Автор Тема: Макетът на Жорж в N  (Прочетена 73088 пъти)

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Re: Макетът на Жорж в N
« Отговор #195 -: 28 Май 2020, 22:47:00 »
Мистър Пач,

Кога ще видим тема "Макетът на Пач"?

pavlinbg

  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 735
  • Рейтинг: 265
Re: Макетът на Жорж в N
« Отговор #196 -: 28 Май 2020, 23:50:35 »
Цитат на: pach link=topic=700.msg118908#msg118908 date=1590676542
Знам, че композициите са ти само пътнически и май нямаш товарни, следователно и маневри не ти трябват, още повече
щото заради осветлението във вагоните, всички влакове
са ти с "твърди" връзки (сиреч трудно се разкачват при необходимост), но този коловоз не го свързвам логически !

И при пътническите влакове има много маневри. След пристигане на крайната гара се прави маневра депо, с която локомотивът/мотрисата се прибира в депото за техническо обслужване, или маневра с локомотива за смяна посоката на движение. Освен това, пътническите вагони се изтеглят във вагонно депо за техническо обслужване, зареждане с вода и почистване. Така е по цял свят. Разбира се това е трудно осъществимо на 100% при направата на макет, тъй като липсва достатъчно пространство за гара, локомотивно и вагонно депа и пр.

Цитат на: pach link=topic=700.msg118908#msg118908 date=1590676542
Практически си "нацвъкал" светофор на всяко разклонение,
което ти върши по-голямата част от работата (информация за положението на разклоненията и съответно тяхното превключване), но не виждам как ще са ти логически свързани?
Тоест имаш ли предвид ако някой светофор свети червено,
дали блокира т.н. "враждебни маршрути" или не?
Не различавам кой светофор как указва "намали, следва отклонение" и т.н.... :scratch_ones_head:

Принципно при излизане/влизане в депо или клонов участък, не е задължително да има зависимост между светофора и положението на стрелките. Не знам как е във Франция, но в България на всяка гара е различно. На някои гари (напр. Карнобат) се следват само светофорите - т.е. маневрата е маршрутизирана. На други (напр. Русе, Варна) освен светофора трябва да се следят и сигналите на стрелочник. Ще ми е интересно да разбера как стои този въпрос във Франция и Швейцария.
А относно това кой светофор какво указва - всичко зависи от цветовите комбинации на всеки един светофор, които няма как предварително да се покажат на чертежа.

Цитат на: eurostar link=topic=700.msg118910#msg118910 date=1590683502
Много въпроси, Пламен, но ще се опитам да ти отговоря.
6. За такива семафори (предупредителни), просто няма достатъчно отстояние на макета. Вместо тях има три индикационни правоъгълни бели табла с една, две и три черни наклонени черти. Те вършат същата работа не точно, но горе-долу. А по високоскоростните трасета има допълнителни индикации за кантоните (сини с жълт триъгълник).
Та това е общо взето - цяла наука.

Трудно ми е да повярвам, че с тези размери на макета, и то в N, няма да има място за предупредителен сигнал...  :) Ако все пак това е така и нямаш достатъчно предсигнално разстояние, можеш да използваш светофори по скоростната сигнализация (с 5 светлини) , които са едновременно и предупредителни за следващия светофор.
« Последна редакция: 29 Май 2020, 00:04:06 от pavlinbg »

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: Макетът на Жорж в N
« Отговор #197 -: 29 Май 2020, 03:05:16 »
След днешните ви съвети, на плана останаха 55 семафора, което означава, че имам 5 свободни. Мога тях да ги ползвам като предупредителни, но като стигна до монтажа, ще поканя Тано да ми каже точно къде. До тогава ще мине много време и аз ще попрочета това-онова, за да се ограмотя.

А относно товарните влакове, имам около 30 вагона и 4 локомотива за тях.

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: Макетът на Жорж в N
« Отговор #198 -: 30 Май 2020, 11:00:35 »
Днес съм особено доволен, защото се сдобих с 4 навеса за трамвайни спирки.



Те са широки само 16 мм, което се вписва идеално в моя план.

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: Макетът на Жорж в N
« Отговор #199 -: 09 Юни 2020, 03:28:50 »
Бях тръгнал да замислям техноцентър в депото, но като видях тази снимка, се уплаших.

https://www.railpictures.net/photo/726715/

Имам чувството, че инженерите са направили безразборно струпване на метални профили. Не мога да намеря никаква логика в тези съоръжения. Всъщност, единственото, което се продава като модел, е ниската сива платформа или тази по-висока платформа. Мисля да се задоволя с тях. За другото ще мисля след първата година, когато ще ми доскучае според някои хора.

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: Макетът на Жорж в N
« Отговор #200 -: 18 Юни 2020, 12:43:02 »
Понеже се отказах от ВЕЦ-а поради липса на място, реших да си доставя удоволствието да изработя тунела Саверн (le tunnel de Saverne) с две туби и много бетон, който се намира близо до Страсбург.




