Автор Тема: Обобщение на разискваните теми от 19.10.2008  (Прочетена 8713 пъти)

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
На вчерашната чат среща бяха обсъдени някои основни точки по отношение на бъденият клуб на ЖП моделистите в България. Основните точки които бяха обсъдени вчера са:

1. ИМЕ - тук имаме три варианта на този етап:
 - Клуб на българските жп моделсити - "Railway Passion"
 - Асоциация на българските жп моделсити - "Railway Passion"
 - Национален клуб на българските жп моделсити - "Railway Passion"
Също така имаше и предложение за двуезичен формат, а именно - Клуб на българските жп моделсити - "Железопътна страст", който поне на този етап отпада, тъй като трябва да се уточнят първо регистрационните такси и може би този "двоен стандарт" ще трябва да се заплати и съответно в двоен размер. Друга причина е, евентуално ни представяне и пред други съмишленици извън границите на България.

2. ЦЕЛИ:
 - Популяризиране на хобито и привличане на нови членове
 - Развитие на клубен макет на Фремо принцип
 - Организиране на демонстрационни изложения
 - Клубно помещение за лична употреба и/или изложения + работна база
 - Формиране на регионални клубове под общо име и с обща цел!

3. РЕКЛАМА:
 - Рекламни материали (шапки, тениски, химикалки, ключодържатели, календарчета, стикери за автомобили и т.н.)
 - Реклама в списания и/или ефира
 - Рекламни брошури
 - Реклама и/или партньорство с други клубове и производители

4. УПРАВЛЕНИЕ и ЧЛЕНСКИ ВНОС:
 - Ръководни органи на клуба
 - Членски внос с различна вноска, нива и отговорности
 - Регистрационна такса (еднократна и минимална като себестойност, която ще подпомогне регистрацията и рекламата на клуба)

5. ПОМЕЩЕНИЕ:
 - Клубно помещение за лична употреба и/или изложения
 - Работна база (част от горното помещение)
 - Клубен инвентар (достъпен в зависимост от членският внос)

6. МАЩАБ:
 - Клубният макет да се изработи в НО (1:87) мащаб
 - Отдели ТТ и N веднага щом възникне желание за създаване такива с част от бюджета заделен от членският внос. Отделите могат да бъдат към всяка регионална секция.



Нещата са далеч от окончателни, но ето че поставихме основите. Ще помоля всеки участвал във вчерашната дискусия, както и тези които по един или друг начин имат или искат да имат отношение към този клуб, да дадат своето мнение и/или предложения. Критиките също са добре дошли, но нека това не се превърне в поредният конфликт, защото пред нас са общите цели на клуба и ще успеем само и единствено, когато има мир, разбирателство и компромиси. В момента в който темата тръгне в грешната посока, ще бъда принуден да я заключа. Надявам се да подходите сериозно и без излични дразги и препирни да изработим ЗАЕДНО плана за развитието на клубът.
Благодаря Ви за вниманието!
С уважение,
Екипът на Railway Passion

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
Re: Обобщение на разискваните теми от 19.10.2008
« Отговор #1 -: 20 Октомври 2008, 10:52:44 »
Аз предлагам всяка една от точките да бъде обособена в отделна тема с подтеми - всяка подточка, за да може да се обсъжда по-детайлно, например отделна тема "Цели" с подтеми: "Популяризиране", "Развитие на клубен макет" и т.н. Ясно е, че всичко тепърва ще се доуточнява, ще се посочват приоритети и т.н., но поне да парцелираме нещата с цел подреденост и яснота.

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Обобщение на разискваните теми от 19.10.2008
« Отговор #2 -: 20 Октомври 2008, 11:27:42 »
Принципно,смятам,че всичко е добре регламентирано.Единствено за помещението , според мене,е твърде рано да се говори.Смятам,че първо трябва да се изпълнят останалите точки и след привличането на повече членове един евентуален наем би бил смешна сума за 100-150  човека,да речем,като месечна такса. ::)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Обобщение на разискваните теми от 19.10.2008
« Отговор #3 -: 20 Октомври 2008, 11:57:05 »
Цитат на: Vlado link=topic=896.msg11567#msg11567 date=1224489164
Аз предлагам всяка една от точките да бъде обособена в отделна тема с подтеми - всяка подточка, за да може да се обсъжда по-детайлно, например отделна тема "Цели" с подтеми: "Популяризиране", "Развитие на клубен макет" и т.н. Ясно е, че всичко тепърва ще се доуточнява, ще се посочват приоритети и т.н., но поне да парцелираме нещата с цел подреденост и яснота.
Най-добре така , за да има някаква подреденост и прегледност - пък като се изпишат мненията в някакъв реалин срок (да кажем месец от постването ) всеки който е взел отношение , да заяви в кратък текст че повече няма да дебатира (тоест очертавашщият се резултат го задоволява) , та така ще може и модератора да напише в кратце постигнатите резултатити , нещо като изходен документ за понататъшна обработка.
ПРи всички случай ще трябва да се организираме и с виждане очи в оче с моливи в ръка по тези изходни документи за окончателна редакция и действия по стъпките...

Цитат на: XRISTO link=topic=896.msg11569#msg11569 date=1224491262
Принципно,смятам,че всичко е добре регламентирано.Единствено за помещението , според мене,е твърде рано да се говори.Смятам,че първо трябва да се изпълнят останалите точки и след привличането на повече членове един евентуален наем би бил смешна сума за 100-150  човека,да речем,като месечна такса. ::)

Помещение си трябва ,

Maktub

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Обобщение на разискваните теми от 19.10.2008
« Отговор #4 -: 20 Октомври 2008, 12:34:30 »
Цитат на: XRISTO link=topic=896.msg11569#msg11569 date=1224491262
Принципно,смятам,че всичко е добре регламентирано.Единствено за помещението , според мене,е твърде рано да се говори.Смятам,че първо трябва да се изпълнят останалите точки и след привличането на повече членове един евентуален наем би бил смешна сума за 100-150  човека,да речем,като месечна такса. ::)

Естествено, че е рано да се говори за помещение, но това е само проект за нещата, които искаме. Ясно, че не можем да говорим за помещение, преди да се натрупа съответна сума от членски внос, но сега поставяме отделни жалони, за да имаме ориентир за посоката в която вървим. Колкото по-добре и по-подробно се разработи всичко, макар и на принципна основа, толкова по-лсно ще бъде да се справим с организация, с предприемането на адекватни стъпки на всеки етап и т.н.

Съгласен съм и с идеята отделните точки да се отделят в отделни теми за по-ясно обсъждане, но наистина, нека да има и един определен срок в кото да се изказваме, за да не се проточва работата. Ако в края на срока по дадена тема има още неизяснени въпроси, винаги може да се направи още една чат-сесия (видя се, че е ефективна) като вчерашната за доизясняване на конкретния въпрос, затваряне на темата и продължаване нататък.

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
  • Рейтинг: 157
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Re: Обобщение на разискваните теми от 19.10.2008
« Отговор #5 -: 20 Октомври 2008, 12:35:26 »
Благодаря на всички които вчера намериха макар и малко свободно време и присъстваха на така да го нерека събранието! А сега от тук насетне да видим колко сме задружни!!!  ;) ;D

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Обобщение на разискваните теми от 19.10.2008
« Отговор #6 -: 20 Октомври 2008, 12:39:44 »
Нещо не стана , ето това е цялото ми мнение (предполагам че докато съм писал , съм праснал некой бутон , та се е изстреляло половинчато...)

Цитат на: Vlado link=topic=896.msg11567#msg11567 date=1224489164
Аз предлагам всяка една от точките да бъде обособена в отделна тема с подтеми - всяка подточка, за да може да се обсъжда по-детайлно, например отделна тема "Цели" с подтеми: "Популяризиране", "Развитие на клубен макет" и т.н. Ясно е, че всичко тепърва ще се доуточнява, ще се посочват приоритети и т.н., но поне да парцелираме нещата с цел подреденост и яснота.
Най-добре така , за да има някаква подреденост и прегледност - пък като се изпишат мненията в някакъв реалин срок (да кажем месец от постването ) всеки който е взел отношение , да заяви в кратък текст че повече няма да дебатира (тоест очертавашщият се резултат го задоволява) , та така ще може и модератора да напише в кратце постигнатите резултатити , нещо като изходен документ за понататъшна обработка.
ПРи всички случай ще трябва да се организираме и с виждане очи в оче с моливи в ръка по тези изходни документи за окончателна редакция и действия по стъпките...

Цитат на: XRISTO link=topic=896.msg11569#msg11569 date=1224491262
Принципно,смятам,че всичко е добре регламентирано.Единствено за помещението , според мене,е твърде рано да се говори.Смятам,че първо трябва да се изпълнят останалите точки и след привличането на повече членове един евентуален наем би бил смешна сума за 100-150  човека,да речем,като месечна такса. ::)

Помещение си трябва , така или иначе , най-малкот да си направим събранието (конференцията) , щото в кръчмите рано или късно се извращават нещата ( ;D ;D ;D) пък искаме да се съберем да свършим сериозно работата.

По точките , дето ги е обобщил EMPEROR  имам на първо четене следното:
1."Rаilway Passion Club" ми се струва най-подходящо , тъй като включва името на форума от където ни тръгна идеята (все пак тук се срещнахме и запознахме всички - тук си обсъждаме и ТОЗИ клуб) и да е национален (но без обобщение от типа "първи" или "единствений" и т.н.) което ни позволява и вътрешно устройство  от  различни секции по градове.Няма нужда от двойно изписване - просто в името при регистрацията може да бъде уточнено и съдържанието на българският превод на това име.Както е при фирмите с тире.Тоест има го в регистрацията , но у уточнено че не е задължително да се изписва , винаги цялото.

Впрочем имам уверенията , от познати , че когато настъпи момента , ще ме свържат с необходимият човек , и БЕЗ хонорар (но без черпня няма да стане ;)) ще ни консултира и напише точно какви документи и откъде трябва да си ги набавим , за да ни мине от раз делото по регистрацията при съдията .Смятам че всички сте убедени вече ,че такава трябва да имаме.?

2.По въпроса за целите.
Въпрос на приоритет - аз виждам първо клубно помещение , едва след това организиране не демонстрации и изложби ...Все пак някъде трябва да ги съберем , па макар и на пробен "пуск" , а не на место да се прогонват стиковки и тем подобни уточнения...
Много важна  цел , която не виждам да сте се сетили събиране и документиране на Бългаска история на железниците...Да не забравяме , че хората преди нас вече са на възраст , и ние на там вървим , пък ако сега изпуснем момента , потомците ще се чудят дали сме имали въобще железници.
Пример - в продажби , ZAZO продава/разменя вагони , а аз питам такива дали сме имали и ние ...Ако си имаме клубен архив , то задължително едно от направленията в него трябва да е история на българският принос в железниците.Това си е мое мнение...?

3.Това с рекламите пък на мен много не ми е ясно ....за кво ни е?
Ако е за фанелки стикери и т.н.  - да ддобре , аз съм за!
Ако е за бъдещите демонстрации - о`кей , то без това не може.
Рекламата в списанията - ми някой още не ни знаят , че се събираме тук.
Но ако можем да си позволим рекламни брошури (?) аз предпочитам средствата за тях да се пренасочат за издаването на наша си книжка ,или бюлетин - списание
(тримесечник или пък годишник), или нещо от сорта - да има нещо написано на хартия в помощ на моделстите и т.н.
По въпроса за партньоство с други клубове и евентуално производители - нема лошо ,е па и я съм "за" ;)

4.Членски внос в четири групи :
 - Пълноправен член над 18 год. с пълен членски внос. ПРаво на глас и достъп до всички клубни архиви  и други "екстри"(машини , файлове и т.н.)
-Асоцииран - половин членски внос , над 18 год. , без право на глас , без достъп до част от архивите ,но до "някой екстри" (фанелки , значки и т.н.)
- Ученици и студенти докато са такива или навършване на 18 год (по избор) на половин (или 1/3 ) членски внос , без право на глас , без достъп до архива.
- Почетни членове - ясно кой и защо , освободен от членски внос , с достъп до "пълният" архив , мммм без право на глас , но при гласуване със статут на съветник-консултант!
За регистрационната такса , въпрос на организация . Ще съберем и регистрираме лесно...
Аз предлагам и някаква еднократна първоначална такса , различна от ежемесечният членски внос , еднократна внасяна при влизането като член на клуба (без фрапантни суми), така или иначе трябва да може да натрупаме и някакъв първоначален минимален фонд с който да започнем , хубаво и да имаме постъпления в него и при всяка нова приета кандитатура , той да се попълва (щото сигурен съм , че ще се опразва по-бълзо отколкото се събира) но по този начин , ще се избегнат приказки от рода " ееех , аз когато давах пари да се основе този клуб , ти още под масата търчеше ;D"- така всеки новопостъпил , ще е дал своята лепта в общото дело. :-*
5. Съгласен - останалото е въпрос на технически подробности , които ще уточним като им доде времето. ;)
6. Без забележки от моя страна.
Да се готвят ТТ-ейците , че ни чака "втора клубна фремо - модулна система " и тя трябва да е в ТТ нали!!!? ;D ;D ;D

Това както казах и по-горе , на първо четене.
Чакам от модераторите разделяне и заключване на раздела , че да кача и някой примерни "документи"... ;)


pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Обобщение на разискваните теми от 19.10.2008
« Отговор #7 -: 20 Октомври 2008, 12:41:21 »
Цитат на: TheJackal link=topic=896.msg11576#msg11576 date=1224495326
Благодаря на всички които вчера намериха макар и малко свободно време и присъстваха на така да го нерека събранието! А сега от тук насетне да видим колко сме задружни!!!  ;) ;D
Моля ,моля  ;D ;D ;D
в другата тема съм разяснил моето отсъствие , така мче няма да се оправдавам... :-*
 ;D ;D ;D

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Обобщение на разискваните теми от 19.10.2008
« Отговор #8 -: 20 Октомври 2008, 12:48:54 »
Заключвам темата засега, но няма да я трия... тук после ще "складираме" взетите решения. Ще я разделя в отделни теми при първа възможност.
Пач имаш някои много точни попадения... други пък излишно си се запритеснявал (за изложбената зала примерно)... както казахме това са крайните цели към които се стремим... а кое ще е първо и кое нататък, ще се уточнява тепърва.