RailwayPassion.com - Форум за железопътен моделизъм

Електроника и Електротехника | Electronics and Electrical Engineering => Аналогово управление | Analog Control => Темата е започната от: G_GROZ в 10 Октомври 2013, 16:57:36

Титла: Управление, чрез промяна на честотата
Публикувано от: G_GROZ в 10 Октомври 2013, 16:57:36
Здравей, и добре дошъл! Как осъществяваш захранване с честота 10 - 15 херца? Може да отвориш отделна тема и да споделиш.
Титла: Re: Управление, чрез промяна на честотата
Публикувано от: podpravka в 10 Октомври 2013, 22:14:45
здравейте, използва се честотен регулатор siemens micromaster, вход AC220V / 50Hz, изход 3X220V / 10-200Hz, служещ за управление на трифазни асинхронни двигатели с мощност до 500-750 W. на два от изходите се захранват два трансформатора за управление на моделчетата, при мен в случая marklin, добре е все пак на изход честотата да не е ексремно ниска, защото трафчето започва да грее, не фатално, но си грее, като при честоти над 22-25Hz, всичко е наред. така локомотива може да се управлява веднъж  от трафа и втори път от micromaster-a. по принцип такива регулатори се използват в най различни машини за регулиране на оборотите на трифазни мотори, аз си ги ползвам професионално, нямам идея дали се произвеждат маломощни устройства за управление на малки и микромотори. не са и евтини 200 - 800 евро, за втора употреба нямам идея колко струва, но сигурно може да се намери и на ниска цена нещо по старо. като превключвам фазите (двата трансформатора) си обръщам посоките на движение без характерния merklinski подскок (не се ползва релето, което превключва статорните намотки), а обръщам по фаза. хитрото в цялата работа е характеристиките на мотора (при номинално захр напрежение и честота 16Hz, оборотите са на 1/3 от номиналните, при същия въртящ момент като при 50Hz). сами може да си направите изводите какви са характеристиките при ниски напрежения. задължително трябва да се сложи товар и на третата фаза, иначе micromaster-a ще изключи по защита (т.к. е направено за упр на ел. двиг, ще отчете липса на връзка (фаза)). всичко тук написано важи само за моделчета задвижвани от AC-двигатели, без декодери !!! т.е. неща произведени преди бая години. всичко по ново, дори и с AC-захранване, всъщност ползва DC-мотори, като декодера е връзката между импулсното захранване и DC-мотора. специално тия неща ми ги обясни колега от форума, аз нямам нищо след 1985г. и нямам лични наблюдения. иначе ако имате модел с AC-мотор, си потърсете от някъде честотен регулатор, независимо каква марка и мощност (не трябва да е прекалено мощен т.к. товара от трафа е минимален и може въобще да не тръгне, имам няколко тайвански чинта и 10W трафче въобще не ги събуди) и ще останете приятно изненадани от характеристиките, особено за парен локомотив.
Титла: Re: Управление, чрез промяна на честотата
Публикувано от: pach в 11 Октомври 2013, 08:29:04
Да разбирам ли, че в крайна сметка АС електромоторчетата в моделите също работят с 22-25 Нz и нагоре?
Титла: Re: Управление, чрез промяна на честотата
Публикувано от: podpravka в 12 Октомври 2013, 03:06:31
честотата се регулира плавно в границите на 10-200Hz. от siemens-a, и се отнася за цялата система - трансформатори, мотори, релси, осветление, стрелки и т.н. може и само за моторите и захраннващия ги траф
Титла: Re: Управление, чрез промяна на честотата
Публикувано от: G_GROZ в 14 Октомври 2013, 11:50:12
А какво става ако вдигнеш честотата над 50 хц ? В смисъл как се държи системата с подобно изчанчване на захранването. На мене ми е ясно, но практиката си е друго. Имаме локове в мащаб 1 на Мерклин с АС. Ама я отвори нова тема, че ще ни бият.
Титла: Re: Управление, чрез промяна на честотата
Публикувано от: podpravka в 14 Октомври 2013, 12:10:06
съответно оборотите се вдигат над номинала, електрически мотора не се натоварва по никакъв начин, но механически предполагам че не би издържал. субективно при проба се чуват симфония от звуци на екстремно работещи зъбчатки, иначе лагеруването не цвили.
графиката на кривата честота/обороти не е точно права линия, но е що годе близко до линейна функция. обаче да повишаваш скоростта на състава според мен е ненужно (зависи от моделите и епохата). работата на по висока базова честота (например 100-120Hz) би имала смисъл ако се ползват по малки мотори но с по високи предавателни числа, ама това си е небъдна задача, все едно да произведеш модел с платформа, механика и т.н.
Титла: Re: Управление, чрез промяна на честотата
Публикувано от: widowmaker в 15 Октомври 2013, 15:11:07
Цитат на: podpravka link=topic=4405.msg91801#msg91801 date=1381432485
здравейте, използва се честотен регулатор siemens micromaster... не са и евтини 200 - 800 евро... всичко тук написано важи само за моделчета задвижвани от AC-двигатели, без декодери !!! т.е. неща произведени преди бая години...

Нещо май доста скъпо излиза, особено за неща, "произведени преди бая години"...

Не е ли по лесно да се ползва синусоидален генератор (говоря за интегрална  схема),
интегратор и компаратор, реализирани с двоен операционен усилвател, противотактен изход с мощни мосфети
и стандартно двуполярно захранване +12/0-12V? Би излезнало десетки пъти по евтино,
след като ти се занимава точно с такъв начин на управление конкретно.
Ще можеш да сетваш каквато си искаш честота.
Даже може като се ползва сдвоен потенциометър да се регулират едновременно честотата и нивото на изходното напрежение.
Т.е. като се увеличава изходното напрежение, да се увеличава и честотата (и обратно) и по този начин да имаш
ниска честота при ниски обороти на тяговия мотор.
Титла: Re: Управление, чрез промяна на честотата
Публикувано от: podpravka в 15 Октомври 2013, 19:29:24
някъде по темата птеди да се премести писах, че micrmaster-ите не са купувани специално, занимавам се с ремонт и подръжка на машини и останаха от модернизация на една линия. евтиния и достъпен начин е да се управлява симистор от генератор на импулси (1-44000 Hz), който пък е част от програма "осциолскоп" работеща под win 7. програмата е free и я има в най различни версии и визуализации. аз лично теглих от немски сайт. използва се изхода на звуквата карта за слушалки, свързвате последователно съпротивление 22 ома и някакъв капацитет в паралел да обира евентуални вч смущения. не съм купувал симистора, но едва ли е повече от няколко лева, другото е стотинки. предполагам че всеки има комп в къщи. програмата работи и под XP и няма никакви изисквания към с-мата
Титла: Re: Управление, чрез промяна на честотата
Публикувано от: pach в 16 Октомври 2013, 08:46:07
На честоти в звуковия диапазон мисля, че самите двигатели ръмжат, а не зъбните предавки.
Но не знам, дали е така при променливотоковите...
Титла: Re: Управление, чрез промяна на честотата
Публикувано от: widowmaker в 16 Октомври 2013, 12:20:36
Цитат на: pach link=topic=4405.msg91951#msg91951 date=1381902367
На честоти в звуковия диапазон мисля, че самите двигатели ръмжат, а не зъбните предавки.
Но не знам, дали е така при променливотоковите...

Симисторът, както и правотоковата му версия - тиристорът, се гасят единствено при преминаване на тока през нулата.
Т.е. можеш да реализираш фазово управление, променяйки ъгъла на отпушване, но не можеш да променяш честотата
на променливото напрежение, използвайки симистора.
Титла: Re: Управление, чрез промяна на честотата
Публикувано от: podpravka в 16 Октомври 2013, 17:53:08
на входа на симистора се подава постоянно филтрирано през 1000mf. напрежение. пулсациите от степента на отпушване формират изходящ сигнал сходен по форма с този от генератора.
Титла: Re: Управление, чрез промяна на честотата
Публикувано от: bdz43r в 16 Октомври 2013, 18:08:11
Извинявам се за намесата, но не ми е ясна целта на цялото упражнение. Звучи ми все едно да си паля лампата чрез компютъра, вместо с ключа на стената... осцилоскопи, генератори, звукови карти... за подкарване на един модел по релсите.
Титла: Re: Управление, чрез промяна на честотата
Публикувано от: mitko0888 в 16 Октомври 2013, 19:09:45
и аз отдавна се чудех дали да напиша нещо по въпроса, ама ... дойде ми (музата).

НЯМА мотор на Мерклин, който да е за променлив ток!

Ако става въпрос за старите мотори, SFCM, LFCM или DCM, това са мотори със статорна намотка (вместо постоянен магнит) и ротор - три или пет полюсен (както на всички други колекторни моторчета), като тези мотори вървят еднакво добре и на ПОСТОЯНЕН ТОК, И НА ПРОМЕНЛИВ. Единствено трябва да се подаде правилно напрежението към статорната намотка:

през релето за посоката: за да работи моторът с променлив ток.
(http://picbg.net/u/62092/56542/730743.jpg)

или през два диода: - за постоянен ток.
(http://picbg.net/u/62092/56542/730744.jpg)

Снимките НЕ СА на Мерклин, но такива моторчета са използвани не само от тях и за това ги давам тук.

В редки случаи - мотор с една статорна намотка (вместо нормалните с две последователно свързани и с три извода), диодите трябва да са 4 - схема Грец. Още през 1948 в тогавашната MIBA е дадена схемата за захранване на "променливотоковия" мотор с постоянен ток.

С тези диоди моторът си работи единствено и само на постоянно или изправено  напрежение, но не и на променливо!

Без диодите моторът работи и на променливо  напрежение, но това не го прави променливотоков. На теория в този си вид наистина може да се говори за "дефазиране" - на напрежението в статорната намотка спрямо ротора, но за целта трябва да се докарат три проводника - релси, трета релса и пантографа през въздушните жици. Всичко друго няма нищо общо с "фазово управление", подскачане и т.н. - пълен ъпсурд. Като си включиш трафа от едната към другата фаза моторът по никакъв начин няма да тръгне на обратно. А това че напрежението може да е с различна продължителност на периода и с различна амплитуда - никой не го оспорва. И DC моторите отдавна се управляват с импулси - различна продължителност и период.

Ако става въпрос за новите мотори - c-sine, CCS, SDS - те също нямат нищо общо с променливотоковите мотори. Това са стъпкови моторчета, в които въртящото магнитно поле се създава от електроника - в някои случаи дори и с процесор - Pic - на контролера. Единствено променливотоково в случая е захранването на входа на този контролер, което веднага се изправя и филтрира за да може да се използва от електрониката в контролера. Не ми се вярва някой да изнесе ОСЕМТЕ проводника от с-синуса до какъвто и да е пулт за управление, за да прави собствано управление.

Променливо токов мотор - асинхронен или синхронен - е съвсем друго нещо. Независимо дали е еднофазен или трифазен. Поне в "нашите" мащаби не съм чул някой производител да използва такъв мотор. В големите мащаби може и да има.
Титла: Re: Управление, чрез промяна на честотата
Публикувано от: podpravka в 17 Октомври 2013, 07:53:23
!? АБСОЛЮТНО СЪМ СЪГЛАСЕН. нямам си въобще на идея в годините какви мотори са ползвани, имам наблюдения само от това което имам в къщи, а именно колекция дошла от щутгарт и произведена 198....г. в BR74, BR111 и серия 3089 (BR92) колектор по смисъла на две четки контактуващи с няколко (5,7,9 и т.н.) пластини, НЯМА !!!. посоката на четките при мен е УСПОРЕДНА с оста на мотора, и "търкат" в медни О-пръстени - 2броя. е няма с постоянно напрежение как да се получи въртеливо движение. колкото до посоката на движение, при две статорни намотки навити противотактно, дали ще превключваш между тях или ще захранваш само едната с две различни фази (дефазирани на 120 град.) е едно и също, само дето отпада релето. п.п. за да имаш втора фаза ти трябва източник на трифазен ток (3Х220V). без симулатор няма откъде да го получиш. повтарям 3x220v., а не 380v. така като се пдкачи трафче на всяка фаза, на изход имаме 3X16V трифазно!
Титла: Re: Управление, чрез промяна на честотата
Публикувано от: mitko0888 в 17 Октомври 2013, 09:14:21
Нищо не мога да ти разбера ...

Цитат на: podpravka link=topic=4405.msg91980#msg91980 date=1381985603
...
3089 (BR92)
...
Дали не е BR-03-10?

Цитат на: podpravka link=topic=4405.msg91980#msg91980 date=1381985603
...  в медни О-пръстени - 2броя ...

Това ли са два медни О пръстена?
(http://picbg.net/u/62092/56542/730796.jpg)

Цитат на: podpravka link=topic=4405.msg91980#msg91980 date=1381985603
ще захранваш само едната с две различни фази (дефазирани на 120 град.)
Това трябва да е някаква нова магия - да пуснеш две фази по една намотка ...

Цитат на: podpravka link=topic=4405.msg91980#msg91980 date=1381985603
повтарям 3x220v., а не 380v

Е трифазно 3х220 не е ли 380 (линейно)?

И как трите трафа ги свърза към локомотивчето ... с единия върви наляво, с другия - надясно, а с третия - да подскача???


Титла: Re: Управление, чрез промяна на честотата
Публикувано от: podpravka в 17 Октомври 2013, 20:37:57
не се бъзикай колега. вземи едно такова управление и го разгледай, или пък прочети някъде. почти всички фирми произвеждащи ел. оборудване ги правят. колкото до моторчето, нямам такова за разглобяване, но при замерване не отчита прехвърляне на контакт (меря с флуке), но в интерес на истината не съм го отварял. пък и няма никакво значение, с постоянен ток не тръгва.
Титла: Re: Управление, чрез промяна на честотата
Публикувано от: widowmaker в 17 Октомври 2013, 23:14:32
Цитат на: podpravka link=topic=4405.msg91993#msg91993 date=1382031477
... (меря с флуке) ...

Я кажи с какъв Флук мериш?
(между другото у наше село верно му викат флуке, щото са зле с английския :) )
Щото аз меря с такъв (не ми служебен, личен е):

(http://www.bygonebytes.co.uk/Meters/Fluke%20196%20Scopemeter.jpg)
Титла: Re: Управление, чрез промяна на честотата
Публикувано от: bdz43r в 17 Октомври 2013, 23:27:30
Цитат на: podpravka link=topic=4405.msg91993#msg91993 date=1382031477
меря с флуке
Какво трябва да следва от това?
Титла: Re: Управление, чрез промяна на честотата
Публикувано от: widowmaker в 18 Октомври 2013, 00:44:44
Цитат на: bdz43r link=topic=4405.msg92002#msg92002 date=1382041650
Какво трябва да следва от това?

Е, ти пък :)
Ясно е какво, явно според него ние тук вадим картофите с динамит...
 :lol: :lol: :lol:
Аз за какво мислиш му постнах моята машина?
Да не изпада в заблуждение, че тук сме от Долно нанагорнище и не сме пипали Флук :)
Титла: Re: Управление, чрез промяна на честотата
Публикувано от: mitko0888 в 18 Октомври 2013, 07:24:51
Ама ние, дет' си нямаме лук, също можем да си премерим ..... (back EMF-то), "макар" и с GW Инстек - малко е шарен, но се преживява:

(http://picbg.net/u/62092/56542/730973.jpg)
Титла: Re: Управление, чрез промяна на честотата
Публикувано от: podpravka в 18 Октомври 2013, 15:41:56
здравейте колеги, ако не е тайна какво работите. споделете, можем да си бъдем полезни.
Титла: Re: Управление, чрез промяна на честотата
Публикувано от: urko в 18 Октомври 2013, 18:41:10
Ееее!!!! :blink:
"...не може ли първо да се целунем, господин старши!? " Сега остава и досиета да им поискаш. Като покажеш респект, уважение и преценят че си струва, може и да ти отговорят!