RailwayPassion.com - Форум за железопътен моделизъм

Общ форум | Chit-chat => Общи приказки, свързани с хобито | Chit-chat about the hobby => Темата е започната от: misan в 13 Август 2012, 13:08:08

Титла: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: misan в 13 Август 2012, 13:08:08
     Би било много интересно,да се направи интересна дискусия за развитието на БДЖ,през различните исторически периоди.

Защото напоследък сме много склонни да  отричаме всичко,направено по време на социалистическия период,а да идеализираме периода преди него.  А това в никакъв случай не е правилно. Никой разумен човек  не може да каже,че тежкотоварното движение по време на социализма  например е правилно.

Но в същото време пак никой разумен човек не трябва и да оправдава доставката на локомотиви с наситена пара през 1925 година ,когато това е абсолютен анахронизъм.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: Сaprycorn в 13 Август 2012, 18:15:02
Ицо, много голяма и дълга тема си отворил :)
Накратко тези, които добре познават историята на БДЖ, определят като най-добър периодът 1940-1943 година.
Този период е пряко свързан с приемането на СТАНДАРТИЗАЦИОННАТА ПРОГРАМА от 1939 година за локомотивите и вагоните на БДЖ. За съжаление ходът на Втората Световна Война осуетява доставките на предвидения в програмата подвижен състав, и се стига до взимане под наем, купуване на старо на непредвидени серии , дори опити за производство тук в България.
Специалистите твърдят, че ако програмата от 1939 беше изпълнена, то БДЖ щеше да бъде една от най-модерните железници в Европа!
 Колкото до тежкотоварното движение, както и безводните рейсове, обслужването на товарни влакове с бързоходни локомотиви, лигнитните въглища и куп други "рационализации" довеждат локомотивният парк до много тежко състояние в края на 50-те години.
 Доставките на локомотиви с наситена пара през 1925 година е един от многото примери за набавяне на далеч не най-добрия подвижен състав.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: liro4605 в 13 Август 2012, 18:37:08
Тежкотоварното движение е и винаги ще бъде за мен най-най-голямата тръпка.В никакъв случай не го отричам! :nono:
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: misan в 13 Август 2012, 19:43:22
Много мислихме и обсъждахме с баща ми  проблема  с въглищата . Но истината е,че през този период влаковете за обслужване са се увеличили много, и очевидно мини Перник не са могли да доставят необходимите въглища. Същото е било и положението в ГДР,където след войната са принудени също да горят лигнитни въглища и брикети и докарват персонала си до пълна съсипия.

Веднъж гледах данните на въглищата в България,и се установи ,че лигнитните въглища от мина Чукурово имат много висока температура  на топене на пепелта. Така,че тези въглища са можели много успешно да се горят във вид на въглищен прах по системата Вендлер. Така също щяха да се използват лигнитни въглища, с абсолютно приятни условия за работа на локомотивния персонал.

Иначе пък в никакъв случай не трябва да отричаме модернизациите на локомотивите,правени през 50 и 60-години Всъщност всички съществени модернизации са правени тогава.  Това са тръскащите скари в пещите,преустройството на локомотивите от серия 45 и 28, прилагането на пневматичното отваряне на пещните врати,въвеждането на втулките Рязанцев при паропрегревателите,монтирането на шибъри Трофимов,въвеждането на мазута като гориво,затварянето на локомотивните кабини ,монтирането на електрическо осветление на практически всички локомотиви . Изобщо все много полезни нововъведения.

Много прогресивни неща се въвеждат и в ремонта на локомотивите . Инж Антон Бояджиев,които е един от най способните ни локомотивни инженери въвежда обратно стъпалния метод на ремонт и агрегатно възловият метод за ремонт.При   обратно стъпалния метод най новите бутала например се комбинират с най старите цилиндри,които вече са увеличили диаметъра си в резултат на престъргването. така се гарантира винаги напълно приемлива хлабина между бутала и цилиндри,между лагери и шийки и и др.

При агрегатно възловия метод пък винаги има на разположение отремонтирани предварително турбогенератори,въздушни помпи,инжектори и др,които при постъпване на машината за ремонт ,веднага се монтиран на локомотива. И така локомотива излиза от ремонт много по бързо.

Доколкото до тежкотоварното движение,то действително е изключително погрешно,и поне аз в никакъв случай не мога да го оправдая.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: Сaprycorn в 13 Август 2012, 22:41:38
На вашето внимание един цитат от "Локомотивното стопанство на БДЖ 1947-1990", на стр. 64 четем:
"...Така например по времето на тежкотоварното движение участъкът Мездра-София, а и не само той, бе осеян от двете страни със скъсани и извити в невероятна форма сцепни щанги и шатуни, скъсани кръстоглави, изхвръкнали паралели, скъсани бутални стержени и "изстреляни" бутала, ведно с разбити предни цилиндрови кришки, паднали носачи, скъсани тракционни съоръжения и други детайли. Налагаше се депото да изпраща периодично локомотив с вагон и многобройна група, която да обхожда участъците и да събира локомотивните части за старо желязо и за да не правят неприятно впечатление...."
Авторът говори за 50-те години на ХХ век.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: liro4605 в 13 Август 2012, 23:42:58
ММММ дааааа!Тежкотоварно  :scratch_ones_head:!
Не се правя на много голям професионалист,но ще кажа,че точно тук си проличава професионализма.Тежкотоварно движение се извършва само със съгласие на локомотивната бригада,това ще рече,че тя трябва да познава на 100% възможностите  на локомотива,както и профила на пътя,да усеща движението на влака(за някои лидери някога са подбирали само вагони с търкалящи лагери за да се изтъкнат че и те могат).Тук идеята не е да се потроши локомотива,а с разумни манипулации на лок.бригада да се извози влака.
Ще дам простичък пример:
500т влак и перфектно време
500т влак и 'лигавица-тамън роснало'
?-второто несъсипва ли локомотива?
?-щом във вторият случаѝ ще се справи в първият дали няма да може да извози 600-650т?

 :scratch_ones_head: Не ги разбирам тез неща,но е някак логично  :scratch_ones_head:

 
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: bdz43r в 14 Август 2012, 00:11:32
Мисля, че в случая с тежкотоварното движение се касае за двойни и тройни влакове, в опит за сляпо следване на съветския пример с техните огромни влакове. Все едно в днешно време да подкараш 1000 тона за Вакарел с една червена машина при норма 600.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: pach в 14 Август 2012, 08:46:42
Тежкотоварното движение е съсипия както на локомотивната бригада, така и на машините.
Бригадата не е можела да направи нищо, каквито и да са професионалисти, просто защото..."Партията така нареди!". :pioneer: :censored:
Имало е локомотивни бригади, които от простотия са напъвали така машините, щото "...след тях и потоп".

Спомням си инж.Деянов ми разказваше с горчивина в гласа, през 70-те години, как при не един влак с огромен тонаж и дължина,
каран по съветския пример, обикновенно на гара Владая, гаровия персонал не е искал да излиза на перона,
тъй като буквално са летели скъсани нитове от рамите на локомотивите. Показваше го с кръстосани ръце
как са се движели листовете от рамите при претоварването и са късали нитовете.
Казваше, че след такава повезка почти всички машини са влизали задължително за ремонт.

Да не забравяме, че "увлечението" по това тежкотоварно движение е и в основата на изоставянето на двуосните товарни вагони
и съответно пренасочването на товарите от клоновите участъци към автотранспорта.

Всъщност като се замислим - кое му е хубавото на този тип (по български) на тежкотоварното движение??? :scratch_ones_head:
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: KRAKOMOBILA в 14 Август 2012, 10:04:32
Всякакви движения на локомотивите с наднормени влакове са тотална идиотщина според мене. Дори в момента при електровозите е напълно безмислено. Дори и с 20 тона отгоре. Не го виждам като майсторлък - то е ясно, че машината ще го изкара, но по този начин се съсипват карета, тяги, опори, редуктори - и като цяло се натоварва механиката, а в определени случай и електрическата част - което е напълно безмислено, все пак тези локомотиви не са за едно дежурство.
 
 А като тежкотоварни влакове се сещам за вертушките от Бургас с чисто новите 45-ти които са карали с по 4 машини влакове от рода на 5-7 хил тона и са ги късали по няколко пъти до Обединена.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: IKAR в 14 Август 2012, 10:32:54
Хал хабер си нямам от парни машини, но да кажа за въглищата. Има четири основни вида - антрацитни, черни, кафяви и лигнитни.
Антрацитните, са, така да се каже, най-хубавите въглища, тоест най-висококалоричните, но за съжаление в Чалгаристан имаме съвсем-съвсем малко от тях - едно миниатюрно находище край Своге, което вече е изчерпано.
Черните въглища са на второ място и те са най-широко използваните и за парни локомотиви, и за производство на ел. енергия. Поради високото качество те са обект и на международна търговия. У нас също имаме малки, крайно недостатъчни находища. Всъщност в Добруджа имаме цял втори Донбас с черни въглища, но те са на много голяма дълбочина - между 1500 и 3000 метра, което прави добивът им сложен и скъп. А като писнат и еколозите, че ще се съсипва "житницата".......
Кафявите въглища са по-калпавите и нискокалоричните - поради тази причина се използват само за производство на електроенергия, като се горят на място - например ТЕЦ Бобов Дол - транспортирането им е неизгодно, за внос и износ въобще и дума не може да става.
Лигнитните въглища са най-ама най-калпавите, в чужбина дори не ги броят за въглища и не ги използват. Може да станат такива примерно след 100 хил. години. За съжаление имаме най-много от тях - 90 % от всички находища на въглища у нас. Може да се каже, че България е най-богатата територия в света на най-калпавите въглища. Само у нас в Мариците с цената на много компромиси с тези боклуци се произвежда ток.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: liro4605 в 14 Август 2012, 13:01:51
Извършвал съм тежкотоварно движение 100тици пъти и когато всичко е примерено и умерено ,съчетано с разумното-проблема е никакъв  :locomotive:
 Мога да ви разказвам истории в които съм участвал,а не са ми преразказани от лицето* :drinks:* Няма да го направя въпреки,че много от вас ми пишат на лична да го правя,ще оставя /професорите/ да се изживяват :scenic:
За Вакарел 1000т си е лудост,но 800-850т
Ето нещо което можете да го пробвате и на макетите.Сложете 40вагона празни на един влак,направете влак и от 10 вагона,но натоварени с брутно тегло колкото на другият влак от 40 вагона. Как мислите коѝ ще се движи по-леко въпрки еднаквото тегло?
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: CaLLlo в 14 Август 2012, 13:13:58

Не е имало здрава логика навремето да бъде въвеждан "челният съветски опит" по простата причина, че Русия в огромната си част е равна като тепсия, а у нас и децата вече знаят, че поради преобладаващо планинския релеф на страната, ж.п. линиите са с големи нанагорнища и криви с малки радиуси. Нали точно за това са поръчвани локомотиви, които да отговарят на тая специфика.

Помня навремето вече покойният Данчо-Финта имаше съвсем точна теория как са съсипани все още новите тогава локомотиви серия 04. Внесени уж за друго, но накрая, по горната система, закачени на безкрайните товарни влакове за Перник и обратно. Помня ги лично - две 04-ки отпред и една 15-ка отзад, понякога още една "лодка" в средата на влака. При 3 или 4 локомотива съм броил до 105 вагона, верно, най-вероятно повечето празни, но все пак става дума за най-стръмния баир у нас - 32 промила. По негови думи серията има някакви критични обороти около 20-22 км/час, които е трябвало да бъдат преминавани по най-бързия начин. "А дано, но надали ..." - "Светне ли червен входен сигнал на гара Горна баня откъм София, след потегляне влаковете почти чак до горе карат все около тази критична скорост".
И резултатите не закъсняха, в крайна сметка цялата серия замина твърде рано.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: Сaprycorn в 14 Август 2012, 14:14:20
Бих искал да конкретизирам за кое тежкотоварно движение става дума:
(http://picbg.net/u/52907/41798/660836.jpg)
(http://picbg.net/u/52907/41798/660837.jpg)
Обърнете внимание- влакът е 120 вагона и маса 3670 тона, а локомотивът е парен 11.18, а годината 1959!
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: pach в 14 Август 2012, 15:20:21
Браво Ясене - не всеки наистина разбра за какво става въпрос.
Сега нека професионалистите (не професори) да коментират тези 3650 тона?!?
Може би ще трябва да погледнат конструкцията и характеристиките на БДЖ-11 серия?!
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: Gervasii в 14 Август 2012, 17:25:44
Една интересна сметка 3670 тона - бруто при 120 вагона прави бруто 30,6 тона бруто на вагон. 2-осни вагони във влакообразуваща гара. Та въпросът ми е за къде пътува този влак? Яска виж какво пише или е само снимка, без помощни машини е малко мисията невъзможно.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: KRAKOMOBILA в 14 Август 2012, 17:55:20
Ако е пътувал за Мездра е напълно възможно - щото е все надолнище. Еднинствено до гара София е изкачване.

 Миналата година карах влак 30604 от Волуяк до Драгоман - 2559 тона.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: liro4605 в 14 Август 2012, 20:17:16
С колко локомотива?
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: KRAKOMOBILA в 14 Август 2012, 20:42:17
Три.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: misan в 14 Август 2012, 21:45:53
   И все пак тежкотоварното движение,колкото и да е погрешно,не е единственото характерно нещо за БДЖ по време на социализма.

Не трябва да забравяме електрификацията- България е абсолютен пионер в електрификацията по системата 25000 волта,50 Херца.Която и до днес е най прогресивната. Вярно ,локомотивите от серия 41 не са от най успешните, но все от някъде трябва да се започне. А за локомотивите от серия 43,44 и 45 мисля,че е грехота да се каже лоша дума. Въпреки,че според мен,за товарните влакове е трябвало да се внасят подобни,но шестосни локомотиви.  Към 1989 година,83% от превозите ,се извършват с електрическа тяга,което е много добър резултат ,дори по отношение на най  развитите железопътни администрации. Усвоено е производството и на пътнически и товарни вагони и България задоволява изцяло нуждата  си от вагони ,а и произвежда  много товарни вагони за износ. За съжаление в България, почти не се разви превозът на товари с контейнери. А това позволява  много гъвкава комбинирана работа между железопътния и автомобилния транспорт. Не трябва да забравяме и ,че през 60-години дизеловото гориво е изключително евтино и тогава за къси разстояние автомобилния транспорт най вероятно е бил по рентабилен от железопътния. Това обяснява и отказът от поддържане на търговски служби в по малките гари.


Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: bdz43r в 14 Август 2012, 22:01:30
Турция е доста преди нас с електрификацията на 25 kV - още през 1955 г.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: TheJackal в 14 Август 2012, 22:16:46
Много ми е интересно каква е цената на серия 45 и серия 46 - 1 бр. електровоз, чисто нов? Като се сложи амортизация по БДС 25% на година от цената, излиза, че ако реша да си закупя примерно 10 бр. от сега действащите от тези серии локомотиви, цената е не повече от 3500 - 5000 лева за бройка. Ако се засилят за скраб, 1 килограм желязо е 53  - 56 стотинки, то простата сметка до колкото знам, че осовото натоварване е 21 t,, възможно е и повече да тежи като цяло локомотива, сметката е 21.000 килограма Х 0.50 стотинки = 10 500 лева. Жива далавера! :lol:
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: KRAKOMOBILA в 14 Август 2012, 22:37:07
Осовото натоварване не отговаря на теглото на локомотива. За 44/45-та серия е 21.75т - което ще рече 21.75х4=87 тона. 46-та серия 21х6 - 126 тона. И незнам как така го изчисли това амортизиране и 5000 лв брой.
Към момента се продават локомотиви от серията 44/45
44 071 - 194 400 лв
44 072 - 194 400 лв
44 073 - 194 400 лв
44 075 - 194 400 лв
44 080 - 194 400 лв
44 083 - 194 400 лв
44 095 - 264 600 лв
44 112 - 264 600 лв
44 143 - 194 400 лв
45 154 - 247 451 лв

В Чехия се продадоха локомотиви :
43 523 - 126 000 лв
43 543 - 126 000 лв
43 554 - 126 000 лв
43 555 - 126 000 лв

Уточнявам, че това са начални тръжни цени и е много възможно да се продадът и за по-големи суми.
 Да не говориме, че един ел локомотив има доста цветни метали и въпреки това е много по-изгодно да се продаде цял на някой превозвач от колкото да се реже за скрап.

Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: TheJackal в 14 Август 2012, 22:52:39
БДС - Български Държавен Стандарт, има си закон и там е писано за всяка една техника или да го наречем движимо и недвижимо имущество (активи и пасиви) на една фирма, че амортизацията е 25% на година. За това се прави инвентаризация всяка година и се отчитат наличните капитали. А, щом казваш, че има и цветни метали, ето защо е й такава цената, която ти посочваш. Не съм чул някой да е закупил локомотив от сега действащите в БДЖ на тези цени. За дизеловите маневрени, знам че се продават. Логиката е високи цени - няма купувачи и ................. отива на фалит.
С риск да ме анатемосате всички приятели и колеги които работите в системата, истината е една:"колкото Нефтозавода е нужен на БГ , толкова и БДЖ е нужна".
Спирам до тук! Това е лично мое мнение, многократно съм го казвал. Част от моя род е железничарски, някой са машинисти, други началник гари, трети е изп. директор.  
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: liro4605 в 15 Август 2012, 01:30:12
Цитат на: KRAKOMOBILA link=topic=3942.msg80798#msg80798 date=1344966137
Три.
Някъде в годините назад...
Влак пътуващ по направление Бургас-Драгоман-...
Състав 31пълни вагона 2190т
Някой неща остават траино в съзнанието.
Начело локомотив 46 017
В участъка Карлово-Д Камарци помощен локомотив 43та серия
Повикване по ВРДВ-влакова радио връзка
Диспечера с въпрос?
-Ще го закараш ли до Драгоман?
Машиниста:
-Че то там няма жица!!!
-Днес я тестваха,не е пусната официално но ток  има,зелено ще е навсякъде!
-Щом е така карам!
Влака спря на гара Драгоман.Машината се чувстваше някак горда заглеждана от всички,било то и случаини минувачи.Събратята и отстрани(06)някак и  завиждаха.Горе в малката кабина човека слял се в едно с машината беше някак удовлетворен и и говореше като на живо същество:
-Не ме предаде и сега си горда нали!?!
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: misan в 15 Август 2012, 10:57:33
     Ето един цитат от вестник "Локомотив" от началото на 30-години. вестник локомотив е орган на Локомотивната организация-предшественик на днешния Синдикат на локомотивния персонал в България.

Както може да се убедим,работата с неподходящи въглища ,не е типична само  50те -години.



"Напоследък се дават в тракция Пловдив т.наречените сушени маришки въглища. Същите се пробват най напред на локомотив 16 и влак 12. В резултат-зашлакуване на огъня ,липса на горение и парообразувание. Комисията,виждайки лошите резултати,от гара Чирпан прекъсна пробата и влакът стигна до местоназначението си 40 минути закъснение и грохнал персонал. След пътнишките почнаха с товарните,и то с най добрата машина 576,като въглищата се бяха избрани като за проба.Огняра капна от преумора и силно напрежение,въпреки,че има човек на тендера да му подава въглищата,какъвто сега липсва,и огнярите изпотени,превърнали се във въгленари,са принудени да влизат в тендера на течение и да прехвърлят недостигащите въглища.,обвити в мъгла от прах,които изпущат в изобилие,като допълнение на отвратителните задушливи газове,които изпускат при горението си.След пробите известно време се даваха въглища с бучки до 16 мм ,но после се влошиха до такава степен,че половината са ситнеж и прах.Чистене на огън в междугарие и гари ,влакът закъснява,отговорности ,обяснение и други.

Въпреки молбите и личните обяснения да не се дават повече такива въглища,понежеразвалят здравето на персонала,глас в пустиня"
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: lubomir в 15 Август 2012, 11:03:39
Абе не е важно за къде е пътувал влака, важното е било почина, важното е било с цената на изнасилването на една или друга машина която трябва да тегли примерно 200-300 тона, тя да дърпа 3000-4000. Советските дрогари да не са по-добри от нас, пък и партията иска да има отлични новини по вестници, радио. Много важно, че една или друга фашистка машина се е скапала( пък те издържаха мамицата им!).Знаем за другаря Стаханов, който изпълнил не знам колко си норми за един ден, а в края на краищата се оказа, че около него е имало една камара народ за спомагателните операции, и всъщност произведеното количество въглища разпределено на всички участвали в операцията е пак такова, но пък какъв пропаганден трик само, да накараш хората да работят още повече за същите пари, за да са и те стахановци :lol:
Миро, не си съвсем прав. Това тежкотоварно движение няма нищо общо с оная дивотия през 50-те. В края на краищата всички материали използвани в машиностроенето имат гранични стойности на скъсване и умора. Като се смята една конструкция винаги се слага коефициент на сигурност, обикновенно от 2 до 5, като за подемно-траснпортни съоръжения(асансьри примерно) превозващи хора стига до 12. От тази гледна точка смятай какво става с една машинна конструкция напъната на границата на конструктивните и възможности или пък отгоре. Де факто живота на тази конструкция заминава за нула време, тъй като настъпват необратими промени в структура на материла. Това ти го казвам като машинен инженер, попивал старателно учебния матрял в института :lol:. Всъщност много пъти съм ремонтирал машини ползвани най-вече от строители, които направо таковат мамата на строителната техника, само и само да не се поизмъчат те самите с даденат работа. Усукани стоманени валове, блокирани скорстни кутии, гръмнали лагери( някой може да не знае, но лагерите при "правилна" експлоатация гърмят като бомби ;D).
За буксуването и излишното износване при такова претоварване на локомитивите да не говорим. И всичко това става по време, когато въведоха емулсиите вместо да използват чисти масла, пак за икономии на смазочно масло.
То е същото като да имаш примерно фолксваген туарег с 200кс примерно(щото не знам колко са точно) и да му закачиш прицепно ремарке с 20т товар. Че ще го дръпне ще го дръпне, че ще го закара, ще го закара, обаче на 3-тия курс ще се разпадне на съставни чаркове, по простата причина че двигателя му е алуминиев с чугунени ризи, отгоре на всичко изнасилен от към триене скорст на буталата и площ на триене(нали гоним минимален обем(заради акцизите) с максимална мощност), скоростна и раздатъчна кутия пак алумининеви и всичко това предназначено да вози 4-5 задника и то по-финни разбира се :lol:. Сега нека го сравним с един 10-15литров дизелов чугунен двигател със същата мощност но с 2 до 4 пъти по-големи бутала, мотовилки, лагерувания и прочие с голям карданен въл и чугунена скоростна кутия която тежи колокото половината туарег. И забележи мощността е пак същата!Това е камион! Верно че камионът ускорява бавно, спира трудно гори доста, но пък върши тази работа с десетилетия.
Ей това е разликата между нормално и тежкотоварно движение за мене.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: misan в 15 Август 2012, 11:30:04
  Но в цитата от вестник Локомотив става дума за началото на 30-години,когато сме много далеч от съветските почини. Просто и тогава са се мъчили да горят каквото има в наличност,с цената на пълно съсипване на персонала.

В същия вестник,има данни и за много сериозно преследване за синдикална или партийна принадлежност.

През 20-години се приема от Народното събрание закона за държавния служител. в чл 15 ,ал 13 от него е казано,че всеки държавен служител може да бъде уволнен,понижен или преместен в друго населено място"в интереса на службата " При това никой не е задължен да дава обяснения на пострадалия държавен служител.

Именно този закон се използвал и в железниците,за да членува персонала в "правилната" за момента партия или синдикална организация.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: bdz43r в 15 Август 2012, 12:11:32
Тук трябва да се вземе предвид, че парният локомотив няма ограничение по време или по разчетна скорост на максималната си мощност и теглителна сила, както това е при електровоза. Или иначе казано, парният локомотив може да изкара двойна норма по нагорнището, ако ще с 5-10 км/ч - нещо, което електрически локомотив не може да направи без последствия.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: lubomir в 15 Август 2012, 12:19:44
Цитат на: misan link=topic=3942.msg80823#msg80823 date=1345019404
 Но в цитата от вестник Локомотив става дума за началото на 30-години,когато сме много далеч от съветските почини. Просто и тогава са се мъчили да горят каквото има в наличност,с цената на пълно съсипване на персонала.

В същия вестник,има данни и за много сериозно преследване за синдикална или партийна принадлежност.

През 20-години се приема от Народното събрание закона за държавния служител. в чл 15 ,ал 13 от него е казано,че всеки държавен служител може да бъде уволнен,понижен или преместен в друго населено място"в интереса на службата " При това никой не е задължен да дава обяснения на пострадалия държавен служител.

Именно този закон се използвал и в железниците,за да членува персонала в "правилната" за момента партия или синдикална организация.
Нищо ново! Сега да не би ако си с неправилната партия, та не ти съсипват бизнеса. Помня СДС до каква степен на изродство беше стигнало в края на 90-те, когато пари от държавния бюджет се даваха само на "наши" фирми.
Относно въглищата: Описания от тебе случай е само един от многото опити да се изплозват тези или онези въглища за гориво на машините през годините, и докато преди 9-ти септември са се правили само опити, то след 9-ти направо са преминали да горят лигнит, без право на мнение или съобразяване с технически или други подробности. Хората в машините от онова дивашко време най-добре знаят какво им е струвало тая икономия.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: pach в 15 Август 2012, 13:17:34
Цитат на: bdz43r link=topic=3942.msg80826#msg80826 date=1345021892
Тук трябва да се вземе предвид, че парният локомотив няма ограничение по време или по разчетна скорост
 на максималната си мощност и теглителна сила, както това е при електровоза. Или иначе казано,
парният локомотив може да изкара двойна норма по нагорнището, ако ще с 5-10 км/ч - нещо,
което електрически локомотив не може да направи без последствия.

Това е точно (ако позволиш да потвърдя Тодоре  :blush2:),
 но в частта за динамичните характеристики на парния локомотив,
 особено спрямо дизеловата тяга. Но в останалата част - например
напреженията във винтовите спрягове при потегляне и т.н.
... тоест динамиката на композицията, особено ако е и дълга, вече не влиза в тези сметки. :scratch_ones_head:
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: KRAKOMOBILA в 15 Август 2012, 14:38:48
Цитат на: TheJackal link=topic=3942.msg80805#msg80805 date=1344973959
БДС - Български Държавен Стандарт, има си закон и там е писано за всяка една техника или да го наречем движимо и недвижимо имущество (активи и пасиви) на една фирма, че амортизацията е 25% на година. За това се прави инвентаризация всяка година и се отчитат наличните капитали. А, щом казваш, че има и цветни метали, ето защо е й такава цената, която ти посочваш. Не съм чул някой да е закупил локомотив от сега действащите в БДЖ на тези цени. За дизеловите маневрени, знам че се продават. Логиката е високи цени - няма купувачи и ................. отива на фалит.
С риск да ме анатемосате всички приятели и колеги които работите в системата, истината е една:"колкото Нефтозавода е нужен на БГ , толкова и БДЖ е нужна".
Спирам до тук! Това е лично мое мнение, многократно съм го казвал. Част от моя род е железничарски, някой са машинисти, други началник гари, трети е изп. директор.  
До сега не си видял електрически локомотиви продадени на други предприятия - просто защото до сега не се продаваха електрически локомотиви. За първи път се пускат за продан - и веднага заминаха 4х43.


 А това само с 46 017 ли се е случило ? Тъй като нормата за Драгоман на 46 0хх е 1100 тона и ме съмнява да е качила самичка още толкова. Към момента с 1100 тона, 500 м. влак е мъка из кривите преди Алдомировци.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: bdz43r в 15 Август 2012, 15:15:45
Не е толкова невероятно, защото съм качвал 1700 тона до Разменна (абе май 1800 бяха, ама сега чак фантастично ми звучи) и 800 до Вакарел (от Веринско) с лок 44.
До Алдомировци пак с 44 съм качвал 1200 с тръгване от място от Сливница.

Но и трите случая си бяха издевателства над локомотива, следствие от непредвидени отпадания на помощните локомотиви. Иииии... беше си тръпка :)

А навремето нормите са били по-големи от сегашните и пак е имало резерв. Като цяло при сегашните норми машините са далеч от пределно допустимите режими.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: liro4605 в 15 Август 2012, 16:15:00
Цитат на: KRAKOMOBILA link=topic=3942.msg80836#msg80836 date=1345030728
А това само с 46 017 ли се е случило ? Тъй като нормата за Драгоман на 46 0хх е 1100 тона и ме съмнява да е качила самичка още толкова. Към момента с 1100 тона, 500 м. влак е мъка из кривите преди Алдомировци.
Само 46 017 ,влака беше кокс от Бургас за сръбско.По това време електровози още не се движеха там официално,а кривите след Сливница (след бензиностанцията) бяха 40км/ч

По-късно ми се бе случило пак подобна случка.Прикачат 46 032 начело като помощна от гара София за товарна проба от заводски ремонт.Аз в бутаща 43.... Излишно ни казаха на София да не караме вобщеза да тестват 46 032.Влаков локомотив 46 027.След гара Сливница влака започна да *умалява*.Ние с 43тата небутаме по нареждане.Като пристигнахме в Драгомах разбрахме че 46 032 *изпрегнала* и 46 027 сама извозва влака +другите две машини,а машиниста на същата си мислел че ние сме бутали  :haha: Тонажа на влака да е бил между 2100-2200т-по толкова грубо си вървяха тогава.
 Както се базикаше един колега:
-Оная кака на крана в Бургас кат ма знае ,че съм на работа и туря по 2 кофи повече на вагон.  :haha:
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: Petko Ivanov в 15 Август 2012, 19:38:46
Цитат на: misan link=topic=3942.msg80819#msg80819 date=1345017453
   Същите се пробват най напред на локомотив 16 и влак 12.

Кои са локомотиви 16 през 30 те години на миналия век?  :mda:
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: mitko0888 в 15 Август 2012, 20:21:54
Пак пропуснах две страници ...

Цитат на: bdz43r link=topic=3942.msg80826#msg80826 date=1345021892
Тук трябва да се вземе предвид, че парният локомотив няма ограничение по време или по разчетна скорост на максималната си мощност и теглителна сила, както това е при електровоза. ...

Все си мисля че теглителната сила на парните локомотиви си е доста добре ограничена и се смята лесно - налягане на парата, площ на буталото, ход на буталото, диаметър на водещите колооси. След това отчитаме дали е дву- или три цилиндрова. Също така е ограничена и по сцепление.

3670 тона влак ще му трябват някъде около 120 kN на равно за да се движи. Мисля че това е горе-долу нормално за тази серия. Лошото е че за да го издърпа по 2-3 промила ще му трябват още толкова, а тове вече е повече и от макс. тяга, но ако това нагорнище е късо и влакчето е в движение - може да стигне до Мездра.

Цитат на: bdz43r link=topic=3942.msg80826#msg80826 date=1345021892
Или иначе казано, парният локомотив може да изкара двойна норма ...


Според мен това нещо "норма" означава влакът да е спрял, да може да тръгне и да достигне някаква скорост по най-големия баир в дадено междугарие, за което е записан определен "меродавен наклон", и всичкото това с тегло на влака, наречено "норма". Май беше нещо такова. Ако влакът е в движение мисля че не е толкова чудно че се теглят влаци над "нормата".

Въобще тръгването е едно допълнително съпротивление, за горепосочения влак това е май нещо около 250 - 300 kN, което е абсолютно непосилно в много случаи. Потеглянето в такъв случай е възможно само с отпуснати винтове, при което вагоните "отлепват" последователно един по един, а не като един цял влак.

Въобще мисля че е напълно възможно този влак да е докаран, според писаното от предишните постове - до Мездра.

За мен обаче въпросът е "защо". Отговорът е ясен за тези които сме работили по времето на комунизЪма. Само че за мен това не е никакво постижение, а е една огромна глупост - с цената на какво ли не да направиш снимка, даже не разбрах дали е стигнала до Работническо дело или само до специализирания железничарски вестник. Ясно е че колкото са по-тежки влаковете, толкова е по икономично тяхното возене. Но стига това да не става с цената на локомотива, двама огняри и т.н. За мен ще е постижение на лок. бригада ако се издърпа тежък влак но без да се намалява ресурса на локомотива.

По въпроса за въглищата - в книгата "Парни локомотиви" на Трендафилов доста подробно и разбираемо на няколко страници са дадени не само 15-тината вида въглища, но и (според мен доста убедително) е обяснено предимството и недостатъците им, както и начинът на използването им в парните локомотиви.

И накрая - вярно е че след 1944 са се случили някои неща - сериозни модернизации на парните локомотиви, появила се е дизелова тяга, после електрическа, дупката на селския нужник е била покрита с клекало и течаща вода ... Ама за всичко това да благодарим на соц. управление - според мен не е много коректно.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: liro4605 в 15 Август 2012, 20:38:15
Стана ми интересно как се е справяла кнор-помпата с толкова много оси,вероятно половината са били на без провод по което пък си мисля,че на влака е имало поне 30тина спирачи  :scratch_ones_head:
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: misan в 15 Август 2012, 21:05:18
    Ето,че стигнахме до интересен извод-ако е направена някаква глупост,като тежкотоварното движение-комунистите са виновни и челния съветски опит.

Ако е направено нещо полезно-не   било коректно да  кажем,че е заслуга на социалистическия период.

А и едното и  другото са си плод  на съответната система. Именно това ми беше целта с темата-да видим,че във всеки период има и положителни и отрицателни неща. И ако сми чистни,трябва да се научим да го признаваме,независимо от политическите си убеждения.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: mitko0888 в 15 Август 2012, 21:26:07
За мен нещата са прости:

Ако НЕ беше социализъм, щеше ли да има модернизирани и подобрени парни локомотиви? Щеше ли да има дизелови локомотшвш? Или пък електрификация и удвояване на основни трасета? Тежкотоварно движение (все още не ми е ясно какво стои зад този израз). Ако отговорът е: НЕ, то тогава да благодарим на др. Живков (или Димитров, Коларов, Червенков и т.н.).

Хайде да дискутираме, т.е. който знае или е видял някъде нещо, да излага факти и събития, поне на мен те са ми интересни. Или пък да ги тълкува и оценява технически, технологично, от опит, практика, от наученото или от където и да е. Но политическата или партийна оценка мисля че мога да си направя и сам. Т.е. да не намесваме Бащицата и да му приписваме заслуги.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: misan в 15 Август 2012, 22:00:40
   За съжаление не може да се предвиди,каква точно щеше да е съдбата на БДЖ,ако Рузвелт  и Чърчил не бяха дали  България на Сталин.

Може да се каже само едно. Нашия,моя и на Петко Иванов дядо  , проф. Христо Иванов,преди 9 септември е бил ръководител на машинното,електротехническото и енергийното стопанство на мини Перник. Практически,един от най важните хора в мини Перник по това време.Той,заедно с редица разумни инженери,многократно са предлагали линията София-Перник да се електрифицира и така не само да се увеличи много превозната и способност,но и внеобходимата електрическа централа ,да се изгарят възможно най некачествените въглища от мината. Но въпреки разумните доводи,до електрификация не се е стигнало,поради липса на пари или на желание,или и на двете.
Така,че мисля,че е справедливо да кажем,че бързата модернизация на железниците ,наистина е заслуга на социалистическия режим
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: mitko0888 в 15 Август 2012, 23:04:13
Цитат на: misan link=topic=3942.msg80856#msg80856 date=1345057240
...
Така,че мисля,че е справедливо да кажем,че бързата модернизация на железниците ,наистина е заслуга на социалистическия режим

Благодарение на тази заслуга на социалистическия режим през седемдесетте години имахме по-хубави влакове от френското TGV, а пък през 1989 една година не ни стигна да изпреварим и немското ICE.

Дай някакви факти как са се развивали европейските железници през този период, и какво е сътворено у нас. Било то в производство на подвижен състав, инфраструктура, поддръжка, услуги и т.н. Сравнение с другите (само не с Албания), иначе не мога по никакъв начин да приема заслуги или развитие.

Какво стана БДЖ през 1990 и какви бяха железниците в Австрия, Дания, Германия - (имам много добри спомени и от четирите) - според мен е достатъчно ясно.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: CaLLlo в 15 Август 2012, 23:37:34
Цитат на: Petko Ivanov link=topic=3942.msg80845#msg80845 date=1345048726
Цитат на: misan link=topic=3942.msg80819#msg80819 date=1345017453
   Същите се пробват най напред на локомотив 16 и влак 12.
Кои са локомотиви 16 през 30 те години на миналия век?  :mda:

Това е старата 16-ка: 16.01 - 16.04, по-рано локомотиви 171-178,
а в началото 28-35, което си е почти прусак - pru G4.2

(http://railwaymodeling.com/photogallery/steam/lok.Ruse32.JPG)

От всички 8 до новата номерация 1935 стигат 4 машини, бракувани през 1950-1951.

     28-31 (171-174) - Vulcan 1553-1556 1896
     32-35 (175-178) - Vulcan 1619-1622 1897

28 "OHRID"(171)
29 "PRESLAV"(172)(16.01)
30 "BITOLJA"(173)(16.02)
31 "PLISKA"(174)
32 "RUSSE"(175)(16.03)
33 "VARNA"(176)(TCDD)
34 "SOLUN"(177)(16.04)
35 "DEDEAGACH"   (178)
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: Rado в 15 Август 2012, 23:57:47
Ето малко факти:

Така изглежда картата на жп линиите в България през 1944 година:
(http://media.snimka.bg/s1/0938/028119132.jpg?r=0)
Ясно е, че след 1944 са построени незначително количество нови линии. Многобройните проекти (Троян - Карлово; Попово - Разград; Враца - Оряхово; Левски - Бяла ... и каквото още се сетите че сте прочели някога) са били само за чесане на езиците.

Електрифицирани жп линии до 1987 година (нещата в синьо са били в проект) :
(http://media.snimka.bg/s1/0938/028119149.jpg?r=0)
Мисля, че тук не може да се отрече, че за 25-30 години е направено доста. Аз също не бих се наел да прогнозирам какво би се случило с електрификацията ако го нямаше социализма, или пък дали ако беше продължил още, това в синьото щеше да се случи. Но е факт също, че днес през 2012, 23 години след края на соца, горната картинка не е много по различна. Е, има и разлики - някои от линиите вече въобще ги няма....

Удвоени жп линии до 1987 година (нещата в синьо са били в проект) :
(http://media.snimka.bg/s1/0938/028119164.jpg?r=0)
А тук има малко пропаганда - погледнете участъка Карнобат - Комунари  :)
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: liro4605 в 16 Август 2012, 00:07:49
И Пловдив-Чирпан.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: CaLLlo в 16 Август 2012, 00:35:35

Май е време някой да закачи картата с проектите на цар Борис за бъдещите нови трасета на ж.п. линии в Царство България, за съжаление останали само на хартия. Там могат да се видят какви са били перспективите и намеренията за близкото и далечно бъдеще. Планирано е да се изградят следните нови трасета - главно напречни връзки между основните линии:
 
1) от Ихтиман през Самоков, Сапарева баня до Дупница
2) Предбалканска линия, май беше от Мездра на изток през Български извор, Микре до Севлиево и Габрово
3) линия на юг от Бургас през Странжа планина и връзка към Хасково и Кърджали
4) някаква линия имаше и през източните Родопи
....
и още няколко, които просто не помня
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: misan в 16 Август 2012, 03:42:03
    В цитата от вестник Локомотив става дума за локомотив №16 по старото означение. Това е един от локомотивите от серия 08,от втората доставка

И според мен все пак е коректно,всеки  исторически период,да си носи и плюсовете и минусите. Например времето,по което Главен директор на БДЖ е бил Борис Колчев,съвсем справедливо се смята за един много добър период за БДЖ. Тогава железничарите са имали много висок социален статус и редица социални придобивки. Само,че той е станал директор,благодарение на преврата през 1934,когато на ръководните постове започват да се слагат специалисти,а не партийци. Може ли сега да кажем,че ако не е бил преврата,железничарите са щели да имат същите социални придобивки. Мисля,че не.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: pach в 16 Август 2012, 09:04:50
В крайна сметка със или без социализма, след преврат или под царско управление,
железниците ни при всички положения щяха да се развиват точно в тези години,
защото такава е била алтернативата. Имало е какво да се строи ...или по-точно да се удвоява
(виж картите от царско време и после) течала е модернизация на подвижния състав и т.н.

Това се неща които просто времето, а не управляващия строй (така се казваше навремето)
са изисквали. Никой не може да ме убеди, че ако не беше социализма а например неговия брат - фашизма,
пак нямаше да купим дизелови локомотиви или да си електрифицираме железопътната мрежа!!!!!
Тук заслугите в никакъв случай не са на социализма, развития социализъм (помните ли - и такъв строяхме!?),
капитализъм в диктатура или демокрация, а на отделните разумни българи, специалисти и родолюбци...

Въобще хора на които в днешно време им казват "технократи" - тоест отлични, но аполитични специалисти.
А тези хора успяват (къде лесно, къде по-трудно) да пробият "дупка" в главите на тъпите управляващи,
и да налеят там нови проекти, та все пак страната ни да се развива.

По въпроса за нужниците - цяла централна и западна европа в селските си части,
ползва тоалетна чиния още от началото на 20-ти век!!!! И това е всеизвестен  ФАКТ !!!
 Ние и до ден днешен произвеждаме за обществените нужници модерни...клекала!!!

По въпроса за електрификацията - не съм много сигурен ...но който иска да намери статистиката от онова време
и да каже точното число...но аз имам смътен спомен, че дори при социализма у нас, се беше "шмугнала" една
статистика - през 1927 г. в Германия са електрифицирани над 75 % от основните железопътни линии!!!!!
Ние заради изискваниято на времето отново откриваме "топлата вода" през 60-те години.
А благодарение на технократите- специалисти въвеждаме най-добрата система (май) от 25 кV!!!

По въпрос за обществените строеве - сега в светлината на отминалите времена,
вече знаем (а дали?) как двата уж антагонистични строя - социализъм и фашизъм,
се оказаха благодарение на Сталин и Хитлер, всъщност братя-близнаци, особено при подялбата на
света или буквално надпреварата - кой повече човешки същества ще избие за единица време.

Останалото са технически подробности за ужас на избитите милиони човешки същества...
- Сталин е избивал по ред - свой граждани ---> чужди граждани ---> своя войска ---> агресори и нататък по веригата (хранителна?).
- а Хитлер малко е "объркал" реда - чужди граждани ---> чужда войска ---> свой граждани ---> и всичко което се е сетил по реда на веригата (икономическата?).

До тук с "предимствата и недостатъците" на управлението тогава - примерно на социализма.
 То и сега си спомням, че някога ни учеха за "лошия и загниващ капитализъм",
пък сега същите учители го прилагат в България,  като самите те признават,
 че са взели "най-доброто" от него - дивия капитализъм!!!

Да се върнем на железниците и тежкотоварното движение! А ?
Имали някой сведения, освен в голямата съветска страна (Русия и сега има имперски амбиции)
и у нас, някъде другаде имало ли е такива невероятни изцепки като цитираната от Ясен???

А аз довечера ще сканирам динамичните характеристики на парен и дизелов локомотив,
за да стане ясно все пак и този аспект от повдигнатия въпрос за тежкотоварното движение.
 ;D ;D ;D

пп. разхлабени винтови спрягове не се ли предпоставка за скъсване на влака ???  :blink:
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: CaLLlo в 16 Август 2012, 10:57:28
Цитат на: misan link=topic=3942.msg80864#msg80864 date=1345077723
   В цитата от вестник Локомотив става дума за локомотив №16 по старото означение. Това е един от локомотивите от серия 08,от втората доставка ....

