RailwayPassion.com - Форум за железопътен моделизъм

Общ форум | Chit-chat => Общи приказки извън хобито | Chit-chat away from the hobby => Темата е започната от: luci в 26 Февруари 2010, 16:19:01

Титла: За ламповите усилватели
Публикувано от: luci в 26 Февруари 2010, 16:19:01
сори за Оуттопика, ама ти да не си хайфист ? ... :) якоо.. аз от едни опити за дигитално управление на лампа от един АА Текникс за една преработка се оказа че ми е трърде странно и зарязах заниманията.. ама още ми е тръпка като видя откачени колони или птетрнциозни лампови ампс.. их.. кви хора имало тука.
Титла: За ламповите усилватели
Публикувано от: widowmaker в 26 Февруари 2010, 17:51:00
Най добрите лампови са еднотактните и то без никакви автоматики, така, че забрави за процесорни управления в качествен лампов усилвател.
Хората даже избягват цифрови източници и слушат винил, щото свири пъти по добре от най доброто ЦеДе, ако да има по ниско отношение сигнал/шум.
Динамиката на аналоговия звук е просто много над тая на цифрата, това е простичката истина.
Титла: За ламповите усилватели
Публикувано от: luci в 26 Февруари 2010, 18:33:08
с риск да продължа темата :) а тука не е мястото,
не говоря за ЦД-та пък ич. Говоря за Наим аудио, ако ти говори нещо, те ползват АА лампа на матсушита (текникс) с дигитално управление на самата лампа температури, входни сигнали и тн..  4 лампи, за 2 канала. стерео. разложено преди предусливането на 6 бленди. Мисля за Армандо Босе е студиен. Дори стабилизатора е с бубини и ферота на Грундик и АЕГ. сигурно от 60-те. Просто модернизират .. Нали им знаеш футуристичните кутии... но вътре си е Съвсем съвсем аналогово. Другото е само мониторинг и HIghend за да ги оскупиат и продават на гъзета :)
Титла: За ламповите усилватели
Публикувано от: widowmaker в 26 Февруари 2010, 19:13:13
Човече, занимавам се повече от 20 години с аудио, що си мислиш, че Нейм е велика фирма?
И защо изобщо си мислиш, че въпросните фирми от тоя ранг правят някакъв космос, ако си софиянец ела послушай,
пък после пак си мисли :)
Титла: За ламповите усилватели
Публикувано от: luci в 26 Февруари 2010, 19:38:54
айдеее почна се :) Наим не са велика нищо не съм казал :) но не е просто 44.1 kHz и не е дигитално :) това ми беше мисълта.
А и не се меря теб споко :),. аз в бг съм виждал и само две студия и то отдавна на Лечев в Бнт, още повремето на кирил гоцев и пламен и хачо и едно на едни съученици.. дори не са хайфистки и двете.. А и съм леко глух от ударните.. :) така че и не ставам за хайфист. :) човек да не ти зе зарадва на снимките тц тц :) Иначе бих дошъл.. ама, както казваше една приятелка - "ама какво пускате .. "

Но винаги мога да се заяждам, че все пак ако искам нещо повече от просто няколко аналогови канала и хубави аналогови колони, има и други технологии, които пък дават и други неща освен тембър.. Имам приятел който се занимава с процессинга и самата софтуерна част в системите на ред1, и на панасоник и тн. за кино, когато се опре до THX, да ти кажа въпреки че не е Хайфистка концепция, а е за масово ми дава усещания, които в аудио стая за изпитания не знам дали ще ме впечатли по малко от където и да ме заведеш. Макар Лукас да е комерсиален, при семплинг дори малко над 192kHz си звучи впечатляващо. Ако да е цифрово. Но както казах не съм разбирач и не споря. Свиренето ми е хоби но не и слушането.
Колкото до наим, те правят студийни със теми, КАКТО ВСИЧКИ,но повече  с чужди компоненти преди да им фалира тази им дейност. Много от тях между другото хайфистки. Това исках да кажа.

Но не се заяждам дори с интерес ти гледам снимките още веднъж.
Титла: За ламповите усилватели
Публикувано от: widowmaker в 27 Февруари 2010, 05:30:59
Не се заяждам, просто се опитвам да ти кажа, че не си на верния път в аудиото.
Малко примери - обикновен 16 битов DAC, примерно TDA1541 свири пъти по добре от всяко едно SACD, независимо от факта, че е само 44.1К.
Лампов усилвател има ТХД от порядъка на 1%, но въпреки това свири пъти по добре и от най добрия солид стейт, който има впечатляващите 0.01%
(данните с много нули след запетаята не ги коментираме, те просто не са реални)
Защо според теб 16 битника има по добра динамика, обем и дълбочина на звука, реализъм и каквото се сетиш хубаво в сравнение с SACD, дето е с 192К семпъл?
И защо лампата, въпреки единият и повече проценти убива ама съвсем ушевадно транзистора?
То си има отговори, както и си има отговори защо масовото производство бълва аудио кенефи, но това е съвсем друга тема.
Предлагам модераторите да го отцепят това и да го прехвърлят в общи приказки извън хобито, там можем да продължим дебата :)
Титла: Re:За ламповите усилватели
Публикувано от: luci в 27 Февруари 2010, 23:23:34
Нещо не те разбирам, SACD е все пак освен носител и базиран на някакъв файлов формат (да речем прост Mpeg4 DST). Форматът ти позволява 2822.4 kHz рейт. Или ти имаш предвид някъв купешки плеар сравнен с някъв dac ли?

Виш сега :) Първата част на спора е може би аналогов или дигитален запис (което за мен е леко безсмислен)!? Все пак каквото го слушаш все някак някъде трябва да е записано. Та от там идва първия проблем, какво слушам и как и за какво е записвано. За момента за Кино реално се записва най-сериозно като напън за качество (поне масово, а не някакви Маниаци на собственна нога ако има нещо по сериозно).  Та рейтът е горе долу около това RME и над неговите 8 канала 24/32бит с 192kHz, като минимум. Но преди пост продукция стигат и до 1024 kHz макар и рядко.

Аз лично не различавам качествен широколентов с писти на ampex(да речем) и RME след аналогово преобразуване дори на осцилоскоп със кеш-сегменти от 1-2 мин. за анализ. Като разбира се дигиталния е по "контрастен" и липсват някои красоти на магнитиния запис (някой от които по-скоро дефекти). Мисля до тук си съгласен!? предполагам...

А за възпроизвеждането, казвам че това което ми дава THX дори комерсиална система, (която не е много евтина) то тя ми дава достатъчно. Бит рейта не е нищо определящо, че да се хващам за него. Но ще ти дам един пример, SGI Onix 2 имаше едни Infinit reality системи за 3d към които имаше и аудио синхро и процесинг за до 512 канала (реални 256) мисля за greenvalley модул, маса, стена, контролна маса и I/O. DDAC/AInput-тът беше от 4 щайги с размер за RACK .. 6U всеки за по само 2 канала стерео(точно цифрово управлявани SMD лампи).  SilliconGraphics правеха суперкомпютинг не само с рендеринга но и с аудио рендеринга и то харчеха ресурс (след дигитализирането, което беще извън CPUсмятането) с от 16 до 32 МИПС-а.. което си е бая натоварване и процессорна мощ и то не в реално време а само в preview. Иначе си човъркаш преди тва EDL само на някой powerMac.. (а това е преди 8-9г. ). А това определено не беше много сериозна Аудио система, просто за пост продукция за 2x/4xHDMI/RED/SONY за кино...

Мисълта ми е, че макар цената да не e определяща, тези нещица за които говоря са по милион и нещо, и са просто за безлентов ремастеринг на доста сериозен звук, верно не за ХАЙфисти ама за качествени що годе скъпи зали за ценители (поне Хайенд за някой киносалони в US и UK се напъват сигурно хората)..

A пък в разговора съм се хванал за THX, не щото е някакъв конкретен "много важен" audio composing или preprocessing метод,(щото има и за по 1000 лева некви сапунерки аудио процесори дето пак ги пишат THX), а защото поне за сега това са най-сериозните аудио за Комерсиално ползване като хардуер (ако са за кино зали).

Не искам да споря, както казах не съм хайфист :) но като кажа Лампа която е с цифрово управление и е за hack на Наим за нещо си, не означава непременно, че е ултра несериозно и съм го казал да те шашна :) Едва ли ще мога или ще се фукам точно пък на тебе, виждам че си сериозен и маняк в това си занимание и от снимките че да ми доказваш нещо.. А инак пипал съм доста сериозни и скъпи системи не само за аудио но и за продукция по принцип. Някои никога няма и да влезнат в БГ.. и не са за "Цивилно" ползване. Но това няма да ме направи по- разбиращ от самия звук, както казах недочувам и съм си увредил част от средните и най-високите, и е безнадежно да стана и ценител някога..

Това което казах .. просто е, че се зарадвах, че видях ламБи и някакви грамадни резонаторни кутии от светло дръвце и тн .. и така.. И си спомних, че по едно време се рових в една лампа и тн .. :).. нито ще те стигна нито са ми такива дори интересите.. но не може да не се впечатля все пак малко :) а и ти недей веднага да ме вкарваш в правия път .. може просто да сме на различни страни и посоки на движение и да няма как .. :)

 :angel:  :pleasantry:

ето виж колко изписах :) просто спора ни е безсмислен и нещо като PC или MAC, WIN или Linux, BMW/MErcedes ИЛИ UK коли.. и тн..

дай да не пишем повече на такива теми, нито разбирам от акустика, а пък бих спорил за файлови формати, стриим контейнери и преобразуватели цяла седмица..





Титла: Re:За ламповите усилватели
Публикувано от: widowmaker в 28 Февруари 2010, 07:25:50
Човече, коментираме усилватели от най високия клас, както и такива носители,
примерно като тия, усилвателя е на цена над 300000$:
(http://www.wavac-audio.jp/pics/HE-833MK2.jpg)

http://www.wavac-audio.jp/lcr-x2_e.shtml

Нещо, което не е космос а е постижимо и в бг като качество на звука,
защото има наши системи, които свирят също толкова добре.
Та за какво кино и какви компресии изобщо ми говориш?
Муха в буркан :)
За да усетиш разликата между едното и другото, трябва да имаш усилвател примерно като тоя:

(http://www.bgaudio.org/albums/album37/SE_300B_6.sized.jpg)

и колони като тия:

(http://bgaudio.org/forums/download/file.php?id=2936&mode=view)

или тия:
(http://www.bgaudio.org/albums/album09/dgdhorn2.sized.jpg)

Всичко по долу е мейд ин бг.

Титла: Re:За ламповите усилватели
Публикувано от: gts.best в 28 Февруари 2010, 09:01:18
Здравейте,
Имам един практически въпрос.
Това от снимките има ли къде да се чуе в БГ или оставаме само в теорията.
Поздрави.
Титла: Re:За ламповите усилватели
Публикувано от: G_GROZ в 28 Февруари 2010, 10:13:03
Може, разбира се! Има достатъчно магазини в София, а може би и в други градове /ама не тези дето наред със свирките продават и перални и печки/ ГУГЪЛ! И хората, които ги произвеждат. Мисля, че задаваш въпрос точно на такъв човек. Колкото до сравненията дето се исипаха, ще добавя още едно - разликата между фотография на филм и цифрова такава. Генетично различни технологии.
Титла: Re:За ламповите усилватели
Публикувано от: luci в 28 Февруари 2010, 10:26:39
:) както ти казах, няма как да чуя разликата. Външния вид не ме интересува, а и не ми е мания..
Би ли ми показал носител, от който ще плайваш значи.. щото не видях на снимките..

А спорът ние дали си заслужава до толкова цената ;) макар една система за вип кино (реално изполваща зала близко до максимума на носител възпроизвеждане) да не е никак по-ниска цена.
Не говоря в моя случай, говоря по принцип в нормално чуване... В случай че не са ти го записвали с цел да го слуша хайфист после.. и че ще пускаш реално това, което примерно комерсиално се записва от хм.. SonyMusic ..незнам дали ще ме убедиш в разликата.. А инак ако ще трябва аз да си записвам или ще имам избор само от 10 достатъчно качесвтенни записа нанещо си.. :) пак не си заслужава..

както и да е.. :) Пак опитваш се да ме смаеш с цени и красоти, и да спорим, не е необходимо ми се струва.. :) казах ти че съм впечатлен още преди спора. Но ме третираш като някое лапе което е отишло до мулти рама и си е взело 5+1 и ти се фука. :) и тук вече лекичко грешиш. Просто аз съм от другата страна.. не ми е цел да слушам нещо което н емога да чуя, докарвам си удоволтвието по друг начин.. и съм убеден че и комерсиални системки могат да ми го доставят.

Ето например най-евтината фирма за Ultra2 THX със услуги за изgраждане на дори не VIP a Home зала за 5-8 човека - klipsch. Такава зала миналия декември си направиха колеги за да прогледат постпродукции и изход от renderingFarm: http://www.klipsch.com/images/c/3100/500x500.aspx  Без Рококо-пинизите, лампите и завеските, само статик-динамичен под, стени, конструкция на стените и чупки и ребров таван и седалки на 2 нива за 8 души: 3+5. Системката дори не е внушителна по никой начин.. http://www.klipsch.com/images/c/458/500x500.aspx
Това е снимката от сайта им, изглеждат различно при тях, самите ресонансни кутии се правят според помещението и се използват части от стените за това.
Усилвателите бяха RACK от поедин усилвател пак техен от по 1000W мисля дори неса лампови, не ми се чете сега Спецификации..

Носителя е разбира се просто HardDisk райд от студиото и през RX-Z11 на Yamaha, мисля че не е повече от 6000 долара самия процессор, и отделни дакове без усилвател (8 на брой за всеки канал към стъпалата за колоните). Това + видеото няма да ми даде по различно усещане за звука (дори без картината) поне на мен, освен ако не ми е самоцел. Повярвай ми ..
(Но пък Свири неща които все пак не са записвани специално за него)
А има и VIP зали които освен стените и техниката и всичко си е за HighEnd и там освен цената, не намерих разлика лично за мен :) над това на klipsch.. (макар определено да не е евтино и то де, но ако не ти строят самото помещение... все пак е по джоба на някой маниак вместо някоя грозна кола..)

Аз в къщи съм с нещо което сигурно ще те погнуси съвсем но и то ми е предостатъчно, макар да си ми е приятно да си слушам и Цимерман и Новините ;) Събирал съм си го, сравнително скъпо е , но ми е и за работа а и целита са други :)

Ако някъде може да се чуят вашите системи, видях че имате нещо като изложения...много приятели биха искали да ги чуят.. Свирни като такова нещо се задава.. вместо да спорим за глупости .. :)

е виж колко изписах.. :)
Титла: Re:За ламповите усилватели
Публикувано от: widowmaker в 28 Февруари 2010, 11:17:41
Носителя обикновено е подобен на тоя:

(http://hdend.ru/wordpress/wp-content/uploads/2008/09/avid-turntable-acutus-audiophile-gold-audio-vinyl-record-tonearm-cartridge.jpg)

+ лампов RIAA предусилвател за грамофона.
Предвид, че доста компании произвеждат винил в момента и цената му е колкото на CD,
проблема е точно никакъв.

Или ако се ползва цифров носител, то обикновено това е отделен CD транспорт + лампов DAC.
Забрави  за всякакви дивотии с повече от две колони, добрата система дава обем,
т.е. 3Д на звука дори и с 2 колони - лява и дясна, т.е. чуват се звуци в дълбочина, както и извън периметъра на двете колони.
Фактически ако слушаш класика и колоните ти са на 3м една от друга, оркестъра няма да е само 3м широк, ще си е нормално широк,
нормално дълбок и нормално висок, т.е. като затвориш очи ще можеш безпроблемно да локализираш всеки един инструмент в залата,
където е правен записа.

Тези неща могат да се чуят в бг, не са само теория, просто са къстъм мейд и не можеш да идеш в аудио магазин и да ги чуеш или да ги купиш от там.
Титла: Re:За ламповите усилватели
Публикувано от: luci в 28 Февруари 2010, 11:39:24
Цитат на: widowmaker link=topic=2289.msg37114#msg37114 date=1267348661
Носителя обикновено е подобен на тоя:

+ лампов RIAA предусилвател за грамофона.
Предвид, че доста компании произвеждат винил в момента и цената му е колкото на CD,
проблема е точно никакъв.

Или ако се ползва цифров носител, то обикновено това е отделен CD транспорт + лампов DAC.
Забрави  за всякакви дивотии с повече от две колони, добрата система дава обем,
т.е. 3Д на звука дори и с 2 колони - лява и дясна, т.е. чуват се звуци в дълбочина, както и извън периметъра на двете колони.
Фактически ако слушаш класика и колоните ти са на 3м една от друга, оркестъра няма да е само 3м широк, ще си е нормално широк,
нормално дълбок и нормално висок, т.е. като затвориш очи ще можеш безпроблемно да локализираш всеки един инструмент в залата,
където е правен записа.

Тези неща могат да се чуят в бг, не са само теория, просто са къстъм мейд и не можеш да идеш в аудио магазин и да ги чуеш или да ги купиш от там.

Така, и сега въпроса ми е точно следния: ако се занимаваш със самият запис, студиен мастер/ремастеринг и накрая дистрибуция за самия носител, и системите зад тях, и ако в повечето случаи вече така или иначе са цифрово-хибридни, лампи и управление за тях (и прекрасния върховен винил дето е толкова ненадминат).. дали пък няма да се окаже е и възпроизвеждането накрая не е чак такава аналогова фикция ако пък имаме някаква представа от този процес преди възпроизводството..
Нещата с които не съм съгласен е максимизирането и отделянето на някакво Висше лампово качество.. за което от последните 5 години вече съм склонен да не се съглася..

Както беше намекнато за Цифровата и аналогова Фото. И съвсем ще ми свърши работа примера.. :) Оки, снимаш с лентова Mamiya, и имаш сташен негатив.. и какво правиш с него после .. реално или трябва да го сканираш(дигитализираш) или да го отпечаташ.. това което печелиш реално е контраст, и гранулация която ти дава да правиш после каквото си искаш в която искаш резолюция или материал.. Ами вече получаваш това и с дигитални състеми.. въпреки че все още са в пъти по ниски като скорости, като чувствителност и тн .. Тоест ако е само з алично ползване в къщи на стената - черно бял плакат които е аналовово отпечатан (някак) :) оки .. ама всеки дръг вариянт реално прави безсмислена мамията - и ето защо Mamiya жецхе са цифрови..

Твърдя че така е и с аудиото от поне 5 години.. Просто защото не можеш да затвориш кръга.. производство - възпроизводство.. Знам тезата с пукащия естествен винил и усещанията от до 80-те години.. но за мен тва е самоцел ..
Титла: Re:За ламповите усилватели
Публикувано от: widowmaker в 28 Февруари 2010, 12:49:35
Не опира до пукането на винила, а до дълбочината и пространствеността на звуковата картина.
Дефиницията (комерсиалната) за Висше лампово ощество няма нищо общо с реалните неща,
които обаче са извън комерсиализма на пазара - т.е. има генерална разлика в концепциите на
произвежданата лампова техника от компаниите и така наречения къстъм мейд.
По отношение на източниците... ами не случайно компании като Ческе рекърдс, използващи аналогов начин за запис се славят
 с най добро качество= и техните записи се ползват като еталон за тестване на аудио системи.
Не ме разбирай погрешно, можеш да получиш много добро качество, близко до винила и от CD,
но не и от фабрично такова, колкото и пари да струва.
Комбинацията добър транспорт и лампов DAC е най добрата за възпроизвеждане на компакт дискове.
Ти обаче си програмист и няма как да го проумееш това, иска се и малко чисто арт въображение за това.
Вие, програмистите го нямате :)
Все пак като се прибера в бг можем да организираме слушане на еднотактов лампов усилвател,
лампов ДАК, както и рупорни ОТ с широколентови говорители.
Иначе просто си чешем езиците.
И още нещо - аз конструирам такава техника, не съм обикновен ползвател и да говоря някакви си там неща, дето съм ги прочел в нета.
Титла: Re:За ламповите усилватели
Публикувано от: G_GROZ в 28 Февруари 2010, 21:16:08
Цитат на: luci link=topic=2289.msg37115#msg37115 date=1267349964
Цитат на: widowmaker link=topic=2289.msg37114#msg37114 date=1267348661
Носителя обикновено е подобен на тоя:

+ лампов RIAA предусилвател за грамофона.
Предвид, че доста компании произвеждат винил в момента и цената му е колкото на CD,
проблема е точно никакъв.

Или ако се ползва цифров носител, то обикновено това е отделен CD транспорт + лампов DAC.
Забрави  за всякакви дивотии с повече от две колони, добрата система дава обем,
т.е. 3Д на звука дори и с 2 колони - лява и дясна, т.е. чуват се звуци в дълбочина, както и извън периметъра на двете колони.
Фактически ако слушаш класика и колоните ти са на 3м една от друга, оркестъра няма да е само 3м широк, ще си е нормално широк,
нормално дълбок и нормално висок, т.е. като затвориш очи ще можеш безпроблемно да локализираш всеки един инструмент в залата,
където е правен записа.

Тези неща могат да се чуят в бг, не са само теория, просто са къстъм мейд и не можеш да идеш в аудио магазин и да ги чуеш или да ги купиш от там.

Така, и сега въпроса ми е точно следния: ако се занимаваш със самият запис, студиен мастер/ремастеринг и накрая дистрибуция за самия носител, и системите зад тях, и ако в повечето случаи вече така или иначе са цифрово-хибридни, лампи и управление за тях (и прекрасния върховен винил дето е толкова ненадминат).. дали пък няма да се окаже е и възпроизвеждането накрая не е чак такава аналогова фикция ако пък имаме някаква представа от този процес преди възпроизводството..
Нещата с които не съм съгласен е максимизирането и отделянето на някакво Висше лампово качество.. за което от последните 5 години вече съм склонен да не се съглася..

Както беше намекнато за Цифровата и аналогова Фото. И съвсем ще ми свърши работа примера.. :) Оки, снимаш с лентова Mamiya, и имаш сташен негатив.. и какво правиш с него после .. реално или трябва да го сканираш(дигитализираш) или да го отпечаташ.. това което печелиш реално е контраст, и гранулация която ти дава да правиш после каквото си искаш в която искаш резолюция или материал.. Ами вече получаваш това и с дигитални състеми.. въпреки че все още са в пъти по ниски като скорости, като чувствителност и тн .. Тоест ако е само з алично ползване в къщи на стената - черно бял плакат които е аналовово отпечатан (някак) :) оки .. ама всеки дръг вариянт реално прави безсмислена мамията - и ето защо Mamiya жецхе са цифрови..

Твърдя че така е и с аудиото от поне 5 години.. Просто защото не можеш да затвориш кръга.. производство - възпроизводство.. Знам тезата с пукащия естествен винил и усещанията от до 80-те години.. но за мен тва е самоцел ..
Приятелю Луци, не се обиждай, но нищо не разбираш от фотография. Ясно е че снимката за теб е само един файл. Ти, както и много други, ви интересува само потребителската страна на въпроса. И дума да няма, че по отношение на потребителски качества цифровите технологии са на светлинни години от аналоговите. Не могат да стигнат само едно - качеството на изображението, респективно на звука. Като качество не значи пиксели, мегабайти, формати и други разни компютърни показатели, а както се изрази колегата, пълнота на звука богатство на картината, детайлност, пространственост и всичко което определя качеството на една снимка или звук. И понеже не мога, сигурно да водя убедително такъв спор, ти предлагам да попиташ твоите приятели кинаджиите, защо скъпите филми и клипове се снимат като оригинал на филмова лента т. е. по класическата фотографска технология. 
Титла: Re:За ламповите усилватели
Публикувано от: luci в 01 Март 2010, 00:00:17
Цитат
Приятелю Луци, не се обиждай, но нищо не разбираш от фотография. Ясно е че снимката за теб е само един файл. Ти, както и много други, ви интересува само потребителската страна на въпроса. И дума да няма, че по отношение на потребителски качества цифровите технологии са на светлинни години от аналоговите. Не могат да стигнат само едно - качеството на изображението, респективно на звука. Като качество не значи пиксели, мегабайти, формати и други разни компютърни показатели, а както се изрази колегата, пълнота на звука богатство на картината, детайлност, пространственост и всичко което определя качеството на една снимка или звук. И понеже не мога, сигурно да водя убедително такъв спор, ти предлагам да попиташ твоите приятели кинаджиите, защо скъпите филми и клипове се снимат като оригинал на филмова лента т. е. по класическата фотографска технология.

Кефи ме Колко мнения и колко специалисти :)
Ще те разочаровам но това са ми професия)  :) Уеб, Кино и Цифрови системи за Кино и рендеринг, както и фиксове за тях. :) Рендеринг ферми и тн. пре и пост технологии за там..
Казаното от теб важи до някъде ако не говореше за последните 3-4 години.. Има такива неща като Цена и полза от цената. 35 да като гранулация е много далече от РЕД или Панасоник за кино, но 16ката е мината дори от ред. и за ТВ не бих казал че е по качествено 35- и да го сканираш евтино и рескалнеш до 1080 или 576 от колкото да го заснемещ на РЕД или 16-ка..
Същото е ако ще правиш нещо на 35 фото или на Марк4 да речем.. може да се окаже де за някои неща Лента е доста по неудобно и по зле след дигитализиране.. и тн ..

това са фолклор за аналогово дигиталното спорче.. да ме прощаваш.. и зависи единственно от целите.. :) ако не вярваш.. може да сравняваме Дигитална Мамийа с 35 мм лента .. :) макра да е мноого скъпа наистина.. дори само заради това че имаш 5000 кадъра от които може да имаш 30 по добри от един аналогов който ще разбереш след проявяването..

Същото и за аудиото.. В един момент Винила ще изкараш че трябва да е с нано структура просто за да ти даде тази пътност която можеш да постигнеш и компенсира самата дигиталност (не аналоговорст) при рейтове от по над 1000Khz каквито има и при 8 каналните Хсистеми... Както и тръдението че стерео 2 канала има същия обем както много канален източник в Тапицирана специално стая (а не показаните стаи от апартамент.. и тн )

Тъй като съм учил акустика и физика, както и динамика на възприятия, мозъка възприема звуците не само по тембър и отпечатък но и както глушите и рибите - телесно вибрационно, както и в закъсненията спрямо имагинерния "център" на его представата.. Подобно на Доплеровия ефект и отместването в тембъра и закъснението спрямо другите звукови тела се получава дори локация на обекта зад и до теб.. което се дължи и на вибрация под 10hz и реверберация и на самите органи , кожа и рецептори за натиск..
Трябва си насочен звук от тази позиция по права от източник или система от източници.. и тн ..

Достатъчно са ни мерили помещения и озвучаване за да имаме представа за характеристики на някой профи системи, и пак казвам Напълно достатъчни са ми поне на мен да получа нужното удоволствие.. Нека сме си два отделни свята.. вие си се радвайте на вашия начин аз на моя и така :)

Аз не обиждам никой, но не ми хареса това, че едно изречение за цифрово управление на лампа, предизвика такъв напор и пренебрежително нарицателно отношение от гуротата в аудио науката в БГ :) ... спирам да си пиша по тази тема.. :) съжалявам че ви е нямало преди защото иначе по студия и по медии нямаше да е на такова дередже профи системите, та чак ми се плаче или хили, като гледам.. а вече и пари има.. уж.. ама на :)   

 
Титла: Re:За ламповите усилватели
Публикувано от: widowmaker в 01 Март 2010, 04:19:43
Май нещо го приемаш като лична обида всичкото това.
Титла: Re:За ламповите усилватели
Публикувано от: widowmaker в 01 Март 2010, 04:23:20
Цитат на: G_GROZ
...ти предлагам да попиташ твоите приятели кинаджиите, защо скъпите филми и клипове се снимат като оригинал на филмова лента т. е. по класическата фотографска технология. 

На диапозитивен филм, щото има катастрофално голяма разлика между обикновено 35мм негативно филмче и 35мм диапозитив :)
Титла: Re:За ламповите усилватели
Публикувано от: Ivo Nedkov в 01 Март 2010, 08:20:20
Хайде да погледнем по реалистично и практично на нещата:
В България е достъпно да се слушат СД-та.  :yes:
Друг въпрос е че магазините в които се продават се броят на пръсти;
В последните 10 г. вече и СД-плейъри не се правят и продават;
Затова масово се слушат МП3-ки от компютъра, на портативни плейъри, на телефона...  ;D

Като се прибере човек от работа да не би да седне като мумия в хола на дивана,
да не прави нищо а само да слуша музика и да не изпусне някоя нота...
Баш тогава комшията тропа и работи нещо, колите и кучетата отвън вдигат врява...  :angry:
Докато се занимаваме с къщната си работа, музиката е само като фон.
И обикновенно си пускаме я радиото, я музичка от компютъра... :good:
Аз така виждам реалността, а вие ????









Титла: Re:За ламповите усилватели
Публикувано от: pach в 01 Март 2010, 09:11:33
Луцииии, още не можем да се запознаем на живо (а имам мерак) ама ще ти кажа че изобщо не си прав.При това спорът ти май го поддържаш , за да се развива темата, но не и да се стигне до единственият "правилен" извод.
Ще кажа само, че у дома имам от всичко по-малко излизало в различните етапи на звукозаписната техника (по-точно за прослушването на звука като носител на богата информация) тоест моя грешка -звуковъзпроизвеждащата техника.
Все още си пазя над  600 винилови плочи (някой ги имам в по три екземляра - третият все още не е разпечатван), ролки записани на 19 см-рова скорост, касетки , видеокасетки и по-съвременните СD и DVD-та.
Всички тези носители си имат съответната апаратура за прослушване / възпроизвеждане от ниво на качеството - над средното за HiFi-клас (то от СD-тата насам вече няма такъв клас).
И до ден днешен на практика (с теорията съм слаб в областта на звука) най-предпочитаното кътче е грамофонното шаси за виниловите плочи и ламповият усилвател който е с "едва" 10 W-тови канали. До качеството на звука му само прави опити да се приближи култовият (някога) усилвател Quad-405 (успях да си го сглобя със задоволителни резултати едва на третият път), който единствен успяваше да премахне "транзисторното" звучене и да има динамика адски близка (но не еднаква :spiteful:) с по-обикновен лампов усилвател.
Всички други носители по един или друг начин (още от касетките започна компресиране на сигнала и увеличаване на скоростта) всъщност се опитват, не да постигнат нужното и истинско качество на оригиналният звук, а да съберат колкото се може повече информация. От тук всъщност става и влошаването на качеството.
Луси, мога единствено да се съглася с Даниел (той си ни е специалиста тук) че най-качественият и оригинален звук все още се "вади" единствено от ламповата техника, защото всяка друга техника създадена да възпроизвежда звук, всъщност гледа на звука като на нещо едва ли не странично (и досадно) , тоест тя има съвсем различни приоритети.А пък от както се появиха процесорните технологии, стъпи на съвсем (според моето скромно мнение) на изцяло грешен път за възпроизвеждането на звука.
Аналогията с начина на записване на филми е достатъчно показателна - няма цифрова техника която да постигне качеството на лентата .Специалистите фотографи все още също предпочитат да работят на лента, защото само там могат да постигнат дълбочина и обемност на кадъра. За справка - опитай с цифров апарат да снимаш шахматна дъска с фигури в перспектива , и след това на "кадъра" да имаш едновременно първи и последни (най-отзад) фигури на фокус, както и рязкост, и контраст както на преден , така и на заден план...Само лентата е способна да възприеме всичко това и да го запечата по единственият начин по който го приема човешкото око, което в този момент би виждало шахматната дъска.
 Всъщност и тук , принципа на извличане на максимална информация за цифрова обработка , лежи в основата си на аналогова такава . В света не е измислено още нещо което да измести богатството на аналоговата информация , била тя "събрана" на кинолента или винилова плоча.
Друг е въпроса че в опита си да я "разберем" , прибягнахме до "цифровизацията".
 :hi: :yes: ;D
Титла: Re:За ламповите усилватели
Публикувано от: luci в 01 Март 2010, 13:47:53
pach, ще се видим :) само да се позакрепя, че не съм добре нещо, но уж се пооправям ..

Иначе :) Аз съм леко нервен на такива теми когато се заявяват обобщения и се подценяват някой страни и техники.
Иначе и аз имам грамофон, стар на достатъчно години, но работещ Technics, деля си колекцията от плочи с Томата спространов и майка ми на които им е професия, и тн.

Наистина горовя за сериозни професионални модули през цялото време, нищо че са цифрови, ако че имат и лампи макар и управлявани от електрониката и тн..
Дори в ранните 97-98ма като ръчкахме и напеавихме 3-то и 4-то и безлентовия в БНТ, колкото и да бяха заспи и накупени безразборно системки дори и тогава един цифров AMPEX за 90 000 половината джаджа беше замо за звука, и дори тези стари Кашони сравнени с винил са в пъти с повече инфо и с медодология мнооого много подобна на записа при Аналоговата зависваща "Технология" и тн .. А в момента казвам само че има изцяло аналогови системи за професионален кино и тн звук , които реално се държат като цифрови само заради управлението си което е цифрово.. от звуковата кабина до малко пвреди да се дигитализират, вече като патечка и тн...

С тази малка разлика че освен самият звук се пишат на носителя и състоянията на приборите, напрежения, пикове и тн .. и при възпроизводството после, когато тва не е домашна система за кино или CD player.. то тази сервизна инфо заедно със самият звук се изсвърлят отново към аналогов .. усилват се и се пращат към телата... или се работи с тях по ремастеринг..

Имайте предвид че и самото смесване и работата на пулта или в софтуер.. ражда само един EDL.. които после при рендването се случва на ново и реално почти изяло отново аналогово се смесва.. но дори при тези А-Д-А два преходи резолюциите са такива, че е по-скоро от позла от колкото води до загуби или деформации..

Просто по тези теми има 2 Мнения и така ще си остане явно.. А ако този спор се водеше преди време бих се съгласил.. но в момента въобще не е така. Дори и за системи т висок до среден клас за вкъщи.

И отново, за мен Помещението за слушане е толкова важно колкото и звукогенерирането :) с лек повей за завждане..

ама наистина вече дайте да не пишем, че се се валнувам и някак не се удуржам да не отговарям :)

Е на пач нямаше как :) 

Титла: Re:За ламповите усилватели
Публикувано от: XRISTO в 01 Март 2010, 13:51:55
Цитат на: bategojko link=topic=2289.msg37145#msg37145 date=1267424420
Хайде да погледнем по реалистично и практично на нещата:
В България е достъпно да се слушат СД-та.  :yes:
Друг въпрос е че магазините в които се продават се броят на пръсти;
В последните 10 г. вече и СД-плейъри не се правят и продават;
Затова масово се слушат МП3-ки от компютъра, на портативни плейъри, на телефона...  ;D

Като се прибере човек от работа да не би да седне като мумия в хола на дивана,
да не прави нищо а само да слуша музика и да не изпусне някоя нота...
Баш тогава комшията тропа и работи нещо, колите и кучетата отвън вдигат врява...  :angry:
Докато се занимаваме с къщната си работа, музиката е само като фон.
И обикновенно си пускаме я радиото, я музичка от компютъра... :good:
Аз така виждам реалността, а вие ????

А-а-а-а, ние меломаните слушаме FLAC - ове!  :lol: :lol: :lol:
Титла: Re:За ламповите усилватели
Публикувано от: Жоро в 01 Март 2010, 13:54:16
Цитат на: XRISTO link=topic=2289.msg37196#msg37196 date=1267444315
А-а-а-а, ние меломаните слушаме FLAC - ове!  :lol: :lol: :lol:

 :locomotive:?
Титла: Re:За ламповите усилватели
Публикувано от: widowmaker в 01 Март 2010, 13:55:51
Pach, направо къртиш мивки, човек :)
Всъщност ламповите усилватели, които се ползват с широколентови говорители
(имаме си български такъв абсолютно конкурентен на най добрите световни марки, че и по добър и доста по евтин от тях),
обикновено са по 3-4 вата, при 96-98дБ/ват/м мощността е напълно достатъчна, т.е. спрямо стандартна колона (88дБ)
широколентовия е около 10-на пъти по чувствителен, свири кристално чисто, щото няма филтри,
и при най зловещия бас има ход от порядъка на 1мм, защото е монтиран в рупор, който ход означава,
че говорителя не губи време да се разхожда 10-12мм, а е адски бърз и покрива безпроблемно целия звуков диапазон до 20КХц.
Има снимки на рупорни колони по напред в темата.
Ето ги чарковете на базовия български широколентов.
Естествено, че е ръчно изработен :)

(http://bgaudio.org/images/upload/aether_from_scratch5.jpg)
Титла: Re:За ламповите усилватели
Публикувано от: Жоро в 01 Март 2010, 14:04:40
 С риск да получа :punish: ще попитам: а какво ви е мнението за електростатичните колони?
Титла: Re:За ламповите усилватели
Публикувано от: XRISTO в 01 Март 2010, 14:12:24
Цитат на: Жоро link=topic=2289.msg37198#msg37198 date=1267444456
Цитат на: XRISTO link=topic=2289.msg37196#msg37196 date=1267444315
А-а-а-а, ние меломаните слушаме FLAC - ове!  :lol: :lol: :lol:

 :locomotive:?

http://en.wikipedia.org/wiki/Free_Lossless_Audio_Codec
Титла: Re:За ламповите усилватели
Публикувано от: widowmaker в 01 Март 2010, 14:19:59
Тях почти ги отрекоха, не свирят зле, но нямат никаква чувствителност, проблемни са - и най малката влага във въздуха прецаква нещата заради високото напрежение (няколко киловолта).
Все още има фирми, които ги произвеждат, но нали това написах по горе - проблема с големия ход при обикновените говорители се решава лесно с подходящо сметнато рупорно озвучително тяло.
Титла: Re:За ламповите усилватели
Публикувано от: pach в 01 Март 2010, 14:20:18
widowmaker  :blush2: :blush2: :blush2:
Изобщо не мога да се сравнявам с теб (не че се опитвам), но поне се досещам за какво става въпрос.
То не че мойто е изцяло самоделка (и съм сигурен че ти не би одобрил качеството му, но мен ми стига и таковка...), ама просто аз съм от това поколение дето се гънехме по битаци и базари,магазини и заводи (връзки - това беше най-важното)  за да се доберем един път в годината до някой качествен чарк, и всичко ми е събирано с години (някой кутий от обувки все още си стоят с надпис  "части за ......") но ми е жал да ги изхвърля, щото сега най-вероятно вече няма да е проблем донабавянето на частите , но вече е проблем свободното време и ...желанието някак си (като не е трудно - губя интерес  :blush2:) го загубих вече.
Луци е прав по две причини:
- техниката все пак се развива, все по-добре и с по-бързи темпове (все пак вече сме повече от 10 години в 21 век).
- този спор отдавна е дал заявка да е неразрешим като оня - за кокошката и яйцето!!!

Жоре, не ма да се пуашиш ...бан и порицание нЕма а поучиш, оти сме в "общи приказки извън хобито" при това не обсъждаме пиянските си изцепки дето сме ги натворили в събота в присъствието на най-буйният член на този форум - значи няма за какво да ни баннат!!!:blink: :blink: :blink:
Виж той обаче е най-новият член на банановата република!!!
(може би той е бил пияният накрая  :lol: :lol: :lol:)

Колкото до електростатичните колони , аз лично стигнах до набавянето на металното фолио (0,05 мм) щото много ме кефеше лекотата и възможността да ги окача на стената като "картина" (тогава и ТV-тата бяха с размерите на хладино барче) ама...
Ми чак сега се сещам - вярно имаше и такива напъни...дори в любителска България.
(обаче къде се е дянало фолиото :scratch_ones_head: , по ме вълнува в момента - става за влаковете :spiteful: ;D)
Тук само специалистите могат да те "консултират"... :hi: :hi: :hi:

ПП.А ... те вече са го направили! :hi: :clapping:
Титла: Re:За ламповите усилватели
Публикувано от: Жоро в 01 Март 2010, 14:28:16
Цитат на: Жоро link=topic=2289.msg37201#msg37201 date=1267445080
С риск да получа :punish: ще попитам: а какво ви е мнението за електростатичните колони?
А бе Паце, аз не толкова от бан, а от това знаещите да не ме :punish: щот задавам тъпи въпроси :yes:

Цитат на: XRISTO link=topic=2289.msg37205#msg37205 date=1267445544
http://en.wikipedia.org/wiki/Free_Lossless_Audio_Codec
Ице, прости на неукия, на мен ми прозвуча като ФЛАЦИ :blush2:
Благодаря за линка :hi:
Титла: Re:За ламповите усилватели
Публикувано от: widowmaker в 01 Март 2010, 15:16:25
Мембраната за ESL е от един материал Mylar на Dupont, 4-5 микрометра е най добрата дебелина.
Казват, че промазан с чист графит свирел най добре, отколкото метализиран, ентусиастите така и го правят.
За да се извади обаче бас, нещата стават сложни, обикновено ги пускат да свирят среди и високи,
а отделно обикновенсуб за бас,който щото обаче е бавен, се влачи след музиката :)
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: pach в 26 Март 2014, 12:48:08
Поколебах се това тук ли да го покажа, или в "други хобита", но търсачката откри това мнение на widowmaker-ь!!!

Цитат на: widowmaker link=topic=2289.msg37055#msg37055 date=1267199460
Най добрите лампови са еднотактните и то без никакви автоматики, така, че забрави за процесорни управления в качествен лампов усилвател.
Хората даже избягват цифрови източници и слушат винил, щото свири пъти по добре от най доброто ЦеДе,
 ако да има по-ниско отношение сигнал/шум.
Динамиката на аналоговия звук е просто много над тая на цифрата, това е простичката истина.


 :yes: :yes: :yes: :yes: :yes:

Винилът прави музиката неустоима!!!

През 90-те години редовно тичах до магазина за плочи след училище, за да видя новите неща по щандовете.
 После носех CD-та у дома, алчно разкъсвах опаковката, слагах го в бумбокса и слушах, преструвайки се,
 че си пиша домашното.

Това прекрасно изживяване обаче няма никаква ценност сега.

То е отживелица...

Слушането на музика е все още страхотно изживяване, просто бихте били луди да си купувате CD.
 Не го казвам аз: казва го целият свят. Продажбите на CD намаляват всяка година от повече от десетилетие,
защото компактдисковете на практика са безполезни в свят, където цифровите музикални файлове
 са толкова лесни за възпроизвеждане и прехвърляне - както законно, така и недотам.

Това не означава, че няма смислен и оправдан начин да си купите реален, физически албум.
Въпреки че звукозаписната индустрия закъсва все повече, винилът се завръща с гръм и трясък.
Може би сте забелязали това възраждане в холовете на претенциозните ви приятели,
които пазят някоя щайга с опърпани обложки на грамофонни плочи до стар грамофон Technics.

Най-малкото - определено сте попадали на малка селекция от опаковани във фолио плочи в луксозни градски бутици,
 а ако случайно не сте, в случай че потърсите в Google текстове на Тейлър Суифт, ще откриете реклама на Amazon
 за най-новия й албум - „Red", достъпен на 140-грамов винил.

Ренесансът на дългосвирещите плочи не е просто някаква забавна тенденция.
Въпреки че продажбите на физически копия на албуми намаляват, хората сега купуват повече винил,
 отколкото са купували в продължение на десетилетия.

През 2013 г. продажбите са се увеличили с 31 на сто - до около 6 млн. винилови плочи, в сравнение с предната година.
 И това не е скок в рамките само на една година. Продажбите са нараснали до 6 млн. от около 1 милион през 2007 г.

Надали сме първите, които изтъкваме, че винилът е във възход, след като беше обявен за мъртъв.
 Отговорът на въпроса "защо" обаче е по-труден. Хората не се налага да си купуват винил,
 но те все пак избират да го правят.

Изглежда, че в свят, където CD-тата са отживелица, а цифровите файлове са недостижими по популярност,
 виниловата плоча все още има физическа ценност, оправдаваща разхода за нея. И ако музикалната
 индустрия иска да оцелее, тя трябва да обърне внимание защо хората купуват плочи.

Защо изобщо да купувате музика?

През 2014 г. няма смислена причина за повечето хора да купуват музика. Има морални аргументи,
 че трябва да подкрепяме изпълнителите и пр., че те имат семейства, които да хранят, но реалността е,
 че никога не можете да накарате хората да харчат пари, ако не е необходимо.
А сега просто няма практически начин да заставите хората да си купуват музика, освен ако сте Бионсе, например.

Не говорим само за пиратство. За известно време хората купуваха цифрова музика,
 защото за някои от тях удобството на онлайн магазините като iTunes надделяваше над неудобството
 и риска от проблеми със закона, свързани със споделянето на файлове. Но абонаментните
 музикални услуги като Spotify, Rdio, Beats Music и т.н, са толкова лесни и достъпни, че "притежаването на музика"
 е по-сложно, отколкото просто да слушате каквото желаете, на което и да е устройство, което използвате в момента.

Да, Spotify не включва всичко, но е доста близо до всичко - и за повечето хора е един малък месечен разход,
 който удовлетворява напълно повечето им нужди от музика. Естествено, има и меломани,
които обичат да купуват творения на по-слабоизвестни изпълнители. За тях покупката на CD
означава да дадат пари на изпълнителя.

Но дори тези заблудени души признават, че в най-добрия случай, CD-то се извлича и се
прехвърля на някакъв цифров носител. Или, още по-зле, не се слуша никога. И просто съдържанието
 му се слуша в Spotify, докато дискът не се окаже на боклука.

Удобство срещу качество на звука

Огромен процент от цифровите музикални файлове осигуряват много по-ниско качество на звука от CD.
 И въпреки това, хората избират некачествената цифрова версия. Възможно е да се извлече и
некомпресирана версия на музиката върху CD, но когато повечето хора рипват дисковете си в iTunes,
 те избират някой от многото формати на компресия "със загуби", защото CD качеството отнема 7.5 пъти
 повече място от висококачествен MP3.

Абонаментните музикални услуги предлагат горе-долу еквивалентно качество на добър MP3.
Повечето потребители не се вълнуват достатъчно от разликата, за да преодолеят факта,
че компресирането позволява разнасяне на 7.5 пъти повече музика и слушането й по удобен начин.

За такива клиенти онлайн магазини предлагат сваляне на музика с качество за аудиофили.
 Но миналата година продажбите на цифрова музика за първи път намаляха, откакто iTunes
 започна да продава отделни песни преди десетилетие.

Не би трябвало да сте изненадани, че през 2013 г. потреблението на поточна музика е
нараснало с 32%, и сега носи 16% от доходите на звукозаписната индустрия. Което потвърждава факта,
 че потребителите, които искат цифров звук, реално не се вълнуват от качеството на звука.

Ако погледнем към винила, аргументът, че този формат се възражда, защото хората смятат, че той звучи по-добре,
 е неубедителен. Има непрекъснат дебат сред аудиофилите и учените за качеството на звука на
цифровите и аналоговите музикални носители. Аудиофилите твърдят, че аналоговият звук е по-добър,
 въпреки че е научно доказано, че не е така.

Според науката, CD и виниловият запис, взети от един и същ оригинален материал, са математически идентични.
 Без да навлизаме в детайли, просто да кажем, че 44.1 kHz/16-битовото CD качество по спецификации
 не е случайно - то е базирано на теорията на семплирането, доказваща, че най-високата доловима за
 човешкото ухо честота е 20 000 Hz, и употребата на по-висока честота на семплиране е без значение
 от математическа гледна точка.

Някои хора избират да спорят с науката и вместо това вярват на лесно податливите на заблуда възприятия
, или просто харесват повече звука на иглата, драскаща по повърхността на плочата. Което само доказва,
 че хората се обръщат към винила, защото им носи повече удоволствие.

Защо винилът печели хората?

Малцината, които наистина се вълнуват от усещането за притежание, все повече се обръщат към винила,
 защото им дава физическо изживяване на собственост. Това носи по-голямо удовлетворение от простата покупка на CD.
 Има няколко причини, поради които това се случва, но всичко се свежда до усещането - топлещо,
 носещо удоволствие усещане, което изпитвате от покупката и възпроизвеждането на плочи,
 което никой друг източник не носи.

Винилът някак си винаги е предлагал по-интимно изживяване. Големият формат изглежда по-реален,
превръща дизайна на обложката, плика и други елементи в самостоятелно изкуство по начин, който CD не би могъл.
 Има нещо прекрасно интерактивно в поставянето на плочата върху грамофон, изслушването на една страна,
 после обръщането й, за да чуете другата страна. Това прави изживяването при слушане нещо,
 с което постоянно сте физически и емоционално ангажирани. То е нещо социално, забавно,
 чуждо на пасивното изживяване на CD-тата или цифровите файлове.

Що се отнася до звука на винила, да се върнем към звука на иглата върху плоча.
 Ранните фенове на CD се възхищаваха на това, че компактдисковете премахват звука от дращене.
Но звукът от иглата не е нещо негативно; той добавя текстура и топлота. Някои музиканти
 дори стигат дотам да го добавят към цифрови записи, за да им придадат "индивидуалност".

Винилът е крехък, без съмнение, което е само едно от многото му несъвършенства. Но те са и част от неговия чар.
 По-старите плочи се огъват, иглите потрепват по повърхността им и прескачат през драскотините.
 Това прави плочите фабрики за носталгия.

Какво може да се сравни с усещането да получите кръстника си един от ранните екземпляри на
 Sticky Fingers на плоча? Какво ще дадете на вашите деца, когато дойде моментът?
Флашка? Паролата за вашия Dropbox?

Фаталният недостатък на винила - и причината, поради която той изгуби надпреварата с
касетите и впоследствие със CD-тата, е че не можете да го носите с вас. Непрактично е.

Но пък в наши дни не се налага да е само едното или другото. В днешно време виниловите плочи
 обикновено се доставят с код, който позволява да изтеглите цифрови версии на музиката в тях.
 Почти няма такива, които да не предлагат тази цифрова версия напълно безплатно при покупката на плочата.
 Нещо повече, има дори услуги за рипване в MP3 на винили - така че наистина да ги носите със себе си.

Бъдещето на музиката е в продажбата на изживяване!!!

Мениджърите на музикални лейбъли искрено мразят цифровата дистрибуция. Някога те можеха
 да ви продават парче пластмаса с безумно висока надценка. И потребителите охотно плащаха.
 Естествено, че ще плащат!

Хората не могат да живеят без музика. Те се влюбват в песни и искат да ги слушат отново, отново и отново,
 и най-удобният начин да го правят дълго време е да си купят музиката. Определено можеше да се копират касети,
 по-късно CD, но нищо реално не отряза така продажбите на музика, както MP3 и високоскоростната Интернет връзка,
 освободила хората от нуждата да ходят до музикалния магазин.

Сега, когато покупката на музика е личен избор, хората от цялата музикална индустрия е крайно
 време да обърнат внимание на тези, които избират да купуват, дори и да не са задължени да го правят.
 Как те могат да създадат продукт, за който хората да искат да похарчат парите си? Не е достатъчно да кажете,
че музикантите "заслужават" да печелят пари.

Трябва да дадете наистина силен, необорим аргумент. Винилът донякъде го прави,
 но дори и ако продажбите на винил продължават да нарастват,
те никога няма да бъдат достатъчни.

Не твърдя, че знам отговора, но изглежда ясно, че ако бизнесът със записа и продажбата на музика иска да оцелее,
 той трябва да измисли начин как да насърчи хората да плащат, защото обичат нещо,
 защото то ги прави щастливи - което е и реално основната причина, поради която хората
въобще се вълнуват от музиката.

Винилът не е само музика. Той е преживяване. И то такова, за което да си заслужава да плащаш.

(http://images.webcafe.bg/2014/03/25/30414/618x347.jpg)

 :clapping: :clapping: :clapping:
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: gts.best в 26 Март 2014, 18:23:14
Поне напиши откъде си направил КОПИ---->ПЕЙСТ

http://www.webcafe.bg/id_1304804510_Vinilat_pravi_muzikata_neustoima (http://www.webcafe.bg/id_1304804510_Vinilat_pravi_muzikata_neustoima)


 :hi:.................... :drinks:
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: urko в 26 Март 2014, 18:37:04
Човека споделя това мнение,а не авторството.Не си подготвен,пък се заяждаш извън контекста на темата...
Оригиналът не е в уебкафе, а тук: http://www.contadorharrison.com/they-favor-digital-music-but-my-romance-of-vinyl-is-irresistible/
 :sarcastic:
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: gts.best в 26 Март 2014, 18:44:34
Е  хубаво е че и ти изпълзя......ШЕРИФЕ................. :drinks:
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: Best Ripper в 26 Март 2014, 19:31:27
Ся остава да хвърлим GSM-мите и да минем на мобифони....  :haha: :lol: :lol:
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: G_GROZ в 27 Март 2014, 00:33:00
Не сравнявайте несравними неща. Звукът от винила е просто истински, защото се получава от механично трептене със звукова честота, точно както работят музикалните инструменти. Без електронно синтезиращите разбира се. Както не се сравнява филмовата снимка с цифровата такава. Не може да се сравнява картина рисувана с бои и такава сътворена с най-съвършенната програма. Различно е любовно писмо писано на ръка с мастило и същия текст на разпечатка с най-крсивия шрифт от фонда на компа. Примерите са много. Не казвам кое е по-качествено. Просто нещата са различни. А некачествени записи, изображения и текстове има и в цифров формат. Просто диджито е много по-потрбителски удобно.
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: Mixy в 27 Март 2014, 08:54:04
Цитат на: Best Ripper link=topic=2289.msg94244#msg94244 date=1395855087
Ся остава да хвърлим GSM-мите и да минем на мобифони....  :haha: :lol: :lol:

Мобифоните са хибриди, мани ги. Истинските мъже снимат на лента, слушат винил и... ползват телефон със шайба  :yes:

Е, може и без шайба, ама това вече е хардкор  :lol:

(http://blog.chatrandom.com/wp-content/uploads/Old-Phone.jpg)
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: widowmaker в 29 Март 2014, 10:59:13
Най вярно свирещите и най скъпи са системите с еднотактни лампови усилватели,
широколентови говорители в рупори (задно натоварени) и винил като източник, естествено.
Това не е майтап!

(http://www.bgaudio.org/albums/album09/dgdhorn2.jpg)

(http://www.etheraudio.net/wp-content/uploads/abbssolute_intuition_by_etheraudio_1d.png)
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: Mixy в 29 Март 2014, 11:50:40
Цитат на: widowmaker link=topic=2289.msg94287#msg94287 date=1396083553
Най вярно свирещите и най скъпи са системите с еднотактни лампови усилватели,
широколентови говорители в рупори (задно натоварени) и винил като източник, естествено.
Това не е майтап!

Въпрос на гледна точка.
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: mitko0888 в 29 Март 2014, 13:45:49
Е чак пък да са най-вярно свирещите ...


Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: pach в 31 Март 2014, 08:39:29
Че не са най-вярно свирешите, е ясно. Може би искаше да каже - "най-приятно свирещите"!!!
Който е чул лампова техника на живо, обикновенно почва да се стреми към нея и да смени цифровите
боклуци с такава. С ясното съзнание, че това не е "светая светих" , но винаги кефи.
 За жалост вече много малко хора могат да се похвалят, че са слушали качествена лампова техника.
Но пък доста хора вече се ориентират към нея и тя се "преражда" за нов живот!!!

(http://futuremusic.com/news/images/roth_mc4-sideview.jpg)(https://31.media.tumblr.com/79478da304bfeee656f376c820ef8c02/tumblr_inline_n0wb9fqUbM1qzxlbn.jpg)(http://www.mistralaudio.com/images/DT-307A.jpg)(http://ipods.techfresh.net/wp-content/uploads/2007/08/tube-amp-ipod-dock.jpg)
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: bouzanis в 31 Март 2014, 22:48:44
Нямам лампов за съжаление, но имам един 40+ годишен Маранц, който също има много приятен естествен овърдрайв подобно на лампов и вади перфектен звук (разбира се на музика, която не е компютърно синтезирана или обработвана, тоест по-старички неща).
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: widowmaker в 01 Април 2014, 04:08:02
Цитат на: mitko0888 link=topic=2289.msg94297#msg94297 date=1396093549
Е чак пък да са най-вярно свирещите ...

Хайде не коментирайте след като не сте наясно с материята!
Най вярно свирещите са и не е въпрос на гледна точка!
Възможността на лампата да има линейна предавателна характеристика без обратна връзка
е най голямото и предимство пред полупроводника.
Обратната връзка е необходимост при полупроводниците, където е само един от проблемите,
като използването на обща обратна връзка за неколкостъпална схема е един от най големите
проблеми за постигане на висока вярност при солид стейт компонентите.
Това с рекомбинацията на зарядите е другата важна разлика.
При лампата електрон, напуснал катода стига до анода без да му се налага да се рекомбинира
по пътя си, избивайки друг, после избитият да избива трети и т.н., както е при полупроводниците.
Важна също е и способността на лампите да работят преимущвствено с реактивни товари -
микрофонът, говорителите, грамофонната доза и изходният трансформатор са точно такива.
Това са някои от причините лампата да има верен (а не както е написал Пламен приятен) звук.
Или както казваше един приятел:
"Ами обяснението за разликата между лампи и транзистори е много просто - в единия вариант звукът се усилва през вакуум,
а в другия минава през "пясък". Това е глупаво обяснение но е на 100% вярно..."

И един цитат от Стив Декарт:

"С високата точност и супер ниските изкривявания на полупроводниковите усилватели и цифровата входна част
(работеща по един компресиран и прекалено контролиран начин) вие чувате някакъв сух и двуизмерен звук.

Гордият инженер който е измислил всичката тази апаратура би спорил, че страхотните параметри на техниката означават,
че звука ще бъде перфектен. Но няма да спомене, че полупроводниковите устройства са толкова бързи и акуратни,
че имат нужда от огромно количество обратни връзки дори на всяко от стъпалата си за да не приемат радиосигнали
от други планети или просто да изгорят от самовъзбуждане.
Вярвате или не, причината поради която ламповите усилватели звучат по приятно от транзисторните е факта,
че те нямат нужда от хитрини, които да ги предпазват от изгаряне, което пък означава че имат по малко части."

Факт е, че за направата на един канал на еднотактен усилвател са необходими 2 триода (входен и краен),
няколко резистора (5 са достатъчни), 3 кондензатора и един съгласуващ трансформатор в изхода.
Минимализацията е един от ключовите подходи за получаване на верен звук - колкото по малко елементи,
толкова по малко предпоставки за оплескване на нещата.
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: pach в 01 Април 2014, 08:13:37
Цитат на: widowmaker link=topic=2289.msg94327#msg94327 date=1396314482
...
Минимализацията е един от ключовите подходи за получаване на верен звук - колкото по малко елементи,
толкова по малко предпоставки за оплескване на нещата.


Това е валидно въобще за живота като цяло, не само в електрониката!!!
Перфектно разяснение, ама дали ще го схванат...за това потушавах нещата с "по-приятен звук",
 което е по-близо до общата култура на съвременния човек хванал цял куп електронни джаджи в ръцете си.
Това обаче, че само мнозина знаят как работят (то не е и необходимо, ако не са конструктори)
и притежаването им не ги прави автоматично специалисти по електроника. за каквито се имат масовите потребители.

Поздравления Дани - отдавна не бях чел по-сбит, но точен анализ на причини и следствие по темата!!!
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: Mixy в 01 Април 2014, 09:51:23
Не ми се влиза в безмислени спорове, но не мога да се въздържа :)

Затова накратко: всеки, който твърди, че разбира от звук и музика, би следвало първо да се запознае с характеристиките и възможностите на човешкия слух. Едва тогава може да се коментират нуждите и качествата на съответната техника за записване и възпроизвеждане на звук.

Ето и няколко жокера:

1. Човешкото възприятие на слуха е СУБЕКТИВНО. Това означава, че един и същи звук се чува по два различни начина от двама души. Нещо повече: един и същи звук се чува различно от един и същи човек в зависимост от конкретното му физическо състояние, натоварване, време от денонощието и т.н. Причината е проста – ние не чуваме с ушите си, а с МОЗЪКА си и го правим строго индивидуално.

2. Ламповите усилватели далеч не са най-вярно свирещите – доказва го просто снемане на входно-изходните и АЧХ характеристики, които са ОБЕКТИВНО сравними. Но пък със сигурност са най-красиво изглеждащите :) Приятният им звук се дължи именно на внасяните хармонични изкривявания и сравнително добрата им линейност – фактори, които чисто субективно се възприемат като подобрена динамика и по-високо качество от повечето хора. Но това няма НИЩО ОБЩО с вярността на звука. И всеки грамотен звукотехник или инженер може да го потвърди.

Затова и заключения от типа на “Най вярно свирещите” или пък цитати от сорта на “високата точност и супер ниските изкривявания ... водят до сух и двумерен звук” са просто въпрос на гледна точка ;)

Един усилвател (в комбинация с източник, колони и т.н.) може да свири добре за теб, но пък да не ми харесва на мен, както и обратното. Но да се твърди, че лампите са най-доброто и другото не струва е като лафа от миналото, че колите се делят на Мерцедес и останалите  :haha: Еми аз пък най-много харесвам Maseratti, но засега съм се спрял на Mazda  :yes:

Краткото стана много дълго, но се надявам, че ще ме разберете правилно: чуването е субективно. Затова и сравнения по отношение кое е по-по-най са лишени от смисъл.
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: Best Ripper в 01 Април 2014, 10:28:31
Off topic:
Ламповата техника има и друго невероятно предимство - радиационна устойчивост! Като тресне бомбичката, след нея ще се слушат само лампови техники.. .Ако има кой да ги слуша де....  :lol: :haha: :haha: :spiteful:
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: pach в 01 Април 2014, 11:02:19
Венци, много си прав, но японците още пет години след като определиха това за лампите,
постигнаха същия резултата и при полупроводниците! Друг е въпроса, че явно само някои полупроводници са защитени
всъщност не от радиацията, а от интензитета на магнитното поле по време на ядрен взрив.

Милене, ясно че ти пречупваш темата през своя опит и практика, само дето малко си омешал темата.
Тук говорим за точността на предаване от ламповата техника, а не от човешкото ухо.
Но както ти си поставил въпроса си прав - всичко е субективно, ако се вземе под внимание човешката физика.
Само дето това вече говорим за човешкото въприятие (субективен фактор) на техническото възпроизвеждане (обективен фактор)!
В частта за обективния фактор, не напразно при полупроводниковата техника се наричаше  "транзисторно звучене" на усилвателите (преди да "дойдат" ИС)
и както се знаеше, че всички транзисторни усилватели се стремяха да постигнат качествата на ламповата техника,
заради динамичните характеристики на възпроизвеждане, включително и "култовия" усилвател QuAD 205!!!
Това транзисторно звучене си беше направо бич за полупроводниковата аудио техника, преди да се появят разните
допълнителни техники на "съживяване" динамиката на звука. Нещо което в света на МР3-ките е абсолютно непознато сега.
Спора е стар колкото и спора дали Долби Б е положителна или отрицателна продобивка в света на аудиотехниката.
 ;D ;D ;D

ПП. Венци, това е валидно не само за ламповата техника, но и за по-старите коли...ако има кой и тях да кара де!!!  :lol:
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: Mixy в 01 Април 2014, 11:25:55
Паце, спорът е безмислен, затова и не ми се влизаше в полемики.

С усилвателите е както и с колите, жените и много други неща - не може (по-скоро не е редно) да се генерализира. Аз просто изказах друга гледна точка без претенции, че тя е най-вярната ;)

Иначе и аз харесвам ламповите усилватели - те имат някои безспорни качества, но далеч не са най-най-най във всяко отношение, поне според мен. Всъщност, в момента най-много харесвам звука... на тишината. Ти и някои други вероятно се досещате защо  :lol:
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: pach в 01 Април 2014, 11:34:21
 :good:
"Спора" идва от омешването на две несравними неща - точност на техника и точност на човешки орган!

Защо реши, че става спор? Обмяната на мнения, не е задъжлително (дори тук) да води до спор.

Впрочем, "разсъждавайки" на тема лампова и полупроводникова техника, две обективно сравними неща,
се сетих за сравняване на теглителните характеристики на един добър парен локомотив и един добър дизелов
такъв.
А двете са дооооостта различни. От там много машинисти също водят такъв "спор" - коя тяга е по-добрата!!!
 :lol: :lol: :lol:
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: Mixy в 01 Април 2014, 11:43:05
А ти защо реши, че спорът е лошо нещо? Нека пък да поспорим малко (без значение, че няма смисъл), че инак много скука напоследък ;)

Омешването идва оттам, че много от видните хай-фисти сравняват техниката "на ухо" и на тая база раздават оценки за каквото се сетиш - усилватели, колони, кабели и пр. Много са малко хората, които правят custom made техника и дават към нея реално измерените й характеристики. По простата причина, че качествената измервателна техника струва много повече от който и да е усилвател. А иначе, всяка една добра схема може да се направи с подбрани компоненти и със съответната прецизна настройка да звучи много добре. И тук вече трудно ще се хване разликата дали активните компоненти са лампи, транзистори или интеграли - всичко останало в въпрос на вкус. И пари ;)
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: pach в 01 Април 2014, 11:53:52
С тебе винаги е приятно да се говори ...дори и да се се поспори малко,
защото знаеш как да уважаваш мнението на другия в един разговор или спор.
Но други винаги обръщат спора в махленска препирня, мерене на .... и т.н....дори раздаване на всякакви крайни оценки.
Даже теб те увериха, че "видиш" ли ей сега си си изкарал минуса!в рейтинговата система)
Явно всеки съди от собствения си манталитет!

То ясно че ако "подкачим" един свръх компютър към управляем звуков усилвател бихме могли да компенсираме,
и недостатъците на човешкото ухо, но има ли смисъл толко техника за това а и дали тогава няма да възприемем
музиката именно като "изкривена" защото ще я чуем без недостатъците на слуховият си орган.
Това ще е истинската музика (чисто физическата страна н азвуковите вълни) но ние така ли бихме я възприели!?

Струва ми се, че музикете ни харесва такава каквато я слушаме с недоразвития ни слухов орган, внасяш всякакви искривявания
както обективни, така и субективни. Но тогава пак опираме до ламповите усилватели - минимум средства, за максимално близко
възпроизвеждане до това което ние въприемаме като "идеално" (други идеалното го имат от компютъра например).

Мдаааа, такива мити работи...
 ;D ;D ;D
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: widowmaker в 01 Април 2014, 21:43:55
Цитат на: Mixy link=topic=2289.msg94331#msg94331 date=1396335083
Не ми се влиза в безмислени спорове, но не мога да се въздържа :)

Затова накратко: всеки, който твърди, че разбира от звук и музика, би следвало първо да се запознае с характеристиките и възможностите на човешкия слух. Едва тогава може да се коментират нуждите и качествата на съответната техника за записване и възпроизвеждане на звук.

Ето и няколко жокера:

1. Човешкото възприятие на слуха е СУБЕКТИВНО. Това означава, че един и същи звук се чува по два различни начина от двама души. Нещо повече: един и същи звук се чува различно от един и същи човек в зависимост от конкретното му физическо състояние, натоварване, време от денонощието и т.н. Причината е проста – ние не чуваме с ушите си, а с МОЗЪКА си и го правим строго индивидуално.

2. Ламповите усилватели далеч не са най-вярно свирещите – доказва го просто снемане на входно-изходните и АЧХ характеристики, които са ОБЕКТИВНО сравними. Но пък със сигурност са най-красиво изглеждащите :) Приятният им звук се дължи именно на внасяните хармонични изкривявания и сравнително добрата им линейност – фактори, които чисто субективно се възприемат като подобрена динамика и по-високо качество от повечето хора. Но това няма НИЩО ОБЩО с вярността на звука. И всеки грамотен звукотехник или инженер може да го потвърди.

Затова и заключения от типа на “Най вярно свирещите” или пък цитати от сорта на “високата точност и супер ниските изкривявания ... водят до сух и двумерен звук” са просто въпрос на гледна точка ;)

Един усилвател (в комбинация с източник, колони и т.н.) може да свири добре за теб, но пък да не ми харесва на мен, както и обратното. Но да се твърди, че лампите са най-доброто и другото не струва е като лафа от миналото, че колите се делят на Мерцедес и останалите  :haha: Еми аз пък най-много харесвам Maseratti, но засега съм се спрял на Mazda  :yes:

Краткото стана много дълго, но се надявам, че ще ме разберете правилно: чуването е субективно. Затова и сравнения по отношение кое е по-по-най са лишени от смисъл.

Драги, аз съм професионалист в аудиото, дълги години с това си вадех хляба. Ти си аматьор в тая дисциплина (както аз в писането на софтуер).
Сто на сто слушаш музика на мп3 и ползваш компа като звукоизточник :)
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: Mixy в 01 Април 2014, 22:24:16
Цитат на: widowmaker link=topic=2289.msg94349#msg94349 date=1396377835
Драги, аз съм професионалист в аудиото, дълги години с това си вадех хляба. Ти си аматьор в тая дисциплина (както аз в писането на софтуер).
Сто на сто слушаш музика на мп3 и ползваш компа като звукоизточник :)

Мислех си, че ще извадиш някоя и друга диаграма с характеристики на лампа или лампов усилвател и ще ме "заковеш", а то - слушал съм бил музика на mp3  :lol:  :lol:  :lol:  Да, понякога слушам музика и на mp3, но дори и това сега е лукс за мен.

Не се засягай, защото не искам да те обидя, нито да поставя професионализма или реномето ти под въпрос. Просто мненията ни се различават и в това няма лошо. Кое е по "правилното" мнение е спор, който няма как да бъде лесно разрешен.

И да не забравя да добавя - в момента пиша софтуер предимно за развлечение и си вадя хляба с (изненада!) персонални аудио решения, но от малко по-друг характер  ;)
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: widowmaker в 01 Април 2014, 22:39:38
Цитат на: Mixy link=topic=2289.msg94350#msg94350 date=1396380256
Мислех си, че ще извадиш някоя и друга диаграма с характеристики на лампа или лампов усилвател и ще ме "заковеш", а то - слушал съм бил музика на mp3  :lol:  :lol:  :lol:  Да, понякога слушам музика и на mp3, но дори и това сега е лукс за мен.

Не се засягай, защото не искам да те обидя, нито да поставя професионализма или реномето ти под въпрос. Просто мненията ни се различават и в това няма лошо. Кое е по "правилното" мнение е спор, който няма как да бъде лесно разрешен.

И да не забравя да добавя - в момента пиша софтуер предимно за развлечение и си вадя хляба с (изненада!) персонални аудио решения, но от малко по-друг характер  ;)

За какви диаграми иде реч, че нещо не те разбирам?
И какви характеристики? Всъщност за какви характеристики става дума?
Изобщо не те разбирам, доколкото схващам, ти искаш някакви си характеристики, които да ти покажат как (или колко вярно)
свири един усилвател (или аудио устройство). А не ти ли е идвало на ума, че това може да се манипулира както си искаш,
без да се налага да лъжеш клиента? Т.е. просто му спестяваш едни неща, които е по добре той да не ги вижда.
Ето ти пример: много добре "изглеждащ на характеристики" полупроводников усилвател свири безобразно зле в сравнение с такъв,
който има един порядък по лоши нелинейни (пак полупроводников).
И не иде реч за това на кой какво му харесва, а за детайл, триизмерност и сцена, т.е. неща, които няма как да се появят от нищото,
а се оказва, че тоя, с по лошите данни ги има, а другият, който уж е най доброто (ама само на мерене) нещо ги омазва и те не се чуват.
Айде светни ме как става това, Измервателю?
Щото аз веднага мога да те светна как се получават нещата да са такива:)
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: Mixy в 01 Април 2014, 23:09:01
Цитат
За какви диаграми иде реч, че нещо не те разбирам?

Такива (https://www.google.bg/search?q=triode+characteristics&newwindow=1&safe=off&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=shc7U_HPBqjMygPF8oD4DA&sqi=2&ved=0CDkQsAQ&biw=1600&bih=737#newwindow=1&q=triode+input+output+characteristics&safe=off&tbm=isch&imgdii=_), които биха показали, че лампата като цяло е с по-добри входно-изходни характеристики от транзистора при коя да е базова схема на свързване. Те се снемат най-лесно, при определена зададена работна точка - правил съм го още в техникума, а после и в университета. Снемането на характеристики на усилвател е доста по-сложно, тъй като статичния режим на измерване няма много общо с динамичното поведение при реална работа на пълна мощност, но все пак е някаква база за обективно сравнение. Вече ако сложим и колони и тръгнем да измерваме цялата система, мазалото става пълно - разлики от порядъка на +10/-20 dB в проходните характеристики са нещо нормално. Но съвсем не са ВЯРНО представяне на звука. Между другото, и това съм го правил, в безеховата камера на сегашната Antim Tower (сградата до централата на Mtel). Разликите при колоните са в пъти по-големи от тези при усилателите, но това е друга тема...

Цитат
И не иде реч за това на кой какво му харесва, а за детайл, триизмерност и сцена, т.е. неща, които няма как да се появят от нищото,
а се оказва, че тоя, с по лошите данни ги има, а другият, който уж е най доброто (ама само на мерене) нещо ги омазва и те не се чуват.
Айде светни ме как става това?

Напротив, точно за това иде реч. Бях го написах по-горе, но може би не си го видял - субективно е. Детайлът или 3D-то, които ти чуваш, не са същите, които аз или някой друг би чул. Вярно е и обратното - "сухият" 2D звук може да е ОК за мен и да е дразнещ за теб. Което не прави дадена аудио система по-добра или по-лоша в общ план - тя е по-добра за теб и по-лоша за мен или обратното - въпрос на вкус :)
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: widowmaker в 01 Април 2014, 23:21:08
Драги, не говорим за това дали ти ядеш шкембе чорба и дали аз изобщо я понасям.
Говорим за реална звукова картина (примерно симфонична музика, записана на живо), налична със всички звуци в нея
и вариант, в който някаква част от звуците липсват. Много ясно, че се търси максимална еднаквост с оригинала
НЕЗАВИСИМО дали това ти харесва или не, дали харесва на всички и каква е световната нагласа за това!
Говорим за висока вярност (Хай-Фи или хай фиделити), а не за предпочитания!
Точно там транзисторчетата се издънват катастрофално, същото се отнася и за многолентовите озвучителни тела,
но при тях поне причината е съвсем явна и няма какво да се коментира.
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: Mixy в 01 Април 2014, 23:45:59
Цитат
Драги, не говорим за това дали ти ядеш шкембе чорба и дали аз изобщо я понасям. Говорим за реална звукова картина (примерно симфонична музика, записана на живо), налична със всички звуци в нея
и вариант, в който някаква част от звуците липсват.

Именно. И аз ти казвам, че това, което чуваш ти е различно от това, което чувам аз - просто сме два различни варианта и ти може да чуваш неща, за които аз съм глух (или обратното), дори и да слушаме концерта на живо. Независмо дали това ти харесва или не. Затова и спорът дали лампите са по-добри или не е безпредметен и просто си чешем езиците. Ти си имаш твоите уши, аз - моите.

Но когато става въпрос за ОБЕКТИВНА точност по кокретни, еднакво измерени параметри, няма лампа, която да бие транзистор по линейност на усилвателната характеристика при ниски честоти и това е обусловено от разликите в чисто физичния принцип на работа на двата компонента. Това е обективен факт, който няма нищо общо със субективните ни възприятия по отношение верността на звука.

P.S. И ако изкаш да знаеш, шкембе-чорбата е идеална, особено с повечко чесън, но и там си е до майстор-готвач. Това, че примерно на теб не ти харесва, прави ли вкуса ти неверен? ;)
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: widowmaker в 02 Април 2014, 00:09:53
Цитат на: Mixy link=topic=2289.msg94354#msg94354 date=1396385159
бла бла бла...

Но когато става въпрос за ОБЕКТИВНА точност по кокретни, еднакво измерени параметри, няма лампа, която да бие транзистор по линейност на усилвателната характеристика при ниски честоти и това е обусловено от разликите в чисто физичния принцип на работа на двата компонента. Това е обективен факт, който няма нищо общо със субективните ни възприятия по отношение верността на звука.

...бла бла бла

Ти измисли нова физика бе Драги, всички казват, че лампите набиват по линейност всеки един транзистор, а ти ми твърдиш обратното.
Я дай източника на това ти абсурдно твърдение, че да се посмеем вкупом :)

Вземи прочети ей това сравнение, което ми излезе на прима виста в гугъла:

http://www.effectrode.com/signal-tubes/vacuum-tubes-and-transistors-compared/

И обърни внимание на първият недостатък на транзисторите:

Transistors: Disadvantages
1. Tendency toward higher distortion than equivalent tubed circuits..

И на останалите 5:

2. Complex circuits and considerable negative feedback required for low distortion.
3. Sharp clipping, in a manner widely considered non-musical, due to considerable negative feedback commonly used.
    Does not gracefully roll-off or gently compress; instead, cuts off sharply, suddenly and abruptly with extremely hard edge.
4. Device capacitances tend to vary wildly with applied voltages (Miller effect).
5. Large unit-to-unit manufacturing tolerances and unreliable variations in key parameters, such as gain and threshold voltage.
6. Stored-charge effects add signal delay, which complicates high-frequency and feedback design.

и така до номер 18, като забележи, иде реч за недостатъци, които пряко влияят на качеството на устройството и възможността му да
възпроизвежда вярно, докато при лампите иде реч за чисто физически недостатъци, които затрудняват оперирането с устройството,
а не качеството му и способността му да прави това, за което е предназначено.

Личи си, че си от хората, които са чели недочели нещо си написано някъде си я в нета я в някоя кофти написана книжка,
но не си наясно изобщо с материята.
Лампите не са кой знае колко "по" от транзисторите, но имат едно много важно качество:
Генерират хармоници, които много бързо затихват, докато транзисторите генерират докъдето могат и то с ниво,
което изобщо не е за пренебрегване, най глупавият пример е с клипването на сигнал при амплитуда по голяма,
отколкото е захранването, лампата ще направи едни хубави трапецовидни форми с много леко заоблени краища там,
където почва ограничението (клипването), докато транзистора ще изгенерира такъв мармалад, който нито един
осцилоскоп не може да синхронизира :)
Лампите нямат нужда от отрицателна обратна връзка, за да са линейни, която пък е един от най големите нерешени проблеми
на полупроводниковата схемотехника.
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: Mixy в 02 Април 2014, 00:58:45
Личи си, че си от хората, които прехвърлят спора в лични нападки и обяснения, без изобщо да познаваш опонента, което е жалко, но друго не съм и очаквал. Мрежата е пълна с "надеждни" линкове от аудиофилски сайтове, които и сам мога да си намеря, мерси. Поне да беше пуснал нещо по-съществено за чисто ламповия звук, който (забележи) аз никъде не отрекох, като например това: http://en.wikipedia.org/wiki/Tube_sound (http://en.wikipedia.org/wiki/Tube_sound). Нито съм казал, че транзисторите са перфектни във всяко отношение, нито, че лампите са калпави и не струват. Щеше ми се да ми покажеш поне една характеристика на лампов усилвател по някой от общоприетите стандарти и да ми обясниш като специалист с какво тя е по-добра от подобна на транзисторен, но не би. Ясно е, че няма как да излезем на глава, затова аз съм дотук. А ти си пусни някой електронен сет (напр: http://www.youtube.com/watch?v=Xh2DEUUR7QU (http://www.youtube.com/watch?v=Xh2DEUUR7QU)) на лампов усилвател и се наслади на "перфектната" 3D звукова картина. Бъди здрав!

:)
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: widowmaker в 02 Април 2014, 01:23:39
Открийте неоткриваемите прилики...
Горното са анодни характеристики на НЧ мощен модулаторен триод ГМ-70,
долното (Vbe ON кривата) е съотношението Ube към Ic за биполярен мощен транзистор,
правен специално за аудио (MJ15023, Ic=16A):

(http://alfa.kachi-snimka.info/images-2013/bfi1396390222r.jpg)

Викаш по линейни са транзисторите...

И аз така като го гледам убил се е от линейност, направо цепи акустичния мрак на две.
Още от 1А нагоре е жестоко крив колкото си искаш, но пък е супер линеен, нали?  :lol: :lol: :lol:
Дори униполярните транзистори независимо от преимуществата си пред биполярните
пак не успяват да докарат ламповата линейност, за съжаление...
Казвам го възоснова на повече от 20 годишен опит в проектиране на НЧ схеми с полупроводници.
Що мислиш съм минал след толкова дълго време на лампи, а?

П.П.
И няма такова нещо като "лампов звук" в действителност!
Това, че някой невежа е решил така да дефинира разликите с транзисторите не значи,
че има такова понятие, това са пълни глупости! По топъл, дрън дрън!
Има верен и неверен звук, както и дименсиите между тях.

И как така и ти като много други хора в тоя форум намираш под вола теле?
Какви нападки и какви 5 лева, Драги?
Че си чел-недочел това е ясно и не мисля, че е обида! Ако бях написал, че си примерно тъп
или нещо подобно, ОК, да, нападка е, обида, ама аз не съм, нали?
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: Mixy в 02 Април 2014, 01:58:29
Както вече споменах, при ниски напрежения линейността не е проблем за транзисторите - това зависи от правилния избор на работната точка и нейния обхват. Лампите обаче се справят по-дборе при претоварване, където при високи напрежения имат по-голям запас от биполярните транзистори, които просто се насищат. Това е описано напр. тук http://www.butleraudio.com/tubesvstrans3.html (http://www.butleraudio.com/tubesvstrans3.html): The basic cause of the difference in tube and transistor sound is the weighting of harmonic distortion components in the amplifier's overload region. Но това далеч не прави ламповия звук по-верен, както ти твърдиш - просто хармониците, които генерират лампите сa по-малко дразнещи и в повечето случаи субективно се възприемат по-добре, когато volume-то е на max.
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: widowmaker в 02 Април 2014, 02:49:24
Цитат на: Mixy link=topic=2289.msg94359#msg94359 date=1396393109
...просто хармониците, които генерират лампите сa по-малко дразнещи и в повечето случаи...

Ей това също е нова физика!
Стига глупости, няма дразнещи и недразнещи хармоници, просто лампата генерира много скромен спектър
от хармоници, като след 3-ти всичко нагоре е с пренебрежимо малко ниво, докато полупроводниците
генерират хармоници с добра амплитуда дефакто до граничната си честота.
Говорим за поставянето им в еднакви условия, при които се получават изкривявания и от там генерирането на хармонични.
Големите амплитуди, т.е. крайните стъпала в НЧ усилвателите са мястото, където се получават най големите изкривявания.
Неприятната част е, че ухото усеща звук на -70дБ по слаб от основния, т.е. около 3160 пъти по слаб.
Усилването на транзисторите е функция от честотата, наличието на обратна връзка освен, че замазва нещата заради
различният път на сигналите - основния и тоя от обратната връзка е и честотно зависима,
т.е. дълбочината и намалява с увеличаване на честотата. Най осезаемо това личи при средночестотния диапазон в един
запис, независимо дали е цифров или аналогов, при средните честоти като честотите с най високо енергийно ниво
полупроводниковият усилвател няма достатъчен резер по усилване за обратната връзка, която е единственият начин за
линеализиране на характеристиките му, което води до генериране на широкоспектърни хармоници,
лежащи във високочестотния диапазон. Не случайно повечето половинпроводникови усилватели имат коректори,
т.е. се налага да усилим високите, за да ги извадим от мармалада, който са изгенерирали по мощните средни.
Лампите нямат такива недостатъци, усилването им НЕ Е функция от честотата, не генерират широкоспектърни хармоници,
а напротив, бързозатихващи, от там са и твърденията за "мек лампов звук", което изобщо не е вярно, но явно върши работа
като обяснение за неспециалистите. Лампите не искат ток при управлението им, докато транзисторите задължително се управляват с ток.
 Това означава, че високолинеен еднотактен усилвател в клас А може да бъде изпълнен само с два активни елемента -
входен и краен триод без използването на обратна връзка, нещо недостижимо с полупроводници.
Възможно е реализиране на мощен усилвател дори с един активен елемент, примери за такива има доволно в нета.
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: Mixy в 02 Април 2014, 08:53:39
Цитат на: widowmaker link=topic=2289.msg94360#msg94360 date=1396396164
Ей това също е нова физика!
...
Лампите не искат ток при управлението им, докато транзисторите задължително се управляват с ток.

И MOSFET транзисторите ли се управляват с ток ?!? Не знаех, честно  ::)

(http://www.tubecad.com/2007/06/15/transfer%20characteristics.png)

Иначе, мерси за лекцията, беше ми полезна ;)
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: pach в 02 Април 2014, 08:54:34
Вай, вай, ваааайййй...какво рошаво спорещо кълбо сте направили тук!!!  :haha:

Ей момчета, този спор няма да се реши докато не се запознаете и не пиете по една бира (или сок)
на обща маса! Ама без да драскате по нея - за това си има салфетки.
Не знам доколко е "измислен" за хората тъй нареченият лампов звук,
нито съм такъв теоретик като вас (просто знам къде да си намеря теорията когато опра до нея),
 но чисто практически съм си правил "извадково проучване на тема
Кой, звук ви по харесва да слушате любимата си музика?".
За целта на експеримента в моя хол (преди много години в една друга галактика) бяхме побили с момчетата от махалата
един усилвател Маранц (май все още е на тавана ми), един Пайнер, два Сони, един Техникс ((още работи в приятелчето съдед тук)
 и един самоделен лампов усилвател като сублимат на схемата от радиола "Хармония 103 - СТЕРЕО",
 (шкафа му впрочем още е у нас -перфектна дамска тоалетна масичка стана от него -  с плъзгащи се врати и отделения),
 производство на ТПК" РадиоСлава" - подразделение на завод "Ворошилов" тогава в някакво софийско село.
(такива бяха въможностите на соц.времената).

Източник на звука ни бяха грамофонно шаси Унитра-ХАЙФАЙ (за лудите 240 лв и тегло да диска - 3,5 кг!!!)
един ролков магнетофон Грундиг (оригинал с 19 см скорост) и касете дек Сони-TSK-555.
Музиката я имахме всякаква, защото правихме и продавахме по-малко, записи според желанието на клиента
(Пайнера от Димитровград още не се беше усетил да вземе бизнеса в свой ръце на тамошния битак...).

От 12 човека и пет жени (тоест 17 броя) само две кифли предпочетоха неламповия усилвател.
Всички заставаха с гръб към колоните и аудиостената за да не виждат какво включваме
и им пускахме по две минути някое от любимите им "парчета" музика от диско, през хард рок
 та дори и сръбско/гръцка чалга (тогава не и викахме така) каквато някои предпочитаха.
Тоест дали беше субективно или не, дали имаше "лампов звук" и "транзисторно звучене" не знам, но тогава
15 човека предпочетоха да слушат музиката си през ламповия усилвател (какъвто бил тогава - такъв).
И това не беше теория, ами само и единствено - практика!!!  :drinks:

На вас оставям да обясните чисто практически получените резултати от това "проучване".
Впрочем освен ламповия сандък...бяхме го сглобили в една кутия направена от летвички за зеленчукови щайги
 и така го бяхме кръстили впрочем - носеше гордо алумуниевия си  надпис "Selfmade-STAIGA`84" ( :yes: :lol:)
само Техникса успя да извади близък до неговия звук - дори волумето на мах.
при него не ни пречеше да си чуваме приказката без да крещим!!!!!!
Това го могат само ламповите усилватели - собствено наблюдение колкото и да е субективно.

В крайна сметка и до ден днешен се оказа че доста хора предпочитат да слушат през лампи своята музика,
съдейки по широко развития вече пазар на такива усилватели - направо си е ренесанс за тях!!!
Като трябва да се отбележи и че цените им варират в границите от 100 долара до 15 000 евро
което определя липсата на чиста проба "снобария" в отношението на хората към тях.
даже има и такива - лампов усилвател за вашия компютър!!!!!!!!!!  :haha: :lol:

ПРосто те наистина (субективно или не) се харесват повече на човешкия дух и слух!!!

...но нямам теоретично и техническо обяснение, за което ...въобще не съжалявам!!!
 :hi: :lol: :lol: :lol: :hi: :on_the_quiet:
 ;D ;D ;D
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: mitko0888 в 02 Април 2014, 09:04:42
Сутринта погледнах няколко пъти н календара - и все едно и също - 1-ви април отмина ...
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: widowmaker в 02 Април 2014, 11:05:50
Цитат на: Mixy link=topic=2289.msg94362#msg94362 date=1396418019
И MOSFET транзисторите ли се управляват с ток ?!? Не знаех, честно  ::)

(http://www.tubecad.com/2007/06/15/transfer%20characteristics.png)

Иначе, мерси за лекцията, беше ми полезна ;)

Ами при входни капацитети от порядъка на 1 нано и нагоре и 20кХц дали не тече ток, а?
Все пак пускаш сигнал с променлива съставка, а не го държиш в статичен режим постоянно отпушен, нали?
И то токът от порядъка на 0.5-1мА. При лампите той е поне с 1 порядък по малък.
Какво означава това? Ами означава, че дори с една лампа на входа не е проблем
да управляваме мощен триод, докато при мосфет транзистора при същите условия
на входното стъпало се налага да се работи с 10 пъти по голям ток.
Така, че не ми казвай, че това няма значение. Малосигнален JFET при ток от порядъка
на 5-6мА вече е в нелинейната си област, а захранването на входното стъпало също оказва влияние.
Другото важно преимущество е, че входната лампа, дефакто работеща със сигнали със същите амплитуди,
има около 10 пъти по високо захранване, което означава, че използваш 10 пъти по къса отсечка от
характеристиката и. А това допълнително вдига линейността и то чувствително -
с толкова, с колкото е по високо напрежението при равни други величини.
И не ми пускай това IRF250, я го виж, че до 10А е жестока кривиня и има 3.5nF входен капацитет.
Кво, трябва да го пуснем в клас А с начален ток поне 10А, че да е линеен ли и да го клати котлон,
че да може да му насмогне на входен ток с тия 3.5нФ входен капацитет ли?
BUZ900 е LMOS, той пък страда от други болежки и има много високо вътрешно съпротивление.
Иначем, да, единствено LMOS транзисторите се доближават като линейност към лампите.
Не забравяй и една много важна подробност - говорителите нямат фиксиран импеданс за
целия честотен обхват, т.е. ако говорителят е 4 ома, то за резонансната честота импеданса е от
порядъка на 32 ома, а за високи честоти е поне над 12-14 ома, което води до съвсем друго АЧХ при реални
условия и няма нищо, ама нищо общо с декларираното (което е мерено с фиксиран активен резистор).
Системата със съгласуващ трансформатор е много по толерантна и много по нечувствителна към импеданса на товара.
Лампите преимуществено работят много по добре с реактивни товари, отколкото половин проводниците.
А говорителят е точно такъв.
Спорът е абсолютно безмислен, при положение, че хората отдавна са си казали тежката дума и тя е в полза на вакуумните прибори.
Така, че си вярвай в каквото си искаш, но не вкарввай околните, които не са на ти с материята в заблуждение!

Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: Mixy в 02 Април 2014, 11:58:02
Още една чудесна лекция, мерси за което – велик си ;)

Цитат
Спорът е абсолютно безмислен...

Прав си, дори когато седиш!

Цитат
...при положение, че хората отдавна са си казали тежката дума и тя е в полза на вакуумните прибори.

Ма верно ли?! Кога го решиха тоя спор, че аз не разбрах... как ли съм пропуснал...  :(

Между другото... понеже спомена за съгласуващия трансформатор при лампите... би ли светнал мен, невежата, като как влияе той на изходния сигнал? Дали се наблюдават някакви загуби, изкривявания, дефазиране или други подобни негативни ефекти? И как влияе това на верносттa на звуковия сигнал в изхода?

Всъщност, това няма значение, нали и без това колоните накрая омазват всичко ;)
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: widowmaker в 02 Април 2014, 12:11:47
Цитат на: Mixy link=topic=2289.msg94370#msg94370 date=1396429082
Още една чудесна лекция, мерси за което – велик си ;)

Прав си, дори когато седиш!

Ма верно ли?! Кога го решиха тоя спор, че аз не разбрах... как ли съм пропуснал...  :(

Ми чети бе, интересувай се :) Или четеш само това, което ти изнася, а?  ;)
Всъщност колко годишен си? Че е възможно да не си можел да четеш по това време,
когато за пръв път се публикуваха резултати от сравненията.
После в името на добрия бизнес и лансирането на конвейърната конфекция
малко изманипулираха нещата, все пак продажбите трябва да вървят, нали?

Цитат на: Mixy link=topic=2289.msg94370#msg94370 date=1396429082
Между другото... понеже спомена за съгласуващия трансформатор при лампите... би ли светнал мен, невежата, като как влияе той на изходния сигнал? Дали се наблюдават някакви загуби, изкривявания, дефазиране или други подобни негативни ефекти? И как влияе това на верносттa на звуковия сигнал в изхода?

По повод съгласуващия трансформатор няма да мине с едно изречение,
та след като ида до гъбарите да си взема вагоните,
ще видим какво може да се направи по въпроса с обясненията.
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: pach в 02 Април 2014, 13:23:02
Към момчетата които следят тук темата............


Следва - РЕКЛАМАааааааааа!!!  :haha: :haha: :haha:

Докато трае почивката на  полувремето, аз ще тичам до магазина да си купя повече бира
и пуканки, че току виж имало и продължения,  с дузпи!!!!!


 :yes: :lol: :lol: :lol: :lol: :hi:
 :drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks:

Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: Der Hetzer в 02 Април 2014, 15:16:56
Аз от другото не разбирам много, ама да Ви питам, понеже като бях много малък и у нас имахме телевизор "Опера" и от време на време го изключвахме за да си почине, та въпроса ми е тия лампи не загряват ли много или си имат някакъв вентилатор като тоя на компютъра да ги охлажда?  :wacko:
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: mitko0888 в 02 Април 2014, 15:38:50
Операта я спирахме когато спираше предаването. Така постигахме най-вярно възпроизвеждане - има предаване - операта работи, няма предаване - операта си почива...
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: Best Ripper в 02 Април 2014, 16:30:42
Цитат на: Der Hetzer link=topic=2289.msg94377#msg94377 date=1396441016
Аз от другото не разбирам много, ама да Ви питам, понеже като бях много малък и у нас имахме телевизор "Опера" и от време на време го изключвахме за да си почине, та въпроса ми е тия лампи не загряват ли много или си имат някакъв вентилатор като тоя на компютъра да ги охлажда?  :wacko:
Естествено, че грееха яко! То и принципът им е подобен на електрическите крушки с нажежаема жичка /грубо сравнено/. На старите ТВ най-тежките части бяха кинескопа и 1-2 яки трафа с мощност 300-500 вата! Които реално се товареха юнашки от има-няма 20-тина лампи и кинескопа /оставям настрана "модерните съветски хибридни телевизори" - лампи с интегрални схеми/. Грееха зверски, консумацията им беше огромна за работата, която вършеха - това го уточнявам, защото от по-горния пост на widowmakera някои хора сигурно ще останат с напълно погрешното мнение, че лампите са по-икономични от транзисторите.
Цитат
При лампите той е поне с 1 порядък по малък.
В компютъра се налага вентилатор с цел намаляване размерите на захранването - може да се направи и без вентилатор, но тогава трябва цялата кутия да бъде радиатор /има и такива алуминиеви кутии за пасивно охлаждане/. Консумацията на транзисторите е безброй пъти по-малка, но просто техният брой в съвременен компютър е несравним с някаква лампова техника. получава се образно казано следното: в ТВ с лампи има 20 лампи с консумация по 0,5-1 А ток всяка, а в компютъра един транзистор хаби някакви нано- и пикоампери, обаче транзисторите са примерно 1,5-2 млрд.! /основен процесор и графичен процесор на видеокартата... Съответно си прави сметка какво място ще ти трябва /и каква електроцентрала/, за да захраниш 1,5 млрд. лампи /дори миниатюрни и най-модерни/, за да направиш компютър по "класическа" технология...  :spiteful:
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: pach в 02 Април 2014, 16:50:31
Всъщност първият признат официално компютър е бил само с 45 000 лампи иработен от американците
в триетажна сграда, по идея и ръководство на Джон Атанасов (българин по произход)!!!
Едва ли е имал възможностите на днешните телефони, но поне е смятал по-бързо от механичните сметачни машини.

А тов,а че в днешните процесори и интегрални схеми има милиони транзистори, не е кой знае какво голяма предимство.
Често ми се налага да сменям цял ултрапроцесор например, само защото някой от милионите транзистори се е претоварил
и изгърмял. Имам памет, образ и управление но нямам звук по тази причина. Впрочем лампата е по-държелива на претоварване,
но това не е индикатор за предимство пред транзисторите по здравина де...
...та броя на компонентите участващи в електронната техника е критерии...на дявола  :lol: :lol: :lol: в общи линии!
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: XRISTO в 02 Април 2014, 21:05:24
Греят ами. Нали си имат отопление. Иначе студени не работят.За разлика от транзисторите и ИС, лампите обичат топлината.То това е основно и повредата  - изгаря им отоплителната решетка.  :yes:
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: urko в 02 Април 2014, 23:07:47
Ако не им е изгоряло отоплението, се изтощават почти като батерия (след много години работа) защото електроните напуснали електродите,не се въстановяват и матерала изтънява/натрупва което разваля емисионната способност и лампата спира да работи.В Операта първо си заминаваше висоволтовата лапма за управление на кинескопа например.
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: widowmaker в 02 Април 2014, 23:11:48
Цитат на: XRISTO link=topic=2289.msg94385#msg94385 date=1396461924
... отоплителната решетка.  :yes:
Странно нещо, хем отоплителна, хем решетка...
Ицо, абе нещо да не си объркал, драги? Да не би да е отоплението на катода, а?
 :lol: :lol: :lol:
Така, продължаваме с прословутия изходен трансформатор, трън в очите за много поддръжници на полочинчатите проводници...
Няма да пиша, че пак ще стане като снощи, просто ще постна АЧХ и фазова характеристики на  "под средна хубост"
40 ватов изходен траф (цена $220) за еднотактен усилвател клас А:

(http://softone.a.la9.jp/english/RW-40-5/RW-40-5-FL-eng.JPG)

Frequency bandwidth by signal source impedance
Signal source impedance          Bandwidth
5K ohms (Standard)             25Hz to 60KHz -2dB
1.2K ohms (Triode tubes)     11Hz to 80KHz -2dB
20K ohms (beam tubes)       42Hz to 44KHz -2dB

Нас ни интересува триодният режим, т.е. средните стойности.

Фазовата характеристика е +40° за 20Хц, 0° за 1КХц и почти -20° за 20КХц

(http://softone.a.la9.jp/english/RW-40-5/RW-40-5-P-eng.JPG)

До тук не виждам нищо фрапиращо, от което феновете на 1/2 проводниците да подскачат.
За сравнение фазова характеристика на операционен усилвател (на мощен е по зле, но не намерих такава в нета).
Просто завалът при гранична 100МХц ще е примерно при 100, 150КХц,
т.е. дефазирането за звуковия диапазон в никакъв случай не може да е по малко.

(http://img.deusm.com/planetanalog/2013/07/560483/230937_471836.jpg)

Изходният траф е перфектна бариера за нежелани хармоници и шумове
(заради постояннотоковото изместване при еднотактен режим).
Най сериозният му недостатък е цената, хубав траф струва колкото локомотив на Фулгурекс...
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: pach в 03 Април 2014, 08:22:02
Трафа на който си показал характеристиката на мен би ми свършил работа,
защото завалите (изкривяванията) са извън честотите които се слушат всъщност.
 ПРактически този траф се явява линеен в областа 20 Нz - 20 кHz!!! Супер е - кой го произвежда?

Уф, трафовете наистина са важно нещо, но да кажеш нещо за "трайността" на лампите?
Мерки за по-ниска консумация и по-продължителен живот?
Както и кои лампи са по-походящи от други намиращи се на пазара в Европа?
Гледам китайците произвеждат в огромни количества и лампи при това ги предлагат на
символични цени, ама не е ясно какви са им качествата (иначе по означение са същите заподозряни и до сега).

Имам  и още един въпрос - защо с ламповите усилватели не се ползват електретни колони които също са широколентови,
 ами дори само широколентови високоговоритили са най-добрите за източник на звука днес?

То станаха много въпросите, но живо се интересувам от вашите мнения!
 :hi:
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: XRISTO в 03 Април 2014, 09:05:19
Цитат
Странно нещо, хем отоплителна, хем решетка...
Ицо, абе нещо да не си объркал, драги? Да не би да е отоплението на катода, а?


Е па тоя какъв буквоядец се извъди!!! Добре, че си горе - долу колкото мене. Иначе сигурно и майка ми щеше да напътстваш как да ме роди...
 По нашето село така им казват и телевизионните техници.Ама ги поправят със вързани очи.
Нещо  много взе да ми напомняш на продавача от една железария тук, в моя град. Работя поддръжка и почти няма нещо, което да не мога да поправя, е, от електрониката по - далеч от компютър  на Kawasaki не съм стигал, ама то и той сигурно не се казва така   :lol: :lol: :lol: ....отклонявам се. Та при въпросния продавач като ида за проста дръжка за врата те прави на луда гугутка и ако има жена в магазина си мисли, че съм абсолютен левак, а въпросния консултант е светило във всички области - "дръжка? каква дръжка?!  а-а-а, шилд кажи, то това дръжка нищо не ми говори.Аз дръжки не продавам. - крушки?! какви крушки?! а-а-а-а, лампи....ама то имам много лампи 40, 60 75 и какви ли не искаш ватове...."
Демек, като знам кое и се точно скапва на тъпата лампа  и разбираш ли едва ли не ще я цепна с елмаза и ще я поправя. После малко силиконец и....Готовооо! И да ги отбираш на теория, щом хващаш поялника за човката - не чиниш. За сметка на това дори да бъркаш основните понятия дори, щом успяваш да диагностицираш правилно и си сръчен с поялника - всичко е наред. Както е и при бате Адри - може да си перфектен музикант и да не знаеш какво е това нота, а може и да си перфектен в теорията на музиката, да четеш, пишеш и сънуваш дори ноти, но да си посредствен, та дори кьопав музикант.
Идеята ми изобщо не беше да ти показвам, доказвам и каквото и да било нещо на теб с предишния си пост. Просто отговарях на Der Hetzer и идеята изобщо не беше да се правя на много умен и начетен.
От техническите спорове излизам винаги губещ, но пък за сметка на това победителите винаги висят при мене: абе, това да ми оправиш, онова там от какво може така да трака, защо пали, пък не се форсира...и прочее и прочеее.
И естествено - нищо лично, демек всяка прилика с лица и събития е случайна.  ;D
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: widowmaker в 03 Април 2014, 11:22:49
Цитат на: pach link=topic=2289.msg94396#msg94396 date=1396502522
Трафа на който си показал характеристиката на мен би ми свършил работа,
защото завалите (изкривяванията) са извън честотите които се слушат всъщност.
 ПРактически този траф се явява линеен в областа 20 Нz - 20 кHz!!! Супер е - кой го произвежда?

Уф, трафовете наистина са важно нещо, но да кажеш нещо за "трайността" на лампите?
Мерки за по-ниска консумация и по-продължителен живот?
Както и кои лампи са по-походящи от други намиращи се на пазара в Европа?
Гледам китайците произвеждат в огромни количества и лампи при това ги предлагат на
символични цени, ама не е ясно какви са им качествата (иначе по означение са същите заподозряни и до сега).

Имам  и още един въпрос - защо с ламповите усилватели не се ползват електретни колони които също са широколентови,
 ами дори само широколентови високоговоритили са най-добрите за източник на звука днес?

То станаха много въпросите, но живо се интересувам от вашите мнения!
 :hi:

Пацо, руските лампи, произведени по времето на соца са с най добро качество и до ден днешен, сегашното им производство не става.
За китайците чувам добри отзиви, но не съм пробвал тяхна продукция, при положение, че има много по евтина екс съветска.
Руските лампи от серия ЕВ имат гарантирани 10000 часа работа, което при една нормална ежедневна употреба (4ч. на ден)
означава поне 6-7 години живот.
Електростатиците защо да не се ползват с лампи?
Ползват се, но предвид многото им недостатъци - лош нисък регистър - налага се да се "подпират" с бас, което обезмисля еднолентовата
концепция, като цяло имат слабо звуково налягане, което при класическата компоновка с еднотактен лампов клас А,
вадещ обикновено 3-4 вата изходна мощност се оказва крайно недостатъчно. Класическите динамични широколентови говорители имат
звукови налягания от порядъка на 94-98дБ/Ват/метър, което означава, че с 3-4 ватовия усилвател съседите задължително ще викнат куките
ако слушаш на мах след 22ч.

@XRISTO:
Майтапя се, ама с тая отоплителна решетка направо ме уби  :lol:
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: pach в 03 Април 2014, 11:49:39
Цитат на: widowmaker link=topic=2289.msg94400#msg94400 date=1396513369
Пацо, руските лампи, произведени по времето на соца са с най добро качество и до ден днешен, сегашното им производство не става.
За китайците чувам добри отзиви, но не съм пробвал тяхна продукция, при положение, че има много по евтина екс съветска.
Руските лампи от серия ЕВ имат гарантирани 10000 часа работа, което при една нормална ежедневна употреба (4ч. на ден)
означава поне 6-7 години живот.
...

Чудесно значи...събудих се тази нощ от стъпки в стаята...а то какво било!!! ?
 Гледам мойте лампи излезнали от склад-шкафа с електроника и вдигнали
плакат с цоклите си, скандират с топъл тембър и  "цветен лампов звук" - "Ние още го можем!"  :haha: :lol: :lol: :lol:

При това наистина са от соца...големи запаси съм имал бреееее - поне за едно
 стерео май ще събера, щом  някой въобще не са вадени от кутийките им. Тоест имат си и часовете за живот.
надявам се да си  направя отново лампов усилвател съвсем скоро явно, с тия "пророчески сънища"  :scratch_ones_head: :lol: :lol: :lol:

Ще си издиря някаква готова схема според лампите де...тоест няма да се вживявам за някакво супер изпълнение.
С високоговорителите също ще се справя някак си (още си паза няколко елипсовидни 8 VV-атови), та следващата стъпка
ще е да си намеря качествени трафове за изходите. Захранващият не  ми е проблем смятам - ако не го поръчам при "Б. Димитрова" де... :blush2:

Нещо да ми препоръчаш за материали или цели трафове за изходите? (но да са сравнително бюджетни де...)
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: widowmaker в 03 Април 2014, 12:14:48
Ами най бюджетен е "синьото хапче" на Аспарух Желязков:

(http://www.bgaudio.org/images/upload/blue_pill.gif)

Крайната е 6П14П-ЕВ, руски аналог на EL84, катодният и кондензатор е 100мкф,
а не 20. Друг, а не конструкторът рисува схемата преди години...
Изходният траф е 3,6-3,8 кома, върши работа всякакъв със сечение 6-8 кв.см.
По добре е в захранването да се ползват кенотрон, примерно 5Ц4С вместо изправителни диоди.
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: pach в 03 Април 2014, 13:31:34
Мдааа, синьото хапче казваш... :scratch_ones_head:
То схемата му май е най-достъпна и търпи доста "заменки".
А аз се надявам да имам някъде останала поне  GZ-34, за изправителна...или поне ЕZ81 от някое лампово радио! ;)
като си спомня как се разсмърдяваха селеновите изправители като пробиваха!!!  :wacko:

Ще се огледам за пълни данни на синьото хапче все пак!
Май довечера ще се качвам по гардеробите отгоре... :spiteful: да си намеря лампите  :prankster:
Все пак е хубаво да видя с какво точно разполагами тогава да решавам.

То и сърцевините за трафовете и дроселите трябва да намеря.
Дано някой не ми е изхвърлил кашона с части от "ламповата ера"

Ей, запалиме бре човече!!! :nyam:

ПП. дали Желязков още продава китове за синьото хапче?
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: widowmaker в 03 Април 2014, 13:34:45
Цитат на: pach link=topic=2289.msg94403#msg94403 date=1396521094
ПП. дали Желязков още продава китове за синьото хапче?
Не знам, ама мога да му звънна.

П.П.
Звънях, цената е 250 кинта за всички части, такава,
каквото винаги е била от 2005-та насам.
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: pach в 03 Април 2014, 13:42:40
Ааа, аз също (ако не си е сменил номера от 2008г).

Тези тук читави ли са  (юзерите ако ги познаваш  и лампите разбира се)?
http://www.bgaudio.org/forums/viewtopic.php?f=68&t=23985
Предварително благодаря!
А за кита, трябва да ми наближи рожденния ден и може би ще ме огрее като подарък
  от половинката  :girl_in_love:- тогава ще ме свържеш с човека!  :spiteful: ;D
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: Best Ripper в 03 Април 2014, 14:01:01
Едно питане имам - кога да очакваме новия Мултимаус с лампов усилвател на изхода?  :haha: :lol:
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: widowmaker в 03 Април 2014, 14:06:33
Цитат на: Best Ripper link=topic=2289.msg94406#msg94406 date=1396522861
Едно питане имам - кога да очакваме новия Мултимаус с лампов усилвател на изхода?  :haha: :lol:

Скоро, чадо, много скоро :)

Пламене, Венко е починал преди 11 месеца, съпругата му все още се занимава с бизнеса,
но е с идеята да го приключи, тъй като тая материя не е от компетенцията и...
Ако чакаш на жена да ти подари такова нещо, така и ще си останеш с чакането,
дори тя да е 100%-но копие на Майка Тереза (мир на праха и!)
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: Mixy в 03 Април 2014, 22:18:59
Ехааа, трафчето е много яко – равна характеристика в целия звуков диапазон, минимално дефазиране в краищата... направо бомба! Цената само дето е леко солена, но... истинският звук (и кеф) цена нямат ;)

Едно нещо само не ми е ясно, а моята душа е жадна за знания. Като гледам еквивалентната заместваща схема на реален трансформатор по-долу

(http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/39/TREQCCT.jpg/500px-TREQCCT.jpg)

и се питам – какво става с разните му там вихрови токове, загуби в магнитопровода, утечки и т.н. пък били те и съвсем малки? Щото някак си това не ми се струва да подобрява верността на звуковата картина, сравнено с простия меден проводник между крайно стъпало на транзисторен усилвател и озвучителното тяло...

И схемата на това "синьо хапче" - как се настройва? Елементите, предполагам се подбират с минимални толеранси, но само това достатъчно ли е?
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: widowmaker в 03 Април 2014, 23:11:50
Цитат на: Mixy link=topic=2289.msg94409#msg94409 date=1396552739
Ехааа, трафчето е много яко – равна характеристика в целия звуков диапазон, минимално дефазиране в краищата... направо бомба! Цената само дето е леко солена, но... истинският звук (и кеф) цена нямат ;)

Солена цена? Ти сериозно ли смяташ 220$ за солена цена?
Цената на усилвател Wavac SH-833 e $350000, как мислиш, дали е с трафове на леко солена (за теб) цена от $220?
Айде стига глупости, никой не е казал, че такава техника е за гащници със жълти стотинки в джоба!
Дори ординарен еднотактен усилвател е с цена от няколко К€, хапчето е ентри левъл усилвател и идеята да е
с тая цена е да се популяризира въпросната концепция. Никой няма да ти продаде лампов усилвател,
пък бил той и на кит за такива пари!
Все едно да искаш да си купиш Порше за 5000 лева, сигурно може, ама ще става само за скрап!
Утре ще се разправяме за еквивалентни схеми на трафове, както и на транзистори (че стана късно)!
Какви настройки на това хапче? Ти май не четеш какво ти пускам като линкове!
При лампите дименсиите са много по малки от тези при транзисторите, лепиш частите и пускаш,
ако няма грешки при монтажа, усилвателят свири не някакси, а както трябва! Толкова!
Много ми е интересно как коментираш някакви неща, след като е ясно, че никога не си правил лампов усилвател,
а само си чел някакви неща (глупости) в нета.
Само за справка: имам доста авторски схеми на полупроводникови и лампови усилватели,
както и на озвучителни тела - заднонатоварени хорни и TL-и, справка в www.diyaudio.com и www.bgaudio.org.
На едното место съм widowmaker, на другото Daniel Petrov. Спрях да публикувам един път заради естеството на работата
ми през последните 5-6 години, както и заради това, че си е ангажимент и изисква време, а това престана да ми е
приоритетно занимание (пак заради работата ми през последните 5-6 години).

П.П. Свалял съм анодни характеристики на ГМ70 от различни заводи и разлика в годините на производство
от порядъка на 10 и повече години, разликите са не повече от 1-1,5 волта при напрежения на решетката от
порядъка на -120В, това е толеранс под 1%! Какво да кажем за транзистори, които нормално имат разброс
на статичния коефициент на усилване по ток в рамките на 15-60?  :swoon:
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: Mixy в 03 Април 2014, 23:45:43
Цитат
Солена цена? Ти сериозно ли смяташ 220$ за солена цена?

На фона на заплатите у нас? Ми не е малко за само един елемент в единия канал...

Цитат
Цената на усилвател Wavac SH-833 e $350000...

Това моно или стерео? Щото ако е моно, ми идва малко множко (за мен, за теб - не знам), но ако е стерео - обещавам да си помисля ;) Дано само да си пасне с компютърните ми колонки ;D

Цитат
Какви настройки на това хапче? Ти май не четеш какво ти пускам като линкове!
При лампите дименсиите са много по малки от тези при транзисторите, лепиш частите и пускаш,
ако няма грешки при монтажа, усилвателят свири не някакси, а както трябва! Толкова!

А стига бе! И това с обикновени елементи? Дето един кондензатор е с толеранс +/- 20%? Въпреки, че макар и с малко, всяка лампа има някакво отклонение от параметрите по каталог (сам го каза)? Лепиш и свири като слънце? Ехааа, това е - лампите са върха!

Да, сигурно ще свири, ама колко ще е вярно? Щото не виждам как без каквото и да е измерване и настройване поне на напреженията в контролните точки ще плучиш верeн изходен сигнал...

E, за някого, дори само това да знае, че "нещото" е лампово или че тежи нам-си-колко кила (колкото по-тежко, толкова по-качествено ;)) или че струва нам-си-колко хиляди евра и това му стига за да чува верния звук. ОК, може, ама така пак излиза, че всичко е субективно :)

П.П. Дано на Wavac-а да му подбират елементите и да го настройват, все пак предполагам, че това е хубава custom-made техника, а не ширпотреба от хоремага... Инак няма да си го купя  :haha:
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: widowmaker в 04 Април 2014, 00:20:44
Ти сериозно ли мислиш, че 10% толеранс за катоден кондензатор е проблем и ти ще го чуеш?
Изобщо наясно ли си за чий ч*п е въпросният катоден кондензатор
(в случая с хапчето е танталов със сребърен катод, руско военно производство, 10% толеранс).
Същото се отнася и за прехвърлящия между двете стъпала - при положение, че долната гранична
честота за хай пас филтъра 100нФ/470кома е малко над 3 херца и дори при толеранс 20%
нещата биха изглеждали примерно 3,3Хц спрямо 2,8Хц. Е, ти сигурно чуваш такива честоти и
най вероятно разликата в двата канала да те дразни  :music:
Лампите за двата канала са задължително са от една серия с едни и същи дати на производство, драги.
ако си си направил труда да погледнеш в нета, ще видиш, че обикновено се продават мачнати двойки.
За сериите ЕВ, което значи военно производство и удължен срок на експлоатация,
параметрите задължително са в много тесни граници и това много лесно може да се провери!

И какъв фон на заплатите, бе? Това да не е хляб, че да го купуваш ежедневно?
Купуваш еднократно, ако двете ръце са ти леви и си нискочел, ако не е така,
си го конструираш и събираш сам, навиваш си трафовете сам и ако вложиш толкова пари
(220$) в материали за тях, то със сигурност ще имаш трафове с качество, по добро от това на много по скъпи купешки.
Аз поне правя така, единствените неща, които купувам са конектори, крепежи и екзотично дърво.
И се получава нещо такова:

(http://picbg.net/u/60105/43331/522186.jpg)

(http://picbg.net/u/60105/43331/522188.jpg)

(http://picbg.net/u/60105/43331/522187.jpg)

А и още нещо: Като толкова акуратно мериш и настройваш дай да видим каква измервателна техника ползваш?
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: Mixy в 04 Април 2014, 02:19:31
Почвам те отзад напред ;)

Цитат
Като толкова акуратно мериш и настройваш дай да видим каква измервателна техника ползваш?

Чакай бре, аз нали слушам само mp3 на лаптоп! Дори не съм и помирисвал лампи. Каква техника и какви измервания търсиш у мен?! Ти си професионалиста тук - ти кажи как и с какво мериш!

Между другото, имам една нелоша система, но тя е за измерване и калибриране на медицинска апаратура и не става за Hi-Fi техника, въпреки, че може да мери и в свободно поле, но това значи източник и усилвател заедно с колони като едно цяло. Само за сведение - целия комплект струва около 30K евра и всяка година ходи за рекалибрация в Дания, която отделно струва още маса пари, но какво да се прави - изисквания на EС...

Сега за снимките - много са хубави, наистина. Предполагам и че свирят много добре. Но ако искаш да разбереш доколко наистина звучат вярно в комплект с дадени колони, намери някой читав генератор (моите са ограничени до 8kHz) и може да опитаме да ги измерим в удобно и за двама ни време.

А сега малко и за "великия" Wavac SH-833 за (o Боже!) половин милион кинта.

(http://www.stereophile.com/images/archivesart/704wavac.1.jpg)

Първия резултат който излиза в Google e едно ревю в stereophile.com. Редакторът общо взето го хвали до небесата, само дето не се е изпразнил от кеф (а може и да е, знам ли...). Ето част от словоизлиянията му:

What I can tell you is that the SH-833 did what I'd expect of a superbly executed SET amplifier: it had absolute midrange purity, physicality, transparency, and especially delicacy. These are easily the most musically sensual, delicate, wrap-your-musical-heart-around-them, physically and emotionally palpable amplifiers I have ever heard. Getting this level of delicacy, transparency, solidity, and speed in one package is what's new for me—especially the speed of resolution.

Though it sounds like a contradiction in terms, the SH-833 sounded rich and warm and had tremendous powers of resolution. It managed to balance these qualities in a way that resulted in an unusually and spectacularly seamless and coherent performance. It was also remarkably quiet. Music erupted from the kind of jet-black silence usually associated with solid-state gear—but with far more grace, delicacy, liquidity, and transparency. Sound never seemed to be coming from, or sticking to, the loudspeakers.


Горното - без коментар. Толкова префърцунени епитети сигурно няма дори и в булевардните любовни романи.

Ето ги и спецификациите:

Direct-heated-triode, single-ended, class-A tube monoblock power amplifier.
Tube complement: one each WE437, 6550/KT88, SH-833.
"Effective" power: 150W (no distortion percentage specified).
Frequency range: 20Hz-100kHz.
Input sensitivity: 1V.
Input impedance: 100k ohms.
Signal/noise ratio: >100dB (no reference level quoted).

А ето и страницата с измерванията http://www.stereophile.com/content/wavac-sh-833-monoblock-power-amplifier-measurements (http://www.stereophile.com/content/wavac-sh-833-monoblock-power-amplifier-measurements), правени обаче от друг човек.

Няколко неща тук са доста интересни.

(http://www.stereophile.com/images/archivesart/WAVacFIG01.jpg)

Wavac SH-833, 8 ohm tap, frequency response at 2.83V into (from top to bottom at 80Hz): simulated loudspeaker load, 16 ohms, 8 ohms, 4 ohms, 2 ohms (1dB/vertical div.)

(http://www.stereophile.com/images/archivesart/WAVacFIG02.jpg)

Wavac SH-833, 4 ohm tap, frequency response at 2.83V into (from top to bottom at 80Hz): simulated loudspeaker load, 16 ohms, 8 ohms, 4 ohms, 2 ohms (1dB/vertical div.).

What is subjectively important is the SH-833's behavior in the bass - there is a bass boost, the amount of which depends on the output transformer tap, the source impedance, and the load impedance. In the worst case, 4 ohm tap into 16 ohms, the boost reaches 9dB between 80Hz and 160Hz, while in the best case, 8 ohm tap into 2 ohms, there is a broad plateau 2dB high between 30Hz and 200Hz. With our simulated loudspeaker load, the high source impedance and exaggerated low frequencies produce a well-defined, 10dB peak at the woofer's resonant frequency.

Even though MF used the 4 ohm tap with his WATT/Puppies, this equalization will undoubtedly be audible. Mikey says in his review that the Wavac's balance "sounded rich and warm," adding that the bottom end was "fuller" than he was used to. That is what I heard in his system, though it wasn't quite so much that the low frequencies were ponderous as that the high frequencies sounded plateaued down.


С две думи, в най-лошия случай имаме повдигане от 9 dB в ниските между 80 и 160 Hz, което за първия редактор е "топло и богато звучене", но е доста далеч от верния звук. Егати, ако искам да си надуя ниските, ще си сложа еквалайзер...

Сега за изкривяванията.

(http://www.stereophile.com/images/archivesart/WAVacFIG05.jpg)

Wavac SH-833, 8 ohm tap, distortion (%) vs 1kHz continuous output power into (from bottom to top at 10W): 16 ohms, 8 ohms, 4 ohms, 2 ohms.

(http://www.stereophile.com/images/archivesart/WAVacFIG06.jpg)

Wavac SH-833, 4 ohm tap, distortion (%) vs 1kHz continuous output power into (from bottom to top at 10W): 16 ohms, 8 ohms, 4 ohms, 2 ohms.

Note that the SH-833 becomes increasingly nonlinear with increasing power into all loads. Only between 10mW and 100mW does it produce what would conventionally be called "low" distortion. So why did the amplifier sound more linear than these measurements would suggest? The answer lies in the harmonic content of the distortion. At moderate power levels in the midrange, it is almost entirely pure second harmonic (fig.7). At 1%, the level is high enough that it will be just audible—hear for yourself, using the distortion tracks on Stereophile's Test CD 2. However, second-harmonic distortion, being musically consonant and close enough in frequency terms to the fundamental that there will be plenty of masking, is both relatively benign and can often be preferred to an undistorted signal, in that it sounds "fatter" and "warmer."

Тука общо взето всичко е ясно - усилвателя криви, и то доста, но субективно се възприема като линеен заради втория хармоник, който е в съзвучие с основния сигнал и заради много по-слабите следващи хармоници.

Обаче, к'во пра'им с мощността? (текстът е за горните графики)

So, what about the SH-833's output capability power? Those 550 lbs and that humongous transmitter tube promise a lot of power, not to mention the specified "effective" output of 150W. As you can see from the figs, which plot the percentage of distortion and noise in the Wavac's output against power from the 8 and 4 ohm taps, respectively, that promise is not kept. At our usual definition of clipping—1% THD+noise—the Wavac gives out just 2W or less into loads ranging from twice the nominal tap impedance to one quarter that nominal value. The highest power is obtained when the load is half the nominal tap—ie, from the 8 ohm tap into 4 ohms—but even then, the definition of clipping has to be relaxed from 1% to 10% for the amplifier to approach its specified power. Looking at the waveform on an oscilloscope during these tests, the point in these graphs when the waveform clips is actually the sharp notch in the traces. At 10% THD, the amplifier is putting out a pretty good squarewave!

С две думи, ако не искате повече от 1% TDH, не го надувайте над 2W ;D  Сигурно някой ще каже, че повече не са и нужни, особено с високочувствителни колони, но производителят все пак заявява мощност от 150W. Или това може би са просто топлинните загуби от греенето на лампите!?  ;)  Последното изречение обаче кърти - при мощност още под 100W (видно от диаграмите) и изкривявания от 10%, "великия" усилвател се превръща в... обикновен генератор на правоъгълни импулси  :haha:  И това ми ти струва $350 000 !!! E не - не е истина  :lol:  :lol:  :lol:

Цялата статия - http://www.stereophile.com/tubepoweramps/704wavac/index.html (http://www.stereophile.com/tubepoweramps/704wavac/index.html)

Предполагам, че тоя, втория пич от stereophile.com, дето го е мерил усилвателя или не е знаел колко струва, или е пълен аматьор, по-голям дори и от мен  ;D

И накрая, по отношение на елементите и толерансите в хапчето.

Цитат
Ти сериозно ли мислиш, че 10% толеранс за катоден кондензатор е проблем и ти ще го чуеш?
Изобщо наясно ли си за чий ч*п е въпросният катоден кондензатор
(в случая с хапчето е танталов със сребърен катод, руско военно производство, 10% толеранс).

Не бе, аз падам от Марс. Знанията ми стигат до там, че постоянния ток се удря в челото на означението "--||--" и спира, а променливия (синусоидата) успява да го прескочи, да се промуши под другата вертикална черичка и да мине отатъка. Поне на Марс е така :)

Нищо не каза обаче за резисторите, съответно падовете на напреженията, работната точка... Но предполагам, че и те (резисторите) са съветско военно не ами направо космическо производство, свалени директно от MKС и изчислените стойности на схемата просто няма как да не съвпадат до деветия знак на десетичната запетая - все пак това е лампов усилвател и там нема лабаво. Тръгва от раз и свири по-добре и от изпълнение на живо ;)
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: mitko0888 в 04 Април 2014, 08:38:39
Mixy, благодаря за разясненията.

Почти бях тръгнал да дам 35 000 USD за син светодиод (ама то с тези банки ...).

Справих се и с характеристиките, и видях къде отиват сигналите от извънземните! (ей там в къдравия участък).

Запомних че в следващия ми усилвател не трябва да има повече от две ламБи, за да не кривят музиката, а не да си я слушам такава, каквато изпълнителят е преценил че трябва да е.

Още не ми е ясно какво ще стане с 220-те долара на pach, когато пусне 60 мА постоянен ток през тях, но предполагам той ще направи ново проучване и ще ни запознае с обективните резултати на 15 слушатели от различен пол. Ще го посъветвам преди това да не начуква хубаво ламелите на трафа.

С интерес ще следя развитието на темата, дано за следващите 30 години от живота ми да науча предимства на лампите, различни от "една баба каза ..." (че не и стигнали жълтите стотинки за да ги оцени подобаващо).
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: pach в 04 Април 2014, 09:25:38
Цитат на: Mixy link=topic=2289.msg94414#msg94414 date=1396567171
Почвам те отзад напред ;)
....

 :lol: :lol: :lol: :lol:
Ми така де ...всичко по реда си!

Цитат на: Mixy link=topic=2289.msg94414#msg94414 date=1396567171
...
С две думи, в най-лошия случай имаме повдигане от 9 dB в ниските между 80 и 160 Hz, което за първия редактор е "топло и богато звучене", но е доста далеч от верния звук. Егати, ако искам да си надуя ниските, ще си сложа еквалайзер...
...


На вас може да не ви харесва, но като погледна 12-каналния ми еквалйзер в хола (и аз имам залитания към МР3... :blush2:),
на който чак са прашасали плъзгачите в "кривата поза" => ....+12dB/27 НZ.... през 0dB/4kHz..... до -12dB/16кHz,
то този усилвател ми върши страхотна работа.Поне на мен, защото не обичам да чувам (а го мога за жалост) много силно
високите звуковми честоти. Направо чак съжалявам че нямам място за него над еквалайзера... :spiteful:

Впрочем малко по-напред тук стана въпрос за честоти под 10 Hz, че не се чували от всеки (може би).
Те си се чуват много добре, но винаги са ограничени фабрично и то не само за да запазят целостта на излъчвателите си,
но и защото всеки ги чувства, особено при хард и металпарчета със стомаха си. Всъщност точно така измислиха "кафявия" звук
(а познайте защо е "оцветен" така  :haha:) с който разгонват демонстранти от улицата.
Ама това си е проблем, който кара всички производители да ги режат от звуковата апаратура
 (нарочно или заради схемите и компонентите - все едно),
 защото инфраниските честоти имат гадното свойство да влизат в резонанс,
не само с океанските вълни потапяйки огромни кораби, но и да въздействат на
човешкото сърце като по-слабите направо може да се пръснат в такъв момент.


Цитат на: Mixy link=topic=2289.msg94414#msg94414 date=1396567171
...
С две думи, ако не искате повече от 1% TDH, не го надувайте над 2W ;D  Сигурно някой ще каже, че повече не са и нужни, особено с високочувствителни колони, но производителят все пак заявява мощност от 150W. Или това може би са просто топлинните загуби от греенето на лампите!?  ;)  Последното изречение обаче кърти - при мощност още под 100W (видно от диаграмите) и изкривявания от 10%, "великия" усилвател се превръща в... обикновен генератор на правоъгълни импулси  :haha:  И това ми ти струва $350 000 !!! E не - не е истина  :lol:  :lol:  :lol:
...

Първо - никой истински меломан не слуша лампов усилвател на повече от 2VV мощност, защото се губи усещането
за атмосферата ...пък и съседите при повече от 2 вата, или лумкат по стената, или викат полиция без повод!  ;)

Второ - Останалите ватове (в случая на горния пример са 148) са само за да не те оплюят приятелите, че ти е слаб
усилвателя. То е като ламборджинито което много рядко ползва всичките си коне под капака. Пък и нали за това
лампите се виждат отвън на всеки "дизайнерски" усилвател - не само за да галят окото със светлина различна от светодиодната,
но и за да могат да се охлаждат ефективно...а през зимата и да отопляват "стаята за слушане на музика", щото таки или иначе ir плащаш тока де...
 :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Е какво беше третото...(?)....ах, даааа - Венци, както виждаш ламповия бустер за DCC
 (виж какви правоъгълни импулси се сформират само при високите мощностти !!!) вече е на лице! Дочака го, ама дали ще си го купиш - ти решаваш.
Аз лично не обичам универсалните уреди от типа "2 в 1" - на ниска мощност звуков усилвателq а на висока мощност, бустер за DCC!!! ;) :spiteful:

Впочем за недоразбралите - кита на "синята мечта" за тях, може да е 220 долара, но въсщност става въпрос за 250 лв.
Не ми пука, че някои си усилватели толкова им струва само щепсела на шнура за 220V!!!!
Важното е че в слудващите 30 години ако гръмне бомбичката (пък идори да е от клас "Скалпел") аз ще имам на какво
да чуя (зя разлика от "Митко-МР3"-ката),  чия е била заслугата за загасването на лампите по планетата!!!
 ...така ми каза един белобрад старец, в една далечна галактика, със странното джедайско име - Ламби, явно кръстен на дядо си Светльо!
 ;D ;D ;D


Накрая обаче имам един "по-технически" въпрос.
При наличието на толкова много "честотни замърсители" като компютри, GSM-и и т.н.
какво правим със свободно умилкващи се около голичките лампи (горкичките те) смущения???????
Аааа? щото и сега като съм на средните вълни на "VEF"-а, не си включвам компютъра, щото вие като гладен вълк пред кошара!
("VEF"-а вие - не кампЮтъра) :blink:

Чувал съм, че лампите се слагат в метални екрани (подобно на екранираните проводници),
ама тогава с какво се осветява пространството около ламповия усилвател?
Казвайте с тези смущения  как се борите, преди да съм почнАл кутията на моя!?

 :yes: ;D
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: widowmaker в 04 Април 2014, 10:12:16
Цитат на: Mixy link=topic=2289.msg94414#msg94414 date=1396567171
Почвам те отзад напред ;)

Кого почваш? И за какво? Да не би аз да съм произвел аз SH-833?
Или някъде да съм твърдял, че след като струва 350000$ (Митака нещо е пропуснал една нула,
явно не допуска, че едно нещо може да струва 350к$), та след като струва толкова
е и най верния усилвател? Ми той свири в клас А2 бе, откъде да му дойде вярност?
А и е 150 вата, ти къде си чувал за еднотактен клас А с такава мощност?
Че то така спокойно можеш да туриш 2 печки8 "Лъч" вместо говорители!
Та дай все пак цитат къде съм написал, че Уейвак свири убийствено вярно де?
И все пак след като така разпалено твърдиш някакви неща, се надявах да са базирани
на твой опит и измервания... Ама ти така и не даде да видим с какво мериш,
за да стигаш до такива гениални умозаключения за нелинейността на лампите.
Щото аз меря с ей тая техника:

Fluke ScopeMeter 196B, двулъчев, 100MHz, 1Gs/s
Fluke 179, true RMS multimeter
Fluke 189, true RMS multimeter
Fluke i3000s current probe
Testec SI 9010 7kV differential probe.

И запоявам с JBC AD2700 advanced soldering station:

(http://cdn4.stanleysupplyservices.com/images/p/424-319.01_s500_p1._V837fb4de_.jpg)

И мога да ти уредя мерене на усилвателя, който съм постнал в предния си пост, мое производство е.
Стига да има с какво да мериш де, щото пак казвам, след като разпалено твърдиш някакви неща,
се предполага, че не си ги прочел или свалил от нета, а си ги измерил сам и то не само на едно устройсто.
Ако ще е само бла-бла повтаряне на нещо прочетено някъде си (или другояче казано правене на помен с чужда пита),
просто не ми губи времето, вярвай в каквото си искаш, просто избягвай да го правиш обществено достояние
и да се опитваш да го налагаш с претенции, че е истина. Така заблуждаваш хората, които не са на "ти" с материята.
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: pach в 04 Април 2014, 10:28:48
Ако се организирате двамата за едно публично замерване на местен лампов усилвател (например този на Дани),
от мен имате (само за меренето де) перфектен професионален генератор за целта!
За данните и марка, ще ви кажа ако проявите интерес...няма да съжалявате да може го пипнете! :on_the_quiet:
Евентуално и още един осцилоскоп четирилъчев "Tektronix-2465", който може да е с "лампа" за екран,
 ама има памет (удобно показва замереното и графичният му израз на екрана при поискване).
За звуковите честоти ще се справи с голяма точност !!!
("горницата" му може официално да е 500мHz, но практически мери точно и ваярно и над 1,5 GHz  ;) )

Знам че Микси има малък проблем с дечкото , така че не му давайте зор сега!
Ще пише тук когато може, надявам се!

А междевременно кой ще ми отговори за смущенията дето питах по-горе!
 :search:
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: widowmaker в 04 Април 2014, 10:36:26
Чакам го да си покаже техниката с която мери,
а не само да ми вади някакви простотии от нета.
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: jopeto в 04 Април 2014, 11:05:39
 :blink: Спора е много интересенм, но понеже и аз си имам скромно hi fi, мисля че  е  безсмислен. Безспорно, ламповите усилватили са върхът, както месинговие модели при влакчетата, но дали можем да си ги позволим или по точно, периферията която им трябва!? Дори и да можем, не е само усилвателя, а кобинация между: носител (как е записан и на какво и знаят само производителите), възпроизвеждащо устройство (тука имаме хиляди варианти), качестени кабели, чак тогава усилвател, след това пак качествени кабели (виждал съм такива специално правени от сребро), след това колони (тук имаме хиляди комбинации, изчисления и подобрения на боксове, филтри и  говорители), и на края помещение и акустика! Паричките за периферните неща са сериозна сума, непосилна поне за мен. За това си се радвам на yamahata a-s 300,  коятото имам, дебна да си закупя, някой ден, малко по-добри колони от моите и си слушам музика в стаята с кофти разположение, в която имам и макет.  Вярното възпроизводство на звукът е утопия, която никой не е постигнал, а преследването и е скъпо начинание! Кефът е пътят, емоциите, познанията и запознаствата, които тя носи. И в крайна сметка, най-важното май за hi-fi то е човек да си е измил ушите! :music:                 
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: Mixy в 04 Април 2014, 11:43:15
Пак почвам отзад напред.

Цитат
Чакам го да си покаже техниката с която мери...

Има да чакаш. Всички вече разбраха, че съм аматьор, а и сам казах, че техниката ми не може да мери Hi-Fi аудио. Между другото, ти кога последно си калибрира измервателнатга апаратура и къде? Имаш ли сертификат? Сигурен ли си въобще какво мериш и колко е вярно? Неща, като стареене на компонентите и промяна в характеристиките на измервателната апаратура дали те вълнуват? Щото аз моята я пращам до Дания за калибриране при едни пичове от Brüel & Kjær, ама това не е от значение, щото и те са едни смешници, не си е работа...

Цитат
... а не само да ми вади някакви простотии от нета.

Айдеее... и stereophile.com излязоха простаци...  :(

Цитат
Да не би аз да съм произвел аз SH-833?
Или някъде да съм твърдял, че след като струва 350000$ ... е и най верния усилвател? Ми той свири в клас А2 бе, откъде да му дойде вярност?
А и е 150 вата, ти къде си чувал за еднотактен клас А с такава мощност?
Че то така спокойно можеш да туриш 2 печки8 "Лъч" вместо говорители!
Та дай все пак цитат къде съм написал, че Уейвак свири убийствено вярно де?

Тука вече съвсем се обърках  :blink:  :blink:  :blink: Нещо взе да даваш на заден  :fie:  Не било клас А (както е по спецификации), най ми ти било А2, луди ли са да го правят 150W и да топлят околната среда, въобще... не знам... и тея излязоха некви аматьори...  пък и нагли бре - да му искат $350 000... баси :(

Като не свири вярно, за какво въобще го споменаваш?! Не беше ли твое виждането, че дори и най-смотаният лампов усилвател свири по-вярно и от най-хубавия транзисторен? Това не си го казал, ама аз някак си с таквоз впечатление останах... не знам за другите...

Цитат
И мога да ти уредя мерене на усилвателя, който съм постнал в предния си пост, мое производство е.
Стига да има с какво да мериш де, щото пак казвам, след като разпалено твърдиш някакви неща,
се предполага, че не си ги прочел или свалил от нета, а си ги измерил сам и то не само на едно устройсто.
Ако ще е само бла-бла повтаряне на нещо прочетено някъде си (или другояче казано правене на помен с чужда пита),
просто не ми губи времето, вярвай в каквото си искаш, просто избягвай да го правиш обществено достояние
и да се опитваш да го налагаш с претенции, че е истина. Така заблуждаваш хората, които не са на "ти" с материята.

Единственото, което твърдя и в което вярвам е, че възприятието на звука е чисто субективно и това съм го написал още в първия си пост в темата! Налагането на мнение за истинност, вярност на звука, знания и компетенции не е част от моята теза. Съжалявам, ако съм заблудил някой потенциален клиент за лампите, затова тук публично си посипвам главата с пепел и заявявам най-отговорно: лампите са върха! Не мога без лампи, особено вечер в къщи. Имам поне по една във всяка стая. Да не мислите, че си светя с транзистори!?

Пак повтарям - единственото, което твърдя е, че чуването е субективно! Оттам на сетне (ако приемеш тази моя теза) спора е само за спорта. В което няма лошо ;)

A на Пламен, дето е решил да прави лампов усилвател и дето има некви залитания по mp3 (как само не ми го каза снощи на живо) ще кажа: Ей, момче, осъзнай се! Каква е тая ерес да пускаш mp3 на лампов усилвател?!? Ти в ред ли си? Такива като теб трябва да ги бесят публично на първия срещнат стълб на улична лампа... как въобще може да има такива хора  :lol:  :lol:  :lol:   :pleasantry:
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: Best Ripper в 04 Април 2014, 12:01:45
Следя темата с голяма доза забавление, нищо повече. Все пак у мен назря едно питане:
Навремето всички звукозаписни студия ползваха едни 16-пистови магнетофони с едни спец. ленти - 2 пръста широки. Както може да се очаква, всички си беше чисто аналогово, барабар с всякаквите ефекти, миксове, микстурки и прочие обработки на записания звук. Та въпросите ми са следните:
1. Има ли все още такива аналогови техники в едно съвременно студио? Не е ли вече всичко цифрово /естествено, че и без ленти/?
2. Не се ли записва вече всичко направо цифрово /дори ако все още някой припада по ленти/, за да може после много по-лесно да се обработва с компютър във всяко едно отношение?
3. При т.нар. "регенерирани" на стари записи, записани от преди 40-50-70-100 г. не се ли ползва цифрова технология? Съответно не се ли "обръща" целия "чист, оригинален, аналогов сигнал" в цифров, за да се обработи?
4. Всеки съвсем леко запознат с електрониката е ясно, че има едни модули, наречени АЦП и ЦАП /аналогово-цифров преобразувател и цифрово-аналогов преобразувател/, при които ВИНАГИ има загуби и разлики между входа и изхода. Как лампите се справят с компенсиране на тия преобразувания? Или при ламБите не се налага това???
5. За да няма загуби и всичко да е супер точно и вярно, как лампата възпроизвежда цифрово записан звуков сигнал?
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: pach в 04 Април 2014, 12:55:40
Освен дозата забавление, аз извличам все пак и нещо ново и полезно за мен. :spiteful:
Радвам се, че чувството за хумор е все още на ниво тук!

Конкретно!

Милене, аз съм чиста проба еретик от класа (сигурно new-богомил  :triniti:) щото съм замислил
дори да си пускам звука от декодер за 52-ката (нищо че е в ТТ) да свири отвреме на време
през лампите. Само който  е чул (Жоро ти не вдигай ръка  :buba:) наш декодер през усилвателна уредба,
може да знае какво е !!!! Ако си затвориш очите, а в пепелника запалиш кибритени клечки,
 усещането е още по-по-най....пък ако го пуснеш два пъти пълната програма
почваш да си дърпаш фотьойла по-далече от колоните, за да не те сгази влака... :locomotive:
Но въпреки че две пускания, са върхът, те не правят  едно истинско ***не  :haha:

Венци, това че е цифровизирана музиката напоследък (освен всичко останало от филмите до книгите)
съвсем не означава че колоните ти излъчват цифрови сигнали, щото ушите ни не са радарни установки.
За жалост и дори при цифровизиран звук, пак след последващата обратна обработка (в ЦАП)
дори лампите могат да се справят с...изнанадааааа....аналоговият сигнал, който да обработят и усилят.

Даже не им трябва компютър, както и на нас щото и мозъка ни е "аналогов" като ушите!
И по-добре - така никой не се опитва да ни "хакне" данните. Това за вирусите, болестите и хипнозата не се брои... :spiteful:
Както вече самохакналите се  пациентите на заведенията дето им дават едни ризи
 с дълги ръкави, които за да не се влачат по пода,  просто им ги връзват зад гърба!  :fool:

Така че лампите просто ще работят след ЦАП-а (който впрочем може да направи перфектния аналогов звук
 при достатъчно желание и капазитет) и отново опираме до субективния фактор - нашите уши!
 ;)

Jopeto, май среброто е съществена част не само от лампите и кондезатори за техните схеми, в бормбата против паразитния шум,
но дори и в кабелите, а често и за шаситата...дали пък за точно за това някои усилватели не гонят такива космически цени!?!! ;D :scratch_ones_head: :lol:
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: widowmaker в 04 Април 2014, 13:30:06
Цитат на: Mixy link=topic=2289.msg94423#msg94423 date=1396600995
Пак почвам отзад напред.

Има да чакаш. Всички вече разбраха, че съм аматьор, а и сам казах, че техниката ми не може да мери Hi-Fi аудио. Между другото, ти кога последно си калибрира измервателнатга апаратура и къде? Имаш ли сертификат? Сигурен ли си въобще какво мериш и колко е вярно? Неща, като стареене на компонентите и промяна в характеристиките на измервателната апаратура дали те вълнуват? Щото аз моята я пращам до Дания за калибриране при едни пичове от Brüel & Kjær, ама това не е от значение, щото и те са едни смешници, не си е работа...

Дай да видим това, което калибрираш де!!!
Щото иначе всичко е мижи да те лажем или нещо ала "Драги ми Смехурко"
Техниката минава на калибрации веднъж на 2 години, моята ходи последно заедно с фирмената в Швейцария
(до преди няколко дни все още имахме офис в Цюрих, затвориха го на 31.03)
Няма да влизам в безмислени анализи и коментари, докато не покажеш калибрираната от Brüel & Kjær измервателна техника.
И не фирмената, а твоята лична, щото ако е за фирмена, мога да извадя  Tektronix DSA71254, но не мога да разполагам на 100% с него.
Даже ти оферирам да си размених техниките за 2 седмици примерно, за да я няма оная ситуация с чуждата пита и помена.
Щото иначе на приказки мога да изкарам, че имам и ускорител на елементарни частици, по голям от тоя в Церн,
а в един момент да се окаже, че било обикновен надувен пояс, останал от последното летуване на море...
И вземи напиши нещо по различно от това, което си задъвкал от няколко поста насам, на хората им доскуча.
Но... иначе си пиши де, не ми пречиш.
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: widowmaker в 04 Април 2014, 13:43:01
Цитат на: Best Ripper link=topic=2289.msg94426#msg94426 date=1396602105
Следя темата с голяма доза забавление, нищо повече. Все пак у мен назря едно питане:
Навремето всички звукозаписни студия ползваха едни 16-пистови магнетофони с едни спец. ленти - 2 пръста широки. Както може да се очаква, всички си беше чисто аналогово, барабар с всякаквите ефекти, миксове, микстурки и прочие обработки на записания звук. Та въпросите ми са следните:
1. Има ли все още такива аналогови техники в едно съвременно студио? Не е ли вече всичко цифрово /естествено, че и без ленти/?
2. Не се ли записва вече всичко направо цифрово /дори ако все още някой припада по ленти/, за да може после много по-лесно да се обработва с компютър във всяко едно отношение?
3. При т.нар. "регенерирани" на стари записи, записани от преди 40-50-70-100 г. не се ли ползва цифрова технология? Съответно не се ли "обръща" целия "чист, оригинален, аналогов сигнал" в цифров, за да се обработи?
4. Всеки съвсем леко запознат с електрониката е ясно, че има едни модули, наречени АЦП и ЦАП /аналогово-цифров преобразувател и цифрово-аналогов преобразувател/, при които ВИНАГИ има загуби и разлики между входа и изхода. Как лампите се справят с компенсиране на тия преобразувания? Или при ламБите не се налага това???
5. За да няма загуби и всичко да е супер точно и вярно, как лампата възпроизвежда цифрово записан звуков сигнал?

Венци, все още има аналогови техники, но използването им е сведено до минимум.
Да, има загуби, тъй като броят на разредите и 1честотата на семплиране не са безкрайни и няма как
да предадеш цифрово на 100% аналоговия звук. Това няма как да се избегне или да се компенсира,
заради това има своеобразен бум и връщане на винила като звуконосител в последните години.
На лампите не им се налага да се справят с цифров звук освен на тия, които са след токовите конвертори в ламповите ЦАП-ове.
(визирам цифрова част на полупроводници и аналогова част на лампи, а не, че всичко в тоя ЦАП е лампово).
А не им се налага, защото сигналът вече е аналогов (на изхода на ЦАП-а). Иначе ЦАП-овете с лампови изходи са най добрите
заради ултра линейността на триодите, там няма съгласуващи трансформатори (които са трън в очите и ушите на Измервателя),
а реално в схемата има един триод, два резистора и прехвърлящ кондензатор в изхода.
Предвид много по малкото генерирани хармоници като спектър и като ниво - реален пример е при ограничаване на сигнала (клипиране),
лампите нямат проблем да работят с не дотам добре фитрирани цифрови сигнали, тъй като не са склонни да довнасят
невъобразимо количество "мармалад", който не пръсъства оригинално в звуковата картина, нещо, характерно за полупроводниците.
Дефакто какво означава това? Ами запис, който е чисто аналогов и е на порядъчна възраст, след като е бил "цифровизиран"
става практически неслушаем през полупроводников усилвател точно заради този им принос в общата звукова картина,
докато на лампова техника звучи прилично добре. Точно заради това се налага ремастериране, с цел да се извадят полезните неща
от въпросния "мармалад".
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: pach в 04 Април 2014, 13:54:45
Цитат на: widowmaker link=topic=2289.msg94435#msg94435 date=1396608181
...
А не им се налага, защото сигналът вече е аналогов (на изхода на ЦАП-а). Иначе ЦАП-овете с лампови изходи са най добрите
заради ултра линейността на триодите, там няма съгласуващи трансформатори (които са трън в очите и ушите на Измервателя),
а реално в схемата има един триод, два резистора и прехвърлящ кондензатор в изхода.

И аз това казах де...
А при Микси, няма моя, няма фирмена апаратура - фирмата си негова и апаратурат също, струва ми се!!!
 :yes: :lol: &bgflag
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: Mixy в 04 Април 2014, 13:56:30
Е не, предавам се, не издържам вече. От смях едвам уцелвам клавишите  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

Виж моля те пак, в твоя пост, дето ме цитираш, на втория ред, второто изречение, какво съм писал. Моля те!

Сега за системата.

Цитат
Няма да влизам в безмислени анализи и коментари, докато не покажеш калибрираната от Brüel & Kjær измервателна техника.

Ето:

(http://2.imimg.com/data2/PX/MM/HELLOTD-413555/cs20-250x250.jpg)

The cs20 measuring system has been developed for measuring the performance of audiometric equipment. It comes as a complete portable system neatly arranged in a carrying case ready to use with a thorough product manual.

Сори, ама не съм в офиса и не намерих по-читава снимка в нета. Другата седмица ще гледам да ти сканирам и сертификата, стига да не забравя. Ако това ще те направи щастлив или пък ще докаже, че лампите са още по-добри от това да са върха (признах го вече няколко пъти).

Цитат
И не фирмената, а твоята лична

Ами ако фирмата ми е лична?!

Цитат
И вземи напиши нещо по различно от това, което си задъвкал от няколко поста насам, на хората им доскуча.
Но... иначе си пиши де, не ми пречиш.

Еми аз вече в няколко поста пиша, че лампите са върха, не знам вече и аз какво да напиша...  :mda:  Може би нещо за кабелите, а? Специалните аудиофилски кабели за връзка с озвучителните тела (с маркирана посока от усилвателя към колоните) и специалните захранващи кабели например. Какво мислиш за тях? Подобряват ли видимо (чуваемо, де) звука на и без това перфектните лампи?
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: widowmaker в 04 Април 2014, 14:12:38
Лично мога да ти докажа (освен ако не си глух) как солид кор сребро свири безобразно зле
ако е вързано наобратно на посоката на изтегляне на телта. Всъщност то и глух да си ще го чуеш...
Така, че това с посоката е нещо, което въпреки физиката съществува.
Ето ти един сайт, който показва какво правят едни хора, по скоро един човек,
с който работихме заедно преди да почна да се занимавам със силова електроника и инвертори от по 1МВат нагоре.
Вярвам, че след като си навътре в материята познаваш човека и това, което прави.
http://www.etheraudio.net/
Ако все пак не го познаваш, мога да ти уредя слушане на ей тая система:

(http://www.etheraudio.net/wp-content/gallery/etheraudio-hi-fi-expo-sofia-2013/dsc_0143.jpg)
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: mitko0888 в 04 Април 2014, 14:28:17
Прослушах клипчетата от линка. Веднага усетих разликата в звука, признавам си ...

Само не разбрах: лампите два вида ли са? За левия и за десния канал, с обратно навити решетки?
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: widowmaker в 04 Април 2014, 14:35:00
Цитат на: mitko0888 link=topic=2289.msg94440#msg94440 date=1396610897
Прослушах клипчетата от линка. Веднага усетих разликата в звука, признавам си ...

Само не разбрах: лампите два вида ли са? За левия и за десния канал, с обратно навити решетки?

Митак, пак не си разбрал, едната бачка с електрони (ляв канал), другата е позитронна (десен канал).
Тъй като говорим за движение на токоносители във вакуум,
единствено и само благодарение на него не се стига до анихилация.
Иначе си слушай де, не ни пречиш.
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: pach в 04 Април 2014, 14:56:26
Цитат на: Mixy link=topic=2289.msg94437#msg94437 date=1396608990
Е не, предавам се, не издържам вече. От смях едвам уцелвам клавишите  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:
...

Аз също.  :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Не можахте да влезнете във фаза двамцата,
макар и двамата да са ви теглили в една посока преди доста години - навън.
 (Дани преди малко повече де...)
 ;D ;D ;D

Митееее, и ти си богомил от новите значи, щом слушаш клипа през компа, а не лампата на тавана.. :on_the_quiet:
Покрай полезното...човек се учи докато е жив, а ние още мърдаме...пък ни е весело туК!!!
 :lol: :lol: :lol:
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: Best Ripper в 04 Април 2014, 15:25:08
Като за последно от мен по темата, ще дам един  пример за субективното възприятие на музиката... Една песен, изпълнена по два начина... Първият - само музиката /барабани и бас на запис, две китари на живо/ и вторият - същата песен, където освен музиката е добавен и вокал... Попаднах преди време на първия клип в тубата, второто съм го слушал стотици пъти... Важното в случая е, че и в двата начина /дори и при първия с плейбек-живо/ свирят едни и същи музиканти, с едни и същи инструменти и апаратура - тоест звукът е максимално еднакъв. Можете да усетите огромната разлика във въздействието само от липса/наличие на вокал. Смятам, че особено добре ще го усетят тези, които са далеч от твърдия и здрав метъл саунд...

Първо: без вокал...
http://www.youtube.com/watch?v=xCtGKqRaYw8

Второ: с вокал...
http://www.youtube.com/watch?v=HX-b2H__yNI

P.S. Толкова ли е страшен дет метъла, като изслушахте първия вариант?  :pleasantry: :spiteful: И дали метълЪ е само шум?  :drinks:
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: TANO в 04 Април 2014, 16:19:01
Ба, тоя Рипер явно е някакво усилено съветско производство. Аз ако съм ламБа ще ми изгори я катодчето, я решетчицата, ако требе да им разпъвам линейните характеристики на тия музики. Е тука едно клипче дето мене ме кара да влизам в резонанс със третия хармоник от честотната характеристика на Каменица светло
http://www.youtube.com/watch?v=WvqGxfgQH9I
Ма въпрос на усилвателни характеристики, де! Некои ламБи  биха изгорели и от горния линк. Важното е да носим на бира. И на майтап :drinks:
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: Mixy в 04 Април 2014, 16:21:43
Айдеее... пак се почна. Ма кой ме би през устата (ръцете, де) да споменавам тия пусти кабели...  :haha:

Значи, да видим дали правилно съм разбрал. Подчертавам дебело, че съм аматьор и физиката ми куца, но ще се пробвам да го вдена със сетни усилия в петъчния следобед.

И така. Имаме следната постановка: Усилвател (задължително лампов), кабели с означена на тях посока (ако се свържат наопаки, сигналът се прецаква така, че и глухият ще го чуе) и говорител (за предпочитане широколентов, в TL изпълнение).

(http://www.scarm.info/pics/signal.png)

Най-общо казано електроните на сигнала в първия (червения) полупериод тръгват по горния кабел, стигат до намотката на високоговорителя, създават магнитно поле, което избутва мембраната условно напред и се връщат обратно по долния кабел, създавайки перфектната звукова полувълна. В другия (синия) полупериод, става точно обратното – електронният поток (професионалистите му казват просто ток - това дори и аз го знам ;)) протича в абсолютно противоположна от предишната посока в двата кабела, карайки мембраната на високоговорителя да се върне назад и да изтегли втората полувълна на нашия прекрасен лампов звук.

Та се питам – къде и как играе роля посоката на кабела? Как въобще може да има посока нещо, което трябва да провежда ток идеално и в двете посоки за двата полупериода на променливотоковия аудио сигнал?
 
Теоретично не виждам как това може да се хване на слух, освен ако слушателя не е някакъв киборг, дето може да чува напр. само положителните полупериоди на сигнала и да заглушава отрицателните – тогава посоката вероятно би имала значение... но явно тук теория и практика са две различни неща или просто аз съм слаб в теорията.

Дори аз разбирам, че трябва да има съгласуване по фаза, което е просто задължително в стерео или многоканални системи и затова кабелите са два цвята (обикновено червен и черен) със съответните цветове на клемите при усилвателя и озвучителното тяло. Обаче това с посоката... наистина не мога да го схвана... Моля просветете невежия!
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: widowmaker в 04 Април 2014, 17:05:15
Не ми се разправя, дай да го видим/чуем на живо и да си говорим, а?
Ти правиш ли разлика за посока на енергия и посока на тока?
Сериозният ти проблем е, че си учил в университет (We don't need no education) и не допускаш,
че наученото може и да не е точно такова, каквото е в действителност...
Реален пример е лъчистото електричество, ако си наясно за какво иде реч де...
Спирам да пиша по темата, от тук нататък само практически пояснения.
пък след това анализи, теория, разяснения и т.н.
Т.е. виждаме следствието и търсим (аналитично) причината.
Щото цялата тая работа е горе долу като да лаеш месечината...
Пък и не съм убеден, че дори да подкрепим теорията с факти,
ще бъдеш така добър да си признаеш (евентуалните) грешки...
Иначе ти си пиши, не ми пречиш, но не адресирай нищо конкретно към мен :)
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: XRISTO в 04 Април 2014, 21:31:11
Едно въпросче - това с обърнатите кабели само за лампов усилвател ли се отнася?...защото аз лично не правя никаква, ама абсолютно никаква разлика при интегриран. А що се отнася до транзисторен - отдавна съм им прерязал буксите на едни антични студио 40  и ги връзвам както дойде. Разлика - никаква. Теглел, бутал се в Г..А. Е, вярно е че с лявото ухо чувам на 50 процента, ама го компенсирам с ватовете на усилвателя.   ;D
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: Mixy в 04 Април 2014, 23:22:12
И на мен взе да ми писва от глупости... Всичко си има граници. То не бяха лъчисти енергии, интерференции от Космоса и какво ли още не... Затова е време за поредната порция "простотии" от нета. Тоя път от audioholics.com.

Audio Interconnect and Speaker Cable Myths and Facts Revealed (http://www.audioholics.com/gadget-reviews/speaker-cable-and-audio-interconnects)

Ето и същността (от този линк (http://www.audioholics.com/audio-video-cables/top-ten-signs-an-audio-cable-vendor-is-selling-you-snake-oil)):

Watch out if a Cable Vendor or Manufacturer:
1. Promotes that their product allegedly eliminates audio related Skin Effect and/or "Strand Jumping" problems.
2. Claims revolutionary breakthrough in cable technology by polarizing or biasing the dielectric using a battery.
3. Promotes that their products eliminate "Audiogenic", "Diode Rectification" or any type of non linear distortions. See Debunking the Myth of Cable Distortion and Dielectric Biasing
4. Physically places (+) and (-) wire leads in separate dielectrics not closely spaced in a common jacket. See: Calculating Cable Inductance of Twin Feeder Cables
5.Claims vast improvements in sound by inserting "Cable Elevators" to raise the cables off the floor and minimize electron misfiring or static energy fields.
6.Claims that cryogenically freezing cables improves fidelity or measurably changes electrical properties after the cable is restored to room temperature.
7. Claims that their cables require a "Break In" period.
8.Claims that measurements cannot quantify why their designs are superior and often misapply engineering principles in their reasoning but abandon the associated governing laws and metrics that establish them.
9. Claims audible differences exist between stranded and non-stranded wires of same gauge rating, geometry and conductor spacing.
10. Claims audible differences between silver and copper cables of equal design geometry and gauge.
 
Bonus Scams
11. Sells speaker cables or interconnects costing more than a plasma TV or a lease on a new Infinity G35 sports coupe.
12. Claims wire is directional.
13. Slaps RLC boxes on their cables.
14. Claims of Speaker Cable Resonance at Audio Frequencies

Ицо, и ти да дадеш EUR 2 880 за чифт триметрови Etheraudio Silver Alloy Loudspeaker кабели, не просто ще почнеш да чуваш разликата при промяна на посоката, ами ще усещаш през звука дори и промяната на честотата в мрежовото захранващо напрежение с точност 0.1 Hz, без значение, дали усилвателя е лампов или друг тип...
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: widowmaker в 05 Април 2014, 01:38:30
Цитат на: Mixy link=topic=2289.msg94456#msg94456 date=1396642932
Ицо, и ти да дадеш EUR 2 880 за чифт триметрови Etheraudio Silver Alloy Loudspeaker кабели,
не просто ще почнеш да чуваш разликата при промяна на посоката, ами ще усещаш през звука
дори и промяната на честотата в мрежовото захранващо напрежение с точност 0.1 Hz,
без значение, дали усилвателя е лампов или друг тип...

Така като гледам какво си писал, сигурно си ги пробвал въпросните кабели, а?
Щото не е проблем Аспарух да ти даде един комплект за проба, стига да има на какво да ги закачиш де.
И по полека с коментарите по адрес на Етер Аудио, че като бивш член на тима го приемам като персонална обида.
Едно е да защитаваш кауза или идея, съвсем друго е да плюеш персонално по човек или група хора.
Така, че въздържай се от коментари за нещо, което никога не си виждал, камо ли пипал и ползвал.
Аз не съм очаквал и друго де,  на тая възраст е нормално, хората са импулсивни,
повече дайстват и по малко или изобщо не мислят, особено когато им избият бушоните....
Един приятелски съвет, ползвай си главата и в ежедневието,
а не само като пишеш програмки за жп макети, това прави живота много по лесен.
И благодаря, че няма да напишеш поредната простотия под моя пост!
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: mitko0888 в 05 Април 2014, 08:56:45
Внимание! Пиша това само ако някой е пропусанл най-важното до тук и ако не се е задълбочил достатъчно.

Ето това са въпросните кабели за 5632.74 лева. (от по-късия тип, 3 метра). На всичкото отгоре в посочената цена е включено и ДДС! Не повярвах, но наистина в цената е включена и доставка на територията на РБ! Не пише с кой куриер, но ще се доверя на сайта. Получавате и още един бонус - чак не е за върване. Бонусът: не е необходимо да предплащате нищо за костумизацията на този продукт. Плащате 100% от цената и до 7 работни дни сте горд собственик на нечувани по своето качество кабели.

Кабелите:

(http://www.etheraudio.net/wp-content/uploads/ls_cables_bg.png)

ПС: Не видях трайно означена посоката на пренасяне на енергията. Плюсът и минусът ги различих по термошлаухчето на бананите, ама посоката ми се изгуби. Ако може някой да съдейства с подробна инструкция за експлоатация ...

За желаещите: добавяме и захранващ кабел, естествено че не може да оцените качеството му, след като не сте го чули как свири, но пък цената му е само 938.80 BGN. И то само за 1.1 метра! Да не го включите към някой троен разклонител! Само към АЕЦ.

(http://www.etheraudio.net/wp-content/uploads/PS_Cable_bg.png)

И само за любителите на качествените железници: Ето и други необходими на вас продукти:

http://www.etheraudio.net/etheraudio-products-pricelist/ (http://www.etheraudio.net/etheraudio-products-pricelist/)
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: Mixy в 05 Април 2014, 10:52:47
Цитат
Така като гледам какво си писал, сигурно си ги пробвал въпросните кабели, а?

И като ги пробвам, какво ще стане, а? Ще се променят фундаменталните закони на физиката ли? Или просто ще ме обявиш за глух?

Цитат
И по полека с коментарите по адрес на Етер Аудио, че като бивш член на тима го приемам като персонална обида.

Цитирах просто продукт и неговата цена с ирония относно "магическите" му свойства породени от въпросната цена. Валидно и за всеки друг "вълшебен" кабел на който и да е поризводител.

Цитат
Едно е да защитаваш кауза или идея, съвсем друго е да плюеш персонално по човек или група хора.

И с кое точно те обидих!? Или оък твоя човек? С това, че разобличих най-тъпата маркетингова аудиофилска заблуда, ли? Да ти извадя ли всички цитати с които ТИ ме обиди "драги"? Или на теб ти е разрешено, а?

Цитат
Така, че въздържай се от коментари за нещо, което никога не си виждал, камо ли пипал и ползвал.

О да, забравих... великия професионалист и практик знае всичко, изпробвано и доказано с неговите уши. Когато обаче опре до теория на физиката от 8-ми клас, нещата придобиват малко по-друг характер. Докато не ми обясниш принципа на насоченост при сребърен кабел за променлив ток или да ми цитираш научна публикация по въпроса в реномирано университетско издание, не опитвай да ми обясняваш каквото и да е друго, че вече сериозно почваш да се излагаш. И въобще, ти какво образование имаш?! Щото аз 4 години съм учил електроника, нискочестотна техника, електроакустика, сигнали и системи и други подобни. Случайно знам и от коя страна се хваща поялника. Даже и диплома имам - искаш ли да я сканирам? Или базираш всичко на "щом аз го чувам, значи съществува"? ОК, може, но тогава "си вярвай в каквото си искаш, но не вкарввай околните, които не са на ти с материята в заблуждение" (widowmaker, 02 Април 2014, 11:05:50).

Цитат
Аз не съм очаквал и друго де,  на тая възраст е нормално, хората са импулсивни,
повече дайстват и по малко или изобщо не мислят, особено когато им избият бушоните....
Един приятелски съвет, ползвай си главата и в ежедневието,
а не само като пишеш програмки за жп макети, това прави живота много по лесен.
И благодаря, че няма да напишеш поредната простотия под моя пост!

Да, от възраста ще да е... Типично за заклет аудиофил - когато някой "аматьор" го хване на тясно и се почва с приятелските съвети...

Щеше ми се да ми обясниш и с какво сребърният захранващ кабел за 500 евра (има и по-скъпи, от други производители, не се обиждай) е по-добър от който и да е турски или китайски кабел за 2 лв? И като как подобрява качеството на звука, при положение, че сградната инсталация обикновено е правена с 2мм и 4мм медни кабели за 0,15 ст. метъра? Само не ми казвай да пробвам и да чуя! На снимката дори е ползван обикновен шуко щекер, а този, който го е проектирал би трябвало поне да знае, че най-голям проблем и най-слабо звено по отношение на стиковането са облите контактуващи пластини в контактите, поради което следва да се ползват позлатени конектори за предотвратяване на окисляването.

И един жокер за останалите, които искат качествено адудио от цифров източник: знаете ли, че на пазара има дори и аудиофилски коаксиални и оптични кабели за цифров интерконект? С тях дигиталният пренос става още по-добър и качествен (сигнала сигурно става още по-цифров :blink:), намаляват се възможните грешки и се подобрява jitter-a за по-добро въвзстановяване в DAC-a. С такъв кабел дори опитен аудиофил вече трудно ще познае на сляпо, че не слуша от аналогов източник...  :swoon:

Въобще, това с аудиофилските кабели си е баш като пернишкия тунинг: слагаш една лепенка "REMUS" на задното стъкло на голфа и вече усещаш двигателя с 15 коня от горе. Ако пък свалиш гърнето и сложиш двоен ауспухов накрайник, направо почваш да караш болид oт F1  :lol:

Дали пък да не се върнем на лампите, а? Признавам си, там си по-силен и по-добре подготвен, а и аз нямам никакъв практически опит освен с домашното осветление, но него не го броим ;)
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: widowmaker в 05 Април 2014, 11:24:03
Личи си колко ти е умственият багаж, нискочели пиятелю!
Един тъп шоп е казал култовата фраза "Те такова животно нема".
Та ти му пригласяш със страшна сила :)

Нали си привърженик на желязната физика, а кажи как става това на клипчето?
Това си е редовен експеримент и колкото и да е скандален, е самата истина.
После пускай иронични подмятания за лъчисто електричество и т.н
Преводът е ужасен, но се надявам английският ти да е приличен:

http://vbox7.com/play:76327fc5

Викаш тоя урок по физика си го отървал...
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: Adrian в 05 Април 2014, 12:24:22


Pach , айде бе - ти си наред !!?
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: mitko0888 в 05 Април 2014, 13:57:50
Само да поясня: посочените от мен снимки не са за т....к, те са от посочения преди цял един ден сайт за върховен звук.
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: Mixy в 05 Април 2014, 14:27:03
Де го чукаш, де се пука!

Мислиш си, че ще ме уплашиш с клипче за деца ?! И това ще ме накара да приема, че електроните в пасивен проводник могат да се движат по един начин в едната посока и по друг на обратно ?!?!? И дори това да беше така - как въобще се дефинира "посока" при променливотоков сигнал с два полупериода ????? Та това е нонсенс - няма никакъв смисъл !!!!!

 :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

Иначе на хлапетата това вероятно ще им е много интересно, но точно тук да ни занимаваш с теорията за корпускулярно-вълновия дуализъм на светлината (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BE%D1%80%D0%BF%D1%83%D1%81%D0%BA%D1%83%D0%BB%D1%8F%D1%80%D0%BD%D0%BE-%D0%B2%D1%8A%D0%BB%D0%BD%D0%BE%D0%B2_%D0%B4%D1%83%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%B7%D1%8A%D0%BC) при дифракции и интерференции, принципа за неопределеността на Хаизенберг (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%8A%D0%BE%D1%82%D0%BD%D0%BE%D1%88%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5_%D0%BD%D0%B0_%D0%BD%D0%B5%D0%BE%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82_%D0%BD%D0%B0_%D0%A5%D0%B0%D0%B9%D0%B7%D0%B5%D0%BD%D0%B1%D0%B5%D1%80%D0%B3) и суперпозицията (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B0%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B3%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5_%D0%BD%D0%B0_%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BF%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F) на елементарните частици - не ставай смешен! Това са неща, отдавна известни и обяснени на квантово ниво, а и физиката вече е много по-напред откакто ти си я учил в училище. Я си признай, колко ти писаха последно за срока? ;)

Така и не разбрах какво общо има всичко това с аудио кабелите при честоти в звуковия диапазон, но нали съм "нискочел" (челото ми е ниско и/или малко съм чел) - от това ще да е...

Това е и другия симптом при заклетите аудиофили - като изчерпат запаса си от псевдонаучни аргументи, минават или към обиди или директно на квантово ниво. В нашия конкретен случай - и двете  :haha:

Поне да беше постнал за наистина интересните проблеми във физиката като напр. The 11 Greatest Unanswered Questions of Physics (http://discovermagazine.com/2002/feb/cover), въпреки, че това няма нищо, ама нищо общо с преноса на сигнал при звукови честоти...

За да не се мъчиш повече, просто виж какво съм писал в първите си постове - за гледната точка и субективното възприятие на звука. Кажи си, че ти ги чуваш всички тези неща и че твоята гледна точка за всичко това се различава от моята, която ти категорично не споделяш. И аз ще го приема на 100%, защото при слушането, всеки чува индивидуално и различно от всеки друг. Но моля те, не се опитвай повече да ми доказваш каквото и да е, защото е болезнено очевидно, че сме в различни категории.

P.S. Аз съм нискочелия де, ти да не си помисли нещо друго ;)
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: daddy_g в 05 Април 2014, 15:38:03
Така ги зачекнахте тия лампови усилватели, че накрая ще взема да направя един лампов локомотив  ;D ;D ;D ;D
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: Mixy в 05 Април 2014, 18:16:07
Да не забравиш да предложиш и чисто сребърни релси за него, ей! Инак все едно нищо не си направил :)

Не знам само как ще се движи по тях назад, щото това с посоката... абе кофти работа... Освен да пишеш някъде, че макетът задължително трябва да е с двойно трасе - така и ти ще си на двойна печалба  :lol:  :lol:  :lol:
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: widowmaker в 05 Април 2014, 19:31:42
Цитат на: Mixy link=topic=2289.msg94467#msg94467 date=1396697223
P.S. Аз съм нискочелия де, ти да не си помисли нещо друго ;)
Това ми звучи точно като операта "Селска чест".
Напъваш се нещо да не ти пострада имиджът ли?
Казах ти, спирам да пиша, първо констатираме следствието, после търсим причината.
Естествено, чисто физически, позовавайки се на същата тая физика, за която си мислиш, че са ми писали кофти оценка :)
Иначе ми прилича на нещо като все едно се опитваш да надприказваш арменското радио.
Всъщност да нямаш някаква арменска жилка в рода си, драги?
И смешен е някой друг, драги ми Смехурко, нещо си се объркал ми се струва :)

Някакви си бръщолевения тук са абсолютно лишени от смисъл, след като говорим за звук.
Слуша се и се мери, ако говорим за фотография, ще гледаме фотоси, а иначе форумът става единствено за чесане на езици
и показване на снимков материал, но и при него зависи от монитора, така, че ...

П.П.
Така и не разбрах само ти колко полупроводникови и лампови усилвателя си конструирал,
че си стигнал до тия така гениални прозрения, скъпи ми друже?
Дай да видим някой ултралинеен дизайн де!
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: urko в 05 Април 2014, 20:40:32
Sori za latinicata
predlagam na administratorite da dadat 1 sedmica po4ivka na widowmaker ili da zaklu4at temata za 1 mesec!!!
BASTA widowmaker - ne moge da spori i zastiti tezata si bez li4ni obidi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
BASTA  :diablo: :diablo: :diablo:
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: widowmaker в 05 Април 2014, 20:47:23
Цитат на: urko link=topic=2289.msg94472#msg94472 date=1396719632
Sori za latinicata
predlagam na administratorite da dadat 1 sedmica po4ivka na widowmaker ili da zaklu4at temata za 1 mesec!!!
BASTA widowmaker - ne moge da spori i zastiti tezata si bez li4ni obidi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
BASTA  :diablo: :diablo: :diablo:

Намали темпото, братле, ще вдигнеш кръвно и може да си докараш инсулт (недай боже).
Колкото и минуси да ми дадеш ми е все тая, не ги броят за пенсионен стаж или пък за нещо друго важно.
Даже предлагам на администраторите да направят така, че лично ти да можеш да ми слагаш по 100 минуса на менние.
Така ще знам, че си удовлетворен, няма да вдигаш кръвно и не е възможно да си причиниш здравен проблем с това :)

П.П.
Няма извинение за латиницата, драги... как да ти кажа, прилича ми на писано с кафяво по стените на кенеф - чете се, но си е гадно :)
Одма ти зашивам един минус за шльокавицата.
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: Gervasii в 05 Април 2014, 21:32:23
Молим, администраторите да раздадат Небилета!
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: pach в 07 Април 2014, 09:16:08
Единия бил в сатурнова дупка...
Други си хвана белята, че и той разбира от материята.
Резултата - изтървани нерви и липса на елементарна култура на спора.
По-лош е този който е преминал на лични нападки...при това не се познавате лице в лице...
ама като гледам - няма и да се запознаете вече...осрана е темата.

Колкото до тези банани, явно трябва да почна и аз да правя такива кабели и аз да забогатея! ;)
Ще си задържа десетина за моя усилвател и приятелите!
У дома се търкалят поне 100-тина такива посребрени щекери - като голобрад младеж,
 още ученик преди казармата ми дадоха да правя такива в завод "Електроника" по време на стажа.
Тъкмо направих серията (и си бях напълнил джоба за всеки случай) и ме изпратиха в казармата!
Кой да знае, че 30 години по-късно тези банани ще са хит сред меломаните-аплици (от лампи)!!!?!!! :haha:
(http://www.etheraudio.net/wp-content/uploads/ls_cables_bg.png)

Мойте даже са по-добри, щото имат и отвор - може още един да се включи в първия
 банан - но под 90 градуса ъгъл - направо са си като разклонители. Дано не им се е окислило
 сребърното покритие обаче, щото отдолу са си чист месинг (федер).
 :lol: :lol: :lol:
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: widowmaker в 07 Април 2014, 10:08:55
Тия са родиеви, не са баш като твоите, месинговите.
Идеята е да са твърди и да пружинират (стеблото не е единично, а са 7 по тънки в сноп),
че нали са конектори. Както и да не се окисляват и да се износват лесно (ако са сребърни точно стеблата примерно).
Родият е твърд и е идеален за случая и има само един недостатък - скъп е.
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: pach в 07 Април 2014, 10:26:36
Е, аз по стъблата се заблудих. Мойте са от пружинен (федер) месинг,
покрити със сребро 9999 - знам щото аз пробивах сребърните плочки за химиците
и получените стружки си ги слагахме във шишета с питейна вода. Много трайна ставаше водата
щото среброто (йоните) трепе всичко наред - бацили, вируси, бактерии и вся осталная сволочь.
Също пружинират, а стеблата са хванате в месингова коронка в която квадратна задна част е отвора
за още един такъв банан-щекер.

Жалко, че истинските са родиеви - рекох си "Е, тЕ сега удАрих джакпота!!!" :haha: :haha: :haha:

Вече съм пуснал  "слуха" че искам едно "малко китче за рожденния ден... :blush2:"
на което мойта реагира "- Какво китче, като аквариума ни е само 90 литра?",.
Последва обяснение що е то трафове, лампи и усилвател и ми бе отговорено уклончиво:
" - Щом не е твойте моделни влакчета ще видим!"...........та може би ще се уредя и аз с радост.
 :lol: :lol: :lol: :lol:
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: widowmaker в 07 Април 2014, 10:48:11
Родият има най голяма износоустойчивост, заради това се ползва за покритие при такива конектори.
Бананите не са изцяло от родий, това би означавало цената само на конекторите да е доста над 1000$,
прави се специално покритие, което за разлика от стандартното (20-30 микрона) е няколко пъти по дебело.
Отдолу си е солид кор сребро, което е с определени примеси, правещо го твърдо и пъргаво като пружина.
А и цените за кабелите и другите неща за локални клиенти изобщо не са тези, които са публикувани,
така, че никой да не се стряска и да не сипе огън и жупел :)
След като нямам месингови локомотиви, а имам сребърни кабели най вероятно е да не са ми излезли по 2к евра комплекта :)

П.П.
А иначе проблемът с мърморещата половинка се решава по максимата на другаря Йосиф Висарионович Сталин...
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: Mixy в 07 Април 2014, 11:40:53
Цитат на: pach link=topic=2289.msg94492#msg94492 date=1396851368
Единия бил в сатурнова дупка...
Други си хвана белята, че и той разбира от материята.
Резултата - изтървани нерви и липса на елементарна култура на спора.
По-лош е този който е преминал на лични нападки...при това не се познавате лице в лице...
ама като гледам - няма и да се запознаете вече...осрана е темата.

Тука се получи малко тъпо... все пак сме големи хора и мисля, че не ни отива да се дърляме като хлапаци в кварталната градинка кой е по-по-най, без значение дали за влакове, лампи или каквото и да било.

Затова използвам случая, вече съвсем сериозно, да се извиня на widowmaker, ако с моите писания (къде на шега, къде с повечко ирония) съм го засегнал или се е почувствал обиден.  :hi:

Човекът наистина разбира от аудио и макар и да не съм съгласен с много от нещата, които мисли или в които вярва, уважавам неговата гледна точка, а тя отчасти или изцяло се споделя и от много други хора. Който иска информация от извора, нека прегледа bgaudio.org.

Затова и нямам проблеми да се видим очи в очи, да послушаме музика, пък и да поспорим на по бира, но само ако е нискоалкохолна, че не се знае инак какви щети може да причиним на живо ;)
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: widowmaker в 07 Април 2014, 12:03:12
Цитат на: Mixy link=topic=2289.msg94501#msg94501 date=1396860053
Тука се получи малко тъпо... все пак сме големи хора и мисля, че не ни отива да се дърляме като хлапаци в кварталната градинка кой е по-по-най, без значение дали за влакове, лампи или каквото и да било.

Затова използвам случая, вече съвсем сериозно, да се извиня на widowmaker, ако с моите писания (къде на шега, къде с повечко ирония) съм го засегнал или се е почувствал обиден.  :hi:

Човекът наистина разбира от аудио и макар и да не съм съгласен с много от нещата, които мисли или в които вярва, уважавам неговата гледна точка, а тя отчасти или изцяло се споделя и от много други хора. Който иска информация от извора, нека прегледа bgaudio.org.

Затова и нямам проблеми да се видим очи в очи, да послушаме музика, пък и да поспорим на по бира, но само ако е нискоалкохолна, че не се знае инак какви щети може да причиним на живо ;)

Благодаря!
Аз също поднасям моите извинения за хапливите нотки по твой адрес в моите постове.
Че и аз не съм цвете за мирисане :)  Ама никак никак :)
Уговорката за среща и слушане остава, много ясно!

П.П. До модераторите:
Малко по нагоре отнякъде излезе един мой пост, в който има само цитат на предния ми пост.
Ще може ли да го махнете?
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: Жоро в 07 Април 2014, 12:48:02
Е, как да не ви зашие човек по един плюс...ей така с кеф... :victory:
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: pavel75 в 07 Април 2014, 13:17:29
Цитат на: widowmaker link=topic=2289.msg94504#msg94504 date=1396861392
.......
П.П. До модераторите:
Малко по нагоре отнякъде излезе един мой пост, в който има само цитат на предния ми пост.
Ще може ли да го махнете?

Разбира се, че може!
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: niki в 22 Април 2014, 18:43:32
четох, четох, и никъде не видях нищо за фенерните усилватели, защо такъв пропуск? ;D
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: pach в 25 Септември 2014, 09:55:59
Напоследък където са лампите, там са и плочите...за да не се чудим
как да отговаряме на децата намерили плоча на тавана и питащи:
- Това голямо CD ли е? Къде му е плеъра"

http://podmosta.bg/%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D0%BB%D1%8A%D1%82-%D0%BA%D0%BD%D0%B8%D0%B3%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%BC%D1%83%D0%B7%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0/

(http://podmosta.bg/wp-content/uploads/2014/01/6.jpg)
 ;D ;D ;D
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: Mixy в 28 Януари 2017, 20:05:55
Преместих питането на Любо в отделна тема по въпроса, където да бистрим потребителската аудио техника (http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,4939) и всичко останало извън лампите и high-end аудуото за което си говорим тук.

Mixy

Администратор на Railwaypassion.com
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: pach в 30 Юни 2017, 13:36:34
Не е точно за ламповите усилватели защото те не са се връщали,
тоест не са си тръгвали...но ето нещо което беше въпрос навреме - хората да преоткрият " живия" звук отново.

    Sony ще произвежда
отново винилови плочи   

https://technews.bg/article-100134.html

 :dance1: :dance1: :dance1:
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: pach в 04 Септември 2017, 16:01:04
http://www.berners.ch/McIntosh/en/Matrix.htm
 :hi:
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: pach в 05 Декември 2018, 16:24:52
MAG-LEV ML-1

Грамофонно шаси на въртяща се магнитна "възглавница"!!!!!!!
(ливитиращо)
 :dance1: :dance1: :dance1:
(https://news.djcity.com/wp-content/uploads/2016/11/mag-600.jpg)
Браво на словенците!
https://www.maglevaudio.com/

 :hi: :drinks: :hi:
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: zazo в 05 Декември 2018, 17:05:26
Пичове,
Въпрос за вас. Имам следния грамофон:
(https://c1.staticflickr.com/5/4849/46139924872_abd66efe72_b.jpg)

Работи прилично, но си е нещо сделано от братушките и не ме кефи.
Може ли да се намери нещо подобно като външен вид, което да свири наистина добре, за прилични пари.
Под прилични пари нямам предвид на цената на един, не дай боже, два парни локомотива, а сравнително по-поносимо.
Разгледах сайтовете за обяви и повечето неща, които се предлагат са с доста по-модерен, да не кажа модернистичен вид и не ме кефят.
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: svetljjjo в 05 Декември 2018, 17:33:20
еми кво ти пречи да си купиш един предусилвател и един усилвател китове за сглобяване от елимекс или друг подобен магазин
да изхвърлиш руските платки и да си слушаш
до колко е качествен звукът на виниловите плочи аз мога много да поспоря ама виждам че вие сте предубедени така че ще замълча
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: XRISTO в 05 Декември 2018, 17:34:50
https://www.olx.bg/ad/gramofon-sony-toshiba-pioneer-originalen-yaponski-made-in-japan-CID632-ID7vRY2.html#2dd942fdc2

Верно, може да са ти твърде модерни като дизайн, но пък няма да се налага да правиш компромис с качеството на звука.  :hi:
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: gts.best в 05 Декември 2018, 17:36:59
https://www.electronic-star.bg/HiFi-i-TV/HiFi-komponenti/gramofoni/?gclid=Cj0KCQiAi57gBRDqARIsABhDSMq1lgrymSZ9-d6zWCySORJD0g1akkDjdbuVEFYNpl_ygx60Ci79yVMaAqjJEALw_wcB
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: jopeto в 05 Декември 2018, 20:42:27
Те ти, соц-реализъм! На прилична пара! Като машинка, даже не лошо изобщо.  https://www.olx.bg/ad/stereo-gramofon-CID632-ID7FH1A.html#c1dd800bad Ако ти се занимава, размени шаситата с твойто. Далече са от Dual, Technics и разни хендмейдове, но ще му се радваш. Иначе грамофони да искаш между 200 и 300 лева в OLX е заринато с добри маркови грамофони. 
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: МАШИНИСТ в 05 Декември 2018, 22:18:07
Колега ЗАЗО , този грамофон акорд 104 на РАДИОТЕХНИКА , който имаш и , който за капак има 2 кутии наподобяващи тонколони е с динамична доза , което ще рече , че пуканията от винилови или шеллакови плочи е много як поради ниското изходно съпротивление на динамичната доза 5 kom/1 mv , което към вход за усилвател , ако има такъв изход.
За да го елиминираш усилвателя трябва да има така нарeчения шумов / румпел филтър който елиминира пуканията от 10 - 100 Hz.
Не всички съвременни усилватели го имат.
Шасито , което предлага ЖОПЕТО , унитра - фоника. едно от много добрите шасита , което е с кристална доза , кантар на рамото и регулатор на натиска върху плочата.
Там изходното съпротивление за вход към усилвател е 150 kom/1mv , което е стандарт за всички съвременни усилватели и повечето имат такъв вход.
Разбира се дуал и прочее са отличен избор , но потърси и шаси , което е с аксиално движещо се рамо.
То може и да е по скъпо , но за сметка на това , старите плочи оживяват и звука е по дълбок , обемен и с по голяма динамика от стандарт CD.
Изключваме звук мр3 , които е някакво дращене наподобяващо звук.
Все още има такава техника.има маниаци на тази техника , от които съм и аз.
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: pach в 06 Декември 2018, 11:18:42
Зазич, отиваш и преминаваш по уличката която свързва
бул.Стамболийски и югозападния изход от станция Сердика,
онЯ със стръмните стълби. ул."цар Борис I".
Там по левия тротоар в посока бул.Стамболийски има
едно малко магазинче със специалист. Отпред когато е отворено
върху табуретка на тротоара има дискове на разпродажба
по 5 за левче и т.н.
Там се продават оказион грамофонни шасита от всякакви
марки и години. Определящо е колко пари си готов да платиш
за дадено шаси. Всичката техника той лично я възстановява до
работно състояние. Специалист е и работилничката му се вижда в дъното на магазина. Ако те хареса и е доволен от пазарлъка
към шасито което си купиш, няколко плочи в добавка ще ти даде. Не разчитай на нови плочи там обаче.
За нови плочи при  цени от 40 до 150 лв. отиди до книжарницата
 на МОЛ "София" на последният етаж срещу кината на "IMAX" и
преди "HAPPY". Има на всички състави
и изпълнители, повечето някога само мечтани да се продават в България.
По думите на продавача от магазинчето, той ги внася (!?).
Лампови усилватели не продава защото нямало платежоспособни
клиенти в София!!!  :sarcastic:

Аз лично си купих преди няколко години от него едно старо шаси
с екстрите за "Hi-Fi" (антискейтинг и реглаж по грам на рамото+стробоскоп за скоростта) от старото полско производство по лиценз на Грундиг. Имах такова, но ми го откраднаха и понеже бях доволен
от параметрите му (за парите му) и  експлоатацията си взех същото отново.
Иглички и дози си купувам от същото магазинче, но е мрежата е пълна с модели и цени. Даже и в алиекспрес се намират.

ПП. В "Техномаркет" продават новопроизведени грамофони с кристални дози и съмнително качество ( но са на равнището на Акорд-а ти) за безумните 160.00 лв !!!

 Ако искаш да слушаш като на Акорд-а, може и да се излъжеш да си го купиш, но не ти го препоръчвам. То е реверанс към бабите,
със стари плочи в гостната, за да им вземат паричките само!!!

ПП2. Шасито което Джопе ти е показал е като моето и съм доволен от него. Но трябва и RIAA коректор да си добавиш.
"Иглички" се намират за него на прилични цени.
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: zazo в 06 Декември 2018, 13:00:48
Баш на Борис ми присадиха нова доза и игла на Акордс-а и сега свири доста прилично имайки предвид през какво го пускам. Подаръците си ги получих.
Дори като си пускам разни плочи от 50-те и 60-те му включвам неговите си колони (за автентичност  :lol:).

Аз в хай-фи-то няма да забегна, нямам уши за тая работа. Цялата работа е за забавление и малко ретро/сантиментално преживяване

Към Акордс-а имам сантимент, колко приказки съм слушал на него като дете, но ме дразни допотопната механика. Та затова и попитах дали някой може да се сети за нещо ръчно и ретро, което да е по-добро на прилична цена.

Иначе с по-модерен външен дизайн варианти много и унитрата, че защо не и някой дуал втора ръка, но те си изглеждат по-съвременно.
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: zazo в 06 Декември 2018, 13:05:42
Цитат на: svetljjjo link=topic=2289.msg113728#msg113728 date=1544024000
еми кво ти пречи да си купиш един предусилвател и един усилвател китове за сглобяване от елимекс или друг подобен магазин
да изхвърлиш руските платки и да си слушаш
до колко е качествен звукът на виниловите плочи аз мога много да поспоря ама виждам че вие сте предубедени така че ще замълча

Някакви линк-ове? Не успявам да се ориентирам каква е идеята.
Титла: Re: За ламповите усилватели
Публикувано от: pach в 06 Декември 2018, 13:11:53
Идеята е "На свинче - звънче!"
При условие, че не те кефи механиката,
не виждам смисъл да си купуваш нова (подобрена)
електроника за сандъка (свинчето).
Ако искаш да подобриш нещо първо почни от механиката.
Ама това е безмислено...защото няма данни за подобрения,
а и истинското ретро се възстановява в първоначалния си вид.
Иначе минава в разни други групи (стимп фънк) и т.н.
Слушай си го така пич, и нему се втилявай...пък ако искаш нещо
по-така, минаваш и на по-така уредба, без мр3 защото тя по рождение си е мъртво родена за музика!!