Автор Тема: Тапети с пейзажи  (Прочетена 57934 пъти)

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1339
  • Рейтинг: 206
Тапети с пейзажи
« -: 05 Юни 2008, 22:49:13 »
 ;D Пускам я тази тема, защото е важна. Очаквам в нея да споделите методи и предложения за изработка на фото-тапет !

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
Re:Тапети с пейзажи
« Отговор #1 -: 05 Юни 2008, 23:17:54 »
Цитат на: br118 link=topic=24.msg2914#msg2914 date=1205829580
   http://www.trainmania.info/download/panorama/panorama01.jpg

   http://www.trainmania.info/download/panorama/panorama02.jpg

   http://www.trainmania.info/download/panorama/panorama03.jpg

   http://www.trainmania.info/download/panorama/panorama04.jpg

   http://www.trainmania.info/download/panorama/panorama05.jpg

Остава само да намериш някъде широкоформатен принтер... знам че излиза малко скъпичко, но винаги когато ми се стори така си казвам "абе един път се купува/плаща" и после нищо чудно че кесийката ми все е разпорена  ::)

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Тапети с пейзажи
« Отговор #2 -: 24 Април 2009, 14:05:02 »
Гледам, някой колеги са измислили това - онова по въпроса, аз първоначално възнамерявах да "хвана" едно приятелче - художник да ми орисува стените до определено ниво, но после като се замислих - май е по-добре да купя нещо готово.Гледам разни линкове на макети и всичките, които са на прилично ниво имат някаква рисунка в далечината с цел по-плавно преливане макет - действителност.От колегите, които имат готови макети съм впечатлен от този тапет, дето е на макета на Стоян (Tano) - много е добре подбран и създава усещането за реализъм, освен това някак си и самият макет изглежда светъл - като на открито.Оттам ми идва идеята за тапет с фон на небе - придава реализъм на макета според мен.Въпросът ми към вас е кой - откъде си е набавил подобни работи(то в моят град няма никакъв избор-даже едновремешните холски фототапети  с добрите стари палми и морски изглед са отдавна изчезнали от магазините), а който не ще си слага такива, то знае ли откъде могат да се набавят?  :)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Тапети с пейзажи
« Отговор #3 -: 24 Април 2009, 15:33:48 »
Фототапети за стая не стават , щото бЕгат от мащаба!

На първо четене , в таз годишният каталог на Конрад предлагат три различни на стр.208.

320 см х 100 см = 19,99 евро - високи планини през късно лято (недостатък - повтаря два пъти мотива , макар на пръв поглед да не се забелязва)
290 см х 45 см = 19.99 едро - ниски предпланински обли хълмове в лятна гама.
300 см х 65 см = 27,99 евро - равно зелено поле през лятото , с голямо синьо небе и облачета .

Имах някъде линк към сайт с поне 15-тина от сорта , плащаш през мрежата и получаваш пълноформатната панорамна снимка за да си я разпечаташ - например в рекламните агенции , както предложи Любо (БР118).
Ама трябва да го намеря...линка де!
Недостатък - малко врътня с плащането през мрежата...и добавяш цената на разпечатката.
Предимство - избора е по - голям.

Трети вариант , снимаш с хубав цифров фотоапарат харесалият ти пейзаж , подбран за мотива на макетат ти , на няколко взаимнозастъпващи се кадъра (последователно един до друг) обработваш ги (скачваш) панорамата (има си дори програми точно за "събиране" на панорамни снимки ) и пак в "същата" рекламна агенция.
Недостатък и огромно предимство - врътня по свой вкус , образ и подобие , но пък имаш освен "авторски" принос и възможност да си е твое плътно до идеята на макета и строго индивидуално и уникално (както някой си мечтаят тук) само за твоя макет.

Впрочем съм виждал така направени индивидуални и мащабирани панорамни снимки на полуселски пейзажи в които отделни къщи "преливат" от фототапета в обемно изпълнение непосредствено до коловозите.
При добре направено и изпълнено , такова нещо трудно се различава от къде свършва обемната къща и почва сниманата .При природно (гора например) преливане става по лесно ...
Ама това е "висш пилотаж" по въпроса!!!


 

VaCo

  • Trade Count: (0)
  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 53
  • Рейтинг: 0
  • HO DRG,DB 2 и 3 епохи | Шумен
Re:Тапети с пейзажи
« Отговор #4 -: 24 Април 2009, 16:04:04 »
 А тия готовите тапети на самозалепваща хартия лиса отпечатани или си е обикновен 'сбръчкващ се' тапет.
Някой ако е поръчвал нека сподели лепи ли се лесно или трябва да го 'благославяш' многократно, особено ако вече си започнал макета и достъпът е ограничен.

