Автор Тема: Модифициране на принтер за печат върху плоскости  (Прочетена 4685 пъти)

stefanoff

  • Trade Count: (0)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 120
  • Рейтинг: 159
  • Варна, морето, сините вълни........
    • laser-cut cardmodels
По желание на съфорумеца "pach",
Ако мястото на темата не е тука, моля админите да я преместят в подходящия отдел.
ТА :
Необходими продукти:
1 Принтер мастиленоструен, нисък клас с подаване на хартията отзад. Това е стар принтер Lexmark Z25 подарен от старо гадже в ергенските ми години, прекрасно работещ, без драйвъри за Windows 7, предварително го тествах дали ще се навре картон 1 мм (преди да го отрежа).


2 Режещ инструмент при мен е минидрил със съответния трион.


3 Пластмаса 2 мм за новата тава.

Начин на изработка:
1 Смело и безотговорно се прави брутален отвор отзад за да може да се монтира нова тава, направена по мярка от място и монтирана примерно 0,5 мм под нивото на водещите валяци.







2 Изпиляват се посочените с червено  "зъбчета" понеже са под нивото на горните ролки и опират в печатания материал, когато е хартия не е проблем, но при картон и пластмаса блокират движението.



3 Прави се направляваща отстрани (напълно излишно, дори пречи).
4 Демонтира се капака отпред, има механизъм който се задейства при отварянето му и мести касетите в позиция за смяна на мастилниците, а няма как да центроваш ръчно листа ако има капак, в смисъл не можеш да го поставиш в вярното положение.



5 Общо взето набутваш отзад картона, докато се покаже пред ролките и пускаш печата.
Получи неочаквано добре, ако се подведе правилно хартията печатаемата площ е близка до тази в характеристиките на принтера.
Разпечатките изглеждат така :



Хубавото на този принтер е че има опция в драйвъра да печата на безконечна хартия, така че няма ограничени в дължината и (теоретично).

Скоро ще направя клипче на зареждането и самия процес на печат.

Boris 2-12-4

  • Trade Count: (7)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 532
  • Рейтинг: 164
  • Еп. І,ІІ,III; вагонни фабрики; кранове; военни
    • rocklokomotive.blogspot.com
Re:Модифициране на принтер за печат върху плоскости
« Отговор #1 -: 08 Ноември 2012, 21:21:14 »
Много благодаря Колега! :hi:

Жив, здрав!
До скоро във Варна!
Борис
П.П. Колко много имаме да си хортуваме. Сега приготвям вагон от месинг... :drinks:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12268
  • Рейтинг: 1313
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Модифициране на принтер за печат върху плоскости
« Отговор #2 -: 09 Ноември 2012, 09:37:22 »
 :hi: :hi: :hi:
И аз много благодаря за нагледния урок!!!
Страхотно!!!  :clapping: :clapping: :clapping: :dance1: :dance1: :dance1:
Направо довечера почвам модификацията на третия ми принтер в А3 - мисля че е със задно подаване на хартията. :scratch_ones_head:
Но още не съм го пускал в действие тъй като и на мен ми е подарък от съседката (архитект)...с празни мастилници.
Но технологията е ясна. Зъбчетата може и да не ги пиля - при мен са монтирани на пластмасова основа като самите
 колелца са с осички от микропружинки - тоест би трябвало да поемат дебелината на материала подобно на хартията.
Това го знам със сигурност, щото разглобявах подобен бракуван принтер за двигатели,
зъбни колела и въпросните микропружинки. Те направо са за ТТ и са се "утепали" - "ресори" в талигите на доста модели локове.
Тоест след боядисването, не работят (то и не трябва)  но пък седят перфектно на талигите!!!
Въобще тази събота ще е ..."принтерна" !!!

Още въднъж благодаря за интересната тема!!!
 :hi: :hi: :clapping: :clapping:

stefanoff

  • Trade Count: (0)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 120
  • Рейтинг: 159
  • Варна, морето, сините вълни........
    • laser-cut cardmodels
Re:Модифициране на принтер за печат върху плоскости
« Отговор #3 -: 09 Ноември 2012, 10:05:38 »
Вгледай се добре къде са датчиците положението на хартията, принципно при старите принтери са механични, но аз имам един принтер където датчика е оптичен. И пробвай дали игнорирането на подавателния механизъм няма да окаже влияние на старта на хартията. Аз като зареждам правя така, че листа вдига датчика и принтера приема че е минал момента с подаването на хартията и не подава сигнал към "подавача да даде лист" и почва директен принт. Това е специално за този модел принтер, дори не съм се пробвал с друг. Колкото е по прост един уред, толкова е по-надежден.

lubomir

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Модифициране на принтер за печат върху плоскости
« Отговор #4 -: 09 Ноември 2012, 10:46:44 »
Цитат на: stefanoff link=topic=4056.msg83537#msg83537 date=1352448338
....
Колкото е по прост един уред, толкова е по-надежден.
Който стигне до тоя извод, значи е открил разковничето в техниката ;D!!!!
Поздравление за преработката на принтера.
Не е лошо  пак тук да се пуска информация и за други видове преработки на принтери, плотери и пр, за направа на малосерийни детайли, платки чрез CNC и други компютърни технологии

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Re:Модифициране на принтер за печат върху плоскости
« Отговор #5 -: 09 Ноември 2012, 11:26:30 »
 :hi: :hi: :hi: