Автор Тема: Музей по транспорта гр.Русе  (Прочетена 73809 пъти)

Coltrane

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Музей по транспорта гр.Русе
« Отговор #60 -: 17 Август 2009, 14:14:27 »
То, че ние няма да ремонтираме нищо си е повече от ясно, но поне да се надяваме, че ще се намерят средства да се изпратят 1, 2 машини в Майнинген за възстановяване. А там,тая работа я могат много добре. :yes:

Maktub

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Музей по транспорта гр.Русе
« Отговор #61 -: 19 Август 2009, 06:29:25 »
Да бе, ще изпратят, нали трябва да платят?

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Музей по транспорта гр.Русе
« Отговор #62 -: 05 Септември 2011, 01:43:46 »
Жалко !
Жалко, че Русе е (без изхвърляне) най-красивия ни град, а има най-смотания музей в цяла България - музея на транспорта. Умишлено няма да кача снимки за да не ви приболят сърцата. Нямам представа под шапката на общината или на министерството е, но картинката е жалка. Ще карам по-ред !
Тръгвам на разходка (от Борисова) за да посетя специално музея на на транспорта, нещо обичайно което правя във всяка една страна в която съм бил. Минавам покрай сградата на общината пред чийто главен вход стърчи красиво информационно табло, показващо забележителностите на града. Музея е представен с картинка на локомотива дето първи е драпал по първата ни жп линия. Браво бе ! Как пък са се сетили да сложат точно това което трябва, а не първото им попаднало изображение в гугъла ? Постарали са се ! Продължавам по обновения площад, на който дори ББ още не е прерязал лентата. Красота ! Русенци винаги са били гъзари що се отнася до представителността на парковете си. Че и нов душ-фонтан пред Операта си имат вече. (душ- в смисъл, че мангалчетата ходят там да се къпят) Продължавам по Александровска и аваш-аваш до Алеша, като зад "вазата" се пускам в ляво по алеята надолу към Дунава. До тук са изминати няколко км. и ни прашинка по бомбетата на чистак новите ми чепици. Обаче алеята свършва, а с нея идва и края на цивилизацията. От широката 3-4 м. преходна площадка водеща до стълбището сега е останала еднопосочна буренясала пътечка. От там надолу по разкривените стъпала на стълбището и излизам директно на павираната уличка пред музея. За протокола: първите 2 резки ожулена кожа по бомбетата са вече на лице ! Направи ми впечатление, че ръбовете на стъпалата са били "обковани" с винкел за да не се трие камъка от движението на пътници към първата българска гара. Днес вече винкела е претрит до ниво гнила ламарина. Долу на самата уличка уж е среде бял ден, а нищо не се види от запрашване. Причината- току що миналата Ифа, от онези дето четкат и прахосмучат улиците. Явно са я пратили от общината да почисти, но там има не просто прах, а направо острови на наноси от пясък, трупани с години. Лека полека облака взе да се разнася и праха се телепортира върху фасадата на музея и експозицията на открито. За секунди всичко побеля, сякаш са паднали кулите близнаци. Набързо направих от тениската си респиратор и гледах да избягам колкото се може по-бързо от облака. В бързината май преминах  покрай нещо изгнило, нашарено със спрейове и буренясало, но на времето май е било нещо теснолинейно. Преминах отдясно на музея и излезнах отзад направо на жп линията. Тази част на зданието изглежда на времето е била нещо по-особено ?! Горе голям комин, а стената от зид преминава в разпадаща се дървена обшивка. Малко по натам и стигам до разбитата ограда на вагоните от 1900 и Балканската. Щрак набързо снимка през оградата на онзи парен локомотив дето го бяха изтапосали на таблото пред общината и на който единственото, което прави впечатление са двате разръфани знаменца: бяло-зелено-бяло. Щрак една и на ръждивия Ганц и то единствено заради соц. герба. Снимах и пътеизмерителя, нашарен целия в зони с нещо като напукан кит. Щрак по една и на двуосните гниловици на опашката. Ходих и до сами края, там дето уж трябва да има портали през които коловозите влизат в музея. Сега там е опъната някаква смешна мрежа, подвита под собствената си тежест. Май я има от времето, когато дойдоха да издърпат най-големите гниловици за да ги скрият далеч от хорски погледи. Свършили си работата пичовете и оставили след себе си разграден двор, а той всъщност се води охраняем, щото малко по към музея пред една останка от фургон един чичка е извадил скара и я маже със сланина. Облака след Ифа-та се беше разнесъл и вече няма какво да пречи на човека да си врътне едно барбекю. Приседнах малко на релсата да почистя осила дето ми се наби по чорапите и особено от онези топченца дето се лепят по връзките на обувките. Уж за малко, пък то мина 1/2 час. На тръгване минах и щракнах една снимка на съседната до музея развалина в люпещо се синьо на чиято фасада все още се четяха буквите " ПГ   П    П  ТРАН ПОРТ" Тук моята разходка трябваше да прекъсне, защото Ифа-та правеше заход да бухне още една бомба. Бегом нагоре по разкривените стъпала с ламаринен обков. Спрях се точно на "вазата" в парка за да помоля циганката дето я поливаше да ми услужи за малко с маркуча да си измия изподраните и побелели от прах чепици. Интересно ! Черните обувки станаха бели, а бялата тениска- черна ?!
Така приключи може би 20-тото ми поред посещение на музея на транспорта в Русе ! Ходя не, че има какво ново да видя, а с надеждата, че нещо е понаправено и в тази част на парка и на града. Нали все за европроекти и еврофондове се говори по телевизията ? Все се надявам Европата да потроши няк'во. евро по проект за ваденето на музея на транспорта на бял свят например. Хубави въжделения и абсолютна мизерия. Добре, че съм жп фен та само дето не ме беше гнус. Добре, че бях и сам. Не е нито за жена, нито за деца.
Жалко !
« Последна редакция: 05 Септември 2011, 01:55:50 от gzo »

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Re:Музей по транспорта гр.Русе
« Отговор #63 -: 05 Септември 2011, 02:34:19 »
Цитат на: gzo link=topic=3326.msg64701#msg64701 date=1315176226
...
 Умишлено няма да кача снимки за да не ви приболят сърцата.
...

Слагай, не ги жали, колкото по-грозни, толкова по-добре!

Има тук тема, виж писаното от "Трамвая"!

http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,1052.0.html

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4782
  • Рейтинг: 632
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Re:Музей по транспорта гр.Русе
« Отговор #64 -: 05 Септември 2011, 08:41:54 »
Смях се от сърце :lol:
Ти си човек с дарба,трябва да станеш писател :yes:

Смях се,но е жалко :(
Това е реалността,жалко.....жалко...
Друго какво да кажа,дано остане нещо за възстановяване някога в този мУЗЕЙ!

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Музей по транспорта гр.Русе
« Отговор #65 -: 05 Септември 2011, 19:37:37 »
Жалкото е че ганьовщината не подминава и този красив град...
Моем, да не моем сите ябълки да изям, но поне ще ги наапем до край!!!!
Колкот пъти стане въпрос музея да се изнесе от русе, скачат като ожилени, ама ето до къде го докараха...
Жалка картинка, срам за народа ни, ужас за чужденците...
Край, повече там няма да стъпя...
 :( :(

liro4605

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Музей по транспорта гр.Русе
« Отговор #66 -: 07 Септември 2011, 15:02:28 »
Сега ми остана време да прочета написаното.Браво бе Човек, как го написа това?То си личи ,че е на един дъх!Алеко може и да ти завиди :yes:.Много жалко е иначе това ,което се случва.От няколко години се каня да отида ,но като знам какво ще видя и все ми се ще да не е така и затова не отивам.Може би трябва догодина срещата на моделистите да я направим там като помолим музея да ни е домакин.Така може и да се задвижи пък нещо знаеш ли?

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Музей по транспорта гр.Русе
« Отговор #67 -: 07 Септември 2011, 15:15:39 »
Цитат на: liro4605 link=topic=1052.msg64783#msg64783 date=1315396948
Сега ми остана време да прочета написаното.Браво бе Човек, как го написа това?То си личи ,че е на един дъх!Алеко може и да ти завиди :yes:.Много жалко е иначе това ,което се случва.От няколко години се каня да отида ,но като знам какво ще видя и все ми се ще да не е така и затова не отивам.Може би трябва догодина срещата на моделистите да я направим там като помолим музея да ни е домакин.Така може и да се задвижи пък нещо знаеш ли?

Страхотна идея!!!!
 :hi: :hi: :hi:

Така наистина може да раздвижим нещо...пък и там на място може да се организира нещо за един ден (ако ще една боя да теглим на нещо което става за това) ...въобще в тази идея има много потенциал. И не е невъзможно, само трабва да имаме благосклоноста на ръководството на музея. Обикновенно такива инициативи се посрещат с радост и разбиране (то те пари не дават) така че може би трябва да се обмисли по-обстойно и ако трябва в отделна тема. И на таз годишната конференция може да се обсъди...Ще дам един пример - от подобно обсъждане, преди известно време подновихме и реставрирахме външният вид на осем самолета в Музея на авиацията в Крумово, но там всичко умря (за сега  :spiteful:) във връзка със смяната на ръководството, което до сега ни помагаше и се радваше заедно с нас на резултатите.За новото ръководство - ми чакаме да видим ще продължи ли традицията.
 Нещо подобно може да се направи и в Музея на транспорта в Русе, за което Миро приеми мойте почитания.
Идеята ти е страхотна!!!!
..само обаче ако се "навият" щото и може да откажат под различен предлог, а всъщност за да не се види разсипията там...
« Последна редакция: 07 Септември 2011, 15:20:38 от pach »

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Музей по транспорта гр.Русе
« Отговор #68 -: 07 Септември 2011, 20:48:17 »
Че какво толкова се впечатлявате от написаното от мен ? Това са първите неща, които му идват на акъла на човек, който изпадне в подобна случка. Абе не е баш толкова зле, но е далеч от понятието МУЗЕЙ. Вероятно има някакво работно време, но винаги когато ида все е заключено та се налага да керизя през джамовете като някакъв престъпник. Уж има звънец, но май не работи. Дори веднъж гледам, че вратата горе на балкона е отворена, а от вътре трака печатна машина все едно сме още в миналия век. Викам си аз- ехааа най-сетне има някой, който ще ми отвори. Но не би ! Пръста си изкълчих от натискане на звънеца, а машината трака ли трака. Викам си, тея хора явно са оглушали от тая машина и не чуват звънеца, я да им свирна с уста. Свирих, свирих дъх не ми остана. На полето да бях с тая свирня да съм събрал вече няколко стада. Така и никой не се обади. Все пак веднъж успях да океризя през едно от пердетата, че вътре има ЖП макет в ТТ, но не беше нещо особено, че чак да го изтапосат като част от сбирката. Който и макет на колега от форума да хванете, все ще е по на място. Всъщност като споменахте за сътрудничество с музея ми дойде идеята, че няма да е лошо ако на мястото на онзи стар макет се постави макет на гарата с коловозно развитие към момента, когато е функционирала. Викам си, тя сградата е хубава, няма да излезе скъпо да се направи един макет от Симона та с кеф да я направиш и да им я подариш. Но пък от друга страна и това да се направи, няма кой да взеле и да види делото ти.
Всъщност района около музея се занемари особено след закриването на ЖП техникума, който е в съседство. От как не минават ученици и вече стълбите взеха да стават непроходими. Преди там имаше движение и защото под музея беше градския "плаж" на русенци, дори имаше и старовремска каменна кула с механичен подемен кран, който много добре се връзваше в пейзажа с ретро експонатите на музея. Сега там е строителна площадка. Така и не погледнах, какво точно строят, но ми се стори, че е шкарпа за коритото на реката- мале русенци останаха без плаж и сега ще трябва да бият път чак до Приста.
В заключение, дереджето на музея е перфектен пример как от нещо се прави нищо, но в същото време е напълно показателно за общото ни състояние на железниците.
Качвам снимки специално за:
1- Тонито, нали той особено се кефеше на тая електричка. Апропо, чак сега забелязах къде са хвърлили старата ограда и портала вместо да ги сложат на местата им.
2- колегата, който ме помоли за номера на пътеизмерителя.
3- за Иво Еврокома и всички учили в това училище.




refil

  • Trade Count: (14)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 550
  • Рейтинг: 43
  • Клуб BG TT
Re:Музей по транспорта гр.Русе
« Отговор #69 -: 07 Септември 2011, 21:13:42 »
Цитат на: gzo link=topic=1052.msg64794#msg64794 date=1315417697
..........
Качвам снимки специално за:
1- Тонито, нали той особено се кефеше на тая електричка.

(Image removed from quote.)



Само ,че..........Това е дизел мотрисен влак(ДМВ) 18 серия на Ганц,а не електричка  :hi:

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Музей по транспорта гр.Русе
« Отговор #70 -: 07 Септември 2011, 23:14:15 »
 :hi:
Цитат на: refil link=topic=1052.msg64796#msg64796 date=1315419222
... не електричка

Грешка в бързината, имах предвид КАРУЧКА
« Последна редакция: 07 Септември 2011, 23:16:46 от gzo »

evrokoma

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Музей по транспорта гр.Русе
« Отговор #71 -: 08 Септември 2011, 07:16:13 »
Даааааа наистина е жалка картинка училището в което съм учил,а мястото където карах практиката си (ЛВЗ-Русе) отдавна не е това което беше.Просто с лека ръка затриха първата ЖП гара и Първия локомотивен завод в България
А за всички които искат музея да е в София ще кажа ,че мястото му е в Русе незвисимо от всичко. Ако все пак решите да организирате мероприятие за помощ на музея може да разчитате на мен без значение какво ще ми струва :drinks:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Музей по транспорта гр.Русе
« Отговор #72 -: 08 Септември 2011, 08:18:00 »


Eто пак...аз горе съм го казал вече един път -"Може да не мога, ама ще лежа да тъжа!!!".
Принципно това място в близост до реката е сбъркано от самотго начало - влагата е убийствена за музейното дело.
Аз разбирам че там е била първата гара по линията, ама тогава и града е бил съвсем малък.
Не желая да влизам в спорове - то състоянието на музея само говори, колко е струвало да е там и до сега.
 :(

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re:Музей по транспорта гр.Русе
« Отговор #73 -: 14 Ноември 2011, 17:01:24 »
Малко видео от музея:

http://www.youtube.com/watch?v=tdas_4QGyKM

От: emo666kyostebekov

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Музей по транспорта гр.Русе
« Отговор #74 -: 23 Януари 2012, 20:39:13 »
Новината от днес е, че ЖП техникума, който е до самия музей ще го правят на център за настаняване на бездомници  :blink:
Като се има предвид, че 99% от бездомниците в Русе са мангали, то нищо добро не го очаква тоя музей. Просто няма как тея тонове желязо да са под носа на блок с цигани и да няма редовни посегателства. Дано не съм прав, но и без това района ще стане още по отблъскващ за наближаване. Очаква се да се открие до края на пролета.