Автор Тема: Общо обсъждане на бъдещ клуб и свързаните с това неща.  (Прочетена 67991 пъти)

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
Като гледам не съм само аз юристът в групата, така че като назреят нещата ще избацаме така делата, че всичко ще е наред.
Step by step

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Обаче помещението със СОТ е наистина важно нещо... и то по възможност голямо и не на последно място... сравнително близко на всички ни. Което вече става интересно... Както и обособено място за "направи си сам" или някаква импровизирана работилничка... Трябва да е и с наистина добра изолация. И по възможност да не е в сграда предвидена за бутане след месец два или пред разпад...

Der Hetzer

  • Trade Count: (59)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Рейтинг: 148
Цитат на: Жоро link=topic=790.msg9908#msg9908 date=1221660362
Кажи си думата br118!

Всичко е много хубаво като идея, но само до там, звучи като красива приказка. Предполагам сте се подсмихвали дяволито в очакване да ви разкажа точно такава, но лично аз съм песимист и за момента не искам да изпадам в подробности защо, за да не бъда в последствие обвинен че съм повлиял на някого/някои, когото/които и без това от дзифтарска гледна точка или други техни си съображения не биха се включили в подобно начинание визирайки евентуално написаното от мен като основни доводи и причини за пасивността им. Утре като се видиме ще кажа какво имам предвид, диалога на живо и обсъждането на настоящите и бъдещи проблеми винаги е по-изчерпателен отколкото написаното, a нещо софра привечер?  ??? ::)

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Цитат на: br118 link=topic=790.msg10017#msg10017 date=1221836098
... a нещо софра привечер?  ??? ::)
Ей, подкокоросник!!! Не така, че ако знаеш какъв мерак имам за една мешана с няколко бира, та знае ли се. Ама теб после ще те пратим да лепиш гипскартон и бъркаш замазка.

Сaprycorn

  • Trade Count: (52)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1774
  • Рейтинг: 134
  • НО DRG II епоха София
Цитат на: br118 link=topic=790.msg10017#msg10017 date=1221836098
Цитат на: Жоро link=topic=790.msg9908#msg9908 date=1221660362
Кажи си думата br118!

Всичко е много хубаво като идея, но само до там, звучи като красива приказка. Предполагам сте се подсмихвали дяволито в очакване да ви разкажа точно такава, но лично аз съм песимист и за момента не искам да изпадам в подробности защо, за да не бъда в последствие обвинен че съм повлиял на някого/някои, когото/които и без това от дзифтарска гледна точка или други техни си съображения не биха се включили в подобно начинание визирайки евентуално написаното от мен като основни доводи и причини за пасивността им. Утре като се видиме ще кажа какво имам предвид, диалога на живо и обсъждането на настоящите и бъдещи проблеми винаги е по-изчерпателен отколкото написаното, a нещо софра привечер?  ??? ::)
Може би от моите думи съШто лъха малко песимизъм, но все пак да припомня, 4е такъв клуб е имало преди около 25-30 години. Не знам подробности, но познавам много добре някои от 4леновете на тогаваШния клуб, и не много топлите отноШения помежду им! Силно се надявам бъдеШтият клуб да НЕ повтаря греШките на тогаваШтния.

Сaprycorn

  • Trade Count: (52)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1774
  • Рейтинг: 134
  • НО DRG II епоха София
Един друг слу4ай от 1997 година. Тогава провеждахме наШите 4етвъртъ4ни сбирки в локомотивно депо София. Там се намираШе и един парен локомотив серия 11, целият обраснал в треволяци, храсти, дори едно дръв4е беШе пораснало направо от котела. Тогава по инициатива на Жоро, всеки от нас, кой с лозарска ножица, кой с трион, с брадви и други подобни се4ива се захванахме да плевим и косим, така 4е да се "открие" маШината от треволяците. Цял месец се занимавахме с това дело (бяхме поне 10 дуШи) и когато работата беШе по4ти на привърШване, дойде охраната на депото с пуШки, и ни изгониха най позорно. По-късно се разбра, 4е охраната е изпратена не от някой друг, а от известен хобист, с на4ални4еска длъжност в депо София :o След този слу4ай, аз съм принципно песимисти4но настроен, 4е е възможно в България да се развива някаква клубна дейност. Дано да не съм прав!