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re:Тапети с пейзажи
« Отговор #5 -: 24 Април 2009, 16:21:02 »
Здравей VaCo
Това са обикновени хартиени тапети, но ако си лепил някога тапет, ще се справиш. Да - леко се набръчкват докато са мокри, но после се опъват идеално. Освен това леко се удължават и трябва да го имаш предвид при напасването на парчетата. Моите ги лепих на три отделни плоскости от мукава и след това ги закачих на стената отзад като картини. Не си спомням да съм ги "благославял", стана сравнително лесно. Поздрави!

VaCo

  • Trade Count: (0)
  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 53
  • Рейтинг: 0
  • HO DRG,DB 2 и 3 епохи | Шумен
Re:Тапети с пейзажи
« Отговор #6 -: 24 Април 2009, 16:35:17 »
Мерси ТANO

Това с мукавата е добра идея, но не се ли огъва когато лепилото запоне да стяга ?

gts.best

  • Trade Count: (56)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 702
  • Рейтинг: 8
  • N(1:160)
Re:Тапети с пейзажи
« Отговор #7 -: 24 Април 2009, 16:38:29 »
Здравей, аз използувам небесно син картон от книжарницата по 1,50лв/бр (70х50 см) и после имам приятел който ще ми нарисува облаците.
Поздрави

П.П Картона е за рисуване и се лепи перфектно с Ц200 за талашита.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Тапети с пейзажи
« Отговор #8 -: 24 Април 2009, 16:41:13 »
Цитат на: gts.best link=topic=1610.msg23845#msg23845 date=1240580309
Здравей, аз използувам небесно син картон от книжарницата по 1,50лв/бр (70х50 см) и после имам приятел който ще ми нарисува облаците.
Поздрави

П.П Картона е за рисуване и се лепи перфектно с Ц200 за талашита.

Ха , това също е гениално простичко , но ефективно!!!!
 :good:

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re:Тапети с пейзажи
« Отговор #9 -: 24 Април 2009, 17:11:38 »
Цитат
Мерси ТANO

Това с мукавата е добра идея, но не се ли огъва когато лепилото запоне да стяга ?
Опитва се, но и затова си има високи технологии, при това изпитани. Значи след като тапетите дръпнат поставяш плоскостите под килима за едно денонощие. После при качването на стената отгоре ги държат винтове, а отдолу ги притиска макета и не могат да се изметнат. И за да не стане недоразумение -става дума за този материал, от който правят гърбовете на гардеробите. Аз знам, че му викат мукава, ако греша поправете ме

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Тапети с пейзажи
« Отговор #10 -: 24 Април 2009, 17:13:58 »
Това си е пресован картон (то и аз се замислям за името му сега...) който прилича на дърво - някой го ползват и за тротоари и основи на къщите по макетите!
От такъв материал бе първият (временен) мост на модула ми (виж първите му снимки)...
 ;D

VaCo

  • Trade Count: (0)
  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 53
  • Рейтинг: 0
  • HO DRG,DB 2 и 3 епохи | Шумен
Re:Тапети с пейзажи
« Отговор #11 -: 24 Април 2009, 17:31:10 »
Пресован картон - казва се фазер и е голям боклук ама е безкрайно евтин.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Тапети с пейзажи
« Отговор #12 -: 24 Април 2009, 17:36:35 »
Да беее...вярно ,че е фазер - боклук по природа , но върши и хубава работа !!! :hi:

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re:Тапети с пейзажи
« Отговор #13 -: 24 Април 2009, 17:59:18 »
Боклук или не, но на мен ми свърши работа.

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Тапети с пейзажи
« Отговор #14 -: 24 Април 2009, 21:36:02 »
Благодаря ви, приятели.Дадохте ми някои доста добри идеи, но май ще се откажа от рисуването, защото пича, дето е художник ще трябва доста да се изчанчи за да улучи с мащабите, освен ако не ми рисува само планини и облаци.Като казах облаци,Стояне, твоите откъде ги намери?Много са хубави.Идеята на Пламен също не е за пренебрегване-мисля в офис1 имат плотер и ще ми изпечатат каквото си поръчам, а на  голям формат лист, (не знам какъв формат се води лист картон или кадастрон) ще се съберат доста ивици пейзаж.  :good: