RailwayPassion.com - Форум за железопътен моделизъм

Ревюта и поддръжка на модели | Reviews and maintenance of models => Създаване, ремонти и усъвършенстване на модели | Creation, repairs and tuning up models => Темата е започната от: IvanC в 12 Февруари 2022, 05:06:54

Титла: "Модернизиране" на стари модели на PIKO
Публикувано от: IvanC в 12 Февруари 2022, 05:06:54
Цитат на: VladoC link=topic=512.msg121313#msg121313 date=1616428727
Отдавна се каня да направя тема за модернизацията на моделите, които правим с моя брат.
Понатрупахме опит с модернизиране на стари модели на Пико - събираме ги от началото на 70-те години.

. . .

В първото мнение от тази тема започвам с преработването (модернизирането) на T34 тендерите на Пико. Тези от вас, които имат или са имали такива тендери, знаят че механиката им е еднаква. Същата механика, но с една допълнителна греда в средата на рамата се използва и в BR130 на Пико, но това е друга тема.

Тук става дума за най-стария T34 тендер на Пико, който се използва в BR 01.5, BR 03 и BR 41. Всичките тези модели са на реконструираните в ГДР локомотиви от немските серии 01, 03 и 41, строени преди Втората световна война.

Тези, които имат (или са имали) достъп до тези модели, знаят че задвижването на тези тендери е много шумно и нереалистично както по шум, така и по скорост на движение при 12 волта напрежение на релсите. От друга страна, качеството на изработката на локомотивите и коша на тендера са на сравнително задоволително ниво. Последното, както и сантименталната стойност на тези модели, ни насочи към търсене на начини да подобрим задвижването на моделите като ходови качества - плавност и тишина на движението. След много проби с различни параметри на задвижването, стигнахме до варианта, който показвам в това мнение. Имахме и един по-нов вариант, за който ще спомена по-нататък, но при него нямаше забележимо подобрение на движението и шума.

Като цяло, новото задвижване е няколкократно подобрение по отношение на плавност на движението и безшумност. Не е перфектно, според мен главно поради модула на зъбните колела, които използваме (0,5) и качеството им на изработка. Зъбните колела са китайски и варират в големи граници по отношение на радиално и аксиално биене. Ако се подбират, средно 1 от всеки 5 е с добро качество, но това е много голяма играчка и отнема много време.

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr01-5/pikobr01-501.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr01-5/pikobr01-502.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr01-5/pikobr01-503.jpg)

Както се вижда на снимките, от блендата на рамата е премахната средната част, която при това задвижване пречи.

Зъбните колела, както вече писах по-горе, са китайски от eBay:

https://www.ebay.com/itm/182382577841 (https://www.ebay.com/itm/182382577841)


(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr01-5/pikobr01-504.jpg)

Колоосите са на Athearn ATH40028 с диаметър 11,5 мм:

(https://i.ebayimg.com/images/g/cKkAAOSweV5ggDWU/s-l1600.jpg)

Шийките на колоосите, които стърчат извън колелата, са премахнати - тези, обработени от брат ми са пристъргани на струг, направените от мен - с отрезен диск на Дремела.

На всеки тендер, бандажите на всеки две от колоосите са също пристъргани на струг с канали за гумени пръстени, което се вижда от снимките. Гумичките са 40069 на Роко.

От тежестта на тендера трябва да се отнеме малко материал за червяка в задния край:

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr01-5/pikobr01-505.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr01-5/pikobr01-506.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr01-5/pikobr01-507.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr01-5/pikobr01-508.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr01-5/pikobr01-509.jpg)

Колоосите с гумени пръстени са 2-ра и 4-та в посока на движение с локомотива напред. Те са без вертикално изместване, макар че имат лек луфт по вертикала. Първа и трета колооси могат да се движат по вертикала. Тези две колооси са и токоснемащи, макар че токоснемащи пластини има и на колоосите с гумени пръстени. Токоснемащите пластини притискат леко колоосите без гумени пръстени, за да не разтоварват колоосите с гумени пръстени, които пък осигуряват тяговото усилие без буксуване. Изборът 2-ра и 4-та колооси да са с гумените пръстени се дължи на разпределението на теглото на тежестта - тя е разположена по-назад от средата на тендера и освен това е отворена в средната си част в предния край на тендера. Съответно центърът на тежестта на тендера е изместен зад 2-ра колоос. По този начин се осъществява сравнително равномерно натоварване на колоосите с гумени пръстени. При оригиналното задвижване на тендера, последната колоос не е задвижена и е "оресорена". Заради това тендерът "ляга" назад на 3-та и 4-та колооси при движение напред. При новото задвижване това е избягнато.

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr01-5/pikobr01-510.jpg)

Друг проблем на оригиналното задвижване е, че тежестта лежи свободно на рамата и вибрира. Това в комбинация със сравнително голямата кухина между тежестта, електродвигателя и коша, води до увеличаване на шума от двигателя и редуктора. За да се премахнат вибрациите на тежестта и действието на свободното пространство в тендера, съм запълнил по-голямата част от свободното пространство в тендера (което сега е по-голямо) с дунапрен. Същият дунапрен е притиснат в задния си край между тежестта и рамата, като внимавам да не опира в задния червяк.

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr01-5/pikobr01-511.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr01-5/pikobr01-512.jpg)


В оригиналното задвижване, голяма част от шума е от зъбните предавки преди червяците, които работят на високи обороти. Затова новата механика червяците са на двигателя - за бързо понижаване на оборотите на предавката. Второто място за намаляване на шума е електромоторът. Електромоторът на Пико е с аксиални четки, при които шумът е по-голям и самият мотор е високооборотен и не е балансиран. Китайчетата които използваме също не са балансирани, но са по-нискооборотни и с радиално разположени четки. Независимо, че не са балансирани, вибрациите са много по-малки от старите мотори на Пико и са евтини при което могат да се купят повече и да се подберат по-безшумни моторчета.

Като цяло резултатът е много подобрена плавност на движение и силно намален шум при движението. Мислехме, че останалият шум се дължи на вибриране на "буксите", в които се въртят колоосите и направихме задвижване без "буксите". Всичко останало беше същото, но реално подобрение нямаше. Шумът идва от зъбните колела. Ако се подберат зъбни колела без биене, шумът намалява. За да се направи задвижването с минимален шум, трябва да се използват зъбни колела с по-малък модул - 0,4 или 0,35, до които все още нямаме достъп, поне не на разумни цени. Това са зъбните колела, кото сега използват известните фирми - Пико, Роко, Трикс/Мерклин, Брава и т.н. в техните механики.


Иван
Титла: Re: "Модернизиране" на стари модели на PIKO
Публикувано от: mitko0888 в 12 Февруари 2022, 09:45:28
Цитат на: IvanC link=topic=5557.msg123216#msg123216 date=1644635214
... Шумът идва от зъбните колела. ...

Шумът идва от тези 4 малки зъбни колелца. Макар и да са паразитни и да няма значение с колко зъба са, вие сте избрали малки колелца, които се въртят поне два пъти по-бързо от колелото след червяка. Поне от снимките изглеждат около 10 зъба. Вместо тези четири малки колелца опитайте да използвате само две по-големи, които да зацепят двете съседни колоси и колелото след червяка.
Титла: Re: "Модернизиране" на стари модели на PIKO
Публикувано от: mitko0888 в 12 Февруари 2022, 10:23:29
Поправям се: погледнах на моето творение, едно колело не става между две съседни оси, но гледам че аз съм използвал 16, 18 и 22 зъба.
Титла: "Модернизиране" на тендер Т34 на Пико
Публикувано от: IvanC в 12 Февруари 2022, 18:22:28
Така е Митко, колкото повече зъбни колела, толкова повече шум при еднакви други параметри. Пробвахме доста варианти преди да се спрем на този.

Тъй като две от колоосите имат ход по вертикала, при поставяне на зъбното колело, което е зацепено към колооста по-високо, луфтът при зацепването на зъбните колела също се мени. Прекалено голям луфт води до по-силен шум. Липса на луфт води до същото, както и до странично клатене на тендера, защото тази колоос вече не се води от буксите, а е стъпила в средата на зъбното колело.

Пробвахме и различни начини за закрепване на плочката, затваряща рамата отдолу. Този с двете винтчета излезе най-сполучлив. И за да може винтчетата да са между 1-ва и 2-ра и между 3-та и 4-та колооси, се налага и напречната планка с отвора с резба да е между тези колооси. За да може последното зъбно колело да е колкото се може по-близо по вертикала до осите на колоосите и да не опира в планката между колоосите се наложи това зъбно колело да е с 8 зъба. Така се получи това, което съм показал, т.е. наложи се да използваме комбинация от компромиси.

На ниски скорости (ниски обороти на предавката) шум на практика няма. Шумът се появява при по-високи скорости. Някои от задвижванията се получиха почти безшумни, защото при тях успяхме да подберем зъбни колела с малко (или дори без) биене и тихи моторчета. Както писах резултатът е много добър в сравнение с оригиналното задвижване, дори и без подбор на зъбните колела и електромотора.

Зъбните колела на колоосите са с 12 зъба, а тези преди тях с 10. Междинното между десятките е с 13 зъба, а това към червяка с 20 зъба. Цялата идея за модернизацията е на брат ми. Той ряза и плочките на рамата на CNC фрезата.

Иван
Титла: "Модернизиране" на тендер Т34 на Пико
Публикувано от: IvanC в 12 Февруари 2022, 18:31:56
Намерих си моите записки - зъбните колела от червяка към колоосите са с 20, 13 и 10 зъба. Зъбните колела на колоосите са с 12 зъба. Редактирах и предното мнение с тази информация.

Иван
Титла: Re: "Модернизиране" на стари модели на PIKO
Публикувано от: mitko0888 в 12 Февруари 2022, 20:17:46
Пробвай да махнеш две от зъбните колелца, да останат задвижени само колоосите с гуми. И виж дали ще има разлика - в тягата и в шума.
Титла: Re: "Модернизиране" на стари модели на PIKO
Публикувано от: IvanC в 13 Февруари 2022, 02:19:22
Цитат на: mitko0888 link=topic=5557.msg123222#msg123222 date=1644689866
Пробвай да махнеш две от зъбните колелца, да останат задвижени само колоосите с гуми. И виж дали ще има разлика - в тягата и в шума.

И това пробвах Митко - махнах зъбните колела към колоосите без гумени пръстени. Няма забележима разлика.

От всички варианти, които пробвахме, този излеза най-сполучлив. Поне с тези зъбни колела, колооси и мотори. Пробвахме и с други мотори. Най-тихи са т.нар. мотори с жълта капачка, които обаче са и по-нискооборотни и BR 01 и 03 не могат да развият максималната мащабна скорост на оригинала. Стават за BR 41.

Не сме пробвали с копията на моторите на Роко, защото по него време те не бяха налични, а оригиналните на Роко са прекалено скъпи в сравнение със стойността на останалата част от модела (не искаме да слагаме "на кокошка брошка"). Копията на Роко също не са особено тихи, та май няма да има голям смисъл да се пробва с тях. Резултатът с механиката в това й състояние е повече от задоволителен, дори бих казъл много добър. Използваните части струват около 30-40 лв. За мен преработка, която би струвала повече от това не си заслужава - по-добре да се купи модел на Роко или Трикс (имам такива на BR 01.5), който ще е не само с много добро качество на механиката, но и със значително по-добра детайлност.

Иван
Титла: Цифровизиране на BR 01 на Пико
Публикувано от: IvanC в 13 Февруари 2022, 03:29:46
Следващата стъпка от модернизирането е инсталирането на звуков декодер в BR 01 504 на Пико - този с престилките под котелните площадки. Бидейки първи модел за цифровизиране и наличието на тези престилки, сложих говорителя в димната камера и пуснах проводниците от декодера към говорителя под площадките, където са скрити от престилките:

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr01-5/pikobr01-5d01.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr01-5/pikobr01-5d02.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr01-5/pikobr01-5d03.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr01-5/pikobr01-5d04.jpg)

За съжаление не намерих снимки на самия говорител в димната камера.

На следващите BR 01.5 на Пико монтирах говорителя под пещта - там където на оригинала е пепелникът:

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr01-5/pikobr01-5d05.jpg)

По подобен начин е монтиран говорителят и в BR 03 и 41, но за това - по-нататък.

Оказа се, че не съм снимал опроводяването на предната светлина. това съм направил за BR 03 (при BR 41 е идентично), което ще покажа в следващо мнение.

Снимал съм проводниците към задния край на рамата:

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr01-5/pikobr01-5d06.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr01-5/pikobr01-5d07.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr01-5/pikobr01-5d08.jpg)

Декодерът е пъхнат в нишата пред задната стена на пещта. Този декодер (SDN136 на Digitrax) се събира по диагонал без да се налага каквато и да е промяна в нишата, за разлика от BR 03/41, което ще покажа по-нататък:

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr01-5/pikobr01-5d09.jpg)

Както се вижда на снимките, за електрическата връзка с тендера (два проводника за мотора два за задната светлина) използвах 4-изводен конектор, за който направих прорез в рамката под пода на локомотивната будка:

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr01-5/pikobr01-5d10.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr01-5/pikobr01-5d11.jpg)


Следва опроводяването на тендера:

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr01-5/pikobr01-5d12.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr01-5/pikobr01-5d13.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr01-5/pikobr01-5d14.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr01-5/pikobr01-5d15.jpg)

Макар, че съм пуснал проводници за задните светлини на тендера, такива не съм сложил. Брат ми изряза платки за тези светлини и ги монтира в един (а може би и в повече) тендер. Аз рядко карам тези локомотиви на заден ход, затова не сметнах за нужно да добавя светлини на тендера... поне не на тези локомотиви.

Тендерът напълно сглобен:

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr01-5/pikobr01-5d16.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr01-5/pikobr01-5d17.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr01-5/pikobr01-5d18.jpg)


И връзката с локомотива:

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr01-5/pikobr01-5d19.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr01-5/pikobr01-5d20.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr01-5/pikobr01-5d21.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr01-5/pikobr01-5d22.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr01-5/pikobr01-5d23.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr01-5/pikobr01-5d24.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr01-5/pikobr01-5d25.jpg)


Клипче (https://youtu.be/5VBuynHmFEo).


Иван
Титла: Re: "Модернизиране" на стари модели на PIKO
Публикувано от: IvanC в 13 Февруари 2022, 17:48:31
Какво става? Никой не коментира, критикува или дава съвети, освен Митко.

Да продължавам ли? Имам снимки от цифровизирането на BR 03 (при 41 е идентично) и "модернизирането" на BR 38 и 95 (старата задвижка с "палачинковия" мотор).

Между другото, първоначално на BR 41 сложих декодера с говорителя в тендера, след като подмених механиката. Но след цифровизирането на няколко локомотива на Роко с декодери в локомотива, на 01 и 03 също сложих декодера в локомотива и понеже ми хареса повече, преработих BR 41 по същия начин. Пикотата на брат ми май са с декодер в тендера, ама ще го оставя той да напише за неговите преработки.

Иван
Титла: Re: "Модернизиране" на стари модели на PIKO
Публикувано от: mitko0888 в 13 Февруари 2022, 19:05:36
Иване, никой не ще да пише вече. За моята 41 писах преди 10 години - снимките изчезнаха, и никой не пита за тях. Мотор с червяк, КК връзка с тендера, правилен кривошип и т.н. Може спокойно да се търкаля и да си я гледаш на макета и да не те е старх че някой ще пипне или ще я хване където на трябва. От два метра не можеш да я различиш, освен ако не си се напълнил с Роко и Флм. Само тези гуми няма как да се махнат...
Титла: Re: "Модернизиране" на стари модели на PIKO
Публикувано от: toniemi в 13 Февруари 2022, 19:09:24
Цитат на: IvanC link=topic=5557.msg123228#msg123228 date=1644767311
Какво става? Никой не коментира, критикува или дава съвети, освен Митко.
Да продължавам ли?
Иван

Ванка,продължавай!
Аз също непрекъснато пускам,въпреки че изглежда безсмислено!
Тук отдавна не коментира почти никой,сякаш интереса угасна....но това остава като архив за новите хора!
 :hi: :hi: :hi: за това което правиш..... :hi: :hi: :hi:

Щом подобряваш нещо,значи е добре! :good: :good: :good:
Титла: Re: "Модернизиране" на стари модели на PIKO
Публикувано от: pach в 13 Февруари 2022, 22:42:48
 :mda:
Иване, не коментирам, защото твоя (и на Митко) опит са ... челни!
И аз се опитвам (но отдавна не съм) да преработвам стари модели! Като причините са повече от една.
1. Не е само на сантименталност, но и защото си ги харесвам и не виждам смисъл, да купувам по-новите (и качествени) но на безумни цени   ...които след десетина години ще са също остарели...и ще има още по-страхотни.
2. Лично аз предпочитам "новото" при мен да е начин
на преработка и и изработка от нулата - тоест от мойте
умения и две ръце (и двете леви)!
3. Имам щастието да се ровя в старите модели и архиви - това ми носи повече удовлетворение...може би от възрастта ми, или защото виждам, че топлата вода и колелото не са изобретения на сегашното време!
4. Не коментирам и не публикуван, защото с мойте занимания, и вашите теми, видгсам, че имам още много да науча и постигна.
5. Когато майсторите показват и приказват,
 не се прекъсват и се попива всичко показано от тях.

 Ама да не разводнянам тази тема, която за мен си е и като учебник.
Благодаря за споделения отрицателен и положителен твой опит.
Това е много важно!

Не коментирам в твойте теми (или поне се опитвам) защото показваш качество, нямаш никаква меркантилност и споделяш
страхотни уроци с нас. За разлика от други, които публикуваха какви ли не .... модели, псуваха наляво и надясно, когато не им чешехме егото и ...никога не се вслушаха поне в добронамерените коментари (извън заядливо/завистливите хейтове) и не си подобриха нито работата, нито надвиха егото си!

За това и доста хора спряха да пишат тук всъщност.

Но да знаеш, въпреки тенденциите, не спирай с публикациите си - все някои, някога, ще им послужи форума, поне да се замислят .
Пък може и по-младите (а знам такива) да следват вашите примери, макар и след време.

Само написаното остава във времето!
(и изработеното разбира се - специфично за нашето хоби)
  :hi: :hi: :hi: :sorry: :sorry: :sorry:

ПП. И продължавай разбира се - поне четем и се учим!
Без коментари ...за сега...
Титла: Цифровизиране на BR 03/41 на Пико
Публикувано от: IvanC в 14 Февруари 2022, 05:13:40
Добре, продължавам. Това, което показвам не винаги е окончателно решение. В процеса на работа все ми идват нови идеи и както виждате от снимките съм правил малки промени - разположението на говорителя, по-долу ще видите два различни начина на опроводяване на предните светлини и някои други малки промени. Та съм винаги отворен за идеи. Дали ще ги възприема напълно, частично или въобще си е все пак моя преценка. Нали все пак си е хоби - да ни носи удоволствие и забава! :dirol:

Правил съм снимки от цифровизирането на BR 03 на Пико, докато за BR 41 не съм, защото всичко е идентично. Разлика между двата локомотива по отношение на цифровизирането няма.

Започвам с отделянето на веригата за предните светлини от тази на токоснемането. Оригиналните детайли:


(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr03/pikobr03d01.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr03/pikobr03d02.jpg)


В подготовка за рязане на шините към предните светлини; подложил съм острието от моделарското ножче, за да пази пластмасата, че стружките от отрязания метал и прашинките от отрезния диск са горещи и като се набият в пластмасата, махане няма, а ножчето ми е винаги на масата, т.е. под ръка, та затова неговото острие използвах:

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr03/pikobr03d03.jpg)


... и вече отрязани шини:

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr03/pikobr03d04.jpg)


Оригинален детайл:

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr03/pikobr03d05.jpg)


... и същият детайл с канали за проводниците, а проводниците запоени към шините:

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr03/pikobr03d06.jpg)


Детайлът монтиран на мястото си:

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr03/pikobr03d07.jpg)


Следващият оригинален детайл:

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr03/pikobr03d08.jpg)


... вече с прорези за проводниците:

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr03/pikobr03d09.jpg)


... и монтиран на мястото си:

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr03/pikobr03d10.jpg)


Използвам това лепило да прикрепя проводниците към рамата:

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr03/pikobr03d11.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr03/pikobr03d12.jpg)


И едно друго решение за опроводяването на предните светлини

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr03/p03dcc031.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr03/p03dcc032.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr03/p03dcc033.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr03/p03dcc034.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr03/p03dcc035.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr03/p03dcc036.jpg)


Нишата пред пещната врата, където трябва да се събере декодерът (SDN136 на Digitrax):

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr03/pikobr03d13.jpg)


Да, ама за разлика от BR 01, тук декодерът не се събира:

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr03/pikobr03d14.jpg)


Наложи се да извадя този страшно изглеждащ инструмент (той си Е страшен ако се докопа до пръстите или други части от тялото):

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr03/pikobr03d15.jpg)


Нишата удълбочена и отворена към котела:

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr03/pikobr03d16.jpg)


... в която декодерът вече се побра:

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr03/pikobr03d17.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr03/pikobr03d18.jpg)


Правоъгълен отвор в "пепелника" за звукова камера на говорителя:

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr03/pikobr03d19.jpg)

Отворът стана добре, ефектът на звуковата камера е отличен, но тежестта се мести напред-назад, защото там, където соча с клечката на горната снимка, няма какво да подпира тежестта.

Изрязах и залепих малко парченце полистирен, което да не позволява тежестта да се мести:

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr03/pikobr03d20.jpg)


... и лепнах говорителя на мястото му:

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr03/pikobr03d21.jpg)


Последни подготовки по опроводяването на рамата преди монтажа й към коша (котела с будката и площадките):

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr03/pikobr03d22.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr03/pikobr03d23.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr03/pikobr03d24.jpg)


... и рамата вече монтирана към коша:

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr03/pikobr03d25.jpg)


Запояване на проводниците към конектора за тендера:

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr03/pikobr03d26.jpg)


Прорез за конектора:

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr03/pikobr03d27.jpg)


Всичко сглобено (без талигата, която се щраква на мястото си):

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr03/pikobr03d28.jpg)


Понеже тендерът на BR 03 все още не беше "модернизиран", първите проби бяха с тендера на BR 01:

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr03/pikobr03d29.jpg)


И клипчето (https://youtu.be/Wz7R63xpbpg). На него тендерът е с новата механика ("модернизиран"). Декодерът и говорителят май са все още в тендера, но не съм напълно сигурен.

Иван
Титла: Re: "Модернизиране" на стари модели на PIKO
Публикувано от: Old Boris в 14 Февруари 2022, 16:31:17
Иване, поздравления за идеите, изпълнението, прецизността и подробната информация за кое как си правил. Надявам се колегите от форума, които имат уменията и желанията да модернизират стари модели могат да дадат компетентни коментари.
Аз с интерес следя твоите постове във форума, макар че съм в ролята на обичащ музиката, но не мога да свиря.
Твоите интереси само в HO мащаб ли са или и в другите?
Успех!
Титла: Re: "Модернизиране" на стари модели на PIKO
Публикувано от: IvanC в 14 Февруари 2022, 16:42:11
Цитат на: Old Boris link=topic=5557.msg123238#msg123238 date=1644849077
Иване, поздравления за идеите, изпълнението, прецизността и подробната информация за кое как си правил. Надявам се колегите от форума, които имат уменията и желанията да модернизират стари модели могат да дадат компетентни коментари.
Аз с интерес следя твоите постове във форума, макар че съм в ролята на обичащ музиката, но не мога да свиря.
Твоите интереси само в HO мащаб ли са или и в другите?
Успех!

Борисе,

ЖП моделите ми са само в HO. Като дете с брат ми имахме и N, но дори и тогава N ми беше много дребен и не ме вдъхновяваше особено. Сега с промяната на зрението с възрастта още по-малко ме вдъхновява. Тук (в Щатите) най-силно разпространени са HO и O, а ТТ на практика не съществува. Моделите в О в много (май в повечето) случаи не са с мащабна дължина и имат и много други компромиси, поради което не ми харесват. Имам и доста модели на хАмерикански локомотиви и вагони в HO. Затова мисля, че ще си остана на HO.

Иван
Титла: Re: "Модернизиране" на стари модели на PIKO
Публикувано от: IvanC в 14 Февруари 2022, 22:07:29
BR 41 на брат ми Владо (VladoC) с надбуферни светлини на тендера и електрически теглич:

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr03/p41rl01.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr03/p41rl02.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr03/p41rl03.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr03/p41rl04.jpg)

На рамните платна е оставил площадки от медното фолио за диоди, с които се формира плюса за светодиодите от токоснемането от релсите. Така единият проводник (плюсът от декодера) от електрическата връзка между локомотива и тендера е освободен и се използва за червената светлина.


И клипче, показващо работата на електрическия теглич (https://youtu.be/qMy0P4DlyvY).

За управлението на теглича е пуснат допълнителен проводник от декодера през локомотивната будка с еднопинов конектор - вижда се на клипа.

Иван
Титла: Re: "Модернизиране" на стари модели на PIKO
Публикувано от: IvanC в 15 Февруари 2022, 18:39:38
Цитат на: IvanC link=topic=5557.msg123243#msg123243 date=1644869249
BR 41 на брат ми Владо (VladoC) с надбуферни светлини на тендера и електрически теглич:

. . .

И клипче, показващо работата на електрическия теглич (https://youtu.be/qMy0P4DlyvY).

. . .


На това клипче има две шасита за заден фон. Това, което е по-назад е май на Роко със звуков декодер на Дигитракс и ми се струва че е шаси за китайска ламинатка.

Но по-интересното шаси е това, което е по-близо до камерата. За да създам малко "интрига" :yes:, само ще кажа, че е за стар локомотив на Пико, с малко "купешки" части (рамите на талигите), а останалото изработено от брат ми :dirol:. Живот и здраве, ще разкажем и за него по-нататък. Нека първо приключа с преработките на парните локомотиви. Засега спазвам хронологията, по която сме правили "модернизациите" и бих искал да продължа да описвам хронологично.



(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr03/teaser001.jpg)

Иван
Титла: Re: "Модернизиране" на стари модели на PIKO
Публикувано от: toniemi в 15 Февруари 2022, 19:55:50
Цитат на: IvanC link=topic=5557.msg123252#msg123252 date=1644943178
На това клипче има две шасита за заден фон. Това, което е по-назад е май на Роко със звуков декодер на Дигитракс и ми се струва че е шаси за китайска ламинатка.

Но по-интересното шаси е това, което е по-близо до камерата. За да създам малко "интрига" :yes:, само ще кажа, че е за стар локомотив на Пико, с малко "купешки" части (рамите на талигите), а останалото изработено от брат ми :dirol:. Живот и здраве, ще разкажем и за него по-нататък. Нека първо приключа с преработките на парните локомотиви. Засега спазвам хронологията, по която сме правили "модернизациите" и бих искал да продължа да описвам хронологично.



(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr03/teaser001.jpg)

Иван

Блендите на талигите са от Пико Е 499.Стават за нашите Шкоди 44 и 45 серии!Не са от Ламинатка!
Ламинатка:

(https://live.staticflickr.com/65535/51454401599_1eda301abc_b.jpg)
Титла: Re: "Модернизиране" на стари модели на PIKO
Публикувано от: VladoC в 15 Февруари 2022, 20:07:19
Талигите от Е499 на Пико не стават за БДЖ 44 и 45. Базата им е друга.
Титла: Re: "Модернизиране" на стари модели на PIKO
Публикувано от: IvanC в 15 Февруари 2022, 20:08:19
Задното шаси май е за ламинатката, споменах го, защото и то е в кадъра.

Това, което имам предвид обаче е самоделката. То е за "модернизиране" на локомотив на Пико, като се запази оригиналният кош.  ;)

Иван
Титла: Re: "Модернизиране" на стари модели на PIKO
Публикувано от: toniemi в 15 Февруари 2022, 20:16:00
Цитат на: IvanC link=topic=5557.msg123256#msg123256 date=1644948499
Задното шаси май е за ламинатката, споменах го, защото и то е в кадъра.

Това, което имам предвид обаче е самоделката. То е за "модернизиране" на локомотив на Пико, като се запази оригиналният кош.  ;)

Иван

Ще "модернизирате" Пико Е 499.
Титла: "Модернизиране" на тендер 2'2' Т34 на Пико
Публикувано от: IvanC в 16 Февруари 2022, 05:50:33
Цитат на: toniemi link=topic=5557.msg123257#msg123257 date=1644948960
Ще "модернизирате" Пико Е 499.

Позна Тонка!

И преди да продължа със следващата модернизация, да покажа схемата на 2'2' T34 тендера:

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr01-5/t34v4.jpg)

Иван
Титла: Re: "Модернизиране" на стари модели на PIKO
Публикувано от: Krasi Tankista в 16 Февруари 2022, 06:04:44
Правилно ли съм разбрал, че синият пунктир обозначава външния диаметър на зъбните колела?   :unsure:
Титла: "Модернизиране" на тендер 2'2' Т21,5 на Пико
Публикувано от: IvanC в 16 Февруари 2022, 06:10:58
Следващата модернизация, която направих е на тендера 2'2' Т21.5 на BR 38 (саксонката) на Пико:

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr38/pikobr3801.jpg)


Тук не правих цяла рама на тендера, а само подмених мотора. Направих нова рамка за мотора, която се монтира на мястото на оригиналния мотор:

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr38/pikobr3802.jpg)

Старият мотор се вижда вдясно на горната снимка. Под него има 3 зъбни колела. Малко пояснения:

1. Оригиналният мотор е много шумен. Подмених го с т.нар. мотор с "жълта" задна капачка. Този мотор го има и с други цветове на задната капачка (тази с четките), но понеже първите мотори, които се появиха бяха с жълти капачки, оттам им дойде името. Тези мотори са сравнително нискооборотни и много тихи.

2. След подмяната на мотора, все още имаше шум от зъбните колела в рамата. Направих няколко проби и установих, че като махна паразитните зъбни колела към първата колоос (към локомотива) шумът намаля значително. Тази колоос е и без гумени пръстени и с най-малко натоварване и затова не допринася кум теглителните качества на задвижването.

3. В оригиналното състояние, никоя от колоосите на тендера не е оресорена, т.е. няма ход по вертикала. Заради това, тендерът има склонност към буксуване когато поради неравност в релсите, тендерът увисне на първа и четвърта колооси, които са без гумени пръстени. За да премахна това, изпилих леко гнездата, в които лагерува първа колоос, така че да може да се качва нагоре и да не разтоварва втората колоос при неравности. Ефектът беше много добър - тендерът вече не буксува.


Още малко снимки от различни ъгли:

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr38/pikobr3803.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr38/pikobr3804.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr38/pikobr3805.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr38/pikobr3806.jpg)


Схемата на рамата за мотора:

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr38/t21.5.jpg)


Това беше най-лесната модернизация, която направих. Още първият вариант, който направих беше успешен. Локомотивът сега върви много тихо и плавно.

Иван
Титла: Re: "Модернизиране" на стари модели на PIKO
Публикувано от: IvanC в 16 Февруари 2022, 06:15:25
Цитат на: Krasi Tankista link=topic=5557.msg123260#msg123260 date=1644984284
Правилно ли съм разбрал, че синият пунктир обозначава външния диаметър на зъбните колела?   :unsure:

Точно така, Краси!

Жълтата линия е средната линия (базата) на зацепване на зъбните колела. По нея докарвам луфта между зъбните колела

Синият пунктир е да ми показва докъде стигат зъбите, за да съобразявам размерите на планките на рамата, така че зъбите да не опират в тях.

Иван
Титла: Re: "Модернизиране" на стари модели на PIKO
Публикувано от: Krasi Tankista в 16 Февруари 2022, 06:48:06
Какъв луфт между зъбите на колелата считаш за най - удачен?
Титла: Re: "Модернизиране" на стари модели на PIKO
Публикувано от: IvanC в 16 Февруари 2022, 16:56:11
Цитат на: Krasi Tankista link=topic=5557.msg123263#msg123263 date=1644986886
Какъв луфт между зъбите на колелата считаш за най - удачен?

Между червяка и зъбното колело в 0,08 мм.
Между зъбните колела е 0,1 мм
Между зъбното колело на колооста и това преди него е 0,275 мм - колооста има по-голям луфт и затова това разстояние е по-голямо, за да не могат да опират до дъно двете зъбни колела, което би довело до клатене на тендера при движение.

Всичко това е със зъбните колела, които използваме - с модул 0,5 и не особено прецизно изработени. Ако зъбните колела са прецизни и се подберат оси за минимален луфт на зъбните колела, разстоянието може да се намали на 0,05. Червяците например почти нямат биене и затова там разстоянието е най-малко, за да компенсира основно биенето на зъбното колело.

Преди брат ми да направи фрезата, ползваше услугата на познат и тогава дори с по-големи луфтове нещата не бяха добре - на някои места зъбните колела заклинваха, на други бяха много хлабави. Брат ми хвана чалъма на фрезата си и сега докарва детайлите много прецизно. Предполагам си виждал щангите за 46.03 - станаха по-добре от очакванията ми.

Иван
Титла: Re: "Модернизиране" на стари модели на PIKO
Публикувано от: toniemi в 16 Февруари 2022, 18:09:33
Сега остава осветлението! :drinks:
Титла: Re: "Модернизиране" на стари модели на PIKO
Публикувано от: IvanC в 16 Февруари 2022, 19:42:18
Цитат на: toniemi link=topic=5557.msg123265#msg123265 date=1645027773
Сега остава осветлението! :drinks:

Тонка,

Засега не планирам по-нататъшна модернизация на саксонката. Когато я получих, макар и в ново състояние (нямаше следи от каране), вървеше плачевно - неравномерно и с много шум. По него време вече имах две 95-ци пак на Пико, но с различните мотори и знаех колко голяма е разликата между двата вида задвижвания (за това в следващо мнение) и реших да се пробвам само в подмяната на мотора, заедно със зъбните колела в рамата на мотора, които бяха причината за голямата гюрултия.

По принцип нямам нищо против осветлението с лампи с нажежаема жичка, поне за челни светлини, ако е направено свястно. На парни локомотиви дори предпочитам светлината на крушките, защото е по-мека и близка до оригиналните светлини. Въпреки това имам доста парни локомотиви със светодиодни светлини, най-вече когато от крушката осветлението е неравномерно или с много голяма странична подсветка. Ако обаче трябва да слагам светлини там, където няма, не си играя с крушки, защото е много по-лесно да се направи със светодиоди.


Иван
Титла: Re: "Модернизиране" на стари модели на PIKO
Публикувано от: mitko0888 в 16 Февруари 2022, 20:11:09
Цитат на: Krasi Tankista link=topic=5557.msg123263#msg123263 date=1644986886
Какъв луфт между зъбите на колелата считаш за най - удачен?
Краси, в проекта луфтът между зъбните колела зависи само от това как са направени зъбните колела. В чертежа, двете окръжности трябва да се допират - те затова се наричат делителни окръжности. И те се смятат от броя на зъбите и модула - z * m = d. И този, който прави зъбните колела, трябва да предвиди главата на зъба (това което стърчи, връхчето на зъба) да влиза с необходимия минимален луфт в петата на зъба (дупката между двата зъба). Т.е. ако имаш зъбно колело с 20 зъба и второ с 10 зъба, и модул 0.5, делителната окръжност на едното колело е 10 мм, на другото - 5 мм, между осите би трябвало да имаш точно 7.5мм, а луфтът (както Иван ти пише от около 0.1мм) да се получи от формата на самите зъби. Ако мериш диаметъра по върха на зъбите, това обикновено е m * (z + 2), т.е на твоите колела ще измериш 11 и 6 мм.
В зависимост от това колко "правилно" е изработено зъбното колело, това междуосие може и да трябва да се увеличи или не, но това зависи от конкретните колела. Единственият начин е да пробваш с конкретните колелца и да измериш до колко трябва да промениш междуосието за да има нужния малък луфт. Дали ще го проектираш с 7.5 или 7.6 мм зависи само от изработката на конкретните зъбни колела.
Титла: Re: "Модернизиране" на стари модели на PIKO
Публикувано от: pach в 16 Февруари 2022, 23:36:09
Казвам аз, че тук е като учебник с двама преподаватели, ама...страхотна тема стана!!!
Впрочем да уточним - луфт м/у зъбните колела е задължителен!!!
Тоест никога не трябва "главата на  зъба, да ляга плътно в петата между два зъба" в поредната двойка зъбни колела.
В противен случай, ако не заклинват (заради радиалното биене) стават основен "доставчик" на шума!
 :hi:
...и да не забравяме, за силиконовата смазка - тя също много благоприятства, тихото и меко движение на зъбните колела.
Че на снимките  едва ли  някои се вглеждат и за смазката!
 ;D
Титла: Re: "Модернизиране" на стари модели на PIKO
Публикувано от: IvanC в 17 Февруари 2022, 00:37:48
Както Митко вече написа, при правилно и точно направени зъбни колела, разстояние между делителните (или допирателните) окръжности не трябва да има. Зъбните колела така се правят, че при допиране на делителните линии, да остава малко луфт между зъбите. Обаче...:

1. Поради втулковото лагеруване, трябва да има някакъв, макар и минимален луфт между оста и зъбното колело.

2. Поради не съвсем точната изработка на зъбните колела (тези не са пристъргвани, а шприцвани), винаги има някакво биене. Ако шприц-формите са висококачествени, биенето на зъбните колела е малко или няма такова; в нашия случай това не е така и зъбните колела имат малко биене. Има някои с много голямо биене и много малко без никакво биене - както се случи.

Заради горното, практиката показа, че трябва да оставя разстояние между делителните окръжности на зъбните колела. Тези разстояния, които дадох по-горе са докарани след много проби точно с тези колооси (техните зъбни колела също не са перфектни), зъбни колела и червяци. Демек потвърждавам написаното от Митко :). Всъщност червяците са с най-малко биене, което също вече споменах.

Ако погледнете оригиналните редуктори на Пико (старите, с тесните зъбни колела), те също използват зъбни колела с модул 0,5 но са с много големи луфтове на осите и между самите зъбни колела, защото колелата са с ниско качество и бият много. Луфтовете са нужни да компенсират за некачествените зъбни колела и допринасят за големия шум.

Използвам смазка, която не клеясва и я слагам в минимално количество. Тези зъбни колела нямат нужда от мазане, поради свойствата на материала, от който са направени, но смазката помага за намаляване на шума. Количеството, което слагам е минимално, защото повече смазка не подобрява нищо, но събира повече прахоляк.

Иван
Титла: "Модернизиране" на BR 95 на Пико
Публикувано от: IvanC в 18 Февруари 2022, 07:42:01
И така стигнах до BR 95 на Пико. Тези от първото изпълнение са с т.нар. "палачинков" мотор, твърде подобен на този в BR 38, който показах по-горе. И понеже се снабдих с още един BR95, но в по-новото изпълнение с мотор с ос по дължината на локомотива и с червяк на вала на мотора, това ми даде идеята за подмяната на мотора в тендера на BR 38. Той пък взе че стана сполучлив и реших да се пробвам да преработя първия BR 95.

Локомотивът разпарчаладисан (почти...) и почистен:

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr95/p95001.jpg)


Както обикновено започвам с опроводяването на челните светлини. Първо "изолирам" челните светлини от токоснемането. За целта подгънах пластините така, че вече да не опират в токоснемащите пластини на долната капачка на предната рама:

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr95/p95002.jpg)

Проводниците запоени към пластините за светлините и прекарани през отвори, които пробих в напречната греда:

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr95/p95003.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr95/p95004.jpg)


Детайлът на водоподгревателя нама нужда от отвори за проводниците - има достатъчно място да минат:

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr95/p95005.jpg)


Новите плочки за електромотора, самият електромотор и маховикът за него:

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr95/p95006.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr95/p95007.jpg)

На горните две снимки се вижда и вече преработената (орязаната) задна рама. Това първо го направих на компютъра, като си начертах оригиналната рама, върху нея начертах контурите на новите странични плочки за мотора и на тяхна база определих какво да отрежа от оригиналната рама:

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr95/br95-1.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr95/br95-2.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr95/br95-3.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr95/br95-4.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr95/br95-5.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr95/br95-6.jpg)


Скица на маховика:

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr95/br95-7.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr95/br95-8.jpg)

Последната снимка горе е на втулката, която се запоява на лявата надлъжна рамна плочка. В нея влиза по-малкият диаметър на оста на голямото зъбно колело. На показаните снимки нямам точно тази втулка, защото нямам струг да я направя, а съм направил импровизация, която макар че работи добре, ме е срам да покажа.  :blush2:

И ето по-отблизо преработената задна рама:

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr95/p95008.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr95/p95009.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr95/p95010.jpg)


Сглобената ходова част:

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr95/p95011.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr95/p95012.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr95/p95013.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr95/p95014.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr95/p95015.jpg)


Товарната проба:

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr95/p95016.jpg)


И клипчето (https://youtu.be/kWxDc7Cot4o). Може да усилите звука, за да чуете шума от мотора. Извинявам се за пукането - камерата на телефона го прави понякога.

Иван
Титла: "Модернизиран" ES499 на Пико
Публикувано от: IvanC в 01 Март 2022, 03:54:42
Тази идея е изцяло на брат ми Владо. В това мнение ще пусна снимките, които ми е изпращал в процеса на работа и ще оставя коментарите на него.

Този проект все още не е завършен окончателно. Например има нова горна плочка/платка за декодер, която е при мен и тепърва трябва да му изпратя. Има и други детайли, с които не съм запознат и трябва той да поясни.

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikocsd499/pcsd49901.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikocsd499/pcsd49902.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikocsd499/pcsd49903.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikocsd499/pcsd49904.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikocsd499/pcsd49905.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikocsd499/pcsd49906.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikocsd499/pcsd49907.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikocsd499/pcsd49908.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikocsd499/pcsd49909.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikocsd499/pcsd49910.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikocsd499/pcsd49911.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikocsd499/pcsd49912.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikocsd499/pcsd49913.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikocsd499/pcsd49914.jpg)


Няколко клипчета. Първото е от "товарната проба" на шасито:

https://youtu.be/e7LlJGLyz6k

На горния клип шасито е "аналогово", т.е. без декодер.

На следващото клипче локомотивът е с декодер и показва плавността на бавното пълзене. Там, където движението е насечено, предполагам че стойността на тротъла се мени между 0 и стъпка 1:

https://youtu.be/inVEQerGfOY


Още едно клипче, предполагам също с декодер:

https://youtu.be/KSX1ipug5rE

Иван
Титла: "Модернизиран" ES499 на Пико
Публикувано от: IvanC в 19 Март 2022, 18:32:05
Нова платка за Шкодата с конектор за PluX16 декодер:

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikocsd499/pcsd49915.jpg)

Иван
Титла: Пико BR 242 (E42)
Публикувано от: IvanC в 03 Април 2022, 01:40:17
Не ми се искаше да прекъсвам мненията за ES499, чиято нова платка все още пътува към Владо Цанков, но докато търсех снимки на "измервателен вагон номер 2" (http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,5564.msg123434.html#msg123434), които така и не намерих, попаднах на снимки от монтирането на декодер(и) в E42 на Пико - от старата серия. Не е съществена "модернизация", защото механиката е без промяна (тези механики и без това не са прекалено шумни), но все пак е "модернизация", заради цифровизирането на локомотива:

(https://cankov.com/modelrailroad/pikobr242/pikobr24201.jpg)

(https://cankov.com/modelrailroad/pikobr242/pikobr24202.jpg)

(https://cankov.com/modelrailroad/pikobr242/pikobr24203.jpg)

(https://cankov.com/modelrailroad/pikobr242/pikobr24204.jpg)

(https://cankov.com/modelrailroad/pikobr242/pikobr24205.jpg)

(https://cankov.com/modelrailroad/pikobr242/pikobr24206.jpg)

(https://cankov.com/modelrailroad/pikobr242/pikobr24207.jpg)

(https://cankov.com/modelrailroad/pikobr242/pikobr24208.jpg)


Клип от "товарната проба":

https://youtu.be/SJdlRNeXBTA


Очаквам тези, които са наблюдателни (а и аз подадох жокер) да зададат въпроси.

Иван
Титла: Re: "Модернизиране" на стари модели на PIKO
Публикувано от: pach в 03 Април 2022, 13:03:21
Хах, доколкото виждам, всяка талига си е със свой дешифратор?
Единият е звуков, но не виждам да имат връзка м/у тях (без SUSI) - тоест те са с
общ адрес (консис режим?), но любопитното е как си разпределил функцийте им?
Предполагам, че двата дешифратора са необходими поради обратната връзка,
за всеки двигател по отделно, за плавна, равномерна скорост и от двете талиги?
Не виждам кондензатори "long live" - тоест "къде отива" захранването при прекъсване на токоснемането,
 в една от талигите например? Пък и дънната (покривната тоест) платка оригинално ли е така разрязана?
Не съм запознат с локомотивното устройство на модела преди цифровизацията... :blush2:
Въобще ако не съм се заблудил и въпросите ми не са лаишки,  ще очаквам и тук продължението!
 :hi: ;D

ПП.Сега видях на последната снимка че има ел.връзка м/у талигите де... :blush2:
ПП2. Май имаш и активно осветление на машинното отделение (светловоди към страничните джамове)?...
Абе въобще ......разказвай!!!  :bb: :read: :scenic:
Титла: Пико BR 242 (E42)
Публикувано от: IvanC в 03 Април 2022, 18:37:20
Да, декодерите са два. Единият е звуков, вторият е без звук. Реших да не експериментирам само с един декодер заради обратната връзка по ЕДН и затова монтирах два декодера - по един на мотор/талига. Понеже и двата са на Digitrax и от една серия, работят с идентични настройки за управлението на моторите. Декодерите на Digitrax нямат SUSI. Звуковият декодер е SDN136, а този без звук е DN136.

Звуковият декодер си идва с кондензатор и е в единия ъгъл на отделението на талига номер 1 - виждат се навитите му проводници, а кондензаторът е под тях. Декодерът без звук няма кондензатор.

За да се съберат звуковият декодер и говорителят, махнах една от пластините, които образуват тежестта в средата на локомотива и срязах платката под покрива, която оригинално е цяла, има диоди за управление на челните светлини, участва в токоснемането от пантографите и има преключвател за избор на токоснемане от пантографите или от релсите. След като я срязах, я използвам само за подаване на захранването към челните светлини. Промених и опроводяването на контактните пластини от талигите към платките под покрива, защото оригинално те са тоководещите за единия извод на мотора, а сега са за светлините. Всеки декодер управлява бялата светлина от неговата страна и червената от другата. Други промени от оригинала няма - осветление на машинното няма. Токоснемането на двете талиги е запаралелено с проводниците, но това си го има и оригинално.

Другото по "модернизацията" е подмяната на тегличите с такива с лястовича опашка, така че могат да се сменят лесно при нужда.

Иван
Титла: Re: "Модернизиране" на стари модели на PIKO
Публикувано от: Ivo Nedkov в 13 Април 2022, 07:14:55
Поздравления за смелото начинание да модернизираш старите локомотиви.
Другаде не съм виждал подобен проект, описан така детайлно и с много снимки.
Ще следя темата с интерес.
Титла: Пико MAV M61 - монтиране на декодер
Публикувано от: IvanC в 03 Юли 2022, 04:57:33
От този модел имам много весели детски спомени. Брат ми беше още пубер, а аз бях може би на 7-8-9 години. Моделът много ме кефеше, защото беше най-бързият локомотив от тези, които имахмe (E11, E69, BR 89, BR 55 и M61). Бяхме леко "бутнали" трафото (FZ1 на Пико), така че да даде малко по-високо напрежение на максималната позиция на врътката - да хване последните витки на вторичната намотка. Редяхме от старите релси на Пико (с П-профила) - с различни радиуси, за да видим на кой радиус локомотивът ще изхвърчи от релсите в кривата. Това ставаше на R380. На R440 залиташе, но не успяваше да падне извън кривата. Тези експерименти ги правихме няколко десетилетия преди Калояновец, така че БДЖ-то ряпа да яде! :)

Заради описаните експерименти, както и поради други експерименти, които си правихме с първия M61, той не оцеля дълго време. Години по-късно отново пуснаха M61 на Млад техник и веднага купих 2 броя - идеята беше да изпозлвам роторите, четките и крушките за ремонт на E11 и E44, чиито ротори (колекторните пластини) и четки бяха много износени от доста каране. Поради това двата M61 не видяха много каране и оцеляха в кутиите си.

И така 40-тина години по-късно брат ми изрови двете М61-ци и събра от двете една работеща, която ми изпрати. Като я получих ѝ направих ново осветление със светодиоди, но само като заместител на оригиналните крушки, които светеха с бяла светлина само напред и едновременно и в двете посоки на движение. Със светодиодните светлини светеше само в посоката на движение, но иначе локомотивът си остана в оригиналното състояние.

Преди няколко дена реших да монтирам декодер в локомотива без да преправям задвижването (механиката), която си остана в оригиналното състояние. Почистих задвижването основно. Изглеждаше сухо и чисто, но като взех да чистя с изопропиловия спирт, взе да пада чернилка. Изглежда е имало някаква заводска смазка, която е засъхнала напълно и затова ми изглеждаше сухо и чисто. При сглобяването използвах минимално количество смазка, колкото зъбните колела и осите да не са сухи, за да намалее шума от тях. Махнах дроселите и опроводих талигите наново така, че да е удобно за свързване на декодер:

(https://cankov.com/modelrailroad/pikom61/pikom6101.jpg)

(https://cankov.com/modelrailroad/pikom61/pikom6102.jpg)


Преработих основно светлините. Оригиналната крушка е монтирана на картонче, за което са закрепени две подходящо профилирани метални пластини. Махнах картончето и направих нови платки за светлините със светодиоди с мека бяла светлина за предните светлини и за подсветка на "кабината" и червени светодиоди за задните светлини. Направата на новите светлини ми отне значително повече време, отколкото почистването на задвижването и опроводяването на декодера.

(https://cankov.com/modelrailroad/pikom61/pikom6103.jpg)

(https://cankov.com/modelrailroad/pikom61/pikom6104.jpg)

(https://cankov.com/modelrailroad/pikom61/pikom6105.jpg)


За разлика от E42 (BR 242), при M61 реших да експериментирам само с един декодер. Първо свързах моторите на талигите в паралел към декодера. Наложи се да си поиграя доста с настройките на декодера за управление на мотора и най-вече с тези за обратаната връзка по ЕДН и успях да постигна задоволително движение на малка скорост, както и да регулирам добре максималната скорост и скоростта при 50% положение на тротъла.

След това реших да изпробвам поведението на модела, като свържа моторите на талигите последователно. Успях да постигна по-добър ход на локомотива без товар на малки скорости, ОБАЧЕ... независимо от скоростта, при натоварване на локомотива с вагони, ако едната от талигите започне да буксува, а това става и при сравнително малко натоварване, втората талига се разтоварва напълно, колелата ѝ спират да се въртят и съставът (локомотив и вагони) спира. Увеличаване на позицията на тротъла води до увеличаване на оборотите на буксуващата талига, докато другата талига си остава разтоварена и не се опитва да развърти мотора/колелата.

При паралелното свързване на талигите (моторите), натоварването на локомотива води до подобрено движение - точно обратното на това, което наблюдавам при последователното свързване.

Другият недостатък на последователното свързване на моторите на талигите е, че не успях да достигна максималната мащабна скорост. Максимумът беше 86-90 км/ч мащабна скорост, което силно варираше в зависимост от товара. Локомотивът беше особено чувствителен, когато вагоните влязат в кривата (пробите бяха на овал с криви с радиус 559 мм) и скоростта падаше с 4-5 км/ч (мащабни). Скоростта измервах с един от моите измервателни вагони.

Поради описаните проблеми с последователното свързване на моторите на талигите, възстанових паралелното свързване и настройките на декодера, които бях направил за този тип свързване.

Декодерът е DZ126 на Digitrax, като го преработих така, че да има 4 функционални изхода (за светлините). Оригинално декодерът има само два функционални изхода (F0F и F0R), но на платката на декодера има площадки за запояване на втори двоен MOSFET, както и площадки за проводници за двата изхода от MOSFETа. Запоих един двоен MOSFET (NX3020NAKS) на предвиденото за това място и два проводника и така декодерът стана "DZ146". :) Изводите F0F и F0R управляват през баластни съпротивления катодите на всички светлини, общият плюс е свързан към анодите на предните светлини, а изводите FA1 и FA2 управляват анодите на задните светлини през PNP транзистори. По този начин мога да паля задните светлини с един бутон (използвам бутона F1), а подсветката на "кабините" с друг (при мен това става с бутона F3). В следващо мнение ще пусна и схемата на светлините - след като я начертая, защото в момента е само в главата ми.


Опроводяването на декодера:

(https://cankov.com/modelrailroad/pikom61/pikom6106.jpg)


Електрическата връзка между талигите и светлините:

(https://cankov.com/modelrailroad/pikom61/pikom6107.jpg)

(https://cankov.com/modelrailroad/pikom61/pikom6108.jpg)


Рамата на локомотива в коша, вижда се къде се е побрал декодерът:

(https://cankov.com/modelrailroad/pikom61/pikom6109.jpg)


Сглобеният локомотив - визуално не се отличава от оригиналното състояние:

(https://cankov.com/modelrailroad/pikom61/pikom6110.jpg)


Клипче от движението с малка скорост:

(https://cankov.com/modelrailroad/pikom61/pikom6111.jpg) (https://youtu.be/CB3dYury89M)

Иван
Титла: Re: "Модернизиране" на стари модели на PIKO
Публикувано от: toniemi в 03 Юли 2022, 17:23:08
Как ти се занимава да модернизираш пиковските локомотиви....но от друга страна,това е тръпката на хобито!Поздравления!
 :hi: :hi: :hi:

На тези локомотиви ми харесваха само талигите-независими и си се движеха сами....Още преди ерата на интернета,разполагайки само с книгата на Деянов и по нейните чертежи си сътворих първата 46 на БДЖ и в нея вложих две талиги от Нохаб.
Но заради голямата им височина,не потънаха достатъчно в коша и локомотива стоеше някакси оф-роуд! :lol: :lol: :lol:

(https://live.staticflickr.com/65535/49781906756_41c5762665_b.jpg)

(https://live.staticflickr.com/65535/49782234472_088f59661b_b.jpg)

(https://live.staticflickr.com/65535/49781905961_b4dd4a3682_b.jpg)
Титла: Пико MAV M61 - схема на новите светлини
Публикувано от: IvanC в 03 Юли 2022, 20:50:25
Ето схемичката на новите светлини:

(https://cankov.com/modelrailroad/pikom61/pikom61lts.png)

Това е схемата на платката на светлините от едната страна на локомотива. От другата страна платката е същата.

Падна голяма играчка, докато напасна платката по извивката на коша, за да няма подсветка от предните и задните светлини в "кабината". "Муцунките" на локомотива бяха оригинално боядисани отвътре с черна боя, но се наложи да ги мина с още два слоя боя, защото все още прозираха неприятно.

За отговор на въпроса на Тони: "Как ти се занимава да модернизираш пиковските локомотиви...", той е дал едната от причините. Втората е, че при тези "модернизации" прилагам творчество, т.е. кара ме да си напрягам сивото вещество, вместо да изтъпявам вечер пред телевизора. А когато накрая получа резултата, към който се стремя, удоволствието става пълно. Мисля, че това си е типично за всички моделисти.

Иван
Титла: PIKO 41 1147-2 - осветление на движението и електрически теглич
Публикувано от: IvanC в 29 Април 2023, 20:36:31
https://youtu.be/hzZB_jXsm5M

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr03/pikobr41d01.jpg)

Моделът и изработката са на Владо Цанков.

Иван
Титла: "Модернизиране" на BR 185 на Пико
Публикувано от: IvanC в 19 Ноември 2023, 21:21:55
(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr185br195/p185dcc07.jpg)

Задвижването на моторната талига е изцяло ново, по схема, подобна на тази на тендерите на BR 01, 03 и 41 - рамни платна, напречни пластинки и дистанционни втулки. Колоосите са подменени със същите, като на тендера.

На горната снимка е четвъртата поред "модернизирана" мотриса. Както се вижда, салонът и седалките са оцветени (оригинално всичко е с жълтия цват на пластмасата), инсталиран е декодер (ZIMO MX630). Предстои да бъде направена платка за осветление на салона и машинното (багажно?) отделение.

С новото задвижване, мотрисата върви много плавно и безшумно. Майстор на горната мотриса е брат ми Владо (VladoC).

Това е моята мотриса:

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr185br195/p185dcc03.jpg)

Задвижването е също от брат ми Владо. Декодерът е звуков SDH166 на Дигитракс. За по-добро токоснемане, направих нови токоснемащи пластини на незадвижената талига:

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr185br195/p185dcc01.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr185br195/p185dcc02.jpg)


Иван
Титла: "Модернизиране" на BR 195 на Пико
Публикувано от: IvanC в 21 Ноември 2023, 02:59:50
На прикачния вагон за мотрисата BR 185 направих кулисен механизъм на теглича към мотрисата. На компютъра начертах и разпечатах шаблон за изреза в рамата на вагона и за гредата за теглича:

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr185br195/p195dcc01.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr185br195/p195dcc02.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr185br195/p195dcc03.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr185br195/p195dcc04.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr185br195/p195dcc05.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr185br195/p195dcc10.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr185br195/p195dcc09.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr185br195/p195dcc11.jpg)


Направих токоснемане на талигата към мотрисата, която оригинално няма такова:

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr185br195/p195dcc12.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr185br195/p195dcc13.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr185br195/p195dcc14.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr185br195/p195dcc15.jpg)

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr185br195/p195dcc16.jpg)


Опроводих оригиналните светлини на прикачния вагон:

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr185br195/p195dcc17.jpg)


Направих и платка за осветление на салона:

(https://bulgaria21.net/cankov/modelrailroad/pikobr185br195/p195dcc18.jpg)

На платката монтирах декодер DN136 на Дигитракс ("съблечен").

Декодерите на мотрисата и прикачния вагон са с еднакви адреси, за да мога да ги управлявам едновременно с тротъла ("мишката").


Иван
Титла: Re: "Модернизиране" на стари модели на PIKO
Публикувано от: Adrian в 21 Ноември 2023, 07:40:57
моля видео ;)
Титла: "Модернизиране" на BR 185 и 195 на Пико
Публикувано от: IvanC в 21 Ноември 2023, 19:25:38
Клипче с една от мотрисите на Владо:

https://youtu.be/mnKRayFA49M


Иван
Титла: Re: "Модернизиране" на стари модели на PIKO
Публикувано от: IvanC в 21 Ноември 2023, 19:50:06
Малко информация за клипчето от Владо:

Клипът е стар, от 2020 г.
Първата (старата) мотриса с декодер Дигитракс с четири функционални изхода (освен за светлините). Има функция за изключване на светлините от страна на вагона, независимо от посоката на движение.
Вагонът също има декодер Дигитракс.


Иван
Титла: "Цифровизиран" BR 120 на Пико
Публикувано от: IvanC в 20 Декември 2023, 03:27:39
BR 120 на Piko/Gützold с декодер:

https://www.youtube.com/watch?v=VogG2ClD1ws

Локомотивът няма никакви преработки, освен че премахнах диодите към крушките и дроселите към мотора и на тяхно място монтирах декодер. Звукът и клатенето са автентичните на моделите на Гютцолд от него време.  :yes:

Иван
Титла: "Модернизиране" на стари модели на PIKO - "закачалки" (куплунзи)
Публикувано от: IvanC в 04 Февруари 2024, 04:04:37
Понеже подвижният ми състав е с тегличи на Roco за кулисен механизъм, все ми се налага да сменям тегличите на старите локомотиви на Piko, когато им монтирам декодери. Втръсна ми всеки път да измислям накакъв нов начин за приспособяване на Roco тегличите и реших да измисля нещо по-универсално.

Идеята е да се получи нещо такова:

(https://www.cankov.com/modelrailroad/piko2rocodt/piko2rocodt01.jpg)

На локомотива кулиса няма, на вагоните има. Затова оставям около 1 - 1,5 мм разстояние между буферите. В кривата кулисата на вагона работи, което е достатъчно буферите да не се заключват.

Започвам с мат'риалите:

(https://www.cankov.com/modelrailroad/piko2rocodt/piko2rocodt02.jpg)

Тегличът отляво си е стандартния на старото Piko. Отдясно е глава на Roco с лястовича опашка - от комплекта 40287 или 40286.

Махам халката на пиковския теглич:

(https://www.cankov.com/modelrailroad/piko2rocodt/piko2rocodt03.jpg)


Отрязвам частта с куката:

(https://www.cankov.com/modelrailroad/piko2rocodt/piko2rocodt04.jpg)


Изправям "ушите":

(https://www.cankov.com/modelrailroad/piko2rocodt/piko2rocodt05.jpg)

и ги отрязвам:

(https://www.cankov.com/modelrailroad/piko2rocodt/piko2rocodt06.jpg)

На горната снимка съм показал линията на огъване на така получилата се пластинка. Хващам пластинката в клещите до показаната линия и огъвам под прав ъгъл:

(https://www.cankov.com/modelrailroad/piko2rocodt/piko2rocodt07.jpg)


Правя прорез, като стените на прореза са под същия ъгъл (окомерно), като лястовичата опашка на роковската глава:

(https://www.cankov.com/modelrailroad/piko2rocodt/piko2rocodt08.jpg)

(https://www.cankov.com/modelrailroad/piko2rocodt/piko2rocodt09.jpg)


Започвам с прорез, по-тесен от лястовичата опашка на главата и постепенно разширявам, докато главата влезе с малко усилие в прореза:

(https://www.cankov.com/modelrailroad/piko2rocodt/piko2rocodt10.jpg)

(https://www.cankov.com/modelrailroad/piko2rocodt/piko2rocodt11.jpg)

Както съм показал на горната снимка, горната повърхност на главата трябва да е на (около) 1 мм под горната повърхност на пластинката от оригиналния пиковски теглич.


Монтирам на локомотива по нормалния начин за старото Piko - с дъговидната пружинка:

(https://www.cankov.com/modelrailroad/piko2rocodt/piko2rocodt12.jpg)

(https://www.cankov.com/modelrailroad/piko2rocodt/piko2rocodt13.jpg)

(https://www.cankov.com/modelrailroad/piko2rocodt/piko2rocodt14.jpg)


Закачам вагоните към локомотива:

(https://www.cankov.com/modelrailroad/piko2rocodt/piko2rocodt15.jpg)

и джиткам по овала...  :drinks:

Иван
Титла: Re: "Модернизиране" на стари модели на PIKO
Публикувано от: mitko0888 в 04 Февруари 2024, 09:36:43
Съжалявам че ти цапам темата, амо това май още не сте го правили със старото Пико.
BR41, 01 и т.н. имат закачалка между тендера и локомотива. Преди мноого години в meb имаше една такава картинка:

(https://live.staticflickr.com/65535/53506710487_369181aa83_b.jpg) (https://flic.kr/p/2pwcSTa)

Т.е. да си направиш КК кинематика между локомотива и тендера. Изрових някакви мои снимки отпреди 12 години, когато съм правил това - от парче PVC с ножчето и залепени две медни ивици за контактите:

(https://live.staticflickr.com/65535/53507760583_8cce1c4fc0_b.jpg) (https://flic.kr/p/2pwig3g)

Резултатът - тендерът и локомотивът са много по-близо, и си завиват нормално, както трябва:

(https://live.staticflickr.com/65535/53506711217_5882488205_k.jpg) (https://flic.kr/p/2pwcT6K)

Имам оригиналните снимки ако те интересуват.

Освен това, т.н. контра кривошип, на Пико, а и на Роко отпреди години, е "сбъркан" от едната страна. По точно, използва се един и същи детайл и отляво, и отдясно. Отдясно всичко е както трябва, но от лявата страна щангите се движат като на външно пълнене, а не както трябва. Тъй като всичко е от пластмаса се оправя много лесно. Режеш със скалпела и залепяш под друг ъгъл (извъртян) спрямо квадратната ос:

(https://live.staticflickr.com/65535/53507913804_69987d12fd_b.jpg) (https://flic.kr/p/2pwj3A1)

Особено ако имаш резервни :) не е страшно. На снимката единият е оригинален, другиат е с извъртяна ос. Ако не ти е хубаво лепилото, може да му пробиеш в центъра една дупчица 0.и нещо и да залепиш вътре едно телче, с капка боя на челото въобще не се вижда.

Резултатът - правилният оригинален контра кривошип отдясно:

(https://live.staticflickr.com/65535/53507914459_4c29991787_k.jpg) (https://flic.kr/p/2pwj3Mi)

и поправеният, вече правилен отляво:

(https://live.staticflickr.com/65535/53507914394_bc366ae4e2_k.jpg) (https://flic.kr/p/2pwj3Lb)

Да си имаш занимавка ...



Титла: "Модернизиране" на стари модели на PIKO - още "закачалки", този път за Гютцолд
Публикувано от: IvanC в 06 Февруари 2024, 02:59:39
Тези "закачалки" са за моделите на Гютцолд, които бяха под марката на Пико. На снимките тук съм показал теглич за BR 120 (V200), но идеята е същата при BR 118 (V180) и BR 110 (V100), само дето дължините на тегличите са различни.

Първи проби - пластинката е от бронзова ламаринка с дебелина 0,4 (или 0,5?) мм. Оформил съм пластинката с формата в профил на оригиналния теглич, но е с еднаква широчина по цялата дължина:

(https://www.cankov.com/modelrailroad/piko2rocodt/piko2rocodt21.jpg)

(https://www.cankov.com/modelrailroad/piko2rocodt/piko2rocodt22.jpg)

(https://www.cankov.com/modelrailroad/piko2rocodt/piko2rocodt23.jpg)


Тегличът оформен да прилича на оригиналдъ:

(https://www.cankov.com/modelrailroad/piko2rocodt/piko2rocodt24.jpg)

(https://www.cankov.com/modelrailroad/piko2rocodt/piko2rocodt25.jpg)

(https://www.cankov.com/modelrailroad/piko2rocodt/piko2rocodt26.jpg)


Мацнат с някакво черно мазило, което намерих из шкафовете и отново монтиран на лока:

(https://www.cankov.com/modelrailroad/piko2rocodt/piko2rocodt27.jpg)

(https://www.cankov.com/modelrailroad/piko2rocodt/piko2rocodt28.jpg)


На клипа с въглищарките, който пуснах в няколко мнения назад, BR 120 е вече с този теглич.


Иван
Титла: "Модернизиране" на стари модели на PIKO - 95 0028-1
Публикувано от: IvanC в 26 Февруари 2024, 01:27:35
95 0028-1 на Piko със звуков декодер (ZIMO MX648) и електрически тегличи:

https://youtu.be/jeMB3T4M0p0

Моделът е на Владо Цанков - VladoC (в кадър :) )


Иван
Титла: Re: "Модернизиране" на стари модели на PIKO
Публикувано от: pach в 28 Февруари 2024, 10:49:31
Ако може да  снима как работи теглича, душевния кеф ще е пълен!
Едно от предимствата на по едрият мащаб (аз съм в ТТ, а там е сложничко).
 :good:
Титла: Re: "Модернизиране" на стари модели на PIKO
Публикувано от: IvanC в 28 Февруари 2024, 16:51:29
Бях го пуснал в предно мнение в тази тема:

http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,5557.msg123243.html#msg123243

Локът е друг, но тегличът е същият вид. На клипа с BR 41, няма "танц" за разтоварване на теглича. В повечето случаи работи и без "танца", но понякога не се разкачат от първия път.

На клипа с BR 95 декодерът е вече настроен с "танц" за разкачането.

За тези, които не знаят, "танцът" (както го наричат германците) е функция на декодера. Тъй като при по-дълги и/или тежки композиции, тегличите често остават опънати, магнитното поле на бобинката на теглича не стига, за да повдигне закачалката на теглича. За да се разтовари тегличът, при активиране на функцията за разкачане, декодерът развърта мотора в посока, обратна на избраната за известно време с определена скорост, спира, повдига закачалката и развърта мотора в избраната посока на движение, за да отдалечи локомотива от композицията, след което отново спира мотора. Параметрите на "танца" - скорост на движение и времетраене на преместването се задават със CV-та.


Иван
Титла: Re: "Модернизиране" на стари модели на PIKO
Публикувано от: VladoC в 28 Февруари 2024, 18:21:09
На BR 95  на Пико съм монтирал електрически съединители на Роко. Този локомотив е с декодер Зимо и е програмиран при разкачване локомотива да "разхлабва" съединителите, като дава леко назад и едва след това се задейства съединителя.
Тази функция е характерна за Зимо декодерите и има възможност да се изпълнява автоматично.
Останалите локомотиви съм ги оборудвал със съединители Кройс.
Фирмата Кройс е австрийска и произвежда съединители за мащабите HO, TT и N.
Управляемите съединители на Кройс в мащаб HO работят успешно със универсалния съединител на Роко, със съединителите на Марклин и NEM съединителя.
Титла: "Модернизиране" на PIKO DR 56 2719 - поставяне на звуков декодер ESU
Публикувано от: IvanC в 24 Март 2024, 21:33:44
Челни светлини на локомотива - рамата преди преработката:

(https://www.cankov.com/modelrailroad/pikobr56/pikobr5601.jpg)


Клъц на едната шина:

(https://www.cankov.com/modelrailroad/pikobr56/pikobr5602.jpg)


Запоявам проводниче:

(https://www.cankov.com/modelrailroad/pikobr56/pikobr5603.jpg)

и го прекарвам по рамата:

(https://www.cankov.com/modelrailroad/pikobr56/pikobr5604.jpg)

(https://www.cankov.com/modelrailroad/pikobr56/pikobr5605.jpg)


Запоявам проводничета от токоснемащите шини на локомотива, които ще подадат захранването от релсите към декодера:

(https://www.cankov.com/modelrailroad/pikobr56/pikobr5606.jpg)


Изрез в дъното на пещта:

(https://www.cankov.com/modelrailroad/pikobr56/pikobr5607.jpg)

(https://www.cankov.com/modelrailroad/pikobr56/pikobr5608.jpg)


Запоявам куплунгче за ел. връзка от лока към тендера на парче универсална платка (мое творение) и опроводявам с проводничета:

(https://www.cankov.com/modelrailroad/pikobr56/pikobr5609.jpg)


Лепвам платчицата с куплунгчето към рамата:

(https://www.cankov.com/modelrailroad/pikobr56/pikobr5610.jpg)


От горната страна се получава малка паяжина от проводници:

(https://www.cankov.com/modelrailroad/pikobr56/pikobr5611.jpg)


Като сложих площадките/пода на кабината, вече не изглежда чак такъв миш-маш:

(https://www.cankov.com/modelrailroad/pikobr56/pikobr5612.jpg)


Проверка как ще изглежда с декодерчето:

(https://www.cankov.com/modelrailroad/pikobr56/pikobr5613.jpg)



Този микро декодер на ESU (LokSound 5 Micro PluX16) се води PluX16, но е всъщност Next18 с преходна платчица към PluX16:

(https://www.cankov.com/modelrailroad/pikobr56/pikobr5614.jpg)


За този локомотив, преходната платчица стана опроводяваща такава към декодерот, след като махнах PluX16 куплунга и на площадките на платчицата запоих проводничетата от рамата на лока и към говорителчето:

(https://www.cankov.com/modelrailroad/pikobr56/pikobr5615.jpg)


Лепнах с двустранно-лепяща лента декодерчето към рамата и говорителчето към декодерчето, така че да се поместят в пещта (събират се):

(https://www.cankov.com/modelrailroad/pikobr56/pikobr5616.jpg)

(https://www.cankov.com/modelrailroad/pikobr56/pikobr5617.jpg)


Пристъпих към нужните промени по тендера. Ето го в заводския му вид:

(https://www.cankov.com/modelrailroad/pikobr56/pikobr5618.jpg)


И оригиналния куплунг (съединител? То за мен "съединител" е "долен ляв педал", но това е тема за друг раздел на форума):

(https://www.cankov.com/modelrailroad/pikobr56/pikobr5619.jpg)


По-натам ще покажа новия куплунг. Засега свалям дроселите и кондензатора:

(https://www.cankov.com/modelrailroad/pikobr56/pikobr5620.jpg)


Тук реших да направя нови задни светлини, демек надбуферни светлини на тендера. Обикновено оставям (ако може) оригиналните светлини с лампа с нажежаема жичка, но тук реших да направя светлини, които да се сменят бяло-червено в зависимост от посоката на движение на машината (лока де). Защо реших да направя нови светлини? Ами по същата причина, поради която мъжките кучета си ближат топките, а именно защото мога! :) :

(https://www.cankov.com/modelrailroad/pikobr56/pikobr5621.jpg)

(https://www.cankov.com/modelrailroad/pikobr56/pikobr5622.jpg)


Новото опроводяване на тендера:

(https://www.cankov.com/modelrailroad/pikobr56/pikobr5623.jpg)

(https://www.cankov.com/modelrailroad/pikobr56/pikobr5624.jpg)

(https://www.cankov.com/modelrailroad/pikobr56/pikobr5625.jpg)

(https://www.cankov.com/modelrailroad/pikobr56/pikobr5626.jpg)

(https://www.cankov.com/modelrailroad/pikobr56/pikobr5627.jpg)

(https://www.cankov.com/modelrailroad/pikobr56/pikobr5628.jpg)


Тук на задните (демек на тендера) светлини сложих една блендичка - хем за изолация, хем за по-малка подсветка:

(https://www.cankov.com/modelrailroad/pikobr56/pikobr5629.jpg)


Новият теглич - окълцан 6576 на Fleischmann с глава на Roco от 40287 или 40286:

(https://www.cankov.com/modelrailroad/pikobr56/pikobr5630.jpg)

(https://www.cankov.com/modelrailroad/pikobr56/pikobr5631.jpg)

(https://www.cankov.com/modelrailroad/pikobr56/pikobr5632.jpg)


Тендерът почти сглобен:

(https://www.cankov.com/modelrailroad/pikobr56/pikobr5633.jpg)

Почти, защото проводниците не позволяват коша на тендера да се затвори към рамата, та се наложи да махна малко мат'риал от коша:

(https://www.cankov.com/modelrailroad/pikobr56/pikobr5634.jpg)

И сега вече се затвори:

(https://www.cankov.com/modelrailroad/pikobr56/pikobr5635.jpg)


Вече всичко е завършено:

(https://www.cankov.com/modelrailroad/pikobr56/pikobr5636.jpg)

(https://www.cankov.com/modelrailroad/pikobr56/pikobr5637.jpg)

(https://www.cankov.com/modelrailroad/pikobr56/pikobr5638.jpg)

(https://www.cankov.com/modelrailroad/pikobr56/pikobr5639.jpg)

(https://www.cankov.com/modelrailroad/pikobr56/pikobr5640.jpg)

(https://www.cankov.com/modelrailroad/pikobr56/pikobr5641.jpg)


Иван