Автор Тема: Осветление на вагони  (Прочетена 47359 пъти)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Осветление на вагони
« Отговор #15 -: 09 Юни 2008, 10:45:54 »
Задръж темпото , три дни бях в Музея в Крумово , и сега имам още работа ...
Набързо - кондензатори преди два месеца си купих от "Сат-elektronik" (една от многото фирми на Дейзи - имат магазин в централната им сграда в София)
Светодиоди от МТ-1.
Но още са си по пакеттчетата - щом мога ще ги намеря , отворя снимам и довърша тук коментара.
Колкото до диодите , ако са SMD-та , купи си кой да е изправителен с параметри - не по ниско напрежение от 40 V ,и ток не повече от 1 А .
Така ще са ти (почти) универсални.
Купувай според каталого с отстъпки за бройка (В Комет , например имат три групи - до 10 бр., до 25-100 бр. и над 25-100 бр.Понякога разликата не е голяма , но понякога се спестяват пари , сам преценяваш , особено ако купуваш по универсални части (дето се ползват на много места) , те в крайна сметка винаги свършват първи...

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Осветление на вагони
« Отговор #16 -: 09 Юни 2008, 13:47:34 »
100 ще взема,ама едните са по 80 ст. , а другите по 12 ?! Та,от кои? да ти пратя линк на каталога им да не си губиш времето с мен и само ми посочи тези,които ще ми свършат работа.Нали трябва и ярко да светят...а кондензаторите как се водят,че да знам как да ги търся из сайта на тези Cat - електроник.  ???

ето и линка:
http://www.mt1components.com/ на LED излизат SMD - тата.
« Последна редакция: 09 Юни 2008, 13:53:38 от XRISTO »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Осветление на вагони
« Отговор #17 -: 09 Юни 2008, 14:53:09 »
За МТ1...
Този светодиод поне по корпус и цвят става , но не намирам други данни за него , не би трябвало да е по-различен по ток.
 HI-2012HY-T SMD0805 LED ЖЪЛТ   2100   0.0687лв. 
 ако е по слабосветещ , ще е точно на всяко купе по един!Става мнооого истинско ::)
има и с малко по-голям корпус ако искаш (пак са SMD).
FY1105W-733-T 1206 жълт LED
но и за тях за сега не намирам данни.
Тук също имат два кондензатора Gold-cap, в графата със същото име ,
аз препоръчвам този на Панасоник , не че не е китайски , но е по контролиран .
0,22F V 5,5V PANASONIC
1.4670лв.
Ако ще слагаш кондензатори (тия на МТ трябва да ги проверя на място колко са големи - нещо сайта им не е с данни както си трябва) не забравяй - на входа от  колоосите към светодиодите да сложиш по един диод за да блокира "връщането" на енергия от кондензатора към релсите , а така също след него трябва да включиш и един стабилизатор на 5 V , защото за съжаление както каза х в България за сега се продават само ограничени модели от тези кондензатори ! Тези в МТ1 са до 5V , и за не се повредят се слага стабилизатор който намаляма тяговото напрежение до 5 V.
Нещо от сорта на
 78L05 0,1A 5V SO8 регулатор
0.1956лв.

или тази

L78L05ACUTR SOT89 ST регулатор
0.1956лв.

довечера ще проверя и за недостатъци на тази схема за осветление , така че не бързай...
А , да , логично ще си преизчислиш и стойноста на SMD-резисторите за това по-ниско напрежение.

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Осветление на вагони
« Отговор #18 -: 09 Юни 2008, 17:53:47 »
Ами то нали ще има стабилизатор на 5в.?Тогава диода ще ми е по-скоро за да изправя тока,нали не може да разреди кондензатора през стабилизатора?!  ???

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Осветление на вагони
« Отговор #19 -: 10 Юни 2008, 08:35:05 »
Не ми остана време , но на първо гледане ти трябва не един а четири диода - в схема грец още на входа от токоснемателлите за да стане независимо от посоката на движение .Тоест схема 4 от тук http://gertvanvoorst.googlepages.com/locproj1.html

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Осветление на вагони
« Отговор #20 -: 10 Юни 2008, 09:19:46 »
Тя посоката няма да се сменя при мен-аз ще съм с дигитално.  :)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Осветление на вагони
« Отговор #21 -: 10 Юни 2008, 10:21:16 »
Тогава греца (4-те диода) са задължителни - цифровото управление се явява във вид на правоъгълни (или с близка форма) импулси с амплитуда 28 V. Тоест на входа на вагона то се проявява като променливо наприжение (Ако не е ясно - още въднъж прочети темата за цифровото управление). За да работи схемата - трябва да се зарежда кондензатора , а той е полярен .Преди малко проверих , но с малък кондензатор , едва 4300 мF и схемата е работеща .Поради капацитета на кондензатора , при регулиране на тяговото напрежение от 0 до 14 V (имитирах аналогово захранване) се получава регулиране на напрежението и на светодиодите.Като сложиш "Gold-Cap" кондензатор мисля че този ефект ще е изместен във времето , което на практика не би трябвало да влияе на силата на светене тъй като капацитета му е доста по-голям от този с който проверих . Тоест схемата си е универсална , става и за аналогово и за цифрово управление на влаковете.Като гледам в ония линкове на белгиеца (не е холандец , както мислех) той навръзва светодиодите последователно и така минава с един товарен резистор.Проблема е че ако изгори някой от тях (въпреки уверенията на производитерите - не , не са вечни) се прекъсва цялата верига и "угасва" целият вагон. Ако се навържат в паралел , всеки през самостоятелен товарен резистор , няма да свети само дефектиралият, но пък така консумацията от кондензатора се вдига повече , тоест ефекта на "батерията" ще е по-кратък.
Ти си решаваш коя схема да приложиш , или пък експериментирай и двете , и на живо прецени плюсове и минуси .Не забравяй да си изчислиш товарните резистори.Стабилизатора си трябва поради ниското напрежение на "Gold-Cap" кондензатора.

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Осветление на вагони
« Отговор #22 -: 10 Юни 2008, 11:58:41 »
От опит зная,че при последователно свързване няма да светят със еднакъв интензитет всичките диоди,а и както казваш ти този проблем със евентуално дефектиране на някой от тях...По - добре успоредно свързване-не бих ли могъл да отрежа волтажа със стабилизатор и да избягна съпротивлението?
Той кондензатора не би могъл при напрежение 5в да се зареди на 10,въпреки своите горни граници на , да кажем , 10-15 в.?

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Осветление на вагони
« Отговор #23 -: 10 Юни 2008, 12:47:52 »
Съпротивлението освен за напрежението (виж някой тук някъде помести защо и как се изчисляват резисторите) действа като ограничител на тока през светодиода.Обикновенно светодиодите светят при 15-20 mА ток през тях.При по-висок ток , светодиода светва еднократно  ;D

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Осветление на вагони
« Отговор #24 -: 10 Юни 2008, 14:15:28 »
Виж,това не го знаех.Човек докато е жив се учи.  ::)

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Re: Осветление на вагони
« Отговор #25 -: 10 Юни 2008, 14:39:44 »

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Re: Осветление на вагони
« Отговор #26 -: 10 Юни 2008, 15:04:15 »
Дайте схема да ви видя аз какво точно мътите ;D

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Re: Осветление на вагони
« Отговор #27 -: 10 Юни 2008, 15:19:20 »
Христо, нееднаквото светене се оправя единствено с подбор на диодите, независимо от начина на свързване - паралелно или последователно, както правят всички занимаващи се с редене на светодиодни табла и екрани. Редят се по сила на светене и по цвят - технологията все още не е успяла да ги роди съвсем еднакви! Твойта задача е по-лесна - да ги наредиш в няколко групи еднакво светещи.

Светодиодите са вечни, но при условие че е направено каквото трябва в схемата, за да останат наистина такива. Най-големият им враг е обратното напрежение, за което вече съм писал в темата с линка горе.
« Последна редакция: 10 Юни 2008, 15:38:37 от CALLlO »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Осветление на вагони
« Отговор #28 -: 10 Юни 2008, 16:16:58 »
Вечна е само глупостта ;D ;D ;D
Схемите са по-горе (линкове) , ама то става с четене , не само с писане.
(Чукча не читатель , чукча писатель!!!)
 ;D ;D ;D ;D ;D

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Осветление на вагони
« Отговор #29 -: 10 Юни 2008, 17:32:59 »
То даже е по-естествено като не светят еднакво.  :) Сега поръчвам диодите и кондензаторите. Само не съм решил дали да ги лепя по покрива или да си ецвам някаква платка за целта.Като че не ми се разправя много-много.А кондензаторите малки ли се оказаха?  ???
« Последна редакция: 10 Юни 2008, 20:35:18 от XRISTO »