RailwayPassion.com - Форум за железопътен моделизъм

Общ форум | Chit-chat => Общи приказки, свързани с хобито | Chit-chat about the hobby => Темата е започната от: Petko Ivanov в 05 Февруари 2012, 12:25:42

Титла: Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: Petko Ivanov в 05 Февруари 2012, 12:25:42
От линка долу може да свалите няколко статии от моя баща Константин Иванов относно критериите за качество на парните локомотиви. Разгледани са подробно немските и български локомотиви. Така чрез формули и теоретични обяснения се дава отговор на въпроса кои парни локомотиви са били сполучливи и кои не толкова успешни. Разгледани са сравнения с идеализирани локомотиви-еталони. Статиите са придружени с начертани от баща ми фигури на реални и еталонни парни локомотиви.

Линкът ще е активен до 20.02.2012. При наличие на интерес след тази дата ще кача информацията отново

http://dox.bg/files/dw?a=44eff23105
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: Boris 2-12-4 в 05 Февруари 2012, 12:34:21
 :give_heart: :give_heart: :give_heart:Дълбок поклон!!! :give_rose: :give_rose: :give_rose: Ученото си е Учено!!! :hi: :hi: :hi:
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: BaHkaTa в 05 Февруари 2012, 14:02:04
Благодарим за предоставените трудове на Инж. Константин Иванов. Много полезни материали, чета ги с голям интерес.
Ако нямате нищо против и сте съгласни мога да кача въпросните архиви на личен сървър и да предоставя линк за сваляне.
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: Сaprycorn в 05 Февруари 2012, 14:23:12
Много интересен материал :hi:
Но в същото време този материал поражда куп въпроси!
Като "нецелесъобразни конструктивни особености" са изредени неща като водоподгревателна инсталация, наличие на задна талига, наличие на вътрешни цилиндри с колянова ос. Може ли малко повече разяснения?
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: mitko0888 в 05 Февруари 2012, 15:18:51
Ясене, всяко нещо на този свят си има цена. Някои неща са скъпи на пари, други са трудни за поддръжка, трето пък ще е много сложно за производство и какво ли още не. И накрая като се опиташ на всичко това да сложиш една обща оценка - естествено тя ще окачествява нещата от точно определена гледна точка, а не изобщо.
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: Petko Ivanov в 05 Февруари 2012, 20:10:49
Цитат на: BaHkaTa link=topic=3626.msg72607#msg72607 date=1328443324
Благодарим за предоставените трудове на Инж. Константин Иванов. Много полезни материали, чета ги с голям интерес.
Ако нямате нищо против и сте съгласни мога да кача въпросните архиви на личен сървър и да предоставя линк за сваляне.

Разбира се, че нямам нищо напротив. Така информацията ще е постоянно на разположение на всички, които имат нужда от нея. Това е и желанието на моя баща.
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: misan в 05 Февруари 2012, 20:43:24
Бих искал да кажа ,някой неща,които  може би ще са интересни на всички. Например стария водоподгревател Кнор,с които толкова сме свикнали на огромна част от немските машини,не е много ефективен.
в него се намират голям брои месингови тръби. През тях преминава питателната вода,а от външната им страна е част от отработилата пара от шибърната кутия. Месинговите тръби са свързани в отделни секции,последователно през които преминава водата и така тя се подгрява до около 95 градуса. Проблема е,че в тръбичките много бързо се образува котлен камък и водоподгревателя практически спира да работи.
Той започва да подгрява водата само до около 40 градуса и икономията от гориво става минимална.

За сметка на това трябва да се поддържа много капризна водна помпа,която има практически същата консртукция като кноровата въздушна помпа.

Съвсем по друг начин стоят нещата при смесителните водоподгреватели. там питателната вода се впръсква в смесителна камера,където директно се смесва и подгрява от отработилата пара

Там работата на водоподгревателя не може да се вложи от котлен камък и ефективноста му се запазва постоянна през цялото време.водата пак се загрява до 95 градуса,което дава около 10 процента икономия на гориво.

Поради това демонтирането на  водоподгревателите Кнор в БДЖ не трябва да се отчита като грешка,но е голяма грешка,че не са въведени масово смесителни водоподгреватели или инжектори с отработила пара,каквито има само на модерните ни парни локомотиви.
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: Сaprycorn в 05 Февруари 2012, 21:34:36
Котленият камък не се ли дължи на високо съдържание на варовик във водата? И ако се образува котлен камък във водоподгревателя, то ще се образува и в димогарните тръби.
Чел съм, че питателната вода, подлежи на химическа обработка преди да попадне в тендера.
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: Best Ripper в 05 Февруари 2012, 21:54:17
Котлен камък на практика винаги се образува... Самата вода /питейната/ винаги има различни "добавки" във вид на соли. Естествено, някоя по-малко, друга е направо "бяла"... Основният проблем са калциеви соли /карбонат/, които са водонеразтворими и полепват по нагряващи се елементи. Принципно също съм чувал, че водата се пречиства, но на практика у нас по-скоро е било "би трябвало да се пречиства". Предвид големият разход на вода в локомотивите на практика добавянето на калиеви и натриеви соли не се е ползвало особено, по-скоро по изключение. Просто са зареждали само с нисковаровита вода, включително и крановете по трасето. Поради неминуемото натрупване на котлен камък на определен пробег, като техническо обслужване на локомотивите задължително се е минавало на промивка на котела и цяла инсталация с химически разтвор. Явно така е било най-евтино и сигурно...
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: XRISTO в 05 Февруари 2012, 22:03:53
Относно омекотяването, доколкото знам като огняр, се използват груби филтри за очистване от механични частици, после водата попада във специални филтри, които са пълни с пясък и смола, наречена вофатит (скъпичка е, доколкото си спомням) като двата компонента са разделени по някакъв начин, тоест, водата преминава последователно през пясъка и смолата (не си спомням дали в този ред) и се омекотява, тоест готова за котела. Въпросната смола от време на време се насища (установява се от лаборантката чрез проби, вземани от котловата вода) и се налага да се разбива морска сол с вода, която се налива във филтрите, като по този начин се възвръщат свойствата на смолата - така нареченият процес регенерация. Естествено, смолата си има определен брой цикли на активиране и се налага нейната смяна.И пак да спомена - скъпичка е. Дали за самите локомотиви се ползва подобен метод - не съм сигурен. Твърде скъп ми се струва, а и докато при промишлените парни котли има кондензни гърнета и всичката (или почти всичката, винаги има известни загуби) отработена пара се превръща в конденз и постъпва в питателният резервоар, при локомотивите парата отива във въздуха.  :hi:

Промивката, която спомена колегата при котлите се извършва с киселинен разтвор и е твърде животоскъсяващ, поне при неподвижните парни котли.
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: Best Ripper в 05 Февруари 2012, 22:09:39
Ице, тия смоли са нови технологии... Не са се ползвали в локомотивите. А и сам казваш, че в котелното /примерно парно отопление/ загубата на вода е минимална - там един филтър реално прочиства водата еднократно, докато не се източи цялата и няма ново зареждане. А в локомотивите шурти от всякакви тръбички, комини, дупки и т.н.  :pardon:
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: XRISTO в 05 Февруари 2012, 22:13:16
Абе, за нови - не са много нови, но си прав, че е прекалено скъпо за вода, която се лее като водопад от всеки гаров кран...  :yes:
Просто ви разкривам една възможност - може не всеки да знае.  ;) В нашият случай едва ли дори я изваряват - това пък е един доста прост начин да се отървеш от  голяма част варовик във водата.  :drinks:
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: misan в 05 Февруари 2012, 22:43:17
  Котлен камък действително се образува и в тръбите на котела. Горе долу проблема е бил решен по следния начин. когато локомотива се върне от път,от водопробното кранче се взема вода от парния котел за проба.

Прави се анализ в лабораторията и от там предписват колко антинакипин да се постави във водата в тендера.

Така варовика не може да се налепи по тръбите,а пада като рохкава маса на дъното на котела,откъдето се изхвърля с продухвателните кранове.

Ясен зададе един много логичен въпрос,относно  въздействието на котления камък в един повърхостен водоподгревател и в един парен котел. За съжаление баща ми направи много усилия да ми обясни,но аз не разбрах почти нищо . доколкото си спомням ,при котелните тръби ,накипа не оказва толкова голямо въздеиствие върху преминаването на топлината,заради голямата разлика между температурата на газовете и температурата на водата. При водоподгревателя  разликата между температурите на водата и парата в него не е толкова голяма,така,че и минимален слой от накип  оказва огромно влияние.

Но пак казвам,аз не съм сигурен в това което пиша,и ще прочета по подробно,докато разбера.
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: Сaprycorn в 05 Февруари 2012, 23:36:11
Въпросът не е само за котления камък. Ще задам въпросите в следния ред:
1.Защо и как трицилиндровата машина понижава конструктивното качество на локомотива?
2.Как наличието на задна талига понижава конструктивното качество на локомотива?
3.Защо гредовата рама понижава конструктивното качество на локомотива?
4.Как страничният разбег на последната двигателна колоос понижава конструктивното качество на локомотива?
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: BaHkaTa в 05 Февруари 2012, 23:45:23
Цитат на: Petko Ivanov link=topic=3626.msg72630#msg72630 date=1328465449
Цитат на: BaHkaTa link=topic=3626.msg72607#msg72607 date=1328443324
Благодарим за предоставените трудове на Инж. Константин Иванов. Много полезни материали, чета ги с голям интерес.
Ако нямате нищо против и сте съгласни мога да кача въпросните архиви на личен сървър и да предоставя линк за сваляне.

Разбира се, че нямам нищо напротив. Така информацията ще е постоянно на разположение на всички, които имат нужда от нея. Това е и желанието на моя баща.

Инж. К. Иванов - Оценка на качеството на парните локомотиви (http://hobbyworkshop.org/eng_kivanov_statii_locomotivi.zip)
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: Сaprycorn в 06 Февруари 2012, 00:13:12
Ще си позволя да кажа нещо повече за Роберт Гарбе и неговата конструкторска школа.
Роберт Гарбе (1874-1932), немски инженер, доктор по машинна техника. От 1895 до 1917 година е машинен директор в ж.п. дирекция Берлин. Създател на много сполучливи серии парни локомотиви (P6, P8, G8, G10, T14, T16, T18 съответно BR37, BR38, BR55, BR57, BR93, BR94 и други).
Роберт Гарбе работи в сътрудничество с Вилхелм Шмид, който е създателят на локомотивния паропрегревател. Използвайки прегрятата пара, Гарбе конструира локомотивите си с едно съвсем умерено котелно налягане, и се връща към най-простата система на парната машина "Цвилинг". Като прибавим и пълната хармония между котел-кола-парна машина, налице са вече едни прекрасни във всяко едно отношение локомотивни конструкции!
Локомотивите на Гарбе са били в експлоатация  дълги години (някои от тях и след 1970 година), освен в Германия са работили и в много други европейски страни, като дори в някои страни е организирано производството на Гарбовски локомотиви за собствени нужди!
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: misan в 06 Февруари 2012, 20:47:07
Ясен каза максимално точно за работата на Гарбе. наистина е факт,че P8  r  G10 са строени  по лиценз в огромни количества в Румъния,а отделно имат и много машини внесени от Германия.  G10 работи в Румъния до началото на 90-години ,както и Г8 в Турция.

Машините на Гарбе наистина са великолепни  и са високо ценени от железопътните администрации,където са работили.

Трябва да се подчертае,че моя  баща в неговите изследвания и проекти е казал,че посочените конструктивни принципи са приложими само за локомотиви с мощност до 2000 киловата при работа  с черни въглища и около 1600 киловата,при работа с кафяви въглища. Затова за един локомотив с мощност по малка или равна на посочените е грешно да се поставя задна талига,защото е напълно възможно да се направи тясна дълга пещ ,поставена между двигателните колооси.Обаче ако искаме да правим  локомотив с мощност ,например 3000 конски сили и нагоре,вече задната талига не може да се приема като конструктивен недостатък ,защото без нея не може да се направи необходимата пещ.
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: Сaprycorn в 06 Февруари 2012, 21:54:01
Снощи се замислих много върху статиите на баща ти и за локомотивите на Гарбе. Всъщност, при Гарбовските локомотиви НЯМА никакви рекорди от типа на "най-бърз, най-мощен, най-дълъг, най-тежък" , но безспорно тези локомотиви държат един рекорд-рекордът по най-дълъг експлоатационен живот!
Но не мога да се съглася, че конструктивното направление на Вагнер отрича Гарбе! По-скоро Вагнер продължава и доразвива локомотивната концепция на Гарбе! В тази връзка се замислих кой е най-сполучливият Einheits локомотив, може би това е BR 50, който подобно на Гарбовските локомотиви НЕ Е рекордьор по нито един параметър от типа  "най-бърз, най-мощен......", но факт е, че е произведен в над 3100 единици, и че работи много добре както в Германия, така и в много европейски страни, в т.ч. и България.
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: misan в 06 Февруари 2012, 22:15:32
 Не Ясене ,за съжаление Вагнер отхвърля всички принципи на Гарбе. да вземем например парния котел . При локомотивите на Гарбе,отношението на повърхността на пеща към повърхността на скарата е около 5,5.

А в парния котел приблизително половината от парата са произвежда в пещта. Идеята на Вагнер е била ,да компенсира намалената повърхност на пеща с увеличена повърхност на пламъчните и димогарните тръби.

В резултат се е установило,че локомотивите на Вагнер работят без проблеми с форсировка на парния котел от 57 кг пара от квадратен метър нагрявна повърхност, гарбенските без проблеми със 75кг/кв метър за час.

При опит за повишена форсировка,локомотивите на Вагнер получават сериозни проблеми с пещите,поради повишеното топлинно натоварване. Не случаино,всичките следвоенни конструкции и в двете германии,както и реконструираните локомотиви,имат отношение между пещите и скарите 5,5 ,както при локомотивите на Гарбе
Същото е положението и при новите чешки локомотиви.

Вагнер отхвърля изключително здравите листови рами на Гарбе и въвежда гредовите рами. Резултатът е сериозни проблеми с рамите,каквито са наблюдавани и при нашата серия 01  и при немската серия 43,което налага по нататъшното преминаване изцяло към трицилиндровата 44,за да се разтоварят отчасти рамите от силите на парната машина.
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: Сaprycorn в 06 Февруари 2012, 22:29:15
Ето, че стигнахме до една наистина интересна дискусия!
Колкото до конструкцията на котела не мога да споря, тъй като не съм много навътре в тази материя. Но колкото до гредовата рама, при Einheits локомотивите, тя се налага поради рязко увеличената локомотивна маса- 20 тона на ос, срещу 14 тона на ос при машините на Гарбе. Специално 43 серия е рекордьор по диаметър на цилиндрите и точно там е причината за проблеми в рамата, също както и при серия 01 на БДЖ! Инж. Деянов пише в своите книги, че когато диаметърът на цилиндрите на 01 е намален с набиване на чугунени ризи, случаите на пукнатините по рамите са почти изчезнали.
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: CaLLlo в 06 Февруари 2012, 22:46:33

Вагнер е прецакал баварските локомотиви, здрави, прави, някои почти нови ... само защото не са отговаряли на новата концепция, просто са ги зарязали в бездействие ...
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: Сaprycorn в 06 Февруари 2012, 23:07:24
Цитат на: CaLLlo link=topic=3626.msg72707#msg72707 date=1328561193

Вагнер е прецакал баварските локомотиви, здрави, прави, някои почти нови ... само защото не са отговаряли на новата концепция, просто са ги зарязали в бездействие ...
Ето как стои един Вагнеров локомотив до една баварка
(http://www.picbg.net/u/52907/44103/532793.jpg)
И ето как изглежда едно депо пълно само с Вагнерови локомотиви:
(http://www.picbg.net/u/52907/43186/520201.jpg)
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: misan в 07 Февруари 2012, 13:37:00
Предимствата на листовата рама може да се обасни по следния начин .Нека си представим една широка дъска ,но с не много голяма дебелина. Ако поставим дъската легнала на две опори и стъпим върху нея,дъската ще се огъне и най вероятно и ще се счупи. Обаче ако завъртим дъската на 90 градуса,и стъпим върху нея тя ще издърж и теглото ни без абсолятно никакви деформации и дори ще издържи няколко пъти по голямо тегло. Листовата рама е направена именно по такъв начин. Тя се състои от листове стоманена ламарина,като листовете са свързани с многоброини напречни връзки,както и с допълнителни холизонтални листове ламарина. Получава се изключително здрава конструкзия,издържаща на големи сили в различни направления. Гредовата рама са състои от две стоманени греди,съединени с допълнителни напречни връзки. Гредите са сравнително ниски,но с по голама дебелина. Проблем е,че в тях има много изрези,от една страна за монтиране на буксите ,допълнително и за олекотяване на рамата. Именно в тези изрези възникват големи напрежения,които предизвикват пукнатини,а понякога дори скъсване на рамата. Естествено изрези за буксите има и в листовите рами,но те са много високи,така,че над изреза остава достатъчно голяма част от листа,така,че да не възникват опасни напрежения. Именно поради това,в много здравите листове рамикаквито са на Гарбенските локомотиви например,никога не са възниквали пукнатини и скъсвания.
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: refil в 07 Февруари 2012, 14:29:27
И един малко лайшки въпрос от мен-гредите плътни ли са или имат кутиеобразно сечение ?  :pardon:
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: misan в 07 Февруари 2012, 14:49:03
Гредите са плътни,но имат големи изрези по тях.Сега баща ми пише подробни обяснения и аз ще ги препиша тук.
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: mitko0888 в 07 Февруари 2012, 17:27:00
Така, както са направени, гредовите рами е естествено да се късат. Но това не трябва да го пишете като грешка на съответния конструктор или като негов недостатък. И десетилетия по-късно, години след втората световна война, първите реактивни пътнически самолети започват да падат като круши от небето. И чак тогава хората са "открили", т.е. изучили т.н. умора на материала/метала. Напред - назад, напред - назад, много пъти, за някои неща може и да е хубаво, ама за желязото - накрая се чупи. Гредовите рами имат доста по-малко материал, по-малко части, по-малки размери и много други по ... С тогавашните познания това е било много добро инженерно творение.
За съжаление жп инженерите не са успели да се справят с умората на материала, напълно неизвестен феномен за това време. Като резултат са правили какво ли не - намаляване на цилиндрите, трицилиндрови машини и т.н., като всички тези мерки си имат своите сериозни недостатъци.

Нищо не казвате за рама, излята като едно парче желязо. Използвани ли са в Европа и защо?
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: misan в 07 Февруари 2012, 21:10:08
  Сега ще препиша обясненията на моя баща.

Недостатъци на гредовата рама:
1Локомотивната рама е натоварена много сложно със сили ,огъващи моменти и усукващи моменти по трите координатни оси ,и затова  трябва да притежава голяма здравина по трите оси.

Това може да се постигне само ако рамата има затворена кутиеобразна конструкция,каквато има листовата рама.

Гредовата рама има отворена  некутиеобразна отворена конструкция  с две сравнително дебели надлъжни греди ,свързани чрез слаби напречни елементи . Гредите и напречните елементи се съединяват чрез болтови съединения,които също са много слаби.
Якостта на гредовата рама по трите координатни оси е съвсем различна и по отношение на повечето сили и моменти-съвсем недостатъчна.

2. Гредовите рами имат голям брой изрези,отвори  за болтове и др,в които възниква силна и много вредна концентрация на напрежения.

3. По горните две причини гредовите рами често се напукват или късат.При германските локомотиви серии 01,03 ,43 и българските серии 01 и 10 ,рамите се късаха масово,което наложи следните мероприятия:

-парната машина да има три,а не два цилиндъра,при което рамата се натоварва по благоприятно.
(локомотиви 01.10,03.10, 44 в Германия, 03,05,11,36,46 13-20 в България


При това обаче локомотивите стават много сложни ,скъпи и трудни за обслужване и ремонт.


-При българските серии 03 и 11 рамите имат намалени изрези.


4. Гредовата рама се изработва много трудно. Страничните греди изискват огромен обем  сложни механични обработки от различен вид,изпълнявани с различни машини.

В техниката трудно може да се намери изделие по неудачно от локомотивната гредова рама. 


Недостатъци на водоподгревателите с помпи

1. Тези водоподгреватели са сложни и скъпи съоръжения,които трудно се произвеждат и ремонтират.
В сравнение с инжекторите,водоподгревателите дават 3-5 % икономия на гориво,което в най добрия случай компенсира ,без да дава положителен ефект, повишените разходи за амортизация и ремонт.

2. Повърхностните водоподгреватели, например  Кнор имат много малка топлообменна повърхнина  и са изключително невероятно податливи на замърсяване на тръбите,от едната страна с котлен камък,а от другата страна с масло от парните машини.При най малкото замърсяване тези водоподгреватели престават да подгряват водата.

В Чехословакия,Полша,България,Унгария ,Румъния и др,локомотивите имаха инжектори -водоподгреватели,а не водоподгреватели с помпа.

През 20 -те и 30-те години на локомотивите в САЩ  масово се монтираха повърхностни водоподгреватели с помпа,които практически не работеха. Ето защо всички най последни и най модерни парни локомотиви в САЩ,като Биг Бой на Юнион Пасифик,Н8 на Чиспийк енд Охайо и др.бяха с инжектори водоподгреватели.

Най последните и модерни парни локомотиви в Англия също бяха с инжектори-водоподгреватели.


Недостатъци на задната талига.

1. Колоосите на задната талига не са свързани с парната машина и не създават теглителна сила на локомотива.

Те са паразитни и чрез тях локомотива превозва паразитен товар , с което се намалява икономичността му.
2. Когато локомотива влиза в крив участък на пътя или се движи в такъв участък,предната талига се отклонява в страни и възвръщащото устройство(ресори,пружини и др)  създава странична сила,която завърта локомотива около вертикалната му ос,минаваща през центъра на инерцията му,така,че той да следва кривината на пътя,тоест да завива в правилната посока.

Задната талига обаче също се измества встрани и създава напречна сила,която обаче се стреми да завърта локомотива в обратната посока и така му пречи да завива.


3. когато има задна талига,вертикалната ос на локомотива ,преминаваща през центъра на инерцията му,се измества назад  и разстоянието между тази ос   и последната неразместваема ос на локомотива силно намалява.

Когато локомотива влиза в крив участък,например стрелка,и се завърта,върху последната неразместваема колоос се получава страничен удар,които е толкова по голям,колкото е по малко разстоянието между тази колоос и вертикалната ос на локомотива.

Ето защо задната талига е причина за много силни,вредни и опасни странични удари върху тази колоос ,които  разбиват локомотива.


По същата причина е много желателно,не само да няма задна талига,но и последната двигателна колоос да не е разместваема.

4. Задната талига е сравнително скъпа и сложна и изисква значителен допълнителен обем ремонт.


При локомотиви с мощност над 2700 конски сили  задната талига в повечето случаи не може да се избегни и трябва да се приеме като необходимо зло.




Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: Сaprycorn в 07 Февруари 2012, 22:35:51
Цитат на: misan link=topic=3626.msg72763#msg72763 date=1328641808
 

3. По горните две причини гредовите рами често се напукват или късат.При германските локомотиви серии 01,03 ,43 и българските серии 01 и 10 ,рамите се късаха масово...





Нека да видим какво пише по този въпрос инж. Димитър Деянов на стр.234 в книгата "Локомотивното стопанство на БДЖ 1947-1990"
"... Интересно е да се отбележи, че въпреки да са, така да се каже, от една"фамилия" с бързоходните локомотиви серия 01.оо, при локомотивите серия 10.оо почти не се наблюдават неприятностите, свързани с късане на рамни греди..."
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: CaLLlo в 07 Февруари 2012, 23:28:00

Статиите ми доставиха истинско удоволствие! Не са пожалени дори и за миг някогашните специалисти нито в БДЖ, нито в DRG.
Разбира се критериите могат да бъдат оспорвани и са били такива до последно дори и от самите кострукторски школи. Но така или иначе крайните заключения на статиите са невероятно точни и са се доказали от практиката.
Аз лично няма да коментирам останалите критерии, единствено ме впечатли критерият за задна свободна ос. Липсата на такава, по-пециално при пруските локомотиви, води и до един друг голям дефект - "калници в кабината":

(http://www.spur-1-freunde.de/Bilder/P4/06.jpg)

Такива са почти всички бързоходни локомотиви и някои пътнически - S1-S6, S10, P3, P4, T10.
Този "дефект" с 1-2 изключения примерно при баварските локомотиви липсва - упорито е избягван и под кабината обикновенно има 1 или 2 свободни оси. По този начин освен оспорваното предимство на задната ос свързано с ходовите характеристики, индиректо получаваме и второ предимство свързано с комфорта на персонала.
И една добавка за статията с Малетите: Едно голямо предимство на локомотивите система Малет е способността им да се вписват в много малки радиуси. Такива са например двата унгарски малета, серия 51 в DRG.

Много ми допадат крайните резултати от напавения анализ, както вече казах, независимо от критериите, заключенията са невероятно точни. Много наш човек ги е писал, поздрави го специално! Подари му за рождения ден един такъв модел:

(http://s04.trixum.de/upload2/v/K/vKlWrgDP3p4t130994372863P3989.jpg)

http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,6.msg63022.html#msg63022 (http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,6.msg63022.html#msg63022)
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: Gervasii в 08 Февруари 2012, 06:40:32
Поради тази причина Роко прави машинисти до кръста! :dance1:
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: widowmaker в 08 Февруари 2012, 08:58:01
При Т10 какви ти калници...?

(http://www.bremsenbude.de/bilder/dso/dso_t10_800x600.jpg)
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: misan в 08 Февруари 2012, 11:05:57
Баща ми ще е много щастлив,че харесахте статиите му. Той положи огромен труд,направи страшно много изчисления,дори изчисли основните данни и направи  чертежи на локомотивите,които би трябвало да се доставят за БДЖ. Това,че оценихте работите му и те са ви много интересни,наистина ще е огромна награда за него.
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: misan в 08 Февруари 2012, 11:11:14
  Калници в кабината имат само локомотивите 1-2-0 и 2-2-0. И наистина са ужасно неудобни. когато с брат ми се качвахме в S6,се убедих в това. Машиниста трябва да се натика между десния калник и стената на кабината,а за огняра е още по неудобно,защото и двата калника му пречат на подхвърлянето.

Между другото,кои е локомотива на модела,кабината на които е показана. Модела е страхотен.

Според мен е S3.
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: gregary в 08 Февруари 2012, 11:16:41
Цитат на: misan link=topic=3626.msg72732#msg72732 date=1328614620
Нека си представим една широка дъска ,но с не много голяма дебелина. Ако поставим дъската легнала на две опори и стъпим върху нея,дъската ще се огъне и най вероятно и ще се счупи. Обаче ако завъртим дъската на 90 градуса,и стъпим върху нея тя ще издърж и теглото ни без абсолятно никакви деформации и дори ще издържи няколко пъти по голямо тегло. Листовата рама е направена именно по такъв начин. Тя се състои от листове стоманена ламарина,като листовете са свързани с многоброини напречни връзки,както и с допълнителни холизонтални листове ламарина. Получава се изключително здрава конструкзия,издържаща на големи сили в различни направления.
off topic:
Много точен пример! :hi:
Не разбирам от парни лоци :),но при дървообработването на което съм любител,също се препоръчва такава вид конструкция. :yes:
пример:
пет дъски дебели по 2см.,захванати заедно,имат здравина в пъти повече от греда дебела 10см.
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: misan в 08 Февруари 2012, 11:54:40
Радвам се,че примера ти хареса.
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: widowmaker в 08 Февруари 2012, 12:09:13
Цитат на: misan link=topic=3626.msg72783#msg72783 date=1328692274
Според мен е S3.

Точно той е, направих справка с чертежите :)
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: CaLLlo в 08 Февруари 2012, 12:21:32
Цитат на: misan link=topic=3626.msg72783#msg72783 date=1328692274
... Между другото,кои е локомотива на модела,кабината на които е показана. Модела е страхотен.
Според мен е S3.

    P4 Spur 1:

http://www.spur-1-freunde.de/Bilder/P4/framesetp4.html (http://www.spur-1-freunde.de/Bilder/P4/framesetp4.html)
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: misan в 08 Февруари 2012, 12:24:53
Много благодаря. великолепен модел,направо се почувствах в кабината.
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: widowmaker в 08 Февруари 2012, 12:29:20
Мда, будката е същата, това, което не удурдисваше съвсем са страничните джамове,
ама като имам два чертежа (с разлика точно там) на S3 и се подведох...
Не си го купих Р4 докато роко го произвеждаше,
а сега като излезе в ибей и стават едни астрономически цифри накрая...
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: CaLLlo в 08 Февруари 2012, 16:20:27

T10 верно е без, но затова пък с различни модели "калници в кабината" са и Т1, Т2, Т4, Т5 ...
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: misan в 08 Февруари 2012, 16:44:12
Първоначално помислих,че калниците са в резултат на стремеж да се направи локомотива с минимална дължина,за да може да се качва на съществуващите по това време обръщателни кръгове.

Но се оказа,че калниците са неизбежни по друга причина. Стремежа на конструкторите е бил,пещта да е разположена между осите на двигателните колела.По този начин тя може да се направи максимално дълбока,а и пепелника става много  просторен  и не се ограничава от нищо.
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: misan в 08 Февруари 2012, 17:18:06
Интересно е1че в кабината  на Р4 се вижда табела 110 км/час ,а под нея друга 85 км в час.

Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: CaLLlo в 08 Февруари 2012, 18:44:59
(http://www.lokschilder.info/Galeriebilder/Geschwindigkeitsschilder/Geschwindigkeitsschild_110-85km-h_Ms.jpg)


Vorwärtsgang - на преден ход

Rückwärtsfahren - на заден ход
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: Boris 2-12-4 в 08 Февруари 2012, 18:53:21
Привет! :give_heart: :drinks: :ok:

Ходил съм в този клуб.
По предварителна уговорка,както си е по немски тертип.
Ако трябва иНформация, бих се опитал да я получа...
Това е единствения клуб ,който съм посетил и са ме питали ,дали нося нещо за черпене, най-вече за поркане :diablo:
Убедени комунисти са : :( :stink: :bad:
Затова не се харесахме особено.Познават България добре?!?
Затворени са, общуват само с единицаджии...


Инак са много добре организирани и в много неща са за пример :hi: :hi: :hi:
Все пак намерих , и човек, с когото да си хортувам... :good:
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: misan в 08 Февруари 2012, 19:41:38
  Много благодаря за отговора. Но  конструктивната скорост на Р4 е 90 км в час ,а на заден ход най вероятно е 50 км в час. Комбинацията 110 км в час преден  и 85 км в час заден ход е със сигурност на западногерманския 23.
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: CaLLlo в 08 Февруари 2012, 20:26:17
На българските такива табели е написано: "Най-голяма бързина", а не "скорост".

"Скорост" е русизъм.

Да, табелата е от BR 23 DB.
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: Сaprycorn в 09 Февруари 2012, 09:36:25
След всички тези обяснения (които са съвсем логични), се явяват нови потоци от въпроси.
1. Защо изобщо гредовите рами са въведени в локомотивите?
2. Защо в продължение на четвърт век (от G12 до BR 52) всички локомотиви се произвеждат с гредова рама?
3. Дали трицилиндровата парна машина е измислена само за да не се натоварват гредовите рами?
4. Наличието на задна талига няма ли все пак някакъв благоприятен ефект върху движението на локомотива (най-малкото защото увеличава крайното междуосие)?
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: liro4605 в 09 Февруари 2012, 10:44:24
http://bgphoto.net/photos/37794/o634643809823152500.JPG
База Калояновец
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: CaLLlo в 09 Февруари 2012, 12:19:50
Цитат на: liro4605 link=topic=3626.msg72829#msg72829 date=1328777064
http://bgphoto.net/photos/37794/o634643809823152500.JPG
База Калояновец

Да, такива са табелите на непоръчковите (втора ръка), както и "ерзац" военновременни серии 12,13,14,15,16 и те са
правени у нас по-късно. Аз говорех за истинските локомотиви в БДЖ - българските серии поръчани преди 1940 г.
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: CaLLlo в 09 Февруари 2012, 15:10:32

С ваше позволение, ще си препиша тук крайните резултати, подредени според качеството, за да си ги гледкам и да им се радвам. (http://picbg.net/u/24294/22952/256571.gif)

  Статия 4

   ОЦЕНКА ЗА ОСНОВНИТЕ КОНСТРУКТИВНИ НАПРАВЛЕНИЯ ПРИ   
ГЕРМАНСКИТЕ ПАРНИ ЛОКОМОТИВИ ПРЕЗ 20-ТИ ВЕК

  Локомотив    година  KКонструктор




P61906   1264    Garbe
G819061233Garbe
S10.119111125(Henschel)
S 3/61908787Hammel (Maffei)
пр. "Борзиг"1939728(Borsig)
G121917627(Henschel)
011934596Wagner
S91907514 Borries (Hanomag)
101957461Witte
061939336Wagner

К- комплексен критерий за конструктивно качество на локомотивите

Резултатите много ми харесват, в голяма степен покриват моите разбирания и нагласи, обаче липсват много от важните локомотиви - няма ги G8.2, G8.3, липсва един от най-успешните локомотиви въобще P8, няма го и G8.1 с предна ос, когото веднага да сравним с варианта без ос, липсват T11 и T12, Т9.3, Т14, Т16, Т20, но най-вече липсва G10, който ми е много важен. От "анхайтс" локомотивите също много липсват, тук непременно трябва да фигурират BR 50, 03 и 41, най-успешните 3-цилиндрови машини BR 44 и 01.10, ще са интересни и резултатите на 05, 64, 84, 85 и 86. Разбира се, ако се напъна малко, мога и сам да си попълня лисващите, но друго е да ги попълни който трябва.

Дали е прав авторът на статиите? Ами да разгледаме двата реда в дъното на таблицата и реалната им история:


Krupp 2000 1938
2'D2' h3
1938 - DRG 06 001
1945 - DB 06 001
1951 - +
Krupp 2001 1938
2'D2' h3
1938 - DRG 06 002
1945 - DB 06 002
1951 - +


Krupp 3351 1957
2'C1' h3
1957 - DB 10 001
1959 - Umbau Ölfeuerung           
1968 - DB 010 001-6
1968 - +
1976 - Museumslok
Krupp 3352 1957
2'C1' h3
1957 - DB 10 002
1967 - +
1967 - Heizlok (bis 1970) - отоплярка
1968 - DB (010 002-4)
1972 - ++


BR 06 - 13 години експлоатация, ако стоене в депо така се нарича
BR 10 - последен писък на модата 1957; последна спирка 1967 ... срамота! Е, за возене на влакове не става, но затова пък един чудесен музеен експонат, съвсем нов и запазен, нали е от последно произведените въобще. Това вече сме го бистрили в друга тема.
Поздрави!
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: CaLLlo в 09 Февруари 2012, 17:08:18

Да украсим малко темата с едни от най-неуспешните локомотиви за всички времена!

