Автор Тема: Дискусия относно името на клубa.  (Прочетена 38377 пъти)

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Дискусия относно името на клубa.
« Отговор #30 -: 21 Октомври 2008, 20:06:01 »
Първо от думата клуб... второ никой не е казал, че към името няма да има пояснение... Това явно ви обягва... Ние ще регистрираме ИМЕ ! Т.е. дори думата КЛУБ не влиза в името...
RAILWAY PASSION TM (Trade Mark), какво опасяваме се някой да не ни вземе "Национален клуб на българските ЖП моделисти"????????????? Регистрира се име, а не описание. Поне така си мисля аз. Затова и моят глас е за кратко и лесно запомнящо се име.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Дискусия относно името на клубa.
« Отговор #31 -: 22 Октомври 2008, 08:16:49 »
Цитат на: vasko58 link=topic=898.msg11785#msg11785 date=1224605017
Имам един въпрос  ::)
Как обикновенния българин ще разбере, че става въпрос за железопътен моделизъм, като прочете "железопътна страст" ???
Много просто - не става въпрос само за моделизъм - за това е "страст" - обхваща всичко като "историзъм", "моделизъм" , "модулизъм" , "фото-" , "факто-" и тем подобни "-изми"  и уточнява , че е на доста по-високо ниво от "хоби" , "влечение" , "интерес"...
Дай по-силна дума от "страст" , ама без тия дето направо ще ни освидетелстват за жълти книжки... ;D ;D ;D

refil

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Дискусия относно името на клубa.
« Отговор #32 -: 22 Октомври 2008, 11:52:31 »
Абе на мен не ми е много просто.Както съм с мръсно съзнание си мисля и нещо дрруго.Така ,че по тази част може да се помисли  :D

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Дискусия относно името на клубa.
« Отговор #33 -: 22 Октомври 2008, 12:58:20 »


Национален клуб "Железопътна страст" - България

refil

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Дискусия относно името на клубa.
« Отговор #34 -: 22 Октомври 2008, 13:06:36 »
Според мен трябва да има "моделиски"

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Дискусия относно името на клубa.
« Отговор #35 -: 22 Октомври 2008, 13:34:48 »
Колкото по-просто -  толкоа по-добре ;)

пък и не само с моделизъм ще се занимаваме - очерава се историческа , каталожна , колекционерска и други дейности , освен моделизма ;) - примерно атракционни пътувания , реставрация , база данни с чертежи на Бггари, локове (библиотечна дейност), инициатива за произвеждане на български loc-модел в HO ,  ....

страст железопътна е тва , ей !

Покрай всичко това сайтът ще трябва основно да се преработи !
« Последна редакция: 22 Октомври 2008, 17:26:27 от Adrian »

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Дискусия относно името на клубa.
« Отговор #36 -: 22 Октомври 2008, 13:47:28 »
Сайта, живот и здраве веднъж да стане всичко като хората с клуба, няма да има абсолютно нищо общо с това.

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4773
  • Рейтинг: 624
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Re: Дискусия относно името на клубa.
« Отговор #37 -: 22 Октомври 2008, 18:04:19 »
Цитат на: toniemi link=topic=898.msg11659#msg11659 date=1224521577
Цитат на: martzaro link=topic=898.msg11652#msg11652 date=1224519778
Гласувам за това:
- Национален клуб на българските жп моделсити - "Railway Passion"
за
Това отпадна ли?!

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Дискусия относно името на клубa.
« Отговор #38 -: 22 Октомври 2008, 18:05:19 »


не бре , умуваме как да е ?

после предполагам ще пуснат анкета с 2-3 предложения да гласуваме он-лайн

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re: Дискусия относно името на клубa.
« Отговор #39 -: 23 Октомври 2008, 13:40:17 »
Като начало ще кажа, че напълно подкрепям Gervasii:
Цитат
не съм съгласен клуба да се именува на латиница, принципно е редно да уважаваме езика си, който е един древните в европа езици. не ангажирам никого с мнението си но е редно да е на български
Името задължително да е на български, а един превод на английски мисля, че достатъчен. Няма какво да ги мислим чужденците, на какъв език ще ни намират. И ние не ги търсим на български.

Аз имам същото питане:
Цитат
Как обикновенния българин ще разбере, че става въпрос за железопътен моделизъм, като прочете "железопътна страст"
Името трябва да е кратко и недвусмислено. Например

Клуб на българските жп моделисти

При обсъждане на въпроси по образуването на клуба предложих името FREMO BG, тъй като засега, (а и за в бъдеще надявам се) дейността ни е именно в посока модули. Не бе прието и се спряхме на по-горния вариант.
За клуб, в който ще членуват не повече от 50 души( и аз съм оптимист като Pach) ми звучи малко помпозно Национален.
Добавянето в името на повече пояснения или имена за мене излишно. Още по-малко на латиница. Направих си труда да видя значението на думата passion. Ето какво излезе:
PASSION
n   страст

fly into a PASSION много се разсърдвам, кипвам, изпадам в ярост

-ate избухлив, невъздържан

Не мисля, че е най-доброто определение за дейността и целите на нашия клуб.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Дискусия относно името на клубa.
« Отговор #40 -: 23 Октомври 2008, 14:53:58 »
Цитат на: Жоро link=topic=898.msg11905#msg11905 date=1224758417

Като начало ще кажа, че напълно подкрепям Gervasii:


Малей Жоро , ние почнахме преди три дена бре!  ;D ;D ;D

Цитат на: Жоро link=topic=898.msg11905#msg11905 date=1224758417
Името задължително да е на български, а един превод на английски мисля, че достатъчен. Няма какво да ги мислим чужденците, на какъв език ще ни намират. И ние не ги търсим на български.

Аз също съм на това мнение и за това вече така съм го записал в проектоустава - при това съм спазил и закона (виж моя цитат по - назад или самият закон дето Адри го качи). ;) 8)

Цитат на: Жоро link=topic=898.msg11905#msg11905 date=1224758417
Направих си труда да видя значението на думата passion. Ето какво излезе:
PASSION
n   страст

fly into a PASSION много се разсърдвам, кипвам, изпадам в ярост

-ate избухлив, невъздържан

Не мисля, че е най-доброто определение за дейността и целите на нашия клуб.

Това е превод от английски на български , но английскоговорящите по-добре от нашият речник тълкуват значението на думите Railway Passion.Да не говорим за "дистинари" речника им.В къщи го ползвам за тежест при лепенето на тревата  ;D ;D ;D

Българското дословно превеждане на английски е Железопътна страст ! (всяка дума има няколко значения , но се гледат следващите , само ако първото няма никакъв смисъл в контекста )  ;)

В нашето българско име "Клуб железопътна страст" преведено на английски има еднозначно решение още от първи път. :) (виж по-горе обяснението ми към vasko58).

И така ето какво се получава:
Изходно предложоение от чата за обсъждане –

ИМЕ - тук имаме три варианта на този етап:
 - Клуб на българските жп моделсити - "Railway Passion"
 - Асоциация на българските жп моделсити - "Railway Passion"
 - Национален клуб на българските жп моделсити - "Railway Passion"
Също така имаше и предложение за двуезичен формат, а именно - Клуб на българските жп моделсити - "Железопътна страст", който поне на този етап отпада, тъй като трябва да се уточнят първо регистрационните такси и може би този "двоен стандарт" ще трябва да се заплати и съответно в двоен размер. Друга причина е, евентуално ни представяне и пред други съмишленици извън границите на България.


20,10,2008  предложение на pach - "Rаilway Passion Club"
20,10,2008 предложение на schatsi - Клуб на българските жп моделисти - "Railway Passion"
20,10,2008 предложение на TheJackal  - "Национален клуб на българските жп моделисти - Railwai Passion"
20,10,2008 предложението на TheJackal редактирано то pach - "Национален клуб на българските железопътни моделисти - Railwai Passion"
20,10,2008 „  За ”   името "Национален клуб на българските железопътни моделисти - Railwai Passion"гласуват  TheJackal  , martzaro , refil , toniemi , Voodoo , vasko58 , muncho .

21,10,2008 предложение на EMPEROR - Railway Passion Club или Клуб Железопътна Страст или Клуб Railway Passion
21,10,2008 предложение на pach - "Клуб железопътна страст"  с  изписване и на значението му на латиница както го позволява закона. "Club Rаilway Passion"

22,10,2008 дискусия около името

23,10,2008 предложение на Жоро - Клуб на българските жп моделисти

Винаги мога да го променя в проектоустава с който ще се регистрираме ,  според мнозинството от мненията .

Само не разбрах последно :

Име (1)  или описание (2) ще регистрираме?
–   (1)  "Клуб железопътна страст” - "Rаilway Passion Club"
–   (2) Национален клуб на българските жп моделисти - "Railway Passion".
–   (2) Клуб на българските жп моделисти

 Дълго (1)  или кратко (2) ще е ?
–   (1) "Национален клуб на българските железопътни моделисти - Railwai Passion"
–   (1) Клуб на българските ж(елезо)п(ътни) моделисти” - при име не се съкращава...
–   (2) "Клуб железопътна страст”

Указващо всичко (1) или уточняващо само едно нещо (2)?
–   (1) "Клуб железопътна страст”
–   (2) "Национален клуб на българските железопътни моделисти - Railwai Passion"
–   (2) Клуб на българските ж(елезо)п(ътни) моделисти”


...та така... ::) ??? 8) ;D


Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re: Дискусия относно името на клубa.
« Отговор #41 -: 23 Октомври 2008, 20:23:36 »
Цитат на: pach link=topic=898.msg11908#msg11908 date=1224762838
Малей Жоро , ние почнахме преди три дена бре!  ;D ;D ;D
Ти от три дена, а аз повече от 20 години повтарям: клуб та клуб ;D

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: Дискусия относно името на клубa.
« Отговор #42 -: 08 Ноември 2008, 15:09:07 »
"Клуб на българските ЖП моделисти" или "Клуб на ЖП моделистите в България" ми се струва най-кратко, ясно и разбираемо от всеки... И аз мисля както някои други, че "Национален" е твърде префърцунено и надуто, особено при положение че тепърва се прави някаква организация, а и много добре знаем на тоя етап колко ще са участниците... Да, ако имаше вече създадени 3-4-5-6 местни или регионални клубчета и те да се обединят в един общ национален - така бива... Ама иначе - нъц... А това сложено "ЖП страст" - иди разбери за страст по БДЖ ли е, за страст по ЖП пътувания ли е или какво...

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Дискусия относно името на клубa.
« Отговор #43 -: 10 Ноември 2008, 08:26:28 »
Бе то си е ясно - достатъчно кратко , но всеобхватно е страст.Сред нас има и служители на железниците , и хобисти , и пилоти и др.и др.
 А нима не е страст нашето хоби ( нищо че другите ни викат "Луди") . А инак не е лошо и твоето предложение , само че има един недостатък - в имената не се включват съкращения , тоест ЖП трябва да се изписва като железопътен , а така името става прекалено дълго...при това се отклоняваме встрани от сайта на който всички се логнахме ,тоест "събрахме се" ,  коментираме новият клуб и  никой не е искал разяснение отностно "RAILWAY PASSSION"  нали!?

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: Дискусия относно името на клубa.
« Отговор #44 -: 10 Ноември 2008, 17:54:07 »
Хубаво де за съкращението ЖП.. писах го така, щот ме мързеше ... Това че ти, аз, и другите поназнайваме английски, ползваме компютри, интернет и "Дедо Гугуле" изобщо не значи, че другите го правят.. Я си представи следното: Вървиш ти по центъра на София, гордо носейки фланелка с надпис Railway passion. Срещу теб върви татко с хлапето си и малкото естествено пита: "Тате, къв е тоя надпис?" Отговорите на бащата си гарантирам, че ще са най-много два:
1. Ако бащата бъкел не знае английски - отговор: "Ба ли ги тия тъпаци!"
2. Бащата малко знае английски .- отговор: "Сине, сигурно е некъв нов вид бардак - в железниците..."
3. Евентуално трети /ако добре знае английски/ - отговор - "Абе неква страст по железниците е, ама каква точно не знам..."
Иначе изобщо не виждам проблем да са различни името на клуба и на сайта... Като го ориентираме по името на клуба за какво е, после ще му стане ясно защо е името на сайта такова...
« Последна редакция: 10 Ноември 2008, 17:57:37 от Best Ripper »