Автор Тема: Осветление на вагони  (Прочетена 47942 пъти)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Осветление на вагони
« Отговор #45 -: 16 Юни 2008, 09:33:05 »
Греца (няма офис - системата от четири диода за изправяне на променливо в право напрежение е кръстена така май по името на някъв...) си е задължителен(чети внимателно по-горе , поне два пъти го казвам защо) и при двете системи на захранване ,аналогова и цифрова...
 ::) :-X :-*

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Осветление на вагони
« Отговор #46 -: 16 Юни 2008, 15:36:39 »
Ок.(за греца без офис ;D)Щом е задължителен - слагам.Сега се мъча да изсека пътеки в текстолита , ама става бавно,защото освен многото странични ангажименти съм захванал ремонта на 2 локомотива,сглабянето на 1 на части(BR03 от Адри) и поправката на стрелки,които са ми повредени,както и монтажа на осветлението.Направо си е  е...о женския родител!  ;D ;D ;D

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Осветление на вагони
« Отговор #47 -: 16 Юни 2008, 22:54:06 »
Дали бих могъл да пробвам някакъв блоков грец,например такъв :



По лесно ще се вмести във вагона от четири диода.Само не знам дали би издържал на 9-10 диода товар.Иначе гетинакса е изсечен - с линийка и шило стават превъзходни писти.
« Последна редакция: 19 Юни 2008, 09:03:53 от Dispatcher »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Осветление на вагони
« Отговор #48 -: 17 Юни 2008, 08:51:54 »
Да , напълно те устройва. :)
При максимален ток през него от 1,5 А , ще можеш да захранваш 100 бр х 15 mA/бр.=1,5А светодиода!!! :o
Интересен вагон би се получил - със 100 (но не повече ;)) светодиода ,но пък ако успееш да ги събереш всичките , кокакола ряпа да яде с нейните коледни камиони!!!
 ;D ;D ;D ;D ;D

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Осветление на вагони
« Отговор #49 -: 17 Юни 2008, 09:13:53 »
А-а-а-а,те 50  са за 5 вагона,а другите-резерва,може да си купя и други вагони,даже е почти сигурно ,че ще си купя.

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Осветление на вагони
« Отговор #50 -: 18 Юни 2008, 20:42:11 »
То тази тема лека-полека стана за раздел "усъвършенстване на модели",комай.  :)
Ето фотото на готово осветление.

















Само остава да се направи токоснемането.На снимките е захранен със външен траф и вагона не е затворен.
Възникна само един проблем.Как да се спира осветлението , в смисъл,че такъв малък ключ не продават по електромагазините.Бутон-да,но ключ...освен да спретна с един транзистор в ключов режим и да го гася и паля с бутон.Някаква проста схемичка за превръщането на бутон в ключ дали ще се намери?Ама да е с малко части,защото ще я смествам над платката с осветлението и от нея до покрива на вагона е много малко пространството.
А,реших да ги обръщам надолу с диодите,защото платката стана много широка и закрива голяма част от пространството .Тоест,като я обърна с диодите нагоре , самата платка прави сянка и осветлението е много мижаво.
Бива ли го изпълнението?Дайте някакви оценки,че ще трябва да правя още четири парчета.А пък другите вагони и хабер си нямам как им се свалят покривите.Ще ви питам,като стигна до тях-със снимков материал,разбира се.  ::)

