Автор Тема: Материали и инструменти за макетиране - за какво и от къде?  (Прочетена 159289 пъти)

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Баси ...

До сега не бях давал повече от 5 до 10 лева за пистолет за горещ силикон ...

А пък фибран режа с: нож за мокет (ако е дебел над 2 -3 см), макетно ножче (ако е дебел напр. 2 см) и с "моделно ножче" (скалпел) ако ми трябва да оформя / издълбая нещо във фибрана.

Това бялото чудо, дето е като стиропор (или стерео пор) и се реже с ток, а освен това това се рони и дроби както си иска, не знам да е най-добрият фибран за жп моделизъм. (лично мнение)

daddy_g

  • Trade Count: (9)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1023
  • Рейтинг: 332
  • HO (БДЖ) & N (БДЖ & USA)
Ще споделя малко от моя опит със следните материали.
1. Гипс - пробвах и с мазане и с гипсов бинт да оформям ландшафт. Като цяло ефекта е доста добър, до момента в който тръгнеш да го боядисваш - тогава полагайки боята гипса започна да се разпада (поне при мене...може да съм объркал нещо)

2. Фибран - зарежете ги тия нажежаеми "ножовки"... Както е казал Митко - с макетен нож..Ако ще се оформя скалист терен се дере с телена четка, резултата след боя е уникален. Аз лично го покривам понякога с един слой кухненска хартия, на места я полагам доста набръчкана за да получа ефекта на скалите.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Изрично съм предупредил, че стиропора (което и по химия е различно от фибрана) се рони повече от фибрана.
Но пък тоя е бял, тъй като такъв фибран е изключителна рядкост. По-често е производна на фибрана и/или
стиропора - например кутийте с капаци за еднократен пренос на топли ястия са от такъв материал изработени.
В китайската кухня например, но не съм сигурен за точното наименование на материала.
Гипсовите бинтове стават перфектно за работа, но само ако се спазват съответните правила.
(роненето става от пресечен гипс понякога, но има и други причини)
И тук споделих своя опит (който явно някои нямат) за работа с този вид материали.
Философското направление може би с еядоса че от вчера (когато е зададен въпроса) до днес
не успя да отговори смислено и ...поне полезно . Май трябва семинар и по елементарна физика,
за да научи как да нажежи съпротивителна жичка дори с 1,2А!!! Ама това е за философи, а аз не знам такива да има сред нас...
 (жокер - омешани са две физични величини - специфично съпротивление и линейна дължина)

Митак и аз се стреснах от цените в горния списък - дори за мен са като дал примера ..."страшни",
 тъй като моя "топлопистолет"е купен от магазин за 1 лев и учудващо все още работи..
На 220V е и всеки път го гледам подозрително, но за сега не ме е подвел (и по-добре).
Но разбира се го вкл/изключвам в режим, чрез който явно не само
спазвам температурния режим на стопения материал, но запазвам и работоспособността му.

Същото впрочем (регулиране времето на вкл/изкл) ползвам и при употребата на съппротивителния проводник
за моя терморезач - не ми се занимаваше с електронен регулатор и просто на око и усет го нагрявам, да не ми гори стиропора!

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Ето го и аналога на фибрана, защото и той, и стиропора, и "пластимо"-то са EPS (екструдиран полистирен) като общ означение на няколко производни (народното му наименование) което е всъщност едно и също, но под различни търговски марки. "Пластимо"-то  е чисто бял още от производството му,
подобно на стиропора. А стриропорите, както казах и вчера, има мноого видове включително
 и по-малко ронещи се (не са на топчета вътре). Въпрос на производствена технология според нуждите.
Казва се "EPS 60 ПЛАСТИМО" по името на конкурента на "фибран"-а и би трябвало да го има във всички магазини  "Практикер" в наличност:


http://praktiker-online.bg/search.html?phrase=EPS+60+%D0%9F%D0%9B%D0%90%D0%A1%D0%A2%D0%98%D0%9C%D0%9E&x=-837&y=-8

Надявам се да съм задоволил и филосовското направление в някои други индивиди...