Да, и аз това си помислих, все пак става дума за локомотив 16 (bay P 3-5 N), а не за локомотиви 16 ...
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: lubomir в 16 Август 2012, 13:52:43
Въртим сучем винаги стигаме до съдбовния момент на вероломното нападение и еднстранно обявявяване на война от страна на СССР на Царство България!
Ето ви един сценарий, ако това не се беше случило:
1. Края на Август 1944. Съветския пръв партиен и държавен ръководител отказва да изпълни желанието на Георги Димитров да обяви война на Царство България, защото му се вижда прекалено низко да падне до нивото на "героя" от Лайпциг, който за 10г се превърна в първия човек на коминтерна и най-големия известен коцкар на своето време. Да обявиш война на една държава, която до последно се е противопоставяла на влизането си в оста, и едновременно с това необявила война на СССР, поддържаща малко странна политика на добри взаймоотношения със страна от другата страна на форнтовата линия(СССР), вкл. и с посолство на СССР в София при положение, че никъде в друга европейска държава под немско влияние в този момент няма посолство на СССР. Една малка държава, която нито има желание да воюва нито има ресурс нито тай някакви лоши чувства към СССР. И да се поддадеш на долните желания на един национален предател като Димитров се вижда някак си прекалено за вожда. Затова заповедта е ясна и точна: съветската армия да достигне бреговете на Дунава и да продължи в посока на запад към унгарската граница.
2. В София тръпнат. Ще навлезета ли съветските войски в България или не? Информацията която достига е, че там където стъпи съветски ботуш, трева не никне. Това е достатъчно! Немските войски почти приключват с изтеглянето си. За тях вече няма смисъл да се задържат на тази територия, при положение че е застрашен вече и самия райх. Войната продължава до закономерния си резултат известен и на нас.
3. Годината е 1945. Войната свършва и настъпва след военния период изпълнен с нищета и недостик на основни стоки и материали. Железницата изпитва непрекъснат недостиг на гориво, резервни части и други, но хората без да се оплакват опъват ярема. В края на краищата отърваха окупацията и избиването на хиляди невинни хора+ елита на страната, както и воденето на бойни действия на територията и, сякаш бомбардировките на съюзниците не бяха достатъчни...
4. В НС е приета програма за възстановяване на стопанския и политически живот в страната, като се освобождава бизнеса и инвестициите на частните фирми от данъци за период от 5г. Страната ни е предимно земеделска, което пък е добре дошло във време, когато храните не достигат  в цяла след военна Европа. Скоро след това започва да действа плана Маршал, който влива свежи пари в икономиката на странат ни, което пък довежда до преобразяване на пътната и жп нфраструктура. В началото на 50-те, войната е почти забравена, а икономиката ни се развива бурно. Започва механизиране на селското ни стопанство и окрупняване на обработваемите площи. Хората си остават собственици на земята, но окрупняването дава нови възможности за увеличаване на производството и намаляване на себестойността на произвежданите хранителни продукти. Живота в селата закипява с нова сила, тъй като започва изграждане на малки съпътсващи производства за преработка на селскостопанската продукция. Така освободените от земеделска работа хора(заради механизирането) биват наети във въпросните цехчета и така заетостта по селата е пак на високи нива. На практика няма нужда хората да се преселват в големите градове, по простата причина, че на село си се чувстват добре. В железниците започвата да мислят по въпроса за смяна на парната тяга. Специалистите в локомитивна дирекция, обикаляйки по другите европейски страни виждат резултатите от използването на новата тяга(дизел и електрическа). За съжаление не разполагат с достатъчно ресурс(както винаги), но важното е че идеята е на прага на реализацията си. Детето Цар вече не е толкова дете, а юноша, и започва да се интересува не само от полтически въпроси, а и от икономически. Разбира се железницата е гръбнака на икономиката, и за да и се помогне се сключва сделка с Австрия за доставка на първите ни дизелови локомотиви. Разбира се  ще плащаме с домати, краставици, жито, тютюн, грозде, вина и други неща към които Австрийската държава има интерес. Спогодбата предвижда и изграждане на малко предприятие на SGP към главна жп работилница за сглобяване на новите дизелови локомотиви, които ще  пристигат на модули. Така българския персонал ще усвои по най-добрия начин конструкцията на машините, а за в бъдеще се предвижда производството на ел. локомитиви, които да задоволяват нуждите на БДЖ. Споразумението е изключително добро и за двете страни, и гарантира модерни локомотиви за тракцията на БДЖ за следващите поне 20-30г. Успоредно с това тече строителството на нови жп линии по плана от преди войната и вече е стартирала електрификацията на София-Пловдив и София -Перник - линиите с най-голям товаро и пътнико поток.
5. Годината е 1955та. Съзнавайки ролята на Монарха, се организира встъпването му в 18-ата му годишнина. Съгласно разпоредбите на Търновската конституция при навършване на пълнолетие Монархът полага клетва и с манифест обявява на народа си за това. В същата година и по повод клетвата на Н.В Симеон II е пусната в експлоатация първата електрифицирана ЖП линия София-Пловдив. Цялата страна празнува. Дизеловите локомотиви сглобени в SGP- София вече работят и доказват правилността на решението за подмяна на тягата. Икономиката на страната е в невиждан подем, като се строят стотици МАЛКИ фабрички и цехове от ЧАСТНИ инвеститори по места. Новите реалности след войната и подобрението на инфраструктурата(асвалтиране на пътищата и новите жп линии), дават възможност на хиляди хора да развият идеите си до печеливш бизнес, което не само осигурява работни места, но и внася данъци и прави българските села и малки населени места изключително красиви и привлекателни както за туризъм така и за бизнес. Разбира се е отчетено, че програмата за жп мрежа е с прекалено голяма гъстота и затова остават само главните направления за довършване, както и пускане на жп линии на практика до всеки окръжен град. Започнало е и удвояване на най-натоварените жп линии. Ръководството на БДЖ всячески се стреми да внедрява добрите европейски практики в железницата, въпреки че не винаги има осигурен ресурс за това. Но след като има воля и желание и никой не им се бърка в работата, в края на кращата нещата се случват. Правителствата, които се сменят след всеки избори говорят различни обещания но в края на краищата подчинявайки се на монарха изпълняват правилната линия на постояннен неутралитет и просперитет на царство България. Народа живее спокойно, и работейки осигурява едно по-добро бъдеще на децата си. Полека лека, мечтата "България- Швейцария на балканите" започва да се превръща в реалност, особенно на фона на мизерията и гоненията  в околните държави останали под съветско влияние.
6. Годината е 1966-та. Железниците са удвоили и електрифицирали София-Пловдив- Бургас, Пловдив-Свиленград, София-Варна, София-Видин, електрифицирани са и много други основни жп линии, като на дизелова тяга остават локалните жп линии и клонове. Парни локомотиви почти не се срещат вече, като за сметка на това има останали действащи екземпляри за прекрасния жп музей, като идеята е да се ползват и за туристически носталгични пътувания за в бъдеще. Ръковдството на БДЖ е със западна закалка и най-добре знаят какъв нешлифован диамант са този тип туристически пътувания. Пътуването с железница от столицата до морето е въпрос на няколко часа, които не се усещат в комфортните и безшумни вагони. Само за пример София-Пловдив се пътува за 1ч и 30мин.  Построен е мост на Дунава при Видин, въпреки упоритата съпротива на Румъния, под давление на Масква моста да е на Русе. Но тъй като основния стокообмен на България е на запад, Русе е оставен за в бъдеще. В Масква отчитат като грешка пропуснатата възможност да бъде заграбена цъфтяща България през 1944-та.  Масовото навлизане на леки автомобили  и увеличаване на дела на автомобилния транспорт изисква започване на строителството на нови пътища наречени магистрали. В Германия този тип пътища са се доказали вече. Програмата предвижда до 1980 страната да е построила всички основни направления с магистрали или скоростни пътища! Програмата е изпълнена предстрочно, заради влизането на странат в ЕИО през 1975!
Междувременно по-големите градове в страната са се развили до ниво на плановете правени от немски архитекти в годините преди и по време на войната. Пловдив, Варна, Русе и Бургас са се сдобили с трамваи, с които да се обслужва населението от прилежащите крайни квартали от еднофамилни къщи, както ида свързват индустриализираните райони. Част от трамваите са сглобени в SGP-София, а друга част са си чисто български, произведени във фабриката за релсови транспортни средства - София. Конкуренцията между двете фирми, ги кара да предлагат най-доборото! Градовете са чисти и подредени по немски и австрийски образец. Притокът на хора от селата е незначителен, тъй като живота на село не отстъпва по качество на градския живот, при това при доста по-голямо спокойствие. Бандити и крадци без оглед на произход са по затворите и бачкат на 3 смени за просперитета на Царство България и неговия народ. В железниците кипи непрекъснато нагаждане към промените в превозите на товари и пътници при постоянна висока взискателност към служителите. Да си железничар е толкова гордо, колкото и през 1939-та.
В света има голямо противопоставяне между западния свят и соц. режимите, но Царство България стои в страни от тези съвсем излишни дрязги и възползвайки се от географското си положение събира такси и от едните и от другите за преминаващите им камиони, вагони, кораби и т.н. Това дразни изключително много, особенно на североизток.
7. 1969г. България е поканена да влезе в ЕИО, но към момента Царя и Правителството не виждат особен смисъл от влизането на страната в тази организация, тъй като тъй или иначе България не граничи с нито една от страните в ЕИО.
8. 1975. След втора покана България влиза в ЕИО(Гърция вече е член), което допринася допълнително за подобряване на инфраструктурата с пари от организацията. Изграждат се допълнителни отсечки магистрали и се отремонтират някои жп линии, за по-високи скоростни параметри.
9. Годината е 1989. Усеща се напрежение по границите, въпреки че живота в България продължава нормално. Започват политическите промени в соц държавите. Зад желязната завеса, се чува боботенето на котела на народното недоволство. Има информация, че магазините там са празни и хората просто няма какво да ядат. На фона на тези информации, преливащите от стока магазини в България са като от някакъв филм приказка за рога на изобилието. В БДЖ само преди няколко години са навлезли нови електрически локомотиви за 160км/ч., еднотипни с 1044 на ÖBB,  а  пътуването от София до Пловдив е малко над 1ч, а до морето се пътува за 3ч.
(http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/62/Innsbruck_Hauptbahnhof_1044120.jpg)
Машините са произведени в завода на SGP в София в сътрудничество със  SIEMENS, ELIN и BBC, и са изключително модерни за времето си. Чуват се приказки за предстоящо обединение между SIEMENS и SGP.
10. 2000г. Царство България посреща новия век с гордо вдигната глава! Емигранти напъват от всички страни, за да дойдат да живеят и работят в една от най-хубавите и спокойни страни в ЕС. Швейцария на Балканите е вече реализирана мечта, плод на труда на цял един народ под управлението на Цар и политическа класа, надраснала дребнавите дрязги, интриги и далавери в името на едно по-добро бъдеще на България!


На някой може и да му е смешно, но пък това беше само едно предпложение какво би представлявала България днес, ако го нямаше 9-ти септември 1944г. Възможно е картинката да изглежда и по-добре, както и по-зле. Кой може да знае? :)

P.S. Възможни са някои фактологични грешки и дати, поради не достатъчно добра осведоменст на автора :)
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: pach в 16 Август 2012, 14:18:59
Мдааа, това е една ...изгубена възможност (по аналогия на сайта "Изгубена България"),
и в днешно време звучи като ...сън-мечта за страната която и Левски си е представял подобно.
Но да не забравяме, че дори и
Цитат
1. Края на Август 1944. Съветския пръв партиен и държавен ръководител отказва да изпълни желанието на Георги Димитров да обяви война на Царство България, защото му се вижда прекалено низко да падне до нивото на "героя" от Лайпциг
да се беше случило така, може би пак щеше да "преплува" Дунава, защото по това време се е стремял да покаже на Чърчил
че не трябва много да се надява за Гърция под английско влияние...
как беше на салфетката от Ялта (?) .... 75% английско влияние в Гърция и 25% в Югославия,
А под съветско влияние - 50 % България, и по 25% за Гърция и Югославия.
Да не забравяме и балканските амбиции на Димитров и Тито.
Само това, че не са могли навремето да решат кой да управлява,
не са направили балканската федерация...щото тогава и
царя нямаше да може "да ни оправи" след етническите войни у съседите през 90-те.

Варианти много на една история ...и точно за това,
горното звучи като един мил и приказен, но все пак ...сън!!!

Тъжно и срамно за българския народ!   
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: TheJackal в 16 Август 2012, 15:06:21
И от до тук казаното (изписаното) какво следва!? Изводът е от ясен, та по - ясен! "Всички селяни след 1945 год. до 2010 год. дошли в градовете да се върнат там от където са дошли! Тогава и в градовете ще е по - спокойно и няма селяците да дават акъл на гражданите и да викат, че са от VIP хайлайфа на градовете. Работа ще има за всички, защото ние сме аграрна страна (селското стопанство и туризма да се развиват, тогава и влаковете ще са на ниво).
Има един такъв неписан закон: "Един човек ходил ли е до седемгодишната си възраст на вън до нужника (клозета), той гражданин не може да бъде, селското е в кръвта му".
А, до това дали царя е цар, ами цар е -  родът му е такъв и в цял свят се знае, колкото някой да го отричат и да пишат глупости.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: evrokoma в 16 Август 2012, 15:58:55
 :nono: не бива така да се делят хората, има хора родени на село които по култура и образование могат да сложат много граждани в джоба си , както и обратното много граждани са бетер от селяни. Всички сме равни по произход но но всеки има различен манталитет и култура.Относно размишленията на Любо прекалено хубаво звучат за да са истина поне не и докато имаме продажници за управляващи :diablo:
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: pach в 16 Август 2012, 16:03:20
Да се върнем на БДЖ - за тежкотоворното движение...или например за изоставянето на
двуосните товарни вагони, заради по-голямите - четириосни. От там и залеза на клоновете и други "екстри"
на далновидното управление по време на соца.

Или пък да се върнем в началните години - при строежа на Цариброд - София - Вакарел.
Или усвояването на златните франкове от заема по време на този строеж?

Въобще по-малко политика, повече БДЖ !!!(че ще ни разбишка горския...)
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: bdz43r в 16 Август 2012, 17:33:59
Цитат на: mitko0888 link=topic=3942.msg80847#msg80847 date=1345051314
Все си мисля че теглителната сила на парните локомотиви си е доста добре ограничена и се смята лесно - налягане на парата, площ на буталото, ход на буталото, диаметър на водещите колооси. След това отчитаме дали е дву- или три цилиндрова. Също така е ограничена и по сцепление.

3670 тона влак ще му трябват някъде около 120 kN на равно за да се движи. Мисля че това е горе-долу нормално за тази серия. Лошото е че за да го издърпа по 2-3 промила ще му трябват още толкова, а тове вече е повече и от макс. тяга, но ако това нагорнище е късо и влакчето е в движение - може да стигне до Мездра.
За серия 15.00 максималната теглителна сила е ограничена по парна машина и е 200 kN; за серия 46.00 - 260 kN, а за серия 11.00 от горните снимки с 3670-те тона - 230 kN. Предимството на парният локомотив, което прави възможно отвозването на тежкия влак е, че може да поддържа гореспоменатите теглителни сили неограничено дълго време с неограничено ниска скорост. Електрическите локомотиви могат да имат много по-голяма теглителна сила, но тя е в режим на краткотрайно претоварване и примерно ЕЛ серия 44 може да работи с максималната си теглителна сила от ~300 kN не повече от 5 мин (а към момента изобщо не може да я достигне), а трайната, неограничена по време е само 180 kN.
Парната тяга се превъзхожда единствено от ЕЛ серия 46 с техните 255 kN трайна и 400 kN максимална теглителна сила.

Отделно тежкотоварните влакове са се ползвали с предимство и не са спирали никъде, за да преодоляват някои наклони, благодарение на натрупаната инерция - нещо, което навремето се е ползвало с голямо внимание дори при определяне на нормите за редовните влакове.
Цитат на: mitko0888 link=topic=3942.msg80847#msg80847 date=1345051314
Според мен това нещо "норма" означава влакът да е спрял, да може да тръгне и да достигне някаква скорост по най-големия баир в дадено междугарие, за което е записан определен "меродавен наклон", и всичкото това с тегло на влака, наречено "норма". Май беше нещо такова. Ако влакът е в движение мисля че не е толкова чудно че се теглят влаци над "нормата".
Сега да, но едно време не е било точно така и на много места се е разчитало, че влакът ще е в движение и ще има инерция. Дори днес в меродавния наклон не се отчитат кратки много по-стръмни места, където се разчита на инерцията, а потеглянето след спиране на такова място е доста трудна задача. Веринско - Вакарел например е с меродавен наклон 25 ‰, но има един участък около 1 км дълъг с наклон над 30 ‰.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: mitko0888 в 16 Август 2012, 20:13:44
Абсолютно съгласен с гореказаното. :good: въпреки че при късите редуктор продължителната тяга за 43.5 и 45 май е 210 kN, т.е. колкото на най-добрите парни локомотиви.
Само че сравняваш парни локомотиви от най-добрите модели на парната тракция с електрически от едно съмнително (за мен) поколение. Един съвременен четириосен сименс спокойно си поддържа над 250 kN до 80 км и макс. тяга е ограничена само по сцепление, а не от претоварването. А и тези 200 kN се поддържат до 60 км/ч за Е45, а пък парната едав ли ще вдигне повече от 10.
Все пак дали не е било по-добре да извозиш по-малък влак, напр. 1000 тона, но с 30 - 35 км, вместо 1300 тона с 10 км/ч?

Кажете нещо за МИНИМАЛНАТА скорост, под която не е добре да се движат локомотивите при голямо натоварване. Особено за 04.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: bdz43r в 16 Август 2012, 20:40:51
Естествено, че е по-добре да извозиш 1000 тона с 30, отколкото 1300 тона с 10 км/ч.
Съвременният Сименс поддържа без проблеми 250 kN, но и 3670 тона днес не е страшен влак. Аз сам съм карал 2600 тона с един локомотив серия 44 (което май ми е и най-тежкият влак изобщо), вярно по равно и надолнище, но както казахме, надали и онези са се качвали на Вакарел с техния тежкотоварен влак. Влакове над 3000 тона днес са нещо ежедневно и у нас.
Цитат на: mitko0888 link=topic=3942.msg80896#msg80896 date=1345137224
...въпреки че при късите редуктор продължителната тяга за 43.5 и 45 май е 210 kN, т.е. колкото на най-добрите парни локомотиви.
Там някъде се пада, а като се вземе предвид и възможността за претоварване до 250-300 kN с продължителност, достатъчна за изкарване на повечето нагорнища е ясно, че електровоза има повече възможности от парния локомотив. Освен това нормите в момента са доста занижени от някогашните, така че норма влак се движи почти без излизане от трайния режим.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: KRAKOMOBILA в 16 Август 2012, 21:42:52
Хубаво е да се отбележи, че дълги години се е дискутирало дали да се започне с електрификацията на българските железници или не. Дори в началото на 50-те години са започнали полагане на стълбове 3 кв в участъка София - Мездра, била е изградена и подстанция за 3 кв в гара Илиенци (още съществува, но на 25 кв), но трасето не е реализирано. От една страна забавянето на електрификацията е добре за нас - тъй като вече е навлизала по-добрата система - 25кв. Било е възможно и по-ранно електрифициране, но в такъв случай е било почти сигурно, че ще се електрифицира на 3 кв - а от там следват и съветски 3 кв локомотиви - което щеше да ни изиграе лоша шега в бъдеще. Тъй, че за мене е +, че електрификацията не се е извършила по-рано.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: misan в 16 Август 2012, 22:06:40
   Това,което е предлагал дядо ми и други специалисти около 1940 година е само електрификация на София -Перник,по германската система и внос на локомотиви Е94.  мисля,че това е било много разумно.

И страшно ми е приятно,че темата излезе провокативна и разбуди духовете. Аз затова я и пуснах.

Така си е,трябва да има и по малко дразнение.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: liro4605 в 16 Август 2012, 22:27:13
Off-Topic:
Цитат на: misan link=topic=3942.msg80904#msg80904 date=1345144000
И страшно ми е приятно,че темата излезе провокативна и разбуди духовете. 
То от ПРЕДАТЕЛ като теб освен провокации и подобни друго не очаквам. :diablo:

р,р Дали се шегувам сещаѝ се сам.

Постът не е по темата и най-подходящото му място е на Лично съобщение, телефон, чат!!!
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: Сaprycorn в 17 Август 2012, 10:53:22
Нека се върнем в един по-ранен исторически период, а именно началото на 20-ти век, когато БДЖ доставя втората модификация на локомотивите серия 08. Големият въпрос е защо не сме се ориентирали към прyския Р8? И защо като цяло конструкциите на Гaрбе не са намерили място в локомотивния парк на БДЖ, ако не броим T16, чиято поява в БДЖ е по-скоро случайна?
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: CaLLlo в 17 Август 2012, 11:02:19

Предположение 1: Понеже по проектни параметри не е могла да се вписва в по-малките български радиуси.

Предположение 2: Пещта е проектирана за изгаряне на по-висококачествени въглища и скарната повърхност не съответства.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: Сaprycorn в 17 Август 2012, 11:20:02
Цитат на: CaLLlo link=topic=3942.msg80911#msg80911 date=1345190539

Предположение 1: Понеже по проектни параметри не е могла да се вписва в по-малките български радиуси.

...
Разликата в крайното междуосие на серия 08 и Р8 е само 200 мм, така че едва ли вписването на Р8 в нашите криви би било проблем!
 
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: bdz43r в 17 Август 2012, 11:23:37
Всички локомотиви могат да се вписват в криви под 200 м, иначе нямаше да могат да минат през половината стрелки.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: Vlado в 17 Август 2012, 11:33:16
Деянов не беше ли наскоро писал статия за парните машини на БДЖ, където по мои спомени имаше нещо и по този въпрос?
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: mitko0888 в 17 Август 2012, 15:01:09
Аз пък винаги съм си мислил: За чий ..й е трябвало да си поръчваме нещо, произведено специално за нас? Че това продължава и до днес. Големи производители от Германия, Щвейцария, Австрия, Италия, Франция, СССР ... Произвеждат какви ли не машини. Всяка една от тях е плод на много усилия (за разработка, отстраняване на надостатъци, усъвършенстване и т.н. И изведнъж Бай Ганьо казва: туй не е за мен, искам да ми направите 20 броя ама специални! 
Убеден съм че това значително е оскъпявало и оскъпява продукта (машината). Естествено всички неизбежни непредвидени проблеми тепърва ще се появяват, изследват и отстраняват, и то в процеса на експлоатацията у нас, което според мен всеки нормален производител ще направи дотолкова че да закърпи положението, като загубите за нашата администрация никак не са малки, дори и нещо да се отстранява в рамките на гаранционен срок. И с новодоставеното ние започваме малки моделнизации, големи и т.н. и то в началото на експлоатацията! След 10 или 15 години моделът наистина е с отстранени проблеми, но пък машината вече си е морално остаряла, а разходите по нея са безбожни. Всичко това вместо безгрижно да им се радваме и търкаляме в продължение на  10 - 15 години един утвърдил се локомотив, който сме си избрали и договорили измежду многото налични на пазара, пък чак след този период да мислим за неизбежна модернизация - най вече свързана с развитието на технологиите за това време.

Без да претендирам за 100% покритие, но така се е получило и с много от моделите парни локомотиви, магистралните дизели, електрическите локомотиви, че така стигаме дори и до прословутото дизелово Дезиро. Винаги сме по-велики от "онези там" и трябва на един утвърден модел да измислим какво ли не, само и само да го развалим според "нашите индивидуални нужди".

Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: Жоро в 17 Август 2012, 16:12:29
Цитат на: mitko0888 link=topic=3942.msg80919#msg80919 date=1345204869
...За чий ..й е трябвало да си поръчваме нещо, произведено специално за нас?...
Митко, тук не мога да се съглася с теб. Всяка администрация, поръчвайки при фирмите производители, е давала своите изисквания за конструкцията на локомотива. Това включва мощност, максимална скорост, в зависимост от терена - мин.скорост при един или няколко наклона и т.н. Локомотивните фабрики не са цех за обувки, където по кълъп правят няколко размера от един модел. Всяка локомотивна серия е съобразена с ареала на екплоатация. Например Прусия на места е равна като тепсия и за нея е нормално да поръчва локомотиви с колоси с диаметър от 2000мм. Бавария обаче е предимно планинска и там диаметърът намалява, с малко но от значение.
Това, че Гарбе след няколко не дотам успешни конструкции успява да докара P8 до едни добри показатели, не превръща локомотива в панацея. Бил е добър за лека и средно тежка служба в не особенно тежък терен. А за нашите условия едва ли е бил удачен избор. И пак благодарение на нашите наклони, а не толкова до кривите.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: pach в 17 Август 2012, 17:05:29
Да не забравяме, че всяка фирма-производител се придържа към своя технологична и стандартна база.
Ако поръчваме винаги от многото налични на пазара локомотиви, които биха отговаряли на нашия специфичен ареал,
то кой ще ги ремонтира? Ако всеки път плащаме на фирмата производител, то по-добре даси купуваме само нови.
А ако трябва да поддържаме за всеки модел (или всяка фирма) сервизна база, ремонтен цех и т.н. какво ще стане.
Точно за това и ние като германците (а не, че жабата видяла да подковават коня...) сме се опитали да направим
наша си, за нашите географски условия и за нашите си специфични локомотиви, стандартизационната програма.
За жалост едва сме унифицирали още при производството им два/три модела парни локомотиви и тя е била прекратена
заради Втората Световна Война.
 :wild:
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: CaLLlo в 17 Август 2012, 17:28:10
Администрация
и серия


Eisenbahn, BR

    Броя    


Anzahl
И собствено
производство


Und Eigene Produktion



KPEV P83370V
PKP Ok1429V
CFR 230364V
SNCB 64168
SNCF 230C/F162
SZD T38?
CSD 377.031
FS 67525
TCDD 46 (2'D)13
LG K811V
OSE Zd 34010
JDZ 097
ÖBB 6385
NS 38005
DSB 2903
CFL 391
MAV0
БДЖ0



Total3948

"Сборът от процентите е по-голям от 100, т.к. някои от анкетираните са дали повече от един отговор."
Под числата с кафяво не се подписвам!
С международна помощ бройките на NS и CFL бяха уточнени и числата с кафяво премахнати. Thank you Frits!
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: KRAKOMOBILA в 17 Август 2012, 17:34:10
Според мен за стандартизация може да се говори и при електрическите локомотиви и ЕМВ. При електровозите с изключение на 46-та серия - всичко е доставяно от Шкода и с това се опростява ремонта и поддръжката на машините - тъй като имат много общи части, а това улеснява ремонта. При ЕМВ 32/33 също е така - за жалост обаче калпавата електроника скапа 33-та серия и тя си замина безславно... Същото може да се каже за ДМВ10 и ЕМВ 30/31 - могат да се намерят доста общи части и агрегати - с което също се унифицира ремонта и поддръжката им. Не може да се каже същото обаче за дизеловите ни локомотиви, освен теснолинейните..
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: liro4605 в 17 Август 2012, 20:36:02
Цитат на: liro4605 link=topic=3942.msg80906#msg80906 date=1345145233
Off-Topic:
Цитат на: misan link=topic=3942.msg80904#msg80904 date=1345144000
И страшно ми е приятно,че темата излезе провокативна и разбуди духовете. 
То от ПРЕДАТЕЛ като теб освен провокации и подобни друго не очаквам. :diablo:

р,р Дали се шегувам сещаѝ се сам.

Постът не е по темата и най-подходящото му място е на Лично съобщение, телефон, чат!!!
Г-н Диспечер
Мислех да си премълча,но няма да го направя.
На написаното от мен точно тук му е мястотот по простата причина,че то има много общо със съвременният историчечски период на БДЖ !
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: mitko0888 в 17 Август 2012, 21:51:36
Цитат на: KRAKOMOBILA link=topic=3942.msg80938#msg80938 date=1345214050
Според мен за стандартизация може да се говори и при електрическите локомотиви и ЕМВ. При електровозите с изключение на 46-та серия - всичко е доставяно от Шкода и с това се опростява ремонта и поддръжката на машините - тъй като имат много общи части, а това улеснява ремонта.
...

За стандартизация признавам работата на немците: Е10, Е40, Е50. Едно и също поколение локомотиви с коренно различно предназначение, а вътре почти всичко общо им е еднакво. И добавките им 139 и 141. 

У нас това са Е41, 42, 43, 43Р са от един производител, за което имат доста еднакви нещо, но са разработени и доставени по различно време. За стандартизационно приемама това, че от 43Р у нас са направени два различни локомотива - 44 и 45, по идея с различно предназначение, от едно и също поколение, макар че разликата е минимална (поне в сравнение с разликите на Е10 и Е40).
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: mitko0888 в 17 Август 2012, 22:13:40
Цитат на: Жоро link=topic=3942.msg80923#msg80923 date=1345209149
Цитат на: mitko0888 link=topic=3942.msg80919#msg80919 date=1345204869
...За чий ..й е трябвало да си поръчваме нещо, произведено специално за нас?...
... Всяка администрация, поръчвайки при фирмите производители, е давала своите изисквания за конструкцията на локомотива. Това включва мощност, максимална скорост, в зависимост от терена - мин.скорост при един или няколко наклона и т.н. ...

В общи линии нещо такова имах в предвид. Произвеждани са (изпитани и направени) локомотиви за различни цели и с различни характеристики - и за равно, и за стръмно, за късо и дълго и т.н. Остава да си изберем от наличните. А не да се мъчим да си измислим параметри. След това производителят да измени някои размери за да отговори на нашите изисквания, но това да доведе до куп непредвидени проблеми ...

Гледам напримир съвременните - TRAXX, Taurus. Има пътнически, има и товарни. Многообразието напр. на таурусите е свързано с пантографи, допълнителни системи и т.н., но не засягат основните възли и агрегати.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: misan в 17 Август 2012, 22:24:01
Специално Р8 не е можело да се достави вместо 08,защото по това време още  линиите са били за 14 тона на ос,а той е по 17


А че по принцип не сме оценили принципите на Гарбе,не сме ги оценили.
Но за съжаление и немците много бързо се отрекоха от тях.  Чак след войната ,и двете немски администрации поне започнаха да правят локомотиви със съотношение между повърхнините на пеща и скарата около 5,5,което е гаранция за много добро парообразуване.



Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: bdz43r в 17 Август 2012, 22:24:28
Възможностите за създаване на максимално универсален локомотив днес са много по-големи. Таурусът е хубава машина, но през 1970 г Тауруси не е имало, а асинхронното задвижване е било още прохождащо.
У нас серии 06/55/76/77 имат много общи части и са максимално унифицирани, взаимозаменяеми части имат и 32/33/07 и те други почти не останаха... Тръна при електрическата тяга е само серия 46.
Парните пък са още по-еднакви, а каквото е различно сме можели сами да си го изработим или пригодим. Половината ни парни локомотиви са с еднакви котли, еднакви колооси, еднакви тендери.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: KRAKOMOBILA в 17 Август 2012, 22:49:59
 Унифициране между 44/45 не може да се каже, че има - по простата причина, че те са напълно еднакви локомотиви. Едиствената им разлика са редукторите - по-скоро това са модификации на една и съща машина и то минимални. За мен точно 41-45+61 си е унифициране на тягата. Лесно могат да се заменят части - с една поръчка от завода могат да се доставят части за всички серии, по-лесно обучение на персонала, принципно еднакво разположение на уреди, машини, агрегати и т.н.т, принципно еднакво управление и така нататък.
 Съгласен съм и с Тошко, че румънските дизели също могат да се нарекат унифицирани - имат стотици взаимозаменяеми части.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: liro4605 в 17 Август 2012, 22:50:42
46та като си бяха само бургаски проблем нямаше.
В малка страна като нашата с малък оборот до основно депо,какъв е проблема.

Нима не е имало случаи заради счупена подвеска примерно,въпреки универсалноста 44та да си ходи с 40км/ч до основно депо?
Става въпрос за елементарна организация не за универсалност.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: KRAKOMOBILA в 17 Август 2012, 22:53:58
Е късането на подвеска е нещо сериозно и то е проблем на поддържката, а не на универсалността на локомотива. Тоест - ако поддръжката е на ниво не би трябвало да се допуска късането на подвеска. Колкото и универсален да е локомотива - подвеската няма как да се замени на път.

 Иначе не мисля ,че в случая става въпрос за проблемите на локомотивите ,а за цялостната поддръжка и обучение на персолана. И в този ред на мисли - имало е случаи и 46-та да си ходи за депо със скъсана ос.  :)
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: misan в 17 Август 2012, 22:54:17
         Ето още един исторически въпрос за размисъл.

Безспорно,един от най достойните ръководители в БДЖ е Борис Колчев.

От 1934 до 1942 е Главен Директор на железниците и пристанищата и прави изключително много за подобряване на социалното положение на българските железничари.  Авторитета му е бил огромен.

Въпреки това,през 1942 е изхвърлен от този пост и е заменен с Георги Филипов.

Въпросът е защо се е случила тази наистина голяма несправедливост.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: liro4605 в 17 Август 2012, 23:03:46
Цитат на: KRAKOMOBILA link=topic=3942.msg80952#msg80952 date=1345233238
Е късането на подвеска е нещо сериозно и то е проблем на поддържката, а не на универсалността на локомотива. Тоест - ако поддръжката е на ниво не би трябвало да се допуска късането на подвеска. Колкото и универсален да е локомотива - подвеската няма как да се замени на път.

 Иначе не мисля ,че в случая става въпрос за проблемите на локомотивите ,а за цялостната поддръжка и обучение на персолана. И в този ред на мисли - имало е случаи и 46-та да си ходи за депо със скъсана ос.  :)

Пишем неща неясни на 95% -......от форума, и смятам да спра.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: Сaprycorn в 18 Август 2012, 00:20:18
Цитат на: misan link=topic=3942.msg80953#msg80953 date=1345233257
        Ето още един исторически въпрос за размисъл.

Безспорно,един от най достойните ръководители в БДЖ е Борис Колчев.

От 1934 до 1942 е Главен Директор на железниците и пристанищата и прави изключително много за подобряване на социалното положение на българските железничари.  Авторитета му е бил огромен.

Въпреки това,през 1942 е изхвърлен от този пост и е заменен с Георги Филипов.

Въпросът е защо се е случила тази наистина голяма несправедливост.
Доколкото си спомням от историята Борис Колчев и Георги Филипов работят дълги години в екип, и когато Колчев е принуден да напусне поста, той лично съдейства именно Георги Филипов да стане главен директор на БДЖ.
А съвсем отделен е въпросът, че и двамата са изправени пред т.нар. НАРОДЕН СЪД през 1945 и осъдени, първия на смърт, а втория на три години строг тъмничен затвор...Ето това е вече една наистина много голяма несправедливост!

Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: misan в 18 Август 2012, 01:20:29
    Разстрелът на Борис Колчев от Народния съд е безспорно невероятно тежко престъпление.

  Той с абсолютно нищо не е заслужил това наказание. Но все пак,въпроса остава- защо го отстраняват от поста Главен Директор,при условие,че заслугите му към БДЖ са безспорни.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: Petko Ivanov в 18 Август 2012, 10:28:07
Няма "идеална" епоха в човешката история. И в Царство България е имало интриги, вътрешнопартийни и чиновнически борби, каквито има и до ден днешен. Много кадърни хора са си отивали, защото не са угодили или не са се подмазвали достатъчно на висшите си началници. Сигурен съм, че и преди 9.09.1944 БДЖ като държавна организация, пълна с чиновници, не се е различавала много от сегашното си положение.
Не бива да се отрича направеното при парните локомотиви след 9.09. Комбинираното въглищно-мазутно изгаряне, сервоуправлението на пещните врати, затварянето на будките, даже монтирането на странични парапети според мен са положителни неща, които съществено са облекчили работата на персонала. Вероятно това е щяло да се случи и при друга политическа система на управление, но това са единствено предположения.
С голям интерес прочетох разсъжденията на колегата Lubomir относно какво е щяло да се случи, ако не бяхме попаднали в Съветската зона за влияние и ролята на Детето Цар в управлението на страната. Всички видяхме какво направи това дете като Министър председателя г-н Сакскобурготски за страната си и с колко апетитни имота се "облажиха" той, сестра му и близките им политици. В резултат на това управление аз и още хиляди хора от убедени монархисти станахме републиканци...............
Безспорен е и факта, че след 9.09 строителството на нови ж.п. линии замря. Злополучната бригадирска Перник-Волуяк и до днес е пълна с намаления на скоростта и се ремонтира постоянно. Теснолинейката не се продължи до Гоце Делчев, каквито са били плановете. Не се изгради тунел между Троян и Кърнаре, каквито планове също е имало. Пуснатата през 1952 г трета линия е била проектирана изцяло преди войната и изпълнението на дейностите е ръководено също от старите специалисти. От 1941 до 1944 са били изкопани тунелите от Гюешево към Скопие и трасето е било почти готово. Все още там е разруха и запустение. Така че безспорен е факта, че в Царство България динамиката и ефективността на железопътното строителство са били в пъти по високи от тези в комунистическа България.
Най-голямата вреда от комунистическото управление е, че този строй научи хората да не работят ефективно и да крадат от работодателя, тогава държавата. И до днес срещам хора, които не работят в понеделник до обед и петък след обед. Кражбите на горива, кабели, строителни материали също са ежедневие в държавните компании, а и в редица частни, където няма достатъчен контрол.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: misan в 18 Август 2012, 11:04:15
      Действително строителството на нови жп.
линии след 9 Септември е с много по малка интензивност

За сметка на това е много интензивно удвояването на линии,електрификацията, модернизацията на линии с увеличаване на осното натоварване на 22 тона,въвеждането на модерни осигурителни инсталации.

Най тежките участъци по трета линия и по  линията Перник-Волуяк също са направени  по времето на социализма.

Доколкото до Борис Колчев,той със сигурност е сменен от поста си на Главен Директор по желание или поне с пълното одобрение на Цар Борис Трети. Железниците са изключително  стратегически отрасъл ,а е и известен интересът на Цар Борис към тях.

Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: misan в 19 Август 2012, 12:14:32
 Целта на тази леко провокативна тема беше,да се направи една реална и Максимално обективна оценка на БДЖ през различните периоди.

За да докажа стремежа си към обективност,ще ви посоча някои  отрицателни страни на периода на социализма, които явно никои не знае.

Например стремежа към секретност е достигнал през 50-години до абсурдни форми. Данните на парните локомотиви са свръхсекретни,което при условие,че са строени почти изцяло в Германия е меко казано идиотско.Секретен е и броя и вида на локомотивите по депата. На моста,които е минавал над линиите към депо София,е имало милиционер,които е карал хората да си обръщат главите в обратна на депото посока. В същото време,всяка вечер при Халите е изнасяно разписанието,където може да се види не само всеки,локомотив,но и къде ще пътува,с коя бригада и т.нататък. В депо София,е правен опит да се въведе почина на гара Сливница. Той представлява една тетрадка,където всеки да записва какви нередности е видял при работата на другите-анонимно. С други думи-чисто доносничество. За щастие-този почин е категорично отхвърлен от депо София. Много досадни са и почти всекидневните събрания,които допълнително изтощават и без това съсипания персонал.А се е следяло много строго,някои да не избяга от събранията.

Въобще ,това си е истината.И аз ,въпреки,че съм официалния защитник на времето на социализма съм длъжен да я кажа.  Именно ,заради стремежа си към честно отношение към историята. По отношение на доставките на локомотиви по времето на социализма,също може да се намерят грешки. Например локомотивите 06 и 07 са доставени без система  за отопление на пътнически влакове,което си е много глупаво. Доставят се почти еднакви по възможности маневрени локомотиви от серия 51 и 52,което също е неправилно. Въобще,според мен ,още от самото начало е  трябвало да се насочим към дизелови локомотиви с електрическа предавателна система,която както световната практика доказа ,е много по надеждна.



Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: mitko0888 в 19 Август 2012, 12:50:52
Цитат на: misan link=topic=3942.msg80978#msg80978 date=1345367672
...
Въобще,според мен ,още от самото начало е  трябвало да се насочим към дизелови локомотиви с електрическа предавателна система,която както световната практика доказа ,е много по надеждна.

Хайде в сферата на провокаците (че друго много няма).

В DB:
- много стотици локомотиви от серията V100
- много стотици от серията V160
- първоначално доста бройки от серията V200
- мисля че над хиляда (или около хиляда) маневрени от фамилията V60

Да не изброявам още.

Всичиките с дизел-хидравлично задвижване.

Дизел-електрически - многото (не отричам) съветски Людмили, наследени от ГДР.

Как ли тъпите немци са се ориентирали към ненадеждните локомотиви?
Явно си имат сериозни предимства! И като се справиш с недостатъците - които са само от неправилна поддръжка и експлоатация - всичко си идва на мястото.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: misan в 19 Август 2012, 13:37:35
   В световен мащаб,локомотивите  с електрическа предавателна система са многократно повече.

  Най големия потребител на дизелова тяга в света САЩ и въобще всички държави в Северна и Южна Америка ,са тотално ориентирани  към електрическата предавателна система.

Хидравличната има предимство,че е много по лека,а и в някой режими има по голям КПД.Но като цяло е свързано с не особено приятни за експлоатация карданни валове,конични редуктори, хидропредавки с голям брой зъбни колела и др.

Именно поради това,приблизителния процент на дизеловите локомотиви с хидравлична предавка   в световен мащаб е около 10%.

Въобще,не трабва да приемаме,че светът се състои от Германия и всички останали,и да даваме приемаме само германския пример за положителен.



Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: CaLLlo в 19 Август 2012, 13:44:47

Е, картинката започва да се сглобява ... сама ...
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: misan в 19 Август 2012, 14:18:24
        Ще дам пример и за парното локомотивостроене. Трябваше ли да дойде чистата американска машина 20 серия,за да видим какво е тръскаща скара,пневматичното отваряне на пещната врета,парен ходобръщач,регулатор,позволяващ на машиниста да работи седнал,многогласна парна свирка.

Тези неща изобщо не са внедрени в германското локомотивостроене,въпреки,че са много полезни.

Но това не пречи да признаем,че все пак най добрия локомотивен конструктор е германец-Гарбе.

Доколкото дали правя провокация-да така е. Правя го нарочно и напълно съзнателно. И в резултат темата е четена почти 1200 пъти за една седмица. Защото ако няма провокации,няма да се замисляме и ще приемаме нещата като даденост. А в резултат на провокацията се написаха много интересни мнения,включително любопитната визия за следвоенна Царска България.

Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: mitko0888 в 19 Август 2012, 15:40:25
Ако тръгна да сравнявам дизелова с електрическа тракция, и взема данните за САЩ: 226 427 км жп линии с по-малко от 1000 км електрифицирани! Значи ли това че дизеловата тракция е по-надеждна от електрическота?

Естествено че не!

Т.е. това че 10% от дизелите са с хидравлична предавка, а всички в USA и СССР са с електрическа предавка, въобще не означава че това е по-надеждното решение. Когато разполагаш с огромно количество цветни метали, и не е важно колко тона ще се получи локомотива, правиш го дизел-електрически. Особено ако фирмата ти се нарича GE. Когато поддръжката се извършва с руски чук, или от чистокръвен афроамериканец (черен негър), естествено че ще използваш ДЕ.
По същата причина и у нас са скапали според мен прекрасните австрийски 04. Некачествени консумативи (нафта, масла), неправилна експлоатация, дилетантска поддръжка, бой с чука. След това - ами тя машината не става. За съжалинеи това е в сила и днес.
В областта на дизеловите локомотиви немците са успели да направят това, които другите не могат. Иват си и дизел-електрически, ама не им се връзва сметката с тях. 

По такива причини не обичам да гледам такива еднозначни квалификации - това е по-надеждно, то е най-правилното и т.н., особено без никаква обосновка и фактология. Нещата обикновено не са в черно и бяло.

Също така не съм убеден че по онова време 50Hz електрическа система е била по-доброто решение. Имали сме над 50 години опит със стационарни токоизправителни подстанции за DC движение. Има и прекрасния опит от (пак немски) и швейцарски локомотиви на 16Hz - изключително проста и надеждна конструкция. Нямаме стотиците версти реска степ без населено място, за да търсим пренос на 100 км. И какво сме избрали - локомотиви с живачни изправители! Отвсякъде недодялани измислици. И така продължава - 42, 43, 43Р, 46 (без да броя 61), винаги светлинни години назад от европейското локомотивостроене.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: pach в 19 Август 2012, 16:45:45
Дизел-електрически или дизел-хидравлични...
50Нz или 16Hz...
Живачни или други токоизправители...
Тръкащи скари...многогладни свирки...автоматични пещни врати...
Всички линии (основни) строени по царско време...то на соца е оставало да ги удвои наистина
(но не ги довърши щото партийните другари каквото откраднеха през седмицата, го караха на вилите си в събота...).
Всъщност за всичко си има причини и следствие...
 
Австрийските машини скапани не само от боя с чука (макар локомотивните бригади да ги обичаха)
но най-вече от още един сериозен "принос" на соца към народопсихологията (освен масовия мързел),
а именно, че ако удариш съветска машина с чук - ще пишеш кофи мастило да обясняваш, че тя така се ремонтира по книга, докато за австрийския "боклук, който е най-голямата грешка на партията в БДЖ"
никой не му е пукало - колкото по-бързо се скапят, толкова по-добре ще покаже, че другите са качествените...

По въпроса за секретността - всички знаем скъсаната и възстановена снимка на БДЖ-04.50 при Деянов!!!
Същевременно цялата западна преса е тръбяла, че капиталистическата фирма SGP от Австрия,
е произвела 50-тия магистрален дизелов локомотив за социалистическа България. Май всъщност това е било секретното по тази серия - народа да не знае, че тези чудесни локомотиви са продукт на "загниващия" капитализъм!!!!

Царство или не, комунизъм или не, Република или не ...през 90-те години слагахме табелки "произведено в РБ" които ние перефразирахме в "произведено на РъБъ" без да подозираме колко прави сме били...

...както казах и по-горе, за всичко си има причини и последици!

А една от причините за хала на БДЖ през време на соца, е липсата на достъп до много от съвременните технологии. От там сме се задоволявали с това което е можело да си произвеждаме в СИВ. По това време за запада изнасяхме изключително суровини и матирали, като в редките случай когато е било някакъв продукт с добавено стойност, то той пък сме го продавали за жълти стотинки независимо колко ни е струвал (нали народа плащаше с мизерния си живот) само и само да "пробием", или и ние да покажем на света ...да "им натрием носовете".

ПРимери колкото щете...

Англичаните купуваха струговете и фрезите на ЗММ (Заводи за Металорежещи Машини),
заради прекрасния дървен материал на опаковъчните им сандъци - дори фабрика за мебели от тях си бяха направили, а струговете препродаваха в картонени кутии на страни от третия свят.

Японците ни купуваха мотокарите-повдигачи заради оловото в противотежестта, защото те самите произвеждаха прекрасни машини от този род...и за разлика от нас, те все още ги прозвеждат.

Американците изкупиха калкулаторите "Елка 130 - се продават зад Океана" (заглавие от партийния вестник "работническо дело") само за да ги копират и да направят свое дъмпингово производство. По това време външнотърговската ни централа по въпросите на електрониката се наричаше "ИзотИмпекс", беше известна "зад Океана" с продажбата на огромни тонове ...луксозен тоалетен сапун!!!

"Дръпнатите очи" изкупиха първият електронен ръчен часовник "Булетроникс"
който си беше българско изобретение от световно значение, но мнозина си го спомнят,
защото го подобриха и ...заляха световните пазари с течнокристалните електронни часовници.

Липсата на съвременни технологии, ни принуди да откраднем прототипите на първите ни настолни компютри - "УМКО-1 и 2" прекръстени впоследствие на "ПРавец-82" и Правес-8А", както и доста от следващите ни "отрочета" в компютърната  техника. Дори в едно западно списание имаше снимка на цяла страница "Правец-82" с надпис "Най-лошото копие на компютър Епъл - не купувайте!".

Липсата на достъп до съвременни технологии, доведе до открадването от нашето техническо разузнаване,
на технологията за хард дисковете (наричани тогава "твърди дискове тип Уинчестър"!!!) и да постройм ДЗУ-Стара Загора...историята смятам на закриването на тези заводи си я спомняте всички.

Да се върнем на БДЖ - преди месец попаднах на стари броеве от български списания и вестници издавани между 1905 и 1914 години.
Още ги, чета но не знам дали да се смея или да плача.
Ами и тогава е имало конкурсни и "задкулисни" сделки,
 и тогава е имало пренебрегвания на общински народни нужди, за сметка на фирми близки до депутати,
и тогава е имало откраднати пари по различни "програми за развитие на железницата",
и тогава е имало кражби от железниците, лоши проекти за сметка на брилятни инженерни решения,
прошения от цели общини срещу депутати променили проектите за железопътни лини в ущърб на населението и в полза на някой негов роднина...Раздаване на поръчки на "свои" фабрики от комисии по БДЖ,
и т.н. и т.н.

Дали не ви звучи познато някак си?

Да така е ...ако сменим датите и имената, ще получим ...нашата мила родна картинка в днешно време!!!
Чак се втрещих в началото...
но така е - "Народ който не си помни миналото, е обречен да го повтори!" - беше го казал някой...

Благодарение на късата народна памет (не без унищожаването от партийците на елита от българската интелегенция и инжинерна мисъл) ние вече си повтаряме историята ...в часттност на БДЖ, от преди стотина години!!!

Така че, от мен включете още два основни фактора:
- липсата на достъп до съвременни технологии.
- изтритата "родова" памет и традиции в БДЖ.

Всичко е плод  и на тези два фактора!
Отговорим ли си на въпросите свързани с тях, сами ще видим недостатъците и предимствата
в развитието на историята и службите в БДЖ!!!
 :yes:
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: CaLLlo в 19 Август 2012, 17:12:09
Цитат на: misan link=topic=3942.msg80978#msg80978 date=1345367672
... Например стремежа към секретност е достигнал през 50-години до абсурдни форми. Данните на парните локомотиви са свръхсекретни, което при условие, че са строени почти изцяло в Германия е меко казано идиотско. Секретен е и броя и вида на локомотивите по депата. На моста, които е минавал над линиите към депо София, е имало милиционер, които е карал хората да си обръщат главите в обратна на депото посока. В същото време, всяка вечер при Халите е изнасяно разписанието, където може да се види не само всеки, локомотив, но и къде ще пътува, с коя бригада и т.нататък. ...

Стремежите към секретност ето какво са родили, на единствената внесена по онова време серия са дали разбъркани номера. Признавам, аз нямаше да се сетя! Предполагам врагът е бил много объркан?!
Внимание, това е строго поверителна, свръхсекретна информация!


