RailwayPassion.com - Форум за железопътен моделизъм

Общ форум | Chit-chat => Общи приказки, свързани с хобито | Chit-chat about the hobby => Темата е започната от: Rado в 23 Януари 2012, 22:50:54

Титла: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Rado в 23 Януари 2012, 22:50:54
  Аз съм поредният "новак" във форума, който се престрашава да пусне първата си тема. Незнам дали тук е точното място да пиша за това, но то все пак донякъде е свързано с хобито. Пък току виж някой се амбицирал да направи макет "по спомени" на някоя гаричка по линията Червен бряг - Оряхово да речем. Защото след още едно две поколения почти никой няма да си спомня, че тази линия е същесвувала, че по нея са се движили влакове, че са работили стотици хора... И ако няма някое макетче, единственото което ще напомня за нея, ще е това което открива Google (или това, което вече ще е заменило Интернет и търсачките).
  Може пък някой от прочетеното в темата да се вдъхнови за макет на индустриален клон към някоя петролна база, военно поделение и т.н. Опитвам се например да си представя как би стоял в хола на някого макет на Варна фериботна, заедно с ферибота "Героите на Одеса", в мащаб HO!
Предварително се извинявам, че нямам снимки, но идеята за тази тема ми хрумна наскоро, а зимата не е най-подходящия сезон за обикаляне насам-натам. Затова нека който има нещо по темата - да го качва. Ще бъда благодарен и на тези, които биха коригирали неточности или допълвали темата с каквото знаят.

  За някой от изчезналите ж.п. линии има написано много, а за други почти нищо. Тук ще се опитам да обобщя всичко което знам или съм открил по темата, с по няколко думи.

  Ще започна с известната предполагам на всички теснолинейка Кочериново - Рилски манастир, с междурелсие 600 mm. Открита през 1924г. в участъка Кочериново - гара Рила - метох Орлица с дължина около 15 km. През 1942г. се открива и участъка до Рилския манастир с дължина около 22 km. Закрита през 1960г. и демонтирана около 1962г. Казват, че една от причините за закриването й (може би главната причина) е, че тогавашната социалистическа власт по този начин се е опитвала да ограничи броя на хората желаещи да посетят манастира. Верояно и до ден днешен няма човек в България, свързан по някакъв начин с железниците, който да не съжалява за изгубването на тази теснолинейка. И въпреки инициативните комитети и говоренето по темата, аз лично съм песимист, че някога ще я видим възстановена...
  Друга изчезнала ж.п. линия е Каспичан - Нови пазар - Ружица - Тодор Икономово (някъде се твърди, че е стигала до съседното село Скала). Също е била с междурелсие 600 mm, а дължината й е била около 56 km. Открита през 1918г. с идеята да продължава до Силистра. През 1935г. се открива клонът Ружица - Каолиново с дължина около 11 km. Линията и клонът са закрити през 1964г. Днес съществува (ако вече не са го демонтирали де) само участъкът до Нови пазар, с нормално междурелсие рабира се.
  Теснолинейката Петрич - Златарево (600 mm) е била построена за целите на армията (както и останалите участъци от онова време на територията на днешна югозападна България) през 1917г. Идеята е била да продължава на запад, в територията на днешна Македония, но... само след 3 години участъкът Петрич - Златарево е закрит. Бил е с дължина около 22 km.
  През 1921г. е открита теснолинейката (600 mm) Долни Чифлик - Солник (на някои места пише, че е стигала до съседното село Дюлино). Дължината й е била около 18 km и се е използвала за превоз на добития в околността дървен материал. Не ми е известно докога е съществувала, но мисля, че поне до началото на 40-те я е имало.
  За тайнствената теснолинейка (отново 600 mm) Ахтопол - Бродилово - Кости се знае много малко. Също използвана за превоз на дървен материал, но с конски впрягове. Демонтирана е през 50-те години.
  Линията, която всички все още помним Червен бряг - Бяла слатина - Мизия - Оряхово, е строена на различни етапи в периода от 1917г. до 1930г. За протокола: междурелсие 760 mm, дължина 102 km. Закриха я през 2002г. Миналата пролет пътувах из този край и навсякъде, където видях беше демонтирана. Поне все още си личи откъде е минавала, но и това ще е до време.
  В този ред на мисли - теснолинейката Пазарджик - Варвара. Междурелсие 760 mm, дължина 16 km. Открита 1928г., закрита 2002г. По късно демонтирана.
  Други отдавна изчезнали и забравени клонове (отново на 600 mm):
      Село Раковски (днес съставна част на Димитровград) - мина "Марица". Открита 1918г. Закрита 1938г. Била е дълга около 6,5 km. Ясно е за какво се е използвала.
      Гара Плачковци - въглищна мина "Принц Борис" (в тревненския Балкан). Построена през 1917г. Дължина около 5 km.
      Костинброд - Пожарево. Построена 1918г. Била е с дължина около 11 km. Не открих за какво са я използвали.
  Може би тук е мястото да спомена и линията Бургас - Поморие (около 22 km). Открита през 1925г. с междурелсие 600 mm. По-късно, през 1939г. преустроена с нормално междурелсие. Някъде около 2007 демонтираха тази част от нея, която беше в самия град Поморие. Предполагам, че сега стига до винпрома, защото от пътя се вижда една купчина камъни, с която вероятно свършва коловоза. Част от линията още се използва, но докъде точно стига маневрата, ще кажат съфорумците от Бургас. Предполагам, че до мина "Черно море". Но факт е че под прозорците на манастира "Свети Георги" вече никога няма да мине влак, а сградата на гарата в Поморие вече прилича на нещо като склад (често пътувам до там, следващият път ще я снимам).
  Клонът, започващ от гара Александър Димитров (до Радомир) и стигащ до селата Кленовик и Житуша (с дължина около 6 km), също вече е в небитието, последвайки съдбата на рудника който обслужваше - рудник "Иван Русев".
Клонът гара Ботев (между Карлово и Калофер) и тракторния завод в село Ведраре (с дължина около 3,5 km) също вече не съществува. Използван в недалечното минало и за служебни работнически влакове от Карлово до завода, обслужвани от електрически мотриси 32-серия. Стълбовете от контактната мрежа май още са там.
  Спомням си, че преди години бях гледал някаква карта на ж.п. мрежата на България, но не си спомям къде. Единствено на тази карта съм виждал нарисуван някакъв малък клон от гара Курило до село Кътина. Днес такава линия няма, но и не намирам никъде нищо написано за нея. Наскоро реших да разгледам района с Google Earth и кто че ли наистина има следи от съществувало някога трасе за линия. Малко след гарата, в посока Мездра, има някакъв надлез, на който ясно си личи, че има място за още един коловоз. По нататък трасето прави ляв завой, почти на 180 градуса, минава през Курило и наистина се насочва към Кътина (по-добре се вижда на по-старите сателитни снимки, на по-новите върху трасето са поникнали къщи). Това което успявам да проследя (или поне така ми се иска) е с дължина около 3,5 km и се размива някъде преди езерата. Моля, ако някой знае нещо за тази линия, да разкаже.
  Имаше един клон с дължина около 5,5 km от гара Летница (по линията Левски - Троян) до авиобаза Каменец - за снабдяване на летището. Днес вече го няма нито клона, нито авиобазата. Линията я демонтираха някъде през 90-те, по-късно закриха и летището. Там вече ни локомотив се чува, ни самолет...
  По същата линия, Левски - Троян, имаше още един клон започващ от гара Дойренци. След около 4 km на изток линията свършваше до един мост на брега на река Осъм. А след моста е входа на Деветашката пещера - днес популярна туристическа дестинация, но допреди двайсетина години - охраняван военен обект. Беше склад за държавен резерв. Когато военните я освободиха в средата на 90-те влизахме вътре и преброих основите на 13 огромни цистерни за горива. Именно за това се е използвала и ж.п. линията - вагоните са закарвани до моста, откъдето по тръби горивата са прехвърляни до цистерните в пещерата. Впоследствие линията тревяса. Може би последното "пътуване" по нея беше през 1997г., когато там снимаха сцените с вагоните в българския филм "Суламит". По-късно демонтираха линията. След това "предприемчиви хора" нарязаха и откраднаха (!!!) моста пред пещерата (а той си беше масивен железен мост, над 100 m, по който са преминавали камиони). Едва миналата година построиха нов мост при заснемането на сцени от небезизвестната продукция "Непобедимите 2" в Деветашката пещера. А за ж.п. линията напомнят само избуелите храсталаци.
  В средата на 80-те с пълна сила се вихреше идеята за строеж на хидро-технически комплекс (ХТК) на река Дунав, в равнината между Никопол и Белене. Щеше да има бараж с шлюзове, а върху стената да има път и ж.п. връзка с Румъния. За целта, На 2-3 km преди гара Белене, насред полето сложиха стрелка и започнаха да прокарват линия през лозята на хората в посока ХТК-то. Някой толкова си беше повярвал, че ей сега ще тръгнат международните влакове, та наравлението към ХТК-то го направиха главно, а това към гара Белене (по което тогава все още пътуваха пътнически и товарни влакове) беше отклонение. Или иначе казано - в разписанието на влаковете между гарите Ореш и Белене на километър еди-койси се появи още едно намаление 40 km/h с причина СОП.... Така и не тръгна никой по тая нова линия, защото работата със строежа на ХТК-то замря. Натикаха там някакви вагони да ръждясват и като дойде демокрацията и започна много да се краде махнаха вагоните, демонтираха линията и остана само насипът и прословутата стрелка, която продължи още няколко години "да спъва" и без това бавните влакчета за гара Белене. Не съм сигурен само дали тази линия въобще успя да достигне до брега на Дунава, където беше площадката отредена за ХТК, защото тогава все още бях дете и не съм ходил чак до там. Разстоянието от стрелката до там е около 8-9 km. Днес отново само храсталците край насипа напомнят за всичко това...
  За изчезването на така наречената Софийска околовръснта линия и гара Пионер мисля, че съфорумците от София могат да кажат много повече.
  Чух, че е започнало демонтиране и на част от линията Юнак - Старо Оряхово, но не съм сигурен. Вероятно същата съдба очаква и участъците Горна Оряховица - Елена, Хан Крум - Велики Преслав, Ореш - Белене... Дано все пак се окаже, че НЕ съм прав!

  За изгубените линии толкова. Следващия път като ми остане време ще напиша за някои по-малко известни, но съществуващи и действащи индустриални клонове (по-скоро клончета).
Титла: Re:Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: niki в 24 Януари 2012, 00:07:22
 :good:
Титла: Re:Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: bdz43r в 24 Януари 2012, 01:32:59
Юнак - Старо оряхово е демонтирана отдавна ако не бъркам.

В някои източници се среща информация за "разтоварище Кирилова поляна" по линията за Рилския манастир, дори имам една снимка на въпросното от ~1935 г . Много е вероятно линията да е продължавала като клон и нагоре, макар и не до самата Кирилова поляна, която е доста след и над манастира. Това си е достатъчен повод за нарочна експедиция. Пак там е имало и клон по долината на Илийна река с неизвестна за мен дължина. При една експедиция беше проучван, но с неубедителен резултат, защото следите се размиват.

Линия Курило - Кътина е имало и дори има един стърчащ еднокрил семафор. На място обаче се откриват следи най-вече около Курило. Нататък почти нищо не личи.

Плачковци - мина "Принц Борис" почти цялото трасе личи с подпорни стени, насипи и водостоци. Остатъци от съоръженията в края на линията обаче не успях да открия (разтоварище и бремсберг до самата мина).

Заслужава да се спомене клонът Кунино - кариера Карлуково, част от старата ІІ линия, закрит около 2003-2004 мисля. С това, този участък е най-късно демонтирания по първоначалното трасе след удвояването.

Друг демонтиран клон, за който не съм срещал нищо е Хан Аспарух - кариера Братя Кунчеви.

Изчезната е и южната околовръстна линия на Пловдив, която заобикаля гара Пловдив и излиза направо на р. п. Кръстовище. Използвана е от транзитните товарни влакове от София за 8-ма линия, които не са се обработвали и не са имали работа в Пловдив-разпределителна.

Една все още недемонтирана, но изоставена линия е връзката Попово - Попово-товарна, която беше и електрифицирана. Сегашната Попово-товарна е бившата гара Попово по старото трасе, което е минавало през с. Медовина.
Титла: Re:Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: TANO в 24 Януари 2012, 08:50:09
Цитат на: Getinge link=topic=3586.msg71645#msg71645 date=1327351854
  За тайнствената теснолинейка (отново 600 mm) Ахтопол - Бродилово - Кости се знае много малко. Също използвана за превоз на дървен материал, но с конски впрягове. Демонтирана е през 50-те години.
 
Интересна темичка. Тия две картинки ги имам от Стефан Стоичков с твърдението от негова страна, че са от линията Ахтопол - Кости. Определено не е конска тяга, стига наистина снимките да са от там.
(http://media.snimka.bg/9963/026182145-big.jpg?r=0)
(http://media.snimka.bg/9963/026182146-big.jpg?r=0)
Тази е от Бургас - Поморие ( тогава май се е казвало Анхиало ).
(http://media.snimka.bg/9963/026182147-big.jpg?r=0)
Титла: Re:Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: lubomir в 24 Януари 2012, 11:05:32
Трасето от Ахтопол до Бродилово съм го минавал с ладата през къра, гората и въобще на места дето нямаше никакъв път, но пък беше пълно с диви прасета и билиони хвърчащи буби. Трасето е невероятно красиво, минава прокрай Велека и сега можеше да обслужва стотиците рибари, които ежедневно ходят на риба там, както и селата Кости и Бродилово. Трасето е непокътнато, мостовите съоръжения си седят, също и чакъла, просто ги няма релсите. Невероятното е, че след като линията работи 2г, при доста добро натоварване(пристанището в Ахтопол е било и товарно), изведнаж Общинския съвет на БКП в Мичурин, виждайки че Ахтопол е тръгнал да се развива с по-бързи темпове от общинския ценър, решава да закрие линията, и така за няколко месеца целия труд и материали отиват на вятъра. Не знам кой е мръсника взел това изключително глупаво решение(щеше да е хубаво да го истипосам), но със закриването на линията спира поминъка на много хора от Кости, Бродилово(таме  имало доста дърводелски работилници произвеждащи паркет и др неща от дървен материал) и Ахтопол, и те се принуждават да мигрират, и на практика до към началото на 70-те(когато започва строителството на почивни станции в Ахтопол), районът вече е мъртъв!
Такъв е резултата от завистта жп линията да заобикаля по-големия общински център и да спомага развититето на околните населени места!
Всъщност практиката, чрез налагане на малоумни административни решения обслужващи личните интереси на "решителите", започнала след 09.09.1944г. та и до днес, доведе на практика до унищожаване и обезлюдяване на цели райони от страната. Странджа и Северозападнала България са само 2 щриха от цялата картина.
Титла: Re:Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: topalov в 24 Януари 2012, 13:55:43
Цитат на: bdz43r link=topic=3586.msg71653#msg71653 date=1327361579
Друг демонтиран клон, за който не съм срещал нищо е Хан Аспарух - кариера Братя Кунчеви.

За този участък Станимир може да даде информация, но тъй като той не влиза тук, ще се наложи Миро да го "интервюира".  :good:
Това, което аз знам е, че линията не се използваше още от около 1990 година, но може и да бъркам.
Титла: Re:Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: liro4605 в 24 Януари 2012, 14:04:10
   Клона е демонтиран понеже собственика на кариерата се виждал в чудо.Докато го ремонтират на другия ден джонтовите връзки ги няма.Накрая се отказал от ремонта и го демонтирал.Сега извозва с камиони.
                                                                                                                 Това знам от Станимир.
Титла: Re:Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Rado в 03 Февруари 2012, 01:02:44
  Тук ще напиша за няколко малко известни клона. Това са най-вече индустриални клонове от по няколко километра, но понякога стигат дори до съседно селище, а същевременно ги няма на нито една карта. А такива клонове има много. Няма как един човек дори да е чувал за всичките, защото са пръснати из цяла България. Затова ще се радвам ако всеки, който може да напише за клона, който "му е под носа", го стори тук. Защото ако такъв клон минава до оградата на къщата ви или работите като машинист в маневрата по него, за вас той си е ежедневие и въпреки това много хора не подозират за съществуванто му.

  Ще започна горе-долу от мястото, до където стигнах в предното ми постване. Клонът е гара Ореш - площадката на АЕЦ Белене. Тази линия я построиха също през осемдесетте години. От гара Ореш тръгва през равнината на север, към Дунава. След около 5 km е обособена малка гара с 4-5 коловоза. Там бяха започнали да строят и някаква гарова сграда, която така и не довършиха. Сега стои само железобетонния скелет от нея (напролет ще я снимам). Предполагам ,че е имало идея гарата да се ползва и като пътническа, за служебни влакове с работници. В края на гарата коловозите се събират, линията продължава още около километър и отново се разделя - на два коловоза, като единият тръгва на ляво, а другият на дясно.И двата навлизат в двора на площадката на АЕЦ. Вътре има още около 3 km отклонения, които отделно се разклоняват на още допълнителни коловози. Образува се и "триъгълник" с двата коловоза, които навлизат в двора.
  Докато кипеше строителството клонът се ползваше за доставка на материали и оборудване. Предполагам, че по-едрите неща са идвали именно с влак, защото площадката се намира на ръкава на Дунав, южно от о-в Персин, а плавателен е северния. АЕЦ има пристан до който кораби могат да влизат откъм изток, но южния ръкав е сравнително плитък заради натрупването на наноси от реката. През 90-те работата по проекта замря, но клонът продължи да се използва. Извозваше се пясък добиван от дунав (вероятно с драгите, които пък са поддържали дълбочината на ръкава от пристана до главния ръкав на Дунава). Пак по него време имаше и транспорт на оборудване, но в обратна посока. Например - разглобиха някакъв огромен кран и го пренесоха до пристанище Варна с влакови композиции. От там на кораб и... в неизвестна за мен посока.

  Има още едно индустриално клонче в този район. Всеки пътувал с влак до Свищов знае, че след гарата следва пристанището с крановете и там линията свършва. Но не всички знаят, че откъм входната страна на гарата (западната страна) се отделя един коловоз и поема на северозапад, покрай брега на реката. Обслужва завод Свилоза и е с дължина около 3 km. По времето на соца се е използвал и за служебни работнически влакове. Някои от пътническите влакове по направленията от Левски и от Белене, след пристигането си на гара Свищов са заминавали за завода. През 70-те години тези влакове са обслужвани с дизелови мотриси серия 18.

  Още едно съвсем късо клонче, този път в района на Ловеч. Малко след гарата, в посока Троян (след двата тунела), вдясно от линията се отделя един коловоз и през горичката стига до военното поделение известно в района като "Гуровото". Дължината на този клон е не повече от километър и едва ли си струва някой да го споменава, но реших да го включа тук само, за да развенчая мита, че "там в секретното поделение влакът влиза под земята". Чувал съм го неведнъж, но в действителност влакът никъде не влиза :) В двора има само два къси коловоза и една товарна рампа.

  От гара Долапите (последната, преди Русе) се отделя една линия, минава отдолу под тази за Русе и започва да се спуска през лозята в западна посока. След около 3 km завършва с няколко коловоза в двора на петролната база на Нафтекс Петрол, разположена на едно хълмче над река Дунав.

  От другата страна на Русе, под Дунав мост се намира товарна гара Русе Север. От нея на изток тръгва един индустриален клон, който преминава покрай сгуроотвалите на ТЕЦ Изток, преминава между Свободна зона Русе и РСК (и за двете се отделят коловози) и продължава на изток през гората между Дунава и пътя за Силистра. След това навлиза на територията на бившия "Комбинат за тежко машиностроене", където също се отделят няколко коловоза. Основния клон продължава покрай брега достигайки пристанище Порт Булмаркет, където също има няколко коловоза. Още по на изток линията завършва с още няколко коловоза до петролния терминал на Булмаркет и Лукойл - база Русе, само на няколкостотин метра от крайните къщи на гр. Мартен. Дължината на клона от гара Русе Север до края е около 6 km.

  Хайде стига, че ми се доспа вече... Някой ден се надявам да кача и някоя друга снимка тук.
Титла: Re:Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: XRISTO в 03 Февруари 2012, 07:57:57
Хубава е идеята да има подобна тема.  :good:
И като спомена отбивката за "Гуровото" по линията Ловеч - Троян, да допълня, че между двете гари в самият град, по - точно почти до гара "Север", има още една отбивка. Преди да дойде демокрацията и да се разсипе местният завод "Балкан", по тази отбивка вървяха товарни влакове, които возиха материали за секретният цех към завода, както и съндъци със небезизвестният "сговнич", както му казват някои съфорумци.  :spiteful: Интересното е, че в района на завода има поне още две - три стрелки по мои спомени и съответно линията минава мокрай повечето цехове, които си имат товарни рампи.  :yes:
Титла: Re:Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Rado в 13 Март 2012, 23:25:56
В първия си пост по темата бях споменал за гарата в Поморие - приличаща на някакъв склад. Уви, вече и склад не е, а е просто изоставена...
(http://media.snimka.bg/s1/0185/026614147.jpg?r=0)
(http://media.snimka.bg/s1/0185/026614159.jpg?r=0)
(http://media.snimka.bg/s1/0185/026614161.jpg?r=0)
(http://media.snimka.bg/s1/0185/026614168.jpg?r=0)
Снимките ги правих на 07.02.2012, когато беше голямата зимна буря по черноморието.

Колкото до:
Цитат на: Getinge link=topic=3586.msg71645#msg71645 date=1327351854
...
  През 1921г. е открита теснолинейката (600 mm) Долни Чифлик - Солник (на някои места пише, че е стигала до съседното село Дюлино). Дължината й е била около 18 km и се е използвала за превоз на добития в околността дървен материал. Не ми е известно докога е съществувала, но мисля, че поне до началото на 40-те я е имало.
... 
вече мога да съм по-категоричен, че линията е била до Дюлино. Това се доказва донякъде от следващата снимка:
(http://media.snimka.bg/s1/0185/026614192.jpg?r=0)
Картата е от 1959г., което означава, че линията е съществувала поне до тогава.
Титла: Re:Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: topalov в 13 Март 2012, 23:42:59
А защо гарата в Поморие изглежда все едно "аха, тъкмо си тръгнаха майсторите". Мазилката изглежда чисто нова, ненадраскана, а прозорците здрави и тук-там се виждат остатъци от несвалено фолио (ако изобщо е с нова дограма).
Титла: Re:Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: gregary в 13 Март 2012, 23:44:43
Линията Алдомировци - Болшевик съществува ли все още?
Ако съществува,то тогава извършват ли се пътнически превози или са само товарни? :hi:
Титла: Re:Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Rado в 13 Март 2012, 23:56:10
Да, нова е дограмата. Част от покрива също. Но пък част от вратите вече липсват (приличат на изкъртени). Може би някой е купил сградата след демонтирането на линията, ремонтирал я е и скоро след това се е отказал от бизнеса си, какъвто и да е бил.
Титла: Re:Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: topalov в 14 Март 2012, 01:23:18
Не е точно за тук този въпрос, но ще питам.
Някой попадал ли е на материали за планираната ЖП линия започваща от Орхание (Ботевград)-Брестница (Тетевенско)-Севлиево-Велико Търново-Осман пазар (Омуртаг)-Ески джумая (Търговище)? Предвид терена е щяла да бъде една доста сложна и живописна линия, успоредна на София-Карлово-Зимница и най-вероятно носеща името "предбалканската".
По-интересно е отклонението Орхание (Ботевград), което е трябвало да бъде на линията Мездра-Орхание (Ботевград)-Макоцево (или някое село, подходящо за отклонение в участъка Макоцево-Златица, но не и Златица).
Благодаря!
Титла: Re:Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: pavel75 в 14 Март 2012, 08:29:45
Цитат на: topalov link=topic=3586.msg74899#msg74899 date=1331680998
Не е точно за тук този въпрос, но ще питам.
Някой попадал ли е на материали за планираната ЖП линия започваща от Орхание (Ботевград)-Брестница (Тетевенско)-Севлиево-Велико Търново-Осман пазар (Омуртаг)-Ески джумая (Търговище)? Предвид терена е щяла да бъде една доста сложна и живописна линия, успоредна на София-Карлово-Зимница и най-вероятно носеща името "предбалканската".
По-интересно е отклонението Орхание (Ботевград), което е трябвало да бъде на линията Мездра-Орхание (Ботевград)-Макоцево (или някое село, подходящо за отклонение в участъка Макоцево-Златица, но не и Златица).
Благодаря!
Според това което знам това е бил първоначалният вариант на северната линия. След това се решава линията да се измести на север и да свърже дунавската равнина с пристанище Варна. Не е била идеята за втора линия в тази посока. Ако не се лъжа това решение взима правителството на Петко Каравелов.
Титла: Re:Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Vlado в 14 Март 2012, 08:57:50
Цитат на: gregary link=topic=3586.msg74895#msg74895 date=1331675083
Линията Алдомировци - Болшевик съществува ли все още?
Ако съществува,то тогава извършват ли се пътнически превози или са само товарни? :hi:
Съществува и се ползва, но само за товарно движение.
Титла: Re:Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Adrian в 14 Март 2012, 09:48:11
Локомотив 04.012 на гара Алдомировци с влак от Болшевик-02.01.2000 г.
(http://www.foto.bg/data/2999/medium/04012-16.jpg)
(http://www.foto.bg/data/2999/medium/04012-15.jpg)
http://autoloco.forum777.com/t2407-loc040121 (http://autoloco.forum777.com/t2407-loc040121)
ей това е влакЪ !
Титла: Re:Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: fpk1999 в 14 Март 2012, 14:30:58
Цитат на: Vlado link=topic=3586.msg74905#msg74905 date=1331708270
Цитат на: gregary link=topic=3586.msg74895#msg74895 date=1331675083
Линията Алдомировци - Болшевик съществува ли все още?
Ако съществува,то тогава извършват ли се пътнически превози или са само товарни? :hi:
Съществува и се ползва, но само за товарно движение.
Радвайте се на такива линии по които все още има някакво движение че иначе можеха вече да са в течно състояние...
Титла: Re:Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Vlado в 14 Март 2012, 15:00:16
Вярвай ми, искрено се радвам, че и нещо повече - даже смея да мечтая за изграждането на нови...  :yes:
Титла: Re:Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: gzo в 14 Март 2012, 15:39:16
Учуден съм че тази серия локове са били в експлоатация и през 2000 г. Мислех, че са бракувани по-рано !?

(http://www.foto.bg/data/2999/medium/04012-16.jpg)
Титла: Re:Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: fpk1999 в 14 Март 2012, 16:10:16
Цитат на: gzo link=topic=3586.msg74910#msg74910 date=1331732356
Учуден съм че тази серия локове са били в експлоатация и през 2000 г. Мислех, че са бракувани по-рано !?

(http://www.foto.bg/data/2999/medium/04012-16.jpg)
Тези локомотиви са били в експлоатация до около 1999/2000г
В друг форум четох че локомотивът серия 04 на снимката е бракуван чак след края на пътническите превози по линията през 2002г.Дали е вярно?!
Титла: Re:Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: bdz43r в 15 Март 2012, 00:47:59
Не е вярно, не е бракуван.
Титла: Re:Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: anubis в 16 Март 2012, 03:49:18
Чувал съм за съществувала някога теснолинейка по поречието на Ерма река в Трънско, продължаваща в сръбско (но по времето когато е строена това е била българска територия). Някой има ли повече информация? А що се отнася до дековилката Долен Чифлик -Дюлино имало е и пътнически  вагон, прикачван към товарните, издавани са и билети...
Титла: Re:Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Rado в 01 Април 2012, 15:53:28
Когато човек пътува с влак от София към Варна например, минавайки през Шумен вероятно би му направило впечатление, че след Дивдядово линията прави един голям завой почти в обратна посока. След гара Шумен пак прави един почти обратен завой и продължава отново на изток. Трасето наподобява латинската буква S.
Поради тази причина, а и за да се избегне транзитното преминаване на товарните влакове през гарата, някъде през седемдесетте или осемдесетте години на миналия век се построява обходна линия с дължина около 6 km, която заобикаля града - главно от югоизток. Освен това, в същия югоизточен край на града се построява един "триъгълник". Чрез двете съоръжения на практика става възможно транзитното преминаване във всички възможни направления: Г.Оряховица - Каспичан; Г.Оряховица - Комунари и Комунари - Каспичан. За да добиете по-добра представа за това, за което говоря, вижте как е изглеждало всичко през 1984-та година (снимката съм завъртял на 90 градуса, за да се вижда цялата, т.е. вдясно е север):
(http://media.snimka.bg/s1/0264/026771922.jpg?r=0)
А ето как изглеждат нещата днес:

Някъде в средната част на обходната линия:
(http://media.snimka.bg/s1/0258/026759365.jpg?r=0)
Така изглежда обходът при шосейния надлез, близо до стрелката в направление Каспичан:
(http://media.snimka.bg/s1/0258/026759369.jpg?r=0)
(http://media.snimka.bg/s1/0258/026759371.jpg?r=0)
Стрелка на триъгълника (направление Г.Оряховица - Комунари) при изхода за Комунари:
(http://media.snimka.bg/s1/0258/026759373.jpg?r=0)
Стрелочен пост на същото място:
(http://media.snimka.bg/s1/0258/026759378.jpg?r=0)
Още няколо изгледа от този триъгълник:
(http://media.snimka.bg/s1/0258/026759376.jpg?r=0)
(http://media.snimka.bg/s1/0258/026759380.jpg?r=0)
(http://media.snimka.bg/s1/0258/026759381.jpg?r=0)
(http://media.snimka.bg/s1/0258/026759383.jpg?r=0)
Незнам колко интензивно се е използвало всичко това до 1989г. Очевидно, по едни или други причини, днес количеството на влакове и товари е намаляло в пъти. Но да се разрушава нещо, в което са хвърлени толкова средства, труд и т.н., което все пак не пречи на никого и би могло да се използва, макар и рядко, поне за мен не е оправдано.

Вариант за транзитно преминаване има и от другата страна на планината - при гара Карнобат (направление Комунари - Бургас). Ето как днес изглежда и там:
(http://media.snimka.bg/s1/0258/026759386.jpg?r=0)
(http://media.snimka.bg/s1/0258/026759387.jpg?r=0)
Тук линията все още не е демонтирана, но вероятно стрелките в двата края са премахнати (дали е така, най-добре ще каже liro4605).

И тъй като темата е и за малко известните клонове - скоро научих за съществуването на около 8 километров клон от гара Смядово до бившия химически завод край града, с още едно отклонение до военното поделение. След всичко което видях, очаквах и той да е унищожен, но освен че не е, очевидно дори се използва:
(http://media.snimka.bg/s1/0258/026759389.jpg?r=0)
Титла: Re:Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: KRAKOMOBILA в 01 Април 2012, 15:57:33
Цитат на: anubis link=topic=3586.msg74958#msg74958 date=1331862558
Чувал съм за съществувала някога теснолинейка по поречието на Ерма река в Трънско, продължаваща в сръбско (но по времето когато е строена това е била българска територия). Някой има ли повече информация? А що се отнася до дековилката Долен Чифлик -Дюлино имало е и пътнически  вагон, прикачван към товарните, издавани са и билети...
Да съществувала е тази теснолинейка. Към момента по част от трасето и около Погановския манастир в Сърбия е изграден автомобилен път - и мантинелите на места са именно релси от бившата теснолинейка.
Титла: Re:Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: bdz43r в 01 Април 2012, 16:05:24
Стрелките на карнобатския триъгълник не са демонтирани, поне откъм Бургас.
Титла: Re:Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Vlado в 01 Април 2012, 17:29:09
И откъм Лозарево не са! Миналата година лично и на място ги видях. :)
Титла: Re:Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: TheJackal в 01 Април 2012, 17:38:26
Липсва контактната мрежа до колкото си спомням, но мисля, че след стрелката по посока Бургас - Карнобат, с отделянето към Комунари - за Варна, след има - няма 100 метра, железния път липсва. Разграбен или умишлено изваден, нямам идея.
Титла: Re:Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Rado в 28 Май 2012, 00:01:41
Да поизтупам малко темата, че много прашаса.
Ще се върна малко към първия пост:
Цитат на: Rado link=topic=3586.msg71645#msg71645 date=1327351854
В средата на 80-те с пълна сила се вихреше идеята за строеж на хидро-технически комплекс (ХТК) на река Дунав, в равнината между Никопол и Белене. Щеше да има бараж с шлюзове, а върху стената да има път и ж.п. връзка с Румъния. За целта, На 2-3 km преди гара Белене, насред полето сложиха стрелка и започнаха да прокарват линия през лозята на хората в посока ХТК-то. Някой толкова си беше повярвал, че ей сега ще тръгнат международните влакове, та наравлението към ХТК-то го направиха главно, а това към гара Белене (по което тогава все още пътуваха пътнически и товарни влакове) беше отклонение. Или иначе казано - в разписанието на влаковете между гарите Ореш и Белене на километър еди-койси се появи още едно намаление 40 km/h с причина СОП.... Така и не тръгна никой по тая нова линия, защото работата със строежа на ХТК-то замря. Натикаха там някакви вагони да ръждясват и като дойде демокрацията и започна много да се краде махнаха вагоните, демонтираха линията и остана само насипът и прословутата стрелка, която продължи още няколко години "да спъва" и без това бавните влакчета за гара Белене. Не съм сигурен само дали тази линия въобще успя да достигне до брега на Дунава, където беше площадката отредена за ХТК, защото тогава все още бях дете и не съм ходил чак до там. Разстоянието от стрелката до там е около 8-9 km. Днес отново само храсталците край насипа напомнят за всичко това...
През почивните дни се разходихме малко из природен парк "Персина" и същевременно направих малко снимки по темата.

Прословутата "стрелка на открит път" която описах по-горе:
(http://media.snimka.bg/s1/0556/027356590.jpg?r=0)

От демонтираната линия са останали не-повече от 50-тина метра, изглеждащи така:
(http://media.snimka.bg/s1/0556/027356591.jpg?r=0)
(http://media.snimka.bg/s1/0556/027356592.jpg?r=0)
(http://media.snimka.bg/s1/0556/027356599.jpg?r=0)

Останалата част от трасето се проследява лесно по насипа и многобройните мостчета през отводнителните канали на Беленската низина. Впечатлен бях от още безумни изпълнения около проекта за язовира на Дунав. Още по онова време направиха нещо като околовръстен път на Белене - нещо безсмислено за градче, до което пътят стига и не продължава за никъде, защото е крайна точка. И въпреки, че съм ходил там десетки пъти, никога не бях минавал по това "околовръстно". Затова сега, проследявайки трасето на изчезналата линия, бях много изненадан да разбера, че там където тя се е пресичала с това околовръстно пътче има изграден дори надлез! С две думи - надлез на път за никъде, над линия водеща също за никъде... Следващата снимка направих именно от този надлез - трасето на линията е било там, където сега е черният път с мостчето:
(http://media.snimka.bg/s1/0556/027356602.jpg?r=0)

Още по-нататък вече няма и черен път а само трева и храсталаци върху насипа. И след около 7,5 km от началото открих ето това:
(http://media.snimka.bg/s1/0556/027356608.jpg?r=0)

От тук до самата река остава не повече от километър. Насипът на това място става доста по-широк и вероятно е трябвало да бъде гара. Но сега е само една поляна с призрчни останки от стрелочен пост, насред нищото...

Пак ще се върна към първия пост:
Цитат на: Rado link=topic=3586.msg71645#msg71645 date=1327351854
Имаше един клон с дължина около 5,5 km от гара Летница (по линията Левски - Троян) до авиобаза Каменец - за снабдяване на летището. Днес вече го няма нито клона, нито авиобазата. Линията я демонтираха някъде през 90-те, по-късно закриха и летището. Там вече ни локомотив се чува, ни самолет...
Така изглежда това място в наши дни (снимката направих на 05.04.2012г.):
(http://media.snimka.bg/s1/0556/027356610.jpg?r=0)

И още съвсем малко по темата. Наскоро научих за още един клон, демонтиран през последните години - от гара Димитровград север до закрития вече въглищен рудник "Здравец", край село Странско. Клонът е бил е с дължина около 16 km.
Титла: Re:Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Rado в 29 Май 2012, 01:00:37
Поради небивалия огромен интерес (  :lol: ) продължавам темата. Този път отново за малко известните и все още недемонтирани клонове, някои от които напълно изоставени.
ЖП линията Ореш - Белене е може би единствения в България клон на друг клон (Левски - Свищов). Среща се като номер 24.1 , 24А и др. Построена е през 1918г. с дължина около 13 km. Закрита за движение на пътнически влакове около 2000-2002г. Като гледам през последните години и товарни май не са я ползвали:
(http://media.snimka.bg/s1/0563/027370610.jpg?r=0)
(http://media.snimka.bg/s1/0563/027370611.jpg?r=0)
Цяло чудо е, че все още не е демонтирана.


