Автор Тема: Работещи светлини / working lights за Glaskasten на Roco  (Прочетена 2977 пъти)

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Като фен на пруската парна тяга, реших, че е редно да имам модели на всички двуосни локомотиви
от серията Т2 (Glaskasten), които пруската жп администрация е притежавала,
т.е. номера 6081 и 6082 с гара на домуване Altona и номер 6061 Elberfeld.
Тъй като имам вече двата модела на Трикс - 6081 и 6082, единият със монтиран от мен звук,
реших да разнообразя като преправя този на фирмата Роко от 6081 Altona на 6061 Elberfeld.
И понеже въпросният модел за разлика от тоя на Трикс има само бутафорни фенери,
а начините за модифицирането им в нета (с виждащи се жици) определено не ми харесват,
реших да го направя (осветлението) по мой си начин, който е лишен от недостатъците на споменатите по горе.
Т.е. разпробиване на стъблата на фенерите със свредло 0.4мм, монтиране на топло-бели светодиоди 0604 (1.5х1мм)
със запоени към тях тънки емайлирани проводници, пробиване на рамата, там, където влизат стъблата на фенерите,
за да могат жиците да излязат директно отдолу и да не се виждат, след което да ги подведа до платката в кабината,
където е запоен 8 пиновия терминал за декодера. Тъй като вече имам озвучен единия от моделите на Трикс,
а според Дорян озвучаването на втори гласкастен би довело до какафония (отделно нелинейност,
фазови изкривявания и каквото се сетите още), реших на Роковския модел да му монтирам
обикновен декодер без звук. Ето снимки от първия етап по "оживяване" на светлините:









Следва боядисване с бяло на рефлекторите на фенерите и монтиране на светодиодите вътре,
но това малко по късно :)
« Последна редакция: 07 Април 2014, 10:21:14 от widowmaker »

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Работещи светлини за Glaskasten на Roco
« Отговор #1 -: 06 Април 2014, 17:30:40 »
Фенерите с боядисани в бяло рефлектори и монтирани светодиоди:


widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Работещи светлини / working lights за Glaskasten на Roco
« Отговор #2 -: 07 Април 2014, 13:08:29 »
Задните фенери монтирани:



Все си мисля, че истинският гърч едва сега започва, трябва да намеря най невидимото място под рамата,
от където да минат жиците, да ги фиксирам (не с каноконлит, естествено) и да ги нацапам с RAL8012.
Идеята е да не се о@кам толкова брутално, както го е направил тоя немец:



Понеже се наложи да купя нови фенери като резервни части
(на старите имитациите на стъкло посмъртно не можаха да излезнат без да счупя фенерите),
ми останаха пълен комплект фенери и за DRG/DB/DR. Та ако някой иска да повтори гимнастиката за
Glaskasten II/III/IV епоха, мога да му ги дам.
« Последна редакция: 17 Май 2014, 13:39:20 от widowmaker »

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Работещи светлини / working lights за Glaskasten на Roco
« Отговор #3 -: 18 Май 2014, 14:22:25 »
И финалните акорди от одисеята с фенерите:









Прекъснах връзката между контактните площадки на филтриращия кондензатор и терминалите на мотора,
запоих на негово място баластния резистор за светодиодите и добавих допълнителни контактни площадки
от 0.5мм фолиран стъклотекстолит, изтънени до 0.2мм, за да си улесня живота с подвързването на тънките
емайлирани проводници.
Остана да забода декодер в куплунга и съм готов за нощно каране :)

P.S.
Чакам и едни парапети от Жоро, че задният даде фира при демонтажа...
« Последна редакция: 19 Май 2014, 12:57:14 от widowmaker »