16.33   [42 2720 DRG]   Floridsdorf 17603 1947
16.30   [42 2723 DRG]   Floridsdorf 17606 1947
16.25   [42 2730 DRG]   Floridsdorf 17616 1948
16.32   [42 2743 DRG]   Floridsdorf 17629 1948
16.26   [42 2744 DRG]   Floridsdorf 17630 1948
16.31   [42 2745 DRG]   Floridsdorf 17631 1948
16.27   [42 2746 DRG]   Floridsdorf 17632 1948
16.28   [42 2747 DRG]   Floridsdorf 17633 1948
16.23   [42 2748 DRG]   Floridsdorf 17634 1948
16.24   [42 2749 DRG]   Floridsdorf 17635 1948
16.19   [42 2750 DRG]   Floridsdorf 17636 1949   (ÖGEG 42 2750)
16.20   [42 2751 DRG]   Floridsdorf 17637 1949
16.14   [42 2752 DRG]   Floridsdorf 17638 1949
16.18   [42 2753 DRG]   Floridsdorf 17639 1949   (ÖGEG 42 2753)
16.15   [42 2754 DRG]   Floridsdorf 17640 1949
16.17   [42 2755 DRG]   Floridsdorf 17641 1949
16.12   [42 2756 DRG]   Floridsdorf 17642 1949
16.09   [42 2757 DRG]   Floridsdorf 17643 1949
16.08   [42 2758 DRG]   Floridsdorf 17644 1949
16.10   [42 2759 DRG]   Floridsdorf 17645 1949
16.11   [42 2760 DRG]   Floridsdorf 17646 1949
16.01''  [42 2761 DRG]   Floridsdorf 17647 1949
16.02''  [42 2762 DRG]   Floridsdorf 17648 1949
16.03''  [42 2763 DRG]   Floridsdorf 17649 1949
16.04''  [42 2764 DRG]   Floridsdorf 17650 1949
16.05   [42 2765 DRG]   Floridsdorf 17651 1949
16.06   [42 2766 DRG]   Floridsdorf 17652 1949
16.07   [42 2767 DRG]   Floridsdorf 17653 1949
16.16   [42 2768 DRG]   Floridsdorf 17654 1949   (BEM 42 2768)
16.13   [42 2769 DRG]   Floridsdorf 17655 1949
16.22   [42 2770 DRG]   Floridsdorf 17656 1949
16.21   [42 2771 DRG]   Floridsdorf 17657 1949
16.29   [42 2772 DRG]   Floridsdorf 17658 1949

Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: KRAKOMOBILA в 19 Август 2012, 18:29:57
Митко - не си прав. Реално дизел-електрическият локомотив се поддържа много по-лесно, а и могат да се постигат по-добри теглителни сили чрез по-малко натоварване. Износването на един ел. двигател е много по-малко и той е доста по-надежден от един кардан например. Ако погледнеме дизеловите локомотиви на съвременните производители - ще забележим, че дизел-хидравличните локомотиви почти са изтеглени от производство (ако не са съвсем спряни) - примери: Traxx DE; CAF Bitrack; Vectron DE, ER20 и др и др.

 За напрежението също подкрепям, че не си прав. Според мен системата 25kv/50hz към момента е най-добрата система. Правотоковите системи предлагат по-опростени локомотиви, но за сметка на това ще се наложи монтиране на много повече под-станции, по-дебели проводници, загубите са по-големи и т.н.т. БДЖ започва да доставя локомотиви Шкода с 41-ва серия - която може да се нарече опитен вариант на ел локомотив за 25 кв - по простата причина, че до този момент те са произвеждали единствено правотокови локомотиви. Да - те са доста несполучливи, но след модернизациите, които са претърпяли - премахване на силициевите токоизправители и т.н.т - те работят над 30 години в редовна служба по пътнически, бързи и огромни товарни влакове (по над 2000т по 3-та линия). Говорил съм с колега, които е работил дълго време с тях - и според него при една внимателна работа с тези локомотиви - е могло да се работи и до ден днешен с тях.
 След това за 42, 43, 44, 45 - моята оценка (лична - тъй като съм работил със всичките) е крайно положителна. Локомотивите са изработени изключително добре, адски опростени, удобни за работа, почти недаващи дефекти, лесни за поддръжка, сравнително еднакви и като цяло едни чудесни локомотиви - които са вече над 40 години в експлоатация. Мога да твърдя, че за времето си (1971-1972) са достатъчно нови технологично.
 Не сме успяли да доставиме серия 47 (http://www.prototypy.cz/?rada=263), които вече са доста по-напреднали технологично с тяхното тиристорно управление - иначе щяхме да се радваме на още едни чудесни локомотиви Шкода.

 Мисля обаче, че серия 44/45 са едни от най-сполучливите локомотиви доставяни някога вообще в България и с една добра поддръжка могат да работят още дълги години.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: Petko Ivanov в 19 Август 2012, 19:13:16
Подкрепям мнението, че хидравличната предавателна система е била по-модерно и ефективно решение за времето си. Електрическата предавателна система с DC генератор и двигатели има всички недостатъци на постояннотоковите машини (колектор, четки, четкодържатели, искрене, кръгов огън и др), умножени по две (за генератора и тяговите двигатели). Двукратното преобразуване на енергията намалява кпд на локомотива. Генераторът и двигателите отделят топлина и се нуждаят от допълнително охлаждане, което увеличава още загубите. Въобще се събират накуп недостатъците на дизеловите и електрическите локомотиви. Не бива да забравяме, че освен при локомотивите хидродинамични предавки се използват масово при тежките камиони и автобусите, a те са милиони.
При съвременните задвижвания с честотно регулируеми асинхронни двигатели вероятно електрическата предавка е по-ефективна. Затова новите дизелови локомотиви са с електрическа предавателна система, но от ново поколение.
Смятам, че напрежението за контактната мрежа 25kV 50Hz е било най-ефективно преди години, но може би вече не е така. Известно е, че загубите на енергия при пренос намаляват с увеличаване на напрежението. Големимата на тока също намалява. Затова преди 40-50 г е било много по-ефективно да се изполва по-високото напрежение 25kV 50Hz в сравнение с 3kV DC. Загубите при пренос на прав ток обаче са по-малки от тези при променлив поради липса на реактивни съпротивления. Затова в момента може би е по-ефективно да се пренася прав ток с високо напрежение, които да се преобразува и трансформира в локомотивите. Трябва да се направи икономическа оценка и да се сравни оскъпяването на локомотивите и подстанциите с икономията от намаляване на загубите при преноса и по-малките падове на напреженията. Това ще доведе и до намаляване броя на тяговите подстанции. В Австралия има изградени няколко кабелни електропровода за пренос на енергията с DC високо напрежение с дължина 3-5 хил.км.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: mitko0888 в 19 Август 2012, 21:08:07
Разликата между 16Hz и 50Hz локомотиви е че във вторите трябва да има токоизправител, а в първите - не. Този токоизправител особено по онова време е бил сериозен проблем, че дори и в момента е един от двата елемента, които ограничават времето за натоварване на локомотива над продължителния му товар.
Накратко - трансформатор, токоизправитал, двигател при 50 Hz
трансформатор - двигател при 16Hz.
Естествено че това второто е много по-просто и надеждно.
Преобразуването на честотата тогава е ставало с едномашинни преобразуватели, умформери, и сега си работят в Германия наред с модерните преобразуватели от най-ново време.
Не знам дали това че локомотивът е "адски упростен" е предимство. За ГДР-ските машини чета, че вентилаторите се включвали над шеста позиция и при над ... км/ч - задължително. И още разни автоматики, които позволяват немецът да си кара влака сам.
А и ГФР електровозите от 50-те години са с доста по-добри характеристики от нашите 41. Техните параметри са широко рекламирани по онова време, даже и Пико още през 1952 прави модел на Е10, макар и със съвсем друго означение - Е46. Т.е. системата с по-ниска честота се е доказала като изключително добра. Нейните възможности са достигнати поне 40 години по-късно от тиристорните трифазни локомотиви.
Не съм съгласен че ДЕ локомотив се поддържа по-лесно. Генератор, изправители, ел. двигатели. Ами системи против боксуване? Карданът мисля че не е толкова сложно творение.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: KRAKOMOBILA в 19 Август 2012, 21:38:17
Системи против буксуване имат локомотивите от време оно.. не е нещо кой знае какво. Кардана не е нещо сложно - напротив много си е просто - но може да се износва много повече от ел двигателя. Тоест - кардана е подложен на механични сили - с времето ще настъпи умора, може да се усука, може да се скъса и т.н.т
 За германските ел. локомотиви от време оно не мога да коментирам - тъй като нямам наблюдения, но не мисля, че токоизправителите са нещо кой знае колко сложно - особено с напредналите технологии в момента.

 Ще е интересно да се види какво КПД се реализира при локомотивите ES64U4 -  при различните системи на работа. Така мисля, че по-лесно могат да се сравнят различните системи - 15 kV, 16,7 Hz AC ;25 kV/50 Hz AC; 3 kV DC ; 1,5 kV DC.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: liro4605 в 19 Август 2012, 22:10:45
ES 64 F4 EuroSprinter

15kV 16 2/3 Hz AC / 6400 kW
     25kV 50Hz AC / 6400 kW
     3kV DC / 6000 kW
     1,5kV DC / 4200 kW
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: liro4605 в 19 Август 2012, 23:03:08
Електричечската предавателна система се е доказала и едва ли има по-добра.И днес се произвеждат такива с хидравлична но....Vossloh са едни от тези производители.
http://loks.startbilder.de/1024/zweimal-vossloh-de-18-g6-95534.jpg
И до днес лоша дума за 51ва серия от хора работили на нея ме съм чувал.Всеки казва-Пркрасен за маневра локомотив!
На 41ва серия са заменени живачните със силициеви диоди.Напредъка на техниката от 60те до днес е показателен.При 43,44,45 са 36 броя диоди в рамо докато при 46 200 са само 2броя и то за обратно напрежение 5000волта.Изправителя верно е наѝ-ограничаващия локомотива.Единственото приемущество е,че може да регулира напрежението когато е с тиристори.
Швеѝцарските локомотиви от този период са също толкова надеждни и до днес и този възел го нямат поради 15kV 16 2/3 Hz AC
 Чисти опити са си правели чехите с нас.Верно е,локомотивите са много надеждни,че дори и без поддръжка-практиката го показва.Тук обаче може да се поставят много други въпроси.Единият е споменатият от Митко по горе-Защо вентилацията не е направена да работи според нуждите?Безумна ми се струва идеята реостатно спиране без автономно захранване на вентилаторите.Защо на заводски ремонти не се предприе толкоз години уеднаквяване на доставките?На вид са много еднакви,но всъщност не е така.За машиниста пък не е помислено вобще.От гледна точка на ергономията е пълен хаос.Не спирам да си мисля през годините КОЍ [*цензурирано*] СЛОЖИ СКОРОСТОМЕРА НА ТОВА МЯСТО?На тавана да го беше заковал!Да не говорим за 1ва доставка на 43та серия.Там си местиш стола в зависимост от това дали караш или спираш.Може да ви е смешно,но в тъмното се присягам да хвана спирачката и не я намирам.Едва ли има машинист работил 10-15г на сериите и да няма дископатия,шипове или други ставни болежки.
 
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: KRAKOMOBILA в 20 Август 2012, 09:10:26
Само дето разликата в годините на 46 2хх и 43/4/5 е доста голяма. При тях обаче отсъстват хилядите контактори - при които вероятността да не включат е голяма. За спирачката на първите доставки серия 43 съм съгласен, за скоростомерите също - според мен това със скоростомерите си е наша прищрявка - в Чехия са на по-удобно място. За мен единствените несполучливи локомотиви на Шкода са 41-ва серия - тъй като са първите им за 25кв - което е разбираемо.

 За дископатията и ставните болежки - това не е проблем на машините, а на тяхната поддръжка и лошите пътища, тъй, че това не може да се определи като проблем на локомотива.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: bdz43r в 20 Август 2012, 09:30:43
43 са първите локомотиви на Шкода с подобен пулт, на тях са се учили и при втората доставка вече не е нужно да си местиш стола.
Спирачните вентилатори, захранвани от спирачния ток, както и като цяло концепцията на тази спирачка е наше задание, при чехите не е така.
А ергономията е отчайваща. Работил съм на всички серии електрически ТПС без 41 и 60 и най-удобно ми беше на 32 - всичко е на половин ръка разстояние и ми е пред очите, по-удобно и от 30/31 и 46 200.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: misan в 20 Август 2012, 10:13:13
  Бих искал да посоча още едно предимство на електрическата предавателна система.

Обикновено,внедряването на дизелова и електрическа тяга се е извършвало едновременно,поне за Европа.  Ако се използва електрическа предавателна система, в голяма степен ще може да се използва същата ремонтна база,която се използва и за електрическите локомотиви. При добра организация,може да се получи в голяма степен и взаимозаменяемост на редица елементи от дизеловите и електрическите локомотиви.

А всичко това много облегчава и поевтинява ремонта.
Относно надежноста на електрическите двигатели,мога да кажа,че за 12 години работа на електрическите локомотиви,съм видял най много три случая на кръгов огън.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: liro4605 в 20 Август 2012, 10:21:12
Посочените заболявания доколкото съм запознат се получават от неправилни пози продължително време,но това по-добре може да каже някое вещо лице.На всеки един още в началното училище не може да не са му правили забележка да изправи гърба седеѝки на чина. Заемеш ли изправена поза при шкодовите локомотиви шанса да достигаш апаратите е почти нулев.Приближиш ли стола възможно наѝ-напред шанс да оперираш с педалите нулев,а и колената ти опират в пулта и после при доктор Ливаѝн.При по-дълги повески ,,боренето на пружината,, на контролера(основният уред за управление) започва да схваща дясната ръка-все едно си на фитнес.
Това с 43 и 46 200 го написах за да се види как са напреднали технологиите в P-N преходите за 30-40г или по просто казано днес 1 може да замени 36.
 Относно реостатната спирачка всичко е по задание доколкото съм запознат на инж.Стаѝков.Само да поясня-вентилаторите охлаждащи спирачните съпротивления(реостатите,от където и иметона спирачката)се задвижват от ЕДН произведено от тяговият двигател в спирачен режим.Изключваш въпросната спирачка и охлаждането спира на момента.На стажантите го обеснявам наѝ-просто.Включи у вас като се прибереш котлона и го обдухаѝ с мощен вентилатор.Опитаѝ се да пипнеш котлона и,ще е почти възможно.Изключи котлона и спри вентилатора,опитаѝ се да го пипнеш-гаранция ще се изгориш.Много от вас са виждали 44,45 серия без куминни тела на покрива.Това са машини на които в следствие на палеж са премахнати Р спирачките.

Знам че редакциите не са желателни,но така и не свикнах с тази фонетика,а и нежелая.Имаме си чиста кирилица.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: CaLLlo в 20 Август 2012, 10:44:46
Цитат на: misan link=topic=3942.msg81002#msg81002 date=1345446793
... Обикновено,внедряването на дизелова и електрическа тяга се е извършвало едновременно,поне за Европа.  ....

За Германия това не се отнася, там разликата в годините е около 30 и отгоре в полза на електрото. В първа и донякъде във втора епоха електрически локомотиви е имало само в Прусия, Бавария и няколко броя само в Баден, а примерно в Саксония не е имало.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: lubomir в 20 Август 2012, 10:45:49
Да наистина, управлението на реостатното спиране, ако е направено по тази логика е изключително глупаво. Вентилаторите трябва да се включват независимо и задължително изключват поне след известно време след изключване на спирането. Това е нещото, което гарантира нормални температури. Дори невключването на вентилаторите, трябва да блокира пускането на тази спирачка, за предотвратяване на прегряване и възможно запалване. Ако имаше малко желание през годините, всички Шкоди можеха да се преоборудват с нова електроника за управление, включително и с рекуперативно спиране. Електрониката вероятно щеше да се изплати за 5-10г от икономията на енергия само. При такива ремонти, можеше да се помисли и за ергономията на кабините. Както винаги обаче се избра по-лесното и евтиното на момента, т.е. нищо правенето!
Миро, твой колега преди време се напъваше и ми развиваше теории, че охлаждащите вентилатори на Шкодите нямало нужда да работят, когато се теглели 3-4 "вагончета", тъй като вдигали много шум и му пречели. Затова и практиката на навряните клечки в контакторите на вентилаторите станала толкова масова. Можем само да гадаем, какъв процент от запалените машини през годините са били с такава "рационализация", особенно пред вид замазването, което се прави от БДЖ при разследването на такива инциденти.
Същия колега негодуваше срещу пристигналия на проби Таурус, че нищо не можело да се бара по него(разбира не може да се пъхат клечки ;D), и затова тази техника била аборигенска.
Виж му само логиката!!!!
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: misan в 20 Август 2012, 10:48:17
   Напълно съм съгласен с Callio за много ранната електрификация в Германия.

 Там имаше едни много любопитни електрически локомотиви на баварските железници, в които има парен котел на кокс за отоплението на влака.

Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: KRAKOMOBILA в 20 Август 2012, 10:55:33
Аз не съм забелязал да имам мускулна треска от контролера след 12 ч работа. Удобството отново е относително... ако си бяха останали оригиналните каросови седалки - нищо не пречи да си седиш изправен и пак да си стигаш до контролера и ключовете.

 А за вентилацията - в определени случай (зимата) действително не се използва - тъй като иначе машината се пълни със сняг и започват проблеми.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: lubomir в 20 Август 2012, 11:19:22
Цитат на: KRAKOMOBILA link=topic=3942.msg81008#msg81008 date=1345449333
...
 А за вентилацията - в определени случай (зимата) действително не се използва - тъй като иначе машината се пълни със сняг и започват проблеми.
Извинявай, но това не е въпрос, който трябва да зинимава главата на един лок машинист. Вменяването на проектански и ремонтьорски дейности на един машинист е вредно и за машината и за машиниста. Има си конструктори, със съответното образование и способности, които освен да проектират нови неща, се занимават и с отстраняване на проблеми, включително и с поправка на вече проектирани от тях машини и съоръжения.
На това му се вика технически прогрес!
Работата на машиниста е да закара влака от т.А до т.Б съгласно графика и спъзвайки всички изисквания по пътя(светофори, знаци и т.н). Мисля ,че това е достатъчно отговорно и важно, за да се разсейва да мисли, за тоя или оня вентилатор, контактор и прочие технически неща, които са от сферата на работа на други хора. Проблемите са затова, за да се оправят. Но на българските началници им е по-лесно проблемите да се решавата в движение от крайния служител, и да не ги занимават с "дребнавости", като подобрения на конструкцията и експлоатационните характеристики на локомотивите.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: KRAKOMOBILA в 20 Август 2012, 11:30:14
Да ама ако зимата караш с вентилация при определени условия - няма да закараш влака от точка А до точка Б - и пак проблемите са на твоята глава. Тъй, че от тази гледна точка се кара без вентилация. В противен случай почва да дава земно и в края на краищата оставаш в някое междугарие на студено (лично изпитано по 7ма линия).
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: liro4605 в 20 Август 2012, 12:10:03
Още преди 20г катедра Ел.локомотиви имаха разработка за температурна работа на вентилацията.Тя винаги е нужна,но в различни стоѝности.Зимата при снеговалеж например е нужно да работи поне временно на порции по простата причина,че шахтите започват да се пълнят,иначе казано снега влиза по обратен път.С разработката на катедрата зимата щеше да си работи на минимум обороти и нямаше да се налага да има клечки и тнт.
  Друг голям недостатък на Р спирачката са контакторите.Въпреки,че са взети мерки за тяхната безпроблемна работа,като втриване на контактите при включване с цел по-добро зацепване опита с два листа и индиго между тях показва незадоволителни резултати.При изключване пък дъгата се разкъсва от издухващият въздух под задвижващото котактора пневмо бутало изтегля се от подвеждащи рога и към гасителна камера,но пак проблеми.Не веднъж съм гасил стопилки по лошо контактуване или залепване на контактора.
  46 200-уж със съвременно управление даващо възможност за 14 степенно управление на вентилацията,уви използват се само 4.

 Много искам да ми покажеш Красене каква е стоѝката за каране в Шкода?Но искам да е така както каза Тодор,всичко да ти е на половин ръка разстояние еле пък ако трябва да използваш и пневматичният разхлабител.Използваш ли пък електрическият то ламарината там ти къса обувките,а и трябва да си погледнеш в краката за да го намериш,което ти отклонява  вниманието.
Общо взето за мен позата е следната:
За да ти влезнат краката под пулта то тоѝ трябва да е по висок защото коленете ти опират в него.Стане ли това то тои ще закрие поне на 30см видимостта напред,отделно волана ще ти опре в корема.Много съм се чудил как толкоз години едни подлакътници не се сложиха на тез столове така че не ми ги хвали тез на Кароса.Виж на 61ва ориргиналните стават.На автомобилите вече има ем там волана ти е постоянно в ръцете. Чисти опитни заѝчета на Шкода.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: KRAKOMOBILA в 20 Август 2012, 12:33:33
Всички локомотиви Шкода имат зимен и летен режим на вентилацията. На 43-та серия ключовете за зимен и летен режим работят, но на Р-ките са изскубани и постоянно са на летен режим.

 Иначе стойката за каране е да се нагласиш удобно пред контролера и кран машиниста. Останалите ключове не се използват толкова често, че да е проблем достигането до тях. Най-много да използваш ключа за пантографа няколко пъти...
 За пневматичния разхлабител - да - не е на най-удобното място, но се свикна - на мен лично не ми е проблем.
 За влизането на краката под пулта - аз съм нисък и проблеми нямам.. Подлакътници се подвизават на разни столове.. ама не съм забелязал да се ползват особено.
 Честно казано - столовете на Шкодите ми харесват повече от фиксираните столове на 46 0хх - на които седенето повече от 30 мин е направо ад.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: liro4605 в 20 Август 2012, 12:48:08
Цитат на: KRAKOMOBILA link=topic=3942.msg81015#msg81015 date=1345455213
Всички локомотиви Шкода имат зимен и летен режим на вентилацията. На 43-та серия ключовете за зимен и летен режим работят, но на Р-ките са изскубани и постоянно са на летен режим.

На локомотиви 43 имаше 3режима зима,лято и автоматичен.На серии 44,45 режимите бяха само 2 лято и автомат.Автоматичният режим се контролираше от едно термично реле 1К1 което сега е в схемите на противопожарната инсталация и режима е само един,летен.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: KRAKOMOBILA в 20 Август 2012, 12:50:33
Именно - с леки модификации можеше нещата да се контролират по начина който си предложил ти - а именно зимата да се използва вентилация, но не постоянно.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: lubomir в 20 Август 2012, 12:51:43
Цитат на: KRAKOMOBILA link=topic=3942.msg81015#msg81015 date=1345455213
....На 43-та серия ключовете за зимен и летен режим работят, но на Р-ките са изскубани и постоянно са на летен режим.

....
Защо бе джанъм :blink:  :wacko:
Кой нашенски кочан е решил, че конструктора в Чехия се е престарал и въпросния ключ загрозява дизайна на пулта за управление примерно :scratch_ones_head:
Значи излиза, че технически въпросът е бил решен някак си, но нашата "техническа" мисъл ги е елиминирала, щот видите ли няма сми. Пък нали вече няма да има и зими заради глобалното затопляне :lol:
Евалла :hi: за такива   :pleasantry:технически :pleasantry: решения
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: liro4605 в 20 Август 2012, 13:11:52
Любо пределно ти е ясно тиристорното управление какви възможности дава.
По заводски схеми това беше направено на 2 степени,като по ниската също си беше висока за зимно време.Едната на 143волта другата вече не си спомнямна колко беше,но уви стъпално.
Разработката на катедра ел.локомотиви позволяваше едва ли не вентилаторите да работят с 1оборот/сек

По-горното не бе изтръгнато ,а след запалването на на няколко локомотива някоѝ реши да направи ,,рационализация,,
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: lubomir в 20 Август 2012, 13:32:01
Цитат на: liro4605 link=topic=3942.msg81023#msg81023 date=1345457512
....
По-горното не бе изтръгнато ,а след запалването на на няколко локомотива някоѝ реши да направи ,,рационализация,,
Тъй де тъй! И аз това имах в пред вид. Години наред се занимавах с ремонти. Премахването на дадена с-ма, винаги ама винаги е носело нови допълнителни проблеми. В опита си да решат проблема на момента, хора с посредствени технически познания пренебрегват идеите, заради които е вградена точно тази с-ма(верига, копче и пр.). Всеки конструктор(или екип) когато прави конструкцията и отделните с-ми гледа през призмата на най-доброто за цялата конструкция. Само той може да реши дадено нещо дали е неудачно да се махне, ремонтира или подобри. Всичкото останало е компромисно и най-вероятното неправилно решение, въпреки че на момента изглежда че "решава" проблема. Същото е и по автоматикити на вратите на автобусите, асансьорите, хаспели, и прочие технически средства за транспортиране. 
Това което казваш за решението на катедрата, ми изглежда удачно, защото не винаги високите скорости на въртене гарантират добри резултати на охлаждане. За съжаление обаче, личното ми мнение е че дори и да е добро, това решение е трябвало да бъде съгласувано с производителя. Това е правилния път, въпреки че ние винаги теглим по една майна и действаме, щот време няма, пък после просто отчитаме поредното недоразумение и гледаме да забравим.
Има нещо тотално сбъркано в системата за обратна връзка от персонала към ръководството в БДЖ, което принуждава служителите да се занимават с несвойствена дейност.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: misan в 20 Август 2012, 19:18:28
Много често хората,които работят непосредствено в ремонта и експлоатацията ,могат да дадат много полезни идеи. Конструктора ,и той е човек и може да не предвиди нещо.

В Япония например,компаниите изключително много ценят работници,които дават различни предложения.
Точно такива хора се изпращат да учат,за сметка на компанията,и впоследствие стават инженери.

А трябва да се съобразяваме с производителя,само докато продукта е в гаранция.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: mitko0888 в 20 Август 2012, 19:40:27
Едно е да даваш предложения, друго е самоинициативно да взимаш решения и да предприемеш действия, които в много случаи са ти изрично забранени. Особено пък в жп транспорта!

Но именно по това се различават отделните държави. Едни са по-напред, други - на опашката. И не е нужно за всичко да обвиняваме НРБ, БББ, СССР и т.н.

Никой ли няма нещо за дизеляците?
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: lubomir в 20 Август 2012, 20:23:42
Цитат на: misan link=topic=3942.msg81035#msg81035 date=1345479508
Много често хората,които работят непосредствено в ремонта и експлоатацията ,могат да дадат много полезни идеи. Конструктора ,и той е човек и може да не предвиди нещо.

...
Да, така е! Творчески личности има на всякъде, но от идеята до резализацията без конструкторско мнение е неправилен подход. Всеки трябва да си гледа неговата работа и да си носи неговата отговорност

Цитат на: misan link=topic=3942.msg81035#msg81035 date=1345479508
...
В Япония например,компаниите изключително много ценят работници,които дават различни предложения.
Точно такива хора се изпращат да учат,за сметка на компанията,и впоследствие стават инженери.

...
Япония е лош пример! Това е страна, в която никой не смее да направи нещо, което не му е за гъза работа. Освен това от идея до реализация всичко минава на оглеждане, осмисляне и преценяне от съответните специалисти, което едва ли друга нация по света прави с такава прецизност. Виж, по нашенско от идеята до реализацията, пътя беше толкова по-къс, колкото повече началници включиш в рационализацията. А с партейгеносето начело, направо нямаше сила дето да спре народното творчество на пишман изобретателите.

Цитат на: misan link=topic=3942.msg81035#msg81035 date=1345479508
...

А трябва да се съобразяваме с производителя,само докато продукта е в гаранция.
Да, и това е така. Общо взето след гаранцията почва побългаряването. Обаче имаше някакъв прецедент при ремонта на Шкодите в Кончар, за което производителя беше тръгнал да съди БДЖ уж. Не знам точно какъв беше казуса тогава, но със сигурност беше свързан със извънгаранционни машини.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: misan в 20 Август 2012, 20:35:09
   За дизеловите локомотиви-пак трябва да прегледаме по подробно характеристиките на хидрвличната и електрическата предавка.
Напълно е възможно и да не съм прав по отношение на поддръжката-например локомотивите от серия 75 мисля,че се отличават с безупречна работа вече 50 години.При 52 и 55 серия също не съм чул за някакви особени проблеми,по отношение на предавателната система.

Един проблем при серия 52 и особено 55 ,за които ни сигнализираха като Синдикат на локомотивния персонал ,е високата температура лятно време в кабината и обратно големия студ през зимата. Особено при 55 серия.

Сега ще търсим някаква топлоизолираща гума,с която да могат да се изолират излъчващите топлина шкафове в кабината и тавана.

Колкото до рационализациите,моят баща ,които е локомотивен инженер, е бил председател на комисията,разглеждаща най различни предложения за рационализации в депо София през началото на  60-те години.Всяко предложение се разглежда от комисия от инженери,и ако те го одобрят,само тогава се внедрява.Баща ми сам изобретява подобрен апарат за продухване на пламъчните и димогарните тръби в парните локомотиви,при които се използва дюза ,при която парата излиза със свръхзвукова скорост. При което продухването е много ефективно,с понижен разход на пара. Апарата се внедрява в цяла България.
Но при всяко положение,комисията е длъжна да даде подробна обосновка за решението си ,независимо дали е отрицателно или положително

Шибъра Трофимов също е изобретен от локомотивен машинист. От майстори по ремонта са внедрени и апарата за пневматично отваряне на пещната врата и тръскащите скари при парните локомотиви.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: mitko0888 в 20 Август 2012, 21:06:13
Ако гледаме само характеристиките на предавката, дизел-хидравличната система определено има някои недостатъци. Това не го отричам. Но според мен има и други фактори, които определят "качеството" на локомотива като цяло. Именно заради недостатъците на ДЕ, в резултат на постиженията при разработката на хидравличната предавка в Германия са се наложили ДХ. Между другото не само Voith имат успешна ДХ предавка. Майбах също са използвани равноправно при V 200.

От книгите у нас за проблеми с 04 съм срещал само "некачествено гориво". Което определено не е проблем на машината, а проблем на експлоатацията. Мисля че също така машините са експлоатирани с голямо натоварване и ниска скорост, пак поради прословутия стремеж да покажем колко ни е голям, което пак си е проблем не на машината - това по отношение на талигите.

За 06 и 07 май добре са си паснали на българската поддръжка и експлоатация. Но никъде не видях да се пише за горивна ефективност, а пък ако попитам за вредни емисии и съдържание на разните неща - сигурно ще изглеждам много  :bad:

Като цяло мисля че не е лошо да се систематизират грешките при съществуването на БДЖ през различните периоди. От разбирането на грешките поне може да се направи адекватна оценка. Прикриването им, дори и със съществени успехи, не знам на кого тук ще е от полза.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: bdz43r в 20 Август 2012, 21:20:08
Не исках да влизам в подробности за реостатната спирачка, че форумът не е подходящ, но вече задълбахме, а много хора знаят, че тя ми е слабост.
Контакторите, които създават проблеми най-често (поне на мен) са чудесно измислени: имат по два паралелни силови контакта с притриване и отделен независим дъгогасителен (рогов) контакт, който при изключване се отваря последен и разкъсва дъгата.
Проблемът е, че блок-контактите, които трябва да контролират дали контакторът е включил преди натоварване на спирачката, всъщност контролират само дали контакторът е напълно изключил. Явно се предполага, че средно положение няма... а то има. Това е, когато нещо заяжда, има запушване по пневматичното задвижване и др. Тогава включва само роговият контакт с дъгогасителната бобина, които са слаби и изпушват.
Другият недостатък, както по-горе се спомена е спирането на охлаждането веднага, щом спре натоварването. Това обаче не е проблем, стига вентилаторите да имат оптимален дебит. На някои локомотиви, дори след продължителна работа на максимална мощност, ламарината на кутията с резисторите остава студена. Почти всички домашни сешоари работят на 100 % същия принцип.
Като цяло проблемите са основно два - контакторите и неработещ вентилатор, който по някаква причина (вкл. субективна) остава неконтролиран. "Аспирините" обикновено задействат твърде късно, когато вече коженият мех гори, което също е наше творчество, защото мехът трябва да е от огнеупорна тъкан. Имам си няколко прости правила и за сега тази спирачка ми е спестила повече грижи, отколкото причинила.
По въпроса с изкормените реостатни спирачки на горели локомотиви, аз не знам някой от тях да се е запалил от това, а за повечето съм и сигурен.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: misan в 20 Август 2012, 21:26:35
 Бих искал да благодаря на Митко за мнението . Мисля,че се получи интересна дискусия,в която всеки научава по нещо ново. Аз например цял ден се чудя за предавателните системи,ще прегледам по подробно литературата . Напълно е възможно и мнението ми да не е било правилно.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: misan в 20 Август 2012, 21:29:22
Форумът е подходящ за всичко ,свързано с темата. Реостатната спирачка също е част от историческото развитие на БДЖ.

Не се сетих за едно предиство на хидравличната предавка-там  колоосите в една талига са свързани, при 04,75,76,77 или са свързани всички колооси както е при 55 и 52 серия. Това много намалява склонноста на локомотива да боксува.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: KRAKOMOBILA в 20 Август 2012, 23:03:36
04 далеч не е имал само качества - както доста хора се опитват да го представят. И аз ги харесвам тези локомотиви, но работата на тях е била доста трудоемка - с прибирането в депо - тепърва е започвала работата (смазване и обслужване) - бил е доста труден локомотив за поддръжка и обслужване. Към края на експлоатацията си вече са намирани дефекти и пукнатини в талигите от врибрациите. Някъде имаше статия дори за подобряване и усилване на талигите на ДЛ04. И все пак си мисля, че можеше да работят още поне 10 години.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: mitko0888 в 20 Август 2012, 23:41:58
По онова време и леките автомобили се смазваха и обслужваха - гресьорки и какво ли не. После се появи централното мазане, пък чак тогава сегашните необслужваеми коли.
За времето си мисля че са били напълно на ниво.
Това за талигите, които са подобрени май в Русе, за сега го свързвам единствено с претоварване на машините - при ниска скорост на движение мощността е достатъчна за големи тягови усилия. Все си мисля че и за този тип задвижване има ограничение за движение продължително време с ниска скорост.

По тази тема се оказва и че механичната предавателна система май ще има бъдеще. Не само в дезирото. Датските IC3 имат чисто механична предавателна система, четири двигателя по 400 к.с., при 180 km/h. Проста, лека, икономична.

Най-големите (кариерни, минни) самосвали в света са с дизел-електрическо задвижване. Да ама Caterpiller 797F, един от тези няколко (5) най-големи, е със седемстепенна механична предавка! И характеристиките му са напълно съпоставими с останалите.

И друг въпрос по тази тема: Не съм чул у нас да са се правили модернизации на локомотивите, в резултат на това че техниката се развива и след 10 - 15 години един локомотив може сериозно да се подобри. Такива модернизации обикновено включват модерни допълнителни системи, които значително улесняват поддръжката и експлоатацията, подобряват характеристиките, като запазват редица от основните компоненти. Май всичко в тази област е било за да се преборят родилните грешки в дадена локомотивна серия.
Имам в предвид дизеловите и електрически локомотиви.
Май единствената модернизация е на двата банана и на 46.2. Но за съжаление случила се в неподходящо време и място.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: bdz43r в 21 Август 2012, 00:00:40
Твърдението, че един локомотив трябва да се модернизира радикално след 10-15 г, защото техниката се била развила е някаква нашенска митология и като цяло ни е такова изкривено разбирането. Такива случаи са изключение и обикновено са за особено неудачни серии като нашите 41 и 46.
Нормалните железници масово експлоатират 40-50-60 годишни локомотиви с оригиналната им концепция, защото нищо не налага промяната ѝ. Е, някои са модернизирани и без да са несполучливи, но след 60 години в оригиналния си вид.
У нас модернизации са правени и по серия 42: освен нов кош, напълно е променено захранването и управлението на спомагателните машини от контакторно на тиристорно. Това е нормално подобрение. Но на серия 44/45 какво ще ѝ модернизираш и какво ще спестиш от това?
В Чехия едва сега модернизират 40-годишните си машини, еднотипни с нашите.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: misan в 21 Август 2012, 08:33:46
  Дали не е трябвало,още в самото начало да се доставят шестосни електровози за товарните влакове. При огромния обем работа ,мисля,че е било по целесъобразно.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: lubomir в 21 Август 2012, 08:55:07
Да, могло е! Тези снимки можеше да са на подбалканската линия, :yes:

(http://www.eisenbahnfotograf.de/ausland/oebbellok/i690105.JPG)

(http://www.eisenbahnfotograf.de/ausland/oebbellok/i3920314.JPG)


 
тъй като SGP произвежда ÖBB 1010 още през 1955-та, а 1110 през 1956-та.
Но... нали са "фашисти" :lol:
Цяло чудо е, че изобщо доставиха четворките от SGP. Нохабите са се представили също добре при пробите, но те пък са били още "по-лоши" като избор, тъй като цялата електротехника е на GE. Не знам как унгарците са успяли да си ги доставят, най-вероятно за да направят просто на пук на руснаците. Събитията от 1956-та доведе омразата към СССР до невиждани до тогава висоти, като тази настройка си продължава и до сега. И сега в Унгария като заговориш на руски и се обръщат на другата страна, и изобщо не щат и да чуят, че си българин ;D
Всъщност като се замисля, терена на Австрия е досущ като нашия, и многообразието от четириосни и шестосни локомотиви е било идеално за избор на български машини. Пусто идиотско политразделение и длъгата ръка на големия завистлив брат...
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: misan в 21 Август 2012, 10:04:38
   Но ние сме можели и от Шкода да си доставим шестосни локомотиви,стига да сме поискали.

Доколкото до ограничението да се търгува с държавите от тогавашния капиталистически лагер-то си има своето  логично обяснение. При едно влошаване на политическата обстановка,може да се достигне до отказ на доставка на резервни части.Или доставка на многократно завишени цени. А  има подобни прецеденти. Например СССР поръчва електрически локомотиви от САЩ около 1945 година  Но по политически причини,САЩ  впоследствие отказват да ги доставят и те си остават на работа в тяхна железопътна компания. Наричат ги "Малкия Джо" ,кръстени на Йосиф Сталин. Същото се получава и много преди това. След Октомврийската революция,САЩ не доставят предварително поръчани от царското правителство локомотиви от серията Е. И те работят дълги години,преустроени на нормално междурелсие в компанията Ери.

 
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: KRAKOMOBILA в 21 Август 2012, 10:30:55
Това, че по онова време са се смазвали и леките автомобили не е аргумент. Не може да работиш 12ч. и да се прибереш в депо и да обслужваш още 2 часа локомотива. За пукнатините по талигите - са се проявили от врибрациите още в началото на експлоатацията на локомотивите, тъй, че не може да се говори за претоварване - защото по това време тези локомотиви още са се използвали по предназначение (бързи и пътнически влакове).

 За 6-осните локомотиви - Шкода произвежда през средата на 60-те години 6-осен локомотив серия S699. Това е прототипен локомотив на Ламинатките - с мощност 5100kW, максимална скорост 120/160km/h и тегло 126т.
 Локомотива е идвал на проби в България през 1965 година и е возил различни влакове в участъка Горна Оряховица - Русе. Така и не се стига до доставката на такива локомотиви за България, но според мен са били нужни точно в участъци от рода на Горна - Русе, Русе - Дъбово, София - Перник и т.н.т
(http://www.prototypy.cz/rady/S699_0/obr/S6990001m.jpg)
(http://www.prototypy.cz/rady/S699_0/obr/S6990001_d.jpg)
(http://www.prototypy.cz/rady/S699_0/obr/S6990001r.jpg)

 Локомотива остава опитен образец, но е послужил за производството на 6-осни локомотиви за Съветския съюз.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: misan в 21 Август 2012, 11:37:34
Ето още един исторически въпрос-правилна ли е стандартизационната програма от 1939 година?
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: lubomir в 21 Август 2012, 11:46:46
Това има толкова смисъл, колкото и въпросът трябва ли да има стандарти изобщо. Естествено, че отговора е да!
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: misan в 21 Август 2012, 11:58:04
  Имам предвид,дали предвидените стандартизирани локомотиви са правилни.

Иначе стандартите са си нещо прекрасно. Доколкото знам,първата стандартизационна програма е направена в Германия,в пруските железници през 1873 година.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: KRAKOMOBILA в 21 Август 2012, 12:40:55
Малко размишления на глас. Според мен закупуването на 6-осни локомотиви (особено електрически) в БДЖ е било грешка. Много по-удачно е да се закупят двусекционни локомотиви (две 4-осни секции) - първо, че така мощността ще е по-висока - второ, че локомотива ще се вписва по-лесно в кривите, трето, че буксуването ще е сведено до минимум.
 Защо ? Давам пример - към момента МДТВ (Международни товарни влакове) вървят в порядъка между 1100 и 1300т. - независимо дали това ни харесва или не - е факт. В участъка - Димитровград ЮЖ - Алдомировци - влаковете се обслужват задължително от два локомотива - следователно и две локомотивни бригади, в участъка Искър - Вакарел - Немирово - Септември - влаковете отново се обслужват от два (а понякога и три) локомотива с две локомотивни бригади. Това независимо дали влака се тегли от 44 или 46-та серия - е нужно помощен локомотив.
 Ако бяха доставени двусекционни локомотиви автоматично отпада помощния локомотив - първо в участъка Димитровград - Алдомировци и второ в Искър - Септември. По този начин ще се спестят бригади, трасета за локомотивите и спирания на влаковете за чакане на помощен локомотив.

Такива локомотиви са нужни още в участъците (освен Димитровград ЮЖ - Септември) Русе - Стара Загора, София - Владая - Перник, София - Разменна - Гълъбник - Дупница - Голямо село.

 Също така - съм на мнение, че е много по-добър вариант да се доставят локомотиви с колоосна формула тип B´o B´o B´o или Bo'Bo' + Bo'Bo' от колкото - C'o C'o. 
 В по-голямата си част от профилните нагорнища из страната - следват остри криви и контракриви - които не понасят добре на 6-осните локомотиви. Често се наблюдава явлението средната колоос от 3-осната талига да остава във "въздуха", а по този начин да се губи сцепление и да започне буксуване на целия локомотив - което е доста неприятно и става трудно изкарването на по-тежки (норма) влакове.
 Поради тези причини си мисля, че е трябвало още в началото при търсене на по-мощни локомотиви за нашите железници да се обърне внимание на подобен тип машини с двуосни талиги.

 Ето пример за такива локомотиви:
Bo'Bo' + Bo'Bo'
(http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/69/131_089%2B090_ZSCS_20070914.jpg)
(http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a9/125_802_801_ZSSK_Slancik_20040823.jpg)
B´o B´o B´o
(http://www.prototypy.cz/rady/184/obr/184501_a.jpg)
(http://www.prototypy.cz/rady/184/obr/184502h.jpg)
(http://rpmedia.ask.com/ts?u=/wikipedia/commons/thumb/9/97/SBB-Re-6-6-11611.jpg/120px-SBB-Re-6-6-11611.jpg)
(http://2.bp.blogspot.com/_F1JWpySFfqE/SwZNvtvzVsI/AAAAAAAAC_E/ygsLSa8igZw/s1600/11636_6056_B.jpg)

 Тези локомотиви не са точно за нашето напрежение в КМ, но пък си мисля, че ако сме отправили запитване е било напълно възможно да се произведат подобни и за 25kv/50hz.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: misan в 21 Август 2012, 12:55:23
  Ние хубаво го мислиме,ама някой ще се сети и ще ни възрази,че за това е системата  "Много единици"

Ако искаш да караш тежки товарни влакове,връзваш два локомотива и готово.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: lubomir в 21 Август 2012, 12:57:41
Я сега се замисли, ако нашите "изобретатели" не бяха разчанчили системата "много единици", колко машиниста щяха да карат такъв  влак с няколко машини едновременно???
За какво са ти съчленени локомотиви, като отделните единици позволяват гъвкавост, която не позволяват съчленените единици.

ЕДИТ: Писали сме заедно с мисан ;D
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: KRAKOMOBILA в 21 Август 2012, 13:12:19
Многото единици е добре замислена система, но все пак не е до толкова усъвършенствана. Или трябва да има човек във втората машина - който да следи работата и, или при евентуален проблем с втората машина - трябва да се установи влака за да може да се провери какво се случва и евентуално да се отстрани проблема. При двусекционните локомотиви е достатъчно просто да идеш в другата секция за да отстраниш даден проблем.
Често се случва локомотива да изключи от някаква глупост - което да се коригира с едно натискане на бутон примерно, но ако се случи в движение при голямо нагорнище на втория локомотив вързан по много единици - ще е нужно да се установи влака.
 Аз лично не съм виждал работа на ел локомотив по много единици (нито 42-45 нито 46 200) и не мога да споделя наблюдения, но ми се вижда напълно невъзможно при сегашното техническо състояние да бъде оставен единия локомотив без надзор.
 

 П.П. Ако добарам кабели за много единици - бих пробвал как ще се държат две 43-ти или две Р-ки, но за жалост не съм чувал в депо София да има такива кабели.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: Сaprycorn в 21 Август 2012, 13:17:10
Цитат на: misan link=topic=3942.msg81071#msg81071 date=1345538254
Ето още един исторически въпрос-правилна ли е стандартизационната програма от 1939 година?
Категорично да!
Нека си припомним накратко за кои серии подвижен състав става дума в програмата от 1939-

серия 07 (05) тип 2-3-1, трицилиндров за бързи и експресни влакове
серия 03  тип 2-4-1, трицилиндров за пътнически и бързи влакове
серия 11 тип 2-5-0, трицилиндров за товарни и тежки пътнически влакове
серия 36 тип 1-4-2, тендерен, трицилиндров за бързи и пънически влакове по къси тракционни рамена
серия 46 тип 1-6-2, тендерен, трицилиндров за тежки товарни влакове
серия 48 тип 0-4-1, тендерен, двуцилиндров за маневрена служба

В същата програма са приети като стандартни за БДЖ и 23 500 милиметровите пътн. вагони с талиги Гьорлиц 3 в изпълнение АВ (9 купета), АВС (10 купета) и С (11 купета)

За времето си (краят на 30-те години) този подвижен състав е най-модерният не само за България, но и за Европа!
Можем само да съжаляваме, че програмата се е провалила заради военните събития!
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: choveka_vlak в 21 Август 2012, 13:26:05
Много хубава тема развивате!, правилни расъждения, и аргументи... чета я с удоволствие!, но колегата "Кракомобил" е с най- вярна, мисъл към момента, явно "дълбоко" се е интересувавал от световното локомотивосроене...  :hi:
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: pach в 21 Август 2012, 13:37:24
Да ме прощавате, ама ша са нАвра м/у вас - специалистите... :blush2:
Ясене къде остана БДЖ-12_та серия?

