Автор Тема: Сбирка за обсъждане на проектоустава  (Прочетена 15562 пъти)

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Сбирка за обсъждане на проектоустава
« -: 23 Октомври 2008, 22:44:32 »
През последните няколко дена бях затрупан от различни задачи и не ми остана време да се включа в дискусията. Имах време само да следя какво се коментира, но не и да участвам. За мен темата е важна и твърде лична, за да коментирам само с „Да” или „Против”.

Искам да започна с предложението, да получавам част от членския внос като вид наем за провеждане на сбирките ни.
Веднага казвам: Против!
1. Аз съм хобист от десетки години(ако някои имат хобито като сачма/и в главата, при мене е гюлле)
2. Освен това се занимавам и с търговия с хората, които ще плащат същия членски внос(отново им бъркам в джоба)
3. Не искам да чувам зад гърба си коментари за това, какво състояние съм натрупал на гърба на братя по хоби.
4. За да се плаща наем за помещението, естествено е членовете на клуба да имат достъп до него по всяко удобно за тях време. Нещо, което по разбираеми причини не може да стане сега.
За това, както вече веднъж казах, докато има възможност да се събираме в магазина, да се събираме. Само ще помоля, като приключваме сбирката, да остават двама-трима да почистим и подредим. Тук Pach беше много прав.

Гледайки, как се развива дискусията по основаване на клуба, се убеждавам, колко прав съм бил като, при разговорите си с участниците в нея, казах: Ако 10 души коментират, ще има най-малко 20 мнения. За това при един от тези разговори предложих, Pach да постне преведения устав на чешкия клуб и направо да го обсъдим и пригодим за нашите условия. Защото аз мисля, че е излишно хабене на енергия да откриваме нещо, което другите вече прилагат. Колелото и топлата вода отдавна са в услуга на човека, за да ги преоткриваме. Историята ми прилича малко на нашия приятел от великата братска срана, който напълно игнорира съществуването на функциониращо и развиващо се цифрово управление. Ако той решава, че за него това не е загубено време, то защо и ние трябва изпадаме в подобно положение.
За това аз предлагам Gervasii да разпечата 10-15 екземпляра от проектоустава и на 1. ноември (събота) да се съберем от 15.00ч. в магазина( или на друго удобно за целта място, без заведение разбира се) и точка по точка да го обсъдим и коригираме. Тъй като с него вече са запознати и участниците от провинцията и те могат да дадат своите предложения. След това, внесените корекции ще ги качим отново във форума за одобрение.
На участниците в тази среща предлагам някои теми за размисъл:
1.   Имаме ли нужда от клуб и ако да, с какво ще се занимава той? Въпроса го заимствам от Иво и също като него провокативно го задавам.
2.   Какво искам да представлява и какво не бъдещия клуб? Тази мисъл на Zazo направо е брилянтна.
3.   С какво всеки може да бъде полезен за клубното дело, а не какво ще получи от него. Това май заприлича на Кенеди, ако не бъркам нещо.

« Последна редакция: 05 Октомври 2009, 10:16:13 от zazo »

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Сбирка за обсъждане на проектоустава
« Отговор #1 -: 23 Октомври 2008, 23:07:21 »
Това си е задължително (обсъждане очи в очи), макар че доста от колегите, които не са от София, няма как да присъстват и съответно да се чуе тяхното мнение, което също е важно за всички нас. Затова после пак ще трябва да изложим взетите решения на срещата тук и да ги дискутираме отново. Иначе съм ЗА.

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
  • Рейтинг: 157
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Re: Сбирка за обсъждане на проектоустава
« Отговор #2 -: 23 Октомври 2008, 23:21:36 »
За съчмата и гюлето незнам, ама плувката я отнесох! Датата да се уточни, пък аз ............... София ей къде е, на един BR 52 място. ;D
« Последна редакция: 24 Октомври 2008, 08:47:55 от TheJackal »

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Сбирка за обсъждане на проектоустава
« Отговор #3 -: 24 Октомври 2008, 08:33:51 »


Един джентълментски подход  - подкрепям идеята !

За съжаление , на 30-ти заминавам на турне и 5 дена няма да съм в София .
Подкрепям мнозинството и ще се съобразя с решенията !
Успех!

ПП: една забележка имам : еднократната такса е много висока и ще отблъсне хората !
Мисля ,че 20 лв е по-разумна сума

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Сбирка за обсъждане на проектоустава
« Отговор #4 -: 24 Октомври 2008, 08:53:55 »
За съжаление (мое) в събота както уточних по-рано ,съм на работа , така че в магазина ще бъда едва към 18 часа .Ако до тогава не сте приключили с обсъждането , ще се включа в движение...

Колкото до първоначалната еднократна вноска (стартова) , всичко е въпрос на гледна точка.
1.От гледна точка натрупване на някакъв първоначален паричен фонд за клуба , си е направо 1/2 от нищото. ::)
2.От гледна точка на хобиста - стойността на един приличен вагон - какво е това за общото дело , при условие ,че един вагон не прави композиция? (що не събирах салфетки...? ;D)
3.От гледна точка на семейният бюджет - вагона го криете под леглото  , за да го покажете при удобен случай - ами това просто не го показвайте ... ;)
4.От гледна точка на парите - какво може и какво не , да се направи с 10 х 50 = 500 лв и с 10 х 20 = 200 лв.?
5.Събирането на такава първоначална вноска е своеобразно натрупване на основен клубен фонд , но само при условие че се инвестира в нужното материално състояние на клуба.
Аз лично се надявам да е така , като за текущи разходи на клуба , се харчат пари получавани текущо по сметките на сдружението - това пък му викат "ежемесечен членски внос".
В противен случай идеята ни е мъртво родена.

И едно уточнение - това е само предложение , а дали въобще ще има такава вноска , го решаваме сега!
 ;D

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re: Сбирка за обсъждане на проектоустава
« Отговор #5 -: 24 Октомври 2008, 09:25:51 »
Аз одобрявам идеята за такава вноска, а за да се определи точния й размер или пък да опадне, е необходимо мнението си да дадат повече, хора. Размера й със сигурност не трябва да отказва желаещите. Вярно е, че 50 лв. е един сносен вагон, но въпреки това 30 лв, ми се вижда по-разумно.

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Сбирка за обсъждане на проектоустава
« Отговор #6 -: 24 Октомври 2008, 09:30:53 »
Аз как виждам нещата за членска вноска... виждаме колко ще ни струва регистрацията на име и лого (ако не се лъжа беше около 300лв) плюс там различни документи, обработка и т.н. + скромна сума да се полее после. Делим на броя членове до момента и запазваме тенденцията занапред.

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Сбирка за обсъждане на проектоустава
« Отговор #7 -: 24 Октомври 2008, 09:36:29 »

абе пиши ги 500 лв началните разходи ; проверка за име , регистрация , печат...
ако сме поне 20 човека - около 25 лв
« Последна редакция: 24 Октомври 2008, 09:51:34 от Adrian »

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re: Сбирка за обсъждане на проектоустава
« Отговор #8 -: 24 Октомври 2008, 09:55:12 »
Цитат на: EMPEROR link=topic=915.msg11966#msg11966 date=1224829853
Аз как виждам нещата за членска вноска... виждаме колко ще ни струва регистрацията на име и лого (ако не се лъжа беше около 300лв) плюс там различни документи, обработка и т.н. + скромна сума да се полее после. Делим на броя членове до момента и запазваме тенденцията занапред.

Супер. Кефи ме.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Сбирка за обсъждане на проектоустава
« Отговор #9 -: 24 Октомври 2008, 10:22:41 »
Zazo , нямам предвид да купуваме вагони за клуба...поне в началото де...Имам предвид , че всеки може да отдели стойността на един свой вагон , за общото дело , с цел закупуване на по-належащи неща за един клуб ( стартиращ или вече с история на развитие).
Говоря за "основни фондове" които в течение на времето правят "активите" на един клуб.
Под основни фондове да се разбира не банкови сметки , а инструменти , или компютър , или помещение , или касов бокс ...или всичко това + още мнооого други , все неща които са необходими за функционирането на един клуб , и се купуват на името на клуба еднократно - тъй наречените "дълготрайни материални активи".

Емперор , да прав си , регистрация , запазена марка , лого също си имат свойте разходи , но да не се простираме в мисленето си до следващият месец.
Сега се поставят основите на нещо , което се надявам да има бъдеще - трябва да мислим за това бъдеще като шахматистите ...поне половин/една година напред!
Колкото до почерпката , на това никой да не разчита!Това са клубни пари , хей - по сериозно отношение , това е нашият клуб , не нашата кръчма ... ;D ;D ;D
Ако ти черпиш , и аз ще дойда !!! ;) Ако искаме да се почерпим ,о`кей , както до сега - всеки си покрива масрафа...ми така де  ;D

Адри , и на мен би ми се искало да е така , ама всеки път като решим да купим нещо за належащо и необходимо за клуба , така ли ще водим сметките ?
- регистрация на клуба = 300 лв. - 15 човека по 20 лв , ето ги 300 лв.
- на следващият месец - компютър = 750 лв. - 15 човека по 50 лв - ето ти 750 лв.
- по следващият месец , материал за реклама , ммм  ::)... фанелки - за тях и отпечатване =1500 лв - 15 човека по 100 лв - ето ти 150 лв.А докато продадем 100-те фанелки , да си подпомогнем клуба , ще връткаме палци...или по точно ще ги стискаме , да не се фанем за палците на краката... ;D ;D

 ::) ??? :o ??? ???

Някой ще каже , ама нали и членски внос ще има - да в начпървият месец може би ще го употребим не по предназначение , ама после няма да стане . Ако си имаме помещение (а рано или късно ще си имаме ) режийните си му вървят...И да не забравяме каква е функцията на членският внос все пак!
За справка по този въпрос вижте чл.4 т.3 от проектоустава на клуба.
Това е основно перо за развитие на клубното хоби , а не на клубните активи...макар косвено и така да може да се каже.

И за да ви разведря малко , пък и да помечтаем заедно , ето три снимки на вагони произведени от една малка австрийска фирма , за един малък шведски клуб...







"Клубът е това , което са мечтите му ..."

 ;D ;D ;D

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Сбирка за обсъждане на проектоустава
« Отговор #10 -: 24 Октомври 2008, 10:30:45 »


Пацо , немаш удържане ! Дай ако искаш и Mercedes на президента да купим ?
Не виждам повече от 10 човека , които могат да отделят финанси за клуба !!!
Мисли за хората бе ,човек - казвам ти с 5-6 човека няма сми! Нали търгувам с хора непрекъснато - не само през форума - а и чрез други сайтове - и виждам кво е положението . Хобито ни е СКЪПО. ФАКТ!

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Сбирка за обсъждане на проектоустава
« Отговор #11 -: 24 Октомври 2008, 10:34:18 »
На срещата 10 ли бяхме? А колко още не успяха да дойдат... а колко евентуално нови хора ще привлечем... въпрос на добра рекламна стратегия...

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Сбирка за обсъждане на проектоустава
« Отговор #12 -: 24 Октомври 2008, 10:49:17 »
Цитат на: EMPEROR link=topic=915.msg11966#msg11966 date=1224829853
Аз как виждам нещата за членска вноска... виждаме колко ще ни струва регистрацията на име и лого (ако не се лъжа беше около 300лв) плюс там различни документи, обработка и т.н. + скромна сума да се полее после. Делим на броя членове до момента и запазваме тенденцията занапред.
Сега се сещам и още нещо - "делим броя на членовете до момента и запазваме тенденцията занапред " си е чиста проба предпоставки за лафове от рода на "аз когато създавах този клуб момче , ти къде беше  !?!"...и се почна едно делене на "стари и млади" , щото старите са били 15 души и са делили необходимите суми на 15 , пък сега "новобранците" делят на 45 и "дават мноого по-малко пари от нас , основателите на клуба...".
Това е и значението на еднократната първоначална вноска на всеки постъпил , дали сега или след три години , всички наравно участват в основите на клуба.
За "старите кучета" дръзнали първи да глозгат голият кокъл наречен "основаване на клуб"  , си остават моралните оценки и лафовете от рода "Евала пичове , хем сте се хванали , хем сте го направили чудесно!!!(за отрицателните страни няма какво да ви казвам - и такива има...ще е малко чудо лично аз ако успея да запазя добрите си отношения с хората и въпреки мрачните предсказания на Адри за "тъмната жп моделистка душа"  ;D)
......................

Адри аз мисля за хората бъдещи членове на клуба , а не за хората които си купуват влакове.
Влак може да си купи щото е за него , ама ако стане и нещо от клуба да взема , ехаааа...
клуба за такива хора (авантаджии) не е привлекателен , и това трябва да е ясно отсега.Точно за това са и притесненията на хората - да не бъдат грешно разбрани идеалните им стремежи , като поредната аванта !?
Клубът с неговите идеални цели се създава , не да печелим , а да си помагаме взаимно в хобито по технически , исторически и т.н. въпроси. Не го създаваме да подпомагаме "социално слабите" жп моделисти.Това е моето мнение...
Адри точно щото хобито ни е скъпо , се чудя на мрънканици от типа - "лелеее ...егати членският внос :o" .
На такива мрънканици отговарям "Скъпо хоби , защо евтин клуб!? Членският внос е част от хобито (за този който го пожелае) ...като ти е скъпо не си купуваш влакове , реципрочно - като ти е скъп членския внос - не ставаш член ....никой не караме насила ,нито да си купува влакове , нито да става член ...това е...
Времената на "всички сме равни !" отминаха (пък дори и в тях нямаше равни...).
Дай да направим членският внос по 1 лв. и след това да видиш какъв наплив от желаещи за клуба ще има...нема да можем да се запознаваме с всички , особено ако може да се изкара "безплатен обяд" за чужда сметка.

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Сбирка за обсъждане на проектоустава
« Отговор #13 -: 24 Октомври 2008, 10:52:15 »
Не си ме разбрал ... ако първоначалните разходи са примерно 300лв, а ние 10 човека... слагаме вноска 30лв... и под запазване на тенденцията имах впредвид, да останат 30лв и занапред... :)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Сбирка за обсъждане на проектоустава
« Отговор #14 -: 24 Октомври 2008, 10:53:42 »
Верно не съм те разбрал - но пък така става ясно и за другите не разбрали като мен , като теб...
Абе шоу да става!
 ;D ;D ;D