Автор Тема: Няколко полезни съвети към младите колекционери  (Прочетена 13843 пъти)

Сaprycorn

  • Trade Count: (52)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1774
  • Рейтинг: 134
  • НО DRG II епоха София
Как да съберем "стилна" колекция? От какви "залитания" да се предпазваме? Как да съберем "истинска колекция", а не просто няколко каШона с влакчета, от които да не може да се подреди нито една композиция? Сигурен съм, че много от вас биха отговорили веднага-..."с много пари, как иначе" ;)
 Все пак искам да дам няколко съвета към тези, които сега започват да купуват.
   1.Изберете си ЕПОХА и се придържайте само към нея, всяко малко "изключение" отваря много допълнителни покупки, които нямат край.
  2. Изберете си АДМИНИСТРАЦИЯ и се придържайте само към нея, всякакви опити за "международни влакове", могат да се отразят пагубно върху хоби бюджета.
  3. Изберете си любима фирма и избягвайте да купувате от други фирми, съчетаването на "Старо Пико с Ново Роко" или "Брава с Лилипут" и т.н. е крайно нежелателно!
  4.Помнете, че количеството в никакъв случай не е достойнство на една колекция, по добре е да имате 3 локомотива (но подбирани внимателно), отколкото 30 локомотива (купувани безразборно).
  5.Добре е, предварително да знаете точно какво искате да купите, а не каквото "изпадне", стига да е изгодно.
Пожелавам успех на всички.
Весели празници :)

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5538
  • Рейтинг: 631
  • Красотата е в детайла!
Re: Няколко полезни съвети към младите колекционери
« Отговор #1 -: 25 Декември 2008, 16:25:39 »
Брех, Яско, аз съм изпълнил всяка една от посочените точки... БДЖ завинаги!!! ;)
п.п. А сега сериозно! Яско, тъй като напълно споделям написаното от теб, си позволявам да те помоля, да сложим този текст отпред в някой от разделите, във "Важно". А?
« Последна редакция: 25 Декември 2008, 16:29:24 от Vlado »

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Няколко полезни съвети към младите колекционери
« Отговор #2 -: 25 Декември 2008, 16:42:27 »
хм...твърде късно.До сега съм се пазил точно от тези правила... ;D ;D ;D


нищо-мога пък и една стилна да си събера, колко му е ....  ;D ;D ;D

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Няколко полезни съвети към младите колекционери
« Отговор #3 -: 25 Декември 2008, 16:55:13 »
Похвална тема... аз се придържам стриктно към всяка точка, затова и не съм пуснал още тема с колекцията си... ще се появи такава като завърша няколко пълни композиции :)
Тука и батя ви Мишан е хубаво да чете и попива  ;D Аз до колкото можах му наливах акъл, ма то младо буйно и ще ми трябва помощ  :D :D :D

Сaprycorn

  • Trade Count: (52)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1774
  • Рейтинг: 134
  • НО DRG II епоха София
Re: Няколко полезни съвети към младите колекционери
« Отговор #4 -: 25 Декември 2008, 18:37:52 »
Аз съм се отклонявал понякога от тези принципи по най различни причини- било то заради конюнктурата на пазара (купувам каквото има в момента, а утре няма да има и това), било поради липса на информация(интернета е от 10тина години, а преди това нямахме почти никаква представа какво се произвежда, къде се продава и пр), както и спонтанни покупки (за които винаги съм съжалявал после). Затова се опитвам да предпазя тези, които сега започват, от греШките, които съм допускал през годините.

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Няколко полезни съвети към младите колекционери
« Отговор #5 -: 25 Декември 2008, 19:15:33 »
Колеги, това се отнася главно за пътническите влакове, нали?...в крайна сметка един товарен, особено ако пътува за чужбина може да съдържа в състава си вагони от няколко администрации...нали така?А и могат да се "щляпнат" цистерни,открити,закрити,хладилни-всякакви,нали?

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: Няколко полезни съвети към младите колекционери
« Отговор #6 -: 25 Декември 2008, 20:26:48 »
Да изкажа и едно напълно обратно мнение... Посочените правила от Ясен много бързо и лесно могат да доведат до превръщане от хоби в музейно-снобарско колекциониране /извинявам се за израза/... Лично за мен действителната употреба на подвижния състав и неговото управление носи удоволствието от хобито /а съм сигурен, че не съм единственият/... За мен е безсмислено и пълен снобизъм да дам 1000 лева за 1 суперскъп локомотив и 4-5 вагона, чиято употреба после ще се доведе до стоене за показ в херметическа витрина, ще им гледам достойнствата под мощна лупа /или по-добре под микроскоп/, ще ми спира всеки път дъха дали няма да се счупи някое микроелементче при ваденето от сейфа, ще ги пускам по макета само на 29 февруари, ще ги пипам с бели ръкавички, а ако имам гости на въпросната дата, то те да стоят поне на 3 метра от безценната колекция и без право да дишат. За тия пари бих си накупил сума ти по-евтини и според някои "нискокачествени" неща, но които ще ги търкалям непрекъснато по макета и ще се кефя на движението им, без да ме интересува аджеба сега защо тоя парен локомотив от първа епоха тегли вагони от четвърта.. Ми що.. Щот така ми харесва лично на мен общия изглед на цялата композиция... ;)

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Няколко полезни съвети към младите колекционери
« Отговор #7 -: 25 Декември 2008, 21:05:49 »
Е-е-е-е, тук с епохите не съм съгласен, нелепо е парен да тегли четириосни думкари или електровоз 5-та да влачи четириосни товарни със колооси на спици от 1-2 епоха, ама съм съгласен, че вторачване за абсолютно дребни елементи е необходимо само при условие, че държите не толкова да се кефите на самия моделизъм, а в повече се интересувате от реалистично пресъздаване на определена епоха, определена администрация или даже абсолютно точното пресъздаване на определени гари.Може би това е по-висша фаза от нашето хоби, не знам - не съм дорасъл за нея.  :D

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5538
  • Рейтинг: 631
  • Красотата е в детайла!
Re: Няколко полезни съвети към младите колекционери
« Отговор #8 -: 25 Декември 2008, 22:34:41 »
Все пак това са само съвети и всеки сам ще прецени дали да се съобрази с тях или не. Свобода в пълна степен! За едни е снобарско, за други въпрос на чест, за трети идея фикс, за четвърти непоколебим дълг и т.н., и т.н., свят пъстър, хора всякакви. И добре че е така, че я си представете ако всички събираха само DB или БДЖ, или NL... бр-р-р, скука! Затова всеки както го вижда хобито, тъй да го развива! Пък другите ще се кефим! :)

Сaprycorn

  • Trade Count: (52)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1774
  • Рейтинг: 134
  • НО DRG II епоха София
Re: Няколко полезни съвети към младите колекционери
« Отговор #9 -: 26 Декември 2008, 03:05:11 »
Цитат на: Best Ripper link=topic=1125.msg15805#msg15805 date=1230229608
Да изкажа и едно напълно обратно мнение... Посочените правила от Ясен много бързо и лесно могат да доведат до превръщане от хоби в музейно-снобарско колекциониране /извинявам се за израза/... Лично за мен действителната употреба на подвижния състав и неговото управление носи удоволствието от хобито /а съм сигурен, че не съм единственият/... За мен е безсмислено и пълен снобизъм да дам 1000 лева за 1 суперскъп локомотив и 4-5 вагона, чиято употреба после ще се доведе до стоене за показ в херметическа витрина, ще им гледам достойнствата под мощна лупа /или по-добре под микроскоп/, ще ми спира всеки път дъха дали няма да се счупи някое микроелементче при ваденето от сейфа, ще ги пускам по макета само на 29 февруари, ще ги пипам с бели ръкавички, а ако имам гости на въпросната дата, то те да стоят поне на 3 метра от безценната колекция и без право да дишат. За тия пари бих си накупил сума ти по-евтини и според някои "нискокачествени" неща, но които ще ги търкалям непрекъснато по макета и ще се кефя на движението им, без да ме интересува аджеба сега защо тоя парен локомотив от първа епоха тегли вагони от четвърта.. Ми що.. Щот така ми харесва лично на мен общия изглед на цялата композиция... ;)
Изглежда Best Ripper не ме е разбрал правилно. "Стилната" колекция НЕ означава сбирка от скъпи и прескъпи модели. Нелепо е да караме електровози от 5та епоха с вагони със спици от 1ва и 2ра епоха, нелепо е да закачваме американски локомотиви на европейски вагони. Представете си следната товарна композиция: вагон от "Брава", до него вагон на "Лима", после "Роко", зад него "Лилипут", Пико, и т.н. Гледката няма да бъде никак приятна...
Но както се каза вече ..."Шарен свят, хора всякакви..." А и никой не е длъжен да се съобразява с моите препоръки. По скоро споделям, ако започвам сега да събирам, какво и как бих събирал, за да не допоусна греШките, които съм допуснал през годините.

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Няколко полезни съвети към младите колекционери
« Отговор #10 -: 26 Декември 2008, 06:58:33 »
Цитат на: caprycorn link=topic=1125.msg15823#msg15823 date=1230253511
Представете си следната товарна композиция: вагон от "Брава", до него вагон на "Лима", после "Роко", зад него "Лилипут", Пико, и т.н. Гледката няма да бъде никак приятна...

Добре де, ако са товарни какво значение има?Едва ли ще си личи кои са "Роко", кои "Пико", кои " Флайшман" и т.н.
Особено при положение че са на макета, нали? Е, верно че има 2-3 фирми, които ги правят като детски играчки - старите "Механо" и старт-сетовете джуниър на "Пико", но те все пак не са моделистки артикули, а по-скоро детски играчки и никой уважаващ себе си моделист не си ги търкаля по макета. ::)

Сaprycorn

  • Trade Count: (52)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1774
  • Рейтинг: 134
  • НО DRG II епоха София
Re: Няколко полезни съвети към младите колекционери
« Отговор #11 -: 26 Декември 2008, 17:16:10 »
Цитат
Едва ли ще си личи кои са "Роко", кои "Пико", кои " Флайшман" и т.н.
Личи си, и то много!

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Няколко полезни съвети към младите колекционери
« Отговор #12 -: 26 Декември 2008, 17:34:40 »
Още едно хубаво правило е, човек да се ориентира и само в 1 мащаб... от личен опит казвам тъй като съм имал 3 едновременно... определено не е добра идея от към финансова гледна точка :)

Сaprycorn

  • Trade Count: (52)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1774
  • Рейтинг: 134
  • НО DRG II епоха София
Re: Няколко полезни съвети към младите колекционери
« Отговор #13 -: 26 Декември 2008, 18:16:46 »
Цитат на: EMPEROR link=topic=1125.msg15852#msg15852 date=1230305680
Още едно хубаво правило е, човек да се ориентира и само в 1 мащаб... от личен опит казвам тъй като съм имал 3 едновременно... определено не е добра идея от към финансова гледна точка :)
Това естествено се подразбира ;)

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Няколко полезни съвети към младите колекционери
« Отговор #14 -: 26 Декември 2008, 18:21:20 »
Знам ли ... :) Доста народ събира в повече от 1 мащаб :)