Автор Тема: Модули на EMPEROR и misho_tabakoff  (Прочетена 40177 пъти)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Модули на EMPEROR и misho_tabakoff
« Отговор #15 -: 17 Септември 2008, 08:23:00 »
Ще ви трябва и трети ...
Или поне чело което да съвпада с края на вашите два , което да дадете на някой , който да изработи третия , че да се върне оста на трасето в стандарта... ;)
 ;D

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Модули на EMPEROR и misho_tabakoff
« Отговор #16 -: 17 Септември 2008, 09:40:14 »
Двете краини чела са си фремо стандарт?! Просто ще са малко удължени... но релси, отвори за закрепване и т.н. са по стандарт.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Модули на EMPEROR и misho_tabakoff
« Отговор #17 -: 17 Септември 2008, 12:00:26 »
Хмммм, тогава чертежа ви не е верен.
Северната релса по стандарт е по оста на челата ,а южната е на 46 мм от нея в посока юг (лицето на модула)???
На вашият чертеж , северната релса е на около 1/4 от общият размер ...?

misho_tabakoff

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Модули на EMPEROR и misho_tabakoff
« Отговор #18 -: 17 Септември 2008, 12:11:43 »
Цитат на: pach link=topic=758.msg9858#msg9858 date=1221642026
... На вашият чертеж , северната релса е на около 1/4 от общият размер ...?

Да, така е, защото мотивът на макета ще е изнесен настрани. Иначе всички стандарти си ги спазваме. Разстоянието от осевата линия на северната релса до северния край на фремо модула ще си бъде 250мм, а до южния - 750мм .... точно 1/4.  ;)

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re: Модули на EMPEROR и misho_tabakoff
« Отговор #19 -: 17 Септември 2008, 12:16:56 »
Паце, не притесняй се! Модулите могат да бъдат и по-широки от 50см, важното е да са стадартизирани местата за захващане.
Аз обаче имам някои забележки. Предполагам модулът трябва да пресъздаде петролна база или нещо такова. Там ще се извършват маневри на празни и пълни вагони. За целта обаче е необходим изтеглителен коловоз. При последния чертеж, ако трябва да се направи маневра от едната двойка коловози в другата двойка, влакът ще излезе на открития път, което е недопустимо, особенно при двойна линия, която предполага магистрален път. За целта е добре да се увеличи разстоянието между двете кръстати стрелки, с една малка крива например. Ще нужна още една дясна стрелка за изтеглителния коловоз. Правите стрелки на товарните коловози могат да са криви. За изискванията на такова съоръжение най-добре ще помогне Gervasii.
И не на последно място - колко е радиусът на най-вътрешната крива.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Модули на EMPEROR и misho_tabakoff
« Отговор #20 -: 17 Септември 2008, 12:34:47 »
Хах , че точно око имам  :P!
Ами тогава челата на ваште модули ще стърчат спрямо челата на съседните ...Ще се опитам да начертая нещо което да ви предложа (ще имате по-малко дертове) , ако искате ?
---------------
Докато пишех и Жоро се включи...
Да ,модулите могат да бъдат и по-широки , но освен че ще стоят грозно , щото ще виждаме част от "разреза" на по-големите , ще се "блъскаме" и "закачаме" в стърчащото , ще имат по-специални изисквания за транспорт и съхранение , и не на последно място - ще излезнат от общоприетите геометрични зависимости (също като при релсите ) , които общоприети практики не са стандарт!
Хората от сродни клубове , се придържат към тези геометрични зависимости дори и само заради естетичният вид на модулите извън "горното строене" на релсовите трасета. ;)
Обикновенно практиката е да разполагат подобни "екстри" в пространството което успяват да отделят съгласно тези геометрични зависимости .Но това е само в случайте когато не "копират" обекти от действителноста.
Ако искате , ще нахвърлям набързо промените (вкл. и изтеглителният коловоз) като ще запазя основната идея - два модула , завой на 45 градуса , петролна база , връзка м/у двата основни (трасови)коловоза...

misho_tabakoff

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Модули на EMPEROR и misho_tabakoff
« Отговор #21 -: 17 Септември 2008, 12:41:40 »
Цитат на: Жоро link=topic=758.msg9860#msg9860 date=1221643016
... Правите стрелки на товарните коловози могат да са криви....
... И не на последно място - колко е радиусът на най-вътрешната крива...

Този чертеж е, както Лъчо се изрази, дълбока Алфа версия. Вече има леко подобрена Алфа-2 версия, където стрелките на товарните коловози са в крива.

Стрелките в крива са 484/778мм.
Кривите в товарните коловози са 484мм.
Кръстачките са с крива на отклонението 1050мм.
Магистралната стрелка е с крива на отклонението 866мм.
Радиусът на вътрешната северна крива на магистралния път е 1000мм.

Цитат на: pach link=topic=758.msg9862#msg9862 date=1221644087
... Ще се опитам да начертая нещо което да ви предложа (ще имате по-малко дертове) , ако искате ...

... Ако искате , ще нахвърлям набързо промените (вкл. и изтеглителният коловоз) като ще запазя основната идея - два модула , завой на 45 градуса , петролна база , връзка м/у двата основни (трасови) коловоза...

... Ама ти още ли не си го направил?! :D ;D

Не мисля че ще е проблем това, че ще стърчат. Ще декорираме стърчащите части като скала ... примерно ;). Транспортът не е проблем. В Мицубишито като бутна задните облегалки, и колата си става комби. Кадетчето ми си е комби, така че и това не ме притеснява. 605-цата е толкова широка отзад (не ме питайте откъде знам това ... повярвайте ми, не само за фремове става задната седалка).... Аудито на Лъчо не го броя, защото то си е егоистична кола за двама души, но той ще бъде пилотиращата кола отпред, ще ни ескортира.  ;D

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re: Модули на EMPEROR и misho_tabakoff
« Отговор #22 -: 17 Септември 2008, 12:45:20 »
За да не "стърчат" напред модулите, защо не смените гледната точка. Вместо изпъкналата част да е лице, нека тя да е северната страна. А базата може да е с една идея по-висока от основния път, примерно с между 10 и 20мм.

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Модули на EMPEROR и misho_tabakoff
« Отговор #23 -: 17 Септември 2008, 13:05:01 »
За маневрения коловоз съм съгласен. С Мишо така или иначе се опитваме да го мъдрим това.
Колкото до това кое колко как стърчи... ако си направите труда да отворите на предишната страница и видите снимката... има поне 4-5 места където това условие не е спазено. А и незнам някой до сега да се е почупил на Жоровия модул и той стърчи от тази страна. Нарочно избрахме базата да е на преден план, защото на нея се набляга в този макет и е по-добре да е по-близо до "зрителя". Ако метнем базата от вътрешната страна, ще трябва и да обърнем завоя на другата страна, пък това не ни се ще. И в крайна сметка модула няма да стърчи с повече от 20-30см пред останалите, което не мисля, че е болка за умиране. Разбира се отворени сме към идеи. Така че заповядайте :)

П.П. Както Мишан каза... картинката беше доработка за ландшафт на вече остаряла концепция... променихме я :)

misho_tabakoff

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Модули на EMPEROR и misho_tabakoff
« Отговор #24 -: 17 Септември 2008, 13:23:49 »
Цитат на: pach link=topic=758.msg9853#msg9853 date=1221628980
Ще ви трябва и трети ...

Е ти си нема работа да ми пуснеш тая муха .... искаш да фалираме ли?!

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
Re: Модули на EMPEROR и misho_tabakoff
« Отговор #25 -: 17 Септември 2008, 13:48:11 »
И намен ми се струва, че ако обърнете гледната точка както Жоро предлага, ще е по-добре. Някак ще стои по-прибрано, петролната база ще изпъкне, а магистралният път ще заприлича на заобиколен на базата и някак ще мине на заден план като изтика напред именно базата. Също ще можете да използвате и по-пълноценно наличното пространство, та дори и ще съберете по плътно нещата.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Модули на EMPEROR и misho_tabakoff
« Отговор #26 -: 17 Септември 2008, 13:54:07 »
Уф ,не мога да си намеря програмата (пък и линка откъдето я дръпнах :-[) за изчисляване на модули в крива , та ето какво направих с Винрейла на пиковски релси и не е точно , но за тази концепция става въпрос:
Завойте се правят като част от основните модули! Взимат се два основни модула (прави) завъртат се на съответният градус , в случая аз ги врътнах на 45 градуса , и в пространството което се затваря от вътре на "сгъвката" , се развива останалата идея . При нас съм го направил тази сгъвка да е откъм северната страна , и точно това "спечелено" пространство е отдадено на петролната база.
От изходната позиция (два прави модула) развитието е в два (има и още - въпрос на пространствено виждане ) приемливи варианта , без да се увеличават количеството на материалите , а от там и на средствата .

