекция, темата за Юнаците , както и в темата за сградите от Симона. Приятен ден :hi:

pavlinbg

  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 735
  • Рейтинг: 265
Re: Макетът на Стоян Божанов - TANO
« Отговор #428 -: 03 Февруари 2017, 14:04:06 »
Поздравления за макета!  :hi: Мисля, че си успял да използваш в максимална степен пространството, като същевременно всичко /подвижен състав, сгради/ е подбрано и приспособено много внимателно. На мен много ми харесва! Но да те попитам с каква боя пребоядиса гарата и с какво я нанесе ?

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re: Макетът на Стоян Божанов - TANO
« Отговор #429 -: 03 Февруари 2017, 18:52:05 »
Двете гари на големия макет не съм ги боядисвал - такива са си от малки. Но съм си купил и тази:
http://www.auhagen-shop.de/product_info.php?info=p41_bahnhof-floehatal.html

Като и дойде времето да я сглобявам, задължително ще я изпръскам с аерографа, щото цвета и е един такъв...никакъв. На живо даже ми розовее леко.

Трите гари за малкия макет са пръскани, две от тях - предварително измазани. Справка - по горе. :drinks:

П.С. Боята е на Ревел, ама утрепи ме не помня кой номер. Цвета и беше много тъмно жълт, чак оранжев и съм я разреждал с бяло сатенено, ей така на око. Т.е. всяка гара е с различен отенък, но то пък не е и задължително да са абсолютно еднакви на цвят.

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re: Макетът на Стоян Божанов - TANO
« Отговор #430 -: 12 Юни 2017, 22:10:14 »
ПАЧ е виновен! :yes: Подкокороса ме с неговите снимки на Своге и взех, че я сглобих най-после:












 :hi:

Der Hetzer

  • Trade Count: (59)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Рейтинг: 148
Re: Макетът на Стоян Божанов - TANO
« Отговор #431 -: 13 Юни 2017, 13:49:23 »
Добоядисвал ли си жълтото? Понеже на мене оригиналдъ-та много ми бледнее...

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re: Макетът на Стоян Божанов - TANO
« Отговор #432 -: 14 Юни 2017, 11:14:10 »
Цитат на: Der Hetzer link=topic=587.msg108094#msg108094 date=1497350963
Добоядисвал ли си жълтото? Понеже на мене оригиналдъ-та много ми бледнее...

Пръснах я щото оригиналдъта е една такава су-никаква…ама въпрос на вкус. На някой така може по да не му харесва. Мен обаче ме кефи такъв слънчев цвят. Истинската пък е с един такъв тиквен цвят – хич не ми харесва:



Става въпрос за гара Marienberg Gelobtland. Тия снимки обаче са от началото но 90-те. Сега гарата, както и самата линия е закрита и демонтирана. Ето това е останало:





Намира се в южното ГДР, на чешката граница, по второстепенната линия Reitzenhain – Floha. Част от линията до Мариенберг все още функционира. Това е зданието на Leubsdorf, същото, но с гладка фасада.

П.С. Някои от тези данни може да не са съвсем точни – не се рових много задълбочено. Просто разгледах набързо картинките в немската уикипедия.

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re: Макетът на Стоян Божанов - TANO
« Отговор #433 -: 15 Юни 2017, 19:29:37 »
От години се чудех кога и от какво да ги направя, пък се оказа, че братушките ги продават готови. Става въпрос за трансформаторните кутии за релсовите вериги. При това са ги направили учудващо детайлни – с катинарите с ключалките, фабричните табели, шпилките за дроселните въжета дори. Тъпото е, че не правят кутии за отопление на стрелките. Те са малко по големи, с по 2 ключалки и три панти. Така като се сдобих с готови ТК се наложи отоплителните кутии да си ги направя сам от симона. На снимката лявото е кутията за отопление, в дясно е ТК. Кутията за отопление изглежда малко шуплеста, но в действителност на макета въобще не се забелязва.











За вас тези кутии може да не са интересни, но аз много им се радвам. Все пак те са съществен елемент от всяка ОИ. Сега от съоръженията, които се поддържат от служба ОИ нямам само предсветофорни табели. Ще трябва някой ден да си седна на дъ-то и да ги изчовъркам от ламаринка от бирени кутии.

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1343
  • Рейтинг: 208
Re: Макетът на Стоян Божанов - TANO
« Отговор #434 -: 16 Юни 2017, 08:30:38 »
Табелите за ПС-та, няма нужда да ги правиш от ламарина. Копирай от бдж-то - забита бетонна траверса в баластрата изографисана на ръка. Може да използваш такива от някоя флекс релса. 100 % бдж-моделореализъм.