На няколко места тук се писа за направлението София-Владая- Перник.
Мнозина знаят причините, но там имам някакви наблюдения...
Там минават 54 влака (миналата година педи съкращението им) на денонощие,
но са изключително и само за пътническо движение.
Някога да - Владая с този  "меродавен" наклон,  си е била спънка за товарното движение,
ама сега товарачките явно ги пускат през Волуяк.
Впрочем, като част от темата (БДЖ през различните исторически периоди) има и
проект за железопътен тунел (май 9 км беше  :blink:) който искаше да съкрати и това движение (през Волуяк),
като имаше "идеи" в БДЖ да продадат сервитута на линията през Владая,
за нова магистрала през Владайското дефиле. С построяването на автотунела под Люлин,
и това се отказаха...щото пък се пръкна третата идея - трета метролиния да се качва през Овча купел,
през Владая до Перник...ама май им се видя доста "футуристична" идеята....
 ;D ;D ;D
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: lubomir в 21 Август 2012, 13:47:13
Цитат на: KRAKOMOBILA link=topic=3942.msg81079#msg81079 date=1345543939
Многото единици е добре замислена система, но все пак не е до толкова усъвършенствана.
....
Да, няма нищо по-съвършенно от тичащ да отстранява проблемите по секциите машинист, вместо да гледа пътя и знаците. :haha: :haha:
Вервай ми, на правилен път си!!!!
Ти май си сбъркал професията, трябвало е да си по подръжката и ремонта, а не машинист, явно това те влече повече, гледам все на там биеш.
То верно, че машините в БДЖ са пред прага на саморазпад, ама ти направо уби малкото останало желание в мене да бъда машинист... ;D
Не се обиждай! Влаковете по системата много единици се обслужват в САЩ, Русия, Европа и Азия, Австралия и прочие. Системата е повече от съвършенна, друг въпрос е защо при нас я изкорубиха за да турят по двама души на машина, вземащи по 1000лв примерно, вместо 1 човек да кара няколко локомотива и да взема 5 хил лева заплата ;D
Да не говорим че същата тая с-ма позволява карането на пуш-пул влакове широко използвани и в Европа и САЩ. Защо ние пак сме изключение, ей Богу не знам.
Една от най-големите грешки в БДЖ през годините на соца е точно разбичкването на машините и довеждането им до състояние просто да се движат, като всичко останало просто се изрязваше и хвърляше. Разбира се по време на соца гъвкавост не трябваше, защото всичко беше по план... известен с години напред. Само че условията се промениха и сега най-важното е гъвкавостта. И понеже БДЖ няма идея какво е това, затова и се стигна до почти пълен практически фалит
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: lubomir в 21 Август 2012, 13:50:08
Цитат на: pach link=topic=3942.msg81083#msg81083 date=1345545444
Да ме прощавате, ама ша са нАвра м/у вас - специалистите... :blush2:
Ясене къде остана БДЖ-12_та серия?
...
Туркините са отклонение от стандартизационната програма. Ясен е прав!
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: Сaprycorn в 21 Август 2012, 14:00:49
Цитат на: pach link=topic=3942.msg81083#msg81083 date=1345545444
...
Ясене къде остана БДЖ-12_та серия?

....
 

12-та серия  е първото "отклонение" от стандартизационната програма. Поради невъзможността да бъдат доставени локомотивите от програмата, БДЖ се принуждава да закупува и да взима под наем (които по-късно също са закупени) сериите 12, 13, 14, 15, 16 и 20.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: bdz43r в 21 Август 2012, 14:19:18
Цитат на: KRAKOMOBILA link=topic=3942.msg81075#msg81075 date=1345542055
В по-голямата си част от профилните нагорнища из страната - следват остри криви и контракриви - които не понасят добре на 6-осните локомотиви. Често се наблюдава явлението средната колоос от 3-осната талига да остава във "въздуха", а по този начин да се губи сцепление и да започне буксуване на целия локомотив - което е доста неприятно и става трудно изкарването на по-тежки (норма) влакове.
Този проблем е незначителен при буксово окачване с пружини, което има доста по-голям и равномерен ход и изобщо отсъства при окачване с балансери. "Увисването" на средната колоос е склонност само на металогуменото буксово окачване, защото има малък ход и дори незначително пропадане на железния път води до много голяма разлика в осовото натоварване.
Цитат на: KRAKOMOBILA link=topic=3942.msg81079#msg81079 date=1345543939
Многото единици е добре замислена система, но все пак не е до толкова усъвършенствана. Или трябва да има човек във втората машина - който да следи работата и, или при евентуален проблем с втората машина - трябва да се установи влака за да може да се провери какво се случва и евентуално да се отстрани проблема.
Системата е много добре измислена, но не предполага, че локомотивът ще изключва за глупости през 10 минути, съответно (при 42/43/44/45) не е предвидено възстановяване на защитите от предния локомотив.
44 001/002 са пробвани по СМЕ при доставката, а при 46 200 трябва да са два еднотипни локомотива. Пробвах веднъж 205 + 211 (оказаха се различни версии), успях само да включа ГВП на задната, излезе някакво съобщение за повреда във втория локомотив и до там - и двата отказаха да се движат. За сега най-безпроблемно се държи СМЕ на ЕМВ от всички серии.

Тази система при локомотивите има повече смисъл за управление от команден вагон. Разправията за свързване на два локомотива за няколко междугария или 2-3 часа пътуване е твърде много.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: lubomir в 21 Август 2012, 15:02:14
Четейки, стигам до извода че Таурусите и други подобни модерни локомотиви, просто няма начин да оцелеят в наши условия. Ами вие няма да имате какво да включвате/изключвате,  щракате, подпирате с клечки, връзвате с тел и най-болезненото, ще трябва да забравите, че има и инструменти като чукове примерно.
Момчета накъде без чукове и майката, а?  :haha:
Слава на бай Иван - главния деломайстор на всяка машина :lol:
Между в прочем, не мога да я разбера тая двойнственост. От една страна един вика Шкодите са the BEST, от друа страна шкодилаците продължават да тичкат напред назад по нашите железни пътища задължително с по двама машинисти и единия от тях непрекъснато трябва да тича и да оправя това или онова по машината. Абе явно почина с парапетите по парните машини не е случаен. Ремонтите в движение не са от сега в нашите железници.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: zazo в 21 Август 2012, 15:29:31
Много добра тема, чета я с огромен интерес. Аз обаче освен с въпроси с друго не мога да допринеса, затова ще се престраша да питам. А по точно какво знаете за въвеждането мазутното горене в БДЖ? Знам че първия локомотив на смесено горене е бил 16.17 през 1955 г., с който са извършени всички проби, а в последствие цялата серия 16 е преработена. За серия 14 и 15 ми е интересно всички единици от сериите ли са преустроени или има такива, които са останали непреработени?
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: TheJackal в 21 Август 2012, 15:33:51
Че е интересна темата, в това спор по въпроса няма! Но! Продължавам да се чудя това форум за моделизъм ли е или за реализъм!? Има си достатъчно форуми за железниците и директен форум на локомотивните машинисти.
В една друга тема още в началото на форума дни на ред си чесохме езиците, че "УЖ" нещо щяло да се промени и не знам си още какви локуми се разтягаха от администрацията на форума. Още чакам да ги видя тези промени! И не само аз, ама на най се или както се казваше в едно детско предаване от 70 - 80 години "35 май" ще е датата!
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: pavel75 в 21 Август 2012, 15:35:36
Като не ти харесва темата я подмини. На повечето е интересна и я следим.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: zazo в 21 Август 2012, 15:37:16
Стефчо, не чети като не ти е интересно. Ти скоро в тоя форум, тема в която да участват и обсъжат толкова активно различни хора, виждал ли си?
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: bdz43r в 21 Август 2012, 15:42:27
Цитат на: lubomir link=topic=3942.msg81095#msg81095 date=1345550534
От една страна един вика Шкодите са the BEST, от друа страна шкодилаците продължават да тичкат напред назад по нашите железни пътища задължително с по двама машинисти и единия от тях непрекъснато трябва да тича и да оправя това или онова по машината.
Тичането из машината не е проблем в Шкодите, а в собственика и неговия персонал. Нали не мислиш, че чешките машинисти си носят работилница с тях, а и да си носеха, някой би им позволил да човъркат пътувайки? И тук официално е забранено, но ако си докарал влака си майстор за пример, нищо, че си шунтирал половината защити без да знаеш какъв точно е ефекта от това.

В Тауруса има много за човъркане, но никой не знае къде и как, освен това всичко се записва, съответно като се счупи не можеш да човъркаш. Същото е и на 46 200 - знам много места за пипане, но не знам как ще реагира компютъра и на какви неудобни въпроси ще трябва да отговарям после. А и не ми е работа да пипам.

А Таурусът ще го съсипем с други неща - ще го изключваме по 83 пъти на ден на паяци, тунели, мостове, щото евентуално някой чул, че можело да стане нещо си, ще му разсипем окачването, ще се държим неадекватно в извънредни ситуации...
Това е следствие от никаквото обучение - всичко се научава в движение от старите кадри, а правилници и упътвания никой не отваря.

Наскоро на една 46 200 трябваше да ѝ сменят батериите, защото като се счупила някъде по трасето, на никой не му минало през акъла да изключи батерията и тя 6 часа напълно излишно захранвала компютри, вентилатори и т. н, докато локомотива се вози като вагон.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: TheJackal в 21 Август 2012, 15:45:39
От тези всичките прочетени неща ще ги приложиш ли в моделизма или друг път! Ники, пак казвам, че и на мен темата ми е интересна, но не виждам логиката и с моделизма или хобито. А, тези които я пишат са само ж.п. служители.  :hi:

Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: pach в 21 Август 2012, 16:04:40
Стефане да не си махмурлия бре...?!!!  :drinks: :haha:

Сигурно във форум-а за моделизъм има място за всичко все пак...и твойте теми за различните християнски светии са тук...
и разходката ти до солницитие (тва не беше ли реализъм!?  :scratch_ones_head:)

Предлагам да не четеш тема интересна на 75 % от хората, но и ние няма (я па я - къде се наридих... :blush2:)
на въпросите  от типа:

Цитат на: TheJackal link=topic=1557.msg60154#msg60154 date=1306132654
Интересуваме как се казва този чарк, който съм оградил на снимката със зелено. Прилича ми на степенка, но как се нарича на немски и български нямам представа:
(http://media.snimka.bg/8657/023569821.jpg?r=0)

или такива:
Цитат на: TheJackal link=topic=237.msg71696#msg71696 date=1327431040
Интересуваме следното кога един локомотив е "реко". По какво се познава? Този какъв е:

(http://www.modellbahnshop-lippe.com/article_data/images/4/83973_c.jpg)

Това е написано за локомотива: "Парен локомотив 03.2, ГДР, епоха III. Free-котел с бойлер тръби, на базата на шаси от клас 01."

...бойлера е котел нали.... :sarcastic:

или пък:
Цитат на: TheJackal link=topic=237.msg75496#msg75496 date=1333035398
С молба, някой от запознатите колеги и приятели с парните локомотиви да разкаже за BR 53:
(http://www.modellbahnshop-lippe.com/article_data/images/8/144332_c.jpg)
Интересна ми е колоосната му формула. :yes:
 

Виждаш че без ралността ....просто няма да има моделизма ни...
май ще трябва да четеш по-внимателно даже.... :drinks: :drinks: :drinks: :on_the_quiet:

Извинете за офтопа.... :hi: :hi: :hi:
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: KRAKOMOBILA в 21 Август 2012, 16:27:57
 Любо - аз съм реалист и гледам от гледна точка на моментното (и близките 10-15 години) състояние на нашите железници. Не си мисли, че на нас ни е приятно да барникаме тук-там из машината и да хвърчиме с крокодили и клечки. Ако трябва да бъдеме честни - ако гледаме правилниците - нито един локомотив не би следвало да излезе от депо - защото всички са негодни. Но аз имам желание да работя като машинист - и системата ме принуждава да работя по този начин. Няма машинист който да не носи крокодил със себе си (Миро и Тодор ще потвърдят) и не се сещам за такъв който да не ги ползва/да не ги е ползвал - просто се налага.
 Някак си се опитваш да Българските, че са като Немските железници - евентуално ако някоя машина кюфне - да седиш и да чакаш някой да ти я оправи - да, но тук никой няма да дойде да ти я оправи, а ще започнат да ти звънят 120312 човека - които да те уволняват и назначават през 5 мин, да ти обясняват колко е важен влака, после в депото да пишеш обяснения, да те изкарват некомпетентен, да се водят разни разследвания и т.н.т
 Да нещата трябва да са такива каквито ти искаш да са - но за жалост не са - и ако някой иска да работи като машинист в България... трябва да носи крокодили със себе си. Трябва да се разбере, че поддръжката на машините е нулева, никой не го интересува, че ще ти създават проблеми по пътя и, че ще ти се налага да подклинваш разни работи - колкото и да не искаш. Незнам, но виждам, че си останал с някакво впечатление, че тези работи ги правиме с кеф, но това не е така - принудени сме да ги правиме.

 И не си мисли, че всеки ден се подклинват машини и т.н.т - голяма част от дежурствата ми - дори не се е налагало да влизам в машинното помещение, камоли да се подклинва нещо. Просто понякога се налага.

 Та точно по тези гореизложени и независещи от машинистите причини - системата много единици не е по-добра от двусекционните локомотиви за България (отново казвам, че това е на база наблюдения на железниците към момента и близките 10 години).
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: Loco-motion в 21 Август 2012, 16:32:13
Цитат на: TheJackal link=topic=3942.msg81097#msg81097 date=1345552431
Че е интересна темата, в това спор по въпроса няма! Но! Продължавам да се чудя това форум за моделизъм ли е или за реализъм!? Има си достатъчно форуми за железниците и директен форум на локомотивните машинисти.
В локомотивния форум всичко това би било толкова сложно написано за нас непросветените, че аз не бих схванал и 5%. А темата дотук е и съдържателна и общо-достъпна. Примерно и аз съм си мислил точно същото, което написа Кракомобилът, че за нашите условия вместо румънските локомотиви Со-Со би било много по-удачно да вземем Шкоди Во-Во+Во-Во, само че никога не бих се осмелил, да го напиша, за да не предизвикам ехидни коментари и естествено нямаше да се намери човек, който да ми потвърди това предположение.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: Loco-motion в 21 Август 2012, 16:49:21
Извинявам се, тук бях писал за BR 53, защото въобще не обърнах внимание, че въпросът е зададен преди четири месеца. :blush2:
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: lubomir в 21 Август 2012, 17:32:30
Цитат на: KRAKOMOBILA link=topic=3942.msg81105#msg81105 date=1345555677
Любо - аз съм реалист и гледам от гледна точка на моментното (и близките 10-15 години) състояние на нашите железници. Не си мисли, че на нас ни е приятно да барникаме тук-там из машината и да хвърчиме с крокодили и клечки. Ако трябва да бъдеме честни - ако гледаме правилниците - нито един локомотив не би следвало да излезе от депо - защото всички са негодни. Но аз имам желание да работя като машинист - и системата ме принуждава да работя по този начин. Няма машинист който да не носи крокодил със себе си (Миро и Тодор ще потвърдят) и не се сещам за такъв който да не ги ползва/да не ги е ползвал - просто се налага.
 Някак си се опитваш да Българските, че са като Немските железници - евентуално ако някоя машина кюфне - да седиш и да чакаш някой да ти я оправи - да, но тук никой няма да дойде да ти я оправи, а ще започнат да ти звънят 120312 човека - които да те уволняват и назначават през 5 мин, да ти обясняват колко е важен влака, после в депото да пишеш обяснения, да те изкарват некомпетентен, да се водят разни разследвания и т.н.т
 Да нещата трябва да са такива каквито ти искаш да са - но за жалост не са - и ако някой иска да работи като машинист в България... трябва да носи крокодили със себе си. Трябва да се разбере, че поддръжката на машините е нулева, никой не го интересува, че ще ти създават проблеми по пътя и, че ще ти се налага да подклинваш разни работи - колкото и да не искаш. Незнам, но виждам, че си останал с някакво впечатление, че тези работи ги правиме с кеф, но това не е така - принудени сме да ги правиме.

 И не си мисли, че всеки ден се подклинват машини и т.н.т - голяма част от дежурствата ми - дори не се е налагало да влизам в машинното помещение, камоли да се подклинва нещо. Просто понякога се налага.

 Та точно по тези гореизложени и независещи от машинистите причини - системата много единици не е по-добра от двусекционните локомотиви за България (отново казвам, че това е на база наблюдения на железниците към момента и близките 10 години).

Заради всичко това, което си описал и аз знам с абсолютна сигурност, че е така, БДЖ трябва да бъде с отнет лиценз за превози по българските железопътни линии. Един компромис води до друг, следва трети и това става метод на работа. Затова авариите зачестиха, затова пожарите стават поне по няколко пъти в годината, затова умират хора, затова няма развитие. Има една камара чиновници, вземащи заплати с купчини за това да следят за техническото състояние на подвижния състав. Единственото полезно, което правят тези хора е да им растат ЗАДНИЦИТЕ. Като прибавим, че цялата с-ма на управление, контрол и обратна връзка в БДЖ е сбъркана и не работи, е цяло чудо че фирмата БДЖ още съществува. Чиновниците по гарите чакат потенциалните клиенти да отидат да им се молят паднали на колене да превозят това или онова. Ако не са редовите хора като вас, дето се оправят кой как знае, не виждам как ще просъществувате и 1 ден. Началниците ви назначени по шуробаджанашки принцип или по политически причини с взет конкурс за некадърност, отдавна си нямат хал хабер кое, как, къде става, и единственото дето ги интересува са заплатките, командировките, екскурзиите, отпуските и официалните празници.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: KRAKOMOBILA в 21 Август 2012, 17:42:02
Реално.. се правят събрания на които трябва да се коментират именно тези неща - но на тези събрания идват машинисти, инструктор и началник експлоатация - и до там - все хора, които много добре знаят проблемите, но няма какво да направят по въпроса. Външни началници на депото никога не съм виждал да идват на събрание и да изслушват какви са проблемите в ремонта и експлоатацията - с което да си направят изводи как да подобрят работата.
 За съжаление си прав, че въпросните началници отговарящи за поддръжката на локомотивите и вагоните седят в разни офиси и дебелеят... те просто искат влаковете да вървят без да се влагат средства в тях. Тоест - те искат да взимат без да дават - от което идва главния проблем.
 Просто по депата няма части, а напоследък и ремонтен персонал липсва (кой ще се бъхти да прави от нищо-нещо за 350 лв ?) - и поради тази причина със всеки изминат ден ще намалява подвижния състав и всяка година ще има по 2-3 изгорели локомотива. Научили са се в последните 20 години да не се доставят части, а да се ползват такива от спрени машини - само, че тези части вече са на привършване. Ако не започнат скоро доставки на нови резервни части за локомотивите - скоро съвсем няма да останат локомотиви.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: misan в 21 Август 2012, 18:10:02
  По отношение на стандатизационната програма-имаме почти 100% ориентация към системата Дрилинг. без да се замисляме за много по скъпата изработка ,експлоатация и ремонт. Какъв е смисълът. От реалната експлоатация на серия 11 знаем,че и ремонтът и е бил много труден,а и очевидно парната машина е "недоцилиндрена" както казват руснаците и при малко падане на налягането,теглителната сила пада значително. Отделно и при 11 и 03 се използва предна двуосна талига,при условие,че талигата Краус-Хелмхолц дава чудесни резултати. Не случайно и Е18 и Е19 са с такава талига.

Допълнителната колоос ,не само представлява мъртво тегло ,но и също оскъпява ремонта. Може би,за решението за предна двуосна талига се е стигнало,за да се поеме тежеста на третия цилиндър.

Какво щяхме да правим с допълнителни машини 05,при условие,че и на първите едва се намира работа. България си е планинска държава и не  е подходяща за локомотиви с три свързани колооси.

Колкото до системата Дрилинг,след войната тя и в Германия практически е изоставена, при новостроени локомотиви ,с изключение на двата локомотива серия 10 и 18 201.

Колкото до мазута,практически всички локомотиви от по модерните парни локомотиви са преустроени или на пълно мазутно,или на смесено мазутно-въглищно горене. Пълни мазутки има от сериите 01,10,14 и 15. Но в началото има много сериозни проблеми. Масово се стига до оставяне на влакове,поради протичане на пламъчни и димогарни тръби. Това е в резултат на бързото вдигане на висока температура в пещта, а при изгасяне на горелките ,на бързо охлаждане.  Положението е спасено от румънски специалист,които ни научава да поставяме медни втулки на тръбите,преди да се заварят.А медната втулка ,поради пластичноста си,поема по лесно температурните разширения и свивания на тръбите. Сериозен проблем има и с пълните мазутки. Баща ми,които в началото на 60-те години ,работи канто инженер в депо София,ми е разправял,че при него са идвали почти плачейки машинистите на пълни мазутки от серия 15. Баща ми е правил нормите за горивото,и е използвал всички възможни резерви,за да им направи по големи норми. Но въпреки това,машините са давали преразход ,което се отразявало отрицателно не само на заплащането на бригадите,но и на техния престиж. Това се дължи на много лошия нагар,които прави мазута,и които силно влошава топлопредаването. При смесените машини,този проблем не се получава,защото увлечените от тягата въгленчета чистят нагара. Баща ми се сеща,че проблема може да се реши ,с подхвърляне на пясък в пеща. Той също много успешно чисти нагара.

Разбира се,това решение е много старо. Американците го прилагат от началото на 20 век. но в България никой не го е знаел.

Относно забележката,че темата не е моделистка. Но повечето моделисти много се интересуват от историята на железницата и много често имат съвсем задълбочени познания по конструкцията на локомотивите.

Така,че задълбочения интерес изобщо не е приоритет  само на професионалните железничари.


Във връзка с това,ще ви предложа още една тема за размисъл. Представете си,че от вас зависи доставката на локомотиви в България. Какви локомотиви ще внесете ,за различните исторически периоди. Може да внасяте и съществуващи серии от световното локомотивостроене,а може и сами да предлагате локомотивни  серии. Съобразявайте се само,че около до 1930 година,максималното осно натоварване е 14 тона на ос. И  е препоръчително локомотивните кабини да са затворени.За да си нямате работа със синдикатите.

Един колега спомена и за възможноста от ехидни коментари. Истината,е че такива тук не съм срещал,което говори много добре за форума. А и форума би станал много неприятен ако смеят да се изказват само един ,двама"богоизбрани",а останалите само да задават въпроси и да слушат.

 
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: CaLLlo в 21 Август 2012, 19:15:54

Много ЯКА тема стана, не я оставяйте, Стефан ще зажми за малко.

Присъединявам се към Митака в питанията, някой да разкаже повече за разсипването на серия 04!

Последната и единствена версия е, че я е съсипал череният входен светофар на гара Горна баня, казвам ви, отрасъл съм наблизо и нормалните влакове там, нагоре по баира бяха 100-150 вагона с 3 или 4 локомотива - 2 червени отпред и 1 или 2 черни в средата и отзад. На черните е ясно, че нищо не им е станало  ;D
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: mitko0888 в 21 Август 2012, 22:53:09
Цитат на: CaLLlo link=topic=3942.msg81118#msg81118 date=1345565754

... На черните е ясно, че нищо не им е станало  ;D

Не знам защо си мисля че и черните са имали мноооого проблеми. Но много от тези проблеми са се решавали дори и в движение. Поне така пише по книгите. Останалите - в депото. Ако сметнем на колко часа движение колко часа обслужване (с ремонт) се полагат, май ще излезе поредната партенка - че тези машини са безкрайно надеждни ... Пък и колко хора са били ангажирани само и само за минеш 2х200 км.

За съжаление този подход е запазен и до днес в БДЖ. Бой с чука, отверка, клечка (май се повтарям). А като видим компютър - ужас. И той дава грешки, ама ние няма да търсим причината за грешките, ами ще гледаме да го заобиколим (компютъра де), за да не ни пречи.

Колкото и цинично да звучи но за да имаме що-годе свестни железници не виждам по-добро решение от пълното ликвидиране на превозвачите.

Интересен въпрос за трицилиндровите машини. Уж само в Германия ги имало. Наскоро изчетох книжката за Alco локомотивите. Цитирам откъси: 1913 година инженерите от Alco са установили предимствата на три цилиндровите машини (с еднократно разширение). Но първият експериментален локомотив на Alco се появява през 1922. И т.н. Техните машини, както и английските, използват лостовата система, патентована от Грисли за задвижване на пароразпределянето на средния цилиндър, при което се елиминират значителна част от движещите се части между колелата. Неоспоримо превъзходство на тази система! Ама трябвало да се обслужва един цилиндър повече. Че да оставим само един - това ли ще е най-добрият локомотив?

Пък lubomir как точно ги е наредил нещата ...  :good:
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: lubomir в 22 Август 2012, 09:16:22
Цитат на: KRAKOMOBILA link=topic=3942.msg81113#msg81113 date=1345560122
Реално.. се правят събрания на които трябва да се коментират именно тези неща - но на тези събрания идват машинисти, инструктор и началник експлоатация - и до там - все хора, които много добре знаят проблемите, но няма какво да направят по въпроса. Външни началници на депото никога не съм виждал да идват на събрание и да изслушват какви са проблемите в ремонта и експлоатацията - с което да си направят изводи как да подобрят работата.
 За съжаление си прав, че въпросните началници отговарящи за поддръжката на локомотивите и вагоните седят в разни офиси и дебелеят... те просто искат влаковете да вървят без да се влагат средства в тях. Тоест - те искат да взимат без да дават - от което идва главния проблем.
 Просто по депата няма части, а напоследък и ремонтен персонал липсва (кой ще се бъхти да прави от нищо-нещо за 350 лв ?) - и поради тази причина със всеки изминат ден ще намалява подвижния състав и всяка година ще има по 2-3 изгорели локомотива. Научили са се в последните 20 години да не се доставят части, а да се ползват такива от спрени машини - само, че тези части вече са на привършване. Ако не започнат скоро доставки на нови резервни части за локомотивите - скоро съвсем няма да останат локомотиви.
Красене, абе вие локомотивен форум нямате ли? Там с какви глупости се занимавате или и там обсъждате само миналото, пък настоящето и бъдещето сте го отписали. А синдикат на локомотивните машинисти нямате ли, или и те са Путьо Маринкиновци, интресуващи се само да вземат заплатката и авансчето. Не виждате ли че БДЖ е труп в предсмъртен гърч. Ако обявите стачка за пари, едва ли някой ще ви подкрепи, пък и едва ли ще ви дадат пари, но ако се вдигнете срещу некъдърността, срещу шуробаджанащината, липсата на поддръжка, повишаването на дисциплината, повишаване на безопасността, срещу застрашаването на живота на пътниците и  сигурността, всички ще ви подкрепят. Даже и пари ще намерят, щото инак не изглежда хич добре да се шуми по този въпрос. Като пуснат моста на Видин след няколко месеца ще увиснете и без МДТВ, тъй като RCA, DB SHENKER и останалите частни превозвачи, юни месец получиха лиценз за подаване на влакове към Капъкуле. Дали главоците на Вазов си дават сметка какво означава това? Мисля че да! Затова и се разбързаха да продадат ТП, ама удариха на кухо, заради некъдърността си. Казваш частите свършват и няма да могат да се поддържат машините. Ами лично аз за последните ми няколко пътувания 2 пъти влака тръгна с голямо закъснение, защото нямаше локомотив, който да закачат на бърз влак!?! Да не говорим че по електрифицирани линии се движат товарни влакове с дизелова тяга. Изобщо абсурд до абсурда и между тях пак абсурд, това е БДЖ днес.
И повярвай ми докато не си извоювате с бой да ви уважават, то шуробаджнаците постоянно ще ви "уважават". Няма нищо по-лошо от безгръбначността! И на мен са ми казвали " Вчера дойде, днес акъли взе да даваш", бил съм много пъти "виновен", че тая или онази машина не мога да пусна при клиент или не мога да я оправя на место, при положение, че тя иска каруселен струг и преработка която няма как да направя с голи ръце и клещи на 400км от фирмата. Но да ти кажа винаги съм упорствал, карал съм се, вкючително и с директори, отказвал съм да върша дадена работа под заплаха от уволнение, и въпреки това не съм се давал. Може и да е странно, но това ми донесе уважение и издигане в службата. Точно заради безгръбначността сте в това блато, точно заради нея и незантересоваността нещата са излези извън всякакъв контрол. Турили са ви финансисти да ви управляват, които освен да гледат бумаги и цифри друго не знаят. Ама влаковете не вървят само с цифри нали, иска си и други неща. Е що да ги купуват и  що да правят ремонти да дават парички, след като има кой да го прави и за без пари. Съвмесятяването на 5 длъжности в 1 е типично нашенски патенти.
Жал ми е за вас, превърнали сте се в роби. А беше такава гордост едно време да си локомотивен машинист. Беше чест, достойнство и се ходеше с гордо вдигната глава! Зер до 9-ти септември 1944-та, колега ви беше самия Цар Борис....
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: lubomir в 22 Август 2012, 09:21:27
Цитат на: CaLLlo link=topic=3942.msg81118#msg81118 date=1345565754

Много ЯКА тема стана, не я оставяйте, Стефан ще зажми за малко.

Присъединявам се към Митака в питанията, някой да разкаже повече за разсипването на серия 04!

Последната и единствена версия е, че я е съсипал череният входен светофар на гара Горна баня, казвам ви, отрасъл съм наблизо и нормалните влакове там, нагоре по баира бяха 100-150 вагона с 3 или 4 локомотива - 2 червени отпред и 1 или 2 черни в средата и отзад. На черните е ясно, че нищо не им е станало  ;D
Лично аз съм виждал 4-та серия локомитиви да дърпат едвам влачейки се 30-32 товарни вагона от Сточна гара през гара Пловдив посока Филипово по нанагорнището на насипа към железния моста над Марица нейде към края на 70-те. Тогава на връщане от училище ми беше основна грижа да броя с колко вагона са влаковете  и седях с часове или на гара Пловдив край депото  или покрай  насипа. Даже някъде имах дневник, коя машина кога в колко е влязла/излязла от депото - детска ми работа ;D
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: misan в 22 Август 2012, 15:32:52
  Трицилиндрови локомотиви има в САЩ,но са пренебрежимо малко. Има едно семейство локомотиви с колоосна формуля 2-4-1,  2-5-1 и 2-6-1 на Юнион Пацифик и същата машина 2-5-1 на Садърн пацифик.

Доколкото ми е известно ,с това се изчерпва целият им контингент в САЩ.

Като цяло,голяма мъка са си. След войната ,В ГДР е трябвало да се чака 9 месеца,за да се произведат колянови оси за тяхната серия 44. Монтажа и демонтажа на шатуна и пароразпределителния механизъм,демонтирането и монтирането на бутала,всичко се извършва много трудно  в тясното и неудобно пространство между рамните платна,под котела.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: KRAKOMOBILA в 22 Август 2012, 16:00:07
Локомотивен форум има, но той няма общо с железниците (там се чешат езици).
 Синдикати има... но тяхното интересуване от нас се изчерпва с плащането на членския внос. За стачки не може да става на въпрос.. локомотивният машинист е ограничен от към стачкуване - аз ще стачкувам следващия след мен ще иде да работи - и какво като стачкувам ? Влаковете си се движат.
 Иначе нека Шенкер и РЦА да започнат да возят влакове от Вн за Сви - с удоволствие ще ида да работя при тях на Сименси. Железниците не се изчерпват с БДЖ - просто е въпрос на време да се появят частници и персонала да изчезне при тях.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: Сaprycorn в 22 Август 2012, 16:02:25
Основните преимущества на трицилиндровите локомотиви са тяхната значително по-равномерна теглителна сила, техният по-спокоен ход, по-малко напрежение в рамата и други. Системата Дрилинг е най-модерната система през 30-те години, и прави голяма чест на БДЖ, че са се ориентирали почти изцяло към нея, въпреки по-високата себестойност и по-сложния ремонт.
Интересно е да се знае, че намеренията на БДЖ са били серия 11 да достигне над 100 броя, серия 03-над 50, а серия 36 - 40 броя. Голяма част от тези локомотиви са били поръчани и дори са получили фабрични номера, но така и не са били произведени!
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: Сaprycorn в 22 Август 2012, 16:06:57
Едно предложение към администрацията на форума- няма ли да е по-добре тази тема да се раздели на две- "БДЖ в исторически план" и "БДЖ днес"
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: TheJackal в 22 Август 2012, 16:23:50
Ето, че темата има значение за глобалното развитие на БДЖ. Човека се е засрамил:
(http://www.vesti.bg/image.php?path=L25pZGF0YS9hcHBzL3Zlc3RpLmJnL3d3dy9tdWx0aW1lZGlhL3Bob3Rvcy9uZXRpbmZvL1BBTkNITy9uZWRldjIyMDgxMi5qcGc=&w=375&h=249)

Шефът на БДЖ Йордан Недев подаде оставка
Оставката не била по лични причини, както каза министър Ивайло Московски, а заради бездействието на Министерството на финансите и спрените субсидии
Изпълнителният директор на БДЖ Йордан Недев заяви пред БНР, че е подал оставка заради бездействието на Министерството на финансите и спрените субсидии.
Няколко часа по-рано министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски каза, че Недев е подал оставка по лични причини.
Сегашният финансов и административен директор на дружеството Велик Занчев ще изпълнява временно длъжността изпълнителен директор. Все още не е ясно кой ще заеме за постоянно мястото на Недев, каза пред журналисти министърът.
"Не можах да стигна до съществен разговор за положението в БДЖ", оплака се в интервю за БНР Недев и поясни, че е бил объркан и изненадан от неяснотата със спрените държавни субсидии за юли т.г.
Той подчерта, че доскоро са имали прекрасни отношения с Министерството на финансите и затова зачестилите напоследък забележки за начина, по който се провежда реформата в БДЖ, той възприема като лична негативна оценка за неговата компетентност.
"Нека някой със свеж мозък, по-можещ и знаещ да ръководи дружеството. Моята голяма болка е, че оставих много неща незавършени, но не мога да позволя, когато атестацията за мен е за недобре свършена работа, да продължи тази агония", каза вече бившият изпълнителен директор.
В началото на юли Министерството на финансите спря субсидията на БДЖ заради активираната държавна гаранция по заема на БДЖ към Световната банка, взет още през 1995 г. В края на миналата година бе изготвен План за преструктуриране на дружеството, но вицепремиерът Симеон Дянков поиска от ръководството на БДЖ да представи план за допълнителни реформи и мерки за преструктуриране и ефективна работа на дружеството, за да се изплати августовската държавна субсидия.
В крайна сметка след продължителни разговори между БДЖ и финансовото министерство и поети ангажименти от страна на ръководството на железницата за мерки за повишаване на приходите и намаляване на разходите на 6 август се взе решение изплащането на субсидията да бъде възобновено.
Недев беше назначен на поста на 1 юли 2011 г. Той е завършил икономика в СУ "Св. Климент Охридски" и магистратура по финанси в "Лондън Бизнес Скуул" (London Business School). Работил е в "СИИ Секюритиз" АД, в "Инвестор.БГ" и "Партньори ММД".
Докато беше изпълнителен директор на БДЖ, на 2000 служители беше предложено да напуснат работа, като им се изплатят по шест работни заплати, а 150 влака по различни линии бяха спрени от движение.
През ноември миналата година Недев заяви, че няма да се откаже от реформите - със стачка или не, 2500 души ще бъдат съкратени и оптимизация ще има, а синдикатите също се нуждаят от реформа и е време да излязат "от състоянието си на площадна демокрация".
В разгара на общата стачка на железничарите през декември той отрече да е отправял заплахи за уволнения и дори бой, както твърдяха синдикалистите.
"Стачката в БДЖ е незаконна, но след 12 декември, когато влиза в сила новият график на движение, тя ще стане още по-незаконна", заяви тогава Недев.
Синдикалните организации в БДЖ периодично искаха неговата оставка.
Вчера в интервю за БНТ председателят на Борда на директорите в БДЖ Владимир Владимиров, чиято оставка също е постоянно искана, каза, че реформите в БДЖ вървят по план и всичко, което може да се направи ще бъде включено в плана за преструктуриране.

Ето я и цялата тема тук: http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=5074851

Благодаря на Loco-motion, CaLLlo и останалите които разбраха тънкия ми намек за тази тема. Момчета , с не по - малък интерес я следа и чета от Вас!  :drinks:
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: misan в 22 Август 2012, 19:56:10
По добре е темата да не се разделя. А и  нещата се променят толкова бързо,че което днес е  реалност,утре вече е в миналото.Все едно сме се събрали в кръчмата и си говорим за БДЖ.

А по отношение на трицилиндровите машини- нека някои да опише,как се монтира и демонтира вътрешен шатун. Истина е,че трицилиндровите машини щадят рамата. Но това е проблем,само ако преди това сме направили слаба гредова рама,а не здрава листова.

А ето и още един въпрос-кога е трудно да се приложи листова рама и как може все пак да се реши проблема.

Бих искал да дам един пример,относно многоцилиндровите локомотиви. Всички знаем,че Франция е родината на четирицилиндровите компаундови локомотиви. И те дейститело дават известна икономия на въглища. Въпреки това ,вече в 60-години основната работа там се извършва от американските двуцилиндрови локомотиви 141R ,единствено заради много по простата им поддръжка.


За съжаление у нас е голям броя на многоцилиндровите локомотиви и преди новото конструктивно оформление ,17,19,27 серия. И няма никаква здрава логика в това.



Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: Сaprycorn в 23 Август 2012, 01:07:18
Цитат на: misan link=topic=3942.msg81144#msg81144 date=1345654570
...

А по отношение на трицилиндровите машини- нека някои да опише,как се монтира и демонтира вътрешен шатун...




Тази операция е описана в книгата "Когато парата движеше влаковете" в разказа "Титуляр помощник машинист"
Разказва се как на локомотив серия 11 заради разплавен лагер на вътрешния шатун, локомотивната бригада демонтира шатуна на открит път между Драгоман и Димитровград ЮЖ. Помощник машинист на бригадата е Димитър Деянов, а времето на действието е 1957 година.
 И най-интересното е, че не някой друг, а самият Димитър Деянов ме е убеждавал в продължение на няколко часа за предимствата на трицилиндровите локомотиви пред двуцилиндровите!
 Вярно е, че и ремонтът и експлоатацията на Дрилинг локомотивите е бил по-труден, но нека проследим историята на Дрилинг в БДЖ.
 През 1934 са поръчани 12 локомотива от серията 01- 4 броя при Хеншел, 2 броя при Борзиг и 6 броя при Винтертур. Фирмата Хеншел предлага на БДЖ два от поръчаните четири локомотива да бъдат изпълнени пробно по системата Дрилинг с три цилиндъра работещи с прясна пара. Мотивът е, че тази система е най-модерната по това време в Германия. БДЖ се съгласява и така през 1935 пристигат първите два локомотива с новата трицилиндрова система на парната машина. Експлоатационните номера са 02.01 и 02.02. Когато попълването на сериите 01, 10 и 46 (трите серии са с напълно еднакви котли) е завършено, БДЖ разполага и с три броя резервни котли за тези серии. През 1938 е решено за тези котли да се поръчат локомотивни коли и тендери и да бъдат комплектовани като бързоходни локомотиви тип 1-4-1. За парната машина отново е избрана системата Дрилинг. Така БДЖ получава следващите 3 локомотива от серията 02.
Изминали са едва три-четири години от появата на системата Дрилинг по нашите железници, когато е възприета стандартизационната програма от 1939 година. В тази програма  всички (с изключение на серия 48) локомотиви са трицилиндрови по система Дрилинг.
 От този факт може да се съди, че БДЖ са били много доволни от новата система за да бъде заложена в новата програма толкова мащабно.
 
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: misan в 23 Август 2012, 11:14:40
 

 Да се стигне до внасянето на трицилиндрови локомотиви от серия 02 , причината са били масовите случаи на късане на рамни платна на 01. Дори ако приемем,че не е било възможно да се усили рамата на  01 поради превишаване на осното натоварване,по добре е било да се премине към колоосна формула 1-4-2 .
 Допълнителните поне 15 тона са щели да бъдат напълно достатъчни,за да се направи рамата на 01 по здрава , и така,да няма проблеми ,дори при двуцилиндрови локомотиви.

Иначе демонтажаи монтажа в деповски или заводски условия безсъмнено е по лесен,отколкото го описал инж. Деянов.Те са извършвали тази работа букволно на полето. Все пак ,може да се използва кран,поне да вдигне шатуна и да го подведе към челната площадка.  От там шатуна,вече ръчно трябва да се прекара покраи вътрешния цилиндър и да се намести в кръстоглава и коляновата ос. Тепърва трябва да се набива кръстоглавния болт и  да се монтира  задната част на главата на шатуна. Пак ръчно трябва да се монтират и всички части на пароразпределителния механизъм. Но поне това е могло да се избегне,ако е приложена системата,при която пароразпределението на вътрешния цилиндър,се командва от  пароразпределителните механизми на външните. Но дори без последната операция,монтажа и демонтажа са си много тежки в тясното и неудобно масто между рамните платна.

Смазването също е много неприятно. Особено безброините места за смазване по пароразпределителния механизъм.

Тук е мастото да кажем,че още през 30-години ,поне пароразпределителния механизъм е можело да се нарави с търкалящи лагери.

Така,че системата Дрилинг само е оскъпявала значително както доставката,така и ремонта и експлоатацията.


Ето отново и един цитат от вестник "Локомотив" от 1929 година.

" В миналия брой дадохме данни за работното време на машинистите и огнярите, а именно,че ние работиме средно по 305 часа месечно,докато другите държавни служители ,включая тия по БДЖ,работят по 8 часа дневно,събират им се  по 208 часа или по малко 97 часа.  Годишно следва,че работим повече  о тях 1164 часа,работа дневна,нощтн,празнична,което обърнато дни се равнява на 145 дни или 4 месеца и 25 дни.

По нататък в нашето изложение до министъра се казва

" Работим на открито на локомотиви,зиме в най голям студ,лете в най голяма горещина,нощя и деня ,делник и празник,изложени на всемъзможни атмосферни влияния. Благодарение на тия условия на труд,ние сме изложени винаги на простудни заболявания.
Смело можем да твърдим,,че болшинството от локомотивния персонал,страдаме,боледуваме,като започнем от ишиас ,ревматизъм и други болести от простуда и стигнем до невралгия.
Затова локомотивния персонал даваме най голям процент болни и смъртни случаи. Затова се изтощаваме рано и в най зрялата възраст сме изцедени като лимони и захвърлени."
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: Сaprycorn в 23 Август 2012, 13:56:26
Цитат на: misan link=topic=3942.msg81148#msg81148 date=1345709680


 Да се стигне до внасянето на трицилиндрови локомотиви от серия 02 , причината са били масовите случаи на късане на рамни платна на 01...
Не мога да се съглася с това твърдение, тъй като до окончателното попълване на серия 02 (1938 година) все още няма случай на скъсани рамни платна при серия 01. Първият такъв случай датира от 1939 година с локомотив 01.05
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: CaLLlo в 23 Август 2012, 18:46:12

Ето какво се случва със смотаните 3-цилиндрови
машини - Лошият чичко ги отписва от списъка!

(http://alfa.kachi-snimka.info/images/bfi1345736136c.jpg)

Да, машината е получила номер с боя по новата система от '68,
но никога няма да получи истинска метална табела с номер,
тя бездейства така от '58.


                                                       Споко, тоя е фотографчия  (http://picbg.net/u/24294/22952/256582.gif)
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: misan в 24 Август 2012, 10:10:00
В интерес на истината,проблема с извънредния труд  продължава да съществува ,чак до  80-години.

Отново,за да сме справедливи,трябва да се признае и че затварянето на локомотивните кабини се извършва чак през началото на 60-години,когато на парната тяга не и остава много живот. Все пак са затворени кабините на голям брой локомотиви от сериите 17,27,28 ,01,10 .

Но например на  03,05 ,11 ,12,13,20 серии кабините никога не се затварят.

Една много полезна модернизация,която също е пропусната е монтирането на инжектори с отработила пара на локомотивите от серия 13,14,15,16,20 ,28,дори на 600.76. Това щеше да даде икономия на въглища от 4-5 % на всеки от локомотивите. При това инжектора за отработила нама износващи се части и работи много сигурно.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: misan в 26 Август 2012, 13:12:04
        Ето още една интересна тема за размисъл. Дали не е трябвали директно да се насочем към спирачки със сгъстен въздух,вместо да доставяме вакуумни спирачки. Първите спирачки със сгъстен въздух Уестингхаус са се появили в началото на 70-те години на 19 век в САЩ.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: misan в 26 Август 2012, 20:24:44
   За съжаление,имам съвсем примитивна  представа как работят вакуумните спирачки. Даже не знам,дали имат степенно разхлабване или нямат. Ако имат степенно разхлабване,било е оправдано да се вкарват,понеже степенното разхлабване при въздушните спирачки се появява около 1920 година.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: mitko0888 в 27 Август 2012, 21:07:28
Как работя вакуумните спирачки:

http://www.railway-technical.com/vacuum.shtml (http://www.railway-technical.com/vacuum.shtml)

Двата вида спирачки (вакуумни и със сгъстен въздух) се появяват по горе-долу едно и също време. В първоначалният си вид позволяват плавно намаляване или увеличаване на вакуума, т.е. възможно е да се намали задържането. Това не е (било) възможно при спирачките със сгъстен въздух. В годините и двете системи се развиват и усъвършенстват. Използавт се UK до преди 30-тина години, май само във варианта с два въздухопровода. Според Гугъл-а съществуват и сега в Индия и Южна Африка. В началото на миналия век определено са имали предимства. Няма идея у нас по кое време е имало вагони с автоматични спирачки, колко са били с вакуумни и колко с въздушни. Било е нормално да си купуваме локомотиви и с двата вида, в Англия това продължава доста дълго в дизеловата тракция.
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: Jospen в 23 Юли 2013, 21:57:41
Цитат на: mitko0888 link=topic=3942.msg80858#msg80858 date=1345061053
Благодарение на тази заслуга на социалистическия режим през седемдесетте години имахме по-хубави влакове от френското TGV, а пък през 1989 една година не ни стигна да изпреварим и немското ICE.


Е чак пък толкоз... ;D :lol:
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: mitko0888 в 23 Юли 2013, 22:11:59
Това, което цитираш, съм го писал тук (http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,3942.msg80858.html#msg80858) като цитат на друго твърдение. Очакваше се да е ясна иронията в изказването ми. Ако трябва - ще обяснявам.

ПС: В тази версия на форума цитирането стана доста скопено ...
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: Jospen в 24 Юли 2013, 13:55:30
Цитат на: KRAKOMOBILA link=topic=3942.msg80988#msg80988 date=1345390197
Митко - не си прав. Реално дизел-електрическият локомотив се поддържа много по-лесно, а и могат да се постигат по-добри теглителни сили чрез по-малко натоварване. Износването на един ел. двигател е много по-малко и той е доста по-надежден от един кардан например. Ако погледнеме дизеловите локомотиви на съвременните производители - ще забележим, че дизел-хидравличните локомотиви почти са изтеглени от производство (ако не са съвсем спряни) - примери: Traxx DE; CAF Bitrack; Vectron DE, ER20 и др и др.

От VOITH се опитаха да променят това с Mxima-c40
Титла: Re: БДЖ през различните исторически периоди
Публикувано от: Jospen в 24 Юли 2013, 22:20:42
Цитат на: mitko0888 link=topic=3942.msg90213#msg90213 date=1374606719
Това, което цитираш, съм го писал тук (http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,3942.msg80858.html#msg80858) като цитат на друго твърдение. Очакваше се да е ясна иронията в изказването ми. Ако трябва - ще обяснявам.

ПС: В тази версия на форума цитирането стана доста скопено ...
E,не знам,че цитираш някого,но предположих,че има доза ирония.Както и да е,предизвика у мен положителни емоции  ;D