Автор Тема: въпрос за мнение към колекционерите  (Прочетена 8573 пъти)

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2390
  • Рейтинг: 982
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: въпрос за мнение към колекционерите
« Отговор #15 -: 13 Септември 2014, 15:08:27 »
Старите Пиковски вагончета са ... много хубави  :beee:

Едно от първите ми беше станало такова за около 35 години:



Кратка интервенция: залепване на парчета по ъглите, боя (с четка) за по-лесно:



Следва: колооси (7 лв. в магазина) - движението е много по-добро от новото Пико с платмасово лагеруване за 30 лв, ККК с шахта (8 лв. в магазина). Нови дръжки и куки (в пъти по-добри от оригиналните), който иска да си сложи и дръжки под буферите и т.н.



Примери мога да дам още мнооого. Поне една трета от вагоните ми са такива. За това за някои такива вагони (стига да са "подходящо" очукани) давам и 10 - 15 лв. Много по голям кеф ми е да си го направя така, отколкото да купя нова пластмаса за 50 - 100 пари и след една седмица да ми стои в шкафа.

« Последна редакция: 13 Септември 2014, 15:10:25 от mitko0888 »

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2390
  • Рейтинг: 982
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: въпрос за мнение към колекционерите
« Отговор #16 -: 13 Септември 2014, 15:28:01 »
И два примера на старото:



 и младото:


Още едно старо:

 и младото:

Величко

  • Trade Count: (17)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 421
  • Рейтинг: 200
  • Само ЦСКА !
Re: въпрос за мнение към колекционерите
« Отговор #17 -: 13 Септември 2014, 19:42:52 »
Цитат на: Жоро link=topic=4595.msg96394#msg96394 date=1410608637
Велко така е, но до някъде. В случая говорим за вагон закупен преди повече от 40 години за 3лв. от Млад техник. И със сигурност не от Светльо. Той може да го обяви за 50лв...примерно. Подобни безумни цени имаше доскоро и в нашия оказион. Някой си мислеше, че тук са бълъците, с чийто пари ще вдигне трети етаж на къщата ;)
За 50лв едва ли биха се изпопребили да го взимат. По-вероятно е това да се случи ако цената е 5лв.
Лично аз бих дал 10лв, но аз имам много от него и с един повече или по-малко ще го преживея. Друг който го няма, мечтае за него от нам колко си време, има сърбеж в пръстите....и т.н. може да даде и повече. Знае ли човек :buba:
Ок, ама не ми се вярва вагоните, който ти си обявил за продаване да си си ги купил от млад техник??? Поне не всичките или този от 9лв. в НО? Иначе има безумни цени, но всеки има правото сам да преценява за себе си, като въпросът опира до коректност, знания и тн. Аз също съм изпадал в подобна ситуация и го казвам от личен опит. Общо взето, на вкус и цвет......... :hi:

Der Hetzer

  • Trade Count: (59)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Рейтинг: 148
Re: въпрос за мнение към колекционерите
« Отговор #18 -: 13 Септември 2014, 21:00:29 »
Това на Митко0888 със "старото" и "младото" са доста красноречиви примери, поздравления за което :)
И понеже по-нагоре един колега засегна темата с автомобилните сравнения (а те са ми доста любими когато трябва да се даде нагледен пример за нещо) - леко ще разводня темата, но по (надявам се) забавен начин, пък дано ме разберете.

Както си спомняме едно време имаше съветски, соц и западни автомобили. За щастие съветски влакчета нямаше, с изключение на разни ламаринени навиващи се с ключе и пружина игрушки, защото ако имаше - със сигурност в сравнение с тях "Ластичния локомотив" на PIKO  щеше да е направо BRAWA.
И така, тогава имаше едни автомобилни марки - едната беше Вартбург - един от най-нелепо изглеждащите автомобили (направо да се чудиш немецО как може да сътвори такъв дизайн, който успешно да конкурира Москвич по недодяланост), другата марка беше и все още е Шкода. В централна Европа (Чехия, Полша, Унгария, ГДР) дойдоха промените (при нас само на думи) и всички знаете как изглежда една Шкода от тогавашните и как изглеждат сегашните. От друга страна Вартбург ле-е-еко позаоблиха купето, сложиха двигател от VW Golf и преместиха лоста за скоростите на нормалното му място, но като цяло техният автомобил си остана същото "айде да не казвам какво". Резултатът - Шкода съществува и до днес, а Вартбург не. Това е и фирмата PIKO в наши дни - едновременно е и Вартбург и Шкода. Произвеждат неща и със старите матрици, но вече с нови колооси, нови и по-качествени надписи, курц куплунг кинематика, а също за да издържат на конкуренцията имат и нови разработки. Е да, примерно локомотивите "Таурус" и "Херкулес" не могат да се сравнят като качество и прецизност на изработката с тези на ROCO, но пък са и наполовина по-евтини. Та така и с вагона, който разбуди толкова полемики тук - използвайки аналогията на автомобилните сравнения - това е един стар и счупен Вартбург от двутактовите, ако се търси бърза продажба до няколко дни или седмица - 5 лева, за 10 обявата му може да откара и една година, за 15 трябва да е някой доста объркан и незнаещ за да ги даде.

Другата тема - веселяците които искат по 50 лева на такива вагони, за които спомена Жоро... Ами не им се сърдете, простете им, те не знаят какво правят. И понеже освен автомобилите, другият символ на социален и финансов просперитет са мобилните телефони - те могат да бъдат описани с един прост пример, който донякъде излиза от рамките на така наречената "политическа коректност", която ни се втълпява че трябва да ни бъде наложена. Същата работа е да покажеш един Мобифон "Бенефон сигма" и един съвременен сматрфон iPhone или Galaxy на вожда Шака Зулу, като му обясниш че и двете служат за "Ало", след което да му кажеш че смартфона струва колкото цялото му село, барабар с тотема на божеството в средата на мегдана, след което Шака Зулу като намери от някъде един мобифон Бенефон, да е твърдо убеден че и той струва толкова. Така че не ги обвинявайте, те не знаят, простете им, пък всеки си носи глава на раменете да си прави сметката какво да купува и какво не.

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: въпрос за мнение към колекционерите
« Отговор #19 -: 13 Септември 2014, 21:28:08 »
Аз само едно нещо не разбрах защо като не струват почти нищо никой не иска да ми продава вагончета по 5 лева  ;D

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re: въпрос за мнение към колекционерите
« Отговор #20 -: 13 Септември 2014, 21:40:30 »
Не разбирам що продължаваш да ни занимаваш с тая развалина? Искаш да знаеш реалната цена на вагончето или искаш да изпържиш някой новобранец? Вагончето струва между 5 и 10 лева. Може да се пробваш и на 15. Ако някой клъвне пий една бира и си свиркай. Мойте вагони подобни като модели и състояние ги продадох на цени между 3 и 20 лева, някои подарих. Зависи какво искаш да правиш. Да се отървеш от неща, които не ти трябват или да го играеш спекулант и да пробутваш скъпо разни боклуци на неразбиращите.

Der Hetzer

  • Trade Count: (59)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Рейтинг: 148
Re: въпрос за мнение към колекционерите
« Отговор #21 -: 13 Септември 2014, 21:47:00 »
Цитат на: svetljjjo link=topic=4595.msg96404#msg96404 date=1410632888
Аз само едно нещо не разбрах защо като не струват почти нищо никой не иска да ми продава вагончета по 5 лева  ;D

а) Защото са алчни
б) Защото не са на зор за пари, защо да ти го продават за 5 лева, като могат да му искат 10 или 15, "оно леб и вода не иска", а явно и пространство не им заема и не им пречи, когато - тогава
в) Защото те самите са го купили за 5 и трябва да има далаверка и да са "напред" от цялата работа
г) Защото има т.нар. "веселяци", които са видяли в сайтовете на производителите, че вагон, който на картинката прилича на техния струва 25 Евро, и решават че и техния струва 50 лева, при това е "стар", "рядък", "антикварен" и "не се произвежда вече"
д) И четирите отговора са верни
« Последна редакция: 13 Септември 2014, 22:06:41 от Der Hetzer »

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re: въпрос за мнение към колекционерите
« Отговор #22 -: 13 Септември 2014, 21:48:41 »
Цитат на: svetljjjo link=topic=4595.msg96404#msg96404 date=1410632888
Аз само едно нещо не разбрах защо като не струват почти нищо никой не иска да ми продава вагончета по 5 лева  ;D
Ха! Много хубав въпрос!!! :yes:
Скръндзи ей, големи скръндзи :haha:

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re: въпрос за мнение към колекционерите
« Отговор #23 -: 13 Септември 2014, 21:55:31 »
Цитат на: Der Hetzer link=topic=4595.msg96406#msg96406 date=1410634020
..."стар", "рядък", "антикварен" и "не се произвежда вече"...
Това ме подсети за оня симпатяга дето предлагаше една изстрадала 118-ка без буфери, ожулена(състарена за по-достоверно по неговите думи) и без капак на резервоара за космическа цена :lol:

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re: въпрос за мнение към колекционерите
« Отговор #24 -: 13 Септември 2014, 22:25:52 »
Цитат на: Велко link=topic=4595.msg96401#msg96401 date=1410626572
Ок, ама не ми се вярва вагоните, който ти си обявил за продаване да си си ги купил от млад техник??? Поне не всичките или този от 9лв. в НО?...
Да Велко, една голяма част от старото Пико е от Млад техник, другата е от колекцията на Жоро Дончев. Така се сдобих с неща които някои бяха ценни за мен, други не толкова. А този вагон от 9лв е сглобяван от части, от които Жоро явно имал идея да прави други вагони. :)
Останалите неща, които предлагам са нови и са внос(по цените ще ги познаете ;))

Величко

  • Trade Count: (17)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 421
  • Рейтинг: 200
  • Само ЦСКА !
Re: въпрос за мнение към колекционерите
« Отговор #25 -: 13 Септември 2014, 22:33:12 »
Типично Бг черта е "присмял се хърбел на щърбел". "Замазването" също не е за отхвърляне, както и многото думи, които не казват нищо.
Аз също съм си купувал "надценени" и "осакатени" нещица и то от пишещи "събратя" тук, но също така съм продавал подобни, може би от лакомия, но съм го правил. Затова нека не се правим на "СВетци", каквито не сме..... малко в стил "казвам ти дъще......."

Величко

  • Trade Count: (17)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 421
  • Рейтинг: 200
  • Само ЦСКА !
Re: въпрос за мнение към колекционерите
« Отговор #26 -: 13 Септември 2014, 22:37:51 »
Цитат на: Жоро link=topic=4595.msg96411#msg96411 date=1410636352
Да Велко, една голяма част от старото Пико е от Млад техник, другата е от колекцията на Жоро Дончев. Така се сдобих с неща които някои бяха ценни за мен, други не толкова. А този вагон от 9лв е сглобяван от части, от които Жоро явно имал идея да прави други вагони. :)
Останалите неща, които предлагам са нови и са внос(по цените ще ги познаете ;))
Питах те не случайно, просто ми беше интересно да видя един професионалист, как би оценил вагончето, на фона на този от 9лв, който продаваш. Аз примерно, за цените търся чичко ибей, като някаква ориентировка, но не винаги ми се получава, защото все още съм доста бос в хобито.

Der Hetzer

  • Trade Count: (59)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Рейтинг: 148
Re: въпрос за мнение към колекционерите
« Отговор #27 -: 13 Септември 2014, 22:42:58 »
Ами сам каза че пазаруваш от ebay...
Направи си PayPal за да не плащаш банкови преводи
Намираш няколко продавачи, който са пуснали по 20-30 такива вагончета на търг, който свършва в един и същи ден (най-често в Неделя вечер) - пълно е с такива в ebay... обикновенно свършват на по 1-2 евро.
Намираш си познат в Германия, който да ги получава - с "Хермес пакет" (дето е нещо като нашия Еконт) или с Дойче пост не е толкова скъпа доставката до немски адрес.
Когато се съберат 100 вагончета - твоя човек ти ги праща насам - до 5 килограма доставката до БГ е 17 евро... 100 вагончета да са 20 килограма, да го кажеме грубо 68 евро, може и да е по-малко. До тук си дал 200 евро за 100 вагончета и 68 за доставка до БГ = 268 Евро... + доставката от продавача до немския адрес - кажи ги 300... или 600 лева. Като продадеш получените вагончета по 10 или 15 лева - ще имаш 1000 или 1500 лева, а си дал 600, значи си на далавера с от 400 до 900 лева. Вече имаш идеално разработен бизнес план  :hi:

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Re: въпрос за мнение към колекционерите
« Отговор #28 -: 14 Септември 2014, 00:01:45 »
Не ги продават по 5 лв. защото са мошенници!

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: въпрос за мнение към колекционерите
« Отговор #29 -: 14 Септември 2014, 00:16:52 »
Цитат на: Der Hetzer link=topic=4595.msg96415#msg96415 date=1410637378
Ами сам каза че пазаруваш от ebay...
Направи си PayPal за да не плащаш банкови преводи


Имам PayPal вече 9 години даже няколко пъти ми даваха по 1 долар наградки понеже съм им от най -старите клиенти  :haha:
това е сериозно не се майтапя. Проблема е че парите в PayPal трябва да дойдат от някъде а да си заредиш сметката пак е скъпо през наша банка . Доставките с дойчепощи или хермес или дхл са скъпи няма доставка под 3 евро до адрес в германия. А обикновено 99% от цените на доставките са между 4,50 и 6 евро .
Изобщо и там си е скъпо единствената далавера е да купиш няколко неща от 1 продавач и да ти даде обща доставка .

Но по важното е че не сте ме разбрали аз не искам да ви мамя или да лъжа някой всички неща купени са ми за лична употреба дето се вика да си начеши човек крастата.
Исках просто да знам тея стари неща имат ли колекционерска стойност или нямат такива които са по запазени поне според мен
и да си върна част от вложените пари.
Защото ако ги подкарам както не веднъж споменах аз карам и то карам много и безотговорно при мен се чупят стават аварий
и си мислех че е по добре да отидат при някой който ги цени ако има хора които ги ценят защото за мен са просто играчки с които си играя.
Далеч съм от мисълта да мамя някой още по малко пък да правя бизнес или далавери  :good: