Автор Тема: Материали и инструменти за макетиране - за какво и от къде?  (Прочетена 159281 пъти)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Материали за макетиране-за какво и от къде?
« Отговор #15 -: 12 Август 2009, 08:26:54 »
Цитат на: piko1 link=topic=80.msg27491#msg27491 date=1250052099
то за ново издание се говори от години... с новите технологии разбирасе
това което знам че материала е готов но няма кой да я издаде а технологията на тони не е секретна
и не е много сложна калъп от силикон и смола доста фирми го практикуват това има няколко чешки
и една австрийска за който знам обикновено тези работи са много по скъпи от тези направени от пластмаса
в старото криле имаше как се прави такъв калъп даже няколко човека ме бяха питали къде точно се намира цялата тази работа за да я прочетат и те утре като съм на работа ще я потърся
обикновено един килограм смола струва между 60 - 100 лев за килограм

Хаха, в бриколаж 1 кг епоксидна смола заедно със втвърдителя излиза около 18 лв.От Световрачане я доставят.

Ти дай точните наименования на силикона , по каталог , но да го има и в България, щото Тони каза само общи приказки, че силикона му го давали във фирмата от където го купува, ама не знаел точно какъв е ( ;)).
Той цяла тема или няколко поста направи по въпроса , но в крайна сметка нищо конкретно не каза... :(
Смолата всъщност е поли-незнам каква си, при необходимост ще си припомня и купя без проблем. Преди 4 години купувах на оргахим от склад на едро - най-малката опаковка е 20 кг и заедно с литър втвърдител + литър ускорител излизаше около 100 лв.но тогава се ползваха гипсови калъпи (поради специфичността на отливаното) които са за индивидуална и еднократна употреба...
Мен силикона за матрицата не ми е ясен, за това питам.така може да има многократна повтаряемост, каквата ни трябва.Има и разни зъболекарски смеси но те са наистина доста скъпи , за нашето предназначение.

Ето това върши страхотна работа!!!
При това се загрява до 80 градуса и може да се ползва многократно (над 50 пъти, за сега ... :spiteful:) но го продават на другият край на света (мамка му)!!!
Материала е наистина страхотен, прозрачен, гъвкав и не се разтваря от органичните растворители.Дори сам към себе си не залепва.Освен ако не се загрее до 80 градуса, за да се смеси отново за нов калъп...Казва се "Oyumaru" или нещо такова...
« Последна редакция: 12 Август 2009, 08:41:21 от pach »

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
  • Рейтинг: 157
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Re:Материали за макетиране-за какво и от къде?
« Отговор #16 -: 12 Август 2009, 09:34:23 »
Като заговорихте за смоли, в железарските магазини продават един пластелин, кото се мачка на ръка и се загрява от само себе си до около 60 - 70 градуса. Използва се да при пукнати PVC тръби, лепи се върху самата пукнатина и след време залепеното почти не си личи къде е било. PVC - тази които са за фекалните води. Та в този ред от мисли , да ли не може да се ползва за калъпите?

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Материали за макетиране-за какво и от къде?
« Отговор #17 -: 12 Август 2009, 10:28:02 »
Така както го описваш, предполагам, че се втвърдява - тоест евентуално за еднократна употреба и то при условие че успееш да си извадиш отлятото в/от него.
Търсенето продължава...
 ;D ;D ;D

piko1

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Материали за макетиране-за какво и от къде?
« Отговор #18 -: 13 Август 2009, 10:57:57 »
http://airgroup2000.com/forum/viewtopic.php?t=188671
ето ти темата забавлявай се  :blush2:

Dare_Devil

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Материали за макетиране-за какво и от къде?
« Отговор #19 -: 16 Септември 2009, 16:05:16 »
Цитат на: pach link=topic=670.msg27492#msg27492 date=1250054814

Ето това върши страхотна работа!!!
При това се загрява до 80 градуса и може да се ползва многократно (над 50 пъти, за сега ... :spiteful:) но го продават на другият край на света (мамка му)!!!
Материала е наистина страхотен, прозрачен, гъвкав и не се разтваря от органичните растворители.Дори сам към себе си не залепва.Освен ако не се загрее до 80 градуса, за да се смеси отново за нов калъп...Казва се "Oyumaru" или нещо такова...

Нещо подобно видях онзи ден в Бриколаж (ама не помня в кой - люлинския ли беше, цариградскошосенския ли, пловдивския ли... тия дни много обикалях по такива магазини и са ми малко каша в главата). Не помня конкретната цена, но ми се стори разумна тогава (а аз съм си малко стиснат, значи за доста хора ще е не просто разумно, а направо евтино).

