Автор Тема: Общо обсъждане на бъдещ клуб и свързаните с това неща.  (Прочетена 68542 пъти)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Цитат на: misho_tabakoff link=topic=790.msg10245#msg10245 date=1222328590
Всички предполагам сме на работа, аз специално до 17:30, после в 18 минавам да взема хлапето от яслата, 1-2 часа да се позанимавам с него (да не ме забрави), то си стане 20ч, сядаш да вечеряш, вече уморен от деня, после да обърна внимание и на жената ..... и денят си отиде, да го ева.

Мисълта ми беше, че свободното време на повечето от нас е доста сгъстено, и не виждам доколко ефективен би бил нашия принос към клуба и клубните въпроси.

 ;D ;D ;D



само годината смени и си готов , а малкото ще си е с теб ,така или иначе , свиквай... ;)

Maktub

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Цитат
...щото сме големи песимисти (Да се чуди човек как сме си събрали това онова от влаковете!?!) ...

Значи не сме чак такива песимисти  ;D

Цитат
Добре ако тези "пречки" по един или друг начин се премахнат , ти "за" или "против" си? Тоест би ли станал член на клуба?  ;D

Аз по принцип съм за такъв клуб.

Пач, както предполагам немалко хора, и аз съм се нагледал на преливащи от бликащ оптимизъм крушения. Не смятам, че гледаме песимистично. Просто е хубаво в началото на едно начинание да се премислят първо всичките минуси. Именно, ако след тяхното осмисляне, не се обезкуражим, тогава значи ще успеем. В противен случай развяваме пряпорците, пращаме Боримечката да зяе от баира, а ние пуцаме с Черешовото топче. Вече е имало един унищожен клуб, една унищожена мечта за много хора. Ако опропастим поради лекомислие породилата се отново мечта, ще трябва да се чакат още години докато се възстановим от огорчението.

Да, Гервасий е прав - стъпка по стъпка, но затова е добре първоначално да се определи поредността на стъпките. Първо ще се учредяваме ли, или първо ще търсим помещение?

Хайде да направим една ориентировъчна усреднена сметка на евентуалните месечни разходи, за да можем да сметнем относително реално колко ще трябва да е минималният годишен членски внос и тогава да се броим.

Колко ще бъде месечният наем на едно помещение? Примерно нещо с размерите на Жорови магазин на "Кирил и Методий"?

Пиша съвсем наизуст:
Наем - 500 лв
Сод - 25 лв
Отопление - 60 лв (студена вода не броя - вероятно ще е нещо минимално)
Ток - 50 лв
Застраховка на машинките вътре ще правим ли и колко би излязла на година?
Текущи разходи - да речем 300 лв (не забравяйте, че винаги може да протече нещо, да се наложи ремонт, да се закупи или подмени някоя "машинка", живот и здраве ще имаме транспортни разходи по пренасянето на модулите по изложби (няма да ги тътрузим с частни коли модул по модул я, така че такива разходи ще трябва да се предвидят, за да не събираме час по час пари за едно или за друго извън членския внос).

Ако теглим чертата тук, разходите излизат 935 лева на месец, пак казвам най-най-ориентировъчно, сиреч 11220 лева на година. Делено на 50 члена (ще ли да бъдем толкова?) излиза по 224,4 лева на калпак.

Няма да ми е лесно да заделя и тази сума, но няма да е невъзможно. (по-трудно ще бъде да убедим жените в необходимостта от този разход: "Не те е срам, егоист такъв, само за себе си мислиш, не стига че само с влакчета се занимаваш и хвърляшш пари за тая глупост, ами сега и членски внос ще ми плащаш, докато аз съм останала само с 5 чифта обувки и нямам почти никакво палто!!!")

Хайде сега, колко сме хората, които сме готови да отделим 250-300 лева годишно за членски внос?

П.П.

Ако се сетите за други текущи разходи, пишете надолу за тях, с възможно по-точни суми, или пък уточнете сумите, които написах доста произволно, мооже и да съм се изхвърлил в тях.
« Последна редакция: 25 Септември 2008, 20:10:28 от Maktub »

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Щях да пиша нещо дълго, но в крайна сметка реших просто да ви пусна 2 линка към сайтовете на един унгарски и един немски клуб.

http://www.freeweb.hu/lavaegyesulet/tortenetunk.html?Language=ENG

http://66.196.80.202/babelfish/translate_url_content?.intl=us&lp=de_en&trurl=http%3a%2f%2fwww.modellbahn-bielefeld.de%2fcontent%2fview%2f33%2f103%2f

а това е членския внос на немците:

http://66.196.80.202/babelfish/translate_url_content?.intl=us&lp=de_en&trurl=http%3a%2f%2fwww.modellbahn-bielefeld.de%2fcontent%2fview%2f81%2f137%2f

И май ще се повторя, че има и клубове от по 5-6 човека. Струва ми се че е по-важно какво точно и как ще прави клуба, след което идват учредяване, търсене на помещение събиране на членски внос и т.н.

Как да отговоря колко пари мога да отделя, като нито е ясно кои хора ще участват нито с какво точно ще се занимаваме.
« Последна редакция: 26 Септември 2008, 10:00:42 от zazo »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма

Цитат на: Maktub link=topic=790.msg10292#msg10292 date=1222362179

... живот и здраве ще имаме транспортни разходи по пренасянето на модулите по изложби (няма да ги тътрузим с частни коли модул по модул я, така че такива разходи ще трябва да се предвидят, за да не събираме час по час пари за едно или за друго извън членския внос).


Преди да почна в подробности - едно уточнение ---- нямам нищо против да тараляскам личният си автомобил за такава дейност с идеята да не се товарят клубните разходи и за в бъдеще смятам да е така , това си е мое перо разходи , отделно от "членски внос" , както смятам , че много от нас биха постъпили  и не само с автомобилите си , но и със други неща - примерно инструменти , чертежи , книги и т.н.
То и в момента "Ладата" ми не е в изправност , но хер Жоро (голям + и хиляди благодарности ;D) прави ежемесечна (вече!!!) услуга като минава и ме "прибира" барабар с модула и преди и след като имаме сбирка...иииии тя ладичката си иска освен пари и време :-[

Цитат на: Maktub link=topic=790.msg10292#msg10292 date=1222362179

Пиша съвсем наизуст:
Наем - 500 лв
Сод - 25 лв
Отопление - 60 лв (студена вода не броя - вероятно ще е нещо минимално)
Ток - 50 лв

Хайде сега, колко сме хората, които сме готови да отделим 250-300 лева годишно за членски внос?


Цифрите по разходите може да си ги пляснал ей така , от въздуха но по мое виждане си уцелил програмата "номинал" (в градация "минимал-номинал-махсимал") тоест , си някъде в средата , каквато е и идеята...с желание при прилаганета на "стъпка по стъпка" да преминем по цялата тая градация , като "максимал" не е ограничен във времето и изискванията. ;)
Точно за това започнах тази тема , освен това да минем от общи приказки от уста на уста при срещите ни , да започнем (и да приключим в обозрими срокове де) клатенето на въздуха тук.

Цитат на: Maktub link=topic=790.msg10292#msg10292 date=1222362179
Ако теглим чертата тук, разходите излизат 935 лева на месец, пак казвам най-най-ориентировъчно, сиреч 11220 лева на година. Делено на 50 члена (ще ли да бъдем толкова?) излиза по 224,4 лева на калпак.

Ако теглим чертата до тук , на разходите , ти си твърде голем оптимист за 50 члена в този клуб...Или както Гервасий си го е написал под аватара - "НО-вие купувайте , ние ще гледаме!" ;)

При събиране на членски внос независимо какъв ще е неговият размер , повече от половината хора ще се откажат.Някой защото не биха могли да отделят нужните пари (разни хора-разни възможности) , други защото ще кажат " Ега ти и членският внос - че това ми е по една прилична композиция на година" ;) , и трети дето винаги биха искали активно да участват в този клуб...
Тоест от 200 регистрирани тук във форума , активни около 50 , ако се съберем 20-тина клубисти , ще си е напредък...
Може би трябва да помислим за някаква анкета тук с два три въпроса от рода:
1.Би ли искал да се основе клуб по железопътен моделизъм и история , и би ли бил негов член?
2.В рамките на каква сума си готов (различно е от "имаш възможност") да отделяш ежемесечно за членски внос.
3.Искаш ли да споделяш свои и клубни ресурси , в осъществяването на клубната работа.
... и нещо от сорта , че сега не съм пир кафе ,та не се сещам...

Може би администрацията на форума трябва да отдели темата (най-добре да направи нов раздел "Клубът") встрани от общият форум , където отново да се влиза след регистрация (както бе форума до скоро) и където да влизат да четет и пишат само хората които имат сериозни намерения...

Цитат на: Maktub link=topic=790.msg10292#msg10292 date=1222362179

Сод - 25 лв

Застраховка на машинките вътре ще правим ли и колко би излязла на година?


Едното е неразривно свързано с другото - СОТ-аджийте го изискват.Но това е при услови ,че ползваме техните услуги...
Не скачайте , моята алтернативна идея е - наш си сот , базиран на клубен компютър , видеоплатка със съответните 3-4 камери в помещението , контрол на достъпа на входа с кодова брава (и може би шкафовете с инструменти и материали включително по-ценните предмети...) , със задължителен 24-часов запис и телефонно известяване за неоторизирано действие.
Това всичкото на умерени цени може да се закупи през "Конрад" (доколкото там са умерени цените) и с еднократна инвестиция да го решим...

Цитат на: Maktub link=topic=790.msg10292#msg10292 date=1222362179
Да, Гервасий е прав - стъпка по стъпка, но затова е добре първоначално да се определи поредността на стъпките. Първо ще се учредяваме ли, или първо ще търсим помещение?


При всички положения , първо ще трябва да се учредим , за да имаме легитимност за всичко което тепърва предстои - уточняване на членовете , наемане на помещение , право да се събира членски внос , представитество пред държавните и общински органи и т.н.

По практиката на сродни клубове , дори в България , учредяването се извършва от определен минимален (5 до 10 - още не съм чел съответният закон...) брой лица - учредители , който подготвят необходимите документи по "Закона за Юридическите Лица с Нестопанска Цел".Ако това е "правилният" закон - тук не е лошо да се включат и юристи и адвокати , каквито има в нашите редици...

За да се учреди тпо този дакон , такъв клуб , доколкот знам са необходими три-четири основни неща:
1.Събиране на учредителите , които да подготвят устав (без него регистрацията е невъзможна!!!).
2.Подготовка и подаване на съответните документи , между които е и устава , пред съответните органи (предполагам съдебните...) за регистрацията ни.
3.Насрочване и провеждане на първата учредителна сбирка на клуба ,на която се избират хората които ще го представляват , ръководят и т.н. съответно регистрираният устав ...
... и то това е началото ...после е май по-лесната част (поне от моя гледна точка)!

Друго за сега не се сещам - моля специалисти или не , тук да се искажат сериозно мотивираните хора , за да огледаме всичко от всички страни , както казва Филип , и да действаме...
 ;D ;D ;D

ПП.
Докато си преглеждах писанията по-горе се сетих , че почти всеки има някъде забутан стар компютър , който си е напълно изправен , но вече не е "мощен и модерен" - ето как може да си оборудваме малко по малко (стъпкъ по стъпка) доста прилична инструментална и материална база.Просто като станем самите ние първоначални спонсори на общото дело...

 ;D ;D ;D

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Цитат на: zazo link=topic=790.msg10304#msg10304 date=1222408871
Щях да пиша нещо дълго, но в крайна сметка реших просто да ви пусна 2 линка към сайтовете на един унгарски и един немски клуб.

http://www.freeweb.hu/lavaegyesulet/tortenetunk.html?Language=ENG

http://66.196.80.202/babelfish/translate_url_content?.intl=us&lp=de_en&trurl=http%3a%2f%2fwww.modellbahn-bielefeld.de%2fcontent%2fview%2f33%2f103%2f

а това е членския внос на немците:

(Image removed from quote.)

И май ще се повторя, че има и клубове от по 5-6 човека. Струва ми се че е по-важно какво точно и как ще прави клуба, след което идват учредяване, търсене на помещение събиране на членски внос и т.н.

Как да отговоря колко пари мога да отделя, като нито е ясно кои хора ще участват нито с какво точно ще се занимаваме.

Членският внос не се отваря... ;)

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Опаааааа. Вече се отваря.

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1703
  • Рейтинг: 158
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Здавейте!
С риск да се повторя , пак казвам , че съм за идеята за клуб, знак и прочие! Явно все нещо ми излиза и за съжаление неуспявам да дойда до София. С Адри общувам по Skype, когато се засичем и с Жоро по телефона. Така че, молбата ми е кажете след като се реши на сбирките колко ще е да го наречем членския внос в клуба и от моя страна няма проблем. Също ако се правят, а те така или инъче ще се правят модули какви пари ще са необходими. С нетърпение очаквам по - скоростно решение на тези вълнуващи ни въпроси!!! Късмет и успех на всички Ви!!!   ;) ;D

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Цитат на: TheJackal link=topic=790.msg10314#msg10314 date=1222423000
Здавейте!
С риск да се повторя , пак казвам , че съм за идеята за клуб, знак и прочие! Явно все нещо ми излиза и за съжаление неуспявам да дойда до София. С Адри общувам по Skype, когато се засичем и с Жоро по телефона. Така че, молбата ми е кажете след като се реши на сбирките колко ще е да го наречем членския внос в клуба и от моя страна няма проблем. Също ако се правят, а те така или инъче ще се правят модули какви пари ще са необходими. С нетърпение очаквам по - скоростно решение на тези вълнуващи ни въпроси!!! Късмет и успех на всички Ви!!!   ;) ;D

Още един сериозен човек !!!(то в ТТ всите бугари сме така ;D)
Радвам се , но не захващай веднага бика за рогата , и не че парите няма да са основен проблем в началото (щото мечтите и сега си ги имаме  ;)) ами защото трябва да стигнем до тях . Линковете на Zazо са доста показателни , а от единият поотворих и други такива клубове (някой от тях са с над 150 члена) и има какво да се научи от тях...Някой имат основна базировка в мрежата , а макети и модули правят на регионален принцип , като се събират един две пъти в годината освен за отчети и избори , но и за изложби и "каране на влакчета".
От горният немски клуб в Билефелд ми хареса идеята за диференциация на членският внос , според активни , пасивни и учащи се , членове.
Това си е идея!!!
Трябва да се организираме и да помислим за устав на нашият бъдещ клуб !!!

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1703
  • Рейтинг: 158
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Освен мен в Бургас в ТТ 1:120, имам един приятел, който е пенкилер. Комшия, но няма компютър, събира от кадето му падне в трите мащаба HO / TT / N. За други хобисти не знам, ако има не ги познавам за съжаление. Вие ако знете кажете някакви координати , ще ми е приятно да се запознаем.

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Аз пък мисля да разреша един процедурен въпрос като преместя настоящата тема  в "Общи въпроси свързани с хобито", където, струва ми се, й е мястото.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Мисля ,че вместо да местиш темата в общи приказки по хобито , да вземеш конкретно отношение по разискваните въпроси в нея  ;D ;D ;D
Според мен тя си е точно тук на място - някой да си прави фремомодули сам , за "в къщи"?Нали това е една от идеята на модулите - клубен живот и за тези дет си нямат макет или огромни колекций?

----------------------------
Малко извън темата - не е лошо модераторите първо да преценяват , пък после да местят... :-*
Пример:
Има тема за подръчни средства и материали ползвани в моделизма (нещо такова и е името , аз я пуснах .. :-[)
но някой отцепи разговора за Симоната в отделна тема  ???
Тя не е ли нещо като нов материал за повечето от моделистите , та трябва в нова тема да е ?
Доколкото знам форума е на специална "машина" за което всички благодарим , заделените ресурси не са безкрайни (справка - няма вече място за нови снимки )  - защо трябва да ги израходваме с такива действия?
 ;D ;D ??? ::) :o

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Владоооооо, ... просто нямам думи!!!
 >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(
... но ножа явно е в теб , ((ама това не те освобождава от глупостта на грешките...)
 ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::)
ЩО НЕ ВЗЕМЕШ ДА СЛЕЕШ ТАЗИ ТЕМА С ТЕМАТА ЗА ДОМАШНИТЕ НИ ЛЮБИМЦИ , ТЕ СЪЩО СА НИ ХОБИ!
(знам много добре че писането с главни букви е равносилно на викане)
 >:( >:( >:(

Мислех ,че сме започнали нещо сериозно , но явно модератора не смята така !!!!

Извинете ме!!!

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък


Аве ,Пацолино ,
опищя орталъка бре! Не мож'се спи така ей!
Тъкмо бях задрямал!!

Утре да ми поплачеш на раменцето ,
а аз ще те светна как да организираш клубЪ!

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма

Maktub

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Пач, малко хладнокръвие, приятелю, малко хладнокръвие  :)  Ентусиазмът е нещо много хубаво, но за точните решения трябва хладнокръвие.   :)

Предлагам първо да решим какво ще представлява нашият бъдещ клуб, какво искаме да правим в него, ще имаме ли някакви други цели извън чисто вътрешно-клубния кеф.

Доколкото мога да преценя, пред един такъв клуб има две възможности:

1. Да се оформи като – условно казано – агресивен клуб, в който ще се създават яки модули, ще се организират своеобразни шоу-експозиции (чрез които евентуално бихме могли да привлечем спонсори), чиято цел ще бъде популяризиране на нашето хоби, привличане на нови хобисти и клубни членове, осигуряването на рекламата на спонсорите и привличането на някави допълнителни клубни доходи чрез такса "вход".

и

2. Да се оформи като своеобразно затворено общество, в което ще се събираме само членове, ще правим един клубен макет, за вътрешноклубен кеф, няма да правим големи шоу-фиести, клуб, чиито цели ще бъдат задоволяването на личния кеф на членовете от създаването на един по-гоям макет, карането на влакчета по него, място за приятни срещи на раздумка.

Първият тип е много по-атрактивен, на всички ни се иска да бъде точно такъв клуб, но такъв клуб изисква много повече ресурси – и като членски внос, и като време. Вторият – естествено – изисква доста по-малко ресурси.

Да, едно от възраженията, които очаквам, е: "Бе то да се учредим или да направим някаква стъпка в посоката на клубиране, така да се каже, пък псле ще видим какъвточно клуб ще бъдем". Само че според мен – както каза Zazo – точно това е първата стъпка: да знаем какви искаме да бъдем в този клуб, как искаме да го оформим в бъдеще, за да знаем какво да залагаме при учредяването, при изготвянто на устав, на вътрешен правилник и прочее. Иначе казано, принципно би могло да тръгнем от формат 2, който да е своеобразна временна форма на клуба, пък като натрупаме повечко сила, да вървим към формат 1, но все ми се струва, че приказката за временните неща е вярна: няма нищо по-постоянно от тях.

Та: има ли други идеи за клубен формат, ако да – нека да са изброени като отдени точки (3. 4. 5. ...) и нарая всеки да напише кой формат намира за действително осъществим, като се има предвид всички "за" и "против", изброени в постовете до тук.

Моето лично мнение е, че при настоящата конюнктура, стандарт на живот и прочее, можем да се развием единствено в първиявариант. Според мен, опит да се развием във втория вариант – на този етап – ще завърши с крах и огорчение, след кото няма да имаме сили дори за клуб във формат 1.

Още нещо: Пач, ти писа, че си готов да помагаш с лични средства извън членския внос. Не си единствен, но това е предпоставка за дрязги или поне за формиране на негативни мнения между членовете поради различните възможност ии желания. Затова съм на мнение, че извън членския внос не трябва да се допуска допълнително финансиране. Работата на управата на клуба – мандатна или не – е да преценява постъпленията, да планира разходите и при необходимост да ги поставя на общо гласуване. Но започнем ли "аз ще направя доброволно това", "аз пък ще направя безвъзмездно онова", нещата ще се сбъгат. "Клуб" означава ред и дисциплина без самоволни отделни действия, които не са минали през одобрение чрез гласуване, и биха довели до хаотичност.