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Гадното, което в крайна сметка се случи, е че локомотивът беше изкаран, макар и с порастналото дърво в щангите и беше откаран с него при другите, до тук добре, но после обаче незнайно защо нарязан! Чудя се дали ако не бяхме го изкарали на бял свят тогава, би стоял още там и в момента, както си беше преди и както в момента е 05.01 - докаран до състояние майка плаче, но все пак там! Явно системата в БДЖ е точно такава - антилогична, или просто - да няма система!
Излиза че ние сме виновни, че локомотивът е нарязан, а искахме точно обратнато!
Стана съвсем по нашенски - "Направи добро за да изядеш лайно !!!"
« Последна редакция: 21 Септември 2008, 13:17:23 от CALLlO »

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
Споко, всичко ще си дойде на мястото! Просто трябва да сме търпеливи! А ако нещата вървят така добре, както в момента, няма да е далече денят, в който клубът ще стане не просто нужен, а необходим.

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Бил съм в подобен клуб (с друга тематика) и наистина нещата се изродиха след време. Мракобесни сценарии могат да се измислят много, но въпреки това съм оптимист. По света има клубове и от по 4-5 човека. Важното е мотивацията на хората наличието на 2-3 има, които да бъдат ядрото на "нещото" и ясни цели и правила от самото начало, както и възможно най-голямо отсъствие на предпоставки за конфликти от материален характер.

misho_tabakoff

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Цитат на: Gervasii link=topic=790.msg9925#msg9925 date=1221675977
здравейте юнионисти!!!!!!!!!!! клубни мераклии!!!!!!!!!!! идеята е супер и е яка и гъзарска ;D ;D ;D ;D. отчитайки народопсихологията и дълбоките патриархални традиции на българския род ...

Как ти се усука езика да го кажеш толкова сложно не знам ...  :D ;D

Цитат на: Gervasii link=topic=790.msg9925#msg9925 date=1221675977
... ама нека всеки си помисли какво е готов да сподели и да даде и тогава беседата да продължи!

Точно мислех това да попитам и аз. 50 лева - ОК, но колко души могат да си позволят да заделят по 600 лева годишно за целта?! 50 лева за клуба, 50 лева такса за детската градина на хлапето, 150 лева парно през зимата .... да не задълбавам, но ако наистина ще се прави нещо такова, то хората трябва да сме наясно кой какво може да даде. Защото 50-те лева са най-малкото нещо според мен. Ако тръгнем да правим наш си макет на фремо принцип, всеки един такъв модул си гълта пари, и то не малко. Да не се окаже, че се емваме 50 души да правим нещо, и накрая да се окаже, че само 10 са останали след половин година, от които двама-трима движат нещата и дърпат конците.

Иначе аз съм ЗА!!!

misho_tabakoff

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Цитат на: EMPEROR link=topic=790.msg9951#msg9951 date=1221737104
Обаче помещението със СОТ е наистина важно нещо... и то по възможност голямо и не на последно място... сравнително близко на всички ни. Което вече става интересно... Както и обособено място за "направи си сам" или някаква импровизирана работилничка... Трябва да е и с наистина добра изолация. И по възможност да не е в сграда предвидена за бутане след месец два или пред разпад...

Ако никой не те види, обади се за още едно съседно помещение, само аз да си го ползвам. ;D

Аз поне не знам за такива помещения и места. Търся си и в района на Гео Милев, но уви, няма. Ако има, то все едно да си купя апартамент.

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Цитат
Точно мислех това да попитам и аз. 50 лева - ОК, но колко души могат да си позволят да заделят по 600 лева годишно за целта?! 50 лева за клуба, 50 лева такса за детската градина на хлапето, 150 лева парно през зимата .... да не задълбавам, но ако наистина ще се прави нещо такова, то хората трябва да сме наясно кой какво може да даде. Защото 50-те лева са най-малкото нещо според мен. Ако тръгнем да правим наш си макет на фремо принцип, всеки един такъв модул си гълта пари, и то не малко. Да не се окаже, че се емваме 50 души да правим нещо, и накрая да се окаже, че само 10 са останали след половин година, от които двама-трима движат нещата и дърпат конците.

Иначе аз съм ЗА!!!

Ами тук си прав,да ти кажа.Аз , примерно , ще помагам с каквото мога , но оттук.Определено не мога да присъствам,защото разстоянието,естеството на работата и семейните ми задължения (към три семейства общо) не го позволяват.Просто прекалено много хора имат планове за съботите и неделите ми за да остане нещо и за моите мераци,а през останалото време съм на работа.  :-[

misho_tabakoff

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Всички предполагам сме на работа, аз специално до 17:30, после в 18 минавам да взема хлапето от яслата, 1-2 часа да се позанимавам с него (да не ме забрави), то си стане 20ч, сядаш да вечеряш, вече уморен от деня, после да обърна внимание и на жената ..... и денят си отиде, да го ева.

Мисълта ми беше, че свободното време на повечето от нас е доста сгъстено, и не виждам доколко ефективен би бил нашия принос към клуба и клубните въпроси.

Maktub

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Клубната дейност по принцип не е невъзможна. Отделни клубове на нумизмати и на филателисти (вероятно и на други хобита) у нас има поне от тридесетина години. Имат си устави, избира се ръководство, касиер и т.н., които са на мандати. Имат си годишни отчетни събрания... Иначе се събират веднъж седмично. Сега, разликата е, че при нумизматите да речем изискванията за място са минимални - най-обикновено квартално клубче тип "ОФ" или салонче на някое малко читалище и - готово; всеки си носи класьорите, приказват, разменят, коментират, досущ като нас на месечните сбирки. Плащат си наем, като се получи проблем, намират и наемат друго помещение.

Струва ми се че мястото ще е един от най-големите проблеми: устав (необходим е за учредяването) ще се изготви (дори ако трябва впоследствие да се доизглади); учредяването ще се извърши лесно (трябва да сме избрали "ръководните органи", протокол от учредяването и т.н.). И после? Да купим помещение не мисля, че сме в състояние (а и трябва да е по-голямо, за да има място за модулно развитие, ако ще се приемат посетители по някакви поводи - демонсрационни изложби или нещо подобно – трябва да има също така място където хората да се движат и да разглеждат свободно без да се бутат в теснотията). Да наемем помещение... би могло, но ако трябва да отговаря на необходимите изисквания за минимален уют, влагозащитеност, осветление, вентилация, площ, достъпност и прочее, ще бъде доста солиден наем. От друга страна, при нерегламентираните или недотам регламентираните наемодателни отношения у нас винаги съществува възможността да изкараме няколко месеца при един наем, след което собственикът да зейне за още пари и да вдигне наема и така – няколко пъти примерно. Да, зная: договори, точки, алинеи, клаузи, ама ако хване метлата и ни измете, иди го съди.

Трето нещо, което може да бъде - макар и далеч по-малък – проблем: ако клубът (помещението) се отключва само за сбирки, които решим за примера да бъдат всяка събота, то това означава, че ще държим помещение което ще стои затворено. Разбирате, че ако се отваря за няколко часа на седмица няма как да се използва за работа, за правене на модули... А една от идеите на такъв клуб (поне според мен де) би трябвало да бъде също в него да има един работен ъгъл, където да се съберат (купят с част от членския внос) всички необходими инструменти за модулиране, за макетиране, за работа по поддръжката на подвижния състав и всеки който пожелае да може да отиде тогава, когато му остане свободно време и да посвърши някаква работа в съответствие с общия работен план. А това означава множество ключове за всеки член на клуба (иначе какво - този следобед ми е свободен, имам желание да поработя, ама човекът с ключа е на работа и не може да ми отвори). Да не говорим, че при наличието на много ключове, в момента, в който нещо се загуби, моментално ще започнат подозрения; дори после загубеното да се намери, ще остане неприятното усещане. Не ми се ще да е така, но предполагам всички сме виждали или изпадали в подобни ситуации в живота си. От друга страна няма как инвентарът да се зачисли на отговорник, който всеки ден да отваря помещението за желаещи да посвършат нещо колеги, освен ако не си назначим човек на заплата, който да следи за реда, да почиства помещението, да отключва, да заключва и т.н.

Не искам да звуча негативно. Убеден съм, че ако пожелаем, можем да намерим решение на всичко и да организиарме един много хубав клуб. Да не говорим, че всяко нещо се развива. В момента, в който спре да се развива, започва да загива, ерго едва ли ще можем да просъществуваме много дълго време в настоящата си форма. Но все пак да не забравяме, че песимистът вижда тъмен тунел, оптимистът вижда светлина в тунела, а машинистът вижда двама идиота на релсите  ;)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Цитат на: Maktub link=topic=790.msg10277#msg10277 date=1222339959
Клубната дейност по принцип не е невъзможна. Отделни клубове на нумизмати и на филателисти (вероятно и на други хобита) у нас има поне от тридесетина години.

Годините на някой клубове в България може да ги умножиш по 2 - 3 пъти...На тридесетина година точно клубове няма , щото от тях 18 дърпаме демокрацията да излезе на светло , а от старите нищо не остана - насила ги направиха , сами си ги разтуриха!!! ;D
В тази връзка тук , сега , у нас има два вида - "стари" и "нови" - а познай от раз нашият къде е? ....Не  е  е е е   , не позна - нашият е никъде , щото сме големи песимисти (Да се чуди човек как сме си събрали това онова от влаковете!?! ;D ::) ;D)

Цитат на: Maktub link=topic=790.msg10277#msg10277 date=1222339959
Имат си устави, избира се ръководство, касиер и т.н., които са на мандати. Имат си годишни отчетни събрания... Иначе се събират веднъж седмично. Сега, разликата е, че при нумизматите да речем изискванията за място са минимални - най-обикновено квартално клубче тип "ОФ" или салонче на някое малко читалище и - готово; всеки си носи класьорите, приказват, разменят, коментират, досущ като нас на месечните сбирки. Плащат си наем, като се получи проблем, намират и наемат друго помещение.


Ами вече трябва да се поработи по този въпрос ,хм? По принцип очаквах Ричи (патентният адвокат наистина да дойде на юбилея , че да ни светне като едно начало , ама...той пък не дойде , както бе заявил...).Но тук доколкото разбрах и Владо може да се подготви като за изпит , ахъъъъ...!(нема само макета си да праи я!) ;D ;D ;D
 А колкото до кварталното клубче на нумизматите , ти ми намери такова помещение , а аз ще ти покажа как става и за нашите нужди... ;)

Цитат на: Maktub link=topic=790.msg10277#msg10277 date=1222339959

Струва ми се че мястото ще е един от най-големите проблеми:И после? Да купим помещение не мисля, че сме в състояние (а и трябва да е по-голямо, за да има място за модулно развитие, ако ще се приемат посетители по някакви поводи - демонсрационни изложби или нещо подобно – трябва да има също така място където хората да се движат и да разглеждат свободно без да се бутат в теснотията). Да наемем помещение... би могло, но ако трябва да отговаря на необходимите изисквания за минимален уют, влагозащитеност, осветление, вентилация, площ, достъпност и прочее, ще бъде доста солиден наем. От друга страна, при нерегламентираните или недотам регламентираните наемодателни отношения у нас винаги съществува възможността да изкараме няколко месеца при един наем, след което собственикът да зейне за още пари и да вдигне наема и така – няколко пъти примерно. Да, зная: договори, точки, алинеи, клаузи, ама ако хване метлата и ни измете, иди го съди.

Може пък някой ден и да закупим , особено ако си изпипаме устава като юридическо лице с нестопанска цел... ;) Начини има , няма да откриваме топлата вода...Ако погледнем в сродните клубове и един солиден спонсор ни трябва (срещу реклама например)...Варианти колкото щеш , но както казва хер Гервасий - стъпка по стъпка!
Модулната система за това е модулна , да се разглобява , и прибира когато не се ползва , но помещението трябва да може да има малка част за материали , машинки (нарочно ги пиша умалително - да се не стрескате ;D , но и по този въпрос се работи може би... ;)) и най-вече маси на които да се работи по модули , модели ,представяния и напивания (това последното е само на сън де!!!).
Сот или друга охранителна система се монтира бързо и лесно.Един компютър като начало ще е достатъчен за видеоконтрол на достъпа (отпада ти отговорник на ключове и интструменти), охрана , архив на клуба и разбира се връзка с мрежата.Отнас се иска само внимание и нежност към клубните неща... ;)
Не е задължително помещението да е голямо - изложбите за посетители се правят във физкултурни училищни салони , фоаейта на обществени сгради (кметства, хотели , музей , спонсори и т.н.) така че , поне в началото трябва да е отоплено / вентилирано , електро и ВиК  съвместимо.Спокойно може да бъде наето най-простото магазинно помещение , но поради разходите то няма да е и идеалният център , както иска да Императора (освен ако не е спонсор той де... ;D) а кожлкото до наемните отношения - вълкът му е дебел врата , щот си върши сам работата!!! ;)

Цитат на: Maktub link=topic=790.msg10277#msg10277 date=1222339959

Не искам да звуча негативно. Убеден съм, че ако пожелаем, можем да намерим решение на всичко и да организиарме един много хубав клуб. Да не говорим, че всяко нещо се развива. В момента, в който спре да се развива, започва да загива, ерго едва ли ще можем да просъществуваме много дълго време в настоящата си форма. Но все пак да не забравяме, че песимистът вижда тъмен тунел, оптимистът вижда светлина в тунела, а машинистът вижда двама идиота на релсите  ;)
Добре ако тези "пречки" по един или друг начин се премахнат , ти "за" или "против" си?
Тоест би ли станал член на клуба? ;D

Не искам да засягам никого , но точно така звучат повечето писали тук до сега ...

Колеги , приятели , а стига с тоя негативизъм ...дайте да гледаме на нещата откъм хубавите възможности на такъв клуб и неговите членове...Никой не е казал , че ще е лесно и бързо , но до тук се пишат само мнения ПРОТИВ основаването на клуба и евентуалните неуредици ... Ми това всички го знаем !!!С малко воля , усилие в доброто , правилната посока на човешко и достойно поведение , можем да направим нещо повече от събиране на групички по домовете си  и евентуално запознанство със съфорумците по съботните сбирки...