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Материали за макетиране-за какво и от къде?
« Отговор #20 -: 16 Септември 2009, 16:48:15 »
Хах, хвърли ме в тъча - още тази вечер ще проверя в Бриколаж на Цариградско шосе!
 :hi:  :yes: ;D

ПП.Павка , разбира се - познаваш ме!
Пиша тук , да не би да ми се съберат повече мнения за час , че знам ли...
 :yes:
« Последна редакция: 16 Септември 2009, 17:08:54 от pach »

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re:Материали за макетиране-за какво и от къде?
« Отговор #21 -: 16 Септември 2009, 16:50:41 »
Цитат на: pach link=topic=670.msg28454#msg28454 date=1253108895
Хах, хвърли ме в тъча - още тази вечер ще проверя в Бриколаж на Цариградско шосе!
 :hi:  :yes: ;D
Ако не ти е проблем сподели после дали си намерил нещо.

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Материали за макетиране-за какво и от къде?
« Отговор #22 -: 12 Октомври 2009, 13:56:27 »
Отдавна се чудя дали бих могъл да използвам нещо по-евтино, което  да използвам за плоскости на макета си.Казвам плоскости, защото имам твърдото намерение да направя макетът си на отделни модули.Материалът, в конкретният случай не е кой-знае колко по-евтин, но по една случайност разполагам с такъв и ще ми излезе без пари.Става въпрос за ПДЧ или фазер, както му казват някои.Четох тука някъде из форума, че провисвал, а че се надува и изкривява от вода - всички го знаем.Само че ако го оребря по-нагъсто, би трябвало да не провисва.Колкото до водата - те и релсите не я обичат твърде.Пък и от личен опит мога да заявя, че от мокрене с С-200 фазерът не се надува.Е, ако го накисна в кофа с С-200 за 1 седмица, сигурно ще се надуе, но нали няма да се излива лепило с кофите при залепването на ландшафта?Днес пък направо се ентусиазирах като видях това:



Та пак да попитам:
При добро оребрение, здрави страници от дъски или шперплат и помещение без влага, бих ли могъл да направя плоскостите на отделните модули от ПДЧ?
Тоз технически шперплат много кинти, а и на мене доста ще ми е нужен...  :)

br185

  • Trade Count: (19)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 533
  • Рейтинг: 4
  • HO 1:87/всички епохи без I/DB,OBB Велико Търново
Re:Материали за макетиране-за какво и от къде?
« Отговор #23 -: 12 Октомври 2009, 22:07:59 »
Христо, според ме няма да имаш никакви проблеми. Аз за двете части (модули) на моя макет съм използвал такъв материал (ПДЧ). Дебелината му е 18 мм, а размерите 1000 Х 1400 мм. Материалът е много здрав и сравнително лесен за обработка (не колокото дървесината де). Ето и снимки:

 

 

 

 

 

 

 

И накрая двете части поставени една върхо друга:

 

Големият недостатък на този материал е сериозното тегло. Модулите които се виждат на снимките след зглобяване едва се вдигат.

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Материали за макетиране-за какво и от къде?
« Отговор #24 -: 12 Октомври 2009, 22:27:09 »
Цитат на: br185 link=topic=670.msg29695#msg29695 date=1255374479
Христо, според ме няма да имаш никакви проблеми. Аз за двете части (модули) на моя макет съм използвал такъв материал (ПДЧ). Дебелината му е 18 мм, а размерите 1000 Х 1400 мм. Материалът е много здрав и сравнително лесен за обработка (не колокото дървесината де).

Ами така, де! Хората правят гардероби от него, дето събират стотици килограми дрехи, ,та няма да издържат 10-тина килограма растителност, сгради и релси.Значи ще си ползвам ПДЧ-то, така решавам.А през колко сантиметра си оребрявал?

br185

  • Trade Count: (19)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 533
  • Рейтинг: 4
  • HO 1:87/всички епохи без I/DB,OBB Велико Търново
Re:Материали за макетиране-за какво и от къде?
« Отговор #25 -: 13 Октомври 2009, 01:14:24 »
Цитат на: XRISTO link=topic=670.msg29697#msg29697 date=1255375629
Цитат на: br185 link=topic=670.msg29695#msg29695 date=1255374479
Христо, според ме няма да имаш никакви проблеми. Аз за двете части (модули) на моя макет съм използвал такъв материал (ПДЧ). Дебелината му е 18 мм, а размерите 1000 Х 1400 мм. Материалът е много здрав и сравнително лесен за обработка (не колокото дървесината де).

