Автор Тема: Модули на EMPEROR и misho_tabakoff  (Прочетена 40172 пъти)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Модули на EMPEROR и misho_tabakoff
« Отговор #30 -: 17 Септември 2008, 14:42:22 »
Цитат на: pach link=topic=758.msg9870#msg9870 date=1221648847
Уф ,не мога да си намеря програмата (пък и линка откъдето я дръпнах :-[) за изчисляване на модули в крива , та ето какво направих с Винрейла на пиковски релси и не е точно ,
Ами аз съм го казал - това е само приблизително скициране , за да обясня идеята , пък ти кат броиш релсите , разбира се че няма да ти излезне сметката.То и радиусите са други - но поне отделен коловоз по който да се изтеглят маневрите има загатнат.
Ако си схванал идеята , ще си направиш (може и за тренировки само - развива фантазията и пространственото виждане  :-*) точни изчисления , схема и т.н. ::)
Въпроса бе не за точен проект , а за концепцията която ползват в други клубове.
Ако искате откривайте топлата вода - все някой трябва да бъде в страни от утъпканата пътека...
Аз само ви разясних и предложих - но вие си решавате...
Владо е прав - така петролната база минава на заден план , но пък оползотворява по-добре пространството около модулите (стандартните).Въпрос на виждане е дали така магистралата ще ги закрива .Според мен на заден план си се вижда всичката маневра (то за това е и изтеглителният коловоз - да си не мешат капите с магистралата ;D) и била тази маневра в движение или на място , ще си е един чудесен фон на преминаващите по магистралат влакове.При това когато има движещ се влак и спрял влак , човек първо се заглежда по движещият се , а след като отмине "открива" и спрелият , тоест това си е в човешката природа , кое да гледа с приоритет.Пък и въпрос на вкус - аз макет (модул) правя за да  виждам в движение подвижният състав.За неподвежно съзерцаване си имам витрина и диорама (може би  ;)).
 ;D ;D ;D


Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re: Модули на EMPEROR и misho_tabakoff
« Отговор #31 -: 17 Септември 2008, 14:49:13 »
Цитат на: pach link=topic=758.msg9870#msg9870 date=1221648847
Взимат се два основни модула (прави) завъртат се на съответният градус , в случая аз ги врътнах на 45 градуса ...
Паце, това с въртенето на 45° е много подвеждащо. Радиусът от 1000мм отива нали знаеш къде. Разбирам, че искаш модулите да изглеждат елегантно като се сглобят, но конструкцията на съндъците става по-сложна. А колкото едно нещо е по-засукано, толкова е по-податливо на грешки и неточности.
А иначе добра дискусия се получава. Само се оглеждам за едно невзрачно човече в черно с шивашки метър в ръце, дето бърза да ни вземе мерки още докато сме живи ;D
« Последна редакция: 17 Септември 2008, 14:51:54 от Жоро »

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Модули на EMPEROR и misho_tabakoff
« Отговор #32 -: 17 Септември 2008, 14:56:31 »


Туй със сигурност Алис Купър ще да е !  ;D :o

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Модули на EMPEROR и misho_tabakoff
« Отговор #33 -: 17 Септември 2008, 15:03:11 »
Именно малките неточности като се начертаят как си требе и сичко отива подяволите...

Това дали базата ще е отпред или отзад... за отпред имам 2 съобръжения...
1 - Все пак нали за това са фремо модули, за да се набляга на нещо специфично.
2 - Дай Боже след време ще има повече модули, някъде ще се завърти трасето и може да има втора редица модули гръб до гръб с първата... тогава какво правим? Псуваме макета на Лъчо и Мишо, че е издължен много назад... а лице за лице няма как да стане залепването, затова си мисля, че е по-добре да е изнесен напред... което както казахме не е с много или поне не повече от обръщателя на Жоро. Мисля си, че модулите е хубаво да са подравнени отзад (може и до стена да са допрени някой ден), отколкото отпред.

Иначе дали ще са отпред или отзад, като се начертае точно, дебелината на модула е една и съща... просто е на различно място.
Но какво винаги истината се ражда някъде в споровете... те и убийствата така де  :D ;D 8)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Модули на EMPEROR и misho_tabakoff
« Отговор #34 -: 17 Септември 2008, 15:06:06 »
Ей го на , профуча край мене , ама не бил с шивашки метър , ами  с бомба в ръка ... :o
Взе че взриви черната радиостанция от която ви предадох новините! ::)
Така и до говорителя не стигнаха отзивите за ПКМБ и другите хуморески... ??? ;D
Тук май ще ми трябва гуруто на радиоефира , той същият наш колега моделист , ТОЙ Е!!! той е ...той е ... той е...!!!
Мактъб, ако е оздравял , ако не ще сипе по едно пък какъвто влак дойде , метам се!!!
 ;D ;D ;D

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Модули на EMPEROR и misho_tabakoff
« Отговор #35 -: 17 Септември 2008, 15:13:54 »


Леле,, нищо не разбирам  :o

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Модули на EMPEROR и misho_tabakoff
« Отговор #36 -: 17 Септември 2008, 15:25:08 »
Мда , а сега сериозно.
Нещо първият аргумент не ми влиза в главата - модули...?специфично...? :-X
Обаче вторият ме разби - това за гърбовете си е идейка  ;) но пък тя е неприложима около ваште модули , щото те са в завой - за да имат долепени други модули на гърба си , то другите ще трябва да имат огледално разположение.Тоест ако вашите са огънати в посока към изток на североизток , то "залепените" ще трябва да са в посока от югоизток към изток.До тук нищо лошо , тъкмо ще има както и изпъкнали , така и вдлъбнати модули.Обаче това не би могло да се осъществи точно при гърба на вашите модули щото :
І.Ако след вас има продължение на завоя в същата посока , до обръщане на 90 (или дори 180) градуса , то вътрешните модули от към гърба ще трябва да имат радиус на релсите с 50 см-по малък! Това пък ни нарушава желанието и стандарта за 1000 мм-трови радиуси.
ІІ.Дори да остане на 45 (или 90) градуса завоя - бая модули ще трябва да извъртим по "залата" (пък била тя и опразнен басейн :)) за да се върне трасето на магистралата толкова плътно , че да ги залепим гръб в гръб .
И тук ми идва една спомагателна идея - нещо като ухота на Жоро , но с двойно трасе на магистралата което се връща на изходна позиция (в посока изток - запад) в страни на 50 и няколко си сантиметра , или по-точно се завръща на растояние равно на междуосието на два залепени гръб в гръб модула.

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Модули на EMPEROR и misho_tabakoff
« Отговор #37 -: 17 Септември 2008, 15:43:49 »


еее, разговърът умре... :'(
добре си минаваше следобедът!

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Модули на EMPEROR и misho_tabakoff
« Отговор #38 -: 17 Септември 2008, 15:57:34 »
Не е-бе  :-[ тоест не е умрел - има нова тема в раздела.
Тук си е темата за двата нови модула!!!
Да не спамим  :P :-*
 ;D ;D ;D

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re: Модули на EMPEROR и misho_tabakoff
« Отговор #39 -: 17 Септември 2008, 15:59:36 »
Цитат на: Adrian link=topic=758.msg9876#msg9876 date=1221652591
Туй със сигурност Алис Купър ще да е !  ;D :o
Не бе Адри. Нали си гледал каубойски филми. Там таман ще почнат да се стрелят главните герои и изкача гробаря с метър в ръце и им сваля мерките в движение ;D

Цитат на: Adrian link=topic=758.msg9879#msg9879 date=1221653634
Леле,, нищо не разбирам  :o
Станахме двама. Паце това последното на края нещо не вденах.

Цитат на: pach link=topic=758.msg9881#msg9881 date=1221654308
И тук ми идва една спомагателна идея - нещо като ухота на Жоро , но с двойно трасе на магистралата което се връща на изходна позиция (в посока изток - запад) в страни на 50 и няколко си сантиметра , или по-точно се завръща на растояние равно на междуосието на два залепени гръб в гръб модула.

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Модули на EMPEROR и misho_tabakoff
« Отговор #40 -: 17 Септември 2008, 16:03:29 »
аз само да добавя , че боровете за моя модул са от Gervasii , и той спомогна за общото благо - понеже не съм споменавал -  за което се извинявам , но защото е редно - аз да си кажа и т.н.
А релсите - от хер Жоро , натюрлих ! Така че , колективност има и мат'рял има !

хахахх,
наздраве!

И влакове до дупка!
« Последна редакция: 17 Септември 2008, 16:26:18 от Adrian »

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re: Модули на EMPEROR и misho_tabakoff
« Отговор #41 -: 17 Септември 2008, 16:28:11 »
Да де, ама пак ги сгъчкваш радиусите :(

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Модули на EMPEROR и misho_tabakoff
« Отговор #42 -: 17 Септември 2008, 16:31:53 »
Цитат на: pach link=topic=758.msg9881#msg9881 date=1221654308
Мда , а сега сериозно.
Нещо първият аргумент не ми влиза в главата - модули...?специфично...? :-X
Обаче вторият ме разби - това за гърбовете си е идейка  ;) но пък тя е неприложима около ваште модули , щото те са в завой - за да имат долепени други модули на гърба си , то другите ще трябва да имат огледално разположение.Тоест ако вашите са огънати в посока към изток на североизток , то "залепените" ще трябва да са в посока от югоизток към изток.До тук нищо лошо , тъкмо ще има както и изпъкнали , така и вдлъбнати модули.Обаче това не би могло да се осъществи точно при гърба на вашите модули щото :
І.Ако след вас има продължение на завоя в същата посока , до обръщане на 90 (или дори 180) градуса , то вътрешните модули от към гърба ще трябва да имат радиус на релсите с 50 см-по малък! Това пък ни нарушава желанието и стандарта за 1000 мм-трови радиуси.
ІІ.Дори да остане на 45 (или 90) градуса завоя - бая модули ще трябва да извъртим по "залата" (пък била тя и опразнен басейн :)) за да се върне трасето на магистралата толкова плътно , че да ги залепим гръб в гръб .
И тук ми идва една спомагателна идея - нещо като ухота на Жоро , но с двойно трасе на магистралата което се връща на изходна позиция (в посока изток - запад) в страни на 50 и няколко си сантиметра , или по-точно се завръща на растояние равно на междуосието на два залепени гръб в гръб модула.


Ся по първа точка не си прав... щото зависи от къде точно ще тръгне завоя... т.е. колко рано тръгва... колкото по-рано, толкоз по-голям радиус... така че пак стават нещата.
По втора точка говорех принципно какви са съображенията да е изнесен напред, вместо назад...

По повод ухото... дам и аз това имах впредвид като на чертежчето :) Тъй че по тоя въпрос си стискаме ръцете.  :-*

Отцепих мнението с картинката на обръщателното ухо в отделна тема - http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,791.0.html
« Последна редакция: 17 Септември 2008, 16:37:02 от EMPEROR »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Модули на EMPEROR и misho_tabakoff
« Отговор #43 -: 17 Септември 2008, 16:43:15 »
Бре аз май метнах чертежа некъде другаде (двойното ухо) :-[ :-[ :-[
Втора точка (твоя) ясно е вече аргумента , ама по първа си е въпрос на математика .
Радиус на релсете - 1000 мм.Най-северната отстои (оста и де ...)на 250 мм от гърбът на модула.
1000-250=750 остава за другият (нали гръб в гръб)
За него горното отстояние също е валидно !
Значи от 750 - 250 = 500 мм ще е радиуса на релсите в долепения на гърба на 1000 мм-тровият модул.
Е , сега смятам че го изясних.

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Модули на EMPEROR и misho_tabakoff
« Отговор #44 -: 17 Септември 2008, 16:44:50 »
Ех като ти се хванал за тия 500мм широчина... може да е по-широк -> по-голям радиус ;)

А за обръщателното не четеш бре... отцепих го в отделна тема. И линк даже съм ти дал в горния пост...
« Последна редакция: 17 Септември 2008, 16:48:22 от EMPEROR »