Ако няма в Практикер, ще трябва да се насочим към самолетната индустрия - този е бял на 100%

ROHACELL® A: aircraft grade
http://www.rohacell.com/product/rohacell/en/products-services/rohacell-a/pages/default.aspx

Цитат
Bulgaria   Ana-Maria Urbaneja   +49 6151 18 1005
E-mail

ПП. Степента на "ронливост" на фибран-а (експандиран полистирен - ХPS), стиродур-а (експандиран полистирен - XPS), стиропор-а (екструдиран полистирен - EPS) и пластимо-то (EPS?) най-лесно с е"хваща" от данните за специфичното тегло. Тоест колкото е по-тежък (нищо че е лек материал) толкова е по-плътен и не се рони на топчета.
Специфичното тегло на обикновенният фибран е 32 кг/м3, докато на стиропора е почти на половина 18 кг/м3.

ПП2. Тия твърдят, че винаги имат бял цвят - http://www.555.bg/obiava/%D0%BE%D0%B1%D0%B5%D0%BC%D0%BD%D0%B8-%D0%B1%D1%83%D0%BA%D0%B2%D0%B8-%D0%BE%D1%82-%D0%B1%D1%8F%D0%BB-%D1%84%D0%B8%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%BD/blby
« Последна редакция: 18 Ноември 2014, 08:54:00 от pach »

MetroiD

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Момчета, преди всичко -- благодаря! И успоредно с това - ребята, давайте жить дружно... ;)

Паце, супер препоръки; вече се възползвах от някои от тях. Този уикенд смятам да почовъркам по-солидно по тазгодишния коледен макет - набавил съм си медицински консумативи (гипсови бинтове); ще видим доколко ще се омажа и какъв ще е крайният ефект. Всякакви съвети относно това, как да ги боядисвам и обработвам в последствие, също са добре дошли!

Впрочем, след вашите отзиви май на този етап ще продължа да си работя с макетни, мокетни и т.н. ножчета. До Практикер също ще отскоча за бял... мат'риал. И отново - благодаря!

А ако въпросите ми са ви се сторили странни, имайте предвид, че е нормално целта и похватите да са различни, когато става въпрос за различен краен срок... Общото направление за моята работа по макета е горе-долу такова, но при незапознатост за част от материалите / похватите до момента съм бил на принципа "взимам няколко дебели пласта фибран; диво дялкане; после е време за n дни оцветяване". Което при моята търсена крайна цел не е особено адекватно като баланс между време в работа и време наслаждаване на макета, затова и търся алтернативи.

П.П.: А "градът" тази година по-скоро ще бъде минисценка, че няма място за цял град... next time, дано.
П.П.П.: Забравих да попитам - Паце, дали имаш линк за тия почти-Проксонски-топлопищаци в ибей?
« Последна редакция: 18 Ноември 2014, 21:46:55 от MetroiD »

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Моето специално куфарче с инструменти :



за смазка използвам това :

« Последна редакция: 27 Ноември 2014, 08:41:00 от Adrian »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Идейно... Някаква допълнителна информация - самоделка или купешко?

Old Boris

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 359
  • Рейтинг: 163
Мисля, че осветлението е перфектна самоделка. Прекрасна идея - без никакви сенки и полусенки. А по двата работни плота има място и за някоя друга чаша:drinks:. Браво на автора

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Чех или словак е!!! А може би е жена...стендов моделист със сигурност обаче  ;D !
Самоделка, която позволява да се правят страхотни снимки и видеа, докато работиш.
Тоест без да чакаш слънчев ден за финалното ревю дори! Направил си го е с регулиране на силата на светене.
А последователите му са го "модернизирали" и освен с лунно-бяла, вече и със слънчево-бяла лента (ленти).
Някои дори са си ги направили с RGB-ленти за перфектно регулиране до максимално приближение към слънчевата светлина.
Ето малко за "цветността" на работното поле.

И още едно, този път "ъглово" решение.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Цитат на: dvelinov
Пристигнаха още малко машинки
малко по-късно ще пусна цени и по-детайлни снимки на нешата,до тогава може на лични или на 0896693677-Митко




Фреза MF70  с масата -500лв.


Фрезер BFW40/E с траф 40 волта 250 вата 900-6000 RPM -285лв.


Щрайхмус DH40 800лв.


Банциг MBS240/E 460лв.


Контурен трион DSH-360лв.


Струг за метал FD150/E-880лв.


Циркуляр FET -550лв.


Струг за дърво DB250 260лв.


Дисков шлайф TG250/E-270лв.


Планер ренде AH80-490лв.


Лентов шлайф с чупеща глава BS/E-180лв.


Настолна стока за шлифовалка MB200 -120лв.


настолна стойка за шлифовалка MB140/S-90лв.


Малък циркуляр KS230 -200лв.


Малък контурен трион DS230/E-230лв.


Координатна маса KT70-130лв.


Координатна маса KT150-270лв.


Гъвкав щлаух за шлифовалка с цанги-55лв.
Гъвкав щлаух за шлифовалка с патронник-50лв.


Машинно менгеме PRIMUS 75 -80лв.
Машинно менгеме PRIMUS 100 -100лв.


обер фреза за шлифовалка OFV-45лв.

Има и много други неща,както и почти всички видове шлифовалки

Или звъните на телефона в началото (в цитата) или ето
от тук може да се свържете и договорите за покупките си:
http://model.airgroup2000.com/viewtopic.php?f=51&t=5542&start=30#p56144

Човека е точен и коректен! Това му е трета серия от поръчки/доставки.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Една хитринка, която закупена от Bachmann (Train Magnetic Adjustable Snap & Glue Set 39011) струва около 27 евро.

За по-сръчните с наличие на магнити и крилчати гайги, може да си я израотят и сами разбира се.
Но е незаменима при сглобяване на сгради и лепене под различни ъгли!!!

Ето и още едно, също с магнити и фиксирани ъгли:




и една почти автоматизирана баластьорка :


Която баластьорка се явява модификация на познатата ни вече:
« Последна редакция: 25 Март 2016, 13:20:26 от pach »

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Изключително добра и удобна отвертка за микро рапидки за закрепване на релси. Работи перфектно, изключително здрав връх, ергономично тяло, въртящ се горен край на дръжката - нищо общо с "оригиналните" китайски и околокитайски боклуци. Скапва прорези на рапидки, къса глави, но никакво износване след хиляди завити и отвити винтчета. Напълно си заслужава парите - 9,50 евро заводска цена, при търговците - по-ниска...

http://www.piko-shop.de/index.php?vw_type=artikel&vw_id=672

Каталожен номер: 55297. Изобщо да не ви притеснява, че е PIKO... Силно я препоръчвам при нужда от завиване на много винтчета...  :drinks:

BoRoco

  • Trade Count: (2)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 159
  • Рейтинг: 57
Има ли някой тук във форума който притежава Proxxon инструменти и да изкаже мнение от първа ръка. Фирмата е немска ама и тях ги правят в Китай.

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Между другото си сковах едно работно осветление... ей така.. по идея дадена по-горе... 2 LED ленти с дължина около 1,90 метра всяка. 7,2W на метър мощност, топлобели светодиоди. Захранване 36W с допълнителен регулатор. Лайсна за ламинат /или нещо такова/, закупена от Баухаус и случайно намерена между останалите. Две ъглови метални планки в двата края, хванати с по две винтчета с гайки към пластмасата. Две дърводелски стяги /щипки/ за закрепване към бюрото и възможност за сваляне...