Някъде в началото бях писал и за това:
Цитат на: Rado link=topic=3586.msg71645#msg71645 date=1327351854
...Клонът е гара Ореш - площадката на АЕЦ Белене. Тази линия я построиха също през осемдесетте години. От гара Ореш тръгва през равнината на север, към Дунава. След около 5 km е обособена малка гара с 4-5 коловоза. Там бяха започнали да строят и някаква гарова сграда, която така и не довършиха. Сега стои само железобетонния скелет от нея (напролет ще я снимам). Предполагам ,че е имало идея гарата да се ползва и като пътническа, за служебни влакове с работници. В края на гарата коловозите се събират, линията продължава още около километър и отново се разделя - на два коловоза, като единият тръгва на ляво, а другият на дясно.И двата навлизат в двора на площадката на АЕЦ. Вътре има още около 3 km отклонения, които отделно се разклоняват на още допълнителни коловози. Образува се и "триъгълник" с двата коловоза, които навлизат в двора...
Ето и няколко снимки от там.
Постройката на неосъществената гарова сграда:
(http://media.snimka.bg/s1/0563/027370612.jpg?r=0)

Недовършени перони:
(http://media.snimka.bg/s1/0563/027370613.jpg?r=0)

Поглед към бившата-бъдеща АЕЦ:
(http://media.snimka.bg/s1/0563/027370614.jpg?r=0)

Зад оградата на ..... (вече незнам как да го наричам - бивша недостроена АЕЦ, бъдеща газова централа или кой знае какво) имаше една 55 серия, но не посмях да я снимам. Близо до нея имаше полицейски автомобил, а наокло е пълно с табели със забрани за снимане! Някои хора още живеят с параноята отпреди 20 години. А после върви обяснявай, че просто снимаш само локомотива заради някакво си там хоби...

Също от първия пост:
Цитат на: Rado link=topic=3586.msg71645#msg71645 date=1327351854
Друга изчезнала ж.п. линия е Каспичан - Нови пазар - Ружица - Тодор Икономово (някъде се твърди, че е стигала до съседното село Скала). Също е била с междурелсие 600 mm, а дължината й е била около 56 km. Открита през 1918г. с идеята да продължава до Силистра. През 1935г. се открива клонът Ружица - Каолиново с дължина около 11 km. Линията и клонът са закрити през 1964г. Днес съществува (ако вече не са го демонтирали де) само участъкът до Нови пазар, с нормално междурелсие рабира се.
Е, все още не са демонтирали релсите до Нови пазар, а само контактната мрежа. Но и тук отдавна не е минавал какъвто и да било влак:
(http://media.snimka.bg/s1/0563/027370615.jpg?r=0)

Малък клон (не повече от 1,5 km) от гара Венчан е обслужвал бившето военно поделение (склад ГСМ) край съседното село Златина. Пътувайки за Варна, се отклоних малко от магистралата, за да видя какво е останало и от него. Ето това:
(http://media.snimka.bg/s1/0563/027370616.jpg?r=0)
(http://media.snimka.bg/s1/0563/027370617.jpg?r=0)
(http://media.snimka.bg/s1/0563/027370618.jpg?r=0)
Титла: Re:Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: atanas72 в 07 Юли 2012, 14:13:19
За първи път качвам снимки, получиха се по две за което се извинявам. Линията е Ямбол- Елхово.Гарите са Бояново,Ханово,Тенево и старата железопътна водна вишка по пътя за село Ханово.
Титла: Re:Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: BaHkaTa в 07 Юли 2012, 17:55:08
Мерси за снимките, но си оправи линковете защото не работят. Изписал си грешно синтаксиса за вграждане във форум и отделно не се отварят през оригиналния сайт по този начин.

Преправи ги по следния начин с BB линк за форума.
[url]http://www.picbg.net/img.php?file=65c9ca02de2bcf6f.jpg[/url]
Или по този начин с директен линк към сайта. (за предпочитане)
[img]http://store.picbg.net/pubpic/CF/6F/65c9ca02de2bcf6f.jpg[/img]
Ето и самите снимки.
(http://store.picbg.net/pubpic/CF/6F/65c9ca02de2bcf6f.jpg)
(http://store.picbg.net/pubpic/F5/54/ae8c4b1ca714f554.jpg)
(http://store.picbg.net/pubpic/A4/DD/837e6a32e203a4dd.jpg)
(http://store.picbg.net/pubpic/7A/14/95b1c509dc937a14.jpg)
(http://store.picbg.net/pubpic/04/E4/daaa46bdef8a04e4.jpg)
Титла: Re:Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: atanas72 в 07 Юли 2012, 19:01:47
 :hi:
Титла: Re:Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: anubis в 08 Юли 2012, 17:00:08
На тази последната снимка ми се струва че е имало някакво движение по релсата?
Темата е много интересна и я следя с огромен интерес. Благодаря на всички които публикуват в нея  :hi:
Титла: Re:Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Vlado в 04 Януари 2013, 15:00:51
Каспичан - Нови пазар през обектива на vlakar (http://vlakar.snimka.bg/other/jeleznici-jelezop-tni-starini.677704)

(http://media.snimka.bg/s1/0503/027249977-big.jpg?r=0)

(http://media.snimka.bg/s1/0503/027249980-big.jpg?r=0)

(http://media.snimka.bg/s1/0503/027249987-big.jpg?r=0)

И много други на горепосочения адрес.
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Vlado в 09 Май 2013, 09:40:05
С любезното разрешение и съдействие на инж. Димитър Деянов - история със снимки за 600 мм железопътна линия Ахтопол - Кости:

http://vkolev.snimka.bg/travel/tesnolineyika-ahtopol-kosti.749199.30384170.big (снимки от 22 до 51 вкл.)
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Rado в 22 Май 2013, 00:00:31
Долната снимка съм качил и в друг форум, но мисля, че и тук трябва да я има.

Поглед в западна посока от мястото където е била стрелката за Винпром Поморие, 25.04.2013:
(http://media.snimka.bg/s1/2025/030294730.jpg?r=0)
В написаното по форумите не ставаше категорично ясно докъде съществува все още линията за Поморие - до Винпрома или само до мина Черно море. От снимката ясно се вижда какво е останало...
Но не и от сайта на НКЖИ:
http://www.rail-infra.bg/схема-на-мрежата/ (http://www.rail-infra.bg/схема-на-мрежата/)
Там продължават да твърдят, че през 2013г., дори и без релси, влаковете от Сарафово до Поморие могат да се движат с 25 km/h!
http://www.rail-infra.bg/assets/Documents/Referenten%20document_2013/Tablica_2.pdf (http://www.rail-infra.bg/assets/Documents/Referenten%20document_2013/Tablica_2.pdf)
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Vlado в 22 Май 2013, 08:48:52
От форум "Български железници":

Цитат на: Димитър Деянов
Отговарям на Rado:

Теснолинейната  жп линия с междурелсие 600 мм на парна тракция мина "Принц Борис" - Плачковци е с дължина 5,1 км. Тя е открита за експлоатация на 25 октомври 1917 г. Построена е от УЖПС срещу задължението мината да се милитаризира и да дава ежедневно до 100 тона въглища, при цена 35 тогавашни лева за тон франко мината. За улеснение добивът на въглища до самата мина "Принц Борис" са построени бремзберги и теснолинейни  разклонения с междурелсие 500 мм, по които превозът се извършва с конско теглене.
Съгласно Закона за уреждане положението на строените за военни нужди, през време на Европейската война, ж п линии, обнародван в Държавен вестник - брой 78 / 9 юли 1920 г., жп линията мина "Принц Борис" - Плачковци се присъединява към индустриалните клонове. Независимо, че е обявена за индустриален клон, теснолинейката остава  в разпореждане на БДЖ до 1923 г., когато е дадена под наем на каменовъглената мина. Оттогава се води като извънексплоатирана от БДЖ линия, до 1948 - 1949 г., когато след национализацията е предадена окончателно на мината и престава да се води към мрежата на БДЖ.
Теснолинейката е експлоатирана с подвижен състав на БДЖ:  локомотиви серия 400-60 и бордови вагони с полезен товар 5 тона. Локомотивите, обикновено 2 броя, са сменяни периодично. Те работят докато достигнат пробег за ремонт и когато постъпват в жп работилница се заменят с такива излезли от ремонт. Така например към 1936 г. там се използват машините 405-60 и 473-60. През 1946 г. БДЖ започват да изпитват все по-големи трудности с дадените под наем извън железниците локомотиви. След края на 1944 г. мините "Принц Борис" отказват да плащат наем за използвания при тях вече само един локомотив 424-60, който остава до 1949 г. в мината, протакат уреждането на този въпрос и вече през май 1953 г. се води арбитражно дело в град Търново за наема в размер на 70 000 лева.
За да се преустановят неприятностите, след 1949 г. БДЖ предприемат постепенното предаване на този подвижен състав на ползващите го предприятия. Предаването става безвъзмездно. Така лок. 424-60, който се използва там, е предаден  през 1951 г. и започва да се води на ТЕЦ Трявна. Така БДЖ се освобождават от този подвижен състав, който престава да им се води като основно средство.

И едно кратко, но съществено допълнение от bdz43r:

Цитат на: bdz43r
Трасето е почти изцяло запазено и днес, естествено без горното строене. Дековилката е минавала отдясно на главната линия и се е отклонявала надясно малко преди насипа, под който минава пътя за Радевци. Сега там има добре оформена пътека, която на места прераства в черен път. Напълно запазени са водостоците, насипите и подпорните стени. Трасето се изкачва в това направление през гората, минава точно над последните къщи на Радевци и продължава отдясно на реката до миньорското селище Гръбчево, където частично е запазен един дървен мост, по който линията е преминавала отляво при самото Гръбчево, където се губят всякакви следи, унижожени след закриването на дековилката.
За съжаление без да знам точното местоположение на резтоварището и бремсбергите, не успях да открия някакви следи от тях.

Като отново на Тошко разчитам да пусне някоя и друга снимка от своето пътешествие, каквито, сигурен съм, е направил не една.
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: bdz43r в 23 Май 2013, 18:43:51
Ето някоя и друг снимка: http://bgrail.info/photos.php?mode=show_album&id=223
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: turboto в 11 Юли 2013, 13:26:48
Цитат на: Rado link=topic=3586.msg89293#msg89293 date=1369170031
Долната снимка съм качил и в друг форум, но мисля, че и тук трябва да я има.

Поглед в западна посока от мястото където е била стрелката за Винпром Поморие, 25.04.2013:
.......
В написаното по форумите не ставаше категорично ясно докъде съществува все още линията за Поморие - до Винпрома или само до мина Черно море. От снимката ясно се вижда какво е останало...
Но не и от сайта на НКЖИ:
http://www.rail-infra.bg/схема-на-мрежата/ (http://www.rail-infra.bg/схема-на-мрежата/)
Там продължават да твърдят, че през 2013г., дори и без релси, влаковете от Сарафово до Поморие могат да се движат с 25 km/h!
http://www.rail-infra.bg/assets/Documents/Referenten%20document_2013/Tablica_2.pdf (http://www.rail-infra.bg/assets/Documents/Referenten%20document_2013/Tablica_2.pdf)

От миналото лято имам пълен снимков материал от обхождането на цялата линия от Вл. Павлов до гара Поморие вкл. и видео. Кажи къде искаш да ти ги кача?

П.С. Линията свършва малко след мина Черно море
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Rado в 13 Юли 2013, 00:06:57
Качи ги където ти е най-удобно. Само дай линк, за да ги виждаме всички  :hi:
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: misan в 13 Юли 2013, 23:58:53
Във връзка с предположението,че линията Кочериново-Рилски манастир е демонтирана ,за да се ограничи потокът от вярващи към манастира,бих казал,че това определено е най малко вероятната причина. След демонтирането е построено шосе и са пуснати редовни автобуси до манастира. Времепътуването до манастира се е съкратило поне три пъти. Голям брой посетители вече отиват до манастира с личните си леки коли.

Разбира се ,демонтирането е огромна грешка. Ако линията беше модернизирана с увеличение на допустимата скорост,щеше да се превърна в световно известна туристическа атракция. Каквито са днес теснолинейките по Харц например. Но унищожаването на теснолинейни и нормални  линии въобще не е само наш приоритет. И в САЩ и в Европа  от началото на 60-години до средата на 70-години са ликвидирани огромен брой теснолинейни и нормални второстепенни линии. Особено през 60 -те години петролните продукти са безумно евтини. Например 1 кг дизелово гориво в началото на 60-години в България струва 5 стотинки. Това е толкова евтино,че една проста сметка доказва,че по това време ,ако в парните локомотиви се е горяло дизелово гориво вместо въглища,е щяло да бъде икономически по ефективно. Разбира се никои не го е направил,защото дизеловите локомотиви имат пет пъти по висок КПД и това обяснява триумфа на дизеловата тяга по това време.  Но за превозите на товари и пътници на къси разстояния автобусите и камионите са били по ефективни ,и тона обяснява масовото ликвидиране на железопътни линии.
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Vlado в 14 Юли 2013, 09:20:24
Д. Деянов има поне две прекрасни статии (ще се пробвам по-натам да ги представя тук) на тема "Рилска железница", вкл. писано в "Железопътната мрежа в България 1866 - 1975", стр. 252.
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Vlado в 12 Август 2013, 11:53:20
Архивите говорят!

С ценната подкрепа на приятел, пожелал да остане анонимен, Иво и Емо Чаушев вече мога да ви покажа няколко снимки от времето на строежа на теснолинейката Червен бряг - Тетевен (средата на 20-те години на миналия век). Приятно гледане!

(http://media.snimka.bg/s1/2484/031212913.jpg?r=0)

(http://media.snimka.bg/s1/2484/031212922.jpg?r=0)

(http://media.snimka.bg/s1/2484/031212923.jpg?r=0)

(http://media.snimka.bg/s1/2484/031212924.jpg?r=0)

(http://media.snimka.bg/s1/2484/031212925.jpg?r=0)

(http://media.snimka.bg/s1/2484/031212926.jpg?r=0)

(http://media.snimka.bg/s1/2484/031212927.jpg?r=0)

(http://media.snimka.bg/s1/2484/031212928.jpg?r=0)

(http://media.snimka.bg/s1/2484/031212929.jpg?r=0)

(http://media.snimka.bg/s1/2484/031212933.jpg?r=0)

(http://media.snimka.bg/s1/2484/031212943.jpg?r=0)

(http://media.snimka.bg/s1/2484/031212950.jpg?r=0)

(http://media.snimka.bg/s1/2484/031212959.jpg?r=0)

Следва продължение...
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Vlado в 12 Август 2013, 11:56:15
Продължението:

(http://media.snimka.bg/s1/2484/031212965.jpg?r=0)

(http://media.snimka.bg/s1/2484/031212969.jpg?r=0)

(http://media.snimka.bg/s1/2484/031212971.jpg?r=0)

(http://media.snimka.bg/s1/2484/031212973.jpg?r=0)

(http://media.snimka.bg/s1/2484/031212974.jpg?r=0)

(http://media.snimka.bg/s1/2484/031212975.jpg?r=0)

(http://media.snimka.bg/s1/2484/031212977.jpg?r=0)

За да ги видите по-големи: http://media.snimka.bg/s1/2484/031212913-big.jpg?r=0 (от 30 снимка до края)

Край!
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: anubis в 23 Август 2013, 04:00:20
http://www.narodnodelo.bg/news.php?news=16382
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: anubis в 23 Август 2013, 04:35:14
"От 1922 г. започва дейността си Трудово горско стопанство "Гениш-ада"-Лонгоза", построена е дековилна линия до гарите Ботево-Корито-Кривини-Солник-Гьозикен/Обзор/."
Tова е извадка от уикистатията за с. Кривини, общ. Долни Чифлик.
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Rado в 24 Август 2013, 00:18:29
Освен в горепосочената статия, никъде другаде не съм срещал твърдението, че линията някога е достигала чак до Обзор, така че най-вероятно това е грешка.
Със сигурност в началото на 20-те години линията е достигала до местността "Горска барака", разположена между селата Солник, Дюлино и Господиново. Има сведения, че по-късно е достигала и до Дюлино, но засега не съм успял да намеря нещо конкретно по-въпроса.

Веднъж, връщайки се от Бургас реших да мина през района и да поогледам за някои следи от тази теснолинейка. Оказа се голяма грешка от моя страна.... Първо, минах през Дюлинския проход - никога не правете това, освен ако смятате, че колата повече няма да ви трябва! После, след Дюлино просто си карах бавно и оглеждах край пътя. Няколко пъти спирах да зяпам и из храсталаците. Накрая, в това затънтено място, онтнякъде се намериха двама скучаещи полЮцаи с патрулка, които ме спряха и след дълго философстване ме глобиха. Оказа се, че от блеене настрани съм пропуснал да забележа един тъп знак, а те само това чакали! И най-важното - следи от теснолинейката така и не открих! Може би са по-навътре в гората. Имам съмнения, че част от трасето на сегашния (така наречен) автомобилен път между Солник и "Горска барака" е разположено върху старото трасе на теснолинейката. Но това си е само лично мое мнение, за което също няма доказателства...

Затова пък наскоро снимах това, което е останало от клона от гара Дойренци (бивша) до Деветашката пещера - част от изкопа и няколко траверси:
(http://media.snimka.bg/s1/2542/031328053.jpg?r=0)
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: anubis в 24 Август 2013, 11:24:28
Tрябвало е да поразпиташ местните, те най-точно биха те упътили. Но като че ли са били два клона: Старо Оряхово-Дюлино и Долни чифлик-Солник. Деянов споменава, че към 1923-та вече се превозват и пътници, които при заплащането на билета подписват декларация, че те самите отговарят за сигурноста си, тъй като е нямало пътнически вагони и са се возили по трупите или на площадките. Много е вероятно той да има и по-подробна информация по въпроса...Това лято минах през Плачковци и поразпитах за теснолинейката до мина "Принц Борис" в Гръбчево. Бях много учуден, че всички я помнеха. Последните 2 коловоза на гарата били нейни. Преди години идвали някакви чужденци, които искали да я възстановяват за атракцион. Казаха ми и че със сигурност се пази снимков архив в кметството или читалището, но нямах време да потърся. Така че ако някой има път и интерес натам - да се отбие.
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Rado в 24 Август 2013, 15:09:04
Доколкото знам клонът е бил само един: Долни чифлик - Ботево - Корито - Кривини - Солник - Горска барака и евентуално Дюлино. Мисля, че при Старо Оряхово никога не е имало теснолинейка. Нормалната линия Долни чифлик - Старо Оряхово е построена през 1939г. и ако не броим незавършения строеж на линията Долно езерово - Долни чифлик, която минава точно до Старо Оряхово, други жп линии в това село май не е имало.
На въпроса за тази теснолинейка самият Димитър Деянов ми отговори, че не знае твърде много подробности, тъй като линията е била собственост на БДЖ само в самото начало на съществуването си. После е предадена на горското стопанство, а г-н Деянов е изследвал историята най-вече на линиите на БДЖ. Това, което научих от него е, че линията е имала многобройни малки временни разклонения из гората, които са съществували само докато се експлоатира съответното сечище, след което са демонтирвани и премествани в друг район на гората.
А относно местните - не съм имал време да спирам, за да разпитвам. По-скоро те ме спряха  :), както писах по-горе, ама надали точно тези двамата ги интересуваше точно това... А в кметството или читалището със сигурност трябва да имат нещо, но затова си трябва специално посещение и да попаднеш на отзивчив човек.
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: anubis в 27 Октомври 2013, 00:18:54
Позволих си да публикувам две снимки от моста на теснолинейката при село Кости.

