Автор Тема: Материали и инструменти за макетиране - за какво и от къде?  (Прочетена 159303 пъти)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Материали за макетиране-за какво и от къде?
« Отговор #30 -: 13 Октомври 2009, 11:51:47 »
На гардероба винтчетата се задържат на един тънък слой наречен "фурнир" пък и самото ПДЧ е с по - "гъста" маса , докато обикновенното ПДЧ е толкова рехаво , та чак самО се рони ако е от най-калпавият материал...
Въпрос на вкус - твоя воля.
Препоръчвам ти да пробваш преди да правиш конструкцията , твоето ПДЧ как се държи с различните материали, винтчета и пирончета (въобще не си въобразявай ,че ще минеш без миниатюрни пирончета - на някой места те просто нямат алтернатива).
Пробвай това , а също как се пробива и сглобява нещо от него и колко тежко и "здраво" става...
 ;D ;D ;D

Ivo Nedkov

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1163
  • Рейтинг: 177
  • HO, София
Re:Материали за макетиране-за какво и от къде?
« Отговор #31 -: 13 Октомври 2009, 11:52:09 »
Моята основа е е от летви 4 х 5 см и плоскост фазер 4 мм.
Размерите на макета са 2.20 м х 1.10 м.
Ето разбира се и снимки -  поглед отгоре и поглед отдолу:


Макета на бате Гойко

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Материали за макетиране-за какво и от къде?
« Отговор #32 -: 13 Октомври 2009, 11:55:10 »
 :lol: ;D ;D ;D
Впрочем фазера също не е пръпоръчителен материал щото си е вид картон и по същият калпав начин се отнася към някой материали , влага, лепила, винтчета и пирончета...
Ама така ще е , като няма пари и има голям мерак!!! :hi:

...и все пак бих препоръчал сериозно да се подходи към избора на материали , щото това в буквалният и преносен смисъл е ОСНОВАТА на един макет!
 :yes: ;D ;D ;D

Ivo Nedkov

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1163
  • Рейтинг: 177
  • HO, София
Re:Материали за макетиране-за какво и от къде?
« Отговор #33 -: 13 Октомври 2009, 12:03:50 »
Фазера обикновенно се ползва за гръб на гардероби, секции, шкафчета.
Когато е оребрен добре, няма проблеми да се огъне.
Понася добре и по-сухи лелила - С 200 например.
Лепил съм тапети върху фазер с тапетно лепило и не съм имал проблеми.
Е , когато се намокри обилно с вода и после изсъхне придобива странни форми.
Но аз няма да правя истиска река на макета...
Лек е като материал и лесно се реже и пробива.
Затова и го ползвам.  Въпрос на личен избор. :good:

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Материали за макетиране-за какво и от къде?
« Отговор #34 -: 13 Октомври 2009, 13:19:31 »
Цитат на: pach link=topic=670.msg29707#msg29707 date=1255423907
На гардероба винтчетата се задържат на един тънък слой наречен "фурнир" пък и самото ПДЧ е с по - "гъста" маса , докато обикновенното ПДЧ е толкова рехаво , та чак самО се рони ако е от най-калпавият материал...
Въпрос на вкус - твоя воля.
Препоръчвам ти да пробваш преди да правиш конструкцията , твоето ПДЧ как се държи с различните материали, винтчета и пирончета (въобще не си въобразявай ,че ще минеш без миниатюрни пирончета - на някой места те просто нямат алтернатива).
Пробвай това , а също как се пробива и сглобява нещо от него и колко тежко и "здраво" става...
 ;D ;D ;D

Ще ползвам ПДЧ-та от стария мат'рял. :spiteful: Там няма рехаво - ситен и сбит, доста здрав е в сравнение със сегашния.
Ти може би си мислиш за онези плоскости, дето са с едри дървесни частици, те не държат винтове.  :good:
А и като гледам пича - http://www.vlaky.net/servis/galeria.asp?lang=1&page=1&id=3297&sort=1&#next
какви красоти е натворил, едва ли ще рискува толкова труд, ако основата е менте.  :spiteful:
И аз се бях отказал, ама като видях тези снимки и съм оптимист относно материала ПДЧ.  :good:

« Последна редакция: 13 Октомври 2009, 13:28:01 от XRISTO »

br185

  • Trade Count: (19)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 533
  • Рейтинг: 4
  • HO 1:87/всички епохи без I/DB,OBB Велико Търново
Re:Материали за макетиране-за какво и от къде?
« Отговор #35 -: 13 Октомври 2009, 20:58:37 »
Цитат на: XRISTO link=topic=670.msg29714#msg29714 date=1255429171

Ще ползвам ПДЧ-та от стария мат'рял. :spiteful: Там няма рехаво - ситен и сбит, доста здрав е в сравнение със сегашния.
Ти може би си мислиш за онези плоскости, дето са с едри дървесни частици, те не държат винтове.  :good:
А и като гледам пича - http://www.vlaky.net/servis/galeria.asp?lang=1&page=1&id=3297&sort=1&#next
какви красоти е натворил, едва ли ще рискува толкова труд, ако основата е менте.  :spiteful:
И аз се бях отказал, ама като видях тези снимки и съм оптимист относно материала ПДЧ.  :good:


  Този сайт съм го разглеждал доста. Има много добри идеи. И повечето макети представени там са изцяло или частично сглобени с ПДЧ и талашит от едновремешния който е по едро смлян (като на хубав български гардероб).
  Що се отнася до винтовете за дърво няма да имаш проблеми. Аз моите релси така съм ги закрепил:

 

 

 

Използвам витове 3 Х 16 мм и шайби подложни с диаметър на вътрешния отвор 4 мм. Шайбите са по-големи по размер от винтовете за да захващат две съседни траверси на по-голяма площ.Освен това така главите на винтовете потъват повече което осигурява и повече навивки които да захванат в основата. Като недостатък може да се посочи неестественият изглед на така положеното трасе. Ама като се замислим то и релсите на Мерклин не са естествено изглеждащи с тия пъпки обаче германците (,а и не само те) ги използват масово.
Така че не се притеснявай. Дупчи, завивай и си карай влаковете  :good:!
 

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Материали за макетиране-за какво и от къде?
« Отговор #36 -: 13 Октомври 2009, 21:25:49 »
Цитат на: br185 link=topic=670.msg29729#msg29729 date=1255456717
Като недостатък може да се посочи неестественият изглед на така положеното трасе.
 
Е, нали ще баластираш - ще се скрие, ако сложиш там, където е винта повечко материал.  :good: Благодаря за оптимизма, който ми вдъхваш, гледам че си започнал с реденето на релсите - желая ти успешно полагане на трасето.  :hi:

br185

  • Trade Count: (19)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 533
  • Рейтинг: 4
  • HO 1:87/всички епохи без I/DB,OBB Велико Търново
Re:Материали за макетиране-за какво и от къде?
« Отговор #37 -: 13 Октомври 2009, 23:13:41 »
Цитат на: XRISTO link=topic=670.msg29731#msg29731 date=1255458349
Е, нали ще баластираш - ще се скрие, ако сложиш там, където е винта повечко материал. 
  Баластът няма как да прикрие винровете. След полагането му той трябва да бъде най-много до горния ръб на траверсите. Ето така:

 

 

А ето ти и реално трасе:

 

Но на мен лично това че винтовете се виждат не ми пречи.

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Материали за макетиране-за какво и от къде?
« Отговор #38 -: 14 Октомври 2009, 08:07:31 »
Купешки ли ти е баласта?А не си ли мислил да ги лепнеш, завиеш и като стегне лепилото да махнеш винтовете?  :hi:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Материали за макетиране-за какво и от къде?
« Отговор #39 -: 14 Октомври 2009, 08:22:46 »
Митее, като баластираш остави свободно около винтовете, стяга баластрата - релсите вече са фиксирани - отвиваш винтовете - баластираш на тяхно място и...готоФо. ;D
При това като разкараш винтовете в пъти ще ти намалее възможността за резонанс от релсите през винтовете в плоскостта. :spiteful:
 ;D ;D ;D

br185

  • Trade Count: (19)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 533
  • Рейтинг: 4
  • HO 1:87/всички епохи без I/DB,OBB Велико Търново
Re:Материали за макетиране-за какво и от къде?
« Отговор #40 -: 14 Октомври 2009, 11:17:16 »
Цитат на: XRISTO link=topic=670.msg29738#msg29738 date=1255496851
Купешки ли ти е баласта?А не си ли мислил да ги лепнеш, завиеш и като стегне лепилото да махнеш винтовете?  :hi:
  Баластът съм го купувал готов от Conrad. Води се с каталожен номер 218713 - 62.

 

С оглед евентуалната необходимост от някакви ремонти и корекции някак си все не ми се иска да използвам лепила по и около релсите. Ама май за сигурно закрепване на баласта друг начин няма. Това което се чудя е дали първо да залепя към основата подложката под релсите или да я оставя така, а да използвам лепило само за закрепване на самия баласт  :blink:?

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Материали за макетиране-за какво и от къде?
« Отговор #41 -: 14 Октомври 2009, 11:56:15 »
Цитат на: br185 link=topic=670.msg29757#msg29757 date=1255508236

  Баластът съм го купувал готов от Conrad. Води се с каталожен номер 218713 - 62.

 (Image removed from quote.)

Конрадските номера е хубаво да се знае че са валидни само първите шест цифри - тези след тирето се менят през годините.
ПРимера с този баласт:
Хубаво е да пишем 218713, защото търсачката на мрежовият каталог иначе се шашка и твърди ,че такъв продукт няма, примерно щото през последните години последните числа (и букви) са били съответно :
- 97 за 2008
- 65 за 2008/2009
- 9М за 2009/2010
 ;D ;D ;D

Цитат на: br185 link=topic=670.msg29757#msg29757 date=1255508236

С оглед евентуалната необходимост от някакви ремонти и корекции някак си все не ми се иска да използвам лепила по и около релсите. Ама май за сигурно закрепване на баласта друг начин няма. Това което се чудя е дали първо да залепя към основата подложката под релсите или да я оставя така, а да използвам лепило само за закрепване на самия баласт  :blink:?

Каква подложка смяташ да ползваш - начина по който се колебаеш да работиш , предполага , че ако / като се наложи ремонт или реконструкция ще можеш да отлепиш подложката (с евентуално нейно разрязване или разскъсване) но ще се запази целостта на баласта и релсите с траверсната скара ще пострадат минимално, тоест ще се получи нещо като Geo-line но с много по-добър външен вид!
 :yes: ;D
« Последна редакция: 14 Октомври 2009, 11:58:01 от pach »

br185

  • Trade Count: (19)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 533
  • Рейтинг: 4
  • HO 1:87/всички епохи без I/DB,OBB Велико Търново
Re:Материали за макетиране-за какво и от къде?
« Отговор #42 -: 14 Октомври 2009, 22:32:25 »
  За подложка смятам да използвам топлоизолация за ламиниран паркет. Дебела е 1.4-1.5 мм, има добри шумопоглъщащи свойства и се обработва (изрязва) много лесно. Освен това е евтина като материал (45ст. линеен метър). До момента показва доста добри шумопоглъщащи свойства. Предполагам, че след поставянето на баласта и премахването на винтовете ефектът ще е пълно поглъщане на шума.

 

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Материали за макетиране-за какво и от къде?
« Отговор #43 -: 14 Октомври 2009, 22:51:55 »
Лепи ли се с С-200 тази подложка за ламинат?...щото да ти кажа честно, и на мене ми мина наум вместо да се набутвам за скъп корк, да сложа такъв материал, но съм далеч още от полагането на релсовият път, та за това не съм разпитвал тук относно този вариант.  :no:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Материали за макетиране-за какво и от къде?
« Отговор #44 -: 15 Октомври 2009, 08:16:34 »
Който е ползвал такава подложка, твърди че е трепач!!!
Звукоизолирала страхотно за дебелената си.Като слаб недостатък - трябва много внимателно да се работи при притискането на релсите , защото е мека, поддава и има възможност трасето да стане неравно дори в рамките на едно парче от релсата.Тоест при внимателно боравене с тежестите (някой слагат на баба си ютията при лепене) няма проблем.Точно такава подложка имах предвид по-горе, че като махнеш винтовете след залепване , може лесно да се реконструира трасето. ;)
Митко, като слепиш първите парчета заедно с баластрата , сподели опит, щото за сега каменната баластра "озвучава" релсите независимо дали са на корк или направо на основата.
За звукоизолиращите свойства на меката подложка се надявам да решат този проблем , но ти ще кажеш след тестово движение дали става добре?
 ;D ;D ;D