Mod Edit: Ползвай втория бутон "Вмъкни Изображение", когато искаш да слагаш снимки, с последния линк който е даден в imageshack, и именно DIRECT
« Последна редакция: 19 Юни 2008, 09:03:11 от Dispatcher »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Осветление на вагони
« Отговор #51 -: 19 Юни 2008, 08:40:30 »
Много добре се получава до тук!Очаквах да използваш и SMD - резистори , но и така става , щом имаш място (впрочем има и SMD-диоди и грецове... ;)).За ключе в МТ1 има някакви но без описание за размери и снимка няма ,та не знам колко са големи , за това ти препоръчвам нещо такова от онлайн магазина на "Млад конструктор"
http://constructor.bg/shop/product_info.php?cPath=287_288&products_id=11652
Може и от другаде да ги намериш - модела се води "DIP"-ключе (микроключе за платка).
Гарантирано са малки , превключват се обикновенно с "инструмента" молив или химикалка (кламер...часовникарска отверчица...) .
Този модел е с два ключа , on-off ,ако го залепиш на дъното на вагона върху съответният отвор през който да го "щракаш" с "инструмента" ,можеш да свържеш едното ключе да управлява цялата верига,а другото да ти изключва част от купетата или пък да ти управлява двете червени светлини за краен от композицията вагон отзад, за да се получи по реалистично както някой спомена... ;D ;D ;D
Ползвай по-тънки проводници , крият се по - добре вътре из вагона , и няма да се откъртват от местата им докато го сглобяваш.Провери ли как работи с регулируемо тягово напрежение , не казваш колко време кондензатора "задържа запалени лампите по купетата"?
Щом си готов , сглоби вагона така щото да можеш и пак да го отваряш (не го слепвай целият).
 ;D ;D ;D

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Осветление на вагони
« Отговор #52 -: 19 Юни 2008, 09:00:40 »
А тези SMD диоди и грецове имат ли достатъчно мощност?Все пак първото осветление е ясно,че ще е най неизпипано,на другите вагони , предполагам ще е доста по - компактно.Имам някаква идея ако е възможно да им вградя някакъв ридконтакт и в района на гарата при потегляне на композицията някакъв електромагнит,скрит край релсите да подава импулс.Значи рид-контакта ще е вързан в ключов режим и при всяко негово сработване ще редува включване-изключване.Може това да се направи само в един вагон,а чрез контактни пластини един проводник ще се прехвърля от вагон на вагон-на сцепките ще ги сложа.Така командния център ще е в един вагон.
Само че трябва да издирвам схеми някакви.

KRAKOMOBILA

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2727
  • Рейтинг: 236
  • 46-та серия долу от графика - Шкода рулз!
Re: Осветление на вагони
« Отговор #53 -: 19 Юни 2008, 09:08:20 »
И мисля, че ще е по-добре ако тоалетната не свети.  :)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Осветление на вагони
« Отговор #54 -: 19 Юни 2008, 09:23:42 »
Повечето конвенционални ("нормални") елементи в електрониката имат и SMD - варианти , или могат да бъдат заменени с други ,които отговарят на параметрите (мах.V и мах.А)  нужни за дадена схема .Стабилизатора също.Резисторите в твоя случай може да са в корпус 1206 или дори 0805 (в този са ти и светодиодите).За по-малките корпуси (0603 или 0402) също стават ама вече се работи под микроскоп... ;)
Тоалетната свети (ама ти на тъмно ли я посещаваш? ;D Кракомобиле) защото още не си е наредил светонепроницаеми прегради (от станиол или тъмно нещо ...пластмаса ...тънък но плътен картон...) това трябва и да се направи ако възприемеш идеята за някой "празни" купета.
Това с рид контакта нещо не го схванах , що ще ги гасиш и палиш , нали за това ти трябваше кондензатора..
« Последна редакция: 19 Юни 2008, 09:28:14 от pach »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Осветление на вагони
« Отговор #55 -: 19 Юни 2008, 14:29:19 »
Малей , колко съм... :-[
Човек като включи на няква вълна , и айдеее...коня у ряката!!!
Къв 5-волтов стабилизатор , кво глуо куче???
Христо , моля за извинение (ако си купил повече стабилизатори - не ги хвърляй :) ще ги ползваш за други неща) , но човек понякога не вижда очевадни неща ...
Значи вместо стабилизатор , от изхода на греца ("+") включен диод (имаш го - този дето пази кондензатора от разреждане) и на  много по-малко  на обем и по-евтино е да се слага изчислен също като за светодиодите , но за друго напрежение (4.7V) и друг ток (според ценердиода за 1.3W мощен), ограничителен резистор   след който се свързва м/у него и "масата"  САМО един мощен ценер за 4,7 V и ток 600 mА ( 1,3 W-атов).
И нататък са ти светодиодните групи...
Ами това е ...(ще пусна схемата след малко)