(http://photos.wikimapia.org/p/00/03/66/03/68_full.jpg)
Каменните пилони на моста се виждат долу в дясно.

(http://photos.wikimapia.org/p/00/03/66/03/71_full.jpg)

А ето и линк за местоположението му в Уикимапия:

http://wikimapia.org/#lang=bg&lat=42.050878&lon=27.784188&z=17&m=b

Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: pavel75 в 28 Октомври 2013, 09:55:53
Ето нещо за теснолинейките в България:

http://bg.wikipedia.org/wiki/Теснолинейка (http://bg.wikipedia.org/wiki/Теснолинейка)
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: pach в 28 Октомври 2013, 10:37:52
Цитат на: anubis link=topic=3586.msg92178#msg92178 date=1382822334
Позволих си да публикувам две снимки от моста на теснолинейката при село Кости.

(http://photos.wikimapia.org/p/00/03/66/03/68_full.jpg)
Каменните пилони на моста се виждат долу в дясно.
(http://photos.wikimapia.org/p/00/03/66/03/68_full.jpg)

Тази снимка да не е лично правена от ...делта или парапланер?
Интересно!
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Magirus deutz в 31 Януари 2014, 09:03:25
Здравейте, случайно попаднах на този форум.Въобще не се интересувам от жп моделизъм, но темата за изчезналите жп линии ми е интересна и затова да пусна една интересна снимка.Снимката е направена в края на село Дюлино до някакъв бетонов възел и показва последния остатък от жп линията до селото:
 http://forum.gtsofia.info/index.php?topic=6389.msg100017865#new (http://forum.gtsofia.info/index.php?topic=6389.msg100017865#new)( мнение 27).
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Vlado в 31 Януари 2014, 15:57:10
А повече информация (снимки) за тази линия имаш ли?
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Rado в 03 Февруари 2014, 00:45:40
Горната снимка е от Google street view и не се знае дали това не е някакво захвърлено парче релса. Така че за съжаление едва ли някой ще може да ни каже нещо повече за нея.
Дано все пак някой открие други, по-стари снимки...
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Vlado в 05 Февруари 2014, 09:07:44
Още малко за Ахтополската теснолинейка:

http://www.tsarevo.info/istoriq/istoriyata-na-tesnolineykata/
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: anubis в 07 Февруари 2014, 21:03:53
Това е снимка от ФБ на предполагаем жп мост от горската теснолинейка Д. Чифлик-Солник. Авторът й не беше убеден, че е точно от там, но по мое скромно мнение никой няма да тръгне да прави мост на горски път при това с каменни опори. Забележете и масивните дървени греди:
(http://media.snimka.bg/s1/2808/031860080.jpg?r=0)
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: pach в 10 Февруари 2014, 08:59:25
Жалко, че не се вижда широчината на моста, но повече прилича на пътен.
Гредите трябва да са си яки, за да могат да минават натоварените труповози отгоре.
Ако е от теснолинейката май ще трябва да е доста по-тесен!?
Каменните опори са от значение само при дебита на водата през пролетта,
за да могат да ударжат бреговете на моста без проблем.
Но може би все пак е моста си е от там... :scratch_ones_head:
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: TheJackal в 16 Март 2014, 20:08:19
http://www.batak-bg.com/BATA6KATA-JELEZNICA-1.htm   идея за баташката железница - теснолинейка.  :hi:
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: vesko76 в 01 Август 2014, 07:55:23
Знае ли някой защо е изоставен тунела до село Синаговци по 7-ма линия .http://www.vidin-online.com/razruha/izostaven-zhp-tunel-v-park-bozhuritsa
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Vlado в 01 Август 2014, 08:31:41
Заради корекция на трасето по време на самото строителство. Питахме по този въпрос и инж. Д. Деянов, но и той не знаеше повече подробности.
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Adrian в 24 Септември 2014, 17:17:15
http://www.socbg.com/2014/09/blog-post_86.html
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Rado в 22 Октомври 2014, 00:25:35
Мързелив копи-пейст на една статия за линията Бургас - Поморие, в която има интересни подробности.
Статията е от 30.04.2009г.

Живописно влакче е отвеждало туристите от Бургас до калните бани в Поморие

Инвазията на автомобилите и погрешната държавна политика премахнаха приоритета на железопътния транспорт в националната транспортна схема. Под ударите на времето много жп линии загубиха своето значение и бяха закрити, а релсите демонтирани и предадени за скрап.
Днес откриваме колко интересни истории е написало времето за всяка една ж п отсечка.
Някога Бургас е нямал сегашната Автогара Юг,но от там е тръгвало живописно влакче, лъкатушело е край морето и е отнасяло летовниците до Поморийските кални бани.
Тази история е интересна и ще я разкажа, за да се знае. Защото писаното остава.

Началото

Още през 1892г. има решение на местните управи Бургас и Несебър да бъдат свързани с широкорелсов път. През 1922 г. и община Бургас повдига въпроса за свързването на град Поморие с пристанище Бургас. Тогава между двата града се пренасят 40 000 тона товари годишно, което излиза скъпо при транспорт с каруци и със съответната поддръжка на пътя. При проучванията от 1922г. вече има теснолинеен жп участък на минното дружество “Черно море” между пристанище Бургас и солниците „Гларус”. В същото време в Поморие държавата е построила теснолинеен участък между града и солниците. За да се свържат тези два участъка, трябва още едно кратко трасе от 12 км. през махала Папарос (днешното Сарафово).
На 2 май 1923г. Народното събрание гласува с протокол № 43 да се построи теснолинейна жп линия Бургас – Поморие през махала Папарос.   
Тогавашната теснолинейна жп линия е тръгвала от централна гара Бургас, спускала се край митницата и пристанището, преминавала край сегашния хотел Приморец, Морската градина и плажовете, край морето и е достигала Солниците. След много лъкатушения тя е отвеждала пътниците до Папарос. Релсите са били положени върху главната улица “Октомврийска” (след това “Първи май”) от 1925 до 1939г.
На 9 декември 1925г. Общинският съвет на Анхиало се събира на заседание и гласува 15 000 лв. за тържественото откриване на линията. Първият влак тръгва от Бургас в 8.30 ч. на 13 декември 1925г. в присъствието на министър Р. Маджаров.
Още в началото на експлоатацията се разбира, че линията е неудобна за Бургас и нерентабилна за инвеститорите и концесионерите. Товароподемността на малките вагони не може да постигне печалба при товарите. Годините 1926, 1927 и 1928-а приключват на загуба за всички свързани с теснолинейката. Бургаската община повдига и въпроса за изместване на част от трасето й, което минава през плажа на Морските бани и през една от главните улици на града (сегашната “Ал. Батенберг”).
За местните хора строежът и експлоатацията на жп линията носят неприятности в стопански план. Въпреки, че е изключително удобна като транспортно средство за жителите и гостите на Бургас и Поморие, преминаването на влаковите композиции през населените места в близост до къщите създават инциденти. Искри от локомотивите нееднократно подпалват ниви или покриви на плевници и колиби. Жителите на Сарафово завеждат дела при такива пожари. На 24 октомври 1928г. Общинският съвет в Анхиало решава да извади от регулацията на селото 37 парцела до северната страна на жп линията по посока на летището, а Главна дирекция по настаняване на бежанците в Бургас измерва 37 нови парцела от южната страна, откъм морето - за компенсация. Така влакът минава през северната му страна, а не през центъра на селището. След 1939г., когато дековилката (теснолинейка с междурелсие 600 мм) престава да функционира, тези 37 парцела и още няколко десетки други отново са включени в регулацията на селото.

Нова жп линия

Назрява моментът за изграждане на нова жп линия Бургас-Поморие. Още през март 1928г. министърът на железниците и пристанищата внася проект в Министерски съвет за построяване на нова жп линия с нормална ширина и възможност за по-голяма скорост. Народното събрание го одобрява с Указ № 3 от 22 септември 1928г. (Държавен вестник, брой 157 от 1 октомври 1928г.). През 1929г. е проучено трасе, изработени са плановете за жп линия и започва строежът. През 1930-1938г. той е преустановен, поради липса на средства. Едва в началото на февруари 1938г. започва новото строителство с усилени темпове. Въпреки, че Общинският съвет в Поморие през 1935г. взема решение новото трасе да следва пътя на старото през Сарафово до Поморие, а не да обикаля през селата в местността Соката, инженерите от София, Пловдив и Бургас отхвърлят този вариант от икономическа гледна точка и изтъкват необходимостта от развиване на по-висока скорост.
Новата жп линия е с различно трасе от теснолинейката. Тя тръгва от старата гара на Бургас, минава през западната част на града, спуска се край бившия колодрум, достига до парка и морето и се отправя към Солниците, върви покрай Атанасовското езеро, приближавайки се на 3 км. до мина „Черно море” и така достига Сарафово. В интерес на мината, новата гара Сарафово (по проект - Рудник) е построена почти на 3 км от старата гара Сарафово. След това релсовият път продължава към гара Лъка, обслужваща селата Лъка, Каменар и Каблешково, гара Лоза, Поморийския манастир и крайната гара е Поморие.
При постройката на новите жп гари между Бургас и Поморие възниква проблем за тяхното наименование. Първоначално не е предвидено да има гара Сарафово, а гара Рудник. След енергичния протест на сарафовци държавните органи решават гарата да се казва Сарафово. При стоежа на новата линия са отчуждени и заплатени на собствениците нивите, които попадат в трасето на влака. Предимствата на новата линия са, че са избегнати големите наклони и резките завои, че не обслужва само две селища по пътя си, а всички села в региона и че развива по-голяма скорост на вагони с много по-голям тонаж. Общата дължина на построеното трасе е 25 км. По линията са обособени четири гари и две спирки.
Цялостното изграждане на железопътната линия Бургас-Поморие е завършено по стопански начин с наемни работници и една малка част - с редовни трудоваци. В по-малките гари коловозите са два, а в големите - по три и един рампов коловоз за товари.

Откриване на линията

След официалното завършване на трасето и приемането му от Техническа комисия при отдел Строителство на нови жп линии е насрочена дата за откриване – 25 юни 1939г. Поканени са Техни Височества царят и царицата, министърът на железниците и пощите, директорът на железниците и други официални лица.
В 8 часа на гара Бургас пристига официалният влак от София. Спира пред арката на новопостроената жп линия. Произнесени са приветствия и по стар народен обичай след поднасянето на хляб и сол цар Борис Трети прерязва лентата и обявява трасето за открито. След тържествено посрещане от бургазлии влакът потегля по новата линия към Поморие, возен от локомотив с име “Независима България”. На гара Сарафово царят също е посрещнат с големи почести, начело с кмета Д. Я. Граматиков. Присъства цялото население на Сарафово, всички офицери от противовъздушната батарея и служители на летището. Изнасят се речи, правят се снимки. Същото се случва и на гара Лъка. Крайната спирка е Поморие. Там Софийският владика извършва молебен, след което железопътната линия Бургас - Поморие се включва в националната мрежа.
През първите няколко години след 1939-1940г. жп линията Бургас - Поморие е силно натоварена с хора и товари. През 1944г. община Поморие моли държавата да пусне още един влак, за нуждите на търговията с вино и сол.

Съдбата на линията след 1944 г. до 1971 г.

През 60-те година на миналия век с развитието на автотранспорта отсечката става постепенно нерентабилна. През 1969г. във вестник “Работническо дело” (орган на БКП) се появява кратка статия от Й. Тенев - началник отдел “Финансов” при Окръжния народен съвет в Бургас. В краткия си отчет-статия “Да се вдигнат бариерите...” авторът пише: “Ж.п линията Бургас-Поморие е локална. Доколко тя е рентабилна е трудно да се определи. Правени са проучвания, изписани са много страници с анализи, но окончателно становище по този въпрос още няма. По-лошото е друго, че тази жп линия нанася загуби, като ежедневно по 5-6 пъти спира автоколоните от Бургас за Нефтохимическия комбинат, за Сухото пристанище, за “Фуражна промишленост”, за останалите заводи и автопунктове от Бургас за София. Всеки ден виждаме по 50 до 100 автомобила да чакат пред спуснатите бариери. След 20 мин. преминава влакът за Поморие с 3-4 вагона, товарите на които могат да се пренесат само на няколко от чакащите коли.”
А вестник “Черноморски фронт” от 18 ноември 1970г. патетично пише: “Железничарите от поморийската гара се трудят добре в социалистическото съревнование и редовно са в челните редици сред колективите на малките гари в страната. За деветмесечието те имаха най-малък престой на вагони, най-добре поддържаха стрелките и не допуснаха нито една авария. Преизпълниха плана по всички икономически показатели. За успехите си те бяха удостоени преходното Червено знаме на Министерство на транспорта и ЦКПС на работниците от транспорта и съобщенията.”
Все пак жп отсечката е затворена през 1971г. Жалко е, че един такъв проект е завършил с несполука. Какви огромни загуби на ресурси - материални и човешки са това.

Сега

Но историята продължава с обратен знак. Следва постепената разруха и разграбването на всичко, което е било по жп трасето Бургас-Поморие.
В момента линията е в окаяно състояние. Рядко минава влак, в най-добрия случай 1-2 пъти дневно до Солниците или мината. Тя се ползва и от завода за производство на вино “Черноморско злато”.
От гара „Вл. Павлов” до участъка, който е в Бургас и минава близо до морето в Сарафово линията се поддържа сравнително добре. Като цяло обаче състоянието е плачевно – голяма част от траверсите са изгнили, на места липсват скрепителни елементи и джонтове.
Гарата на Сарафово е товарно-разпределителна. Перонът обичайно е пуст, а в помещението на началник-гарата са запазени автентични предмети от времето на нейното създаване – достойни за музейни експонати. Самата гара би могла да бъде обособена като уникален музей и спирка за туристи, ако днешната управа намери това за рентабилно.
В един момент БДЖ реши да продаде нерентабилните гари. В списъка попадна и гара Поморие. На 12 март 2007г. стана демонтирането на участъка Поморие - „Черноморско злато” /2км/, което завършва на 28 март 2007г.
На 14 септември 2007г. във в-к “24 часа” е публикувано съобщение, че известният борец от близкото минало и крупен бизнесмен Иван Василев – Шони е купил жп гарата в Поморие за 22 млн.лв. (обща площ 30 дка). В интервюто пред ежедневника той споделя: ”Имам намерение, заедно с още няколко фирми, да изградим супер комплекс от нов тип, който ще свърза стария град с новата част на Поморие. Той ще е не само на тези 30 дка, които купих от БДЖ, а на още 70 дка. Ще е нещо ново, красиво и различно. Луксозният комплекс, който ще се изгражда на мястото на продадената гара ще се проектира от известния архитект Нормън Фостър, който прави сега кулите близнаци в Ню Йорк. Ще има жилищни блокове и суперлуксозни хотели с басейни на първа линия”.
Пак в този вестник от 12 септември 2007 г. Олег Попов (тогавашен шеф на БДЖ) прави друга новина: “Със средства от продажбата на гарата в Поморие 350 кондуктора в БДЖ ще издават билети с джобни компютри. С тях  ще бъдат облекчени и няма да търсят в книжата си колко струва билетът, а после да го пишат. Предстои обявяване на обществена поръчка за доставката им”.
Интересно бе и съобщението на Павел Маринов - съветник на министъра на транспорта пред журналисти от 24 април 2008 г., че старата жп връзка Поморие-Бургас ще бъде възстановена. Идеята е старата железница да влезе в употреба като надземно метро с пътнически спирки и по този начин да бъде облекчен автомобилният трафик към бъдещия квартал ”Кюшето” в посока до Слънчев бряг. Становището му е: “Тази линия е създадена през 1922 г. и вместо да я закриваме, каквито предложения има, трябва да й предадем нов смисъл, като я разширим на юг.”
На фона на гръмките проекти и обещания, през април 2009 г. екипът ни видя, че районът около гарата на Поморие прилича на гето. Самата сграда е напълно изтърбушена, разсипана, а около нея се валят купища боклуци. Линиите отдавна са извадени за скрап. Наоколо е буренясало, през бурените се вижда, че коловозите отдавна ги няма. Баластровите призми все още си личат тук-там. На 300-400 м. на запад ог гарата има струпани неизползвани бетонни траверси. Пълна безнадежност и разруха.
Полезно е да се препрочитат старите вестници. И да се знаят имената на хората взели важни решения, както и на тези, които са строили-недостроили и разрушили.

Автор: Соня Кехлибарева


Източник: http://www.factor-bs.com/news-8593.html (http://www.factor-bs.com/news-8593.html)
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Rado в 14 Декември 2014, 01:02:03
Дойде време малко да си допълня позабравената темичка.

През 60-те години е съществувал 4 километров теснолинеен клон от гара Сарафово до несъществуващия вече ТЕЦ в минно селище Черно море.
Въпреки, че следата и до днес може да се проследи в Google Earth, този клон е останал толкова непопулярен, че дълго време не можех да открия почти нищо за съществуването му. Затова в края на миналия месец отидох да видя какво е останало от него.
Почти нищо...
Северно от гара Сарафово теснолинейката е правила една голяма лява крива през заблатената низина на вливащата се в Атанасовското езеро река Азмак. На това място е останал насипът, който е повдигал трасето на около метър над блатото.
Преминаването над самата река е ставало чрез малко мостче, от което е останало само това:
(http://media.snimka.bg/s1/4139/034522932.jpg?r=0)

(http://media.snimka.bg/s1/4139/034522933.jpg?r=0)

(http://media.snimka.bg/s1/4139/034522934.jpg?r=0)

Малко по-встрани от трасето на теснолинейката има останки от още едно мостче, но за какво е било - незнам. Край него има само следи от тръстика, папур и различни водолюбиви птици  :)
(http://media.snimka.bg/s1/4139/034522935.jpg?r=0)



Друг изчезнал вече индустриален клон (този път с нормално междурелсие) е преминавал през днешната централна част на гр. Шумен.
Още в далечната 1911г. собствениците на тогавашната пивоварна фабрика изграждат жп клон, аз да си извозват по-лесно продукцията.
След национализирането на пивоварната е извършено голямо преустройство и разширяване. По това време (1956-1958г.) са построени и силозите, виждащи се на следващата снимка, което означава, че линията е съществувала и се е използвала поне до края на 50-те години.
(http://media.snimka.bg/s1/4139/034522936.jpg?r=0)

Така и не успях да открия някоя по-стара карта на Шумен, аз да видя откъде точно е вървяла линията.
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: vesko76 в 09 Януари 2015, 18:11:34
Знае ли някой дали е имало ли е проект за свързване на България с Гърция през Златоград с жп линия и ако е имало докъде е стигнал проекта?
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: TheJackal в 09 Януари 2015, 18:45:50
vesko76, чети тука:  http://www.jptactis.com/Archives/jpt906/stanev.htm   и тука: http://www.touristmedia.info/bg/articles/%D0%92%D1%8A%D0%B7%D0%BC%D0%BE%D0%B6%D0%BD%D0%BE-%D0%B5-%D0%B6%D0%BF-%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D1%8F-%D0%B4%D0%B0-%D1%81%D0%B2%D1%8A%D1%80%D0%B7%D0%B2%D0%B0-%D0%A1%D0%BC%D0%BE%D0%BB%D1%8F%D0%BD-%D1%81-%D0%9F%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B4%D0%B8%D0%B2/629/index.html     и тука: http://www.asenovgrad.org/history/publikacii-izsledvaniq-135.htm
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: pach в 10 Януари 2015, 10:01:22
Това са само "общински мечти", мераци на местни политикани и кметове, както
и мераците на част от народонаселението в района. Както от едно време, като са видяли ползите и
предимствата на теснолинейката в другия край на Родопите - Септември-Добринище, така и
сега като мерак на местните "велможи" (+ корпорация ДПС) , пишман политици и  далавераджии на еврофондове.
Истината  за едно време можеш да прочетеш достатъчно обстойно и задълбочено описана тук:
http://www.promacedonia.org/adzh/dzhonev_railway_macedonia.pdf
Където автора преди да "стигне" до конкретиката за Македония, е направил много подробен и качествен
анализ както на военно-политическото състояние в целия южен регион - от Пловдив до Бяло море,
така и икономическо-социаллните възможности за същият регион, който на запад "опира" в Македония,
а на изток - до Одрин и Босфора. Там е описано и начина на строежа на линията от Турция през Гърция,
към Македония. Това за отминалите времена.

А в днешно време чрез развитието на съществуващите транспортни коридори от север на юг,
се обуславят и трансевропейските трасета, които не включват новостроящи се линии.
Тоест сега ще се модернизират само изградените преди стотита години трасета по основните направления.

На кратко - железопътна линия през Златоград, би имала само местно значение каквото има и теснолинейката ни.
На Бяло море, няма голямо пристанище в райно на железопътен излаз от Златоград, което би поело транспортните потоци
от северна Европа към Бяло море. А да не забравяме, че едно такова трасе е свързано и с прокопаването на тунела
под Шипка (или района), защото в противен случай само швейцарци биха могли да организират нарастналия товаропоток
през планината в района на Кръстец. Но знаем, че дори швейцарците предпочитата тунелите, за такива "тесни" места.
Тоест по това направление няма ли тунел и голямо белморско пристанище, тя си остава само с местно значение.
Вярно, че атракцията и туризма не са за подценяване, но едва ли един туристически пътникопоток би изплатил
един такъв реализиран проект без държавна помощ. А държавата ни е заета да изпълнява трансевропейските трасета,
и не би се заела с нещо повече от отдаването на концесия, евентуално един такъв строеж. Тоест себестойността и
експлоатацията на евентуално трасе през Златоград, биха си останали на собствен риск за предприемачите.
ПРи липсата на голямо гръцко пристанище и относително малък пътникопоток към плажовете на Бяло море,
също не биха се ангажирали с такъв проект, без сигурни гаранции че ще са на печалба. Така смятам аз.

Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Vlado в 10 Февруари 2015, 11:37:27
Загубени в затворената линия (https://www.youtube.com/watch?v=c3OKFtUHrt0#t=57)
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: mill в 11 Февруари 2015, 22:54:56
Благодаря,Владо  :hi: :( ...до какъв упадък води премахването на една линия...
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: bouzanis в 16 Февруари 2015, 00:39:55
В Музея на минното дело в Перник имат запазени поне три локомотива от теснолинейката вътре в мината, както и много вагони (вкл пътнически), релсите си стоят също. Според хората от музея локомотивите са добре запазени и няма проблем да се реставрират и да върви влакчето за туристи, но трябват пари...
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: TheJackal в 18 Февруари 2015, 19:59:51
Нещо интересно от мрежата: http://oldburgas.com/bg/articles/%D0%B0%D0%BD%D1%85%D0%B8%D0%B0%D0%BB%D0%BE-%D0%B5%D0%BA%D1%81%D0%BF%D1%80%D0%B5%D1%81     :hi:

"Анхиало експрес"
(http://oldburgas.com/service/image?f=41383375821-1571.jpg&t=8)
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Denkaz в 23 Май 2016, 17:44:13
Относно линията в Нови пазар:
(http://s33.postimg.org/5px1p1v4f/DSC_0161.jpg)

Свършва в отдавна забравения завод "Китка"
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: gzo в 24 Май 2016, 11:50:41
Цитат на: vesko76 link=topic=3586.msg97969#msg97969 date=1420819894
Знае ли някой дали е имало ли е проект за свързване на Българея с Гърция през Златоград с жп линия и ако е имало докъде е стигнал проекта?

Искам да се върна пак малко на старата тема с ЖП връзката Асеновград - Смолян.
Познавайки много добре особеностите на релефа и възможностите на икономиката и тогава и сега, потенциала на тузирма, обема на стокооборота и др. фактори от значение за една ЖП линия, то стигам до заключението, че такова ЖП трасе би било напълно икономически неоправдано. Това е най-важния аспект, дали има изгода !
Няма да казвам колко стотици инженерни съоръжения трябва да се проектират и построят, защото нямам представа, но наистина са много. Денивилацията е голяма, особено в участъка Рожен - Смолян. Трябва да се усвоят толкова много завои, че преодоляването им би отнело часове, а с автомобил в момента се стига за ок. 2 часа. Кой би предпочел да преодолява 80 км. за 3, 4 или 5 часа ? Нито пътниците, нито товарите ! Трябва да се пробият толкова много тунели, че ще се строи с години. Дефилето на р. Чая е толкова тясно, че с години ще трябва да се взривяват скатове и извозва скална маса, че да могат да се достигнат наобходимите габарити за нормално медурелсие. Релефа там е такъв, че при всеки по-силен държд се изсипват камъни по трасето, един влак трябва да пъпли на места с 5-10 км в час за да преодолява налкона, завоите и опасните от свличане зони. От Асеновград до Смолян единствено при Чепеларе има достатъчно мясно място да се построи гара на която да се разминат 2 влака. При това половината град ще трябва да се изнесе от центъра за да освободи място за линията.
В момента най-голямата мечата на хората от региона е не да се изгради ЖП линия, а да се прекара 3-та лента на шосето (за товарни автомобили) за да се ускори движението на леките.
Към момента се извършва ремонт на шосето, продължаващ вече 5-та година ! Сега са я докарали до ремонт на 3-те тунела и с тези темпове ще ги стягат поне до края на 2017. В същото време от една година насам уж тече проучване с цел да се изгради частична трета лента. Подчертал съм частична, защото икономически не е изгодно да се прави цялостна 3-та лента, а какво остава за ЖП трасе !!!
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Eliyan в 18 Юни 2016, 22:51:32
Здравейте,
във връзка с южния жп-обход на Пловдив, за който става дума по-назад в темата, преди седмица го проследих с гугъл-мапс и стрийт вю, и се оказва, че значителна част от него е съхранена, като трасето добре се проследява в цялост. По картите все още го дават цяло. Изглежда е започвало със СОП преди гара Пловдив, и заобикаляйки градската застройка от юг, при което се отделят и цял куп индустриални клонове, стига до линията за КЦМ-Пловдив, ако добре се ориентирам, като любопитното е, че в допълнение, една варианта се отделя, пресича линията за КЦМ на ниво с кръстачка и се влива в главните линии при РП-Кръстовище.
Молбата ми е към някой от по-запознатите, ако може - нека разкаже кога е построена тази линия, кога е извадена стрелката с първа линия и дали понастоящем това трасе се ползва, макар и частично. А ако даде инфо и кои са клоновете, ще бъде супер.
Интересно, дали някога е имало директно преминаване на влакове от първа линия към РП-Кръстовище по този обход, и предвижда ли се негово възстановяване?
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: pavlinbg в 21 Юни 2016, 13:00:45

Друг изчезнал вече индустриален клон (този път с нормално междурелсие) е преминавал през днешната централна част на гр. Шумен.
Още в далечната 1911г. собствениците на тогавашната пивоварна фабрика изграждат жп клон, аз да си извозват по-лесно продукцията.
След национализирането на пивоварната е извършено голямо преустройство и разширяване. По това време (1956-1958г.) са построени и силозите, виждащи се на следващата снимка, което означава, че линията е съществувала и се е използвала поне до края на 50-те години.
(http://media.snimka.bg/s1/4139/034522936.jpg?r=0)

Така и не успях да открия някоя по-стара карта на Шумен, аз да видя откъде точно е вървяла линията.
[/quote]

Линията е минавала по днешната ул. "Владайско въстание", след което се е спускала към пивоварната, която се намира в полите на Шуменското плато. Доколкото знам, в момента е запазено само началото й, след което линията прави завой покрай бивше военно поделение /дивизията/ към бетоновия възел и бившето СМК. Разклонението към пивовара е било именно около дивизията, по днешната ул. "Владайско въстание". Инъче клонът до бившето СМК си стои, но се руши и не се ползва. Сега е частна собственост. Спомням си до преди около 20 г. всяка вечер по него минаваха маневрени композиции с по няколко вагона цимент. Смятам някой хубав ден да се поинтересувам дали в архива на Шуменско пиво или в държавния архив се съхраняват някакви документи или снимки от този несъществуващ вече жп клон до пивоварната.
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: vesko76 в 26 Октомври 2016, 17:37:11
Срещу сградата на бившата гара Оборище по 28—ма линия има запазена баластова призма от обръщателен триъгълник.Година на демонтаж края на 50—те или началото на 60—те години.
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: gregary в 10 Декември 2016, 16:12:30
Ж.п. клонът към с. Габра и мина Чукурово, вече може да го сложим изчезналите ж.п. линии.
Доскоро клонът обслужваше само въгледобива на мината, докато пътническия трафик отдавна бе закрит.
От пътническата гара са останали само основите и коловозното развития... След нея е товарното здание (не знам как точно се нарича) на мината. Но, след нея има останали стълбове от КМ, където е имало изтеглителни коловози обслужвани от ел. тяга.
https://www.google.bg/maps/@42.5486861,23.600355,337m/data=!3m1!1e3

Всичко се бута и реже за скрап.
(https://c1.staticflickr.com/1/399/30708367424_1a6acb7f00_h.jpg)
(https://c1.staticflickr.com/1/105/31511253646_8a4c98e56f_h.jpg)

Тук, доскоро имаше пътническа гара и магазия
(http://media.snimka.bg/s1/2750/031744853-big.jpg?r=0)- снимката не е моя (bgrail.eu)

Сега е само това:
(https://c2.staticflickr.com/6/5500/30739892733_0cfe879a4d_h.jpg)
(https://c1.staticflickr.com/1/591/30708388414_c4bc678f25_k.jpg) - вижте стрелката

(https://c1.staticflickr.com/1/155/31511197946_4ce22e22ba_k.jpg)
(https://c1.staticflickr.com/1/123/31549320655_f2c21ec8ac_h.jpg) - в дъното е товарното здание на мината. След него, на около 800 метра са и тези стълбове на КМ, останали от изтеглителни коловози. Зарити са в сгурия. Получило се е и тресавище.
(https://c1.staticflickr.com/1/143/31433626751_5086b50338_h.jpg)
(https://c1.staticflickr.com/1/540/30739822273_a3ebeac932_h.jpg)
(https://c1.staticflickr.com/1/686/31402563732_79f156c690_h.jpg)
(https://c1.staticflickr.com/1/388/31511161276_8e5f3b3752_h.jpg) - някъде в далечината трябва да товарното здание на мината, а след него са останките на пътническата гара.

(https://c1.staticflickr.com/1/139/31402584352_5d301d0ad0_h.jpg) - останки от ж.п. прелез на изтеглителните коловози.

Галерия (https://www.flickr.com/photos/118859148@N03/albums/72157673684525024/with/31511161276/)
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: pavel75 в 13 Декември 2016, 13:01:36
Публикувано във факти.бг: http://fakti.bg/world/214845-prizrachni-vlakove-brodat-vav-velikobritania (http://fakti.bg/world/214845-prizrachni-vlakove-brodat-vav-velikobritania)
Призрачни влакове бродят във Великобритания
ЖП транспорт като в готически роман

Публикувано във факти.бг:

Призрачни влакове пътуват във Великобритания, съобщи „Дейли мейл“. Изданието разказва за интересен феномен, който може да бъде видян на Острова.

Много често мистериозните железници са без реклами и обозначения и не спират на гарите по маршрута си.

Причината е, че са полупразни и много често се движат в късни часове. Тук идва логичният въпрос защо не закрият линиите?

Експертът Марк Смит посочва, че тази стъпка би била по-скъпа, отколкото ако пускат влакове по маршрутите от време на време.

„Процесът по закриване е дълъг и скъп. Това може да се избегне, ако се пускат влакове – примерно веднъж седмично“, заяви Смит.

Във Великобритания дори има ентусиасти, които преследват „призрачните влакове“ и търсят именно такива линии.

Много често се случва дори влакът да пътува без нито един пътник – само с екипажа.
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: anubis в 18 Юни 2017, 23:25:08
Ето две от много малкото останали снимки на теснолинейката от мина Принц Борис до гара Плачковци (около 7 км обща дължина) Трасето е начертано в уикимапията.

https://www.dropbox.com/s/ikh8zdxzohsd1eb/mina-Princ-Boris-1902.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/hjv036a9mjvxvik/Plachkovtsi-mina-Princ-Boris-1940%D0%B3.jpg?dl=0

Снимки на локомотивчето от теснолинейката, намиращо се понастоящем в депо Ст. Загора:

https://www.dropbox.com/s/f65is7ixb901bw1/SkypePhoto_20170617_113526.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/nd3d39tt1dzd92i/SkypePhoto_20170617_113532.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/n9xiq3cxtdmcdmo/SkypePhoto_20170617_113535.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/wzj1zeu7crt7zu8/SkypePhoto_20170617_113539.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/elowvix3rws3s9h/SkypePhoto_20170617_113542.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/4kal8vsmtmh6dvi/SkypePhoto_20170617_113546.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/owdyz06o2v3tk7x/SkypePhoto_20170617_113549.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/znsd1zs4fjzv9mk/SkypePhoto_20170617_113558.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/znsd1zs4fjzv9mk/SkypePhoto_20170617_113558.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/xtzg41ennwf8jyo/SkypePhoto_20170617_113601.jpg?dl=0


https://www.dropbox.com/s/uxjatqxz75zv6o5/SkypePhoto_20170617_113604.jpg?dl=0
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: liro4605 в 21 Юни 2017, 09:44:53
Цитат на: anubis link=topic=3586.msg108115#msg108115 date=1497817508
Ето две от много малкото останали снимки на теснолинейката от мина Принц Борис до гара Плачковци (около 7 км обща дължина) Трасето е начертано в уикимапията.
https://www.dropbox.com/s/ikh8zdxzohsd1eb/mina-Princ-Boris-1902.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/hjv036a9mjvxvik/Plachkovtsi-mina-Princ-Boris-1940%D0%B3.jpg?dl=0
Снимки на локомотивчето от теснолинейката, намиращо се понастоящем в депо Ст. Загора:
https://www.dropbox.com/s/f65is7ixb901bw1/SkypePhoto_20170617_113526.jpg?dl=0

    Здравей!
 Стана ми интересно за трасето но не го намирам.Би ли дал линк към него?
  Относно локомотива до колкото знам е от точка   2.12 (  https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0%B5%D1%81%D0%BD%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B5%D0%B9%D0%BA%D0%B8_%D0%B2_%D0%91%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F#.D0.9A.D0.B0.D0.B7.D0.B0.D0.BD.D0.BB.D1.8A.D0.BA-.D0.90.D1.80.D1.81.D0.B5.D0.BD.D0.B0.D0.BB_.D0.90.D0.94 ) , а именно от линията Казанлък-Арсенал
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: mitko0888 в 21 Юни 2017, 10:27:42
За локомотивчето в Ст. Загора имсля че навсякъде пише едно и също, поне аз не съм срещнал съмнения за него - копирам от уикипедията, от статията на Миро, само че т.2.14:

"Първият теснолинейния локомотив, който обслужва линията (Казичане - Дворец Врана) е "Искър" (Врана) произведен 1905 г. в Берлин, във фабриката A.BORSIG в Берлин, с фабричен номер 5912. След 1916 г. тази машина не се връща на линията, тогава както редица други такива на частни фабрики и предприятия е преведена в УЖПС и участва в голямото строителство на военни снабдителни теснолинейки през Първата световна война. След войната през 1920 г., заедно с всички останали на наша територия теснолинейки и подвижен състав, е предадена на БДЖ където получава експлоатационен номер 202 и участва в редица ж п и пристанищни строежи. От 1938 г. е предадена на Военната фабрика в Казанлък и работи по теснолинейката между фабриката и гара Казанлък. След закриването на тази теснолинейка остава в бездействие, от 1965 е недвижещ се експонат в двора на Локомотивно депо Стара Загора."

Този от снимката на мината няма нищо общо с него, освен милиметрите и може би броя на колелата.
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: pach в 21 Юни 2017, 10:58:20

Този е с по-близки визия струва ми се:
(http://picbg.net/u/16413/52475/861852.jpg)
 :lol:
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: anubis в 24 Юни 2017, 06:40:23
Миро, на уикимапията теснолинейката е отбелязана като черен път(каквото е и всъщност сега) с оранжева линия. Започва от Гръбчево и стига до входа на Плачковци където следата се размива. Ако си с Уиндоус при клик върху трасето изскача прозорец с инфо. При другите ОС няма тази възможност.
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Ivo Nedkov в 04 Юли 2017, 10:28:45
Миналата седмица минавайки през кв. "Левски" ми направи впечатление,
че жп линията минаваща през квартала е демонтирана.
Останала е само баластовата призма.
За съжаление нямах възможност да направя снимки.
Нали тя е част от бившата околовръстна линия?
Някой ако има повече информация, може да пише...
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: pavlinbg в 04 Юли 2017, 10:50:17
Цитат на: Ivo Nedkov link=topic=3586.msg108240#msg108240 date=1499153325
Миналата седмица минавайки през кв. "Левски" ми направи впечатление,
че жп линията минаваща през квартала е демонтирана.
Останала е само баластовата призма.
За съжаление нямах възможност да направя снимки.
Нали тя е част от бившата околовръстна линия?
Някой ако има повече информация, може да пише...

Участъкът от гара Биримирци до гара Подуяне е закрит, което си е пълно безхаберие /част от линията Волуяк - Подуяне/. По този начин всички товарни композиции /по направленията запад - изток и север - юг в района на жп възел София/ се пренасочват през ЦГ, като липсва алтернативно трасе. Участъкът от Илиянци до Биримирци според мен са го запазили заради ТЕЦ-ца.
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Ivo Nedkov в 04 Юли 2017, 11:51:17
Благодаря за отговора.
Струва ми се че преди 2-3 месеца линията си беше още там...
Мислех че може да се ползва някога, но явно от БДЖ са решили да я премахнат.
Поне предполагам, че я демонтират от БДЖ, а не я крадат циганите за скрап.
Липсват и траверсите а те май бяха бетонни...



Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: pavlinbg в 04 Юли 2017, 12:53:13
Цитат на: Ivo Nedkov link=topic=3586.msg108243#msg108243 date=1499158277
Мислех че може да се ползва някога, но явно от БДЖ са решили да я премахнат.
Поне предполагам, че я демонтират от БДЖ, а не я крадат циганите за скрап.

Ако не се лъжа закриването на този участък от линията стана с решение на МС. Може би причината е, че липсва достатъчно товаропоток и не си струва подръжката на паралено трасе. Наскоро бях чел някъде, че има проект линията да се възстанови като част от ЖП възел София, като по нея се движат товарни композиции. Добре, че все пак участъкът от Илиянци до Биримирци не е закрит. По същата причина не е закрит и клоновия участък от гара Захарна Фабрика до ТЕЦ "Земляне" Ако не бяха тецовете на София, сега нямаше да ги има и тези участъци  :)
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: pavlinbg в 04 Юли 2017, 12:59:38
Като сме на тема ЖП възел София, да попитам някой знае ли дали все още се използва жп линията в междугарието Курило - Световрачене? Интересно ми е дали минават влакове от там след затварянето на "Кремиковци". Може би сега от там минават транзит само товарни композиции, тъй като участъкът свързва 2-ра с 3-та главни линии.
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: jopeto в 04 Юли 2017, 17:57:43
Не се използва, контактната мрежа е свалена. Като съм питал защо, някой ми отговарят, че основота е пропаднала при наводнение и за това не се ползва. Други пък казват, че не знаят, защо не се ползва. Явно има голяма причина да не работи и въстановяването струва много пари, а явно няма влакове (от и за Кремиковци) заради които да се поправа и е нерентабилно.
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: jopeto в 04 Юли 2017, 18:07:07
Цитат на: Ivo Nedkov link=topic=3586.msg108240#msg108240 date=1499153325
Миналата седмица минавайки през кв. "Левски" ми направи впечатление,
че жп линията минаваща през квартала е демонтирана.
Останала е само баластовата призма.
За съжаление нямах възможност да направя снимки.
Нали тя е част от бившата околовръстна линия?
Някой ако има повече информация, може да пише...

Това междугарие не се ползва, понеже загубите от грабежи на влакове и потрошени локомотиви с камъни са огромни. Ако продължава да се ползва не дай си боже можеше да се стигне до смърт на машинисти или полицаи от транспортна полция. Вие преценете дали е "безхаберие" Гледате с розови очла пречупени през хобито. Реалността е брутална!
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: pavlinbg в 04 Юли 2017, 18:41:20
Цитат на: jopeto link=topic=3586.msg108252#msg108252 date=1499180827
Това междугарие не се ползва, понеже загубите от грабежи на влакове и потрошени локомотиви с камъни са огромни. Ако продължава да се ползва не дай си боже можеше да се стигне до смърт на машинисти или полицаи от транспортна полция. Вие преценете дали е "безхаберие" Гледате с розови очла пречупени през хобито. Реалността е брутална!

Ако това е истинската причина, скоро може да закрием и държавата  :(
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: KRAKOMOBILA в 04 Юли 2017, 19:42:40
Това е причината + инцидента с 45 163 и снегорина на прелеза при което загина единият от машинистите.
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: vesko76 в 04 Юли 2017, 21:14:16
https://www.google.bg/maps/@42.7124568,23.3492592,3a,46.9y,60.27h,80.86t/data=!3m6!1e1!3m4!1sGPTscy1HwOig7csVTebGHw!2e0!7i13312!8i6656  Това ако е демонтирана жп линия здраве му кажи.Улица Дан Колов на гърба на Юнион Ивкони в София.
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Mixy в 04 Юли 2017, 21:33:29
Цитат на: pavlinbg link=topic=3586.msg108254#msg108254 date=1499182880
Ако това е истинската причина, скоро може да закрием и държавата  :(

Като гледам статистиката с отрицателния прираст, наистина ще е "скоро" - до 20-30 години падаме под 4 млн, като от тях само половината ще са българи. А след това, просто не ми се мисли...
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Best Ripper в 04 Юли 2017, 22:03:05
Цитат на: pavlinbg link=topic=3586.msg108254#msg108254 date=1499182880
Ако това е истинската причина, скоро може да закрием и държавата  :(
Цитат на: Mixy link=topic=3586.msg108257#msg108257 date=1499193209
Като гледам статистиката с отрицателния прираст, наистина ще е "скоро" - до 20-30 години падаме под 4 млн, като от тях само половината ще са българи. А след това, просто не ми се мисли...
Mixy, не малко хора още живеят в "розовото бонго" и някакви мъгляви фантазии... А като погледнат навън през прозореца, нищо не разбират от рИалиЗъма на улицата...  :dirol:
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: zazo в 04 Юли 2017, 23:19:33
Аз па ще ви кажа, аман от пророци и ясновидци.
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: bdz43r в 05 Юли 2017, 08:16:03
Линията Биримирци - Подуяне стана излишна със закриването на Подуяне-разпределителна. Демонтира се, защото с естественото намаляване, дори спиране на движението, започнаха да изчезват релсите.
По същото трасе се предвижда да има линия Биримирци - Искър, която би трябвало да се прави по проекта за ЖП възел София.

Курило - Световрачене няма кой да минава. Навремето имаше почти ежедневни посегателства към контактната мрежа, затова каквото остана неоткраднато, беше демонтирано. Известно време имаше инцидентно движение с дизелова тяга, но и то замря.
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: pavlinbg в 05 Юли 2017, 15:04:59
Цитат на: bdz43r link=topic=3586.msg108264#msg108264 date=1499231763
Линията Биримирци - Подуяне стана излишна със закриването на Подуяне-разпределителна. Демонтира се, защото с естественото намаляване, дори спиране на движението, започнаха да изчезват релсите.
По същото трасе се предвижда да има линия Биримирци - Искър, която би трябвало да се прави по проекта за ЖП възел София.

Курило - Световрачене няма кой да минава. Навремето имаше почти ежедневни посегателства към контактната мрежа, затова каквото остана неоткраднато, беше демонтирано. Известно време имаше инцидентно движение с дизелова тяга, но и то замря.

Благодаря за информацията ! :thank_you:

Все си мислех, че участъкът между Курило и Световрачене се ползва за товарни композиции, но явно няма транзитно движение в направлението север /Видин, Лом/ - изток /Бургас/.
Относно проекта за ЖП възел София - дано скоро има някакво развитие.
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Old Boris в 05 Юли 2017, 23:30:33
А тук може да се видят някои линии, които се поддържат независимо от условията.
https://www.youtube.com/watch?v=bTPYdq6SksQ
При нас нещата са от друго естество :) :hi: &bgflag
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: liro4605 в 06 Юли 2017, 09:31:28
Цитат на: pavlinbg link=topic=3586.msg108272#msg108272 date=1499256299
Все си мислех, че участъкът между Курило и Световрачене се ползва за товарни композиции, но явно няма транзитно движение в направлението север /Видин, Лом/ - изток /Бургас/.
Не знам да е осъществявана такава връзка.
Курило-Световрачене се ползваше най-вече за ломските вертушки идващи към Кремиковци.С закриването на завода стана направо ненужна да го кажа.Минавал съм многократно от там и беше доста атрактивно от някой гледни точки.

За линиите ПодуенеР-Биримирци и Биримирци-ПодуенеР  има много какво да се разказва.Едно от интересните неща е ,че това са може би единствените линии които бяха еднопосочни.За първата съм се молел да не ме пускат от там,къщите нямаха габарит,масите бяха по линията.(има един клип с влак преминаващ през един пазар-нещичко такова беше)Залагали са ми купе от ГАЗ за да спрат влака.За там съм слушал една история,че пускат влак и когато ромите го спират и отварят отвътре изкачат барети и.... ,но и това не е помогнало.Не беше никак приятна линия.Обратната от Биримирци към ПодуенеР беше по безопасна ,но с годините и там се изучиха.
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: bdz43r в 06 Юли 2017, 14:53:33
Докато работеше тази линия Пдр-Бир, в почивните дни точно през нея се организираше бит пазар и "стоката" (всякакви отпадъчни боклуци и дрънкулки) се редеше направо на линията. Като се зададе влак, каквото не бъде отместено, го отнасяше влака.
Положението беше съвсем като на онзи клип с пазара, само че без платнищата отгоре.
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: vesko76 в 18 Август 2017, 19:42:02
Скоро от сградите от началото на експлоатация на 28-ма линия няма да остане нищо https://www.youtube.com/watch?v=DKNIvefxFlU
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Old Boris в 19 Август 2017, 10:56:05
Тъжна картинка! Но имаме стабилност :search:
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Eliyan в 28 Септември 2017, 16:06:34
Някой разполага ли с данни докога се е ползвал жп-клонът към столичната митница?
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: liro4605 в 29 Септември 2017, 14:02:08
Няма ли някой вещ по питането,че и на мен ми е интересно.
  Последно един колега който живее в блокчетата до наказателния паркинг ми разказваше колко различно е било там и ,че е имало пасарелка дори.Някъде бях гледал снимка,че на сегашното недостроено от пощите е било депо за вагони.
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: pach в 29 Септември 2017, 14:25:24
Не знам ....може би някога...и да е било депо за вагони.
Пощите там бяха зарязали един DB-ски голям пощенски вагон в халето им, за
който се твърдеше, че бил дори брониран...е едва ли, но май е имал сейфове с които се е прекарвала валутата ( вероятно долари по тошово време). Може би даже е още там....
Пасарелка не си спомням да е имало, но два тунела ( пешеходни) със сигурност. Този по-близкия беше до входа на ЖПзавода от към коловозите. Лично съм минавал по него не един път.

Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Eliyan в 30 Септември 2017, 12:48:58
Пешеходният подлез, за който Pach пише, си го има. Преди човек да достигне южния му вход, пресича на ниво клона за митницата, няколко десетки метра от който, ако не се лъжа, съществуват все още, макар и намиращи под "игото" на паркинг :resent:. От гугъл мапс и клипчета, качвани в нета от машинисти, пътуващи по първа линия (в участъка София-Подуяне), съдя, че и отделителната стрелка от главната линия е все още на място и свързана. А лично аз имам смътни спомени (от преди 15 години), че складът на митницата е със зъбчата рампа, като тази на Сточна гара, но мисля че при рампата линиите са извадени. 
 
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Eliyan в 30 Септември 2017, 13:15:13
Други линии от района, за които моля някой по-запознат да сподели:
- линията за стокова борса Зимница. Поне един коловоз със сигурност е влизал в склада, минавайки първо пред силозите на Мелничния комбинат, а сетне плътно по северната страна на високото сдание на борсата. На гугъл мапс се вижда добре, а аз имам спомени, че съм виждал линията и рампата, като линията частично беше бетонирана, за да минават камиони, но не беше извадена и релсите частично се виждаха. Евентуално в склада е влизала и втора линия;
- линията за т.нар. Кланица. Така я дават в старите карти, които я датират към 1933г. Днес на крайната й точка има сгради с надпис "Родопа", видимо изоставени, вероятно строени след 1944г. и заменили по-стари сгради с подобно предназначение. Линията трябва да е пресичала ул. Малашевска - дори на по-нови карти на София така я дават, но на място следи от прелез не съм видял. Според гугъл мапс, има все още железобетонен мост над Владайската река, само за тази линия, но днес релсовият му път го няма. Прекъснат е някъде след прелеза на Мелничния комбинат. На тази линия вероятно е (била) Дезинфекционната станция за товарни вагони, но и личният ми обход на място (в дълбочина по ул. Медникарска), и прегледът по гугъла, не ми помогнаха да идентифицирам точно къде е тази станция, има ли я още, и свързана ли е с мрежата.
Ако някой може да осветли темата - както за самите линии, така и за експлоатацията им, ще съм благодарен.   
 
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: pach в 30 Септември 2017, 21:34:33
Впрочем оказа се, че ДА - имало е пасарелка в района за който говорим по-горе...но е била доста отдавна - преди да реконструират  Ц. гара:
(http://2.bp.blogspot.com/-Qwwsfuoz1-c/Tw3x-l56bFI/AAAAAAAAGWQ/M6BgGRvePfU/s1600/panor.jpg)
Вижда се много ясно в дясно на снимката и явно тогава също е
водела към ...."Железопътната работилница"-София.
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: emilchaushev в 18 Декември 2017, 15:36:23
След срещата със сръбските приятели, помествам малко инфо за една теснолинейна железница която е стиигала почти до границата между България и Сърбия по река Ерма или т.нар Рударска железница ( или Рударева ... тук името според мен е тълкувателно...  защото железницата е била изградена заради рудата и мината на "Jerma" AD)

Дори имаме и линк към един филм за тази железница от 1929г, "озвучен" с надписи : https://www.youtube.com/watch?v=xjA1WpYNhxY (https://www.youtube.com/watch?v=xjA1WpYNhxY)

Ето и малко повече снимки в сръбския форум: http://www.zeleznice.in.rs:8080/forum/viewtopic.php?t=248 (http://www.zeleznice.in.rs:8080/forum/viewtopic.php?t=248)

И карта на железницата:

(http://www.zeleznice.in.rs:8080/forum/download/file.php?id=797&sid=14efa11a77fcd05acbc5876a95a6a52e)
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Eliyan в 27 Декември 2017, 20:03:10
Някой може ли да даде повече информация относно клон от гара Филипово до района на захарния комбинат "Кристал" в Пловдив /на място съм виждал следи, но ако някой каже до кога е работил, ще е супер/ и относно клона до Пловдивския панаир - има ли го още, може ли състав да стигне от гарата до панаира?
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Eliyan в 18 Януари 2018, 19:56:58
Някой има ли данни за бивш жп-клон в град Перник, северно от централната гара, вероятно отделял се от пета линия на място между гара Перник и връзката към Разменна, който след отделянето си се спуска, минава в мост над р. Струма /ако не се лъжа, все още съществуващ, макар и без линия по него/ и достига до района, ограничен от улиците Георги Раковски, Емануил Васкидович и Стримон?
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: vesko76 в 18 Януари 2018, 23:51:00
На тази http://web.uni-plovdiv.bg/vedrin/details/large/K-34-059-1.jpg  карта го има означен въпросния клон,но без повече информация за какво е бил ползван. http://web.uni-plovdiv.bg/vedrin/ линк към карта на Република България на която има още означени стари жп клонове.
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Rado в 19 Януари 2018, 13:40:21
Цитат на: Eliyan link=topic=3586.msg110337#msg110337 date=1516298218
Някой има ли данни за бивш жп-клон в град Перник, северно от централната гара, вероятно отделял се от пета линия на място между гара Перник и връзката към Разменна, който след отделянето си се спуска, минава в мост над р. Струма /ако не се лъжа, все още съществуващ, макар и без линия по него/ и достига до района, ограничен от улиците Георги Раковски, Емануил Васкидович и Стримон?


Бил е клон към ТЕЦ Перник. По моста е преминавал само краят на изтеглителния коловоз.
(http://media.snimka.bg/s1/6094/038431494.jpg?r=0)

В наши дни мостът е преустроен в пешеходен.
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Eliyan в 19 Януари 2018, 21:57:08
Много благодаря и на двамата за полезната информация!
А възможно ли е въпросният коловоз да е излизал не само откъм Прр /което приемаме за доказан факт/, но и откъм Перник? Трасето на ул. Раковски, както и един коловоз, отделящ се вероятно от първи коловоз на гара Перник /доколкото може да се види на гугъл мапс/ и стигащ до никъде /но все пак в разглежданата посока/ дават основание за такова предположение.
Иначе, ако правилно разбирам - там е имало ТЕЦ, впоследствие е построена сегашната ТЕЦ "Република" североизточно от гара Прр и свързана с последната, и старата ТЕЦ е разрушена? На гугъл мапс-а ясно личат следите от сградите, които се виждат на картата на Радо. Също се вижда мостът на пета линия над промушващото се под него трасе на клона.
Възниква и друг въпрос - каква е била голямата сграда след моста на Струма по този клон /която сега изглежда е разрушена/ и била ли е свързана с клона или просто се е намирала в съседство?
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Rado в 20 Януари 2018, 00:26:45
Големите сгради след моста са били на Машиностроителен завод Струма.
Ето повече информация за завода и ТЕЦ Перник:
http://www.standartnews.com/regionalni/butat_parviya_u_nas_zavod_za_mashini-325697.html (http://www.standartnews.com/regionalni/butat_parviya_u_nas_zavod_za_mashini-325697.html)

Ако си инсталираш Google Earth ще можеш да виждаш и "назад" във времето. В конкретния случай може да връщаш до 2005г., когато сградите на завода и ТЕЦ-а все още съществуват.
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Eliyan в 20 Януари 2018, 14:06:17
Благодарско! :) :)
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Pycku! в 15 Август 2018, 20:40:31
Здравейте. Нов съм във форума, но съм наясно с повечето неща. Качвам снимки с влакове които са събирани от други форуми и сайтове, за да ги имаме като спомен. Искам да подчертая, че снимковият материал не е мой, както споменах е събиран от другаде, надявам се, че няма да е проблем да го кача тук.