                                       Brawa H0
(http://www.brawa.de/uploads/tx_userinhaltsseite/40216-Dampflok-BR06-DRG.png)
(http://www.osterthun.com/2.Static/Xtra2/B40208-LvFrt.JPG)

                  Magnus Spur II - съблечен вариант от 1950
(http://www.osterthun.com/2a.models01-19/dampfloks/06/06.002~DRG-Magnus2~Lv.jpg)
(http://www.waberlin.de/Lokomotive_2-2.jpg)
(http://spannwerk.buntbahn.de/fotos/data/511/img_1180.jpg)

              http://www.waberlin.de/DRG%20Baureihe%2006.htm (http://www.waberlin.de/DRG%20Baureihe%2006.htm)

                                     Dingler Spur I
(http://www.dingler.de/modelle/modelle132s1/br10/images/br10_1.jpg)

                                        Roco H0
(http://osterthun.com/2.Static/Xtra2/R62190-Lv.jpg)

(http://alfa.kachi-snimka.info/images/opt1328798800e.jpg)

                       10 001 последно пътуване 20.3.1967   (http://www.freesmileys.org/smileys/smiley-basic/bye.gif)
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: widowmaker в 09 Февруари 2012, 18:25:48
Аз да сложа едни от най масовите и успешните, изкарали по над 50 години експлоатация:

G81 - произвеждан в периода 1913-1921 (5155 бр.). Работил до 1973г.:
(http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/22/55_3345_1.jpg)


P8 - произвеждан в периода 1908-1926 (3948 бр.). Работил до 1974г. Има действащ локомотив на над 100г.:
(http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e9/P8_Kranichstein.jpg)

G10 - произвеждан в периода 1910-1925 (2677 бр.). Работил до 1968, в ГДР до 1972г.:
(http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/97/OeBB_657_Timelkam.JPG)

Т93 - произвеждан в периода 1900-? (2060 бр.). Работил до 1971г.:
(http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4d/91_896_chemnitz.JPG)

Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: ivo в 09 Февруари 2012, 21:29:23
Да украсим малко темата с едни от най-неуспешните локомотиви за всички времена!

Добре де Саше, а защо е неуспешен  :( ... 06

Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: CaLLlo в 09 Февруари 2012, 23:18:07

Иво, нали не бъркаме красив с успешен?
Много е красив, наистина, много ми харесва и на мен, особено такъв:
http://www.osterthun.com/2a.models01-19/dampfloks/06/06.002~DRG-Magnus2~Lv.jpg

Но дизайн влакове не тегли, става само за украшение.

Дефекти: чести дерайлирания, спукани котли и тръби, несигурност в кривите ... и накрая го обявяват за локомотив с дефектен дизайн:

http://en.wikipedia.org/wiki/DRB_Class_06 (http://en.wikipedia.org/wiki/DRB_Class_06)
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: misan в 10 Февруари 2012, 20:15:48
Ето отговорите на баща ми,за преди зададените въпроси от Ясен



Гредовите рами са създадени В САЩ и първоначално се състоят от две най елементарни правоъгълни греди
-лява и дясна ,към които са закрепени буксови вертикални буксови водачи. Тези рами нямат абсолютно никаква якост  и локомотива практически няма рама. -рама е котелът ,както е при парните валяци,което е много опасно.

По късно вСАЩ  и а някои места в Европа започват да правят  рами с по четири правоъгълни греди,отлявои отдясно по две греди една над друга. Двете греди една над друга се свързват чрез вертикални гредички,като всички  връзки  са чрез ковашка заварка. Частите се нагряват до бяло,допират се и чрез силни удари с чук върху нагретите места се съединяват . Тези рами са невероятно слаби,"паянтови ","Тантелени" и нерядко се разпадат ,тъй като ковашките заварки се разлепват.


Подобни нелепи конструкции могат да се родят само в страна като САЩ.

По късно,гредовите рами вече се състоят от две цели надлъжни греди с изрези.



Защо в Германия след първата световна война,до 1942  са строени изключително локомотиви с гредова рама.


След първата световна война  в Германия се създават обединени "имперски" държавни железници. -DR

Локомотивостроителните програми се определят от съвет ,начело на които застава Рихард Паул Вагнер
, много силна,енергична личност,които почти винаги успява да наложи  мнението си. За съжаление,почти всичките му принципи като локомотивостроител са погрешни и вредни. Той е убеден привърженик на гредовите рами,предимството на които е,че са много по леки от листовите.Вагнер обаче не съобразява,че ако една гредова рама е 1,5 пъти по лека от листовата,тя е 6 пъти по слаба от нея.

Тъй като мнението на Вагнер е закон,в Германия се строят до 1942 година само локомотиви с гредови рами.


В Германия имах възможност да прочета протоколите  от заседанията на локомотивостроителния съвет.
Почти на всяко заседание ,мотивирано са предлагани локомотиви с листови рами.Вагнер обаче отхвърля всички предложения.


След Втората световна война всички новопостроени локомотиви,както в Източна,така и в Западна Германия
 имат листови ,а не гредови рами. (10,23,65,66,82 в Западна Германия,23.10,50.40.65.10 и 83.10 в Източна Германия)

За съжаление всички тези локомотиви имаха заварени,а не нитовани листови рами,и те масово започнаха да се късат около заваръчните шевове.  когато тези заваръчни шевове изстинат след заваряването,в тях възникват огромни остатъчни напрежения,които предизвикват пукнатини.Ето защо всички заварени изделия трябва да се нагреят в пещ и след това да се оставят бавно да изстинат,за да изчезнат тези напрежения.

Рамите обаче не са "нормализирани" по този начин.


Корпусите на корабите също са заварени,обаче там заварките са автоматични,под слой от флюс и остатъчнинте напрежения са минимални.

В локомотиворемонтния завод в Майнинген съм виждал  един 65.10 ,рамата на които беше цялата на кръпки,по няколко една над друга. Ужасяващо зрелище.
Следователно добри са нитованите,а не заварените листови рами.

Между другото искам да спомена,че в локомотивноноизпитателния център в град Хале ,имах възможност да застана до локомотив 02 0201,бившия 18 201. Той напълно противоречи на приниципите на Гарбе и собствените  ми принципи,но когато стоях до огромните колела с диаметър 2300 мм,изпитах такова вълнение,че получих сърдечна криза и бях близо до инфаркт.

    ЗА ПАРНИТЕ МАШИНИ СИСТЕМА ДРИЛИНГ


Машините Дрилинг осигурават следните предимства

-1 Създават много по малки сили върху рамите

  2 Добре са уравновесени и вредните движения на локомотива силно намаляват.

 3 Създават по  равномерна  теглителна сила и осигуряват по добро сцепление между колелата и релсите.

При локомотивите със скорост над 140 км/час  машината задължително трябва да е Дрилинг,което е неизбежно зло,защото вредните движения нарастват с квадрата на скоростта.


При по малки скорости  обаче много големите недостатъци на машините Дрилинг,са несравнимо по значими от предимствата им и машината трябва да бъде Цвилинг.

НЕ ПОДПОМАГА ЛИ ЗАДНАТА ТАЛИГА В НЯКОИ СЛУЧАИ ДВИЖЕНИЕТО НА ЛОКОМОТИВА


Категорично не! В криви участъци тя създава условия за силни странични удари,а в прави участъци благоприятства за за вредното движение лъкатушене.

При локомотиви с мощност над 2700 конски сили задната талига ,като неизбежно зло  може да бъде необходима,за да се постигнат по голями скарна повърхност и повърхност на пещта.








Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: Gervasii в 10 Февруари 2012, 22:50:49
Май Гарбе видимо печели пред Вагнер! Гръбнакът на DRG са KPEV! Бих се радвал на интерсен коментар :hi: :hi:
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: misan в 11 Февруари 2012, 21:54:14
  В литературата се среща мнението,че Р6 е неудачна машина,защото не е изпълнила първоначалното си предназначение да бъде универсален локомотив,подходящ еднакво и за пътнически и бързи и товарни влакове.Действително с неговите колела с диаметър 1600 мм ,той не е работил нормално с 90км/час,каквато е била първоначално предвидената за него скорост. Но с 80 км/час е работил напълно нормално,което е съвсем достатъчно за обслужване на пътнически влакове.В равни участъци,каквито са преобладаващите в Източна Прусия,той дори спокойно е можел да обслужва дори и товарни влакове,както впоследствие прави в ГДР Р 8.  Така,че да се говори,че Р6 ,с неговите  отлично проектирани парен котел и машина,е неудачна машина,в никакъв случай не е правилно.
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: Сaprycorn в 11 Февруари 2012, 22:03:06
Цитат на: misan link=topic=3626.msg72961#msg72961 date=1328990054
  ...  Така,че да се говори,че Р6 ,с неговите  отлично проектирани парен котел и машина,е неудачна машина,в никакъв случай не е правилно.
Както и да се говори , че локомотивите на Вагнер НЕ са най-доброто постижение на немското локомотивостроене, още повече, че има много върли фенове на Вагнеровите локомотиви :) :) :)
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: widowmaker в 11 Февруари 2012, 22:18:21
Да де, ама ти си пристрастен, Ясене :)
За повечето хора в този форум не е тайна,
че си фен именно на Вагнеровите локомотиви.
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: Сaprycorn в 11 Февруари 2012, 22:26:06
Пристрастен съм, не крия! Вагнер е моят идол сред локомотивните конструктори :hi:
Тук е мястото да цитирам една от най-крилатите фрази на Жоро, а тя е:
Има ли нещо по-хубаво от една 50-ка? Отговор- Да, две 50-ки! :)
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: misan в 11 Февруари 2012, 22:39:15
Интересното е,че през 1936 година Борзиг прави проекти за обтекаеми бързоходни локомотиви с колоосна формула 1-3-2  ,машини Дрилинг и четирицилиндров компаунд,но с абсолютно гарбенски парни котли.

Котлите са с дълги,тесни пещи и силно наклонени напред скари,с дължина 3650мм.
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: Сaprycorn в 11 Февруари 2012, 22:58:03
Ице, сложи си ръката на сърцето, и ми кажи може ли да има по-изящна и по-съвършена форма от тази?
(http://picbg.net/u/52907/49470/620684.jpg)
Или от тази?
(http://picbg.net/u/52907/49470/617602.jpg)
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: widowmaker в 12 Февруари 2012, 01:56:46
Аз ще ти отговоря вместо него:
Да задаваш такъв въпрос е същото като да кежаш,
че курник на колела като 24-ката е красив локомотив :)
Естествено, че има, примери много,
веднага се сещам за минимум 2 - баденският IVh и баварският S3/6
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: mgirginov в 12 Февруари 2012, 11:21:16
Цитат на: widowmaker link=topic=3626.msg72977#msg72977 date=1329004606
Аз ще ти отговоря вместо него:
Да задаваш такъв въпрос е същото като да кежаш,
че курник на колела като 24-ката е красив локомотив :)
Естествено, че има, примери много,
веднага се сещам за минимум 2 - баденският IVh и баварският S3/6

 :good:
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: misan в 12 Февруари 2012, 13:48:04
 Но тук не спорим за красотата ,а за техническите качества. Например англичаните имат много сполучливи локомотивни конструкции,ама аз не мога да ги понасям. Грозни са ми и това е.

Между другото ,в Турция, имат една серия 46,която представлява развитие на Р 8 ,но с колоосна формула 2-4-0 и малко по голям парен котел.Ако в Германия не се бяха отрекли от Гарбе,може би това щеше да бъде една много разумна алтернатива,вместо например крайно неуспешните Р 10.

Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: Сaprycorn в 12 Февруари 2012, 14:22:43
Нека да погледнем нещата и от още един аспект. Локомотивната концепция "Вагнер" е изключително силно разпространена при машините на БДЖ, доставяни в периода 1930-1943 година. А, според историците, това е периодът на най-голям възход в развитието на БДЖ.Това са БДЖ сериите 01, 02, 03, 05, 10, 11, 12, 14, 36 и 46- десет локомотивни серии, от които 2 (12-та и 14-та) са "непредвидени", останалите са съвсем редовни доставки, или общо 175 локомотива, изработени до последната бурма според вагнеровото конструктивно направление! Сред тези серии са най-големите и най-мощни тендерки в Европа (серия 46), най-бързите парни локомотиви на БДЖ (серия 05), единствената колоосна формула 2-5-0 (серия 11) и още редица "най" и "за пръв път"!
Ето още една причина да бъда пристрастен към Вагнер и неговите локомотиви! :)
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: widowmaker в 12 Февруари 2012, 14:52:22
Все си мисля, че в тая тема трябва да има обективни оценки, а не субективни пристрастия, Ясене :)
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: Сaprycorn в 12 Февруари 2012, 15:08:57
Цитат на: widowmaker link=topic=3626.msg73002#msg73002 date=1329051142
Все си мисля, че в тая тема трябва да има обективни оценки, а не субективни пристрастия, Ясене :)

В такъв случай, бих препоръчал някои интересни книги:

Д.Деянов- Тракцията в Българските Държавни Железници 1866-1946 - София 1988 година
Д.Деянов- Локомотивното стопанство на Българските Държавни Железници 1947-1990- София 1993 година
Д.Деянов- Когато парата движеше влаковете- София 1988 година
Д.Деянов- Тракционният подвижен състав на БДЖ (том 1)- София 1972 година
Ив. Трендафилов- Парни локомотиви- София 1960 година
Hans Wendler- Die Dampflokomotiwen der Deutschen Reihsbahn- Berlin 1960
Maedel- Die deutchen Dampflokomotiven gestern und heute- Berlin 1962
Weisbrod/Muller/Petznick Dampflok-Archiv 1/ 2/3/4 -Berlin 1978
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: Сaprycorn в 12 Февруари 2012, 17:24:22
Може би мнението на всеки автор е повече или по-малко субективно. Ще цитирам няколко изречения от учебника на Иван Трендафилов "Парни локомотиви" - София 1960 година. На стр. 422 четем
"... Гредовите рами имат следните преимущества над листовите:
1) Малката височина на рамата позволява използването на блокови или полублокови цилиндри;
2) Дебелината на рамовите платна позволява да се избегнат буксовите лица;
3) Гредовата рама дава възможност да се разположат буксите, ресорите и  ресорните балансери в плоскостта на надлъжните греди и с това усилията от ресорите върху буксите и обратно се предават централно на гредите, а не странично, както е при листовите рами;
4) Подбуксовите свръзки имат по-голямо напречно сечение, благодарение на което здраво се свързват към рамовите челюсти;
5) При гредовите рами е по-удобно използването на горно ресорно окачване, което е по-лесно за ремонт, демонтаж и преглед;
6) Обработените плоскости на надлъжните греди позволяват добро свързване с обработените плоскости на междурамовите свръзки;
7) Гредовите рами изискват по-малък ремонт от листовите.
 Посочените преимущества на гредовите рами са толкова съществени, че компенсират в по-голяма степен недостатъчната устойчивост на рамата във вертикално положение (при свалени подбуксови свръзки)...."
Очевидно е пълно противоречие с вижданията на бащата на Ицо. Кой от двамата автори е дал обективна оценка за листовите и гредовите рами? Най-вероятно и двете мнения са субективни!
 
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: mitko0888 в 12 Февруари 2012, 19:35:22
Аз не виждам някакво противоречие - гредовите рами си имат всичките тези приемущества. Инж. Иванов само посочва, че гредовите рами често се повреждат ... Друг е въпросът че ги нарича "недоразумение" и какво ли още не, но това си е право на всеки автор.

В разните книги май пишеше, че при гредови рами само с някои типове локомотиви има проблеми. Май чепът не ще да е в това дали рамата е листова или гредова, ами в това как е сметната и направена.
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: liro4605 в 12 Февруари 2012, 19:48:53
(http://bgphoto.net/photos/37794/o634266262595812500.jpg)
(http://bgphoto.net/photos/37794/o634266262630500000.jpg)
(http://bgphoto.net/photos/37794/o634266262665031250.jpg)
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: CaLLlo в 12 Февруари 2012, 20:19:45
(http://alfa.kachi-snimka.info/images/rgh1329067845j.jpg)(http://alfa.kachi-snimka.info/images/opt1329067892t.jpg)(http://alfa.kachi-snimka.info/images/bwy1329067920x.jpg)

Robert Hermann Garbe
9.1.1847 - 23.5.1932

Richard Felix Paul Wagner
25.8.1882 - 14.2.1953

Friedrich Witte
23.2.1900 - 25.12.1977


Яско, не се впрягай чак толкова, ние все пак сме само фенове, не сме произвели нито едните, нито другите локомотиви, добри или лоши - да му мислят господата горе! Пък и отдавна всичко е нарязано, останали са тук-таме само по някоя музейна бройка. И дори един ден пак да почнат да ги произвеждат, ние отново нито ще проектираме или произвеждаме, нито ще караме, пак само ще зяпаме и ... цъкаме ...
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: misan в 12 Февруари 2012, 21:14:17
 Самият факт,че след Втората световна война  принципите на Вагнер са тотално отхвърлени и в двете Германии е повече от показателен.Голям брой  вагнерови локомотиви и в двете железопътни администрации са модернизирани с нови парни котли. Новите  парни котли не са правени по конструктивните принципи на Гарбе,но поне при тях е спазено изключително важното съотношение между повърхностите  на пещта и на
скарата да е както при гарбенските локомотиви. В резултат рязко се подобрява тяхната паропроизводителност ,съответно и мощноста на локомотива.
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: Petko Ivanov в 12 Февруари 2012, 23:04:08
Въобще не е задължително да харесваме само най-качествените локомотиви. Във Варшава видяхме с брат ми наживо и се качвахме в P6 - локомотивът-еталон според нашия баща. На мен не ми направи особено впечатление. Аз, както и много от вас, обожавам лодките серия 15, които далеч не са най-добрите по качество.
Историята е доказала високото качество на локомотивите на Гарбе. Някои от тях имат напълно съвременен вид - никой не може да каже, че P8, G10,G8, T16-1 са на около или повече от 100 години. Тези локомотиви са абсолютни рекордьори по дълголетие. Не е задължително обаче всички да ги харесват и да им се възхищават. Напълно разбирам Ясен с неговата любов към Вагнеровите локомотиви и се надявам да продължи да си ги харесва. Освен него те имат и още много почитатели в целия свят.
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: misan в 13 Февруари 2012, 20:20:17
Напълно съм съгласен с моя брат. Аз много обичам американските парни локомотиви,въпреки,че със сигурност са имали много проблеми с техните гредови рами.Но това не ми пречи да ги обичам и да им се радвам.Лично на мен много ми хареса рицарския начин,по които Ясен защитава любимите си локомотиви.

