Автор Тема: контактна межа ?  (Прочетена 7741 пъти)

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1343
  • Рейтинг: 208
контактна межа ?
« -: 14 Декември 2008, 16:22:13 »
Имали изобщо, някой който  да има контактна мрежа ? Моля споделете опита си. Навил съм се да имам такава на моя макет, но изникват въпросителни, относно реденето на стълбовете при различните радиуси. Каква дължина трябва да имат тогава "жиците", нали са на зиг заг?  Спецификата на мрежата над гарата каква е ? До тука имам информация само от книагата на Юри Ботев, но тя е достатъчна единствено за направата на мрежа в прав участък. ???

lubomir

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: контактна межа ?
« Отговор #1 -: 14 Декември 2008, 18:44:20 »
В завоите обикновенно се слага мрежа която е наредена по-нагъсто от тази в правите участъци. Но тъй като радиуси бол, производителите Вайсман и Сомерфелт, предлагат различни дължини контактна мрежа за поставяне между стълбовете. Идеята е, че в завоите трябва да поставяш такава дължина контактна мрежа между стълбовете, че при движението си пантографа на електровоза със сигурност да не я изтърве. Инак ремонта по електровозите ти е в кърпа вързан.

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1343
  • Рейтинг: 208
Re: контактна межа ?
« Отговор #2 -: 14 Декември 2008, 18:56:19 »
Аз това го занам ! Трябват ми подробности, има сълбове, които опъват мрежата (спомагателни), къде се слагат ? При стрелки и кръстовища как е изграденамрежата !? При промяна в денивелацията, какво се променя, при завой  мрежата още ли е на зиг-заг? Ей такива работи ме интересуват.

lubomir

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: контактна межа ?
« Отговор #3 -: 14 Декември 2008, 19:24:52 »
Цитат на: jopeto link=topic=1088.msg14969#msg14969 date=1229273779
Аз това го занам ! Трябват ми подробности, има сълбове, които опъват мрежата (спомагателни), къде се слагат ?
Опъващите стълбове се слагат основно в междугария, там където ще ти изглеждат най-реалистично.
Цитат на: jopeto link=topic=1088.msg14969#msg14969 date=1229273779
При стрелки и кръстовища как е изграденамрежата !?
За кръстачки има специални мрежови елементи за тях. Относно стрелките- там където започва стрелката се поставят две жици на едни стълб, като едната води направо а другата в отбивката. От там нататък мрежата е езнична.
Цитат на: jopeto link=topic=1088.msg14969#msg14969 date=1229273779
При промяна в денивелацията, какво се променя, при завой  мрежата още ли е на зиг-заг? Ей такива работи ме интересуват.
При промяна на денивилацията не се променя нищо. Еднствено трябва да се следи за спазване на разстоянието от глава релса до мрежата. Пробвай да сложиш 3 стълба с два мрежови елементи между тях и прибутай един електровоз отдолу под мрежата и сам ще получеиш отговора за зиг-заг-а.

Между другото в мрежата има доста видео на електрифицирани макети(има препратки и във форума). Ако ги попрегледаш вероятно ще можеш да си отговориш на доста от въпросите. Инак ми е ясно че само с приказки не става.

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1343
  • Рейтинг: 208
Re: контактна межа ?
« Отговор #4 -: 14 Декември 2008, 20:21:59 »
Благодаря ! Сега остава да разбера как да смятам радиусите за мрежата. Тука в литературата се появи някакво мистично число 22.5 градуса, ама статията е за Н0 ! Предполагам, че и в ТТ ще е същото само трябва да си обърна в табличка радиусите. За денивелацията мисля че ще се променят нещата ако има призма или няма. Или ако има стълб на гаров перон, той трябва да се среже в долната част. Поради липса на елементи от мрежата май ще трябва да се изработват повечето на ръка. Очертава се голямо шоу!

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: контактна межа ?
« Отговор #5 -: 14 Декември 2008, 22:12:30 »
Напоследък ровя из сайтове и търся идеи за това и онова по моя евентуален макет... Та тъй като нерядко се купува един размер /по дължина/ на контактната мрежа, много често с него се появяват проблеми в завоите, особено на по-острите /най-вече при използване на "гъвкави" релси/.. Та лично аз съм виждал моделисти, при това с доста хубави макети, да огъват в завой теловете на контактната мрежа, т.е. мрежата следва завоя на релсата... Вярно, не е съвсем реално това, но и това е решение все пак... Въпрос на вкус...

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1343
  • Рейтинг: 208
Re: контактна межа ?
« Отговор #6 -: 15 Декември 2008, 01:50:13 »
Не може да става и дума за реалноцт при жицата.според мащаба, трябва да е тънка колкото косъм. Това е невъзможно защото не може да понесе напрежението от пантографа.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: контактна межа ?
« Отговор #7 -: 15 Декември 2008, 09:24:36 »
Контактната мрежа и в завойте се поставя на зиг-заг!Идеята е да гарантира равномерно износване на пантографите (особено моделните  ;)) .Може да не е реалистична дебелината на проводниците , но точно за това съществуват спомагателните мащаби.
Трябва много внимателно да подбереш "телта" от която ще правиш контактната мрежа.Трябва да отговаря на три важни условия (които по-принцип са взаимно изключващи се ) като в крайна сметка се допускат компромисни решения по твое усмотрение.Трите условия са :
- твърдост , за да не се огъва контактната мрежа при "търкането" и от пантографите . "меката" част от връзката пантограф - контактна мрежа се осъществява от пружинките на пантографа , като това е напълно достатъчно.
- да може да се споява лесно с поялник и калай.Преди години си бе направо героизъм да си намериш помеднена тел от телбод , но преди да стане на такава в малки телчета...Сега чувам че някой употребяват съответният диаметър от заваръчна тел за телоподаващо...имало недостатък - малко по твърда е при обработка , но при добра сръчност и точен шаблон за първоначално сглобяване на секциите , вършела добра работа.Не съм ползвал , щото както знаеш не съм привърженик на контактната мрежа - според мен мнооого претрупва макета...
- третото условие , което задочно влиза в конфликт с второто е , да има лоша окисляемост с годините , защото в противен случай се получава същият проблем като с релсовият материал.
Може би по - добре е да се ползва готова такава , тъй като фирмите производителки се стараят , след сглобяването на секциите , да правят още едно допълнително покритие от някаква смес м/у никел , калай и още метали , която способства за добро контактуване през годините без окисление.
Знам че в тунелите се слага контактна мрежа с дебелина по-голяма от външната , като представлява нещо като шина от метален конструктор (но не е от желязо) и се сглобява с винчета и гайки , върху доста "яки" опори и стълбове.
В книгата на Ботев има и нещо по въпроса за радиусите , но довечера ще направя справка.Там е казано и къде са местата на "опъващите" стълбове , като те имат само бутафорна функция.
Преди време снимах цялата гара Горна баня  и си спомням че освен всичко друго съм снимал и всеки стълб , така че довечера ще прегледам снимките им и ако има някой които да ти вършат работа ще ги кача тук. ;)
 ;D ;D ;D

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1343
  • Рейтинг: 208
Re: контактна межа ?
« Отговор #8 -: 15 Декември 2008, 11:39:47 »
От мрежата няма смисъл да се черпи ток. Ще я захраня за проба, но си мисля, че токоснемането ще е прблемно. Плюс това ще си осложня връзките със семафорите. В ТТ има само един производител на мрежа поне в каталога на Conrad. Той не предлага кой знае какво. В един каталог на ТТ имам всички размери на контактна мрежа, които са предлагали и има повече елемнти от тази в Conrad. Като няма от къде да го види човек си става проблемно. В статията на Ю. Ботев има схема на завоя, но от там не става ясно как е направено. Имам и едно немско списание там е по-подробно ама трябва да си отделя полувин ден да го превеждам с програма. Като гледам при заво зиг зага се получава от самосебе си понеже мрежата играе роля на хорда от окръжност. 

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: контактна межа ?
« Отговор #9 -: 15 Декември 2008, 12:19:37 »
Точно е това за хордата , а контактната мрежа ако не я ползваш за ток (???) си губи смисъла , направия от боядисан конец тогава , ще блокираш пантографита на 1 мм от нея и готофо  ;D...
Защо да ти се объркат семафорите , всички електровози в ТТ имат превключвател за токоснемане от колоос и пантограф ,  къв ти е проблема ?
Освен ако не си "рязал" само и изключително за изолиран "стоп" участък  ,  дясната релса  (при движение напред  тя е "+" -са ) , но то тогава си е пълна каша!!!

KRAKOMOBILA

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2727
  • Рейтинг: 236
  • 46-та серия долу от графика - Шкода рулз!
Re: контактна межа ?
« Отговор #10 -: 15 Декември 2008, 13:06:40 »
Аз пък си мисля, че с готина контактна мрежа - дори и да не се захранва от нея е супер.  :)

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: контактна межа ?
« Отговор #11 -: 15 Декември 2008, 18:53:30 »
Лично аз не знам какво има в Конрад, но най-добрата и разнообразна контактна мрежа съм намирал тук: http://www.viessmann-modell.com/en/produkte/tt.php?id=3&gr_nr=3&sprache_nr=2
Изобщо Viessmann имат много разнообразни окомплектовки за железница...
Заводската контактна мрежа е за предпочитане, тъй като е с галванично покритие, предпазващо от корозия, достатъчно твърда е - плюс това и формата й е подобна на реалната: токопреносна и носеща жица /в нашия случай подпираща/... В разни макети обаче съм виждал в тунели и подземия да се използва чиста месингова тел - има достатъчна здравина при натиск от пантографа, по-евтина е, може да се запоява... При нормално съхранение на макета /без висока влажност/ и при достатъчно често използване, пантографите "остъргват" до блясък жицата и не може да има проблеми с токопредаването... Не бива изобщо да се прави сравнение с проблема при релсите - тук има чисто триене с натиск, докато при релсите има триете при търкаляне, което е многократно по-слабо... При релсите има по-голямо триене единствено при рязко потегляне и избуксуване в първия момент...

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1343
  • Рейтинг: 208
Re: контактна межа ?
« Отговор #12 -: 16 Декември 2008, 10:05:45 »
Продуктите са страхотни, ама цената е непоносима.  :o

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: контактна межа ?
« Отговор #13 -: 16 Декември 2008, 10:10:26 »
До обяд ще кача обещаните снимки...

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: контактна межа ?
« Отговор #14 -: 16 Декември 2008, 11:17:22 »
Jopeto, кво да се прави.. Скъпо и интелигентно хоби сме си избрали...  ;D Евтиното нали знаеш къде е - в БИАД върху масите...  ;)