Автор Тема: Модел на електрически локомотив на БДЖ серия 42 от Тechimage (мащаб НО)  (Прочетена 55341 пъти)

angel.s

  • Trade Count: (8)
  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 25
  • Рейтинг: 8
  • БДЖ 4,5 еп.
И аз взех своя, благодаря на всички замесени за направата на този чудесен модел!

IvanC

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 274
  • Рейтинг: 198
Преди около 2 месеца получих запитване от съфорумец за звуците на локомотива. Тогава не можах да отговоря, защото нямах локомотив от втората серия, които са с различен декодер от първата серия. Наскоро получих моя локомотив от втората серия и установих, че и звуковата схема в декодера е доста различна от тази в локомотивите със звуков декодер от първата серия.

Първата серия са със звуков декодер ZIMO MX645P22, втората със ZIMO MS450P22. Листовката с описанието на функциите на локомотивите от втората серия е като на локомотивите от първата серия и не отговаря на функциите на втората серия. Функциите, присвоени на бутоните от завода за втората серия са:

F0 - Челни (бели) надбуферни светлини
F1 - Задни (червени) надбуферни светлини
F2 - Прожектор
F3 - Маневрен режим - скорост
F4 - Маневрен режим - ускорение и закъснение
F5 - Осветление на кабината
F6 - Осветление на машинното
F7 - няма функция
F8 - Звук на трансформатора и при движение
F9 - Къса свирка
F10 - Свирка със средна продължителност
F11 - Продължителна свирка
F12 - Звуков сигнал дълго-късо-късо изсвирване
F13 - Свирка на началник-влака
F14 - няма функция
F15 - няма функция
F16 - няма функция
F17 - няма функция
F18 - няма функция
F19 - няма функция
F20 - Скърцане на ребордите
F21 - Подаване на пясък
F22 - Компресор
F23 - Спускане на пантограф (звук)
F24 - Вдигане на пантограф (звук)
F25 - Вентилатори
F26 - Усилване на звука
F27 - Намаляване на звука
F28 - Подаване на купли (или разкачане?)


Иван
« Последна редакция: 26 Октомври 2023, 02:11:07 от IvanC »

sandovr

  • Trade Count: (0)
  • Newbie
  • *
  • Публикации: 8
  • Рейтинг: 3
Здравейте, благодаря за отговора, сега го видях. Аз Ви питах за звуците. Моя локомотив е с MS450P22 декодера и проблема е, че след F12 нищо друго не работи, а от време на време се чуват звуци като вентилатори и компресор, но произволно - без аз да ги активирам. Има ли начин да видим CV- та на Вашия, за да сравня? Правих му ресет, но нищо не се променя - до F12 работи както сте го описали и от F13 до F30 нищо не се случва, включително на мога да намалям или усилвам звука. Другото интересно, което забравих е, че Emergency stop не работи - локомотива си спира плавно като при обикновен стоп.
« Последна редакция: 05 Ноември 2023, 20:33:17 от sandovr »

IvanC

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 274
  • Рейтинг: 198
Това са CV-тата на моя локомотив 42-ра серия с декодер ZIMO MS450P22 (втората партида):





В клетките, където има символа "→" (стрелка надясно), стойността преди стрелката е заводската, а стойността след стрелката е тази, която аз съм записал (променил) така, че да ми отговаря на моите желания. Имайте предвид, че съм променил и това кой бутон на мишката коя функция активира.
В клетките, в които няма стрелка, стойностите на CV-тата са заводските и ми харесват по този начин, т.е. не съм ги променял, защото в този си вид ми отговарят на шарката на вратовръзката.  :dance1:


Иван

sandovr

  • Trade Count: (0)
  • Newbie
  • *
  • Публикации: 8
  • Рейтинг: 3
Благодаря, всичко е наред вече!

IvanC

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 274
  • Рейтинг: 198
Цитат на: sandovr link=topic=5381.msg124766#msg124766 date=1699386085
Благодаря, всичко е наред вече!

А какво не беше наред?

Иван

sandovr

  • Trade Count: (0)
  • Newbie
  • *
  • Публикации: 8
  • Рейтинг: 3
Писах ЛС, да не раздуваме темата

IvanC

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 274
  • Рейтинг: 198
Форумите са за това - да си помагаме, като имаме проблеми или не знаем нещо. Добре е да се публикуват проблемите и решенията, за да може четящите да ги намират, като им потрябват вместо да питат и чакат отговор. Поне аз така ги разбирам форумите, но може и да съм сбъркан в това отношение.  ::)

Както и да е - в ZIMO МS450 (а и другите модели на MS декодерите), CV111 задава закъснението при аварийно спиране:



При мен стойността е 0 (заводската), т.е. би трябвало да спира веднага при подаване на команда за аварийно спиране. Аз лично не съм го тествал и в момента не знам как и дали работи. Ще го пробвам, когато имам възможност.

Да дам идея - смени стойността на CV111 на 1, 2, 3 или друга малка стойност и виж дали ще има някаква промяна при аварийно спиране.


Иван

sandovr

  • Trade Count: (0)
  • Newbie
  • *
  • Публикации: 8
  • Рейтинг: 3
Ами изключих MFX поддръжката на декодара и след това изтрих и локомотива от станцията Piko Smartcontrol. След това сложих локомотива на релсите и станцията си го намери автоматично и всичко заработи. Не съм сигурен кое точно помогна, най вероятно нещо Piko- то се е объркало. За аварийния стоп ще пробвам със смяна на стойностите на CV 111, което при мен също е нула към момента.

IvanC

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 274
  • Рейтинг: 198
Днес имах възможност да извадя 42 77 и да проверя как се държи при аварийно спиране. Няма проблеми - заковава веднага на място.

И за да не съм голословен, направих две съвсем кратки клипчета. На първото локомотивът спира от позиция 84, като завъртях врътката на тротъла ("мишката") от тази позиция на нула:

https://youtu.be/4xZrXDvsdNA


На второто клипче, от позиция 85 натиснах бутона за аварийно спиране:

https://youtu.be/x-vnxLU1Q5Y


Стойностите на CV4 и CV111 са тези в таблицата, която публикувах по-горе, т.е. CV4 = 18 и CV111 = 0.

Станцията е самоделна DCC++, тротълът ("мишката") е моя разработка за работа с DCC++ станцията.


Иван
« Последна редакция: 12 Ноември 2023, 02:23:45 от IvanC »