И все пак мисля,че темата беше и ще продължава да бъде интересна.

Защото ни накара да мислим,да четем и да спорим.И в крайна сметка да научим малко повече за любимите ни парни локомотиви.
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: misan в 13 Февруари 2012, 21:11:05
 Ето още малко информация от моя баща.


ОЩЕ НЯКОЛКО ДУМИ ПО ВЪРОСА ЗА ГРЕДОВИТЕ РАМИ

1 .. Отрицателното ми мнение за гредовите рами не е субективно,а е базирано върху две съвсем обективни неща.

а Практическата експлоатация ,която е критерия за всяка истина.
Широко известно е,че гредовите рами на цвилинговите локомотиви,навякъде по света масово се напукваха и късаха. В много случаи това имаше епидемичен характер. В България локомотивите серия 01 по тази причина бяха извадени от експлоатация .Имаше проекти и са водени преговори да се преустроят на Дрилинг. Наложи се диаметърът на цилинрите им да се намали от 640 на 600 мм ,при което теглителната им сила значително бе намалена.Масово се напукваха и късаха рамите и на българские локомотиви серия 10,както и на вагнеровите цвилингови локомотиви  в Германия.

В германския локомотивостроителен съвет през епохата Вагнер,непрекъснато се внасяха предложения,гредовите рами да се заменят с листови,но Вагнер ги отхвърляше.

При партизанскиакции,аварии и катастрофи по време на войната,гредовите рами на серия 52 се разкъсваха на отделни парчета,а листовите само ограничено се деформираха.

б. Конкрукторския опит.

Всеки ръководещ конструктор,какъвто съм бил и аз,отлично знае,че когато едно изделие е натоварено с големи сили и моменти по трите координатни оси,изделието трябва да има затворена кутиеобразна конструкция,каквато има листовата рама.

Не случайно след войната,както в Западна,така и в Източна Германия ,гредовите рами бяха тотално заменени с листови,за съжаление не нитована ,а заварена конструкция,които се повреждаха повече от гредовите.

2 .Това,което в "Парни локомотиви "на Иван Трендафилов  е написано за гредовите рами ,буквално съвпада с написаното в съветските книги за парни локомотиви  и съответно отразява становището на съветските специалисти,което е индентично с това на Вагнер,в първия му "цвилингов" период.Когато е писан учебника,мнението на съветските специалисти се приемаше безусловно.

Някои твърдения в учебника,звучат абсурдно.

а. Благодарение на подбуксовите връзки_-фербини,гредовата рама е по яка от листовата.
Всеки практик знае,че истината е противоположна,именно подбуксовите връзки,които се закрепват към гредите с болтове,са най слабия и най опасния елемент в гредовите рами.Ако някоя такава връзка се разхлаби,тънката част над гредата веднага се къса.

б. Гредовата рама се произвежда по лесно от листовата

За всекиго би трябвало да е пределно ясно,че страничните греди ,с техните многобройни изрези,изискват огромен обем сложна механична обработка и се изработват много трудно.
никои сериозен конструктор,които поне малко уважава себе си,не би си позволил да конструира нещо подобно на гредовата рама.

в. Гредовата рама се деформира по трудно от листовата

За всекиго би трябвало да е очевидно,че ,,тантелената ,, конструкция на гредовите рами с многобройните огромни изрези и слаби напречни връзки е много по деформирума от конструкцията на листовата рама,която е кутиеобразна.

3 .Като студент и аз съм обучаван въз основа на същите принципи и твърдения,застъпени в съветската литература и аз съм ги възприемал като верни.

До принципите на Гарбе  стигнах по "обратен"път.

Първоначално инстиктивно започнха да ми харесват локомотивите му и започнах да ги възприемам като прекрасни,въпреки,че почти навсякъде се трърди,че са непоносимо грозни.

В техниката обаче,красотата на една машина зависи изключително от това това,дали тя е добре конструирана,дали всичко изглежда така,както е най добре да изглежда,дали всичко функционира така,както най добре може да функционира и дали се намира там,където е най добре да се намира.

При локомотивите на Гарбе това е точно така.След това започнах да разсъждавам ,защо Гарбе е конструирал локомотивите си по точно противоположен начин от това на което ме бяха учили.

Успях след много години да си изясня всичко-също чрез нови формули,изчисление и др  и си изясних,че той,а не Вагнер и руснците  е прав за всичко.

Науката доказа това напълно,а практиката го беше потвърдила още много преди това.

Прекрасните G8 работиха в Турция 80 години и вършеха чудеса.
4 .В моя материал са показани девет хипотетични локомотива,каквито би трябвали да се използват в БДЖ,вместо реалните. те са напълно "Гарбе"локомотиви.

   
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: misan в 13 Февруари 2012, 22:20:51
Може би ще е интересно да  си кажем мнението,дали не е трябвало още в 10 години на 20 век,бързоходните и пътническите парни локомотиви да са с четири свързани колооси. Бързите влакове още тогава са били по 12-13 четириосни вагона.Една машина с три свързани колооси,дори в равни участъци ,при малко по лошо време,вече ще изпитва сериозни проблеми с ускоряването на влака,поради лошото сцепление.
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: CaLLlo в 13 Февруари 2012, 23:29:47
Цитат на: misan link=topic=3626.msg73068#msg73068 date=1329160265
... До принципите на Гарбе  стигнах по "обратен" път ...
... След това започнах да разсъждавам, защо Гарбе е конструирал локомотивите си по точно противоположен начин от това на което ме бяха учили. ...

1. Гениалните неща са простите неща, сложните решения не решават простите проблеми, а само ги задълбочават.
2. Сложен проблем се решава най-лесно, като се раздели на няколко прости проблема и те се решат поотделно с прости методи.
3. Откривател е онзи, който реши няколко сложни проблема с едно просто решение.
4. Към проблемите винаги трябва да се подхожда директно, а не да се заобикалят с други щури идеи.
5. Никога не трбва да се робува на митове, особено в техиката, достатъчно е човек просто да мисли с главата си.
6. Умният човек става умен, когато разбере, че го обучават грешно, някои може би за собствено успокоение го перефразират на - ученикът да надмине учителя.
 
Поздрави баща си за статията!
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: Сaprycorn в 14 Февруари 2012, 00:42:44
Ицо, много ми хареса "...рицарския начин..." :)
Гледайки портретите на тримата локомотивни конструктори Гарбе, Вагнер и Витте, символизиращи трите епохи в развитието на парния локомотив, без да съм инженер, конструктор или железничар, бих искал да напиша по няколко думи за делото на всеки един от тях.
 В края на 19-ти век, тенденцията в локомотивостроенето е следната: напълно изоставена е парната машина система цвилинг, и е отдадено предпочитание изцяло на системите компаунд, вулфкомпаунд и малет-компаунд. Работи се с наситена пара, и единственият начин да се подобри работата на локомотива е да се увеличава работното налягане в котела.
РОБЕРТ ГАРБЕ обаче тръгва в съвсем друга посока- заедно с Вилхелм Шмидт, те остават на едно умерено работно налягане в котлите, а за да увеличат ефективността на енергоносителя (произведената вече в котела пара) , увеличават неговата температура с допълнително подгряване, или с други думи въвеждат ПРЕГРЯТАТА ПАРА! Ефектът от прегрятата пара е толкова голям, че позволява на Гарбе да се върне на простата система на парната машина ЦВИЛИНГ! Точно тези два принципа правят цялата фамилия гарбовски локомотиви толкова прости, ефективни и дълголетни!
 След 1920 година обаче, нуждите на германските железници са нараснали, на DRG са нужни по-големи, по-бързи, по-мощни, по-тежки локомотиви! РИХАРД ВАГНЕР е конструкторът, на когото се пада честта, да създаде тези локомотиви за Германия (и за България). В действителност Вагнер продължава принципите на Гарбе- прегрята пара, ниско налягане в котела, машина "Цвилинг". Но тук имаме един огромен скок в параметрите на локомотива- скорост, мощност, маса... Може би това е причината за въвеждането на гредовата рама, все пак дебелина на рамноното платно 100 мм. звучи много по-сериозно отколкото 30 мм. Разбира се Вагнер не остава сляп за системата "Дрилинг", чиито предимства пред "Цвилинг" са неоспорими! Всички локомотиви от "фамилията" Вагнер имат следната особеност-при тях сякаш няма никакво ограничение относно параметърът себестойност. Щедро се строят медни пещи, колянови оси, гредови рами, водни помпи, водоподгреватели и всичко, което по това време е модерно.
 През 1942 Германският Локомотивен Консорциум получава задачата да създаде локомотив, предназначен за войната. Изискванията за този локомотив са коренно различни от дотогавашните локомотиви на ДРГ, военният локомотив трябва да бъде максимално опростен. Тук ще препиша дословно инж. Д.Деянов (стр.195 Тракцията в БДЖ 1866-1946) " От един анализ се вижда че спрямо серия 50, при строителството на серия 52 е реализирана значителна икономия на материали и работно време, без да пострадат мощността и теглителните възможности на машината. Например един локомотив серия 50 има около 6000 детайла, докато военния тип -около 5000, от които 3000 са със значителни опростявания. Ако нужните материали за строителството на една машина серия 50 са около 165 тона, то за серия 52 те са 139 тона (от 1943г. вече 130 тона). При това впечатляваща е икономията на цветни метали. От 2650 кг. те са сведени на 272 кг, а по-късно и до 150,3 кг. От времето, необходимо за изработване на на един локомотив (средно 17 650 работни часа за серия 50) са икономисани 6000 часа, или около 30%.
 Наред с горното са направени принципни отстъпления от утвърдени в резултат на многогодишен опит, технологии за производството на по-голямата част от детайлите и възлите, включително и най-отговорни. По тази причина самите създатели на локомотива , серия 52, определят официално неговия ефективен живот на не повече от 5-6 години."
 За огромно съжаление, принципите на военния локомотив серия 52, са възприети изцяло и от създателят на следвоенните локомотиви ФРИДРИХ ВИТТЕ. Разбира се, че и в двете Германии е било ясно, че на парните локомотиви им остава малко живот, докато бъдат заменени с дизелови и електрически. Като прибавим и оскъдицата на материали след войната, вече е напълно обяснима максимално икономичната конструкция на т. нар. NeuBauLok. Медните пещи са заменени със стоманени, гредовите рами с листови, парните машини са изключително "Цвилинг" и дори красивите големи и много ефективни крила Вагнер са заменени с малките, грознички и със съмнителен ефект крила на Витте!
 И казано с две думи.
 Гарбе създава много добри локомотиви:
(http://picbg.net/u/52907/49470/621288.jpg)
 Вагнер ги прави още по-големи и по-мощни:
(http://picbg.net/u/52907/49470/621289.jpg)
 Накрая Витте ги  :angry: :angry: :angry::
(http://picbg.net/u/52907/49470/621290.jpg)
 Това са моите скромни разсъждения, относно развитието на локомотивната конструкция.
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: Сaprycorn в 14 Февруари 2012, 20:50:34
Цитат на: misan link=topic=3626.msg73072#msg73072 date=1329164451
Може би ще е интересно да  си кажем мнението,дали не е трябвало още в 10 години на 20 век,бързоходните и пътническите парни локомотиви да са с четири свързани колооси. Бързите влакове още тогава са били по 12-13 четириосни вагона.Една машина с три свързани колооси,дори в равни участъци ,при малко по лошо време,вече ще изпитва сериозни проблеми с ускоряването на влака,поради лошото сцепление.
Всъщност в първа епоха в Германия има само две локомотивни серии с четири двигателни колооси, с предназначение за бързи и пътнически влакове. Това са пруският Р10 и саксонският ХХ (серии 39 и 19). Във втора епоха групата на бързоходните и пътнически локомотиви е допълнена с още две серии (едната е единична машина) с четири сцепни колооси - това е експерименталният 19 1001 и серия 06 (2 броя) Чак в трета епоха бързоходните и пътническите локомотиви са подсилени по-сериозно с четири двигателни колооси със серията 65 и 65.10 съответно в Западна и Изтчна Германия, както и сериите 22 и 25 в Източна Германия.
Като прибавим и епизодичното използване на 41-ците за пътнически влакове, може да се каже, че в Германия използването на локомотиви с четири сцепни колооси за пътнически и бързи влакове е по-скоро рядкост, за разлика от България, където 4 от общо 7 бързоходни серии са с по 4 сцепни колооси, а при пътническите, с четири двигателни колооси са само най-леките машини, останалите са с по 5!
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: Petko Ivanov в 15 Февруари 2012, 10:38:41
Нуждата от четириосни бързоходни парни локомотиви в Германия е била осезаема. След присъединяването на Австрия през 1938 г и окупирането на Полша през 1939 г голяма популярност в Германия придобиват именно австрийските четириосни бързоходни парни локомотиви OBB 214 (DR 12) и полските Pt 31. Прототип за построявенето на последните са нашите 01, построени в завода Chrzanov в Полша. Немците толкова са ги харесвали, че са обслужвали с тях част от бързите влакове между Берлин и Виена. Този пример показва още веднъж недалновидната политика на Вагнер в локомотивостроенето.
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: Сaprycorn в 15 Февруари 2012, 10:51:38
През 30-те години за германското локомотивостроене (доминирано от концепцията Вагнер), не е било никакъв проблем проектирането и строенето на бързоходни и пътнически локомотиви с по 4 сцепни колооси, каквито доставят за българските железници (сериите 01, 02, 03 и 36).
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: Petko Ivanov в 15 Февруари 2012, 12:56:15
Цитат на: Сaprycorn link=topic=3626.msg73153#msg73153 date=1329295898
През 30-те години за германското локомотивостроене (доминирано от концепцията Вагнер), не е било никакъв проблем проектирането и строенето на бързоходни и пътнически локомотиви с по 4 сцепни колооси, каквито доставят за българските железници (сериите 01, 02, 03 и 36).
Така е, но не се проектират и не се произвеждат четириосни бързоходни локомотиви, с изключение на неуспешния 06. Доминират триосните 01,03 и 05. Предимствата на четвъртата двигателна колоос са очевидни. Затова са оценили подобаващо чуждите за тях Pt31 и 214.
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: Сaprycorn в 15 Февруари 2012, 13:43:40
Цитат на: Petko Ivanov link=topic=3626.msg73168#msg73168 date=1329303375

... Затова са оценили подобаващо чуждите за тях Pt31 и 214.
Да, оценили са ги, но и в трета епоха НЕ са си произвели за тях четириосни бързоходни локомотиви, въпреки че недалновидният Вагнер вече е бил покойник...
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: widowmaker в 15 Февруари 2012, 14:14:29
С козирог не се спори. Няма смисъл просто. :lol:
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: Gervasii в 15 Февруари 2012, 14:17:19
може да е офтопик ама да попитам! някой да сподели как 20-30 те години са се борили машинистите при минусови температури против замръзването на водата?
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: bdz43r в 15 Февруари 2012, 15:58:09
Водата в тендера е с твърде голям обем, за да замръзне, по тръбите не се застоява дълго, а и е в близост до горещия котел.
Тендерната вода освен това може да бъде сгрявана с пара през инжектора.
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: misan в 15 Февруари 2012, 23:02:15
точно е така. С затварянето на един клапан,има възможност да се върне пара от инжектора назад в тендера ,и така водата да се загрее. Само трябва да се внимава,да не се загрее над 40 градуса,защото инжекторите тогава отказват да работят изобщо.

Като говорим за инжектори,една много голяма грешка на германското локомотивостроене е,че не са се насочили към нагнетателните инжектори,за разлика от чехите и австрийците. Нагнетателните инжектори са почти безотказни,за разлика от смукателните,защото те не трябва да засмукват водата,а тя при тях идва по гравитация.
Титла: Re:Оценка на качеството на парните локомотиви
Публикувано от: misan в 15 Февруари 2012, 23:16:12
  По отношение на локомотивите с четири свързани колела можем още да поразсъждаваме. Да вземем например дори Р8. Би било много по разумно тя да се направи с колоосна формула 1-4-0,отново с талига Краус-Хелмхолц,като Р6. Отново имаме пет колооси ,като при Р8,но можем значителнода увеличим теглителната сила и възможността за бързо ускоряване на влака,което е особено важно при пътническите влакове,с техните многобройни спирания.Така действително се получава в голяма степен универсален локомотив,можеш да обслужва бързи,пътнически и дори товарни влакове,в по равни участъци.