Линк към снимките ----> Линк за сваляне: https://ndox.abv.bg/download?id=6ac656fa3e


Също товарната линия Биримирци-Подуяне разпределителна, беше писано някъде по сайтовете, че има проект за нейното изграждане НАНОВО.
Това е новината ---> http://citybuild.bg/news/predvaritelniiat-proekt-traseto/36710
Съдейки по плана ако я направят, прелеза на улица Летоструй ще изчезне, а линията ще минава под самата улица, както е направено при Ботевградско шосе.
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Petko Ivanov в 15 Август 2018, 21:33:39
Благодарности за снимките.
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Pycku! в 16 Август 2018, 12:21:48
Иначе някой по-навътре в нещата с железниците? Както писах по-горе, мислят да изграждат наново Биримирци-Подуяне разпределителна. Дали имат наистина такива планове както е в по-горният ми пост?

Кадър от 2014 на прелеза при Летоструй.

(http://prikachi.com/images/488/9385488z.jpg)
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Vlado в 16 Август 2018, 13:44:06
По принцип намерение има! Както виждаш има и изработени идейни проекти. Преди няколко години с европейски средства беше реализиран и проект за Развитие на железопътен възел София, част от който са и жп връзките между Биримирци и вече бившата гара Подуене разпределителна, в който бяха описани всички варианти за развитие на този жп ареал. Вече е в ход и процедура по изпълнение на част от проекта за Развитие на железопътен възел София, този между Централна гара София и гара Волуяк (https://infrastructure.bg/news/2018/08/08/3292948_vuzstanoviha_turgovete_za_proektirane_i_stroitelstvo/), т.е. някой ден, може би, всичко ще се реализира, но кога ще стане това, надали някой в момента може да прогнозира.

п.п. Горният кадър вече не е актуален - линията в този участък вече е изцяло демонтирана, а контактната мрежа свалена. Стърчат само стълбовете, при това не навсякъде.
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Pycku! в 16 Август 2018, 15:05:27
Кадарът е стар, както казах от 2014 година. Сега всичко е обрасло, а коритото на улица Рилска обител за няколко години е станало джунгла.

Май 2016:

(http://prikachi.com/images/227/9369227J.jpg)

Май 2018:

(http://prikachi.com/images/229/9369229N.jpg)

Чудно дали корените не са подбили баластрата. Сега забелязах в проекта, че искат да възстановят връзката през мелницата, сиреч в района на Хаджи Димитър ще възстановят двата прелеза, а как ще бутнат катуните зад кауфланда. Но ми е повече интересно как ще премахнат прелеза на летоструй, а линията ще минава под улицата.
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Vlado в 17 Август 2018, 16:43:03
Проектът предвижда премахване на всички прелези и преминаване на различни нива на влак и шосе, тъй че не се притеснявай - измислено е. Даже и Подуене разпределителна трябва отново да заработи, макар и с по-малък разпределителен парк.
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Pycku! в 17 Август 2018, 23:51:04
Функциите на Подуяне разпределителна ги е поела гара Илиянци и Искър. Предвижда се да има и стрелка към гара Искър. Обаче в един от проектите за възстановяване на линията до мелницата двата прелеза остават, но след прелеза на първа българска армия се очаквало да има голяма ограда от бетон. Въпреки, че на Жак Дюкло трудно ще го направят да минава отдолу.
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Vlado в 20 Август 2018, 15:09:59
Категорично прелези няма да има: Биримирци - Подуене разпр. Западен район ще е на насип, Биримирци - Подуене разпр. Източен район ще се удължи траншеята.
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Pycku! в 20 Август 2018, 21:13:54
Не знам защо искат да махат прелезите, при положение, че в редица други държави прелези има както и закони за прелезите. Много средства ще отидат за да удължат траншеята от Летоструй, още повече самата линия минава под Владимир Вазов и ще е малко трудно с траншея. Единствения прелез който ще остане по тази линия е в квартал Христо Ботев. Надявам се да оставят прелезите, ще отидат ненужни пари за такава инженерна "перестройка"... За подуяне западен район-биримирци вече и на самият план е по-объркано. Няма как да се направи траншея под улица градинарска и Първа Българска Армия. Остатъци от линията си стоят зад Лидъл.

https://www.sofia-agk.com/FileBrowser/File?path=Materiali%20kam%20dneven%20red%2F13.04.2018%2FGen%20plan_001_01_ok.pdf

Това е проекта.
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Filip Andonov в 20 Август 2018, 21:56:41
Простете за невежеството, но не беше ли една от основните причини за премахването на тази линия това, че минава през махала пълна с цигани? Какъв е смисъла след демонтирането и, да се изготвя проект за изграждане на трасето пак през същото място?
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Pycku! в 20 Август 2018, 22:14:38
Единственото за което я премахнаха беше, че трасето докато не се използваше беше разграбвано, но НКЖИ предпочете да си прибере релсовия път за да не си пълнят циганите гушите с пари от релси. Ако беше нормален квартал без мургави сигурно още щеше да си стои. Пък и сега разбраха, че товарния трафик не може повече да минава през пътническите коловози и да обикаля през гари. Все се чудя дали някой пази някой друг кадър от влак по линията, но никой досега нищо, ако има от тук някой който има нека сподели.
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Filip Andonov в 20 Август 2018, 22:47:28
За съжаление нямам снимки, имам само детски спомени от 80-те години, когато линията пресичаше Ботевградско шосе отгоре. Влаковете минаваха на често, дълги товарни композиции...
С брат ми обичахме да редим камъчета върху релсите, точно на мястото от твоите снимки, за да видим как локомотива ще ги натроши  :)
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Pycku! в 20 Август 2018, 23:06:13
Да попитам защото имам бледи спомени от нея когато беше в експлоатация - влаковете с каква скорост се движеха? Защото 2010 след онази катастрофа със снегорина локомотива беше доста изпочупен. Иначе сега разбирам, че първо е пресичала Ботевградско шосе, а впоследствие е направено коритото.
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Filip Andonov в 21 Август 2018, 00:02:29
Най-вероятно 40-60км/ч. Коритото го изкопаха в началото на 90-те, когато ремонтираха Ботевградско и района около гара Подуене. Дълги години беше затворено шосето. Разшириха го и положиха и трамвайното трасе в средата.
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: bdz43r в 21 Август 2018, 09:52:03
Максималната скорост беше 60 км/ч по цялата линия. В края на махалата имаше една табела за начало на намаление 40, но тя от една страна беше отляво, от друга - нямаше предсигнали, от трета - такова намаление не фигурираше никъде в книгите и аз никога не съм я считал за легитимна и си карах с 60. Много от по-бъзливите колеги обаче не смееха да минават бързо и често имаха премеждия, защото с по-ниска скорост туземците успяваха да се качат на последния вагон, да отворят крана и да спрат влака.
При изкачването в траншеята след Ботевградско шосе релсите постоянно бяха намазани с нещо и с по-тежък влак, трябваше в най-ниската част да си с максимална скорост и напълно разхлабена спирачка, за да успееш да минеш през махалата достатъчно бързо, въпреки буксуването.
Редовен номер беше някой туземец или туземка с бебе да ходят по линията уж, че не усещат, че идва влак, за да го накарат да спре. Решението беше в едно късо изсвирване, така че да разберат, че машиниста ги е видял, но нищо повече, така че да са наясно, че няма намерение да спира. Много бързо се махаха.
Гуми, седалки от коли, варели и всякакви други препятствия бяха редовно явление по линията. В последните години проблемите бяха намалели, защото за всеки влак имаше полиция, която пазеше и докладваше, че терена е чист преди да се пусне влак.
Интересна и вече малко известна подробност е, че двете линии от Биримирци до Пдр бяха с еднопосочно движение. Влаковете от Пдр за Бир заминаваха само на запад, а тези от Бир за Пдр влизаха само от изток, съответно след отпадането на западната линия, заминаващите започнаха да минават през Централна гара. Източната линия беше демонтирана, след като изчезнаха стотина метра релси, когато местните усетиха, че няма движение след закриването на гара Пдр.
Между другото, по трасето на западната линия поне десетина години след закриването му, по стълбовете вървеше един фидер (проводник), захранващ участъка Подуяне - Казичене от подстанция Илиянци. Беше демонтиран след прекарването на нов фидер през гара София.
Цитат на: Pycku! link=topic=3586.msg112447#msg112447 date=1534795573
Иначе сега разбирам, че първо е пресичала Ботевградско шосе, а впоследствие е направено коритото.
Преди коритото и преди да се построи трамвая е имало прелез. Тогава по Ботевградско е имало тролейбус, чиято контактна мрежа се е пресичала с тази на влака аналогично на пресечките между трамвай и тролей, с тази разлика, че влакът е имал участък без напрежение и се е минавало задължително със свален пантограф. Има легенди, че се е случвало при преминаване с вдигнат пантограф, да изгърми мрежата на тролеите, заедно със самите тролеи, но мисля, че са силно преувеличени.
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Pycku! в 21 Август 2018, 10:56:59
Интересни факти, евала. Иначе дори и на гугъл мапс няма кадри с влакове от там а все търся, колекционирам такива. Един познат разправяше, че по линията рядко са минавали влакове, след катастрофата със снегорина, или винаги си е било редовно движението? Като се заговори за онази катастрофа на Летоструй със снегорина, ти като по-познат ще ни разкажеш ли всъщност какво се е случило? Дали наистина бариерите са били вдигнати при преминаваш влак или просто шофьора на снегорина ги е заобиколил, защото след инцидента бариерите си бяха цели и здрави.
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Vlado в 21 Август 2018, 12:49:17
http://news.bnt.bg/bg/a/23036-oshte-za-katastrofata-sys-snegorin-i-vlak (http://news.bnt.bg/bg/a/23036-oshte-za-katastrofata-sys-snegorin-i-vlak)
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Pycku! в 27 Август 2018, 15:33:16
https://www.google.com/maps/@42.6756639,23.3846007,163m/data=!3m1!1e3

Да знае някъде това отклонение до Булгарплод за какво се е използвало? Предполагам се е свързвало с линията за Пионер където е прекъснат коловоза. Самите коловози на снимката по-точно за какво са се използвали? Има доста семафори и два пункта.
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: pavlinbg в 27 Август 2018, 21:01:03
Коловозите изглеждат в добро състояние. Интересно дали се използват и понастоящем ?
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Pycku! в 27 Август 2018, 23:01:32
Днес обходих маршрута. Коловозите изглеждат изчистени заради здравата баластра, която бурените не са успели да пробият. Ето и няколко снимки. Фейсбук ми прецака качеството, затова са така. Явно отдавна не са ползвани, но някакво маневрено трасе ли е било или!?

(http://prikachi.com/images/132/9392132w.jpg)
(http://prikachi.com/images/134/9392134o.jpg)
(http://prikachi.com/images/133/9392133e.jpg)
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: pavlinbg в 27 Август 2018, 23:43:39
Явно по тези релси скоро не е минавал влак, въпреки че изглеждат здрави. Според мен това отклонение се е ползвало от "Булгарплод", докато е съществувал като предприятие. Не знам дали тези складове се използват в момента.
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Pycku! в 28 Август 2018, 16:51:14
bdz43r - Трябва явно отново ти да ни светнеш и по този въпрос!  ;D ;D
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: bdz43r в 28 Август 2018, 22:23:28
Това е бившата гара Слатина. До нея се стига от западния район на бившата вече Подуене-разпределителна по метален мост, съседен на двата моста с пътищата към летището. След гара Слатина, линията е продължавала към Пионер и се е събирала със съществуващата още линия със стрелка малко преди моста над бул Шипченски проход. Крилният семафор, който до скоро стоеше край ВТУ е бил точно за тази стрелка. Така до Пионер е можело да се стигне с влак от приемно-отправния парк на гара Пдр.
Вероятно след замиране на движението в това направление и с цел да отпаднат двата прелеза през бул. Проф. Цветан Лазаров, това парче между гара Слатина и стрелката е демонтирано, а гара Пионер остава да се обслужва през Сточна гара. До преди десетина години гара Слатина се ползваше като клон за Булгарплод, но движението там приключи още преди да закрият Подуяне-разпределителна.
Цитат на: Pycku! link=topic=3586.msg112451#msg112451 date=1534838219
Интересни факти, евала. Иначе дори и на гугъл мапс няма кадри с влакове от там а все търся, колекционирам такива. Един познат разправяше, че по линията рядко са минавали влакове, след катастрофата със снегорина, или винаги си е било редовно движението?
Почти всички пристигащи в Пдр влакове от север и запад минаваха през Биримирци. Само някои по-малки и в по-спокойните откъм движение часове минаваха през Ц. гара. След 2011 г, когато се реши, че ще се закрива Пдр и започна постепенно прехвърляне на товарната работа във Волуяк, Искър и Илиянци, започна да се разрежда движението през Биримирци. Все пак дори преди това, особено ако полицията каже, че не може да отиде в махалата в обозримо бъдеще, а през Ц. гара има трасе, влаковете минаваха приоритетно от там. След това е ясно... маневрената дейност се прехвърли на другите гари и Пдр се закри. Сега там действат само вагоноремонтното депо за товарни вагони, бившето хладилно депо (като локомотивно за дизеловите локомотиви на БДЖ-товарни превози) и локомотивното депо на БДЖ-пътнически превози.
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Pycku! в 28 Август 2018, 22:54:48
Другите държави инвестират милиони и милиарди в товарен железопътен транспорт, само тук си закриваме гарите... Натовареният пътен трафик включително и тировете в София може да изчезнат с едно елементарно решение. Тези линии да се възстановят и при тях да има главни логистични пунктове за цяла София. Гара Пионер пустее от колко години вече насам, а може да стане логистичен център за строителни продукти в тази част на София. Включително и линията към тец земляне може да се изгради до нея логистичен център. Разбира се това са само мечти, ама нали са безплатни. Друго си Бате Бойко да прави само асфалт с онзи заклет релсофоб Диков... После защо има мръсотия в София, а за зимата да не говорим. Тирове над 10 тона тъпчат из софийските улици и правят задръствания, а решението е електрефициране на тези трасета и влизането им в употреба.
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: jopeto в 28 Август 2018, 23:36:39
Цитат на: Pycku! link=topic=3586.msg112512#msg112512 date=1535486088
Другите държави инвестират милиони и милиарди в товарен железопътен транспорт, само тук си закриваме гарите... Натовареният пътен трафик включително и тировете в София може да изчезнат с едно елементарно решение. Тези линии да се възстановят и при тях да има главни логистични пунктове за цяла София. Гара Пионер пустее от колко години вече насам, а може да стане логистичен център за строителни продукти в тази част на София. Включително и линията към тец земляне може да се изгради до нея логистичен център. Разбира се това са само мечти, ама нали са безплатни. Друго си Бате Бойко да прави само асфалт с онзи заклет релсофоб Диков... После защо има мръсотия в София, а за зимата да не говорим. Тирове над 10 тона тъпчат из софийските улици и правят задръствания, а решението е електрефициране на тези трасета и влизането им в употреба.
Преди да ги плескаш тия глупости, знаеш ли колко загуби е донесла конкретната линия от Биримирци в ограбени валков и потрошени локомотиви ? А знаеш ли колко струва поддръжката на железен път или гари, които не се ползват и ги разфасоват циганите. Всяка действаща гара се обслужва от персонал. Началник-гара , Дежурен ръководител движение, постови стрелочници, маневрена бригада, търговски чиновник и други. Като няма товари и пътници от форумът ли ще събираме пари за заплатите им, защото някой тъгува по Гара Пионер, да речем. Ако не знаеш нещо, може да пишеш до НКЖИ-то, те ще ти обяснят защо не работи някоя гара.
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Pycku! в 28 Август 2018, 23:51:51
Глупости не дрънкам приятелю, ама въобще. Загуби носи заради едно конкретно "племе" което много лесно може да се озъпти и дресира, обаче същото това "племе" е редовният електорат на тези които пратиха българските железници в не в трета, ами направо в десета глуха! Самият факт, че ги е имало тези гари и са съществували означава, че е имало полза от тях. Товари и пътници няма защото едно предишно управление и едно сегашно премахнаха тези структури и сега транспортните им фирми на половината "бизнесмени" чупят асфалт и правят мръсотия по пътищата. Всяка друга бяла държава налива и налива средства в железопътен транспорт, само в България се закрива такъв и ти обясняват колко са ти налудничеви представите за такъв. В една Америка и един Израел краденето на релсов път и спиране на какъвто и да е влак се наказва със строг затвор а нищо чудно и като пристигне там полиция да стреля. Проблемите не са в железопътните линии и гари, в това по какъв начин може да се предпазят от нападения на индийци.
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: jopeto в 29 Август 2018, 00:11:25
Боже, поредният дето не е рзбрал, че на тоя свят няма нищо безплатно. Прочети малко из форумът от кога точно се източва БДЖ и от кого! Някой беше пуснал много добра статия , пък си прави изводи сам. Ако милееш толкова за железниците поработи малко в системата и без това търсят хора, пък после може да си пишем пак. По-прогнило дружество от това е може би само Енергийният Холдинг. Но да не цапаме темата. Ако иска, модераторът може да забърше! 
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Pycku! в 29 Август 2018, 00:32:08
Не става въпрос за цапане на темата, ние не се караме а дискутираме. Говорим неща които мисля, че са пряко свързани с тази тема, а и пишем за актуалната обстановка. Не съм конкретизирал конкретно управление, поне две изредих. Истината е, че каквото и да е в България вече все е калпаво. Я управлението в железниците, я в някоя друга сфера. По принцип на железничарски фолклор не вярвам много-много, но оплакванията им и критиките към БДЖ и НКЖИ съм убеден, че са истини. Проблемите не са по релсите, коловозите, локомотивите и желязото от което са направени, а в пирамидата по ръководствата.
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Dispatcher в 29 Август 2018, 09:02:37
Моля, успокоете страстите!

Disptacher
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: jopeto в 29 Август 2018, 09:12:52
Аз съм приключил, трий там глупости !!! (Втора молба към модератора) Да не цапаме темите с ревове от сорта "Ако, бабаб ми беше мъжка" и прочие.
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: pavlinbg в 29 Август 2018, 09:42:44
Не става въпрос само за финансова обосновка. Линията Биримирци - Подуяне се явява алтернативно трасе в направрението за Пловдив. Така напр. товарните влакове няма да минават през Централна гара, а вместо това транзит през Волуяк - Биримирци и Подуяне. Съответно това ще доведе до по-голяма бързина, сигурност на движението, по-малка амортизация на стрелките и железния път, по-малко шум и пр. Всъщност, железопътният транспорт е стратегически отрасъл и не трябва винаги да се подхожда само от финансова гледна точка. По същите съображения, след закриването на линията, запазиха гара Биримирци, защото обслужва ТЕЦ "София".
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: mitko0888 в 29 Август 2018, 10:29:25
Какво им пречи на товарните влакове да минават през централна гара София? Колко са тези товарни влакове на час? Да не са 20 или 100... Сигурно има няколко влака на ден. Защо трябва да се поддържат няколко "алтернативни" трасета? - да не би да падне някоя бомба? И кое му е стратегическото на жп отрасъла? На днешно време всичките му аспекти си имат алтернатива и една елементарна оценка на риска обезмисля всички теории от 50-те години, които и до сега са определящи за държавния жп транспорт у нас (което е и причината за състоянието му).
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: pach в 29 Август 2018, 11:51:36
Ако отидете на централна гара за един час я видите влак,
и то пътнически там я не. Коловозите са пусти не от вчера.
Товарните влакова пък са още по-голяма рядкост от
пътническите.

