Автор Тема: Как се справяте с праха по макета ?  (Прочетена 45032 пъти)

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Re: Как се справяте с праха по макета ?
« Отговор #30 -: 31 Март 2008, 11:36:07 »
Това със шкурката ми звучи съвсем като бандажен струг ;D точно като при истинските т.ч. Тони го докарава съвсем реалистично ;D
А за моделите естествено че само и единствено спирт !!!

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Re: Как се справяте с праха по макета ?
« Отговор #31 -: 31 Март 2008, 13:24:30 »
Тони, може би знаеш, може би не, но пиковските колела например освен че са метални, имат отгоре нанесено някакво покритие от друг метал - по-светъл и по-жълтеникав, който не е много тънък, но може да бъде свален със шкурката при по-добро старание и отдолу да се покаже другият, който е по-тъмен и синкав. Дотук добре, НО той се явява някаква стомана за да е здраво, която освен че не е много добър проводник има и лошия навик да ръждясва, с което токоснемането да стане още по-зле. И накрая процедурата с чистенето по тая ти система ще се налага да я правиш и доста по-често!

Maktub

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Как се справяте с праха по макета ?
« Отговор #32 -: 31 Март 2008, 14:08:47 »
Очевидно разглобяването и парцалчето му е майката, защото не само че при обърнат локомотив боклуците падат вътре в него (теоретически би могло да се направи и с парцалче - локът по гръб с навирени колела и мах до дупка), но налага и чистене на колелата на вагоните, които също разнасят боклук... пипкава работа, ама...

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4773
  • Рейтинг: 624
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Re: Как се справяте с праха по макета ?
« Отговор #33 -: 31 Март 2008, 17:52:06 »
Абе не е ли си Шкурка,тия ръждави колела не може да се лъснат.При мен всичко в НО е старо на около 20 години,за съвременните модели съм съгласен. ;)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Как се справяте с праха по макета ?
« Отговор #34 -: 01 Април 2008, 08:24:42 »
Ми то на теб ти е време за капитален ремонт и реконструкция с последващо обновяване на подвижния състав ;D
Няма ли да отделиш площ за "Музей на железопътния транспорт" някъде из макета!? ;) ;D

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Как се справяте с праха по макета ?
« Отговор #35 -: 01 Април 2008, 13:47:35 »
 ;) ;D
http://www.all-model-railroading.co.uk/amr/index.htm
а такава тежка композиция влачат американците по релсите , но като гледам - има успех!
Като се зареди линка ,от дясно избери Track Cleaning!

KRAKOMOBILA

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2727
  • Рейтинг: 236
  • 46-та серия долу от графика - Шкода рулз!
Re: Как се справяте с праха по макета ?
« Отговор #36 -: 01 Април 2008, 13:56:11 »
Харесва ми баластрата  :)

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5521
  • Рейтинг: 617
  • Красотата е в детайла!
Re: Как се справяте с праха по макета ?
« Отговор #37 -: 02 Април 2008, 08:40:12 »
Цитат на: pach link=topic=87.msg3427#msg3427 date=1207046855
;) ;D
http://www.all-model-railroading.co.uk/amr/index.htm
а такава тежка композиция влачат американците по релсите , но като гледам - има успех!
Като се зареди линка ,от дясно избери Track Cleaning!
Това с едрата шкурка направо е покъртително. Горките релси, след не много време ще са в небитието.
Иначе като цяло е добре и оригинално измислено.

kbeykov

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Как се справяте с праха по макета ?
« Отговор #38 -: 08 Април 2008, 19:17:03 »
Аз пък се сдобих от Швейцария с някаква специална пореста тухла, с която релсите се полират и се премахват черните налепи по тях. Оттогава съм забравил за всякакви парцалчета, шкурки и вагони. Минавам веднъж с прахосмукачката, за да дръпна праха от траверсите, след това минавам с тухлата и после нямам никакви проблеми с контакта и праха.

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
  • Рейтинг: 157
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Re: Как се справяте с праха по макета ?
« Отговор #39 -: 08 Април 2008, 19:49:28 »
Би ли споделил как се казва този камък, случайно да не е "ПЕМЗА". Колкото и смешно и налудничево да звучи пробвал съм и с него, но оставя доста драскотини по релсите. Единствено съм признал ситната шкурка - движи се само в една посока на едно дървено трупче. А отностно спирта независимо колко процентов е ръждата си остава, все пак е течно. Навремето когато имаше "Галенови лаборатории", в тях се призвеждаше "Чист бензин" - идеялното средство за почистване на ружда от релсите, ама го няма вече. Беше ми препоръчано от един химик. Ако някой намери нека да опита и сподели как е, да ли е все още ефективно!  ;)

kbeykov

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Как се справяте с праха по макета ?
« Отговор #40 -: 08 Април 2008, 21:00:19 »
Не знам как се казва. Това, което имам, е на Роко, но нищо друго не пише на опаковката. На цвят е сиво, когато го пипаш, понякога по пръстите ти остават кристалчета. Тежко е, но е пластично и малко се огъва. Повърхността му напомня на много ситна шкурка, но не стърже по релсите - напротив, даже ги изглажда и полира. Когато чистиш с шкурка, по релсите остава фин слой черен прах, докато с това чудо се работи изненадващо чисто. Получих го от близък, който работи в Швейцария. В магазина му казали, че дори покрива релсите със защитен слой - не знам колко е вярно, но наистина върши чудесна работа.
Ще се опитам да публикувам снимка.

kbeykov

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Как се справяте с праха по макета ?
« Отговор #41 -: 08 Април 2008, 21:26:37 »
УРАААААААА!!! Въпросното нещо се нарича Roco Abrasive Cleaner и изглежда така:

http://trains.com/mrr/objects/images/mr_ma_11-03_cleaningtrack_02.jpg

Сайтът е интересен:

http://trains.com/mrr/default.aspx?c=a&id=249

Дано да ви е от полза!!!
Поздрави! :) ;)

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
  • Рейтинг: 157
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Re: Как се справяте с праха по макета ?
« Отговор #42 -: 08 Април 2008, 22:41:19 »
Благодаря за двата сайта - интересни са. Отностно камъка - амбразивен диск за полиране, така се казва - прозводство е на "Roco", но предполагам, че по Проактикер и другите магазини от този калибър ще се намери възможно най-финния амбразив. Лично ще опитам. :o

Maktub

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Как се справяте с праха по макета ?
« Отговор #43 -: 09 Април 2008, 03:11:42 »
На мен ми се струва, че чистият спирт върши достатъчно добра работа, стига разбира се да се чисти редовно, на по-кратки интервали, а не да се изчака да се получи кора и тогава да се стърже. Е да, досадно е, ама като сме се хванали, няма начин. А исках да попитам някой опитвал ли е с коресилин? Разбирам, че тъй като е на ацетонова основа това би разяло пластмасовите траверси, но ако се натопи клечка за уши и памучето се изстиска юнашки, така че да се почисти само главата на релсата, няма ли да се получи? Той разтваря доста неща?

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5521
  • Рейтинг: 617
  • Красотата е в детайла!
Re: Как се справяте с праха по макета ?
« Отговор #44 -: 09 Април 2008, 08:04:07 »
Спиртът почиства достатъчно добре, тъй че не е нужно да се ползват по силни разредители.