Първият вариант.
Две половинки от един прав модул разделени от средната секция ,която носи нестандартните чела и основната идея - петролната база (виж обяснението на снимката)

Вторият вариант.
Пак две половинки но всяка от тях с по едно нестандартно чело (там се съединяват по между си.

Дано да съм обяснил това правилно...



Малко фантазия и ще видите  , че е по-приемливо за външен вид , вложени средства , транспорт , естетика и т.н.
Но това е моето предложение , а вие си решавате , важното е че се заформя удължаване на трасето на Първите Клубни Модули в България (ПКМБ).

ПКМБ-1 ------------автор и реализатор хер Жоро. :-*
ПКМБ-2 ------------автор и реализатор другаря Иво. :-*
ПКМБ-3 ------------автор и реализатор брат Адри. :-*
ПКМБ-4 ------------автор и реализатор Пламен. :-*
ПКМБ-5 ------------автор и реализатор Мишо :-*
ПКМБ-6 ------------автор и реализатор Императора. :-*

А сега да видим кой ще е следващият модул ???
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Модули на EMPEROR и misho_tabakoff
« Отговор #27 -: 17 Септември 2008, 13:56:41 »


Браво бе Пацо ! Наистина - евала !
Покажи им как да си го направят, пък дано да им стане ,
че тия задни седлки...ПРОВЕРЕНИ при това , хм...

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Модули на EMPEROR и misho_tabakoff
« Отговор #28 -: 17 Септември 2008, 14:13:13 »
Първо тоя 45 градусов завой на магистралните не виждам как покрива изискването от 1000мм радиус...
Врото пак не виждам коловоз на който може да се композира целия влак от всичките 4 коловоза без да излиза на магистралните коловози...

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Модули на EMPEROR и misho_tabakoff
« Отговор #29 -: 17 Септември 2008, 14:26:05 »
"...Бах , от четвърти номер на долу има още ПКМБ-та , като номерата са валидни само за тези които са пуснати в движение !!!
 ;D ;D ;D
ПКМБ-4 ----------- автор иреализатор Пламен. :-[
ПКМБ-хх-------------автор и реализатор ................
ПКМБ-хх-------------автор и реализатор ................
ПКМБ-хх-------------автор и реализатор ................
ПКМБ-хх-------------автор и реализатор ................
ПКМБ-хх-------------автор и реализатор ................
Като знам че за автори и реализатори се готвят да излезнат на сцената такива виртуози в моделизма (хм , пък и колекционери)
като ZAZО , EMPEROR , misho_tabacoff , spas_tf , refil и още куп други знайни е незнайни воини на тихия модулен фронт. ;D ;D ;D
А пък един нелегален (брат Адри) доколкото знам подготвя повторно излизане на сцената клубна , с  втори (че и трети???) модул!!!
Обобщавайки комюникето от фронтовата линия и тила ви казвам
- Множете се се чела за модули - извода е ясен - който еднъж мине по трънливият път на сглобяването , винаги му остават в запас чела , които само го теглят да премине по този път отново и отново , само за некви си 15 минути слава!!!
О -о-о-о , миг поспри , ти толкоз сладък си ...  8)
Да видиш как първата композиция по клубното трасе , навлиза бавно и тържествено по девствените релси на твоя модул (всяка асоциация с ХХХ-еротика се приветства до пълен екстаз) - какво толкоз му трябва на човек - едно желание и един модул.И толкоз ...!!!"

Предадох ви на живо , новините от клуб "Железопътна България".
 ;) ;D ;D ;D ;D ;D