Ами така, де! Хората правят гардероби от него, дето събират стотици килограми дрехи, ,та няма да издържат 10-тина килограма растителност, сгради и релси.Значи ще си ползвам ПДЧ-то, така решавам.А през колко сантиметра си оребрявал?
  Оребряването зависи от размера плоскостите които използваш. Моите са две с размери 1000 Х 1400 мм. Реших, че реброто трябва да е в средата на дългата страна (погледни снимките). За ребра ползвам летви от чам.Те са с размери 18 Х 80 мм. Само двете крайни (вижда се добре на снимките) са с размери 18 Х 120 мм. Това ми дава по стабилно захващане на двете части на макета една с друга. И повече място за стабилно закрепване на опорите на краката. Летвите съм ги купувал от Практикер като те си бяха стандартно нарязани с дължина 1000 мм.

VaCo

  • Trade Count: (0)
  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 53
  • Рейтинг: 0
  • HO DRG,DB 2 и 3 епохи | Шумен
Re:Материали за макетиране-за какво и от къде?
« Отговор #26 -: 13 Октомври 2009, 02:30:29 »
ПДЧ (талашит) - това е най евтиният, най гаден дърводелски материал. Направен е от всевъзможни дървесни отпадъци, смесени и пресовани с някакво карбамидно лепило. Това ПДЧ като почнеш да го режеш става някакъв кошмар - гаден смрадлив прах от който няма спасение, просто се набива навсякъде.

Моят съвет е: Не изплзваите тая гадост за макети !

Опс, сетих се още нещо - тежи срташно много.

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Материали за макетиране-за какво и от къде?
« Отговор #27 -: 13 Октомври 2009, 09:16:34 »
Цитат на: VaCo link=topic=670.msg29700#msg29700 date=1255390229
ПДЧ (талашит) - това е най евтиният, най гаден дърводелски материал. Направен е от всевъзможни дървесни отпадъци, смесени и пресовани с някакво карбамидно лепило. Това ПДЧ като почнеш да го режеш става някакъв кошмар - гаден смрадлив прах от който няма спасение, просто се набива навсякъде.

Моят съвет е: Не изплзваите тая гадост за макети !

Опс, сетих се още нещо - тежи срташно много.
Нека си тежи - няма да го разнасям никъде.Колкото до гадният прах - няма да откривам серийно производство на основи за макети.Рязането ще е 10-15 минутки.  :good:Ежедневно ми се налага със ножовият трион, а и с ръчният да режа такъв материал и нямам впечатления да е кой - знае колко по - гаден от дървесината.Е, виж сега, ако работех в мебелна фирма, където се реже с високооборотни циркуляри сигурно и аз щях да го проклинам.   :yes:

Между другото и техническият шперплат е направен от дървесина и лепило и едва ли вдига по-малко отровни облаци при рязане.  :spiteful:
« Последна редакция: 13 Октомври 2009, 09:18:22 от XRISTO »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Материали за макетиране-за какво и от къде?
« Отговор #28 -: 13 Октомври 2009, 09:46:05 »
Само дето талашита не задържа нито пиронче, нито винтче за дърво...
Пък тежината му те задължава да направиш супер яка конструкция която да го задържи, да не се криви и огъва от собствената си тежест.Става излишно трудно и безмислено тежко...още повече, че искаш да е на модули.
Модулите макар и по "домашен" стандарт,предполагат преносимост и лекота на съхранение и сглобяване .Нещо което е гадно , ако са от ПДЧ.
Съвсем друго е да ги сглобиш от хубави летви и шперплат.Цената не е много по-висока, но решението е леко , елегантно и идеално за макетна конструкция.
В крайна сметка избора си е твой... :hi:
 ;D

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Материали за макетиране-за какво и от къде?
« Отговор #29 -: 13 Октомври 2009, 11:30:15 »
Ами ПДЧ-то ми е без пари, защото го имам,  а шперплатът трябва да си го купя.  :spiteful:
Колкото до пироните - не смятам нищо да кова.Не съм им фен - предпочитам винтове, даже и релсите ми ще са хванати с винтове.Щом дъното на гардеробът ми, който е пълен с какви ли не боклуци издържа натиска и то с едни късички винтчета, то същите винтчета би трябвало да задържат и релси, които предполагам и само да лепна с лепило няма да мръднат, но ако искам да ги свалям един ден ще е трудно, та затова ще ги ловя с винтчета.  :good:
« Последна редакция: 13 Октомври 2009, 11:33:43 от XRISTO »