Ценер диоди (които са си вид стабилизатори) може като тези тук
http://constructor.bg/shop/product_info.php?cPath=238_292&products_id=11837
« Последна редакция: 19 Юни 2008, 14:46:17 от pach »

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Осветление на вагони
« Отговор #56 -: 19 Юни 2008, 19:00:43 »
Мина ми наум и на мене за ценера,ама да ти кажа то може да е по-скъпо,а и сигурно по-сложно на платката ще ми е.Този стабилизатор е 60 стотинки и само леко топли.Ценерите според мене греят повече,понеже са в корпус,който не топлоотдава така , както стабилизаторите.Те нали по принцип са с транзистор в ключов режим в схема.Само ако се ползват за по-малки консуматори се ползват директно.А и съпротивлението трябва да е по-яко.Май ще го правя и другото с токоизправител от този клас мощност.То има и по-малки в корпус подобен на транзисторите от серията 2т.... , но са прекалено маломощни и ще греят много , което ще доведе до тяхното разрушаване,а и(не дай си боже ) до разрушаването на вагона-нали е пластмасов.  ;) Другите стабилизатори обаче ще ги слагам върху платката,а не встрани като на експерименталното осветление.Оказа се , че има място.Само този грец ме дразни и сигурно ще го сменя с четири диода,защото му е много висок корпуса и почти опира в покрива на вагона.
Колкото до блендите-не съм мислил.Май тези два вагона ще са осветени тук - таме,а другите ще ги осветя целите,защото са от този тип,дето нямат купета.С общ салон са и то няма как да е осветено частично.Сега ще търся някакви седящи човеци преди да затворя вагона.Да имаш идея откъде могат да се вземат по-евтини(може и да не са оцветени,аз ще си ги нарисувам)?Сигурно ще ми трябват поне стотина-два пътнически влака са това.И да не са много изпипани - те и без това през стъклата много-много няма да се виждат.  ::)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Осветление на вагони
« Отговор #57 -: 20 Юни 2008, 09:05:04 »
Става и така.Стаба щом грее - малко площ от платката му отделяш за допълнителен радиатор.Паста слагаш преди да сглобиш ,за по добро топлоотдаване от стаба към радиатора .Греца във SMD-вариант е квадратен колкото сегашният ти , но е два пъти по тънък .Може да си го направиш и от 4 бр. изправителни диоди в SMD-вариант.Бленди сложи само там където и в истинските вагони има преградни стени - тоалетни коридори и др. Така ще си стане истински.За хора незнам - питай при Жоро - човека е златна мина , ама трябва да се пита...като мен.Жоро ми махна това онова от поръчката в началото на месеца , щото при него го има , ама аз не питам...
Та така. ;D

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Осветление на вагони
« Отговор #58 -: 20 Юни 2008, 13:13:56 »
Хах , твойто осветление става май по-добро с тия детайли...
 ;) ;) ;)
http://www.volny.cz/masinky2003/osvetleni_vagonu_LED.html
чешките са в ТТ ама все пак ...може още нали ;D ;D ;D

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Осветление на вагони
« Отговор #59 -: 20 Юни 2008, 21:56:53 »
Мдам,може да се каже.То всъщност на живо изглежда доста  по-добре , ама го снимах към 20 часа - сумрак с канонче за 150 лева,най-евтиното в класа си.А и аз съм един фотограф...  ;D

Пък и не съм затворил вагона още-той тогава ще изглежда завършен.На път сам да си изобретя дистанционен ключ за осветлението,който да се включва и изключва безжично,но нека да стане и тогава ще публикувам патента.  ;D ;D ;D
« Последна редакция: 20 Юни 2008, 21:59:17 от XRISTO »