Единствената ми трудност тук ще бъде извитата стоманена тръба на козирката. Който и да е профил ще се счупи, ако тръгна да го огъвам до 180 градуса. Така че ви моля за съвет как да стане това. Диаметърът на тръбата според мен трябва да е между 2 и 3 мм.
« Последна редакция: 18 Юни 2020, 12:46:26 от eurostar »

daddy_g

  • Trade Count: (9)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1023
  • Рейтинг: 332
  • HO (БДЖ) & N (БДЖ & USA)
Re: Макетът на Жорж в N
« Отговор #201 -: 18 Юни 2020, 12:45:34 »
Цитат на: eurostar link=topic=700.msg119157#msg119157 date=1592473382

Единствената ми трудност тук ще бъде извитата стоманена тръба на козирката. Който и да е профил ще се счупи, ако тръгна да го огъвам до 180 градуса. Така че ви моля за съвет как да стане това. Диаметърът на тръбата според мен трябва да е между 3 и 4 мм.

Едножилен меден проводник.

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Макетът на Жорж в N
« Отговор #202 -: 18 Юни 2020, 13:16:25 »
Цитат на: daddy_g link=topic=700.msg119159#msg119159 date=1592473534
Едножилен меден проводник.
Напр. мостов кабел, или какъвто има в магазина.

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: Макетът на Жорж в N
« Отговор #203 -: 18 Юни 2020, 16:33:51 »
Благодаря много. Сега се сетих, че вкъщи в София имам цял кашон с такива кабели. Супер решение! :ok:

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: Макетът на Жорж в N
« Отговор #204 -: 23 Юни 2020, 17:57:01 »
Колеги, вчера пратих питане до един от корифеите на френския железопътен моделизъм относно сигнализацията на моя макет. Днес получих отговор-роман с обяснение кой семафор от кой тип трябва да бъде. Както и вие споменахте, той ми каза, че ми липсват предупредителните семафори, а за сервизните зони - виолетова и бяла светлина.

Относно това, че на макета има немска архитектурна част около Баден-Баден, той ми препоръчва да сложа там немска сигнализация. Замислих се, но сигурно няма да го направя, защото имам вече 60 френски семафора и трябва да ги използвам. За швейцарската част ми каза, че мога да направя компромис и да ползвам френските, защото сигнализацията в Швейцария била почти идентична с френската. Плюс това аз имам само една теснолинейка в тази част.

Това е. Нямам търпение да се прибера в София и да се хващам за работа по макета. А и трапезният моделизъм ми липсва! :haha:
« Последна редакция: 23 Юни 2020, 18:03:54 от eurostar »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Макетът на Жорж в N
« Отговор #205 -: 23 Юни 2020, 21:07:30 »
Кажи поне за кога да те очакваме?
Че с тая "корона" всичко стана относително, ама все пак...
видяхме как доста се прибраха в "скапаната" България!!!
За теб знаем, че винаги се връщаш, след като приключиш
със задължителната "програма" , та не си от тях де - "родолюбците'
ни зад граница!!!
 :hi:

То и трапезният моделизъм стана доста сложен обаче!
 :lol:

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: Макетът на Жорж в N
« Отговор #206 -: 23 Юни 2020, 23:03:27 »
Понеже темата си е моя, ще си позволя това отклонение. Пламен, българският ми паспорт изтече, а за канадския ще трябва да чакам министерството да проработи. И никой не знае кога точно ще стане това. Мъчно ми е за Европа, но в момента съм безсилен да предприема каквото и да е. Хубавото е, че дават помощи заради карантината. Иначе от пет месеца нямам нито една поръчка по простата причина, че клиентите ми също нямат дейност.

Това, което ми липсва най-много, освен близките и приятелите, са гледките - архитектурни и човешки. Като изключим няколко небостъргача, архитектурата на североамериканските градове е безлична, да не кажа грозна, както и хората. Днес се разходих доста дълго по главната улица и не срещнах нито едно секси създание. Всъщност аз гледам само белите, а те са малцинство отдавна. Имам чувството, че и аз ще стана асексуален, ако постоя още малко тук. Добре, че имам интернет! :haha:

Та на твоя въпрос - стоя си главно в студиото. Занимавам се с мои проекти и очаквам отварянето на министерството. Знам, че и в България в момента животът не кипи, както сме свикнали. Надявам се всичко да отшуми възможно най-скоро!
 :drinks:

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: Макетът на Жорж в N
« Отговор #207 -: 05 Юли 2020, 00:24:51 »
Хора, понеже видях, че разделът Продава/Купува е закрит, реших да ви кажа тук какво бих купил, ако имате за продан:

Стрелки 16 см Ресо, код 80;
Флекс-релси с бетонни траверси Ресо, код 80;
Машинки за стрелките като тези от Конрад белите.

Пишете ми тук на лична или на фейсбук-месинджъра: https://www.facebook.com/jorj.lubenov.5

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Макетът на Жорж в N
« Отговор #208 -: 24 Октомври 2020, 22:35:48 »
Не е по темата, но все пак...
https://youtu.be/ob-bwY8q4vw

 ;D Прекрасен клип, Жорж   :good: :drinks: &bgflag

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Макетът на Жорж в N
« Отговор #209 -: 25 Октомври 2020, 09:55:30 »
Браво Грег! :clapping:
Жорж, наистина клипа е чудесен!!! :hi:
Защо е толкова празен и спокоен този град? :scratch_ones_head:
 ;D