Последни публикации

Страници: [1] 2 3 ... 10
1
Цитат на: Petko Ivanov link=topic=268.msg125576#msg125576 date=1737131744
Имат ли право машинистите да откажат да заминат по този начин и така да спасят живота си?
Длъжни са да откажат, но обикновено и те също така искат. Просто това е пряката пътека, по която всички минават и ще продължат да го правят, въпреки, че понякога затъват в калта.
2
Имат ли право машинистите да откажат да заминат по този начин и така да спасят живота си?
3
Цитат на: bdz43r link=topic=268.msg125572#msg125572 date=1737059716
То винаги е било изрично забранено, но няма сила, която да го ограничи.
Не на последно място, една такава маневра до приемноотправен коловоз ще коства още 20-30 литра нафта, което ще е чиста загуба.

Много жалко е, че за това се плаща с цената на човешки животи. Абсурдно е 20-30 л. нафта да са по-важни от човешкия живот. Но това си е базисен проблем. Икономията е майка на мизерията и на всички беди. През последните десетилетия железопътният сектор в България е недофинансиран. Заплащането в НКЖИ не е на нужното ниво. Не се правят и достатъчно инвестиции и в инфраструктурата.
4
Цитат на: pavlinbg link=topic=268.msg125573#msg125573 date=1737062002
Но защо това се практикува толкова често, при условие, че е опасно?
Защото е по-лесно и бързо. Това е като парк с павирани алеи и кални преки пътеки. Колкото и да задължаваш хората да ходят само по алеите, те ще продължават да ползват пряката пътека. Ако не искаш да затъват в калта, трябва да павираш и калната пътека или да сложиш пъдар, който постоянно да ги контролира. Пъдари има, но са малко и предпочитат да стоят далече, защото е по-лесно да обвиниш някой, че е минал по пряката пътека и затова е затънал, отколкото постоянно да пазиш никой да не минава.
5
Да, сега прочетох в Наредба 58, че изрично се забранява това, но само за гари, включени в диспечерска централизация, и гари и разделни постове, определени със заповед на управителя на железопътната инфраструктура, от където влаковете заминават само по разрешаващите показания на изходния светофор. Но защо това се практикува толкова често, при условие, че е опасно? В чл.260, ал.1, т.1 от Наредба е посочено, че влакът се счита подготвен за изпращане, когато се намира и на коловоз в маневрен район, определен за заминаване. В случая влакът на БДЖ ТП не е ли потеглил от такъв коловоз?
П.С. Жалко ако това се прави с цел пестене на експлоатационни разходи, което е за сметка на сигурността.
6
То винаги е било изрично забранено, но няма сила, която да го ограничи.
Не на последно място, една такава маневра до приемноотправен коловоз ще коства още 20-30 литра нафта, което ще е чиста загуба.
7
Страшна работа! След като този участък е на ЦДУ, това да изпратиш влак от коловоз без изходен светофор си е направо руска рулетка. Това изрично трябва да се забрани!
8
Защото съседната гара е на централно диспечерско управление. Там има ръководител-движение, но той само присъства и нищо не прави.
Това означава, че тази комуникация трябва да е с влаковия диспечер, който няма как да "зачисли" влака в диспечерската централизация, ако той не замине от коловоз с редовен сигнал, което предполага, че и той е бил съгласен на такова заминаване, както вероятно се прави всеки ден. Значи в схемата е замесен и диспечера и сигурно още там е тръгнала веригата от събития. За такава катастрофа обикновено са необходими поне 5-6 груби нарушения и грешки накуп, които се правят ежедневно и в някакъв момент неизбежно се подреждат в злополучна комбинация.

А понеже движението се осигурява чрез автоматична блокировка, отпада задължителното попълване на дневници за размяна на телефонограми и не се иска писмено (записано в дневниците) съгласие от съседната гара за изпращане на влак. Разчита се, че автоматичната блокировка се грижи за това да не може да се даде разрешителен сигнал, ако не са изпълнени всички условия за безопасност. Това обаче очевидно изцяло е пренебрегнато, когато влакът заминава "на честна дума" от коловоз без никакъв сигнал.

Затова казвам, че такива катастрофи са рядкост у нас само, защото влаковете са малко. Бедна ви е фантазията колко често се случва, но просто няма насрещен влак и всичко завършва без никой да разбере. Знам за десетки случаи, които при по-натоварено движение щяха да са десетки катастрофи.
Само преди месец гарите София и Захарна фабрика изпратиха два влака един срещу друг. Там в момента не работи никаква междугарова осигурителна техника и движението е изцяло по телефона. Двамата ръководители-движение обаче се скарали и не си говорели и всеки изпратил своя влак на своя глава, без да иска съгласие от другия. Добре, че скоростта е малка и машинистите се видяха в прав участък и спряха.
9
След като ръководителят-движение на гара Кремиковци разрешава на машиниста да потегли от индустриалния клон като влак, защо все пак не се е обадил преди това на съседната гара, за да се увери, че междугарието е свободно и да предупреди? Да пуснеш влак в междугарие, без да се увериш, че е свободно и без да предупредиш съседната гара, звучи наистина стряскащо. Бог да прости загиналите в тази тежка влакова катастрофа!
10
Ежедневни порочни практики. Веднъж става, втори път става, на 102-рия път катастрофа.
Накратко, в гара Кремиковци има индустриален клон, от който излиза маневрен състав, който трябва да замине като влак. За да се спести маневрата по преместване на състава на коловоз, от който може да се замине (оборудван с изходен светофор), ръководител-движение се е обадил на машиниста и устно му е разрешил да замине направо от индустриалния клон. По това време другият влак вече е заминал от Световрачене по всички правила и норми.
Ръководител-движение се е усетил (по някакъв начин) какво е станало и съм почти сигурен, че се е обадил по телефона на заминалия влак и му е казал да спира (бил е последният набран номер). С другия влак обаче няма връзка и докато се организира спирането на тока, вече е било късно.
Страници: [1] 2 3 ... 10