Автор Тема: Макетът на Жорж в N  (Прочетена 73434 пъти)

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Макетът на Жорж в N
« Отговор #165 -: 21 Май 2020, 17:30:43 »
Гаричката за мен е по-добра от предишната. Прилича си на истинска модерна европейска гара, макар и да не съм им фен - как само са скрили хубавата сграда с тези стъкла ...

С тези нови S връзки за мен е по-добре. Но трябва някъде на макета за има "гараж", за да може на тази гара влаковете да пристигат и да заминават, а да ги композираш някъде другаде.

Не знам какво ще има в долния ляв ъгъл. Аз бих врътнал гарата още напр. на 15 градуса, така че лявата гърловина да се изнесе с поне 50 см. напред, и гарата да се удължи в ляво. А в ъгъла долу в ляво бих качил най-много нещо малко планинско, до което да се стига най-вляво покрай стената, там основното трасе може да се мушне в тунелче или под мост. Или пък някакви водни неща, които за мен са на заден план.

Сигурно в дясно, след гарата, ще започне спускане? За да се сниши трасето и да не пречи на фасадата на сградата?

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12269
  • Рейтинг: 1313
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Макетът на Жорж в N
« Отговор #166 -: 21 Май 2020, 18:02:46 »
А защо тази голяма гара си я сложил в по-малката част от макета?
От другата страна имаш 375см дължина общо (х108 см).
Там какво си предвидил?

Иначе ето моето предложение (скица)


Или това на Митко (ако съм схванал)


gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2033
  • Рейтинг: 1421
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Макетът на Жорж в N
« Отговор #167 -: 21 Май 2020, 19:26:34 »
Жорж, преди 11 год. (лелеее - Любиша Самарджич от "Горещ ветър" :blink: :haha: как минава времето...), когато чертаехме моята схема на салфетки в "Терасата", не бях предвидил гараж. И сега Митко подсеща:

Цитат на: mitko0888 link=topic=700.msg118819#msg118819 date=1590071443
Но трябва някъде на макета за има "гараж", за да може на тази гара влаковете да пристигат и да заминават, а да ги композираш някъде другаде.

Аз от една година почти съм измислил къде и как да направя подземен гараж, посредством 1-2 оборота на спирала под самия макет. Хубаво и ти да предвидиш подобно нещо още от сега, че иначе не е удобно да слагаш на ръка всеки път композициите (закачане-разкачане, риск от удар и т.н...). Или пък да ти стоят върху макета, но това е ограничение откъм брой композиции.

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: Макетът на Жорж в N
« Отговор #168 -: 21 Май 2020, 21:43:50 »
Когато сложа всички компоненти, които имам, ще се види дали има място за допълнително депо или не. Аз имам 10 пътнически влака (без мотрисата и теснолинейката), а имам 16 коловоза общо Страсбург (5+3 депо) и Баден-Баден (5+3 депо). Тъй като токът за осветлението на вагоните идва от пантографа, разкачването на композициите е убийствен труд и голям риск. Това е немислимо.

Сега на въпроса на Пламен "защо на късата страна" - гарата Баден не е по-малка от тази, а направо същата. Но там самата сграда на гарата е по-малка и градът също е по-малък, което позволява в най-горния ляв ъгъл да направя планината с теснолинейката и лифта. А някъде трябва да има и товарна гара, защото имам 3 товарни композиции и 2 крана (контейнерен и нормален).


pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12269
  • Рейтинг: 1313
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Макетът на Жорж в N
« Отговор #169 -: 21 Май 2020, 22:30:28 »
Жорж, струва ми се не разбра мисълта на Грег...
Депата са си депа, но ако имаш 50 композиции които не можеш да ги разкачваш,
къде мислиш да ги държиш? Витрини, кашони или....гаражни коловози под макета,
свързани чрез наклон (спирала не е нужна за N) към горната релсова фигура.
Това се прави с двойна цел - хем са готови за употреба, хем не се прашат.
Така се осигурява и разнообразие на влаковете.
Знам такъв макет, със скрити коловози под него, осигуряващи 1,5 часа неповторяемост на
композиция, преминаващи по основните трасета! Така се създава илюзия за множество
влакове идващи от далечни направления и  интензивен трафик в рамките на макета!
« Последна редакция: 21 Май 2020, 22:34:05 от pach »

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: Макетът на Жорж в N
« Отговор #170 -: 22 Май 2020, 05:43:07 »
Разбрах много добре, но засега мен това не ме касае, защото не мисля да купувам нови влакове, поне не в обозримото бъдеще. За това споменах, че имам 10 влака. Ако някой ден реша да купя нов, предвидил съм една витринка, където старият ще отиде. Но на тези цени, които са в момента, нищо не ми се купува. Не бях пазарувал от 2016 година и сега, като пообиколих магазините онлайн, установих че цените на подвижния състав и сградите са се вдигнали с около 40% за 4 години. Щастлив съм, че съм си купил всичко навреме. Ще ми трябват само релси и няколко стрелки, но те за щастие не са поскъпнали много (само 25%).

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: Макетът на Жорж в N
« Отговор #171 -: 22 Май 2020, 21:01:18 »
Ето какво избрах за Страсбург. Липсваше ми нещо и до днес не знаех точно какво:



Мисля, че се връзва с останалите сгради, поне е в същата цветова гама:


mgirginov

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (34)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1930
  • Рейтинг: 192
  • N Länderbahnen I еп. София
Re: Макетът на Жорж в N
« Отговор #172 -: 22 Май 2020, 23:43:51 »
Не разбирам защо не ползваш програма за проектиране на ЖП макети, а се мъчиш? Всичките ползват пълни библиотеки с налични данни за ЖП инфраструктура. Има и българска програма, чувствително по-добра от чуждите аналози.
Това, което, за сега, си замислил с първата гара е добро! Харесвам идеята на Пламен за удължаване на коловозите на гарата, но се загубва чара на "гърловини в крива". Не си поставяй много амбициозни задачи по отношение на пресъздаването на реални/чудесни и интересни/ обекти - ще влезеш в същия сценарий с удължено време за изпълнение, дефицит на време и средства, остаряване и дефектиране на готовите и недовършени модели и...демотивация заради невъзможност да продължаваш ефективно...., както се случи с последния ти/прекрасно замислен макет/.
 Мнението ми изразява различна гледна точка, не е опит да ти се бъркам, но е и искрено желание да успееш!

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: Макетът на Жорж в N
« Отговор #173 -: 23 Май 2020, 01:08:49 »
Благодаря за мнението, Марио. Аз всъщност ползвам програма за проектиране, но само за релсите. После експортвам всичко във фотошоп и там си довършвам скицата. Двете програми, които ползвам SCARM и Any-Rail не ми дават напълно това, което искам. Например план на сградите, които имам или пък да си моделирам реката и т.н. Много е възможно аз да не знам как се прави, но на фотошоп ми е по-лесно.

Относно времето за справяне, сега ще направя обратното на миналия опит - първо ще сглобя всичко, което е за сглобяване и след това ще започна да правя макета. Ще видим какво ще излезе. Аз съм оптимист по природа и най-важното- знам точно какво мога и какво не.

mgirginov

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (34)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1930
  • Рейтинг: 192
  • N Länderbahnen I еп. София
Re: Макетът на Жорж в N
« Отговор #174 -: 23 Май 2020, 07:22:53 »
Цитат на: eurostar link=topic=700.msg118840#msg118840 date=1590185329
Относно времето за справяне, сега ще направя обратното на миналия опит - първо ще сглобя всичко, което е за сглобяване и след това ще започна да правя макета.

Чудесно решение! Аз процедирах така с моите модули в N, а ги правих 4 години.

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: Макетът на Жорж в N
« Отговор #175 -: 23 Май 2020, 12:47:54 »
Както казва LI "всичко е напред, назад е само поука".

Скицирах трамвайното трасе.
Ще има 6 спирки, но още не знам точно къде, докато не сложа и асфалтовите пътища.


jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1342
  • Рейтинг: 208
Re: Макетът на Жорж в N
« Отговор #176 -: 23 Май 2020, 14:35:47 »
Добре, дошъл Жорж! Радвам се, че си отново тук!

Със Страсбург, имаш голям проблем! Гарата е много атрактивна и от двете си страни, за това трябва да измислиш начин да седина на макета, така че да се виждат добре и двете. А относно депото и многото влакове , предвиди новият макет да има т.н. "мазе". Горе долу знам какви сгради имаш и ти знам депата. Като се видим ще споделя една идея, понеже е дълго и широко.

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: Макетът на Жорж в N
« Отговор #177 -: 23 Май 2020, 17:21:37 »
Цитат на: jopeto link=topic=700.msg118843#msg118843 date=1590233747
Добре, дошъл Жорж! Радвам се, че си отново тук!

Предполагам, че имаш предвид форума, защото физически още съм в Индокитай. Надявам се по-бързо да се върна в Европа и да се видим. Ще остана в Париж поне два дена да се заредя с фантазия. Ако билетите не са прекалено скъпи, ще отскоча до Страсбург с TGV-POS, да разгледам тези стъкла на гарата на живо и въобще целия град. Не съм бил там от 1992 г.

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: Макетът на Жорж в N
« Отговор #178 -: 24 Май 2020, 23:16:28 »
Скицирах и гарата Баден-Баден. Има и товарна гара отделно. Започнах трасето на теснолинейката и сега следва най-сложното - да го кача в планината. Мястото е крайно недостатъчно (оцветено в зелено на скицата), но ще направя различни опити, пък да видим.


eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: Макетът на Жорж в N
« Отговор #179 -: 25 Май 2020, 10:30:02 »
Направих една скица за теснолинейката и лифта. Аз работя само със стрелки и флекс релси. В действителност кривите ще бъдат по-елегантни, отколкото на скицата. По-лесно ми е да работя с пръсти, отколкото с мишка:))