Макетиране и техники на макетирането | All about layouts > Основни похвати в макетирането | Basic steps in creating a layout
Материали и инструменти за макетиране - за какво и от къде?
pach:
Май си ни е необходима такава тема - за бърз въпрос-отговор,пък като се съберат отговори - като справочник на форума ;) ;) ;)
----------------------------------------------------------------------------------
Ето и първата справка:
МАТЕРИАЛ --- месингови тръбички с размери 2,0 х 0,3 х 1000 мм
МАГАЗИН --- "БРИКОЛАЖ" - филиал - София - Цариградско шосе
ДАТА --- 15 юли 2008 г.
ЦЕНА за 1 бр. --- 4,75 BGN(лв)
ЗАБЕЛЕЖКА: --- Подходящо за направата на светофори , семафори , бариери , осветителни - оградни и контактни стълбове ,водосточни и водопроводни тръби ,(в зависимост от мащаба) ,въобще навсякъде където е необходима миниатюрна метална тръбичка , която да може лесно да се лепи и запоява.
Размери в трите основни мащаба:------------2 мм-------------0,3мм-----------1000мм--------
НО------174 мм------------26,1мм---------- 87 м-----------
ТТ-------240 мм------------36 мм-----------120 м-----------
N -------320 мм------------48 мм-----------160 м-----------
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ето това е ...да пише следващият! ;D
Best Ripper:
Предвид бившите ми бизнес занимания, рекох да добавя някои неща за материали от строителството, които могат да свършат работа в макетирането...
1. Гипсът
Материал, който се ползва често от моделисти за най-различни цели...
Недостатъци: прекалено бързо втвърдяване, недостатъчна здравина.
"Лечение" на проблема:
При нужда от забавяне на втвърдяването гипсът може да се "пресече" - в съд се налива вода, а гипсът се добавя, като се бърка непрекъснато... Получената смес се втвърдява по-бавно, но и здравината й се влошава още повече... Друг метод е замяна на гипса с модерните напоследък гипсови лепила. Продават се във всички железарии, магазини за бои, складове за строителни материали и подобни. Предимствата на гипсовото лепило са: отворено време за работа и дооформяне - поне 15-20 минути, по-бързо пълно изсъхване, особено при по-дебели и обемни форми, по-голяма механична здравина /включително и повърхностна - срещу ронене/... Лепилото се продава в опаковки от по 1,3,5,20 кг - концерт по желание с две думи... Производители - най-различни, няма да сбъркате каквото и да вземете...
Ако сте привърженик на класическия гипс, може пак да го подобрите...
Заздравяване на гипсови отливки и форми - при самото забъркване добавяте лепило Ц200 в разтвора... след изсъхване увеличава механичната здравина без увеличение на теглото. Друг метод е добавяне на сив цимент в разтвора - на 4-5 части гипс се добавя 1 част сив цимент, разбъркват се добре на сухо и се добавя след това вода... Имайте предвид обаче, че циментът леко увеличава теглото и УСКОРЯВА втвърдяването, особено ако прекалите с него.
За вече готови отливки повърхностно заздравяване може да се направи с обмазване с Ц200 или разредено водно стъкло /натриев метасиликат/ - продава се пак в железариите... Получава се плътен филм, върху който държи лепило за тапети, грундове, боя и други материали за довършителни работи... Заздравяване може да се постигне и с нанасяне на дълбокопроникващи грундове за стени, които принципно се ползват за нови стени и шпакловки преди латекс - пак се продават по железариите в бутилки по 1 л. концертрат, който се разрежда и стига за голяма площ /30-40 кв. м./
2. Лепила
Освен класическото Ц200 и специалните лепила за дърво на негова основа, напоследък навлязоха и най-различни по-специални и по-универсални лепила. Може спокойно да ползвате силикони за залепване на релси, сгради и материи. Само внимавайте дали след време ще имате намерение да демонтирате някои неща или да ги ползвате отново в нов макет, защото някои от силиконите /примерно виолетовият 1200 на GE/ са с изключителна здравина и гарантирано ще съсипете залепената част в опита си за демонтаж. Може да ползвате и монтажните лепила на Хенкел и Бизон - в туби от силикон са, ще ви е необходим специален пистолет за избутването му... Цената на хенкелското е около 10 лв на дребно. Лепят най-разнообразни материали.
За пълнежи може да се ползва полиуретанова пяна за монтаж на дограма, но само при постигане на свододен обем и форма или за лепене на твърди материали, тъй като меките ще бъдат изкривени от издуването й.
3. Бои
От тази година в България, като член на ЕС, са забранени за производство и продажба всякакви нитроцелулозни бои и лакове, поради наличието на вредни вещества от ароматната група /на бензола/. Затова производителите ни започнаха производство на акрилатни бои /водоразредими/, които нямат такива вредни вещества, но са двойно по-скъпи от класическите блажни бои. За сега със сигурност знам, че "Оргахим" - Русе произвежда такива бои с цена на дребно около 9 лв/кг. Боята е подобна на латекс, нанася се лесно и съхне горе-долу за същото време. Ако ви трябва матова боя, спокойно може да ползвате класически латекс, оцветен с помощта на съответни оцветители... Само внимавайте да не вземете латекс за мокри помещения, който е чувствително по-евтин, но е на варова основа и пуска - предимството му е, че не запечатва основата, но има полза от него само върху чиста мазилка...
Ако желаете да получите наситен цвят /примерно чисто черно или бордо/, не се опитвайте да го направите с обикновен латекс - само ще похабите материалите. Причината е, че белият латекс се прави от специална безцветна база, към която се прибавя бял пигмент /титанов диоксид/. Самият безцветен латекс в работно състояние прилича на Ц200 и след изсъхване става прозрачен. Затова за тъмни и наситени цветове се ползва специалната база, която принципно не се продава в магазините на крайни клиенти. Доставя се в някои магазини, където оцветяват по каталог. Ако на някого му трябва и има познати в такъв магазин - да ги пита за безцветна база, ако не могат да му помогнат - да ми пише, ще го уредя. Цената й на кило е колкото на нормалния бял латекс.
При работа с латекс и водоразредими материали не полагайте покритието директно върху железни предмети - от смолите, водата и пластификаторите започва силна корозия на желязото, което води до избиване на бежово-кафяви петна през боята и трудното им повторно скриване.
4. Байцове
От скоро "Оргахим" - Русе поднови производството на байцове на водна основа, като към тях се продава и "избелител", с който може да изсветлите някой цвят. Напомням само, че байцът е оцветител САМО за чисто дърво - не може да се положи върху безир, лазурен лак, боя и т.н. Разход също не може да му се даде, тъй като зависи много от цвета на основата /дървото/, влажността на дървото и колко пъти ще го нанесете. В момента шише 0,5 л. струва около 5-5,50 лв.
.....
Засега това се сещам.. За актуални цени и откъде може да си набавите това-онова може да питате и Адриан...
Успех, дано съм бил полезен. .Ако някой има въпроси за конкретни материали и работа с тях, нека ми пише.
Adrian:
4.Полиуретанова пяна - перфектна за обеми и релеф
schatsi:
Нека и аз да споделя нещо ;)
за подложка на релсовия път използвам "депрон". Това са топлоизолационни плоскоти с размери 1,25х0,80 м и с различни дебелини - 3мм , 6мм и 7мм . Много приличат на стиропора , но са много по-плътни . От тях с помощта на макетен нож с лекота се оформят идеални призми на които лежи релсовия път. Залепват се с всякакво лепило ,което лепи стиропор (не ацетатно) или с неутрален силикон.Можете да ги намерите в почти всички железарии и складове на цени между 4 и 7 лв за м. кв. за различните дебелини.
P.S.
Ако някой се интересува от продуктите на "Оргахим" или от актуални цени на строителни и други материали подходящи за хобито ни ,да ме търси на тел. 9550947 или 0888726647 -железария "ВИХРЕН" Shatsi (Шатси)
pavel75:
Една питанка. Депрона има ли шумоизолационни качества както корка?
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия