Автор Тема: Макетът на Стоян Божанов - TANO  (Прочетена 174854 пъти)

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Re: Макетът на Стоян Божанов - TANO
« Отговор #45 -: 30 Юни 2008, 18:10:24 »
Цитат на: Adrian link=topic=587.msg7733#msg7733 date=1214836431

... По уЛиЦитЕ Тауруси ...


Да не се заблуждаваме, предимно парна тяга ще е, останалата ще е максимум 30%. Онова Н68 означава "Немаршрутизирана от '68 година"

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Макетът на Стоян Божанов - TANO
« Отговор #46 -: 30 Юни 2008, 18:24:51 »

let it be
(pust wsegda budet para
pust wsegda budu q !)

mill

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Стоян Божанов - TANO
« Отговор #47 -: 01 Юли 2008, 00:10:32 »
Mалийй какъв чечмел,какво чудо.Знаех си аз ,че ел.част на един макет е най-трудна ::).Тея снимки ако ги бях видял преди да почна макета,щях да си остана с мечтите за направата му.Главозамаяние получих.
препоръка към начинаещи моделисти- не гледайте снимките от по горния пост/ако искате да имате макет/ ;D ;D

Maktub

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Стоян Божанов - TANO
« Отговор #48 -: 01 Юли 2008, 00:49:21 »
На това му се казва перфекционизъмвъв висшия пилотаж! Наистина не съм убеден, че бих се справил без да лудна! Измайсторяването на такова нещо не може да се забрави. Колко врме ти е отнела направата на електрическата част?
« Последна редакция: 01 Юли 2008, 00:50:59 от Maktub »

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Re: Макетът на Стоян Божанов - TANO
« Отговор #49 -: 01 Юли 2008, 09:48:15 »
Цитат на: Maktub link=topic=587.msg7744#msg7744 date=1214862561
... Колко врме ти е отнела направата на електрическата част?

"10 години от откриването" предполага че още тогава черната кутия е била произведена и функционираща, а във времето след това е усъвършенстван ландшафтът, сменени релсите и гарата. Колко точно му е отнела черната кутия - най-добре той да си признае, но не е много - 2-3 месеца мисля!
« Последна редакция: 01 Юли 2008, 09:58:32 от CALLlO »

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Re: Макетът на Стоян Божанов - TANO
« Отговор #50 -: 01 Юли 2008, 10:18:43 »
Цитат на: muncho link=topic=587.msg7743#msg7743 date=1214860232
... Знаех си аз ,че ел.част на един макет е най-трудна ::). Тея снимки ако ги бях видял преди да почна макета, щях да си остана с мечтите за направата му. ...

Мунчо, такава точно автоматика не е задължителна за никого, може да се мине и с много по-малко, тук е заложено предимно на професионалния опит и истинското управление в гарите. Аз например имам собствено виждане по въпроса, но това е защото не съм професионалист като Стоянчо. Разбира се има неща, които са задължителни за всякакъв макет!

При правенето на един макет най-важното е да знаеш предварително какво искаш да правиш на него; и чак после как точно да го направиш, а не обратното! На това аз му викам - да имаш изградена идея или философия!

Като наръчник по въпроса е златната тема на Ерик:

http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,88.msg3852.html#msg3852

Попреглеждайте я от време навреме! Бих казал дори - Би било добре да се закачи на по-видно място!
« Последна редакция: 01 Юли 2008, 11:31:00 от CALLlO »

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re: Макетът на Стоян Божанов - TANO
« Отговор #51 -: 01 Юли 2008, 10:29:52 »
Съгласен съм със Сашо. Аз например наблягам върху реалистичността в моя макет, Стоян на друго, Тони на трето и т.н. Важен е крайният резултат. Щом той е добър, всичко е добре.

mill

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Стоян Божанов - TANO
« Отговор #52 -: 01 Юли 2008, 12:40:32 »
Да бе Сашо,прав си! Аз направо шапка му свалям ,всичко по горе казано е  весела закачка. ;) :D ...е и малко му завиждам де,признавам си :)

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re: Макетът на Стоян Божанов - TANO
« Отговор #53 -: 03 Юли 2008, 18:18:20 »
Здравейте
Малко се учудвам защо тия жици предизвикват такъв потрес
 у вас.Цялата кутия заедно с дървенията, сглобяването, подреждането на елементите и опроводяването ми отне около 3 месеца.И честно казано не беше никак страшно.Това беше преди 10 год.Тогава обаче всичко беше само с ТТрелета.Преди 2 год. направих малко преустройство - смених 2/3 от тези релета с другите които се виждат на статива отзад.И това ми отне около 1 месец.Много по трудно ми беше миналата година, когато полагах баластрата - 5 месеца тежък физически труд за 3 кила камъчета и кило и половина Ц-200.Тия от Белене и Скравена направо нищо не са видели.Иначе се радвам, че на някои им харесва макета.И само малко да поправя Сашо.Н-68 означава централизация с немаршрутизирани маневри т.е. няма маневрени сигнали.Иначе управлението на стрелките и сигналите става индивидуално и маршрутно - нещо, което го има и при мен.Но все пак имитацията на Н-68 в къщи не е на 100% -някои елементи липсват.И на края нека да кажа още веднъж - не се плашете от жици и релета.Нищо страшно няма в тях, пък са и по надеждни в експлоатация от електрониката.Дори и в истинските железници е така - всички високо отговорни схеми за непосредствено управление и контрол са изпълнени с релета.Компютрите участват само в маршрутният набор.За сега толкова.Ако имате да питате нещо ще отговарям с удоволствие стига да ми работи интернета в работата, че в къщи нямам.Поздрави.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12269
  • Рейтинг: 1313
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Макетът на Стоян Божанов - TANO
« Отговор #54 -: 04 Юли 2008, 08:29:03 »
Цитат на: CALLlO link=topic=587.msg7069#msg7069 date=1213781734
А сега малко снимки от самия Стоян!

и Каменец



(Image removed from quote.)

"Случайна" прилика!
Е, дървото може да порастне!:

(Image removed from quote.)

Въпрос - тъй като не съм бил на тази гара (но ми харесва заради магазията) питам - коя от двете снимки е вярната? Че така излиза гаровата сграда в средата между коловозите...
Ако искаш сподели схемата (по-точно част от нея  :)!)как си направил управлението на стрелките и светофорите ? Нещо по-простичко , като част от голямото  ;D
(с малки дози , че да ги разберем , не да се плашим ;))
« Последна редакция: 04 Юли 2008, 08:36:22 от pach »

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Макетът на Стоян Божанов - TANO
« Отговор #55 -: 04 Юли 2008, 10:22:17 »

според мен на едната снимка негативът е наобратно "огледално' - често се прави тази грешка - например в моят бранш нормално ляво свирещи китаристи се оказват десняци , както и барабаноистите - с обратен гард

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Re: Макетът на Стоян Божанов - TANO
« Отговор #56 -: 04 Юли 2008, 10:33:14 »
ДА, едната снимка съм я обърнал огледално, за да може да се сравни с оная от макета  ;D

От тези двете - голямата е номалната, а малката - обърнатата  ;D

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: Макетът на Стоян Божанов - TANO
« Отговор #57 -: 30 Юли 2008, 11:29:28 »
На мен макетът ми харесва. Впечатли ме фактът, че е облицован като мебел с хубаво дърво. Харесва ми чистата работа, но аз бих изцапал малко "каменните" стени. Това не е камък и времето няма да свърши тази работа вместо макетиста. При тази детайлност би трябвало да се премахнат подложките под краката на хората - това е единственото нещо, което ме подразни и препоръчвам, ако е възможно, да се лепят краката на хората директно върху тротоара (перона) без подложка.

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re: Макетът на Стоян Божанов - TANO
« Отговор #58 -: 30 Юли 2008, 13:34:28 »
Здравей, eurostar
Както се вижда на доста снимки макета не е довършен.Тепърва ми предстои да садя трева и дървета на по голямата площ от него.Пък докато стане това между коловозите и навсякъде ще обрасне с храсти и т.н.Това ще е момента и каменните стени да бъдат омърляни.Но всяко нещо с времето си.Карам я малко по малко, че не ми остава време.До пенЦия се ще съм го свършил.А за подложките под пътниците ще си взема забележка-наесен като се поосвободя малко ще ги направя с телчета забодени в краката.Много ще пищят докато ги пробивам,но така е по-добре защото могат да се махат.За сега толкова.Поздрави

misho_tabakoff

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Стоян Божанов - TANO
« Отговор #59 -: 28 Август 2008, 23:35:30 »
На мен това ми е любимият макет, няма какво повече да коментирам .... когато макетът на Стоян е в действие, и Боговете мълчат!!!