А да ми се дават за пример чужди държави, ми видите ли
само ние си закриваме линии наистина е пълна глупост.
Дори в Германия (най-развитата в железопътно отношение)
се закриват, клонове, цели железопътни направления и
огромни депа. Също така и там е пълно с изоставени гари
и товарни паркове, включително вагони. Само дето си нямат цигани...или по-точно нашите и там щъкат, но складовете
за скраб не работят като у нас .
Там скрабът се оползотворява на съвсем друг принцип и изключително на едро. От фирмите се изискват не само машини
и годишни отчети, но и документи, че това което режеш и караш към стоманолеярните е твое или поне си нает от настоящият собственик на нарязания обект.

Колкото до старите линии около София, всичко вече е отживелица.
Мнозина вече не да си спомнят, я да знаят, че бул. Ситняково и
бул.Щипченски проход ( в частта си от румънското посолство до външно министерство) всъщност са прокарани на мястото
на първата околовръстна линия????
А моста под Цариградско шосе преди сп.Ал.Жендов всъщност
е бил железопътен надлез над нея за шосето???

Така някога околовръстна линия е била извън София или в
нейните покрайнини (мол Сердика у на мястото на гара Крепостен батальон) а сега е едва ли не в център на града.

Да плачем за разни "стратегически" линии и технологии от типа " товарен вагон на рампа-  магазия", както и запазването и възстановяване за движение е все едно да върнем Ил-18 в авиопарка на България Еър!!!!!!!!

Ако все пак се намерят пари, хубаво е да се построи поне единична (а защо не и двойна) жплиния отново в околовръст
на града ама с переспективя поне за още 25 години напред,
за да не се окаже отново пречеща или в чертите на разрастващия
се град. Така дори при блокаж на някоя от останалите гари в града,
(бомбардировка, катастрофа или годишен ремонт) града ще остане жпвъзел в работещо състояние ( макари затруднено)!
Всичко друго е фантазии или опит да се " усвоят" едни пари за мъртвородени проекти. ( подобно някога на Кремиковци).

"Расте, но не старее" не е само девиз. По един или друг начин
той все още е актуален. Ние строим вече трета линия
на метрото, а другите вече обмислят вкарването под градовете си
на системи от типа " HYPERLOOP"!!!!!
 :hi:
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Vlado в 29 Август 2018, 12:48:44
За моя, а надявам се и не само моя, радост инфраструктурната ни компания, гледайки по-надалеч, подготви и реализира проекта за развитие на железопътен възел София, който вече се и изпълнява, пък макар и засега само частично.
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Pycku! в 29 Август 2018, 14:11:06
Говорех по-горе общи приказки, а някои потребители на форума ми се нахвърлиха като чели аз лично съм тръгнал да ги строя и то от техния джоб. Явно с тази мизерия в БДЖ ги е докарало до истерия... Както и да е, няма лошо да се дискутира, а праволинейно да коментираме по темата е неинтересно.
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: pavlinbg в 29 Август 2018, 14:14:01
Цитат на: mitko0888 link=topic=3586.msg112521#msg112521 date=1535527765
Какво им пречи на товарните влакове да минават през централна гара София?

Нищо не им пречи, но защо да няма и резервно трасе? Все пак София е жп възел, не просто гара. При евентуален проблем на ЦГ, влаковете за Пловдив, респ. границата с Турция, ще трябва да чакат или да се използват обходни маршрути. Вярно, сега не минават много влакове, но не се знае след 20, 30 или 50 години дали това ще е така. Трябва да се мисли в перспектива, а не от днес за утре.

Цитат на: mitko0888 link=topic=3586.msg112521#msg112521 date=1535527765
И кое му е стратегическото на жп отрасъла? На днешно време всичките му аспекти си имат алтернатива и една елементарна оценка на риска обезмисля всички теории от 50-те години, които и до сега са определящи за държавния жп транспорт у нас (което е и причината за състоянието му).

Цитат на: pach link=topic=3586.msg112523#msg112523 date=1535532696
Да плачем за разни "стратегически" линии и технологии от типа " товарен вагон на рампа-  магазия", както и запазването и възстановяване за движение е все едно да върнем Ил-18 в авиопарка на България Еър!!!!!!!!

Без да се заяждам, с подобни аргументи бяха тръгнали да закриват жп клонове като този от гара Захарна фабрика до ТЕЦ "Земляне" например, но газовата криза от 2009 г.  много бързо ги отрезви. Наложи се да се пускат ремонтни групи, за да могат да минат жп цистерните с мазут. Ако не бяха подобни жп линии, София щеше да остане на студено. Технически грамотни хора сте, можете да изчислите какви мощности са необходими за отоплението на град като София. Ето защо жп транспортът е стратегически. Все пак това не е някаква сергия, която да ти носи ежеминутно доходи...
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: pach в 30 Август 2018, 12:52:09
Цитат на: Pycku! link=topic=3586.msg112528#msg112528 date=1535541066
Говорех по-горе общи приказки, а някои потребители на форума ми се нахвърлиха като чели аз лично съм тръгнал да ги строя и то от техния джоб. Явно с тази мизерия в БДЖ ги е докарало до истерия... Както и да е, няма лошо да се дискутира, а праволинейно да коментираме по темата е неинтересно.

Типично за български форум!!!
Както ти изразяваш по общи мнения, така и ние.правим същото.
Но когато нашите мнения не съвпадат с твоето, смяташ, че ти се нахвърляме!??? Логиката тук я няма - има само емоции, а емоциите на са аргумент в защита или опровергаване на дадена теза.. Както ти имаш право на мнение, така и ние...и не смятаме, че ти от своя страна ни се нахвърлятш, а просто коментираме.

А аргумента "че това няма да е от нашите джобове" отдавна не върви по следните причини:
- НКЖИ е ( все още) държавна компания с нашите данъци.
- Евентуално възстановяване на това старо трасе, ако се направи
от външна компания ( както се подозира) пакби ни струвало ...даже още повече пари.
- ако се усвоят поредните милиони от Европейски фонд, това са
пак наши пари - ние внасяме данъците си на практика в Европа.
 ....и като добавим, че при всички положения част от тези пари (=>50%) ще бъдат откраднати под една или друга форма,
а дали не стигат аргументите......

Ако се построи нова линия ( както писах по-горе) ще трябва да се вложат повече пари в проучването, проектирането и строежа му, а така остава по- малко за крадене. Но новото трасе ще е актуално поне минимум 25 години ( докато стигне града до него, или закрием този вид транспорт).

Да приемем, че някой е махнал с вълшебна пръчица (ти да видиш!!!) и е направил всичко без да вземе една стотинка от нашите!!! :sarcastic:
Ми после кой ще го ползва!?
Пряко или косвено - пак за наша сметка!!!
Която може да нараства логаритмично, в непряка и пряка зависимост, от това как е възстановено това старо трасе!!!

Тоест както и да го оглеждаш, все за нашите с теб пари става въпрос!!!!

Та така....
 :hi:

Цитат на: pavlinbg link=topic=3586.msg112529#msg112529 date=1535541241
Нищо не им пречи, но защо да няма и резервно трасе? Все пак София е жп възел, не просто гара. При евентуален проблем на ЦГ, влаковете за Пловдив, респ. границата с Турция, ще трябва да чакат или да се използват обходни маршрути. Вярно, сега не минават много влакове, но не се знае след 20, 30 или 50 години дали това ще е така. Трябва да се мисли в перспектива, а не от днес за утре.

Без да се заяждам, с подобни аргументи бяха тръгнали да закриват жп клонове като този от гара Захарна фабрика до ТЕЦ "Земляне" например, но газовата криза от 2009 г.  много бързо ги отрезви. Наложи се да се пускат ремонтни групи, за да могат да минат жп цистерните с мазут. Ако не бяха подобни жп линии, София щеше да остане на студено. Технически грамотни хора сте, можете да изчислите какви мощности са необходими за отоплението на град като София. Ето защо жп транспортът е стратегически. Все пак това не е някаква сергия, която да ти носи ежеминутно доходи...

Именно!!! Без заяждане, а само с аргументи като зрели хора.
Примера ти не е актуален и то не заради разлика в годините
Ами ако все пак това трасе беше демонтирано, нима нямаше да прекарат необходимото гориво с два пъти повече авто цистерни????

Щяха на 100% .

Но щеше и да им струва малко по-скъпо а и нямаше да могат да им посинеят гърдите как са се справили
с газовата криза ( за която коствено и тогава и сега все още има виновни тук у нас)
Едва сега Бойко се опитва да диференцира газовите доставки.
А тогава трябваше ли българските политици да ритат, оная въшлива руска мечка. Ми тя им плесна само един шамар и си седнаха на гъза от "изненада" . А през това време Германия
вече имаше гарантирани доставки от руснаците и започна трети газопровод въпреки предстоящите санкции за това ( които така и не ги стигнаха). Само нашите политици се гъзат с нашите гъзове на всеки който ги пожелае!!!!

А един от основните аргументи сега всъщност е дали ще имаме квалифицирани кадри да го на правят, дали ще имаме достатъчно подвижен състав да го ползва, и дали ще е достатъчно евтино и ефективно това ползване .

Щото иначе ще е поредната "Екопътека" ( алузия с планинските пътеки) в която НКЖИ, БДЖ и българските данъкоплатци ще вложат парите  които ще бъдат откраднати от определените хора,
и след две три години ще открием ( подобно на екопътеките), че
там е пълно с бурени, никой не може да я ползва и никой не я поддържа...щото или няма договор, или парите са свършили!!!

Крачка напред се прави като пристъпиш в бъдещето, я не като ремонтираш и възстановяващ това което си изоставил някога.
Дали поради неефективност или друго също е предмет на аргументи.

Съгласен съм, че повече така в страната не може да се продължава, и не само по въпроса за железопътния транспорт.
Но не съм съгласен, че трябва да се дава възможността чрез такива ... бих казал " лоши" практики, да не го развиваме към
ново и по-добро бъдеще, а да кърпим отминалото настояще!!!

По цял свят като ще дават пари, купуват най-новото.
А ние тук ги даваме за кръпки по старото,
което продължава да изпуска от всякъде (пари)!!!!!!
 :hi:
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: bdz43r в 30 Август 2018, 18:46:11
Цитат на: pach link=topic=3586.msg112523#msg112523 date=1535532696
А моста под Цариградско шосе преди сп.Ал.Жендов всъщност
е бил железопътен надлез над нея за шосето???
Тука нещо се оплете... моста под шосето всъщност е бил железопътен надлез над него?
Старата линия е пресичала Цариградско шосе с прелез по следата на сегашната ул. Алфред Нобел. Нито надлез е имало, нито сегашната ул. Александър Жендов и подлеза ѝ имат нещо общо с това.

Линията през Биримирци наистина е била много необходима алтернатива на Централна гара, но това отдавна не е актуално... Задължително е трасето да се запази и да се предвиди възможност за бъдещо възстановяване, ако се появи отново такава необходимост, но да се строи наново линия сега по това проблемно трасе без да се решат генерално проблемите там би било крайно тъпо. От линия, заобикаляща гара София в момента няма никаква нужда. Когато тези обходни трасета са били от значение, движението във възел София е било няколко пъти по-натоварено и без тях товарните влакове не биха могли изобщо да се промушат. Сега на гара София има периоди от 20-30 и повече минути без нито един влак и няма тенденция това да се промени в обозримо бъдеще.
Единствено по време на ремонта на гарата и прилежащите линии се очаква да има известно задръстване, но тогава някои товарни влакове временно ще минават през Мусачево-Яна, където вече се възстановява контактната мрежа.
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: pavlinbg в 30 Август 2018, 20:32:21
Цитат на: bdz43r link=topic=3586.msg112542#msg112542 date=1535643971
Задължително е трасето да се запази и да се предвиди възможност за бъдещо възстановяване, ако се появи отново такава необходимост, но да се строи наново линия сега по това проблемно трасе без да се решат генерално проблемите там би било крайно тъпо.

Единствено по време на ремонта на гарата и прилежащите линии се очаква да има известно задръстване, но тогава някои товарни влакове временно ще минават през Мусачево-Яна, където вече се възстановява контактната мрежа.

Аз също мисля, че трябва да се решат проблемите, които са били налице при експлоатацията на тази линия и най-вече този с циганските набези. Разбира се едно бъдещо трасе трябва да се пресича на различни нива със съществуващите улици и булеварди, да бъдат поставени съответни обезшумителни пана, огради и пр.

Интересен вариант е трасето през Яна и разделен пост (РП) Мусачево. Хубаво е, че там възстановяват КМ. Мисля, че такива "байпаси" са полезни за движението на товарните влакове. Подобни РП е имало до Карнобат, Шумен, Каспичан и др, като са осигурявали транзитното преминаване на товарните композиции, но след намаляване на движението са демонтирани. Това обаче никак не бе добро решение. Например сега, за да пристигне интермодалният влак на "PIMK" от Пловдив до Търговище, през Комунари, композицията трябва да спре на гара Шумен, където машината да "обърне", след което да продължи към Търговище!? Кому е нужно да се правят излишни маневри и да се харчат на вятъра  стотици ампери ток, като този въпрос може да се реши с един РП.
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: VladoC в 30 Август 2018, 23:05:34
Павлине, за байпасите.
Разходите по обръщане на локомотиви, ел. енергия, спирачни проби и др. са за сметка на превозвачите.
Част от тези разходи те ги заплащат на НКЖИ.
Ако НКЖИ трябва да възстанови байпасите на Карнобат, Синдел, Каспичан и др. те ще се лишат от тези приходи и ще се натоварят с допълнителни разходи за поддръжка на байпасите.
Сам прецени кой има интерес от закриване на тези линии...
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: pavlinbg в 30 Август 2018, 23:56:58
Именно!  :hi:
Вместо да се мисли за подобряване организацията на жп транспорта, което ще е добре за държавата, се правят подобни тънки сметки.
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Pycku! в 09 Септември 2018, 23:15:22
Цитат на: bdz43r link=topic=3586.msg112449#msg112449 date=1534834323

Между другото, по трасето на западната линия поне десетина години след закриването му, по стълбовете вървеше един фидер (проводник), захранващ участъка Подуяне - Казичене от подстанция Илиянци. Беше демонтиран след прекарването на нов фидер през гара София.еличени.

http://vkolev.snimka.bg/reports/poduene-razpredelitelna-zapaden-rayion-birimirci.337994.10379172

Открих тези снимки, да нямаш предвид този проводник на снимките?  :)
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Vlado в 10 Септември 2018, 16:39:28
Мисля, че точно него има предвид!
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: pach в 31 Октомври 2018, 13:26:09

Изоставената линия към КТА Шумен:
https://youtu.be/3Zp2EzoJBO8
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: pavlinbg в 31 Октомври 2018, 15:47:54
Спомням си, че по тази линия минаваха по няколко маневрени композиции на ден - вагони със суровини и цистерни с мазут за ТЕЦ-а... :(
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Eliyan в 05 Юли 2019, 14:19:29
Някой да има информация дали в старото тм-депо "Клокотница" е влизала жп линия (подозрението ми е за клон плътно по северния контур на депото, евентуално отклонявал се от клона за Митницата)?
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: vesko76 в 05 Юли 2019, 22:49:01
https://m.youtube.com/watch?v=6y0LSzJkWDA Нереализирана гара Победа по 28-ма линия. Преди да бъде спряна от експлоатация е била спирка със стрелка на открит път.
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: toniemi в 02 Юни 2021, 01:12:52
Да попитам....На спирка Осетеново има стрелка на открит път,и линия влизаща в някакви шубраци....какво е имало там?

https://www.google.bg/maps/place/%D0%9E%D1%81%D0%B5%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BE/@42.613778,25.0313536,317m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x40a9babc7548720b:0x6868bf17f938a3cd!8m2!3d42.613036!4d25.0303871


https://www.youtube.com/watch?v=wSu0EMzoIRE

На 2ч и 50 мин от видеото!
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: Vlado в 02 Юни 2021, 07:03:30
Военно формирование 24350 - район Осетеново

Складове за гориво-смазочни материали. Районът е на подчинение на военно формирование 24350-Кочово и е част от Съвместното командване на силите (СКС). Преди унищожаването на ракетните войски на БА, това е било централен склад за специални горива за ракетните комплекси. ЗИП и ракетни боеприпаси са се съхранявали с 235-ти Центр. армейски склад - Карлово.

Източник: wikimapia
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: toniemi в 27 Април 2022, 00:21:32
След като руснаците прекъснаха газовите доставки колко актуален е въпроса,защо извадиха релсите на клона до ТЕЦ Земляне!
Сега как ще зареждат мазут!С автоцистерни?!?!
Тъпо!

Има вариант,отклонение от метродепото Земляне! :lol: :lol: :lol:
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: bdz43r в 04 Май 2022, 20:40:25
В метродепото обаче мазут няма.

На този етап ситуацията е много далече от пълно физическо прекъсване на газоподаването, което би наложило евентуално преминаване на мазут. Въпросът е преди всичко политически - от къде ще се договори газ и колко ще струва, за разлика от преди 13 години, когато газоподаването беше изцяло спряно от единствения източник. Освен това вече сме извън отоплителния сезон и нуждата от гориво за отоплителните централи е многократно по-малка. Предишния път беше посред зима в най-големите студове.

Иначе технически, релсите могат да се наредят обратно за няколко дни.
Титла: Re: Изчезнали ж.п. линии и малко известни съществуващи клонове
Публикувано от: pach в 05 Май 2022, 20:13:57
На територията на тец земляне има запас от мазут за три месеца.
Друг е въпрос - "зимни" или "летни"...и още...
дали може да се ползва лесно и бързо в котлите,
след последния ремонт-рекострукция там!(?)
За локалните топлоцентрали (като хаджи димитър примерно)
и тецовете софия и дружба...надявам се да е нещо подобно...