Автор Тема: Новости от Tillig/Sachsenmodelle  (Прочетена 185446 пъти)

KRAKOMOBILA

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2727
  • Рейтинг: 236
  • 46-та серия долу от графика - Шкода рулз!
Re: Новости от Tillig/Sachsenmodelle
« Отговор #465 -: 29 Януари 2020, 23:04:59 »
Ами естествено, че ще ревем след като си плащаме. Тиллиг като не искат да сменят матрицата да го представят като детска серия... Ако идеята е просто погледнато от самолет да прилича на БДЖ 52.... Добре, ама нали са реновирана фирма, като решат да правят нещо да го правят до край... Хем само се мрънка, че сме малък пазар, хем правят нещо само за отбиване на номера... Като искат да се купува... Да го направят като хората.
 Омръзна ми да се съгласяваме със всичко... За това ни имат в цяла Европа за втора ръка хора, щото каквото и да се случи ние сме съгласни... Цялата ни държава е на този хал защото се съгласяваме със всичко... Аман - спирам да коментирам темата.

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Re: Новости от Tillig/Sachsenmodelle
« Отговор #466 -: 29 Януари 2020, 23:16:03 »
Мистър йес  :dance1: лейди йес  :dance1: мистър йес  :dance1: лейди йессс...... :dance1: :dance1: :dance1:

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: Новости от Tillig/Sachsenmodelle
« Отговор #467 -: 30 Януари 2020, 11:45:41 »
Специално за "танкистчето" и другите...



Забележка: Фотоапарати, телефони и монитори не дават 100% вярна представа за реалния цвят /освен твърде скъпи модели и непосилни за вечномрънкащите форумни капацитети/, но все пак може да си види доста разбираемо защо е това или онова...

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12291
  • Рейтинг: 1318
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Новости от Tillig/Sachsenmodelle
« Отговор #468 -: 31 Януари 2020, 00:12:49 »
Локомотив &52.248-2 е ремонтиран във фирма "Унитранс":

Повече по въпроса тук:
https://comunicatorbg.com/unitrans_ltd.html

« Последна редакция: 31 Януари 2020, 00:17:21 от pach »

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1345
  • Рейтинг: 209
Re: Новости от Tillig/Sachsenmodelle
« Отговор #469 -: 31 Януари 2020, 16:20:40 »
Това пък, какво общо има с моделчето на Тилиг  :blink:?

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12291
  • Рейтинг: 1318
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Новости от Tillig/Sachsenmodelle
« Отговор #470 -: 31 Януари 2020, 16:25:44 »
Ми ако прочетеш всичко от 27-мя страница до тук,
сам ще разбереш...има ли нещо общо с модела, или не.
 :lol: :good:

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Re: Новости от Tillig/Sachsenmodelle
« Отговор #471 -: 31 Януари 2020, 19:38:04 »
Специално за Рипперчето, работната ми маса днес 31.1.2020 г. Съвсем "случаино" отгоре се кипри дъртият ми RAL каталог. Вярно бая е очукан, ама все още върши работа.
 :haha: :spiteful: :sarcastic:




Dispatcher

  • Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Jr. Member
  • *****
  • Публикации: 79
  • Рейтинг: 23
Re: Новости от Tillig/Sachsenmodelle
« Отговор #472 -: 01 Февруари 2020, 10:53:08 »
Време е да успокоите страстите и да се върнете към културното обсъждане и нормалната дискусия.
Въздържайте се от неуважителни обръщения, груби епитети и откровени обиди.
Последното няма да търпя и на участниците, раздали обидни оценки ще им бъдат отнети правата за оценяване, а ако някой реши да пише още глупости, направо ще бъде отстранен от форума.

Dispatcher

Boris 2-12-4

  • Trade Count: (7)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 532
  • Рейтинг: 164
  • Еп. І,ІІ,III; вагонни фабрики; кранове; военни
    • rocklokomotive.blogspot.com
Re: Новости от Tillig/Sachsenmodelle
« Отговор #473 -: 01 Февруари 2020, 14:03:28 »
Триумих се, преди да напиша този отговор.
Това защото имаме с някои хора различно схващане, как се води спор.

Никой не е безгрешен....

Сега пиша като университетски преподавател - германист и преводач.
Специално за цветовете се обадих и на художник от Германия за трето мнение...

Та така, германците имат доста различно от българите словообразуване. Затова ние, българите може да изпаднем в грешка. Нещо което приемам за нормално и необидно.

Та при РАЛ цветовете, водещият цвят е на второ място. Примерно жирафоносорог. Този с водещите и преобладаващи гени е носорогът, не жирафът. Така си е на немски. Там също казват едно и шестдесет, а ние казваме шестдесет и едно. И двете са правилни, на съответния език.
Принципът е, последната дума е водеща. В немския език може да накачулиш, десет, двадесет и
прочие думи в една. Водеща, определяща  ВИНАГИ е последната...

Венци, показа РАЛ табелите, та дано се сетим, без да се обиждаме... И затова му дадох и положителна оценка...

Триумих се, дали да останат хората с грешна представа или да пиша, /рискувайки наказания  или безброй отговори/, така както си е по дебели книги и прочие, щото на един отговор, някои хора дават цели 10, само за да излязат прави.
Затова и пиша, доста рядко, и доста малко за железници, а други се отказаха напълно.

Пример, един от многото,  съвсем наскоро имаше публикация, с отвратително лош превод. Не реагирах, за да не се вземе за заяждане... Но тук става въпрос за ОСНОВНИ НЕЩА В ЖП МОДЕЛИЗМА!!! Затова пиша.
Аз също бъркам и се радвам да ми посочат грешките. За да науча нещо ново или изправя схващанията си. Мое си мнение, не го налагам...

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2391
  • Рейтинг: 982
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Новости от Tillig/Sachsenmodelle
« Отговор #474 -: 01 Февруари 2020, 16:00:52 »
Хайде сега да ни обясниш въпросният RAL 7031 как да го наричаме на български? Синьо сив или сиво син? (след това направя аналогия със светло бял - дали цветът е бял или е светъл ...)

Boris 2-12-4

  • Trade Count: (7)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 532
  • Рейтинг: 164
  • Еп. І,ІІ,III; вагонни фабрики; кранове; военни
    • rocklokomotive.blogspot.com
Re: Новости от Tillig/Sachsenmodelle
« Отговор #475 -: 01 Февруари 2020, 16:35:18 »
Митко  :hi:, наименованието, наричането, на български трябва да показва, кой е водещият цвят. Даже ако трябва да е описателно. Примерно, СИВ СЪС СИН ОТЕНЪК или нещо подобно. Ако някой предложи нещо друго да заповяда.
СИВОСИН, също би ставало, ако е ясно, че сивият е водещ. Това вече е посочено тук по-горе.

На безгрешни не отговарям. Оставам си на земята... :drinks:

Boris 2-12-4

  • Trade Count: (7)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 532
  • Рейтинг: 164
  • Еп. І,ІІ,III; вагонни фабрики; кранове; военни
    • rocklokomotive.blogspot.com
Re: Новости от Tillig/Sachsenmodelle
« Отговор #476 -: 01 Февруари 2020, 16:53:35 »
Митко, :hi:, практически съвет: Отваряш РАЛ, виждаш, коя е последната дума, респ. последната дума от целия ред от цветове и това е водещият. Написах го два пъти и Венци го посочи. Не бях буквален, за да не засегна някого...
Тук правим анализ, съвети, умозаключения за десетни и стотни от милиметъра - та това ли би ни стреснало?!?  :drinks:

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2391
  • Рейтинг: 982
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Новости от Tillig/Sachsenmodelle
« Отговор #477 -: 01 Февруари 2020, 17:47:06 »
Цитат на: Best Ripper link=topic=11.msg117576#msg117576 date=1580239147
Цветът е СИВО-син, а не синьо сив... Щом в RAL започва с 7ххх, значи основното е сивото! Ако беше синьо-сив, щеше да започна с 5ххх! Аман от спецове, които не знаят елементарни неща!

Понеже цитирането не работи май от самото начало на форума, ето това е посочил Венци тук.

А пък аз съвсем малко по-нагоре дадох пример, и сега ще го повторя: на български като кажем "светло син" какво се разбира? Естествено че е син, само че светъл. Като кажем жълто зелен, става въпрос за зелен с жълт отенък.

Така че 7ххх на български ще е някакъв си сив. Така както е и на немски, и на английски, и така както го е казал Краси Танкиста ето тук: сиво синьо е 5008, а рамата на БДЖ - 7031 - на български е синьо сив, а не както го е казал Венци сиво-син.

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Re: Новости от Tillig/Sachsenmodelle
« Отговор #478 -: 01 Февруари 2020, 17:52:17 »
Днес на обед на Централна гара София, авторитетна комисия в състав:
  Васко - председател
  и членове:
 господата Шатов, Павел и моята скромна особа, по метода на емпиричното изследване чрез наблюдение на различните слоеве боя върху рамата на локомотив от същата доставка установи следното:
   Първият слой боя върху грунда е цвят синьосивo RAL 7031 идентичен с контролната проба - шасито на модел БДЖ 52 в Н0 тунингован от РеилТюн по горепосочената от Иво схема. Поради инцидентността на експеримента, не бяхме подготвени с фотодокументиращо устройство, но мисля че авторитетността на комисията провела опита и нейната компетентност не будят съмнение.
 ;D
Цитат на: Boris 2-12-4 link=topic=11.msg117662#msg117662 date=1580568815
Митко, :hi:, практически съвет: Отваряш РАЛ, виждаш, коя е последната дума, респ. последната дума от целия ред от цветове и това е водещият. Написах го два пъти и Венци го посочи. Не бях буквален, за да не засегна някого...
Тук правим анализ, съвети, умозаключения за десетни и стотни от милиметъра - та това ли би ни стреснало?!?  :drinks:
Борка с цялото ми уважение, когато арбитърстваш, моля бъди точен кой какво е написал и кой какво е посочил. За справка ето моя коментар:

quote author=Krasi Tankista link=topic=11.msg117577#msg117577 date=1580240631]
Точно обратното RAL5008 Graublau - сивосиньо :
https://www.ralfarbpalette.de/ral-classic/ral-5008-graublau

Да основното е сивото, но то е на второ място в думата - започва със седмица...
Да основно е синьото, но то е на второ място в думата - започва с петица...
[/quote]
Същото е и в българския език и няма какво повече да ми обяснявате защото аз съм професионалистът в случая. И на немски и на български цветът RAL 7031 Blaugrau е синьосив. Стига толкова расъждения. Излишни са напълно.
 :hi:

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1345
  • Рейтинг: 209
Re: Новости от Tillig/Sachsenmodelle
« Отговор #479 -: 01 Февруари 2020, 18:10:00 »
Цитат на: pach link=topic=11.msg117641#msg117641 date=1580480744
Ми ако прочетеш всичко от 27-мя страница до тук,
сам ще разбереш...има ли нещо общо с модела, или не.
 :lol: :good:
Ми, сега се загледах по-подробно в снимката  52 248  и той е с малко фарче, тоест като моделлчето на Тилиг. Това е просто,още един плюс за БДЖ фетишистите и БДЖ буквалистите. Моите лични разсъждения са, че пиковският  BR 106 е по-добрият от този, на  тилиг. Плюс това, тилиг ползват старата матрица на JATT - Ягодински ТТ.  Но пък, само Тилиг ни предоставят локомотивът в БДЖ вариант. И съм на ясно с компромисите на фирмата.  Другото колебание ми беше  относно епохата. Защо, III-та ? Ми в България епохата, няма значение! С тази разцветка още се карат такива локомотиви. Има и в Птицекомбината на Костинброд, стои под един навес. Има и при Ковачки в Перник. Даже си им стоят гербовете от III-та епоха. Имаше дори, два такива в Целулозният заводд  в Стамболийски, едно време. Дори, може още да си ги ползват. Не съм минавал скоро от там. Сигурен съм ,че по разни задънени фабрики има още други.  Можете да си го комбинирате с вагони от всички администрации и епохи, които циркулират из Татковината! Отдавна сме се разбрали тука, че който желае нещо по-така, вади 4 бона и човекът ще му го изчука от месинг и боядиса, едно към едно със снимкат. Серийният бакелит  за парите си предлага това. Тука пак се завихриха безсмислени спорове и дуели на кой му е по-такова картончето. Иначе, пак казвам: За боята не се притеснявайте! Гледате снимка на "Нероден Петко". Пък и главните коментатори, като изключим Pach са в там някви си други мащаби. Не вярвам да си го купят, от родолюбие.
Скоро си взех пощата на БДЖ в ТТ, бях приятно изненадан, че матрицата не е от старото ТТ има нов интериор , цветовете са перфектни, но пък вратите за съжаление,  вече не се отварят. Това е единственият минус!.
А, този модел на Тилиг  V 60 съм го държал в ръцете си и е подобен на БДЖ-ейският.  Цветовете са страхотно направени! Не вярвам 52- ката да бъде по-лоша! Представям си гледката, как разпитвате Бай Хой в депото с баданарката в ръка, относно спомените му за рал, пантон, цян, маджента  или обясненията за некакъв си там, реализъм с избледняла страница от списание "Наука и техника" в ръце! :lol: :good:   
« Последна редакция: 01 Февруари 2020, 18:25:47 от jopeto »