Автор Тема: Ремонт на станция за цифрово управление - ROCO 10761 / 10764  (Прочетена 30887 пъти)

mill

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Ремонт на ROCO станция за цифрово упр. 10764
« Отговор #15 -: 15 Октомври 2008, 15:56:35 »
Много снимки сте сложили бе,омотах се ,то това не може се запомни,абсурд.Затова ако нещо изплющи по тока у дома,може ли  Pach да поправи сторената от мен беля ;) :D,пък аз ще си го възнаградя ;)

P*S-  Който поне малко разбира от  тея неща,благодарение на тези снимки ще му е мнооого лесно.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12288
  • Рейтинг: 1318
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Ремонт на ROCO станция за цифрово упр. 10764
« Отговор #16 -: 15 Октомври 2008, 15:57:19 »
Цитат на: Жоро link=topic=882.msg11309#msg11309 date=1224074996
Аз сега чак обърнах внимание на надписа на станцията. 10761 е по-старият вариянт, с кабелче за захранването. 10764 е по-новият модел, като този на Васко, с букса место с кабел.

При това положение по-правилно би било "Ремонт на ROCO 10761 - станция за цифрово управление"

Абе човече , що обръкваш системния бързак (емперор) !? ;D ;D ;D
Тая на Васко си има и  цели два светодиода на зъга, за въпросното "късо на релсите" и наличие на "трансформаторно напрежение "(те за това не съм сигурен и аз не гледох...)
а твойта там на платката има празни места за елементи , и за това говорех по-горе за "ъпгрейд"...
И мен вече ме обърка ... окни си тежката дума "Бе-Жоре"  ;D- как да е заглавието последно... :-[

Направили пробите , или де те чакам с локомотива?
 ;D ;D ;D

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12288
  • Рейтинг: 1318
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Ремонт на ROCO станция за цифрово упр. 10764
« Отговор #17 -: 15 Октомври 2008, 16:01:11 »
Цитат на: muncho link=topic=882.msg11311#msg11311 date=1224075395
Много снимки сте сложили бе,омотах се ,то това не може се запомни,абсурд.Затова ако нещо изплющи по тока у дома,може ли  Pach да поправи сторената от мен беля ;) :D,пък аз ще си го възнаградя ;)

P*S-  Който поне малко разбира от  тея неща,благодарение на тези снимки ще му е мнооого лесно.

 :-[...ами аз уж за по -ясно... :-[ :P :-*

 ;D...може , може , без мезе - пардон ...без ТТ не седаме!!! ;D
... стига да не е изплющяло нещо така че да не си личи що и къде е било...
Ама в ТТ още събирам...
 ;D ;D ;D


Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re: Ремонт на ROCO станция за цифрово упр. 10764
« Отговор #18 -: 15 Октомври 2008, 16:02:06 »
Цитат на: pach link=topic=882.msg11312#msg11312 date=1224075439

Абе човече , що обръкваш системния бързак (емперор) !? ;D ;D ;D
Виновен :'(

Ми ако не му е писнало на Лъчо да го сменя: "Ремонт на ROCO 10761 - станция за цифрово управление"

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12288
  • Рейтинг: 1318
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Благодаря на Лъчо ! Той май намери най-правилното и истинско (за целата серия) заглавие докато ние "дъртаците" се наумуваме ...
 ;D ;D ;D

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re: Ремонт на ROCO станция за цифрово упр. 10764
« Отговор #20 -: 15 Октомври 2008, 16:06:04 »
Цитат на: pach link=topic=882.msg11312#msg11312 date=1224075439
Направили пробите , или де те чакам с локомотива?
 ;D ;D ;D
Снощи по понятни прични не го пробвах. Тази вечер ме чака друго такова мероприятие, тъй че сигурно чак вдруги ден.

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Цитат на: pach link=topic=882.msg11316#msg11316 date=1224075770
Благодаря на Лъчо ! Той май намери най-правилното и истинско (за целата серия) заглавие докато ние "дъртаците" се наумуваме ...
 ;D ;D ;D
Ми младото си е младо, какво ще си говориме ;D

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12288
  • Рейтинг: 1318
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Цитат на: Жоро link=topic=882.msg11318#msg11318 date=1224076147
Цитат на: pach link=topic=882.msg11316#msg11316 date=1224075770
Благодаря на Лъчо ! Той май намери най-правилното и истинско (за целата серия) заглавие докато ние "дъртаците" се наумуваме ...
 ;D ;D ;D
Ми младото си е младо, какво ще си говориме ;D

Хахаха , последно уж си стар , пък търчиш по разни "мероприятия" (добре че БР118 е зает тази седмица  ;)) - май ми бягаш "по тъч линията" за пробите от мен с твойте локомотивчета!!!Ма много си лош , нема да си играем заедно,вече...  :P :P :P
 ;D ;D ;D

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12288
  • Рейтинг: 1318
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Мдаааа , то се видя ,че гордият собственик на отремонтирана станция няма да ме похвали ...та ще трябва сам... :-[
За сведение на всички които се интересуват - така ремонтираното електронно устройство , работи след направените в петък (или събота ) ходови изпитания .
Така че дерзайте и гърмете на воля - решение има!
 ;D ;D ;D

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12288
  • Рейтинг: 1318
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Цитат на: pach link=topic=882.msg11288#msg11288 date=1224065458
....(нещо не си намирам линка  :-[, така че по - късно ще кача тук направо файла с ТТТ -данните ::))

Уф , намерих линка за тези данни ...

http://www.vishay.com/docs/71131/71131.pdf

 ;D ;D ;D
Пък по-новият чип който става за подобен ремонт е Si4565ADY-руснаците пак го раздиплиха...
« Последна редакция: 21 Октомври 2008, 14:13:06 от pach »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12288
  • Рейтинг: 1318
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Как става така това?

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12288
  • Рейтинг: 1318
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Добър ден!
Наскоро бе извършен още един ремонт - този път със сигурност на усилвател ROCO - 10761, тъй като вече имам на разположение и двата модела, го определих със сигурност – модел 10761 е!.
Пиша усилвател , а не централа или станция, защото вече е на 100% сигурно , че това си е усилвател (booster) макар и със по-скромни възможности.Но пък достатъчен да захрани два - три локомотива в НО.
Характерното за ROCO и LENZ е това ,че всъщност излъчваните по кода сигнали на стандарт DCC , се извършва единствено и само от централите , или по известни с разговорното им обозначение - мишка.Това се отнася и за LokMaus 2 или R3 и за MultiMaus (Roco 10810).
В по-старите модели мишки-централи, всичко се върши от твърдо програмиран (защото е окончателно заключен срещу "четене" - за съжаление!!!) чип на базата на микрокотролерите от типа PIC
, докато при по-новите това се върши от по-простият и лесен за употреба микроконтролер от типа АTMEL.Който също за съжалени е заключен и е невъзможно да се прочете програмният код в него  ;).
А станция, е комплекса от захранващ трансформатор, усилвател и централа.
Това уточнение го направих за сведение на Васко и Жоро, с които споровете по - въпроса все още продължават (особено със Жоро)!
 ;D ;D ;D

Но да се върна на последният (за сега) ремонт на въпросният усилвател.

Симптомите:
- след включване по зададеният ред (виж ръководството за употреба на въпросната станция) и изчакване около 10/15 секунди , комплекса явно отказва да работи, като за последните два модела (със индикаторни панели) се издава съобщение за грешка:
    за LokMaus това е "ERR7".
    за MultiMaus това е "ERR13".
И в двата случая означава едно - "не е намерена главната централа (или управляващо устройство "master")”.
- при включване на въпросната централа като подчинена ("slave"), ефекта е същият.
--------
Тук да отворя една скоба - ако с друга централа , станцията заработва, просто неработещата централа има  по някаква причина, адрес различен от 31-те разпознаваеми от протокола за комуникация „XpresNet” (Xbus по старо му), за работа на много централи , станции и усилватели в единна обща система. Ако след правилна настройка на този адрес, централата пак не е намирана от станцията, то тя е за ремонт.
УТОЧНЕНИЕ: Тук става въпрос за адрес на централата на който тя работи и това няма нищо общо с адрес за декодер!!!Но това ще е предмет на друга тема...
--------
Възможните причини за тези съобщения са две - или централата ни е повредена/неправилно работеща, или имаме проблем в усилвателя.
Ако усилвателя не реагира и с друга централа издава същото съобщение, то извода е един.
Започваме ремонт на усилвателя.
Хубаво е в такъв момент, да знаете и първоначалните изходни симптоми и ефекти от неработещата станция.На мен ми бе обяснено - "Абе май точно тогава имах проблеми с мишката - беше се получило късо в проводниците и на съединителя! :blink:то май и мишката ми не арбайтензи, но не я нося...".

Разглобявате внимателно въпросният "стачкуващ" усилвател по начина описан по-напред в тази тема.Правите първоначален оглед за налични видими причини за неговият отказ, като прогорели или разпадащи се елементи и въобще причини от механично естество.Ако има такива не бързайте със смяната , защото те може да са довели и до скрити дефекти на следващите ги във схемата електронни компоненти.
Нужен е анализ на възможните последствия предизвикани от видимо дефектиралите части.
Впрочем за тези цели е хубаво да разполагате с минимални познания по електроника и най-вече принципна схема.
Първото си зависи от вас , вашето желание или не , за такова познание.Ако нямате желание или възможност за такова , ползвате "обади се на приятел" или най-добре "помощ от специалист".
Колкото до второто - принципна схема, специално за въпросното устройство , за сега не е налично в мрежата , но е въпрос на време , да се публикува тук. ;) :spiteful: :spiteful: :spiteful: ;D :yes: ;D

Ако няма видими дефекти, и не сте се свързали с приятел-специалист, продължавате да се борите сам, но вече с помощта на съответните измервателни уреди, като мултицет (ампер/волт/ом-метър) и осцилоскоп.Вторият е по-скоро да добиете увереност, от типа "ах гадюхата - ето кой трепе сигнала от централата..." или нещо от сорта в комбинация с няколко без адресни нецензурни фрази. :haha:

ПРи конкретният ремонт , тъй като нямаше видими дефекти , бе приложена втората процедура, която (поне в началото) не бе придружена от непристоен език.Оказа се че така нареченият "защитен" диод , който впрочем изпълнява и други функции " по съвместителство" включен във веритиге идващи от входните съединители (били те "master" или "slave" - защото са включени в паралел), е изпълнил своята "последна мисия в живота" ...или поне се е постарал да създаде впечатление за изпълнението и.
Когато е станало късото съединение между проводниците от мишката , най-вероятно, то е станало в комбинирането на сигналните проводници със захранващият (12V).В резултат на което , диода жертвоготовно изгаря.
Няма нищо по-просто от замяната на един диод, с нов работещ , от същият или заменящ го тип.
Да ама в в конкретният случай, отивайки си като за последно "жертвеният" диод причинява максималните щети, та дори и повече от колкото е можел да се "надява".
Вместо тихо и скромно, съгласно "последната мисия" да изгори и премине в небитието, той на свой ред "закъсява" стабилно  , като по този начин, постига "желаното" !!! Дори и отстраняването на късото в проводниците на съединителя от централата (може и да не съм го казал, но ТОВА Е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО в такива случай) не довежда до угасването на гадното съобщение "ERR7/13".
а постига и повече от "желаното" - довежда до претоварване на последващият го входен (за принципната схема) транзистор след себе си.
Тук някъде аз въпреки "опита" си в електрониката и след подмяната на изгорелият диод, откривайки, че станцията упорито отказва да угаси съобщението за грешка, преминах на нечленоразделна реч в нецензурираното и измерение.
Добре , явно диода е повлякъл крак, та и транзисторчето, също е решило да премине в отвъдното, не без щети за околните. То също вместо да изгори, или тихо и скромно да прекъсне, направо заварило вътрешните си връзки в едно тотално късо.
Приготвяйки се да направя поредната смяна, реших да проверя модните тенденции в този малък свят на усилвателя.
Ми да, прав бях - модата се е превърнала в епидемия, защото след транзистора следва един важен (не че има "неважни") чип - този който получава запитването от централата, обработва го, проверява дали тя не "претендира" за зает адрес и,... и присвовява такъв.
Може да ви звучи закачливо , но това са точните операции в такъв момент.
Ако централата упорито "настоява" за такъв адрес по протокола на XpresNet-а,
тоест те в предварителните настройки (виж си ръководството) е зададена да работи от определен адрес,
 този чип след обработка на "заявката" и казва "ядец - адреса е на друга централа",
 чрез съобщение което виждате и вие (виж си пак ръководството) и изчаква нейното пренастройване
 (или на нея или на другата и посестрима).
Ако централата няма определен адрес от който да "командва" , този чип способства за даването и на първият срещнат свободен (не мъж... а адрес) и тя се чувства щастлива и работоспособна, та чак планини да повдига - а пардон ...та чак влакове да кара!!! :lol:
Та в коннкретният случай , от едно "маааалко"  8) късо съединение в проводниците на централата, се е получил ефекта на снежната топка.
Закъсява диода, закъсява транзистора след него и изгаря чипчето на финала на тази верига.

Ами сменят се и трите със оригинални или заместващи ги елементи и готово - след проверка за допуснати къси съединения при спойки от "слона с поялник в ръка, който влезна между SMD-елементите и направи повече поразии от стъкларският магазин" (Васко не се смей – не всички работят с тънки човкии хубави инструменти):haha: :haha: :haha:,
се запуска по определеният ред , отново цялата станция и „Ооо, боговеее!!!” - съобщението за грешка не се появява.
Леко разочаровани , че не се вижда как се "очиства" това съобщение, бързо се изкефвате на готовността на станцията да работи , та чак ви идва да я разцелувате. Правите "ходова" проба с локомотив и всичките възможни функции и сте толкова доволен от резултата, че се връщате в реалният свят,ама чак сте гузен, как може да искате целувки със станция , дето ви е извъртяла такъв номер.
А някъде там в дъното на моделистката си (тъмна според някой) душа , знаете , че вие сте виновен за всичко с невнимателното усукване и боравене на свързващият кабел от централата до усилвателя.
Загасвате всичко, поглеждате още един път с подозрение, системата и оставате с удовлетворение от добре направеният ремонт.

Край



Във разказа участваха:
Главни роли:
Усилвател на ROCO , модел 10761  и следните електронни елементи – диод SS34, заменен през второто полувреме със S1G. Транзистор с корпусен код "t09" и отговарящ на името „PDTT114A” заменен с „DTA114YKA” и корпусен код „54-нещо си...” и интегралната схема 74НС423 заменена с по-старата и посестрима 74НС123.
Поддържащ екип:
Поялника с неговата „мама” – захранващата станция, унирверсала в електрониката – „мултицета”, пинсети, тинол, почистваща медна лента (виж старите постинги в темата), спирт (но не за пиене) и спомагателните инструменти по съвместителство.Документи по електроника - datasheets, речник за говорим език, схеми, напътсвия и други.
Звук - осъществен над работното бюро и забранен за лица под 16 години

Нещо ясно??? Въпроси има ли???
....
Е щом няма – весели и щастливи дни с хобито!!!
« Последна редакция: 15 Март 2011, 13:47:02 от pach »

i_deck

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Каква е разликата между 10761 и 10764? Може ли мултимауса да работи с 10761 ?

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12288
  • Рейтинг: 1318
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Ако си чел , по-горе внимателно , щеше вече да знаеш , ча ДА - МултиМауса работи и със стараят усилвател,както и обратното - новият усилвател работи идеално със старата централа (мишка).Системата е напълно взаимозаменяема благодарение на протокола за комуникация XpresNet, който е "измислен" от Lenz. :yes:

Тук впрочем е и започналият спор с Жоро, защото той не вярва , че може някоя от тези мишки да бъде включена към произволен усилвател (стига да са съвместими съединителите, или пренаредени за съответният вход - един вид преходник) , и да работят перфектно , без изгаряне.Жоро заяви че при такава демонстрация ще се кефи , но само ако включа своя мишка - тоест е той го играе "Тома неверни" :haha:.

Именно това прави съвместимостта на устройствата от двете фирми пълна, докато другите изградени по стандарта DCC ,деклариращи съвместимост, все пак се нуждаят от допълнителни преходници, блокчета и уточнения в настройките и някой други "екстри".

Колкото до разликате между старият усилвател 10761 и новият 10764 - тя външно се изразява в добавянето на два индициращи светодиода на глъбният (или лицев) панел - зелен за индикатор на захранването и червен за допълнително индициране за късо съединение на релсовият път.
Вътрешно разликата не е принципна , а по скоро техническа - добавена е една интегрална схема, която следи данните и управлява светодиодите, подменени са някой основни части с по съвременни,добавен е мощен съединител за подкачване на захранващият траф и най-вече платката е съвсем прегледно и умно направена от човек, докато старият модел , платката е проектирана от компютърна програма, на която не са направени дори елементарни настройки за изискванията , в резултат на което се е получила, някаква антилогична и абсурдно сложна каша , която все пак работи.

 ;D ;D ;D

lubomir

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Някой има ли идея, поради что половината платка е празна от към монтирани елементи?