Автор Тема: Новости от Tillig/Sachsenmodelle  (Прочетена 181687 пъти)

Boris 2-12-4

  • Trade Count: (7)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 532
  • Рейтинг: 164
  • Еп. І,ІІ,III; вагонни фабрики; кранове; военни
    • rocklokomotive.blogspot.com
Re: Новости от Tillig/Sachsenmodelle
« Отговор #495 -: 02 Февруари 2020, 10:49:24 »
Краси:

1. Уважавам правото ти да имаш различно мнение и противоположно на моето. Не отричам, че си професионалист.
2. Аз оставам на моето си мнение, също сондирано с преподаватели от твоя бранш и от филологическия. Няма да сея на корена ряпа, кой какъв и т.н...
3. Не виждам във всичко това трагедия или драма.
4. Изразите: " ... и няма какво повече да ми обяснявате... Стига толкова расъждения. Излишни са напълно.", излезли от твоята клавиатура са съвсем учудващи и изненадващи за мен.

Бъди здрав!

Boris 2-12-4

  • Trade Count: (7)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 532
  • Рейтинг: 164
  • Еп. І,ІІ,III; вагонни фабрики; кранове; военни
    • rocklokomotive.blogspot.com
Re: Новости от Tillig/Sachsenmodelle
« Отговор #496 -: 02 Февруари 2020, 11:00:48 »
Митко!

Има поне на две места епохите и на български език.  Има и два кратки филма по въпроса, пак на български, единият е заснет от член многопишещ в този форум.
Бих Ти ги пратил и на лична. Там, във нормите, обаче е писано от коя година трябва да се въведат, а не от кога са преномерирали не по норматив, а машина по машина и вагон по вагон.

Принципът за вагоните е бил, когато им изтече ревизията, тогава им слагат и новото обозначение. При локомотивите требе да е същото.
Е па това е. :drinks:

« Последна редакция: 02 Февруари 2020, 11:09:33 от Boris 2-12-4 »

refil

  • Trade Count: (14)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 550
  • Рейтинг: 43
  • Клуб BG TT
Re: Новости от Tillig/Sachsenmodelle
« Отговор #497 -: 02 Февруари 2020, 12:05:59 »
Снимка на 52 52 от 89 година–получен в доставката с 52 18.
И мисля,че е с оригиналната си ливрея.Предполагам,че 52 18 е бил със същата .


pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Новости от Tillig/Sachsenmodelle
« Отговор #498 -: 02 Февруари 2020, 13:32:45 »
Ники, дай по някакъв начин тази статия моля те. Може и на ЛС или вайбъра.
Не съм я чел и ми е интересно. А това за 52.52 дето отпървом е бил 52.18
Освен номерната табелка, администрацията и герба на кабината, локомотива е без кьорав надпис по рамата!?
от къде го научи? Също съм любопитен просто. Снимката е много добра отправка
за продължаващо изследване /да раследват тия дето знаят повече/ и последващи
раговори за доуточнения /да спорят същите от горе/!!!
 :drinks: :music: &bgflag

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4780
  • Рейтинг: 630
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Re: Новости от Tillig/Sachsenmodelle
« Отговор #499 -: 02 Февруари 2020, 13:40:15 »
Темата стана доста интересна и за мен....получих доста полезна информация  :hi:
В частност за локомотив с номер 52-248 с малките фарчета...



От доста години ми седи на макета,а аз не знаех как и попаднал в моето БДЖ.... :lol:
Преди беше 52-24 , сега с една осмица още .....и ето резултата.... :lol:





 :drinks:

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Новости от Tillig/Sachsenmodelle
« Отговор #500 -: 02 Февруари 2020, 13:41:10 »
Цитат на: Boris 2-12-4 link=topic=11.msg117692#msg117692 date=1580634048
Митко!

Има поне на две места епохите и на български език.  Има и два кратки филма по въпроса, пак на български, единият е заснет от член многопишещ в този форум.
Бих Ти ги пратил и на лична. Там, във нормите, обаче е писано от коя година трябва да се въведат, а не от кога са преномерирали не по норматив, а машина по машина и вагон по вагон.

Принципът за вагоните е бил, когато им изтече ревизията, тогава им слагат и новото обозначение. При локомотивите требе да е същото.
Е па това е. :drinks:

Боре, не е нужно да ми пращаш неразбираем превод на български език. Имам си ги нормите в оригинал, и то от доста години насам, вкл. следя и най-новите изменения, въпреки че немският не ми е най-първият чужд език.

В DE епоха 4 започва от 1965, а епоха 3 завършва през 1970. Най-характерната черта за епоха 4 е въвеждане на номерацията с контролна цифра в номерата на локомотивите, както и 12 цифрения номер на вагоните. Немците са си дали 5 години в епохите на жп моделите, както се вижда.

У нас обаче епоха 3 свършва 1970, и епоха 4 започва 1970. Какво отличава подвижния състав в различните епохи у нас - единствено номерацията на вагоните. Естествено че не става веднага, става за няколко години, докато им изтече поредната ревизия. Да ама локомотивите приемат контролна цифра у нас чак след 01.01.1988. Не може трета епоха да приклячи през 1988, а четвърта да започне през 1970 - това не е преход, а си е цяла епоха.

БДЖ локомотив в периода 1970 - 1988 трябва да се пише в каталога като еп. 4, нищо че номерът му прилича на немските от епоха 3. Защото е тъпо на локомотив през 1976, или 1987, да закачиш вагони с надписи от епоха 3, след като на вагоните се слагат дълги номера след 1970.

В тази връзка, такива като теб и като други авторитети е редно да се размърдат с връзките си и да се редактира NEM803BG, която не е пипана от 1992 година до сега. Епоха 4 да стане до около 1988 - 1990, епоха 5 да стане от 1988 е да не е до днес, а до въвеждането на 13-цифрените ERA номера, след което в БГ да си имаме и епоха 6 - с дългите европейски номера.

ПС: Извинявам се на refil, фабричните номера на немците са объркани по години, на партиди, има и доста липсващи. Не знам защо.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Новости от Tillig/Sachsenmodelle
« Отговор #501 -: 02 Февруари 2020, 14:26:14 »
Хаха, едно обаждане по телефона от Ники и нещата се изясниха веднага.
Аз сам съм се заблудил, че 52.52  отпървоначално е била 52.18... :blush2:
Всъщност изречението е, че са доставени с една и съща ливрея. Предполагаемо
поне докато не се намери все пак снимка на 52.18 с началната си ливрея.

Митака е прав за размазването от Тиллигна епохите.

Практически от този бъдещ локомотив в ТТ, на БДЖ, пък и фактически,
 не се намери нищо българско освен ливреята като подобие на нашата
! :rtfm:

Дано до излизането на модела се изчистят всички недостатъци, макар
това с фаровете и малките кабинни прозорци, да се решава само чрез смяна на матрицата.

АМА ЕДВА ЛИ...после ще видим.
 :search:

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Re: Новости от Tillig/Sachsenmodelle
« Отговор #502 -: 02 Февруари 2020, 15:09:56 »
Цитат на: Boris 2-12-4 link=topic=11.msg117691#msg117691 date=1580633364
Краси:

1. Уважавам правото ти да имаш различно мнение и противоположно на моето. Не отричам, че си професионалист.
2. Аз оставам на моето си мнение, също сондирано с преподаватели от твоя бранш и от филологическия. Няма да сея на корена ряпа, кой какъв и т.н...
3. Не виждам във всичко това трагедия или драма.
4. Изразите: " ... и няма какво повече да ми обяснявате... Стига толкова расъждения. Излишни са напълно.", излезли от твоята клавиатура са съвсем учудващи и изненадващи за мен.
Бъди здрав!

 Борка, отново с цялото ми уважение към теб. Имам чувството, че или не четеш това което са написали другите или не четеш това което пишеш самият ти или вероятно и двете - не знам. Когато човек чете задълбочено форума остава като гръмнат от явните смислови, граматични, фонетични и т.н. прегради, пред които се изправя. За съжаление някои от колегите пишат така, че трудно се долавя смисъла на тяхното послание. Може би и аз съм от тях, особенно когато вложа определено количество ирония. Затова винаги се старая да илюстрирам със снимки в подкрепа на тезите си. Старая се и да поддържам един що годе грамотен стил на изразяване. Е колкото мога. Едва ли винаги ми се получава, но когато се сблъскаш с изключителна неграмотност и непознаване на истинския смисъл  на думите ....... нямам думи.
 Само искам да подчертая, че невежеството не е аргумент в никой спор.
   Знам, че всички ние си имаме определени пристрастия. Особенно силни са те към някои производители - свещенни крави. Когато някой се осмели да има различно мнение, веднага става "арогантен" и "лош".  Само дето голяма част от колегите дори не са виждали на живо нещата, които коментират. Аз обаче познавам много голяма част от тези неща в най дребните им детайли и обикновенно всичките им недостатъци. Старая се винаги да изказвам аргументирани мнения в полза на читателите и винаги се съгласявам, когато не съм прав.  Не разбирам ли от нещо, не се намесвам в дискусиите и не обичам политическото тролене, което има място във форума.
  И накрая, не желая да ми обяснявате боите и цветовете, защото съм професионален художник и имам самочувствието, че наистина много разбирам от тази материя. Учил съм с години цветознание и технология на боите, а освен това и съм преподавал това доскоро. От 30 години се занимавам с боядисване и тунинг на модели от всякакъв характер и никой досега не е казал, че някой цвят не е този, който съм използвал.  Вярвайте ми става въпрос за наистина хиляди модели. Напълно съм наясно и с печатните технологии. Знам какво и как се получава наистина отвътре, и докъде са възможностите на полиграфията да пресъздаде цветовете на оригинала.
  Ще видим какво ще направи ТИЛИГ от тази 52 - ка. За сега успя само да вдигне шум в аборигенския ни форум.
 
  п.п. За тези , които не познават значението на думата абориген и тя незнайно защо ги обижда - има достатъчно много тълкувания дори и в Интернет.
  п.п. За тези които са любители на палеонтологията - пожелавам изключителни успехи в изследванията на поведението на Homo neanderthalensis.
  На всички останали, здраве и любов...
 ;D
 

« Последна редакция: 02 Февруари 2020, 15:18:07 от Krasi Tankista »

Boris 2-12-4

  • Trade Count: (7)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 532
  • Рейтинг: 164
  • Еп. І,ІІ,III; вагонни фабрики; кранове; военни
    • rocklokomotive.blogspot.com
Re: Новости от Tillig/Sachsenmodelle
« Отговор #503 -: 02 Февруари 2020, 15:49:58 »
Митко!

Понеже аз съм авторът и на нормата от 1992 година първо на немски и СЛЕД това на български, както и на двете лекции по темата заснети на видео, както и на осъвременената версия, която беше обсъдена  първо през 90-те години с господин Деянов Старши епоха 5, а по-късно и с професор Тасев, епохи 5 и 6; както и подканянията ми за обсъждане на темата, прибавям и разкази за приемането на нормите в Германия, като член на съответната комисия и публикуване на нормите на български език на Австрия, Германия и Швейцария, като най-близки и интересни за нас, тук добавям и ливреи и надписи на гореспоменатите администрации. Интересът клонеше към нула. Само Жоро и Пламен се опитаха да направят дискусия.... Интересът пак остана нулев...
Не съм отказвал на никого помощ или съдействие...

Забелязваш ли колко пъти трябва са спомена "аз"?!?
Затова си и кютам...
Та не искам да претоплям манджата...

П.П. Само да бяха темите за епоха и надписи...

Та затова не се бутам напред - нема смисъл...

П.П.П. Докато пишех тук фермани, изтървах два важни търга... :sarcastic:
« Последна редакция: 02 Февруари 2020, 15:57:32 от Boris 2-12-4 »

Boris 2-12-4

  • Trade Count: (7)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 532
  • Рейтинг: 164
  • Еп. І,ІІ,III; вагонни фабрики; кранове; военни
    • rocklokomotive.blogspot.com
Re: Новости от Tillig/Sachsenmodelle
« Отговор #504 -: 02 Февруари 2020, 15:53:32 »
Краси!

Имам Твои модели от преди 25 години, че и повече. Прекрасни са! Казвал съм Ти го в очите...
За друго беше приказката. Твоето си е Твое!  Никой не може да Ти го отнеме...
« Последна редакция: 02 Февруари 2020, 16:00:53 от Boris 2-12-4 »

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Новости от Tillig/Sachsenmodelle
« Отговор #505 -: 02 Февруари 2020, 17:32:50 »
Цитат на: Boris 2-12-4 link=topic=11.msg117703#msg117703 date=1580651398
Митко!

Понеже аз съм авторът и на нормата от 1992 година първо на немски и СЛЕД това на български ...

П.П.П. Докато пишех тук фермани, изтървах два важни търга... :sarcastic:

Значи съм уцелил към кого да се обърна за прецизиране на епохите, на 90% бях сигурен че си ти. Незнайно как съм пропуснал тази дискусия, сигурно защото съм  във форума от 2011, а не от 1992 ... С удоволствие бих се включил (даже май вече написах конкретно предложение!).

Всъщност това не променя по никакъв начин факта, че БДЖ 52-18 в ливрея от 1976 година (при доставката си) по никакъв начин не може да се оповести като ТРЕТА епоха, както е направил Тилиг. Просто защото още от рождението си той си е в четвърта!

ПП: Съжалявам за търговете. Явно тук ти е било по-интересно, така че не се ядосвай!  :hi:
« Последна редакция: 02 Февруари 2020, 17:41:31 от mitko0888 »

Boris 2-12-4

  • Trade Count: (7)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 532
  • Рейтинг: 164
  • Еп. І,ІІ,III; вагонни фабрики; кранове; военни
    • rocklokomotive.blogspot.com
Re: Новости от Tillig/Sachsenmodelle
« Отговор #506 -: 02 Февруари 2020, 21:30:36 »
Не ми е било по-интересно, Митко.
Просто се възприемам като отговорен човек. Нищо повече. :drinks:
« Последна редакция: 02 Февруари 2020, 21:33:36 от Boris 2-12-4 »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Новости от Tillig/Sachsenmodelle
« Отговор #507 -: 03 Февруари 2020, 10:21:08 »
Краси, ти като топмайстор, докато сме на тема ливреи,
дай моля те номерата по RAL  и на осталите два
цвята - жълто и черно ( от буферната греда)...и въобще
по възможност цялата палитра ползвана в първата и
втората ливрея на БДЖ-52!?! Сигурно има още някакъв цвят,
но аз за сега не се сещам...Опушването си е от друга бира,
примерно при "фючъринга" (май това беше за състаряването).
 :hi:

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Re: Новости от Tillig/Sachsenmodelle
« Отговор #508 -: 03 Февруари 2020, 20:34:37 »
При първата ливрея такива не съществуват:





Какво наричаш "втората ливрея"? :unsure:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Новости от Tillig/Sachsenmodelle
« Отговор #509 -: 03 Февруари 2020, 23:05:54 »
Да вярно...вероятно жълто-черните ивици са добавени на по-късен етап.
Втора ливрея (измислих си го за подреденост) наричам
червен изцяло + двете бели ивици+ сива (или синя) рама...
покрива на кабината не го знам ...какъв е всеки път !?



...както и колелата с бели кръгове.

На снимките от поста ти, по-горе, казвам "първа ливрея" каквато си спомням от детството. Не знам дали и "втората" не е по-стара,
от колкото си мисля. Нямам сведения и до сега не ми е трябвало, щото си харесвам трицветното, със "слоновата кост"на Иво и Васята!!!

« Последна редакция: 03 Февруари 2020, 23:11:59 от pach »